Wim van Est met 4e en 7e plaats (tijdrit) held van le Tourdag Forse Tjoba-zege op Zuidwesters (11-3) Oranje verloor eerste tournee duel verdiend van Mexico: 3-1 J 2s-6'6o| Lennik^i§:llkWdl J0 DE R00 GAF KONINKRIJK VOOR EEN NIEUWE FIETS MAANDAG 27 JUNI 1960 PROV1NOIALB ZEEUWSE COURANT 3 NEDERLANDERS DERDE IN PLOEGENKLASSEMENT Martin v. d. Borgh ontging de zege toen hij de verkeerde kant uitreed DUIZENDEN HEBBEN gisteren de Tour de France Kijssel uitgcjuiclit en In de eerste kilometers van do ruim 4100 zijn al bijzonder felle en enerverende gevechten geleverd. Waaruit de Nederlandse ploeg bijzonder succesvol tevoorschijn gekomen is: in de eerste halve etappe van deze 47g our van Kijssel naar Brussel kwam Martin van den Borgh tot een vierde, Wim van Est tot een 5e en Pietje Damen tot een 14e plaats, waarna de oersterke „Wimrne" van Est in de tijdrit over 27 kin een enorme krachtsinspanning leverde door als zevende te eindigen! Het eerste deel van de etappe werd gewonnen door de Belg Schepens vóór zijn landgenoot Jos Hoevenaers en de Italiaan Nencini, de tijdrit werd een zege voor de Franse nationaal Roger Riviere, vóór Nencini en Angla- de. In het algemeen klassement staat Wim van Est 4e, Van den Borgh 10e en Ab Geldermans als 3e Nederlander 24e. In het ploegenklassement staan de Nederlanders op de 3e plaats achter België en Frankrijk. Pechvogels waren Coen Niesten, de Zeeuw Jo de Roo en Sjaak Kersten. Zowel in de halve etappe als in de tijdrit kregen zij tegenslag en on danks alle inspanningen staan zij er in het klassement niet best voor. Kersten sluit zelfs de lij, waarbij in aanmerking dient te worden geno men, dat ploegleider Buchly zeer verstandig 1de jongens gebood zich niet te forceren. Een andere pechvogel was Martin van den Borgh. Hem ontging een ze kere zege In het eerste deel van deze eerste etappe.... Tienduizenden Bel gen in het Heijsselstadion schreeuw den zich de kelen schor over de tri omf van hun landgenoten Schepens en Hoevenacrs. Buiten het stadion hadden echter de rijen dik staande Brusselaars de Belgische wielerve- detten de rug toegekeerd, want zij hadden de triomf en de eerste gele trui al in gedachten voor de „Ollan- der" Van den Borgh, die de buiten wijken van Brussel binnenreed met een voorsprong van 150 meter, een haast zekere waarborg voor de etappezege. Pechvogel Maar die Belgen hadden wellicht nog nooit van eeuwige pechvogel Van den Borgh gehoordMet een mo torfiets van de verkeerspolitie ging Martin mee de verkeerde kant op en toen hij de fout had hersteld, was de voorsprong geheel verloren gegaan. Hij kwam nog wel met de kopgroep het stadion binnen, maar tegen het geweld van de Belgen en de Italiaan se favoriet Nencini was de lange Limburger niet bestand. De grote slag viel in de straten van Enghien (na 71 km) waar Hocve- naers, Bruui, Groussard, Schepens en Anglado het lont irt het kruit sta ken. Do stapels musettes bij de ravi taillering bleven onaangeroerd, want deze actie vergde de volle nandarht van de azen in de hoofdmacht. De leiders kregen hulp van onverwachte zijde, ii.1. van de hobbelige kasseien op do smalle wegen na Enghien. Do lourradio kon het bijna niet meer bijbenen. Onophoudelijk werden de radeloze ploegleiders opgeroepen om hun door pech lamgeslagen renners te komen bijstaan. Op deze kinder hoofdjes werd de hoofdmacht in stukken uiteen gereten. Lekke band Intussen hadden ook de vijf vluch- j ters zich niet lang kunnen handha ven. Eerst werden zij overweldigd door een achttal tegenstanders, on der wie Jo de Roo. Net op het mo ment dat de aansluiting tot stand kwam, kreeg De Roo de lekke band die hem naar de achterhoede deed verhuizen. Zijn rol werd overgeno KffhSïMartens^ irjlfciq* Doornik - Merchtem ^J^eise men door Wim van Est, Martin van den Borgh en Piet Damen, in het i gezelschap van onder meer Rivière j en Nencini. Er volgde hergroepering op hergroepering. Na 90 km (Lennik St. Martens) was de leidende meute 1 uitgegroeid tot een fors peloton van 29 renners. De eigenlijke hoofdmacht bevond zich toen op 1 min. 20 sec., tekenend voor de situatie was de aanwezigheid van niet minder dan tien Belgen in de leidende groep. Onze zuiderburen beheersten de koers volkomen en daarom was het een complete verrassing dat Martin van den Borgh op de brede Expo- wegen alleen vluchtte. Voordat de Belgen, die meer op Nencini en Ri vière hadden gelet, zich konden her stellen, was Van den Borgh tien tal len meters los. En zonder zijn fatale vergissing zou de Limburger dat ook wel gebleven zijn. (Voor uitslagen van de Tour zie pag. 4.). Tijdens liet tweede deel van de eerste Touretappe, de rit tegen het uurwerk, met het Heyselstadion als start- en eindpunt, liccftde pech de Nederlanders 'n tijdlang achtervolgd. Het waren Jo de Roo en Jaap Kersten, die slachtoffer werden. Op 13 km voor de finish brak Jo de Roo voor de vierde maal in dit seizoen zijn vork. Hij reed met de moed der wanhoop nog een tijdje door, wetende dat de officiële wagen, die hem volgde, hem alleen maar aan een nieuw wiel zou kunnen helpen en niet aan een kader. Maar de inwendige breuk maakte zijn fiets onberijdbaar en toen hij steeds heviger begon te slingeren stapte hij af. »,Een paard, een paard, een konink lijk voor een paard", riep Richard de Derde vele eeuwen geleden in een dergelijke benarde situatie, al streed de Engelse vorst des tijds niet in een Tour de France. „Een fiets, een fiets, wie heeft voor mij een fiets", riep Jo de Roo, terwijl hij zijn strijdros in de berm gooide. Nog geen halve minuut later zat de felle renner uit Schore op een fiets.... een damesfiets. Bijna had de internationale wielerwereld de sensatie beleefd een Tour de France-renner een etappe te zien uitrijden op een damesfiets.... Maar Jo de Roo heeft er no§ geen twintig meter op gereden. Toen bood een sportieve Belgische toeschouwer zijn toerrijwiel aan. Het blauw-grijze karretje met op de stang in keurige witte letters de naam van de eigenaar Rene Peeters - geschilderd, was veel te klein voor de Nederlander, die intussen al een minuut of twee had vei-speeld. Stampend en zwoegend cn in een onmogelijk lage zit zette hij echter door en alles in aanmerking genomen was zijn 45 min. 52 sec. nog lang geen slechte prestatie! WWMW'VVW'VVWWVWWVvVVWMWVWM\W Nederlander Hugens leidt in Ronde van Oostenrijk j I)e Nederlandse amateurploeg heeft in de Ronde van Oostenrijk een bij- zonder goede starl gehad. Na twee etappes staat onze landgenoot Hu- geus aan de leiding, gevolgd door zijn ploeggenoot Lot/. Snijder staat op de vierde plaats. Ook in het algemeen ploegenklasse ment staat Nederland aan de top, voor Oostenrijk en België. De eerste rit, van Purkersdorf naar Gresten le- 1 verde voor Hugens de tweede en voor Lotz de derde plaats op, in dezelfde tijd als de winnaar, dc Duitser Lim- bach. Deze zette in de eindsprint Lotz echter in een bocht „vast", waardoor die niet over zijn rivaal heen kon ko men. De Nederlandse ploegleider Frits van Griensveen heeft tegen de ze handelwijze protest aangetekend. De etappe van zondag, Gresteu-Graz, over 164 km. werd door Hugens ge wonnen in 5 uur, 11 minuten 28 6ec. Snijder plaatste zich als vierde en Lotz finishte als achtste. Evenals de eerste dag won Nederland hierdoor het ploegenklassement. Van der Klun- dert. die in de eerste etappe zevende werd. behaalde nu de vijftigste plaats. Hij staat als 43ste genoteerd in de algemene rangschikking. Belgisch koppel won 24 uur van Le Mans De Belgische veteranen Olivier Gen- debien en Paul Fiere hebben in een ferrari de 28ste editie van de 24-uur van Le Mans gewonnen. Zij legden de 313 ronden (in totaal 4217 km)*af met een gemiddelde snelheid van 175,73 km/uur. H De Belg Jos Schepens heeft =j zondag de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk van Rijs- sel naar Brussel over 108 kilo- nieter gewonnen. De Neder- H lander Martin van den Borgh zag zich de zege ontgaan door- dat hij vlak bij het Heyselsta- dion waar de aankomst was, H de verkeerde weg insloeg. M Schepens gaat hier over de eindstreep als winnaar voor M zijn landgenoot Jos Hoeve- nuers, die ticeede is geworden, m iliiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Remo Venturi T.T.-winnaar in de halve liter klasse Met een gemiddelde snelheid van 134,654 km heeft Remo Venturi (m. v.) zaterdag de 500 cc-strijd in de Asser T.T. op zijn naam gebracht. Tweede werd de Norton-bcnjder Bob Brown en de derde plaats werd in genomen door Emilio Mendogni (m. v.). De snelste ronde werd gereden door Venturi 139.097 km per uur. Wereldkampioen John Surtees vloog bij deze strijd uit de bocht, doch liep slechts lichte verwondingen op. Erns tiger was het ongeval, dat de Britse A.J.S.-rijdcr Peter Férbrache in de 350 cc-klasse overkwam. Vlak voor een bocht bij het Neeuwenmecr kwam hij met grote snelheid ten val. Met zijn hoofd op de weg gleed hij nog vele meters door. Hij werd terstond naar het Wilhelminaziekenhuis over- gebracht. Toen zijn toestand achter uitging, werd de onfortuinlijke cou reur naar Groningen vervoerd. De uitslagen van de T.T.-races zijn 125 cc 1. Carlo Ubbisli (m.v.) 52.42.2, gem. 122.795 250 cc 1. Ub- biali (m.v.) 58.54, gein. 133.422 350 cc 1. John Surtees (m.v.) 57.43.7, gein, 134.522 500 cc1. Remo Ven turi (m.v.) 1.32.41.2, gem. 134.654; 2. Bob Brown (Norton) 1.33.11.7 3. Emilio Mendogni (m.v.) 1.33.13.8. De eerste Nederlander was Anton El- bersen, die met 3 ronden achterstand als twaalfde werd geplaatst. ZEEUWSE KORFBALCOMPETITIE Verrassingen in 3B waarmee Luctor gebaat is Hoewel Zuidwesters in de eerste klas van do Z.K.B. heftige tegenstand bood, konden de Souburgers niet ver hinderen, dat de Tjobanezen weer met dubbele cijfers (113) wonnen. Het ziet er naar uit dat de kampioenen van vorig jaar dit nog eens zullen herhalen, maar nu ongeslagen. Het doelgemiddelde spreekt ook duidelijke taal, in tien wedstrijden 116 punten voor en 24 tegen, waardoor het ge middelde dus iets boven de 1L ligt. Swift II won dp uitwedstrijd tegen Elto met 47, waardoor de Kapel- lenaren maar niet van de voorlaatste plaats af kunnen komen. In 2 A liet TOP zich niet verrassen. Het won de moeilijke strijd tegen Ondo met 75, waaruit blijkt dat het een spannende strijd geweest is. Swift III won van Vedo en blijft dus meedoen aan de strijd om de eerste plaats.' Het zal hier dus voornamelijk gaan tussen VOPO TOP en Swift III. In 2 B behield ook Zeelandia zijn kans door met 35 tan de l'ocl te winnen, waaruit wel blijkt dat de thuisclub, die zeer wisselvallig speelt, soms een zeer moeilijke tegenstander is. Tjoba II behield dus de leiding met- twee verliespunlen minder. door de eersten op vier verliespunten kwamen, terwijl Luctor II slechts één wedstrijd heeft verloren. Ook Zeelandia II liet een steekje vallen, na met 16 te hebben voor gestaan moesten ze tenslotte met een gelijk spel genoegen nemen (661, waardoor het meteen op vijf verlies punten kwam. Er is in deze klas nog van alles mogelijk. Ook in de avondklas blijft er span ning de beide koplopers Swift IV en KVL wonnen beide. Thuis wist KVL op Ondo II goed revanche te nemen met 134, terwijl Swift thuis Vedo III er onder wist te houden met 4—2. Voor de volgende week staan op het programma Vedo IIIOndo H. waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen is. Animo IVKVL, een ontmoeting die wel voor de laatsten zal zijn en Zuidwesters HISwift IV. waarbij de oranjehemden waarschijn lijk als overwinnaars uit het strijd perk zullen treden. De Fransman Roger Riviere heeft in Brussel na de eerste etappe van de Tour de France een tijdrit over 27,8 km gewonnen in de tijd van 1/1 mi nuten 21 seconden. Deze foto toont Riviere In actie. ONDER BRANDENDE ZON EN IN IJLE LUCHT Vrijwel alle spelers bleven beneden hun normale vorm Het Nederlands elftal heeft zondagmiddag in Mexico City voor 68.000 toeschouwers de eerste ou zonder twijfel moeilijkste wedstrijd van de tour nee naar de West verdiend met 3I verloren van de nationale Mexicaan se ploeg. Bij de rust hadden onze landgenoten reeds een achterstand van 10. Het enige Nederlandse doelpunt werd kort voor het einde geseoord door linksbinnen Cor van der Gijp. De wedstrijd werd gespeeld op een zeer effectvol, droog veld onder voor al voor de Nederlanders bijzonder ongunstige kiiuatologischo omstan digheden. De zon brandde meedogenloos en de ijle luclit vergde bovendien veel van het uithoudingsvermogen van de Oraujeploeg. Na een uitvoerig openingsceremoni- eel verrichtte Tonny van der Linden om kwart over twaalf plaatselijke tijd de aftrap. Nederland ging direct in de aanval en uit een voorzet van Swart schoot Cor van der Gijp de bal naast bet doel. Henk Groot, die rechtsbinnen speelde, plaatste kort daarop de bal in de handen van doel man Morelos. Het eerste hachelijk moment voor het Nederlandse doel ontstond bij een vrije schop tegen tie Nederlanders, maar het gevaar loste zich vanzelf op, toen de bal naast het doel werd geschoten. Pieters Graafland moest daarna meer in actie komen, vooral ook doordat de achterhoede vaak slordig ingreep en bovendien soms nerveus reageerde op de Mexicaanse aanval len, die geenszins van gevaar ont bloot waren. Pieters Graafland weer de zich in deze periode uitstekend en was er voornamelijk debet aan, dat de Mexicaanse schutters niet tot scoren konden komen. Het spel golfde van doel tot doel, maar groot gevaar ontstond er noch aan de ene, noch aan de andere zijde van het speelveld. De Nederlandse voorhoede mankeerde het vooral aan stootkracht, hetgeen voor een belang rijk deel te wijten was aan het zwak ke spel van Rijvers,- die ditmaal als linksbuiten opereerde en vaak slecht plaatste. Op rechts brak debutant Swart enke le malen goed door. Van zijn schoen kwamen ook enkele goed gerichte schoten die doelman Morelos echter op bekwame wijze onschadelijk maakte. Halverwege dc eerste helft werd Pietei's Graafland na een scrim mage voor zijn doel, gepasseerd, maar Kees Kuys greep resoluut in en slaagde erin, op de doellijn een doel. punt te verijdelen. In de 31e minuut kwam echter het Mexicaanse doelpunt tot stand dat reeds lang in de ijle lucht zweefde. Het werd gescoord door middenvoor Hector uit een voorzet van recht buiten Diaz: 1- 0. Mexico putte uit dit succes de nodige kracht en drukte Neder land meer en meer terug in de verdediging, die door gebrek aan tegenaanvallen meer en meer in 't nauw kwam. Alleen yan der Linden en Henk Groot kwamen nog enkele keren in actie en vuur den ook wel, maar hun acties ble ven zonder resultaat. Het Mexicaanse overwicht hield ook in dc tweede helft aan en dat leidde tenslotte elf minuten na de rust tot een voorsprong van 2.0 voor de Me xicanen. Nu werd het doelpunt ge maakt door rechtsbuiten Diaz. Gelukkige rentree Kort na dit voor Nederland ongeluk kige moment werd de geblesseerde Tonny van der Linde vervangen door Piet Kruiver, die daarmee zijn ren tree in het nationale elftal maakte. Een gelukkige rentree, want met item kwam er dadelijk meer vaart in het Nederlandse aanvalsspel. Klui ver was echter niet gelukkig met zijn schoten, evenmin trouwens als Cor van der Gijp, die voor open doel een fraaie kans miste. Mexico nam het initiatief echter weer spoedig over en linksbuiten Quintanar bracht met een ver schot Pieters Graafland in 't geweer. Quin tanar werd bij deze aanvalsactie ge blesseerd en moest zich laten ver vangen. Een misverstand tussen Cor van der Ilart en Roel YViersina had na 31 minuten spelen in de tweede helft tot gevolg dat de Mexicanen hun voorprong tot 3-0 konden uitbouwen en daarmee tevens hun overwinning veilig steldeu. liet was invaller Gonzales, die van dit misverstand profileerde en ook hij werd evenals zijn medespelers uitbundig- door het enthousiaste publiek toegejuicht. Eer gered Ook Swart had Inmiddels echter zijn plaats in de aanvalslinie moeten af staan. Kerkhoffs kwam in zijn plaats en onderscheidde zich al spoedig met Derby In 3 A is de Zeeuws-VIaamse derby geëindigd in een verwachte overwin ning voor het méér geroutineerde AKC. Het werd 26 in- Zuidzan'de. Stormvogels wist de buit thuis te houden, maar dat het tegen Swift V zulke hoge cijfers zou worden, had niemand verwacht (8—3). In 3 B kwamen enkele verrassingen voor, waarbij de Luctor-reserves wel liet meest gebaat zijn. Ze wonnen zelf van Togo III, al was dit maar met het kleinst, mogelijk verschil (2 3). Hun naaste concurrent MOS II verloor met 35 van Tjoba IH, waar een fraaie kopbal. Nederland kwam in de slotfase steeds meer in de aan val en acht minuten voor tijd zag Cor van der Gijp eindelijk kans om de eer te redden: 3-1. Een goede pass van Kerkhoffs schonk Kruiver daarna de gelegenheid om de achterstand zelfs tot 3-2 te reduce ren. maar op wonderbaarlijke wijze wisten de Mexicaanse verdedigers een tweede Nederlands doelpunt ten koste van een hoekschop te voorko men. Het Nederlands elftal heeft over het geheel genomen ietwat teleurgesteld. Vrijwel alle spelers bleven beneden hun normale vorm, waaraan niet vreemd zijn de lange, vermoeiende reis, de lo korte periode om te accli matiseren, de ijle lucht en de lioge temperatuur. Bovendien tvas de Oran- jeploeg vaak niet gelukkig, vooral niet met zijn schoten. Goede doelman Zo loste Van der Linden, die overi gens zeker niet boven de middelmaat uitkwam, in de eerste helft een ge weldig hard en zuiver schot, dat on houdbaar scheen, maar waarop de Mexicaanse doelman Morelos een sensationele redding verrichtte. Doel man Pieters Graafland heeft een zeer goede wedstrijd gespeeld. Hij rea geerde voortreffelijk ondanks de han dicap van zwakke, weifelende verde digers voor zich re hebben. In de middenlinie heeft Klaassens op zijn bekende manier gezwoegd en daarbij veel nuttig werk verricht. Noter- mans en Van der Hart assisteerden hem echter onvoldoende in zijn be langrijke taak op het middenveld. Het sterkste deel van de voorhoede was de rechtervleugel, waarop Swart en later ook Kerkhoffs goed als in ternationaal debuteerden en Henk Groot ook tot een redelijke prestatie kwam. Wereldrecord hoogspringen voor John Thomas Het 19-jarige hoogspringfenomeen, de Amerikaan John Thomas, verbeterde tijdens de eerste dag van de olympi sche kwalificatiewedstrijden, die te Bakersfield werden gehouden, het wereldrecord hoogspringen tot 2.1844 meter. De jonge student aan de uni versiteit van Boston bleef daarmede een centimeter boven zijn eigen re cord. dat hij op 30 april in Philadel phia met 2.17 meter vestigde. Op 21 mei 1960 sprong John Thomas 2.177 meter in Cambridge. Drie boksers op Olympische voordracht geplaatst Het bestuur van dc Nederlandse Boksbond heeft, in overleg met de na tionale technische afdeling en bonds- trainer Theo Huizenaar, bij het N.O. C. drie boksers voorgedragen voor af vaardiging naar de Olympische Spe len. De voorgestelde inschrijving luidt: Lichtgewicht: Wim Gerlach uit Gro ningen (nationaal kampioen licht- weltergewicht)Bantamgewicht: Jan de Rooy uit Amsterdam (nationaal kampioen vedergewicht); Zwaarwel- tergewicht: Bas van Duivenbode uit Amsterdam nationaal kampioen middengewicht Korfbaluitslagen De uitslagen van de korfbalwedstrij den voor de ZKB zijn: le klas: EElto Swift 47; TjobaZuidwesters 11 —3: 2A: Swift in—Vedo 11—3; Top -Ondo 7o; 2B: De PoelZeelandia 35; 3A: ZuidzandeAKC 26: StormvogelsSwift V 83; 3B: Blauw Wit 11Zeelandia II 66; Vios IITjoba III 35; Togo III Luctor II 23; A Adspiranten: El to ASwift A 06; Swift BVedo B 36; B: Onda ASwift Vlug 14 1; D: Dos '55Swift Kwiek 23; StormvogelsSwift Lenig 151: E: Swift Rap—Atlas B 0—5; Atlas B- - Noad 23; Onda BAnimo E 16- - 0; F: Luctor BElto B 31; Vios A Togo 15; Vios BTogo 02. De uitslagen van de zaterdag ge speelde wedstrijden in de S.D.K.B.- competitie zijn: le klas: DSS Burgh 46; BrouwershavenVelo- Dosko 31; 2e klas: Stormvogels Velo-Dosko II 52; UnitasNoad 3—3; ZwaluwenBurgh II17; Me- voRenesse 96; Burgh II—Unitas 3—2; Velo-Dosko II—SVOWK 7—6: RenesseStormvogels -12; Mevo— n 2—2; Burgh HI—WIK H 2—2: Zeemeeuwen—DES n 3—1: Unitas ^Velo-Dosko in 5—4; Noad II— Brouwershaven 2^»0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5