taak hoofdpijn?] 'kdpwUmfiJh Serooskerke verrijkt met chr. kleuterschool „Klein Duimpje" De avonturen van Stikkeltje en Bruunke ZWITSALETTEN VRIJZ. PROT. LANDDAG MET LEKESPEL IN VLISSINGEN scfivijvevi B.B.C. NEEMT COMPLEX GEBOUWEN IN GEBRUIK KLANKEN ut de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JUNI I960 Advertentie Het Duitse genootschap voor de sa menwerking tussen christenen en joden heeft besloten, een onderzoek in te stel len naar „eventuele anti-semitische ten denties in de passiespelen van Obergam- mergau". De commissie van onderzoek be staat uit rooms-katholieken, protestanten en joden. INSPECTRICE VERRICHTTE OPENING Vervanging van oude school uit 1884 was bepaald geen luxe Men kan zich levendig voorstel len, dat de inspectrice voor het kleuteronderwijs in Zeeland, mej. A. E. G. van Waesberge, wanneer zij in Serooskerke moest zijn, figuurlijk gesproken met de ogen dicht door de Dorpsstraat reedWant het gebouw, dat zij daar dan be zoeken moest, mocht beslist geen kleuterschool meer ge noemd worden. Hetgeen ove rigens wel een beetje begrijpe lijk is, wanneer men weet, dat deze christelijke kleuterschool uit 1884 dateert. Sinds zaterdag behoort dit alles tot het verleden. Die middag heeft mej. Van Waesberge de nieuwe wijk van Serooskerke de nieuwe chr. kleuterschool „Klein Duimpje" geopend. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van niemand minder dan Klein Duimpje en de reus, van talrij ke genodigden en van de kleu- terschare. Voordat de opening een feit werd. kwam het gezelschap bijeen in het' verenigingsgebouw, waar de voorzit ter van het schoolbestuur, de heer G. Huljssoon. memoreerde, dat de school in 1884 startte met een respectabel aantal van 45 leerlingen. Hij roemde vooral de toewijding, waarmee mej. De Jager in vroeger jaren de school gediend heeft. Begrijpelijkerwijs vol deed deze school echter niet meer aan de eisen, waarop in 1957 een aan vraag gedaan werd voor een urgentie- verklaring. In januari 1957 hechtte de raad zijn goedkeuring aan de houw van de kleuterschool en in december van dat jaar kwam het bericht, dat de school voor 1959 op de urgentielijst ge plaatst was. Op 2 december 1959 wa ren alle vergunningen binnen, op 27 januari daarop werd de eerste steen gelegd en in recordtempo kwam de school gereed. De heer Huijssoon bracht dank aan allen, die op enigerlei wijze meewerk ten aan de snelle totstandkoming van het gebouw. In het bijzonder noemde hij de inspectrice, de architect, de heer C. Jonse, de aannemer gebroe ders Jobse en de onderaannemers. NOOIT MEER TERUG ..We komen er nooit meer terug", zongen tientallen met feestmutsen en sjerpen getooide kleuters bij de oude school, waar de genodigden vervol gens een kijkje gingen nemen. Nie mand zal het de kinderen kwalijk ne men, want hun school was een don ker hol, zonder zon en voldoende licht, waarin het de leidsters onmo gelijk was de kinderen op de vereiste manier bezig te houden. De nieuwe school heeft alles, wat de oude niet had. Grote ramen om liet dag- en zonlicht overvloedig toegang te verschaffen, twee ruime fris ge schilderde werk- en speellokalen, van alle mogelijke kleutermeubels en -spelen voorzien, een leidsterkamer tje, een keukentje en een grote speel plaats met zandbak en een vijvertje. Het is dan ook te begrijpen, dat hoofdleidster mej. M. Meijers en leid ster mej. J. Moens bijzonder trots zijn op het nieuwe onderkomen voor hun kleuters. Toen de genodigden bij ..Klein Duimpje" arriveerden overhandigde het oudste meisje, de 6-jarige Maria Brouwer, aan mej. Van Waesberghe een ruiker bloemen, waaruit de jong ste mannelijke kleuter, de 4-jarige Marinus Ton. de sleutel tevoorschijn toverde waarmee de inspectrice de deur van de nieuwe school ontsloot. BEKRONING Weer terug in het verenigingsge bouw herinnerde mej. Van Waes berge aan de „werkers van het eer ste uur". „Wat toen in 1884 begon nen is. vindt thans zijn bekroning", verklaarde de inspectrice, die het bestuur dankte voor de ijver, waar mee in de afgelopen drie jaar voor de nieuwe school gewerkt is. Zij sprak ook woorden van lof tot de leidster, waarvan veel geëist is om in het oude gebouw enigszins ver antwoord onderwijs mogelijk te maken. Tot slot verklaarde zij ver heugd te zijn over de prettige sa menwerking met allen, die een snel le voltooiing van het gebouw mo- gelijk maakten. Dorpshuis Nisse wordt 7 juli geopend Nisse zal donderdag 7 juli een ja renlang gekoesterde wens in ver vulling zien gaan. 'a Middags om drié uur zal namelijk het dorpshuis officieel worden geopend. Het ge bouw zal in bruikleen worden over gedragen aan de stichting „Dorps huis Nisse." Daarna zal in de hall een gedenkplaat worden onthuld. Namens de vereniging Kinderzorg en het bestuur van de herv. school feli citeerde ds. F. H. A. v. d. Wind, die hoopte, dat de kinderen steeds zullen opgevoed worden in de christelijke geest. Namens de plaatselijke kerken sprak ds. S. van Wouwe, waarna wet houder G. Christiaanse betoogde, dat de gemeente gaarne aan de totstand koming van deze nieuwe school heeft meegewerkt. Vervolgens werd nog het woord gevoei'd door de heer L. Jobse, door de aannemersfirma, dooi de architect en door één der oud-leer lingen, de heer Meijers. Na dank ge bracht te hebben aan het bestuurslid J. Cevaal verklaarde hoofdleidster mej. Meijers tot slot bijzonder blij te zijn met het nieuwe gebouw. Zowel bestuur als leidsters kregen een stroom van geschenken, die allen een plaatsje zullen vinden in het nieuwe „Klein Duimpje". Examens Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaats examen werktuigkundig ingenieur de heren U. P. van Oeveren te Vlis- singen en A. J. Ooms te Oud-Vos- semeer. Aan het Goese lyceum slaagden voor het eindexamen h.b.s.-A: Itje Fokke, Jan Gabriëlse, Charles Hoogendijk. Lidy Klompe, Aarnout Korstanje en Wilhelmina van Maasdam, allen te Goes en Anthomie Klaassen te Kats. Voor het vakdiploma „Détaillist Huis houdelijke Artikelen", slaagde dezer da gen de heer A. Kint te Vogelwaarde. Voor het examen aanvullende op leiding voor tuinbouwkunde en Eluimveeteelt voor learessen in het ezit van de akte N XIX aan de Afina Do:rnbosschooI te Veen- dam slaagde mejuffrouw J. Schouls te Zierikzee. Mejuffrouw P. M. de Jonge, leidster aan de kleuterschool te Kruinïngen Blaagde dezer dagen voor lie texamen hoofdleid ster. SAMEN MET REMONSTRANTEN „Ophir" binnenkort in gebruik In tegenwoordigheid van Klein Duimpje en de reus heeft de inspec- I trice van het kleuteronderwijs in I Zeeland, mej. A. O. E. van Waesber ge, zaterdagmiddag de nieuwe chr. kleuterschool „Klein Duimpje" in I Serooskerke geopend. (Foto P.Z.C.) Twee dingen zijn op de zaterdag te VJissingen gehouden vrijz. prot. land dag duidelijk geworden: de afdeling van Vrijz. Hervormden en de Remon strantse Kring zullen binnenkort de beschikking krijgen over een bijzon der bruikbaar centrum in het ver nieuwde gebouw „Ophir", en de ge meente VÏissingen mag zich verheu gen in een aardig gelegen openlucht theater in het Nollebos. De heer J. L. Verhagen, voorzitter van de Stichting Vrijz. Prot. Centrum te VÏissingen, kon tijdens de in „Ophir" gehouden lunch meedelen, dat over enkele we ken de kerkzaal officieus in gebruik zal worden genomen. In september volgt de officiële inwijding van liet gehele gebouw. De landdag was begonnen met een kerkdienst in een overvolle doopsge zinde kerk, waar ds. J. van Beek, voorganger der Vrijz. Hervormden, de dienst leidde. Uitgaande van Rom. 8 vers 12-19, „wij zijn erfgenamen van God en mede-erfgenamen van Chris tus", stelde de predikant de vraag, of het thema van deze dag „God in ons midden" ons wel tot zekerheid mag stemmen. Is God niet veeleer aan de rand van ons bestaan: in de dieptepunten en hoogtepunten van ons leven, en daar waar wij staan aan de grenzen van ons kennen? „Slechts loor het pinkstergebeuren dringt God van de randen naar het midden, ten einde het gewone leven heilig te ver klaren". aldus ds. Van Beek. Na een lunch in „Ophir" verzamelden zich opnieuw ruim 200 aanwezigen in de doopsgezinde kerk, waar door een voor dit doel samengestelde Vlissing- se lekespelgroep onder regie van de heer J. Oosterling een verdienstelijke opvoering werd gegeven van het stuk „Profeet en Timmerman" van Olov Hartman. Vooral het tweede bedrijf, de profeet Jona in het dodenrijk, waar niemand antwoordt op wat men vraagt omdat de schimmen daar ver vallen zijn tot de uitsluitende mono loog en de stem van God noch naaste meer horen, muntte als symboliek van het moderne mens-zijn, uit door ster ke tekst en spel. De dag werd besloten in het Nol lebos, waar in het pas-aangelegde openluchttheater ds. L. H. Ruiten berg, perspredikant der Ned. Herv. Kerk, het woord voerde. „De Jona's, die ons het oordeel over deze tijd en onze wereld aanzeg gen, zijn er ook thans", aldus spreker. „Zij weten als Jehova's Getuigen of communisten, te ver tellen wat er allemaal mis is in onze wereld. Doch zij missen, ge lijk Jona, de kennis dat God door alle oordelen heen de wereld wil helen. Daarom dienen wij te letten op de onderstromingen in het geschiedgebeuren en in eigen leven. Dan ontdekken wij met vreugde, dat God door het Evan gelie van Christus op aarde nieu we verhoudingen in gang heeft gezet". Mevrouw W. L. Ahn, lid van de doopsgezinde gemeente te VÏissin gen sprak een slotwoord. KERKNIEUWS Afscheid ds. A. Schippers In een goedgevuld kerkgebouw van de gereformeerde kerk in Colijnsplaat heeft ds. A. Schippers zondag afscheid genomen van zijn gemeente, in ver band met zijn vertrek naar de ge meente Hallen in Friesland. Na de Schriftlezing (Joh. 15, de verzen 1 tot 17) koos ds. Schippers als tekst voor zijn prediking de verzen 1 tot 5. Na de predikatie werd ds. Schippers toegesproken door ds. A. J. Radder namens de classis Zierikzee. Voorts spraken nog een ouderling van de ge reformeerde kerk in Wissenkerke, burgemeester A. A. Schuit van Kort- gene en de heer M. Karman namens de kerkeraad. Bevestiging en intrede kand. A. N. Hendriks Na in de morgendienst te zijn beves tigd door prof. C. Veenhof uit Kam pen, die preekte naar aanleiding van Matth. 9 35 heeft zondagmiddag kandidaat A. N. Hendriks zijn intrede gedaan in de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) te Goes. De diensten werden gehouden in de aula van het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes. Ds. A. N. Hendriks hield zijn eerste preek in Goes naar aanleiding van het tekstwoord uit Johannes 17 17. Na deze preek kregen diverse sprekers de gelegenheid een woord van wel kom rot de nieuwe predikant te spre ken. De praeses van de kerkeraad, de RADIO- EN T.V.-RUBRIEK AAAA*AAAAAAAA/\AAA/VWVW ^\oren, yew ew.... Het nieuwe B.B.C. televisiecentrum dat gebouwd is in Londen, is gereed. Het enorme gebouwencomplex, waar bij de gebouwen die door de Neder landse Televisie Stichting worden ge bruikt, in het niet verzinken, w.\rdt woensdag in gebruik genomen. Ter gelegenheid van dit grote gebeu ren voor de televisie van de B.B.C. zou aanvankelijk de show, die er ge- feven wordt om de vele mogelijkne- en in dit gebouw te demonstreren, door de Eurovisie worden overgeno men. En de A.V.R.O. had deze show reeds in zijn programma opgenomen, maar de B.B.C.-televisie trok daarna het aanbod voor de Eurovisie in. Men zal dus deze show niet te zien krijgen. In dit gebouwencomplex, dat de vorm van een vraagteken heeft, zijn niet minder dan twintig studio's onderge bracht. Daaronder zijn studio's met een oppervlakte van 750 m2 en er zijn er zelfs met een oppervlakte van ÏOUO m2. Een studio heeft daarbij een hoog te van twintig meter. Daar zou men zelfs als men dat zou willen en wie weet gebeurt dat nog eens ooit, een parade kunnen houden van dubbel- daksbussen of zo men wil olifanten en giraffen laten optreden. Eén studio beschikt d- arbij over een ander snuf je men hoeft slechts bij wijze van spreken maar op een knopje te druk ken om een bassin van bijna een me ter diep te hebben. In dit gebouw kunnen ongeveer 3000 man werken en voor die gebouwen er stonden moest er ruim honderd miljoen gulden op tafel komen. In ons land praten we over het om- roepkwartier in Hilversum en onder tussen moet er gewerkt en prestaties j Tour de France Omstreeks 15.50 uur kan men §f H luisteren naar 'n reportage van m de Tour de France aankomst van de tweede etappe Brussel- Duinkerken. Om 18.20 uur H wordt een herhaling gegeven van de finishreportage van de tweede etappe en om 20.55 uur wordt een nabeschouwing ge- fe geven. Deze uitzendingen heb- ben plaats over de zender Hil- H versum II. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Oud-Vlissinger directeur van Vredesteinfabriek Bij besluit van de algemene aandeel houdersvergadering, gehouden te Loosduinen op 23 juni j.l„ werd de heer P. van den Bergen (afkomstig uit VÏissingen), thans reeds directeur van de N.V. Nederlandsch-Ameri- kaansche Autobandenfabriek Vrede- stein te Enschede, per 1 juli 1960 eveneens bonoemd tot directeur der N.V. Rubberfabriek Vredestein, ge vestigd te 's-Gravenhage. Brommers botsten Op het fietspad langs de Klooster- weg ter hoogte van de villa „Co- ralr' te Haamstede kwamen dezer dagen twee bromfietsers met elkaar injiitsing. De bestuurders waren de heven C. E. en J. S. Laatstge noemde werd hierbij over het fiets pad geslingerd, waarbij hit een ge broken sleutelbeen opliep. De rijks politie maakte van een en anler pro ces verbaal op. heer A. de Visser, maakte gewag van een rijke dag en grote blijdschap, die door de aanstelling voor de gemeente te Goes was weggelegd. Tevens sprak hij ook mevrouw Hendriks toe. Vervolgens sprak ds. C. Trimp, con sulent van de classis Middelburg, de nieuwe predikant toe. Hij sprak de hoop uit dat de gemeente de nieuwe predikant spoedig met alle liefde zal opnemen. Namens de gemeente Goes sprak de heer H. K. Michaëlis, burgemeester van Goes. Hij bood zijn gelukwensen aan, en hoopte dat de nieuwe predi kant in Goes een lange, zegenrijke ambtsperiode tegemoet mag gaan. 52. Gelukkig, dat ze nu heel goed de weg weten. „Fijn, dat het weer licht is!" zegt Stikkeltje. „En dat het niet meer sneeuwt" bibbert Bruunke. „Kijk, daar in de vert» staat het paleis al". „Vlug over de j wijst hij. En dan gaat de deur van muur" zegt Stikkeltje. Bruunke is de ontvungzaal open. „Zo, jongelui" hem deze keer voor; „Kijk Stikkel- begroet hen Ouwe Plm de tovenaar, tje, de deur gaat alweer open" „Is het jullie toch gelukt, drie on zichtbare dingen mee te brengen, die er toch zijn?" De vriendjes knikken blij van ja. „Komop ermee" nodigt Ouwe Plm de tovenaar. geleverd worden in een ruimte van een noodkerkje of in de ruimte van een verbouwde school of in die van een verenigingsgebouw. En met zove- len vragen de televisiemedewerkers zich af wanneer komt nu eens die ruimte die voldoende is en waar men behoorlijk kan werken VANDAAG Televisie Ricardo Quintana (Don Ameche), de zoon van een rijke Argentijnse fa milie komt naar New-York om er de paarden van zijn vader te verkopen. Hij ontmoet er de bevallige Glenda Crawford (Betty Grable) en wordt verliefd op haar. Maar... Glenda is de dochter van de aartsvijand van zijn vader. Een breuk is onvermijdelijk en Ricardo vertrekt weer naar Argenti nië. Woedend trekt Glenda hem ach terna, vergezeld van haar tante met het doel zich op Ricardo te wreken. In de nachtclub waar Carmen Miran da optreedt treft ze Ricardo eindelijk aan. Vanavond kan men deze muzi kale komedie „Down Argentina away" zien op het scherm. De film wordt uitgezonden door de Vlaamse televisie. Om 20.30 uur kan men kij ken naar een overname van de Fran se televisie, namelijk de Ronde van Frankrijk. Radio In het kader van het Holland Festi val kan men vanavond luisteren naar het Concertgebouworkest met mede werking van het Groot Omroepkoor onder leiding van Carlo Maria Giu- lini solisten Elisabeth Schwarzkopf, sopraan en Ursula Boese, alt. Orde of chaos in het hart van Afri ka 7 is de titel van de reportage die geeft uit de Kongo Alfred van S aan de vooravond van de onafhanke lijkheid (N.C.R.V. 20.30 uur). Om 21.00 volgt voor de tweede maal „In de muzeval". Een muzikale ontmoe ting van luisteraars, die niet voor één gat gevangen zitten. DINSDAG 28 JUNI. HILVERSUM I 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram." 7.45 Morgengebed cn overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.10 Voor de kleuters. 10.25 Licht baken, lezing. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.... vooruit, lezing. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Gram. 1?,30 Land- en tuin- bouwmetled. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13,20 Platen- nieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Wij vrouwen van het land: voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Dood in de jungle, hoorspel. 15.25 Gram. 15.30 Ziekenlof. (Tussen 16.00 en 17.30 rep. Tour de France). 16.00 Voor de zie ken. 1G.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beuvsber. 17.45 Regeringsuitz,: Suriname werkt aan zijn toekomst, door mr. dr. I-I. J. Roethof. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De betekenis der be- ganfheid voor school, beroep en maat schappelijke opklimming, door dr. Ph. M. v. d. Heyden. derde lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19,30 Tour 'de France (herh.). 19.40 Gram. 20.30 Hol land Festival 1960: Residentie-orkest. 21.05 Nabeschouwing Tour de France. 21.15 Pianorecital. 21 45 Comm. over Kongo. 22.00 Tour de France. 22 10 Gram 22.25 Bockbcspr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en hu welijk. lezing. 22.50 Filmmuz. 23.10 Cello en plano. 23.35 Kamerork. 23-5524.00 Nieuws. HILVERSUM 11 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Cram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9 10 Dc groenteman'. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hammond orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lich te muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beureber. 14.00 Coneertgebouw-ork. en sol. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.30 De grote pan is dood, lezing 15.40 Pianorecital. 10.10 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gevar. muz. 17.50 De dieren wereld en wij, lezing; 18.00 Nws. 18.15 Rep. Wimbledon. 18,25 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle, 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Klipperschepen jagen naar Londen, hoor spel, 22.00 Bas en piano. 22,30 Nws., beurs- ber. en SOS-ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMM. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Film. 20.40—22.15 Speelfilm. Evtl. Film verslag Ronde van Frankrijk. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 De liberale gedachte en actie 19.30 Nws.. act., weerber. en journ. 20.00 Blijf Jong. 20.30 Eurovisie, overn. v. d. Franse T.V.: Tour do France. 20.40 Vedettengale- rij. 21.03 Aangename kennismaking met WesterIo. 21.30 T.V.-wesiern. 22.15 Ver geet niet te lezen. 22.45 Nws. en Journaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8