G.S. zullen kwestie- Goes onderzoeken Christelijke agrarische jongeren voor toogdagen in Middelburg Zeeuwse Almanak PRISMA Ziffle MINISTER GRAAFT „TWEEDE KERING" DOOR Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 JUNI 1960 C.J.B.T.B.-ERS EN C.P.B.-ERS UIT GEHELE LAND T. Tolman uit Wolvega gekozen tot landelijk bondsvoorzitter ALS EEN GROTE MAGNEET heeft Middelburg voor drie da gen een groot deel van de christelijk georganiseerde agrarische jeugd uit het gehele land aangetrokken. Jongeren, die er de gast zijn van de Zeeuwse Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Christelijke Plattelandsmeisjes Bond voor het bijwonen van de landelijke zomertoogdagen. Met een sprankelend, typisch Zeeuws programma hebben de gastvrouwen en gastheren hun vrienden dinsdag, aan de voor avond van de belangrijkste dag in de trits begroet. Dat gebeur de met een tableau, een revue, het zingen van Zeeuwse liederen en een persoonlijke kennismaking tussen de verschillende leden. Voordat de jeugdige agrariërs zicli aan het begin van de avond naar 'n steeds verder vol stromende Schut tershof zaal begaven, was er 's mid dags reeds een „voorproef" aan deze massale bijeenkomst voorafge gaan. Een voorspel in de vorm van een nationale wedstrijd in het voor dragen en een extra huishoudelijke vergadering van de C.J.B.T.B.-af- govaardigden. Want het mannelijke deel van de toogdaggangers had enkele belang rijke zaken op het organisatorische vlak af te wikkelen. Een agenda evenwel, waardoor men zich in ruim een uur had heengewerkt. En tijdens deze vrij korte vergadering hebben de afdelingsvertegenwoordi- frcrs een nieuwe voorzitter van de andelijko bond gekozen: de heer T. Tolman uit Wolvega. die met 49 van de 52 stemmen in deze functie werd benoemd. De heer W. den Boer uit Zierikzee verzamelde de resterende drie stem men op zich. Met een hartelijk ap plaus feliciteerden de aanwezigen s avonds In de zaal de heer Tolman met zijn benoeming. Huldiging Vandaag zal de huidige voorzit ter van de landelijke bond, de heer Joh. de Jong uit Alphen aan Advertentie de Rijn, de voorzittershamer aan zijn opvolger overdragen tijdens het toogdagprogramma, dat zich in het openluchttheater van het Middelburgse park „Toorenvliedt" afspeelt. Een moment, waarop men de heer De Jong zeker niet zal vergeten. Voor hem staat namelijk een huldiging op het programma opgenomen in de bondsdaggids. De C.J.B;T3._ers hebben tijdens de algemene vergadering dinsdagmid dag ook enkele veranderingen in de stauten en voorstellen tot wijziging van het huishoudelijk reglement in behandeling genomen. De eerste wa ren nodig in verband met de redac tie voor subsidie-mogelijkheden. En kele afgevaardigden maakten nog bezwaar tegen een voorstel van het hoofdbestuur om het aantal kandi daten voor de verkiezing van een nieuwe voorzitter in de toekomst fa cultatief te stellen. Toen evenwel een stemming volgde bleken zij voor hun argument geen voldoende steun te vinden bij de overige afdelingen. Vertegenwoordigers van vrijwel al le provincies bekampten elkaar in de middaguren in de Schuttershof- zaal in het voordragen van gedich ten. Zij deden dat ten overstaan van een jury, bestaande uit mevrouw N. Verschoorv. d. Vlis_ uit Missingen, de heer F. J. Hoek uit Goes en de heer J. van Wijk uit Middelburg en een aantal belangstellenden, die de prestaties van de declamerende da mes en heren kritisch op hun me rites beoordeelden. De provincie Gelderland kwam daar bij als de beste uit de bus. Mej. R. Looman uit Zelhem wist namelijk beslag te leggen op de eerste prijs, onmiddelijk gevolgd door mej. G. van Leusden uit Dalfsen, die Overij- sel de 2e prijs bezorgde. De der de prijs ging naar Zuid-Holland en was voor mej. A. Timmer uit Meer kerk. Zeeland leverde de beste pres tatie bij de heren. P. Hamelink uit Sluiskil wist beslag te leggen op de vierde prijs. Mej. T. de Keijzer uit Werkendam tenslotte bezorgde Noord-Brabant de vijfde prijs. Zeeuws welkom Een hartelijk Zeeuws welkom aan de honderden gasten uit het land betekende de begroetingsavond, die de voorzitter van de provinciale C. J. B. T. B., de heer P. S. Deker uit Zuidzande met een enkel woord in leidde. Hij richtte zich daarbij in 't bijzonder tot drie Amerikaanse aan wezigen. die in het kader van een uitwisselingsprogramma een bezoek aan Nederland brengen. Onmiddellijk daarna traden op het met de beide bondsvlaggen gemarkeerde podium van de Schuttershofzaal de Walcherse plattelandsmeisjes naar voren met een openingstableau, opge bouwd rond het thema „Van God de vrucht, van ons de arbeid." Samenzang wisselde het program- PIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Vandaag hoge waterstand verwacht De weersomstandigheden ge- M H ven aanleiding om te verwach- ten, dat vandaag, 29 juni, de waterstand aan de stranden j|j hoger zal zijn dan normaal, terwijl de mogelijkheid aan- H wezig is, dat dit gepaard zal gaan met een sterke golfslag Men zij dus zeer het zwemmen en golf oploop. Men zij dus zeer voorzichtig bij en baden. i Advertentie/ ma af, dat verder bestond uit een revue in drie bedrijven onder de ti tel „Luctor et Emergo". Hierin brachten de Zeeuwse jongens en meisjes op overduidelijke manier naar voren, wat er zoals in deze provincie „te koop is." Vanmorgen (woensdag) houden de beide organisaties hun jaarvergade ringen. De C.J.B.T.B. in een tent in het park „Toorenvliedt" en de C.P.B. in ae grote zaal van het Schut tershof. Tijdens het gezamenlijke middagprograma in Toorenvliedt" spreken het Tweede-Kamerlid F. H. v. d. Wetering en de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. j Geslaagd... r maar dan ook 'n volwaar- dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij i een gediplomeerd vakman: j uw eigen horloger. het goede Ankerhorloge PRISMA JUNIOR vanaf 49." Essies, aasa^gfaaiwiiflf a VAN TOT KNACKEBRÖD De heer J. F. C. Beneker uit de Achterstraat te St.-Philipsland heeft een t-v.-toestel gewonnen, zijnde een van de vijf toestellen die door een bekende fabriek in Nederland zijn uitgereikt. Dit in het kader van een grootscheepse actie om in Nederland het Zweedse produkt Ry-kipg kna- ckebröd te introduceren. Een goede plaats van het raambiljet en het goed invullen van het wedstrijdfor mulier leverde de heer Boneker een van de vijf t.v.-toesteUen op, com pleet met tafel en antenne. „STINKGAT" Door aankoop heeft het rijk in de maand mei verschillende Neder landse natuurreservaten vergroot. Een daarvan is het zogenaamde TOUR... De tour draait weer op volle toe- ren en voor de liefhebbers zijn het spannende dagen. „Nederlanders handhaafden zich in moeilijke twee de etappe", lazen wij gisteren in uw en onze P.Z.C. en voorts leerden wij, dat ons aller Jo de Roo een biertje niet versmaadt. ,rEr zijn renners die het gerstenat ais een soort krachtvoer verwerken, zonder dat 't in de benen zakt", méldde onze spe ciale verslaggever en onze redacteur- binnenland riep gistermiddag opge togen uit, dut het peloton nog com pact was. JDddr moeten we naar toe", riep de chef-nieuwsdienst on middellijk „de pelotons moeten compact blijven, ddt is je ware". Waarom dat nou je ware is, werd ons niet duidelijk en we hebben het maar niet gevraagd ook. De man wist het vermoedelijk zélf niet. Maar dat bier, dat niet in de benen zakt, intrigeert ons. Dat moet wel een speciaal soort bier zijn, „toerbiêr" vermoedelijk, waar de pelotons com pact van blijven. .JEen boelend evenement, die tour met allerlei onvermoede aspecten... „Stinkgat" in de gemeete Oud- Vossenieer dat met 3.55.50 hecta re werd uitgebreid. Het „Stink gat", de naam zegt het al er gaat een kwalijke geur van uit is een moerassig stuk gebied achter de zeedijk ten noorden van de bebouwde kóm van Oud-Vosse- jneer. OPNIEUW Opnieuw is het jeugdaccordeonor- kest uit Vlissingen, onder leiding van de heer W. Meulmeester, op mu- zikele excursie naar België geweest. Ditmaal ging het naar de stad Lo. En weer, zoals in Zwcgelgem, had den de kinderen opmerkelijk veel succes. Groot was de belangstelling, groot de ovatie en uitstekend smaak ten de koffie, limonade en de brood jes. Het geslaagde optreden leverde niet alleen een uitnodiging voor vol gend jaar, maar bovendien weer een contract op, namelijk voor een con cert in Kokzijde. KLOPPEN Vrijdagavond zal er bij de Brou- wersliavense burgerij worden aan geklopt. Dat doet het comité „Reis bejaarden", dat evenals vorige jaren deze vrijheid neemt om zodoende de nodige gelden voor de jaarlijkse be- jaardenreis bijeen te krijgen. Dit kloppen zal door het muziekkorps „Apollo" zoals gewoonlijk weer zwaar worden overstemd en onder steund. MAAT Van het Oosterlaudse muziekkorps zijn kort geleden de juiste maten genomen. Dit in verband met de te vervaardigen uniformen, waarin, als er geen stagnatie optreedt „Ooster- lands Fanfare" eind juli of begin augustus zal rondwandelen. Advertentie) Centrale verwarming S AWE M A NV Hedmtraal 19 Middelburg Tel. 01180-2962 Drie dagen lang zijn de Zeeuwse Christelijke Jonge Boeren- en Tuin dersbond. en de Christelijke Platte- landsmeisjesbond in Middelburg de- gastheren en gastvrouwen van de landelijke bond. Zevenhonderd leden van beide agrarische organisaties werden dinsdagavond in het Schut tershof een hartelijke begroetings avond bereid. Foto P.Z.C.) Plllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 1 „Werkmansbelang" 1 j Terneuzen bouwt I 1 1000ste woning 1 De Terneuzense woningbouw- vereniging „Werkmansbelang" venvacht binnen enkele weken haar 1000ste woning in ge- if bruik te kunnen nernen. Ter m H herinnering aan dit heuglij'ke feit stelt de vereniging zich H voor om aan de zuidgevel der p p portiekwoningen aan de Axel- sestraat een mozaïktableau, p voorstellende het wapen van Terneuzen, te laten aanbren- p gen. De kosten hiervan bedra- l§ gen plm. 1200.waarvan de gemeente Terneuzen de j§ p helft tot een maximum van p 600,voor haar rekening heeft genomen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllW In Hulst moeten twee cafés gesloten worden Met Ingang van dinsdag zijn van twee caféhouders in Hulst de verlo ven ingetrokken. Het betreft hier de zaken van P. O. N. aan de Sclielde- straat en van P. J. L. aan de Dubbe le Poort. Zoals bekend werden enige tijd ge leden beide zaken op last van burge meester en wethouders van Hulst ge sloten op grond van verstoring van de openbare orde en zedelijkheid. Korte tijd daarna achtten Gedepu teerde Staten, op advies van B. en W., geen reden meer aanwezig om beide café's gesloten te houden. Hiermee was deze kwestie nog niet afgedaan, want de Raad van State heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland daarna verzocht de aanvankelijk genomen beslissing te herzien, hetgeen tot gevolg heeft, dat belde zaken thans definitief ge sloten moeten worden. (Slot van pag. 1) kerheid in deze kwestie kan niet worden gesproken." Hoe durft Zeeland dat te veron derstellen Ook hier weer het bekende lied: de dammen liggen er bijna en er wordt voortvarend aan verder gewerkt, maar de wetge ving sukkelt achter aan. Miljoe nen en miljoenen worden er in de Deltawerken gestoken, maar over de financiering van aanpassings- werken wordt met de polder ge knibbeld. En dat, terwijl die aanpas- singswerken een uitsluitend ge volg zijn van een rijkswerk: er is namelijk vastgesteld, dat de hui dige suatie goed was en geen ver betering behoefde. Bovendien kos. ten deze gemalen in exploitatie heel wat meer dan de huidige me thode. Er is nog een punt, dat de aan- dagt vraagt. De wet van 1870 op de calamiteuze polders moet worden vervangen, hetgeen gebeuren zou via de Algemene Wet, het ontwerp dus, dat nu van de baan is. Vooral in Zeeland is derhalve de vraag van belang: hoe zal deze wet dan wél worden vervangen? Daarbij moet worden opgemerkt, dat de Staten destijds tot concentratie van waterschap pen besloten in het vertrouwen dat deze zaak spoedig zou worden opgelost. Het heeft niet zo mogen zijn, want er moet nu weer eerst over gedacht worden. Bovendien zegt de minster, dat „deze kwes tie in een geheel ander licht is ko men te staan omdat de meeste waterkeringen van Zeeland niet meer zeewerend zullen zijn na de afsluiting." Met dat „geheel ande re licht" valt het nog wel mee: het duurt nog twintig jaar voor dat de Oosterschclde is afgeslo. ten Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^l Boterprijs daalde: de 1 smokkel leeft weer op I G Het is een hele tijd rustig ge weest aan het boterfront langs de Belgisch-Nederlandse grens. Maar nu de Hollandse boter- irijs met niet minder dan een ;wartje per pakje is gedaald, begint de smokkel weer op te leven. Dinsdag hadden ambte naren van de post Zuiddorpe in de prile ochtenduren al weer beet op de Kinderdijk on der de gemeente Axel, waar zij een personenauto met 850 kg Hollandse roomboter „aan boord", in.beslag namen. De smokkelauto werd tot stilstand gedwongen doordat de douane beambten gebruik maakten van messenvei sperringen, het geen de personenauto drie lek ke banden kostte. Toen zat er voor de smokkelaars niets an ders op dan auto en boter in de steek te laten en het ha- zepad te kiezen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll N.A.T.U.-toneeladviseur In aanvulling op ons artikel over d te verwachten benoeming van de heer Toine van Bergen uit Roermond tot provinciaal toneeladviseur in Zeeland, dient nog gemeld, dét de heer Van Bergen werkzaam zal zijn voor de N.A.T.U. (Ned. Amateur Toneel Unie). Ged. Stalen van Zeeland hebben de raad van Goes medegedeeld, dat zij in overleg met de minister van binnenlandse zaken heb ben besloten een onderzoek in te stellen naar de moeilijkheden in Goes. Tot dusver had het college zich buiten deze aangelegenheid gehouden, maar nu het rapport van de Goese raadscommissie inzake het beleid van B. en W. publiek geworden is, meenden G.S., dat het onderzoek van hunnentwege onverwijld zal moe ten beginnen. Deze brief zal uiteraard mede van invloed zijn op de besprekin gen, die hedenavond in de raad van Goes aan deze zaak wor den gewijd. Afscheid wethouder De Dreu te EHewoutsdijk Tijden» een morgen donderdag avond to honden buitengewone openbare, vergadering van do raad der gemeente Ellewoutsdijk zal af scheid worden genomen van wethou der J, de Dreu. De heer De, Dreu heeft zijn ontslag ingediend als wet houder on als raadslid in verband met vertrek naar Goes. De heer De Dreu begon zijn politieke loopbaan in 1Ü3S. Hij werd toen voor de Christelijke Historische Unie in de gemeenteraad van Ellewoutsdijk gekozen. In 19<15 volgde zijn benoe ming tot wethouder. De opengevallen plaats in de raad van de gemeente Ellewoutsdijk zal worden ingenomen door de heer J. Spruijt, wiens geloofsbrieven mor genavond onderzocht zullen worden. Collecte Dc te Axel gehouden collecte, ten bate van het Ned. Rode-Kruis, lever de een (voorlopig) totaalbedrag op van 11818.—. Zaterdag sportontmoeting De Schelde-Cockerill Zaterdag a.s. zullen de sportlieden van de Mij. „De Schelde" te Vlissin gen en van de Belgische scheeps werf Cockerill-Ougrée uit Antwer pen weer voor hun jaarlijks treffen togen elkaar in het veld treden, 's Middags om één uur worden de gasten in het Scheldekwartier ont vangen, waarna om twee uur de sportontmoetingeu beginnen. De on derdelen, waarop men elkaar be- kampt zijn zwemmen (met water polo), tennissen, kegelen, biljarten, atletiek, korfbal en voetbal. Na een gemeenschappelijke maaltijd van de deelnemers in het Scheldekwartier. zullen daar omstreeks kwart over acht de prijzen worden uitgereikt. Jongetje viel in sloot Spelendenvijs geraakte het zesjarig zoontje van de familie H. J. Stoutjos- dijk te Oosterland in de brede wa tergang, langs do Nieuwe Weg. Ge lukkig merkte dc in de nabijheid wo nende heer C. Otte het en hij wist het jongetje uit de sloot te redden. Tc minister bewijst, dat Ver keer en Waterstaat met de wetgeving nog niet zo'n slecht fi guur slaat. En als bijlage is een lijst van wetten en K.B.'s sinds 1946 opgenomen. Er mag in dit verband wel eens op gewezen wor den, dat in de opsomming van K. B.'s nog altijd ontbreekt het Ko ninklijk Besluit, dat volgens de Deltawet nodig is om „de plannen ter uitvoering van de werken" vast te stellen. Waneer komen die K.B.'s? Wel licht na het gereedkomen van de werken Dat zou in elk geval tra ditioneel zijn Jan Out dirigent van de Instrumentale Tot dirigent van de Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg is mot ingang van 1 september a.s. benoemd Jan Out uit Arnhem. Hij volgt als zodanig Henk Stam op, die ontslag heeft gevraagd wegens druk ke werkzaamheden. Jan Out werd in 1911 te Haarlem geboren en studeerde viool aan het Amsterdamse Conservatorium. Hij was o.m. tweede dirigent van de (vroegere) Arnhemse Orkestvereni ging en van het Residentie-orkest. Na 1949 was hij enige jaren eerste dirigent van de Gelderse Orkestver eniging. Hij zal in Arnhem blijven wonen. Smokkelaar uit Zaamslag aangehouden Door de Belgische vliegende douane uit Lokeren, werd onder de Belgi sche grensgemeente St. Gilles, een van Belgische nummerplaten voor»- ziene Nederlandse luxe-wagen aan gehouden. De auto bevatte ruim 800 kilo ge smokkelde boter. Auto en lading werden in beslag genomen, de be stuurder, zekere d. B. uit Zaamslag werd opgesloten in de gevangenis te Dendermonde. Voorwiel Franse bus vloog te Oostburg in brand Een autobus van een Franse onder nemer uit Boulogne, die met school kinderen een reis naar Walcheren had gemaakt, kreeg op de terug tocht in de Brouwerijstraat te Oost burg pech. De chauffeur zag plotse ling rook vanuit de motor opstijgen. Het bleek, dat in de remvoering van het rechtervoorwiel brand was ont staan. Met een blusapparaat werd erger voorkomen. Bij onderzoek bleek het rechtervoorwiel los aan de vooras te zitten, als gevolg van een gebroken lager. Met enkele uren ver traging kon de reis worden voortge zet. Maatregelen overneming gasvoorziening 't Zand Donderdag en vrijdag worden de meiers opgenomen Daar de vergunning van de N.V. Maatschappij tot gasvoorziening Midden-Zeeland voor de gaslevering op 't Zand te Middelburg op 30 juni al'luopt, zal de gasvoorziening vanaf die datum door do gemeente Middel burg ivorden overgenomen. Teneinde nu de scheiding van leve ring door de G.M.Z. en de gemeente bedrijven te kunnen vastleggen, zul len op donderdag 30 juni en vrijdag 1 juli a.s. de gasmeters worden op genomen. De beide directies verzoe ken daarom medewerking van de be woners, zodat één en ander op vlotte wijze verloopt. Is het niet mogelijk op die data thuis te zijn, dan kan het werk vergemakkelijkt worden door bijvoorbeeld de huissleutel bij de buren af te geven, zo adviseren de directies. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan wordt de bewoners ver zocht hiervan tijdig bericht aan de G.M.Z. te geven. Er zal dan gezorgd worden, dat de opname zo spoedig mogelijk geschiedt. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|| Eerste zwarte bessen 1 op veiling te Goes 1 De eerste zwarte bessen van §1 dit seizoen zijn dinsdag aan. gevoerd op de veiling te Goes. H Het betrof een partij van 180 kg. De bessen werden verkocht voor 2,20 per kg, hetgeen 'n jf goede prijs is. Met deze prijs hebben de bessen hun bijnaam p van „zwart goud" weer eer aangedaan lllllllll A Over teutte/ VANDAAG. Middelburg Electro: Timboektoe, 20.150 uur, 14 jaar: City: Afspraak met Ma rio Octobre, 20 uur, 14 jaar: Miniatuur Walcheren. Molenwater, geopend 9— 18 uur: Kunstmuseum: jubileumex positie Reimond Kimpe, 918 uur; Toorenvliedt: bondsdag C.J.B.T.A. Abdij- Klank- en lichtspel, rondgangen om 20.45 en 21.45 uur. VU ss In gen Luxor: De politie volgt het spoor, 20 uur, 18 Jaar; Alhambra: King Creole, 20 uur. 18 jaar. Goes - Grand: De hel van Noord-Afrl- ka, 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2