Ren jaar geleden MAANDAG 27 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 7IEN JAAR GELEDENop de 25st.e juni 1D50, vielen sterke Noordkoreaanse troepen over de SSste breedtegraad die scheidslijn teas tussen het communistische Noord-Korea en het op het Westen georiënteerde Zuid-Korea. het niet communistische deel van het schier eiland binnen. Er is geen twijfel aan, dat de even tragische als bloedige Koreaanse oor log, die behalve enorme inspanningen en offers aan mensenlevens, onwaar schijnlijk grote hoeveelheden materi aal heeft geëist, de opbouw van de westelijke sterkte in Europa zeer be langrijk heeft vertraagd. Daar staat echter tegenover, dat de speculatie op de traagheid van reactie en op het daaraan gekoppelde beslissende pres tige verlies van de vrije wereld in Azië, een van de meest kapitale blun ders is geweest, die de communisti sche wereld heeft gemaakt. Met een snelheid, die zelfs de weste lijke wereld heeft verbluft, heeft de toenmalige Amerikaanse president, Harry S. Truman, verantwoordelijk heden op zich genomen, die geen Amerikaanse president voor hem ooit zou hebben durven aanvaarden. Enkele uren slechts nadat de Rode strijdkrachten met hun moderne Rus sische oorlogsmateriaal de 38ste parallel hadden overschreden, kwam uit Washington het bevel van de ene man, die ln de positie was het te ge ven, al had hij er nog niet de be voegdheid toe, om met grond-, lucht en zeestrijdkrachten alle steun te ge ven aan de Zuid-Koreaanse strijd krachten, teneinde te voorkomen, dat zij, zoals dreigde, onder de voet zou den worden gelopen. Op deze pagina drukken wij een aantal foto's af, die een herinne ring kunnen vormen aan de tragi sche vergissing, die de Sowjets daar door middel van hun Noord koreaanse marionetten hebben gemaakt. Een gewonde Amerikaan, die tijdens de gevechten om de Triangle Hill werd geraakt, wordt door een verpleger van 11,111 do geneeskundige dienst naar een jeep gebracht. De eerste ontmoeting van de militaire wapenstilstandscom missie had plaats in Pan- moenjon. GeneraaJ-majoor Blackshear M. Bryan (links) van de gealli eerde commissie wisselt ge loofsbrieven uit met de Noord koreaanse luitenant-generaal Sang Cho. Generaal Douglas MacAarthi commandant van de gealliee de strijdkrachten in Korea bi groet aan het front luitenan generaal Walton H. Walke Generaal Walker sneuvelde i Korea. r~ffr- Een spervuur van 155 mm- wapens ondersteunt dag en nacht een infanterieregiment dat communistische stellingen ten noorden van Seoul aan valt. Hun scliamele bezittingen mee voerend trokken Zuidkoreaan- se burgers door de Amerikaan se Unies naar het Zuiden, toen Twee Noordkoreaanse solda ten, door mariniers gevangen genomen, worden naar een krijgsgevangenkamp achter 't front gebracht. Van de 7190 Amerikanen, die door de Ro den werden gevangen geno men, kwam 38 procent om. de communistische strijdkrach ten het belangrijke industrie centrum Taejon naderden. Voor de Amerikanen was de moeilijkheid er achter te ko men of er Rode infiltranten me» de vluchtelingen meekwa men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7