PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONTPLOFFING IN BRITSE MIJN EISTE 45 DODEN Minister graaft de „tweede kering" door BILT Tony Stephens terecht OORZAAK VAN RAMP NOG NIET BEKEND ONTWAPENINGSCONFERENTIE IN GENÈVE GEËINDIGD MOEILIJKHEDEN GEREZEN BIJ FRANS-ALGERIJNS OVERLEG 203e jaargang - no. 150 Dagblad, utigave van de flrraa Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 725 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m:n. Mlnim. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal t3nef. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven i-ureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel 2355 4 lijnen (b.b.g. of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tei. 4254 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. lel. 2425. adm. tel.2094. Abertillery rouwt Als gevolg van een ontploffing- in een grote kolenmijn te SLv Bells bij Abertillery in het Britse graafschap Monmoutshire zijn zeker 45 mijnwerkers 0111 het leven gekomen. Men is er reeds in geslaagd zeven stoffelijke overschotten naar boven te brengen. Onder de grond zijn dertig doden geteld en acht men sen worden nog vermist. Voor hen bestond er gisteravond maar weinig kans de ontploffing te overleven. De meeste doden kun nen nog niet naar de oppervlakte worden gebracht, zolang de ventilatie niet is hersteld. Het ongeluk gebeurde dinsdag kort na het middaguur, toen er 700 mijnwerkers beneden waren. De oorzaak van de ontploffing- is nog niet vastgesteld. Wat de oor zaak ook was, zo werd gezegd, „het stof en vuil dat zij veroorzaakt, doet het ergste vrezen voor de opge slotene»." Onder de vermiste mijnwerkers zijn verschillende vaders en 'zoons. Een dezer vaders, Roy Morgan, daalde gisteren voor het eerst in negen jaar overdag in de mijn af. Hij had al die tijd nachtdienst gedaan. Aan de mijn wordt door verscheidene moe ders met kinderen de wacht gehou den om nieuws omtrent vader of zoon te horen. Een dezer vrouwen, Elsie Corbett, zei dat zij de vermis sing van haar man Joseph niet aan haar dochter Sandra durfde vertel len omdat dit meisje een zwak hart heeft. i Harold Legge, 43 jaar, kwam wan kelend de mijn uit en verklaarde „ik heb geluk gehad. Ik hoorde lawaai twee kilometer afstand van de 350 meter diepe hoofdschacht hebben be vonden. Zij hebben, zo werd van ambtelijke zijde de vrees uitgespro ken, zich op de plaats van de ont ploffing bevonden. De „Six Bells" is een van de groot ste mijnen in Monmouthshire, zijn vijftig jaar oud maar de laatste lijd sterk gemoderniseerd. Volgens een functionaris van de En gelse steen kolem-aad zal het werk der reddingsploegen niet gemakke lijk zijn. Het zou uren maar ook dagen kunnen duren voor zij de in- geslotencn bereiken. Ere-doctoraat voor dr. Mansholt Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het „Instituut Agrono- mique de 1' Etat" te Gembloux (Bel gië) heeft de senaat besloten, een aantal eredoctoraten in de landbouw wetenschappen te verlenen, o.a. aan dr. S. L. Mansholt, vice-president van de commissie der Europese Economi sche Gemeenschap. De erc-promotie zal plaatsvinden op 19 juli. 's morgens om 10 uur. Promotor zal. zijn ,dè pro-rector, prof. m. Hespel. Geluid Ionge en ook wel enkele oudere mensen, die naar strand of bos trekken, nemen tegenwoordig nog al eens kleine radio-ontvangapparaten mee. Het meedragen van zo'n appa raatje is in de mode, zoals ook 't dra gen van bepaalde kledingstukken, het consumeren van bepaalde dranken en het beluisteren van zekere soort muziek in de mode isen daarna weer uit de mode zal raken. Met die wandelende radio's echter is het wat moeilijker dan met de meeste mode uitingen. Het is namelijk mogelijk met die radio's zoveel geluid te pro duceren, dat men het wandelgenot en 't natuurgenot van anderen verstoort. Wanneer nu alle'jongere en oudere Nederlanders voorzien waren van een levendig sociaal ge voel en vol eerbied waren voor de rechten van hun medemensen, dan zouden die kleine radio-apparaten geen moeilijkheden opleveren. Dan zouden de bezitters(sters) van zo'n apparaat rekening houden met de wensen van hun medemensen in zijn thaaj-) directe omgeving en er zou geen' ongewenste muziek geprodu ceerd worden op luidruchtige wijze. 1 Helaas bestaat die ideale toestand niet en daarom is het wellicht nuttig in deze zomermaanden nog eens aan dacht te vragen voor het beperken van dat lawaai. e omroepers van radio- en televi- sïe geven in deze zomerdagen D' (heel welwillende) vermaningen te richten tot luisteraars, die met open ramen en deuren genieten van hun luidspreker-produktie zonder voldoen de acht te slaan op de wensen van om wonenden. Wellicht kunnen deze ver maningen ook uitgestrekt worden tot de eigenaars van de draagbare radio apparaten. Zij, die op 't strand, langs het water en in het bos of langs de weg geen amusementsmuziek wensen, kunnen dan de verpozing vinden, wel ke zijzelf wensen. Tn Frankrijk moest de regering er I enkele weken geleden toe overgaan een nadrukkelijk verbod in te stel len voor het gebruik van draagbare radio's in treinen, bussen, wachtka mers enz. Er kwamen teveel klachten van reizigers binnen en de bezitters (sters) van de apparaten waren te weinig bereid met de wensen van hun medemensen rekening te houden. Het. zou te betreuren zijn, wanneer het 'ook in Nederland tot uitgebreide ver bodsbepalingen moest komen. Vrij heid is een kostbaar goed. ook voor eigenaars van draagbare radio-appa raten, maar die vrijheid kan nooit zo ver gaan, dat men een ander vrijelijk zou kunnen hinderen door het maken van lawaai. Laten deze enthousiasten zich daarom de nodige zelfbeperking opleggen. Indien ze van hun vrijheid zodanig gebruik maken dat geen hinder wordt veroorzaakt, bestaat er geen aanleiding tot het uitvaardigen van verbodsbepalingen. Zou het moge lijk zijn alleen met een beroep op het sociaal gevoel deze toestand van „be heerste" vrijheid te bereiken Mijnwerkers en boeren in Hasselt demonstreerden Verscheidene duizenden mijnwer kers en boeren hebben maandag in Hasselt, de hoofdplaats van de Bel gische provincie Limburg, een be- togfhg gehouden waarbij verkeerste kens in het centrum van de stad werden uitgerukt en straten opge broken. De demonstranten, die uiting gaven aan hun verontwaardiging over de toestand in de mijnen, drongen een groot bankgebouw binnen en verniel den de ruiten en voorwerpen in de voorhal. De politie en gendarmes maakten van traangas gebruik om de menigte te verspreiden. Na drie uur was de orde hersteld. De betogers eisen onder meer een verlaging van de kostprijs der 'ko len, een vermindering der dagen waarop niet wordt gewerkt en een verlaging van de vervoerskosten. en toen was er een lichtflits. Ik kon nauwelijks ademhalen en ik stom melde door de stofwolk naar de schachtbodem. Later ontdekte ik dat 30 meter bij mij vandaan een jonge kerel gedood werd. Ik had geluk hij niet". De getroffen mijn produceert 366.000 ton steenkool per jaar. De mijnen in de omgeving zijn gesloten, als gevolg van de ver minderde vraag naar Engelse steenkool. Portugal ontslaat generaal Delgado 1 Het Portugese onder-secretariaat j voor luchtvaart lieeft maandagavond bekendgemaakt, dat de in 1958 ver- slagen kandidaat van de oppositie bij 1 de presidentsverkiezingen, generaal I Delgado, ontslagen is als luclitmacht- I officier. 1 Volgens het communiqué is dit ont- slag het gevolg van een disciplinaire i actie tegen generaal Delgado wegens diens politieke activiteit in Brazilië waar hij thans woont, en andere lan- den. i Generaal Delgado heeft, zo wordt verder gezegd, tegen dit besluit ge- i protesteerd. maar het protest is on- gegrond bevonden. e activiteit van de generaal in Bra zilië en een aantal Europese landen dat hij in november en december van vorig jaar bezocht, zijn. volgens het communiqué, onvaderlandslie vend en ondermijnend. 'Reeds in 195S was de generaal ont- heven van actieve dienst wegens on dermijnend en ondisciplinair optre den. COMMUNISTEN KWAMEN NIET Zorin vertrekt morgen naar Wenen De gedelegeerden der vijf westelijke huiden van de ontwapeningsconferen tie in Genève zijn dinsdagmorgen om half elf in zitting bijeengekomen. Tien minuten later verlieten zij de zittingszaal weer met de mededeling, dat zij hadden gewacht op de komst van do vertegenwoordigers der lan den van het oostelijk blok en op de leider der Roemeense delegatie, die als voorzitter der vergadering zou optreden. De zitting werd na een onderbreking van tien minuten hervat, onder voor zitterschap van de Britse delegatie leider Ormsby-Gore. en in tegen woordigheid van alleen de afgevaar digden der vijf westelijke landen. De zitting werd om twaalf minuten over elf weer gesloten. Na afloop van de laatste zitting der ontwapeningsconferentie werd het volgende communiqué aan de pers verstrekt: „De 4Sste zitting van de tienmogend- I hedencommissie voor de ontwapening is op 28 juni 1960 in het Palais des Nations te Genève gehouden onder voorzitterschap van de vertegen woordiger van het Verenigd Konink rijk. De conferentie heeft het secre tariaat der Verenigde Naties uitge nodigd alle processen-verbaal van dc conferentie over te dragen aan de ontwapeningscommissie der Verenig de Naties en, door haar tussenkomst, aan de Algemene Vergadering en aan de Veiligheidsraad". De Sowjet-afgcvaardigde Zorin vertrekt vandaag uit Genève naar Wenen waar hij een onderhoud zal hebben met premier Kroesjtsjew. die donderdag voor een officieel bezoek in Oostenrijk aankomt. Z.K.H. Prins Bernhartl viert vandaag zijn 49ste verjaardag. (Foto M. C. Meijboom). VOLGENS BERICHTEN UIT TUNIS: Neukoelln, de grootste gemeente van West-Berlijn die ruim 300.000. inwoners telt, herdenkt het feit dat 600 jaar gele den de orde van -Sint Jan liet dorp stichtte dat later Neukoelln werd. De feestelijkheden zullen een week duren. Onder de gasten die men venvacht, be vinden zich de burgemeesters van Zaan dam en Anderlecht, bij Brussel. De 12-jarige Tony Stephens, die meer dan een jaar vermist is geweest, is dinsdag in Wesl-Duitsland met zijn moeder herenigd. Het gezin woont te Earl Shilton in het Britse graafschap Leicestershire. De 28- jarige leraar Kevin Tracey, met wie Tony is weggelopen, zou op weg naar Engeland zijn. Interpol heeft voornamelijk in Spanje en Itaiië naar het tweetal ge zocht. Tony's vader, de 4l-jarige' James Stephens, heeft zijn baan als melkbezorger er aan gegeven en is naar Spanje gegaan om naar zijn zoontje te zoeken. Vandaar ging hij naar Italië, waar hij maandag nog was. De moeder was met een gecharterd vliegtuig uit Engeland naar Frankfort gevlogen. Zij werd vergezeld door drie verslaggevers en fotografen. Morgen worden besprekingen voortgezet De bijeenkomst tussen de Franse en Algerijnse vertegenwoordigers, die dinsdag, zou plaats hebben, is op ver zoek van de vertegenwoordigers der „Voorlopige Algerijnse regering" uit- Twee loggers in moeilijkheden In het stormweer met windkracht 8 tot 9, dat sedert dinsdagmiddag op de Noordzee heerst, is de motorlog- ger KW 2, de ,Dirk Donker Curtius', stuurloos geworden door een defecte oliedrukpomp. Het hospitaalkerk schip „De Hoop" is naar de. KW 2 onderweg óm te trachten de logger op sleeptouw te nemen. „De Hoop" zal de RW 2 naar de Engelse haven Blyth slepen. Ook de motorlogger KW 140 „Voor waarts". die vorige week al moeilijk heden met de motor meldde, is op sleeptouw genomen. Het schip is in middels in IJmuiden binnengebracht door de KW 75 „Doggersbank". gesteld. In berichten uit Tunis is ge meld. dat bij de voorbereidende be sprekingen „moeilijkheden" zouden zijn gerezen. De twee Algerijnse afgezanten zou den thans instructies der „voorlopi ge regering" in Tunis afwachten. Volgens welingelichte Franse krin gen is de volgende bijeenkomst vast gesteld od vandaag. In Algerijnse kringen in Tunis ver wacht men niet, dat de voorberei dende besprekingen spoedig beëindigd zullen zijn. Ook is men in Algerijnse kringen teleurgesteld, dat de afge zanten kennelijk geen contact met de buitenwereld mogen onderhouden. Sinds hun aankomst op zaterdag hebben Boumendjel en Ben Yahia zich niet meer buiten het conferen tiegebouw in Melun vertoond. De Fransen noch de Algerijnen zo wordt verwacht, zullen het in dit eerste stadium van de onder handelingen tot een mislukking laten komen. Maar waneer Ferhat Abbas eenmaal ln Parijs is kun nen de onderhandelingen maan den duren, aldus diplomatieke kringen in Parijs. Zeeuwse waterschapsbesturen zullen met verwondering en schrik de memorie van ant woord hebben gelezen, die minister Korthals vorige week aan de Eerste Kamer heeft gezonden. Verwondering en schrik, omdat daarin niets meer en niets min der wordt meegedeeld dan dat de Algemene Bijdragenwet rivier- en zeewaterkeringen van de baan is. En dat nu is inderdaad een enigs zins schrikaanjagende zaak. Tussen minster en waterschap pen wordt de laatste jaren over twee onderwerpen ge streden: de Bijdragenwet Delta werken en de Algemene Bijdra genwet. Die eerste wet is nodig op grond van de Deltawet (arti kel 5), teneinde vast te stellen welk bedrag o.m. de waterschap pen moeten betalen als bijdrage in de Deltawerken. Deze zijn van tweeërlei aard: de eerste betref fen de verbetering van de zeewe ring, de tweede de aanpassings werken (gemalen etc-). Minister Algera heelt eens voor de bij drage van de streek in een onbe waakt ogenblik, de - inmiddels be rucht geworden formule ge bruikt: zestig-veertig. Dat wil zeggen, dat de minister van me ning was dat de streek veertig procent moest bijdragen en het rijk zestig. Deze formule had destijds een complete storm tot gevolg. „Vol strekt onaanvaardbaar, excellen- ontsteld, „dat kunnen wij niet dragen." En zij hadden de Tweede Kamer aan hun zijde, zo zeer zelfs dat minster Algera op merkte dat over de formule zes tig-veertig vaker het „onaan vaardbaar" in de Kamer had ge klonken dan over het. toenmalige kabinet en vorige samen... Ten slotte suste de bewindsman 't was tijdens de behandeling van de Deltawet de zaak door mee te delen, dat de bijdragenwet Delta werken gekoppeld "zou worden aan de Algemene Bijdragenwet. Deze laatste zo stelde hij let terlijk zou fungeren als een tweede kering. Met andere woor den: als de delta-lasten te zwaar zouden worden voor het een of andere waterschap, dan kon dat altijd terugvallen op de Algemene Bijdragenwet, omdat daarin nor men zouden vervat zijn inzake de draagkracht van een polder. En op grond daarvan zou dan het betrokken polderbestuur een be roep op het rijk kunnen doen. De mededeling van de minis ter werkte toen geruststel lend en werd in waterschaps- kringen met veel voldoening ont vangen. Ondertussen gingen even wel de jaren voorbij zonder dat men ook maar een letter te zien kreeg van de beide aangekondig de Bijdragenwetten. Waarop bij de waterschappen de ongerustheid weer toenam en er in diverse ver gaderingen duidelijke woorden aan het adres van de minister vie len. Dat gebeurde bijvoorbeeld vo rig jaar tijdens de vergadering van de Zeeuwse Polderbond, het gebeurde nog zeer onlangs tijdens het bezoek van de Eerste-Kamer- leden aan Zeeland. En wat is er nu aan de hand Als klap op de natte waterstaatsvuur pijl komt de minister met de me dedeling. dat hij wél de indiening van de Bijdragenwet Deltawerken zal bevorderen, maar dat er naai de mening van de bewindsman geen dringende reden aanwezig is voor een financieringsregeling voor de waterkeringen. De inzich ten hebben zich ontwikkeld Wég 'Algemene Bijdragenwet, wég tweede kering. Zo gaat dat in Den Haag. Twee waterschappen in Zee land hebben met dit alles di rect al te maken, namelijk de Brede Watering van Zuid-Be veland en het waterschap Noord- Beveland. Men weet: beide polders hebben juist op dit stuk van za ken met de minister ongenoegen, namelijk over het maken van de aanpassingswerken. Zij accepteer den de financieringsregeling van het rijk niet en weigerden princi pieel tot uitvoering van de wer ken over te gaan. Daarop vaardig den Ged. Staten op grond van dc Waterstaatswet 1900 een bevel tot uitvoering uit. Het is duidelijk, dat deze twee waterschappen nu helemaal niet meer weten, waar •zij aan toe zijn. Op dit ogenblik zullen zij zich vooral afvragen welke normen in de Bijdragenwet Deltawerken ge hanteerd zullen worden, want dat stuk zal hun enige redmiddel zijn. De tweede kering door minister Algera zo ernstig toegezegd is immers, .thans door zijn opvolger Korthals eigenhandig doorgesto kenOverigens zijn ook ande re Zeeuwse waterschappen be nieuwd naar het verioop van déze zaak. want vroeg of laat speelt dit alles ook bij nen. De minister heeft blijkbaar bij het opstellen van zijn memo rie aan dit allés gedacht, want hij gaat er wat nader op in. De aanpassingswerken van beide waterschappen, zo zegt hij, zullen worden uitgevoerd op basis van 'n voorlopige regeling, waarbij fi nanciële risico,'s voor de beide pol ders uitgesloten zijn. Dat is pret tig te horen voor de twee water schappen, maar het brengt hen geen stap verder. De tot dusver door de minister voorgestelde re gelingen waren zodanig, dat zij moesten worden afgewezen. Het lijkt dus, dat de jongste medede ling van de minister van enige achteloosheid getuigt. Toch zegt de bewindsman: „Van rgphtsonze- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Drie doden bij auto-ongeluk Bij een auto-ongeluk op de rijksweg Utrecht-Rotterdam onder C'apelle aan de Ussel zijn gisteren drie doden gevallen. De verongelukte auto was een huurauto, die na een regenbui kwam te slippen en met grote vaart op een vrachtauto met stenen schoof, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Dc huurauto werd vrijwel verpletterd. De doden zijn twee Engelsen, de 25- jarige W. P. uit Dagenham en de 34- jarige J. A. H. uit Romford, en de 19-jarige Nederlander H. P. Rose- gard uit Maartensdijk. Een derde Engelsman, de 37-jarige L. G. M. uit Coulsdon is gewond opgenomen in het Westerziekenhuis te Rotterdam. Het weer in Europa Volgens de leerrapporten an gisteravond Den Helder, regenbui 16 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 17 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 16 gr. Eelde, regenbui 16 gr. De Bilt, regenbul 16 gr. Twente, regenbui 15 gr. Eindhoven, regenbui 18 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt 17 er. Helsinki, regen 17 gr. Stockholm, regen 21 gr. Oslo. regen 19 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 18 gr. Aberdeen, half bewolkt 14 gr. Londen, licht bewolkt 2(1 gr. Amsterdam, regenbui 16 gr. Brussel, licht bewolkt 13 gr. Luxemburg, licht bewolkt 16 gr. Parijs, half bewolkt 17 gr. Bordeaux, half bewoikl 23 gr. Grenoble, licht bewolkt 24-gr. Nice, half bewolkt Berlijn, half bewolkt 19 gr. Frankfort, zwaar bewolkt. 20 gr. Miinchen. geheel bewolkt 16 gr. Zürich," zwaar bewolkt 21 gr. Genève,licht bewolkt 24 gr. Locarno, onweer 25 gr. Wenen, geheel bewolkt 24 er. Innsbruck, regen 20 gr. Belgrado, licht bewolkt 26 gr. Athene, onbewolkt 33 gr. Ajaccio, onbewolkt 26 gr. Madrid, zwaar bewolkt 32 gr. Mallorca, onbewolkt 31 gr. Lissabon, onbewolkt 2Y.gr. VERWACHT. GUUR ZOMERWEER Koud en nogal guur weer met op de meeste-plaatsen nu en dan regen met een kans op onweer. Aan de kust harde wind tot storm uit noordwest, boven land vrij krachtige tot harde noordwestelijke wind. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag overwegend slecht strand weer met buien en enkele opklarin gen. Harde noordelijke wind. Tempera tuur overdag 14 15 graden. Zee water 16 graden. VOORUITZICHTENenkele dagen met te koel strandweer en afnemend buiig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1