Afwikkeling van schrootfraude nog kwestie van tijd mmm Vermist meisje (2) sliep in bos S.E.R. WIL GEEN ALGEMEEN LEVENSMIDDELENBEDRIJF FRIES MEISJE DOORSTOND IN LONDEN ZWARE HARTOPERATIE DINSDAG 28 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VICE-VOORZITTER VAN HOGE AUTORITEIT: Onderzoek gaat resultaten afwerpen l)e Nederlandse viee-voorzittcr van de Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Ivolen en Staal, Spierenburg, heeft maandag in het Euro pese parlement in Straatsburg het beleid van de Hoge Autoriteit bij het onderzoek van de schrootfraude verdedigd en daarbij verklaard, dat de afwikkeling van de affaire nog slechts een kwestie van tijd is. De Nederlandse socialistische afgevaardigde jhr. mr. 31. van der Goes van Xaters en G. M. Nederhorst hebben echter aansluitend op zijn uiteenzet ting felle kritiek op dit beleid geleverd, dat volgens hen te traag en zelfs „dilletanterig" ter hand was genomen. De schrootaffaire is in 1957 aan het licht gebracht door de Nederlandse schroothandelaar Worms, die maan dag vanaf de tribune het debat volg de. Er is fraude gepleegd met de toe slagen, die door een gemeenschappe lijk kantoor van de sehroothandel in Brussel werden betaald op schroot, dat van buiten de gemeenschap der E.G.K.S. werd ingevoerd. Dat schroot was namelijk aanzienlijk duurder dan het schroot dat in de gemeen schap werd verzameld. De zwendel bestond er in, dat men door manipu laties met documenten goedkoop bin nenlands schroot voor duur buiten lands schroot liet doorgaan en dan ten onrechte aanzienlijke bedragen aan zogenaamde verevening incas seerde. De heer Spierenburg verkluarde, dat het door de Hoge Autoriteit gekozen beleid voor het onderzoek nu resultaten gaat afwerpen. De loop van het onderzoek is niet meer te stuiten. Tot op heden is vastgesteld, dat over 168.000 ton ten onrechte toeslagen zijn uitbe taald. De kolensituatie in Nederland Het ministerie van economische za ken meldt dat de kolenproduktie (ex clusief bruinkoalbriketlen en gas- cokes) in Nederland in mei j.I. vol gens de voorlopige gegevens 1.041.706 ton heeft bedragen tegen 1.006.157 ton (defiintief) in april 1960. De totale verzending van brandstoffen van de mijn af bedroeg in april j.I. 747.203 ton. De invoer bedroeg In mei j.I. 595.735 (v.m. 521.629) ton. waarvan o.m. uit West-Duitsland 262.958 (v.m 172.383) ton en uit de Verenigde Staten 194.887 (v.m. 172.383) ton. In aprü kwam in total beschikbaar voor bin nenlands verbruik 996.384 ton, waar van voor grootindustrie 627.456 ton en voor huisbrand-kleinindustrie j 368.928 ton. De voorraden bij de pro ducenten (voor cokes ook van andere dan de mijnen) bedroegen eind mei 1.005.000 ton tegen 1.042.000 ton ein de april. Oproer in Canadese gevangenis onderdrukt Ongeveer 250 gevangenen hebben zondagav ond getracht uit de gevan genis van Montreal te breken. Twee gevangenen wisten de buitenmuur te bereiken, maar werden gewond voor zij konden ontsnappen. Een andere gevangene kreeg een schot tussen de schouderbladen, Ook een bewaker werd gewond. De ontsnappingspoging werd even na zeven uur ondernomen tijdens een balspel tussen gevangenen en bewa kers in de Bordeaux-gevangenis in Montreal. Volgens een gevangenis beambte ontstond een ruzielt onder een groep gevangenen en vuurde een bewaker op een van de torens op de binnenmuur een waarschuwingsschot af toen de groep zijn richting uit kwam. Bijna tegelijkertijd trachtten 250 gevangenen over de binnenmuur te klimmen. Enkelen kwamen erop, sloegen de bewaker neer en ontna men hem zijn geweer. Drie anderen bereikten de top van de 10 meter ho ge buitenmuur. Tijdens deze poging begaf een andere groep gevangenen zich naar het medisch bureau en sta ken .daar papieren in brand welke brand later door de brandweer werd geblust. Een uur nu. de ontsnappings poging deelde de directie van de ge vangenis mede dat de situatie onder controle was en de gevangenen naar hun cellen waren teruggevoerd. WASMAND. De 37-jarige mej. Tlieo- doro Eagleden heeft geen succes ge had met haar originele poging het hart van haar 21-javige werkgever, Gerry Burrow, binnen te dringen. „Ik zou voor hem kunnen koken. Ik zou cadeautjes voor hem kopen. Ik zou mijn leven voor hem geven", zeide miss Eagleden. Maar Burrow was woedend toen hij haar voor zijn deur vond in een grote wasmand. „Die vrouw maakt me dol. Ze achtervolgt me in het gehele land. Ik wil naar nooit meer zien", zeide hij. Theodoro legde uit hoe zij zichzelf bij hem heeft „besteld" „Ik moest 10 pond (ruim honderd gulden) betalen voor de mand. Vervolgens huurde ik een vrachtauto voor 5 pond en een man reed naar het huis van Gerry en deponeerde mij voor de deur. Ik moest uren wachten, opgevouwen in de mand. Maar to n hij me vond, was hij erg boos". HUWELIJKEN. Soercn Lithcll, 21 jaar, uit Kumla, Zweden is zondag in het huwelijk getreden. Hij werd geluk gewenst door zijn vader, Daniel, die een maand geleden is gehuwd, en door zijn grootvader, 7-1 jaar, die twee maanden geleden huwde. De aard van het door de Hoge Auto riteit gekozen beleid vereiste een ze kere zwijgzaamheid en discretie. Juist omdat het de hoge autoriteit van het begin af aan ernst is ge weest met dit onderzoek, heeft zij bewust de onaangename consequen tie aanvaard van de schijn te wek ken niet te kunnen antwoorden op het verwijt, dat zij het onderzoek af remde en de zaak in de doofpot wilde stoppen. Men is pas nu in het stadi um gekomen, waarin iets kan wor den onthuld. Al blijft ook nu nog discretie en terughoudendheid gebo den. De heer Spierenburg gaf een uitge breid overzicht van de moeilijkheden die het onderzoek oplevert: er moe ten een 150.000 documenten worden gecontroleerd en bovendien moeten vele er van nog op echtheid worden onderzocht. De Hoge Autoriteit heeft tot op heden aan de Duitse opspo ringsdiensten 15.000 gevallen ter hand gesteld voor nader onderzoek. Bij die controle zijn op hoeveelheden van 262.000 ton malversaties met 106.800 ton aan het licht gekomen. Bij controle van 218.000 ton in België bleek met 28.000 gefraudeerd te zijn. De heer Spierenburg wees er overi gens met nadruk op, dat de Hoge Autoriteit het bestraffen van de fraudes aan de nationale autoriteiten moet overlaten. Zij moet er mee vol staan de nationale autoriteiten zo veel mogelijk belastend materiaal te verschaffen. Bij de pogingen om de ten onrechte betaalde toeslagen di rect van een aantal Duitse firma's terug te vorderen, heeft de Hoge Au toriteit in eerste instantie reeds een nederlaag geleden. Deze firma's gin gen namelijk in beroep bij het Eu- I ropese Hof in Luxemburg en daar werd gesteld, dat zij te goeder trouw waren geweest bij de aankoop van de partijen schroot waarmee fraude j was gepleegd. Directe terugvorde- i ring is dus onmogelijk en de Hoge Autoriteit zal hiervoor nu de om- slachtige weg via de nationale rech- j ters moeten volgen. Wat het seheepssloopschroot be treft (dat als schroot van buiten de gemeenschap gold, ook al wer den schepen binnen de gemeen schap gesloopt) verklaarde de heer Spierenburg, dat aan Lloyds bij wijze van proef is opgedragen het staalgewïcht te berekenen van een twaalftal schepen, waarmee frau de kan zijn gepleegd. Het vermoe- den bestaat namelijk, dat de schrootopbrengst van sloopschepen in een aantal gevallen opzettelijk te hoog is gesteld. Men zou in die gevallen goedkoop gemeenschaps- schroot bij sloopschroot hebben gevoegd en over de gehele partij een toeslag hebben geïnd. De heren Van der Goes van Naters en Nederhorst namen het beleid van de Hoge Autoriteit namens de gehe le socialistische fractie onder vuur. De heer Nederhorst verheugde zich er bijzonder over, dat zij als fractie woordvoerders optreden, want de schrootaffaire wordt te veel gezien als een Nederlands stokpaardje en in het bijzonder nog als een hobby van hem en zijn collega, van der" Goes van Naters, zo zei hij. (Hierbij kan worden aangetekend, dat tijdens een debat vrijwel de gehele christen democratische en liberale fracties af wezig waren). COMMISSIE DIENT ZELF VOORSTEL IN Jubileum Liga-fabriek De minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, heeft maandag het automatiseringsproject, een nieuw laboratorium en een nieuwe fa briekshal van de Liga-fabrieken te Roosendaal, officieel in gebruik ge steld en met zijn aanwezigheid te vens luister bijgezet aan de feeste lijkheden van het 40-jarig bestaan van dit voedingsmiddelenbedrijf. Aan het eind van zijn toespraak maakte minister Marijnen bekend, dat liet H. M. do Koningin had be haagd dc heer Th. R. Neutelings, president-directeur van het jubileren de bedrijf, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. In zijn begroetingsrede had de pre sident-directeur de oprichting aange kondigd van het Nederlands-Belgi sche fonds voor steun aan het we tenschappelijk onderzoek op bioche misch terrein, ten bate van het kind. De Liga-fabrieken zullen in dit fonds als eerste bijdrage een bedrag van 100.000 gulden storten. Fidel Castro ran Cuba heeft in een rede voor de televisie verklaarddat de weigering van de Engels-Neder landse en Amerikaanse oliemaat schappijen om in Cuba uil Rusland afkomstige olie te raffineren, onwet tig is. Niet langer exclusieve branche-omschrijvingen (Van onze Haagse redactie) In een op 21 juni aan de staatssecre taris van economische zaken uitge bracht advies heeft de commissie ad viezen vestigingsregelingen vau de Sociaal-Economische Raad (dc zgn. commissie-Thurlings) liet algemeen levensmiddelenbedrijf, zoals dat in de ontwerpen van de staatssecretaris is opgenomen, van de hand gewezen. Tegenover het ontwerp van de staats secretaris heeft de commissie een eigen conseptio gesteld, dat uitge werkt is in een voorontvv.crp-ves- ligingsbesluit. De commissie wijst de opzet van de staatssecretaris af op de volgende gronden: 1. Als minimumeis voor het algemeen levensmiddelenbedrijf wordt gesteld het voeren van een assortiment, dat zich over tenminste vijf bedrijfstak ken uitstrekt. Hierdoor is deze onder nemingsvorm vrijwel alleen bruik baar voor ondernemers met veel be drijfskapitaal en een sterke expan siedrang. De kleine of kleinere onder nemer, die een bescheiden en geleide lijke paralellisatie nastreeft, wordt hiermede niet geholpen. 2. Het assortiment van het algemeen levensmiddelenbedrijf is enerzijds te uitgebreid doordat er ook andere dan consumptierijpe levensmiddelen in zijn opgenomen, anderzijds te be- VLAG OP DE TOREN Tineke Hofstra gezond in Witmarsum terug (Van onze correspondent). In Witmarsum wapperde de vlag op de kerktoren ter gelegenheid van de terugkeer van een ,iong meisje, dat in Londen een zeer zware hartoperatie had ondergaan. Heel liet dorp heeft meegeleefd, mee gespeeld in de zorg om liet meisje en vooral meegedeeld in de blijd schap, toen zij gezond en wol, zij het nog wat zwak, thuiskwam. Daar stond een door de buren opge lichte erepoort. Daar wachtten een zee van bloemen, fruit, boeken chocolade en cadeaus. Tot stom me verbazing overigens van het meisje, de 15-jarige Tineke Hof stra, een van de orie dochters uit het gezin van de heer Hofstra, die controleur in buitendienst van sociale zaken van de gemeente Wonseradeel is. Tineke had een aangeboren hartaf wijking, een gat in de wand tus sen de beide hartboezems en een beschadigde hartklep. De huisarts dr. C. van der Marei had Tineke naar Groningen verwezen, doch daar bleek dat de operatie die zij zou moeten ondergaan om haar le ven tc redden en om te voorko men dat zij als een „oud mensje" het leven verder doormoest, in Londen zou moeten gebeuren, om dat men daar over een zeer spe ciale appaiatuur beschikte, die langdurig de hart- en longfuncties tijdens de operatie zou kunnen overnemen. Aanzienlijk langer dan met 't kunstharl, dat men in het academisch ziekenhuis te Gro ningen of elders in ons land bezit. Het was dr. K. K. Bossina, kinder cardioloog tc Groningen, verbon- den aan de kinderafdeling van 1 het acudemisch ziekenhuis, die de knoop doorhakte en zorgde dat Tineke opgenomen werd in het wereldberoemde Hammcrsmith- hospital in Londen. Hij besliste, dat haar vader, gezien de ernst van dg operatie meemoest. Op 25 mei werd Tineke geopereerd: Door een team van 12 artsen met wereldfaam, onder leiding van dr. Cleland. Dit team is zelfs wel naar Moskou geweest om er ope raties te verrichten en liceft ook in Finland gewerkt. Dagenlang hing Tineke's leven aan een zijden draad. Zou zij de ope ratie, die vijf uren liad geduurd, doorstaan? Geen dokter die liet zeggen kon. Hun werk bleef men senwerk. Maar Tineke kwam door tie crisis heen, ook al duurde dat dagen. Haar verjaardag op 27 mei was haar ongemerkt voorbijge gaan. Die zal nu thuis worden ge vierd. perkt door het ontbreken van met levensmiddelen als eenvoudige kos- metisehe artikelen, geneesmiddelen, huishoudelijke artikelen e.d.; 3. De stroeve opzet van het algemeen levensmiddelenbedrijf maakt een ra tionele en flexibele, bedrijfsvoering onmogelijk. 4. Zowel voor dc ondernemer als voor de overheid is het zeer moeilijk na te gaan of de exploitatie van een onder neming op het gebied van het alge meen levensmiddelenbedrijf binnen de grenzen van de wet blijft. lil de conceptie van dc commissie die zij, zoals gezegd, heeft uitge werkt in een voorontwerp-vesti- gingsbesluït, heeft de commissie lot; uitgangspunt genomen de be staande branches en de eigeuiijke kleinhandel, doch zij heeft deze opzet willen verenigen met de om standigheid dat er vele artikelen zijn, die voor geen enkele tak van kleinhandel meer kenmerkend zijn. Zij heeft er verder geen bezwaar te gen, dat de assortimenten van be drijfstakken elkaar gedeeltelijk of geheel overlappen. De commissie breekt dus met het systeem van uit puttende, exclusieve branche-oni- schrijvingen. Daartoe onderscheidt de commissie voor de verkoop twee groepen arti kelen A-artikelen, voor welker verkoop een speciale vakbekwaamheid is vereist en die daarom aan bepaalde branches voorbehouden moeten blijven; en B-artikelen, voor welker verkoop een zekere vertrouwdheid met levensmid delen een voldoende garantie van vakbekwaamheid is en die voor alle levensmiddelenbedrijven, waarvoor een vestigingsregeling geldt, ge meenschappelijk zijn. De commissie geeft verschillende me thoden voor een gemakkelijke over gang van de ene bedrijfstak naar de andere in overweging. Voorts introduceert de commissie het beperkt levensmiddelenbedrijf, dat de bevoegdheid geeft tot de kleinhandel in de hoogste twee groepen van dc B-lijst. Hierdoor wordt een prakti sche oplossing aangegeven voor bepaalde eenvoudige ondernemings vormen. Voor dit bedrijf gelden al leen eisen vau kredietwaardigheid en handelskennis. Het voorgaande geldt alleen voor de winkelliaudel. Bij een gewapende overval in het ge bied van Carere, 200 kn> ten noorden van de Columbiaanse liool'dstod Bogota, zijn tenminste tien boeren om liet leven ge komen. Verscheidene bewoners van de streek worden vermist. NA NACHT SPEUREN GEVONDEN Tijdens wandeling verdwaald Lieshei, liet tweejarig dochtertje van het echtpaar Van der Diezen uit Soestdijk, dat zondagmiddag hij bet wandelen in een bos bij Baarn spoorloos was verdwenen', is maandagochtend omstreeks half negen gevonden. Ze lag twaalf honderd meter van de plaats waar de ouders vermissing zondagmid dag omstreeks half vijf hadden ontdekt, in het bos te slapen. De politie van Baarn en Lage Vuursche had de hele avond en nacht met speurhonden koortsach tig de bessen afgezocht. Personeel van het Staatsbosbeheer assis teerde daarbij. Maandagochtend omstreeks vier uur kwamen ook ongeveer honderdtwintig militai ren van dc legerplaats Socsterberg een handje helpen. Met vereende krachten werd het bos systema tisch afgezocht met het vermelde gunstige resultaat. Het echtpaar Van der Diezen was zondagmiddag met de zes kinde ren. een schoonzusje en haar ver loofde gaan wandelen in de bossen van het uitgestrekte landgoed Pijnenburg nabij het paleis Soest dijk en Lage Vuursche. Mevrouw Van der Diezen was met de baby- in dc kinderwagen en een schoon zusje en haar verloofde gaan wan delen. De heer Van der Diezen volgde op de fiets met Lïesbeth voorop en een zoontje achterop. Zijn drie oudere dochters fietsten zelf. In het bos ontmoetten de ge zinsleden elkaar. De kinderen gin gen spelen. Omstreeks half vijf ouldckle het echtpaar Vau der Diezen dal Lies- bel h was verdwenen. Ze had kort tevoren nog bij haar tante op do arm gezeten. Met behulp van en kele andere bosbezoekers werd onmiddellijk de omgeving afge. zocht, doch Liesbeth werd niet ge vonden. Ze kregen later assisten tie van talrijke politiemannen en enkele speurhonden. Doeli ook de ze speurtocht leverde geen resul taat op. Het zoeken werd na een korte on derbreking bij het krieken van de dag hervat, waarbij ook ongeveer liondevdtwintig militairen van de legerplaats Soesterbevg werden ingeschakeld. De speurtocht werd maandagochtend omstreeks half negen met succes bekroond. Naar de legervoorlichtingsdienst medcdeeld, is het meisje gevonden door twee soldaten van de 934e afd. lichte luchtdoelartillerie uit. Huis ter Heide. Deze afdeling is' zondagnacht om drie uur gewekt, waarna zij het terrein in linie doorzocht heeft. Om tien voor half negen \uuden soldaat eerste klas J. H. vau Xieuwenhuizen uit Amersfoort en soldaat V. I'haff uit Woerden het meisje slapend in hev bos. Mr. Jacques Dutilh te Rotterdam overleden In het havenziekenhuis te Rotterdam is zaterdagavond op 76-jarige leeftijd overleden mr. Jacques Dutilh, een prominente Rotterdamse figuur, die lange jaren voor de V.V.D. lid van dc Rotterdamse gemeenteraad is ge weest en deel heeft uitgemaakt van de Kamer van Koophandel. Hij be kleedde voorts tal van functies. Zo was hij voorzitter van het curatorium van de Stichting Historisch Museum Schielandshuis. voorzitter van de Ne derlandse Spaarbankbond. lid van het college van coratoren van de Neder- landsche Economische Hoogeschool en van het college van administrateu ren van het Bataafseh Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeer te. Hij maakte ook deel uit van de commissie van toezieht op het mu seum Boymans-VanBeuningen en van de commissie van advies voor het ha venbedrijf. De heer' Dutilh was ook rechter-plaatsvervanger bij de arron dissementsrechtbank te Rotterdam. Verleden jaar wercl hem de penning van verdienste der stad Rotterdam, de „Van Oldenbarncveltpcnning" uit gereikt. Rijk betaalt kosten voor Joke Haanschoten Tijdens de vrijdagavond gehouden raadsvergadering van Putten heeft de voorzitter, burgemeester mr. W. F. Quarles van I'lford meegedeeld dat de gemeente bericht heeft ont vangen van minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. M. Klompé, dat zij de kosten die zij ongeveer twee jaar geleden beeft moeten maken in het geval „Joke Haanschoten" name lijk 10.000 volledig van het rijk te rug zal krijgen. Joke Haanschoten, een Puttense kleu ter. had zoals bekend na een behan deling in het Stads- en Academisch ziekenhuis in Utrecht een stukje van een naald met radioactieve stof in de neus gekregen, dat daar enkele dagen was blijven zitten. Kleuter onder wielen van autobus geraakt De tweejarige Greetje van Daiu uit 's.Gravenzande is zaterdag om het leven gekomen, toen zij uit een rij dende autobus viel en onder het ach terwiel terecht kwam. De bus van de W.S.M. reed juist weg van de halte aan de Loos- duinseweg toen 't kind, dat bij haar moeder op schoot zat, onverhoeds wegliep. Het Wereldgebeuren Nieuwe staat De heer Jozef Kasavoeboe is op 34-jarige leeftijd het eerste I staatshoofd geworden van de on- I afhankelijke Kongo-republiek. Straks zal koning Boudcwijn hem de hand drukken cn ze zullen over en weer - - in dc Franse taal vrien- 1 delijkc woorden tol elkaar spre- j ken i De menski in de streek van Mayumbe j zullen daarover extra verheugd zijn en er zal daar veel. heel veel over Jozef gesproken worden, want kwam hij niet uit deze streek en zal hij niet voor de mensen van zijn eigen stam meer doen dan voor welke andere stam ook... zal hij niet zijn mede- Ba kongo's helpen aan de goede baan tjes. zodat ze in dc gehele Kongo een rol van betekenis zullen spelen" Deze voorspoed zal dan te danken zijn aan Jozef, die als kind in een eenvoudige hut geboren werd en die op blote voeten rondliep precies als dc meeste negerkindertjes in Afrika-.. Toch was hij niet helemaal een neger kind. want zijn grootvader was een Chinees, die echter als contract-arbei- der helemaal niet in staat was I zijn kleinzoon een bijzondere opvoe- I ding tc geven. Die opvoeding kreeg hij gratis bij de missionarissen en daar viel hij op door twee dingen: zijn intellecL en zijn redenaarstalent. Later toen hij ondenvijzer was geworden, begaf hij zich direct in de politiek. Als volksredenaar had hij geweldig succes. Hij behoorde tot de politici, die zich in 1957 via vrije verkiezin gen meester konden maken van een burgemeestersbaantje. Kort daarop eiste Jozef de onafhankelijkheid van Kongo en ...het vertrek van alle Bel gen. Deze Kasuvoeboe is thans staats hoofd van Kongo en vele Bel gen vragen zich af hoe bet zal gaan met de Belgische belangen in dat gebied. Zal het extremisme van Kasavoeboe de overhand krijgen en zullen de Belgen inderdaad verdwij nen uit Kongo? Of zullen ze in het bezit blijven van hun ondernemingen en zullen er ook nog een aantal Bel gische deskundigen voornamelijk technici vooMopig in Kongo een be staan vinden? Men is in België geneigd deze vragen nogal optimistisch te beantwoorden. Toch is er voor dat optimisme weinig grond. Kasavoeboe is een man. die zich om politieke reden op dit ogen blik wat meer gematigd toont tegen over de Belgen, maar die zich in het verleden bijzonder heftig tegen de Belgen keerde. Naarmate hij langer aan het bewind is in de Kongo zal dat laatste ongetwijfeld opnieuw aan het licht komen. Zijn minister-president Loenioein- ba is ook al een mail met een anti-Belgisch verleden. Hij werd evenals Kasavoeboe door de Belgen in de gevangenis gezet we gens opruiing en zulke straffen ple gen de verzoening niet in do hand Ie werken: Bovendien werd Loemoemba reeds eerder veroordeeld, omdat hij toen verdacht werd van verduistering ten nadele van de postcheque-dienst. Ook Loc-mocmba is een volksredenaar van bijzonder formaat en ook hij be zit nog onstuimigheid van de jeugd- want hij is nauwelijks 30 jaar oud. Loemoemba heeft er in het verleden regelmatig op gewezen, dat de wer kelijke onafhankelijkheid van Kongo slechts verwezenlijkt kan worden ais het land ook economisch onafhanke lijk is. Men zou uit deze woorden van Loemoemba kunnen afleiden, dat hij de Belgen nog wel enige tijd ïn Kon golese bedrijven wil handhaven... hij voorbeeld totdat Kongolezen in staat zijn deze bedrijven over te nemen. Veel echter, zo niet alles zal voor de toekomst van Kongo afhan gen van de verhouding tussen de diverse stammen in dat land. Blijft die verhouding goed en probeert de ene stam niet al te nadrukkelijk een andere stam te overheersen of opzij te drukken, dan zijn er redelijke perspectieven denkbaar voor de ver dere ontwikkeling van het Kongo- gebied. Breken er twisten of primi tieve oorlogen tussen de stammen uit, dan zal Kongo inplaats van een voorbeeld voor het overige Afrika, 'n soort „Balkan" en een haard van veeljarige onrust worden... Dan zal men op een woelige overgangsperiode van misschien wel 20 jaar moeten rekenen, met wilde onteigeningen, met verdrijving van bepaalde groe pen inwoners en velerlei andere on- vustverschijnselen. Daarop rekenen enkele pessimisten onder de Belgen en die pessimisten hebben bereids Kongo verlaten of hun koffers ge pakt. Josephhet kind van de Bakongo-stam. De Libaanse president generaal Sjehab heeft alle Libanezen die ge ëmigreerd zijn en alle afstammelin gen van deze emigranten uitgenodigd op 35 september in Beiroet een con gres bij te wonen. Men beoogt de oprichting van een bureau dat een hechte band moet vestigen tussen de Libanese emigranten en hun va derland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3