PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT ONTWAPENINGSOVERLEG IS MISLUKT Limburger Toine van Bergen toneeladviseur in Zeeland COMMUNISTISCHE GEDELEGEERDEN TROKKEN ZICH TERUG Eisenhower sprak voor radio en televisie WELLICHT WORDT DE GAULLE GEDWONGEN AF TE TREDEN KASAV0EB0E BEËDIGD ALS PRESIDENT VAN KONGO 203e jaargang - no, 149 Dagoiad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagier. Hoofdredacteur w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 ceiit. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per rum. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties cmai. 8 regel*) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven fureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 PZC„ Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzce. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Verklaring van Rus Zorin kwam als volkomen verrassing l)e ontwapeningsconferentie te Génève is mislukt. De Sowjet- Unie deelde gisteren mee niet langer aan deze conferentie van tien mogendheden te kunnen deelnemen. De Russische verkla ring kwam als een volkomen verrassing voor het westen, dat nieuwe voorstellen heeft ingediend. De westelijke gedelegeer den (liet Westen wordt zoals men weet vertegenwoordigd door de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Canada en Italië) hebben besloten dat de ontwapeningsbesprekiugen zullen wor den voortgezet. Vandaag zullen zij met of zonder de commu nistische afgevaardigden, opnieuw bijeenkomen. Gisteren werd de zitting geleid door de Poolse afgevaardigde. Nadat hij aan een aantal westelijke afgevaardigden, die op de lijst van sprekers stonden ingeschreven het recht tot spreken had ontzegd verlieten hij en de vertegenwoordigers van de Sow- jet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije enl Roemenië de verga derzaal. De vergadering werd daarop voortgezet met de Britse dele gatieleider Ormsby-Gore als voorzitter. Amerika diende toch nog voorstellen in De Amerikaanse afgevaardigde heeft vervolgens de voorstellen van zijn regei-ïng als een conferentiedo cument ingediend. Dit ontwapenings- plan bevatte op zichzelf geen nieu we voorstellen. In het eerste stadium zou binnen het kader der Verenigde Naties, een internationale controle.-orga- nisatie moeten worden ingesteld, die bij een voortschrijdende ont wapening uitgebreid moet wor den. Het lanceren van aardsatel- lïeten, die wapens voor massale vernietiging zouden kunnen ver voeren moet worden verboden. Men zou ook de inspectie op de grond en vanuit de lucht moeten regelen. In het tweede stadium zouden alle bestaande hoeveelheden wapens van elke aard, dus met inbegrip van scheikundige en biologische wapens, tot een overeen to ko men peil moeten worden vermin derd. De dan overblijvende wa pens zouden vernietigd moeten worden, of zodanig veranderd President Eisenhower heeft in een toespraak voor radio en te levisie tot het Amerikaanse volk gezegd dat de bekrachti ging van het nieuwe verdrag met Japan „een belangrijke overwinning voor de vrije we reld en een nederlaag voor het internationale communisme" is. Over zijn recente wereldreizen zei de president dat zij de vriendschap en liet vertrouwen hebben versterkt. Het schijnt dat de communis ten tot de conclusie zijn geko men dat deze reizen zulle een positieve waarde hebben in de strijd tegen liet communisti sche imperialisme, dat zij alle middelen te baat moeten nemen om bezoeken aan sommige lan den te verhinderen, aldus presi dent Eisenhower. Eisenhower verklaarde dat hij, ge zien de korte tijd die hem nog rest voor zijn aftreden in januari, niet Van plan is om nog meer goodwill- veizen te maken. Maar mocht zich in de naaste toe komst een onvoorziene situatie voor doen, dan zal ik geen seconde aar zelen om weer op reis te gaan, aldus Kisenhower. Hij zei te geloven dat zijn opvolger als president, wie dit ook mag zijn, tot de conclusie zal komen dat be zoeken over ch weer van regerings leiders van bevriende landen van groot belang zijn voor de bevorde ring van dc solidariteit van de vrije wereld. En deze bezoeken zullen ze ker van groot belang zijn zolang de dreiging van een communistische overheersing boven de wereld hangt, aldus dc president. Eisenhower verklaarde echter met nadruk dat ontmoetingen tussen re geringsleiders geen doeltreffend mid del zijn voor de uitwerking van be. palingen van internationale verdra gen. De gustige resultaten, zo vervolg de hij, die door deze reizen ver- Uregen zijn of in de toekomst zul len worden, zullen snel teniet worden gedaan als de V.S. hun huidige politiek op het gebied van de buitenlandse betrekkingen zou den opgeven. De communisten trachten met opzet de vrije we reld te verdelen. In deze val mo gen wij nooit lopen, aldus Eisen hower. dat zij voor vreedzame doelein den kunnen worden aangewend. In deze fase zou ook een inter nationale politiemacht moeten worden gevormd, die de vrede moet handhaven. In dit stadium zouden de strijd krachten van Amerika en de Sowjet-Unie, die in de eerste fa se twee en eén half miljoen man zouden omvatten om ver volgens tot 2.100.000 man te wor- den verminderd een sterkte van 1.700.000 man krijgen. In het derde stadium moeten dan de strijdltrachten van alle lan den ingekrompen worden tot ni veaus, "die noodzakelijk zijn voor het handhaven van de binnenland se veiligheid en voor de levering van contingenten voor de interna tionale politiemacht. Deze resterende strijdkrachten zullen slechts overeengekomen typen en hoeveelheden wapens mogen hebben. Alle overblijven de wapens moeten in dit stadium vernietigd of ..omgebouwd" wor den voor vreedzaam gebruik. Toen dc zitting liog voltallig was verklaarde de Rus Zorin dat een „abnormale en ontoelaatbare situ atie" was ontstaan op de conferen tie als gevolg van de omstandig heid dat het Westen blijft voort gaan met het beantwoorden van de Russische voorstellen met argu menten van ondergeschikt belang. Hij zei, dat het probleem met meer succes in de Verenigde Naties kan worden besproken. Na Zorin spraken de gedelegeer den der overige communistische landen, die allen herhaalden het geen Zorin had verklaard. De conferentie is praktisch al van het befjin af in een impasse ver zeild. toen bet westen en de Sow- jet-Unie ieder afzonderlijk ontwa peningsplannen indienden. Deze be sprekingen zijn begonnen op 15 maart, werde eind april voor zes weken verdaagd en op 7 juni in een gespannen atmosfeer als gevolg van het mislukken van de topconferen tie hervat. De Franse afgevaardigde Moch deelde na afloop van de conferen tie mee dat het Westen de verant woordelijkheid voor liet verbreken van de conferentie laat aan de man. die reeds de verbreking van een andere conferentie op zijn geweten heeft. Het bericht, dat de Sowjet-Unie heeft besloten niet meer deel te ne men aan -het ontwapeningsoverleg te Geneve, is vooral te Londen met teleurstelling ontvangen, omdat de Britse regering had gehoopt, dat de nieuwe westerse voorstellen de vast- gelopen onderhandelingen weer op f;ang zouden brengen. n Haagse legeringskringen wordt J i het ernstig betreurd dat onder- j j nandelingen zijn mislukt. Evenals j voorgaande jaren zal het ontwa. j peningsvraagstuk ook thans weer j i in de Verenigde Naties aan de j orde komen. De Nederlandse re- j j gering zal alsdan opnieuw met I kracht pleiten voor maatregelen j van algemene en gecontroleerde j ontwapening. De Sowjet-Unie heeft gisteren de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, verzocht het ontwa- I peningsvraagstuk als een „belang- rijke cn dringende aangelegenheid" I op de agenda te plaatsen van de al- j gemene vergadering die in septem- j ber bijeenkomt. 1 SOUSTELLE IN INTERVIEW: Duitsland wil duikboten De Westduïtse minister van defensie Strauss, heeft in het weekeinde te Sleeswljk meegedeeld dat de Duitse bondsregering de N.A.V.O. heeft voorgesteld in te stemmen met de aanschaf van duikboten in plaats van met de acht torpedobootjagers die voor de marine zouden worden ge bouwd. Minister Strauss zei tot verslagge vers dat voor de Oostzee duikboten geschikter zijn dan torpedobootja gers wegens de overmacht van de Russische vloot. Als Frankrijk in een ernstige crisis komt Oud-minister Jacques Souslelle ge looft dat generaal De Gaulle wellicht zal worden gedwongen af te treden als president wanneer T'Tankrijk in een ernstige crisis komt. Deze crisis zou kunnen worden te weeg gebracht door de onderhandelingen tussen Frankrijk en vertegenwoordigers van de Algerijnse regering In bal lingschap. „BANDEN VAN VRIENDSCHAP" Koning Boudewijn naar Leopoldstad Joseph Kasavoeboe, eerste president van de onafhankelijke republiek Kon go, heeft maandagochtend in een ver enigde zitting van het parlement te Leopoldstad de eed als staatshoofd af gelegd. De Belgische ministers De Schrijver, Wigny en Ganshof van der Meersch, gouverneur-generaal Corne lls woonden de eedsaflegging bij. Tevoren hadden leden van de Baloeba- stam uit de provincie Kasai een de monstratie voor het paidementsge- bouw gehouden om te protesteren te gen het feit dat hun leider, Albert Ka- londji, buiten de eerste regering van Kongolezen is gehouden. Kalondji, een politieke tegenstander van premier Loemoemba, sprak de menigte toe en eiste ministerzetels op en de onmiddelijke splitsing van de provincie Kasai, 'waar hij een autono me staat van de Baloeba wil stichten. Op het ogenblik heeft de Loeloea- stam, de doodsvijand van de Baloe ba, een overheersende invloed in Ka sai. De menigte gedroeg zich rustig en ging later, zonder dat incidenten voor kwamen, uiteen. De Baloeba staan achter Kasavoeboe. In een rede schetste Kasavoeboe o.m. de grote problemen welk de Kongo lese natie zal moeten oplossen en bij onderstreepte dat de werkelijke onaf hankelijkheid. die Kongo thans ver werft. een totale ommekeer zal te weegbrengen in de betrekkingen tus sen België en Kongo, zodat de ban den van ondergeschiktheid nu banden Heistelling op hol in Amsterdam Ken heistelling van de Hollaiidsche Beton Maatschappij, die was inge schakeld bij de bouw van een gas houder voor de Westergasfabriek in Amsterdam, is maandagochtend om negen uur plotseling op hol geslagen, over de kop gegaan en dwars over de Haarlem nier t rek vaar t en een deel van de Haarlemmerweg gevallen. Het gevaarte vermorzelde in zijn val een geparkeerde, lege personenauto. De machinist cn zijn helper konden bijtijds van dc heistelling springen cn liepen slechts licht letsel op. Zij' zijn voor onderzoek naar het Wilhel- minagaslhuïs gebracht. l-Iet ongeluk gebeurde toen de hei. stelling voor transport werd overge bracht van de kade naar een in de Haarlemmertrekvaart liggende boot. Tussen kade en boot was een helling geconstrueerd waarlangs het gevaar- .e werd neergelaten. Door no°: onbe kende oorzaak verloor men de con trole over de schuivende stelling, die op hol sloeg en omkantelde. worden van samenwerking en vriend schap, die aan weerszijden en in vol le vrijheid worden gesloten. Tot besluit wees hij op de noodzaakt van de ontwikkeling der Kongolese economie, hoofdvoorwaarde van de voorspoed van het land op alle ge bieden. Het staatshoofd verliet daarop de zaal onder de toejuichingen van do parle mentsleden. Do ministerraad heeft be sloten de nieuwe staat de naam „Re publiek Kongo" te geven. Koning Boudewijn zal morgen in Leo poldstad aankomen voor bijwoning van de plechtigheden der'onafhanke lijkheidsverklaring op donderdag, al dus is in Brussel officieel meegedeeld. ONBEPERKTE WALVISVAART De komende twee seizoenen, 1960-'6l en 1961-'62 zullen de landen die zich met walvisvaart bezighouden een on beperkt aantal blauwe walvissen mo gen vangen, aldus heeft de interna tionale walvisvaartcommissie be paald. De seizoenen zullen echter twee weken korter zijn dan voor gaande jaren liet geval is geweest. Het komende seizoen duurt van 14 februari tot 7 april. Het is de eerste maal sinds dertien jaar geleden de internationale wal visvaartconventie werd gesloten dat onbeperkte vangst is toegestaan. Nederland en Noorwegen hebben zich vorig jaar uit de conventie te ruggetrokken. Zij omvat nu nog En geland. de Sowjet-Unie en Japan. Waarnemers van Nederland en Noorwegen hebben de vergaderingen van de walvisvaart-commissie, vorige week in Londen, wel bijgewoond. „De commissie is schoorvoetend en onder dit beding tot het besluit (de vangst vrij te geven) gekomen, dat het ongedaan zal worden gemaakt wanneer Nederland en Noorwegen zich niet spoedig opnieuw bij de con ventie aansluiten". Dit is de portee van een interview dat Soustjelle, een der voormannen van de beweging voor een Frans Al gerije. aan Siegfried Dïnser van de „Frankfurter Rundschau" heeft toe gestaan. Soustelle heeft na de ver schijning van de krant met het in terview prompt ontkend de schrijver te hebben ontvangen, maar hij wei gerde commentaar te leveren op de woorden die, z.i. „hem zijn toege dicht". De onderhandelingen zijn zoals ge meld zaterdag in de prefectuur van Melun begonnen. Zowel van Franse als Algerijnse zijde wordt de grootste geheim houding betracht wat betreft het verloop van de besprekingen. Ken nelijk ten einde raad wegens bet ontbreken van enig nieuws zijn de Franse kranten maar begonnen met uitvoerige beschrijvingen van de plaats waar de besprekingen worden gevoerd, de politiebewa king etc. Ben Goerion vond in Nederland vriendschap De Israëlische premier Ben Goerion is maandag van zijn reis van twee weken naar Frankrijk, België en Ne derland weer in Israël teruggekeerd. Bij zijn aankomst op de vlieghaven van Tel Aviv, waar hij door een gro te menigte werd toegejuicht, ver klaarde hij: „Ik heb ervaren dat wij niet alleen staan. Wij hebben tromve vrienden". Over zijn reis vertelde hij, dat zijn besprekingen met de Franse presi dent De Gaulle zeer vriendschappelijk en zeer nuttig zijn geweest. Voorts bracht hij hulde aan de bewijzen van vriendschap tegenover Israël, die hij onder alle lagen van het Nederlandse volk had opgemerkt. Ook in België had hij, naar Ben Goerion zei. „good will' aangetroffen. De nieuwste dierenfilm van Walt Dis ney, „Jungle Cat", heeft zondag op het internationale filmfestival in West-Ber- lijn haar wereldpremière gehad. I De beroemde opera-zangeres Maria Callas heeft in de Scala te Milaan een concert bijgewoond van de violist I Isaac Stern. De sopraan was in ge zelschap van haar vriendin Giovanna Lomazzo en vriend Jacchia. Maria Callas verklaarde: In de toekomst I zul ik me alleen aan de kunst wijden. Brief over defensie van Nw.-Guinea aan Ver. Naties i De waarnemend-permanente verte- genwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, de heer J. Polder man, heeft in opdracht van zijn re gering een brief overhandigd aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, de lieer Dag- Hammarskjöld, waarin wordt gereageerd op de brief van 6 juni I960 van de permanente vertegenwoordiger van Indonesië, waarin Nederland agressieve bedoe lingen worden toegeschreven in ver band met de aankondiging van enige maatregelen ter versterking van de defensie van Nederlands Niemv-Gui- nea. In de brief wordt gezegd, dat de Ne derlandse regering met spijt en ver bazing heeft kennis genomen van de Indonesische opvatting dat Neder land, met name door het zenden van het vliegkampschip „Karei Door man", de weg van het gebruik ma ken van geweld zou hebben gekozen en dat de beslissing om strijdkrach ten naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden, in strijd zou zijn met het handvest der Verenigde Naties. De maatregelen van de Nederlandse regering, zo zegt de brief, 'zijn .uit sluitend gerichtop het verzekeren van een redelijke lokale verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea, zulks in overeenstemming met het hand vest der Verenigde Naties. De Ne derlandse regering heeft vanzelf sprekend geen enkele agressieve be doeling ten aanzien van Indonesië. In de brief van de permanente ver tegenwoordiger worden nog eens dui delijke verklaringen van de Neder landse regering met betrekking tot de door haar getroffen defensiemaat regelen herhaald. OPVOLGER VAN JAN LEMAIRE JR. „Vormingswerk belangrijk voor stimuleren zelfwerkzaamheid" Het weer in Europa „DIE MOET U KENNEN", schreef W.K.A.-secretaris Frits Bloemkolk destijds in „Elckcrlyc", orgaan van het Werkverband Katholiek Amateur toneel. Hij schreef dat bij de benoeming per 1 januari 1958 van de heer. A. van Bergen tot provinciaal toneeladviseur van Limburg. Limburg heeft Toine van Bergen, thans 34 jaar oud, leren kennen en binnenkort zullen de amateur-tonelisten in Zeeland met Van Bergen en diens werlt kunnen kennis maken. Zijn benoeming is namelijk te verwach ten als opvolger van de begin februari overleden tonecladviseur voor Zee land, Jan Lemaire Jr. Toine van Bergen „liever geen Antoine, dat klinkt zo plechtig" ontveinst zich niet, dat het opvol gen van een zo markante en ge liefde figuur als Jan Lemaire was, een bijzonder zware opgave zal betekenen. Vastomlijnde plannen, een werkschema, heeft de nieuw benoemde P.T.A., zoals men de functie in vakkringen afkort, in feite niet. „Ik zal mijn werk aan passen, aan wat Jan begonnen is en mijn eerste werk zal bestaan uit het leggen van contacten met de verschillende verenigingen", zo verklaarde hij. Wel kon deze uit het amateurtoneel voortgekomen adviseur vanzelfspre kend een en ander vertellen over zijn :k in Limburg, waar;hij.geduren de drie seizoenen rond tachtig ama teurtoneelverenigingen met raad en daad terzijde stond. Waarbij men als „raad" de regiecursussen zou kunnen aanmerken, die Van Bergen gaf, en als „daad" de raamregie. Het voeren van raamregie zag de heer Van Bergen in Limburg vooral als een „eerste ontmoeting" met een vereniging en niet als zijn voornaam ste taak. „Kern vormen Bijzondere aandacht schonk Toine van Bergen aan het vormingswerk; in Roermond had hij een eigen „stu dio", waarin hij op zijn vrije avon den jonge mensen, afkomstig van de verenigingen uit de hele provincie, regiecursus gaf. Op die manier Volgens weerrapportcn van gisteravond 7 Den Helder, zwaar bewolkt 17 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 17 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 17-gr. Eelde, zwaar bewolkt 16 gr. De Bilt, zwaar bewolkt 18 gr. Twente, zw^ar bewolkt 18 gr. Eindhoven, half bewolkt 18 gr. Eindhoven', half bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 20 gr. Helsinki, regen 19 gr. Stockholm, half bewolkt 19 gr. Oslo, regen 20 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 21 gr. Aberdeen, half bewolkt 17 gr. Londen, geheel bewolkt v 20 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 17 gr. Brussel, half'bewolkt 18 sr. Luxemburg, half bewolkt 21 gr. Parijs, zwaar bewolkt 21 er. Bordeaux, onweer 28 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 25' gr. Nice, onweer 23 gr. Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt 25 gr. München, half bewolkt 20 gr. Zilrich, half bewolkt 22 gr. Genève, half bewolkt 23 gr. TOINE VAN BERGEN vormingswerk trachtte Van Bergen een kern van jonge regisseurs te vornfen; een stre ven, waartoe een „wederzijdse be reidheid" onontbeerlijk is, zoals hij opmerkte. Dit vormingswerk zag hij (Zie slot pag. 2 kol. 3) VERWACHT. KOEL EN WINDERIG Veranderlijke bewolking met In hoofdzaak in het noorden van het land enkele lokale buien, mogelijk met onweer. Krachtige en in het Waddengebied harde noordwestelijke wind. Koel weer met maximumtem peraturen van 14 tot 18 graden. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Ook vandaag te koel strandweer met enkele wolkenvelden en opklaringen. Vrij krachtige wind tussen noora en noordwest. Middagtemperatuur 16 a 17 graden. Zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: enkele dagen te koel met kans op klein-» buien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1