Wolphaartsdijkse weduwe ontving „Lamp van de Broederschap" Zeeuwse Almanak eZwin JUBILEUMEXPOSITIE KIMPE IN MIDDELBURG GEOPEND AAGTEKERKSE RINGRIJDERS KREGEN VERENIGINGSVLAG RAPPORT-VISSCHER WEER IN GOESE GEMEENTERAAD 2 PROVINCIALE ZB EUWSE COURANT MAANDAG 27 JUNI I960 PLECHTIGHEID OP BEGRAAFPLAATS TE KAPELLE Lamp zal een jaar in gebouw van provinciale griffie branden De „Lamp der Broederschap"., die zaterdagmiddag tijdens een plechtig heid op de Franse militaire begraafplaats te Kapellc door een Haagse oorlogsweduwe aan een oorlogsweduwe uit YVolphaartsdijk is overgedra gen, zal een jaar branden in het gebouw Aan de provinciale griffie to Middelburg. De „Lamp van do Broederschap" houdt de herinnering aan de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog levendig en is het symbool van vriendschap en liefde onder de volkeren. De plechtige overdracht op de begraafplaats to Kapelle, die werd bijgewoond door talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten, werd gevolgd door kransleggingen bij het monu ment. Bijna 250 schoolkinderen legden bloemen op de graven van de ge sneuvelde Franse soldaten. De Marinierskapel verleende medewerking aan deze herdenkingsplechtigheid met het spelen van het Wilhelmus, koraal- muziek en The Last Post. strijdrs bijeenkomen om te getui gen voor de wereldvrede. De vice-voorzitter van het Neder landse comité „De Lamp van de Broederschap", de oud-Middelburger jhr. F. Beelaerts van Blokland, wees erop, dat een dergelijke plechtigheid in Nederland voor de derde maal wordt gehouden. In 1958 werd de eerste lamp overgedragen in Rot terdam, het daarop volgend jaar in Den Haag en thans is Kapelle aan de beurt. De „Lamp van de Broeder schap" is de kleine lamp met het grote licht, aldus jhr. Beelaerts van Blokland. Het gaat erom banden van broederschap te smeden bij de gra ven van hen, die voor een betere we reld stierven. Overdracht Voorts werd het woord gevoerd door de hoofd-vlootaalmoezenier, monseigneur J. F. M. de Sain en de plaatsvervangend hoofd-vloot- predikant, ds. J. W. Sepmeijer. Tijdens het spelen van koraalmu- ziek droeg de weduwe A. Zegers- Verhey uit Den Haag de lamp over aan de Wolfaartsdijkse we duwe J. Zegers-Thorenaar. Nadat een minuut stilte in acht was genomen las overste F. L. Dieker- hoff van de mariniers de boodschap van do president der Wereld Vete ranen Federatie en overhandigde hij het credo aan de commissaris der koningin. Jhr. De Casembroot zcide in zijn toespraak, dankbaar te De plechtigheid was in het kader van de wereldveteranendag georgani seerd door de Bond van Oud-Sstrij- ders en Dragers van het Mobilisatie- kruis, de Nederlandse Vereniging van Oorlogsslachtoffers en de Ver eniging van Onder-officieren van het K.NJ.L. „Madjoe". De vele genodig den, onder wie de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, kwamen omstreeks half drie samen in het gemeentehuis van Kapelle, waarna een stoet werd geformeerd die naar de begraafplaats ging. Op de begraafplaats vond de herdenking plaats bij het Franse monument, aan weerszijden waarvan zich een mare chaussee in donker uniform met kol bak had opgesteld. Als eerste voerde liet woord de heer B. Spuy, voorzitter der afdeling Ka- pelle-Biezelinge van de Bond van Oud-Strijders. Hij herinnerde eraan, dat op deze dag in 22 landen de oud- CADORICIN 's-Werelds besie liaarglans- middel FESTIVAL. Het tromgeroffel en trompet geschal was zaterdagmiddag ïn de Goese binnenstad niet van de lucht. Met vliegend korpsvaan del en slaande dieptrom mar cheerde een viertal Zeeuwse Tamboers- en Pijperskorpsen in gestrekte pas op naar de Grote Markt, waar een groot pijper- festival werd gehouden. Dit fes tival was niet alleen het horen, maar ook het zien alleszins waard. Het geheel was georga niseerd vanwege het 30-jarig jubileum van het Goese Tam boers en Pijperkorps „Excel- Trots marcheerden „Juliana" uit Middelburg en „Nicoleen" uit Kam perland in hun kleurige nieuwe pa- rade.uniformen. De vierde van de korpsen was „Jonge Kracht" uit Bie- zellnge. Na een korte rondwandeling werd op de Markt een aantrekkelijk show-programma gegeven, waarna „Jonge Kracht" een geslaagd con cert verzorgde. Ter afsluiting van het middagprogramma verzorgde „Excelsior" een sprankelend fluit concert. In de avonduren marcheer den de korpsen door Goes, op weg naar het Schuttershof waar voor de deelnemende gezelschappen een ge varieerde feestavond werd gehouden. LAATSTE De laatste asperges te Bergen op Zoom zijn voorlopig weer geveild. Na 21 juni mogen er officieel geen GEZIN Een 1 vat somber uitziend echtpaar, omgeven door twee nogal mager uit gevallen kindertjes, hield stil voor 'die banketbakkerswinkel in Zierik- zcc. Zwijgend staarden man en vrouw naar het overdadige slag- roomwerk achter de winkelruit. Zonder haar echtgenoot aan te zien. sprak de vrouw, op een toon of het ging om het te vondeling leggen van haar beide kinderen: Doen we het hier, of in Haamstede" Onverschillig haalde hij zijn schou ders op. Wat maakt het uit", meen de hij, met, de intonatie van iemand die weet, dat er toch niets meer aan Je verhelpen valt. ,Hier dan maar", besliste de vrouw. „Wat zal het zijn. een gebakje of 'een slagroomwafelt" ,,Een 'wafel", zei de man en nors trad het viertal de winkel binnen om zich onder te dompelen in een orgie van slagroomvreugde, waar ze even later nog altijd even somber uit te voorschijn kwamen. Terwijl de man zich de lippen afwiste hoorden we hem nog zeggen: „Toch geloof ik, dat ze ih Haamstede lekkerder zijn"! Een gezin vol problemengeloof dat maar.—., Deze twee musicerende jongedames van liet Goese „Excelsior" droegen zaterdagmiddag een ernstig steentje bij tot het welslagen van de muzika le manifestaties op de Grote Markt. (Fótö P.Z.C.) asperges meer gestoken worden, doch de laatste hoeveelheden verschenen toch nog op de veiling. Dankzij het prachtige weer was do aanvoer van deze benende Bergen op Zooime de licatesse bijzonder groot, en de tuin ders hadden over de prijzen niet te klagen. OVERTROFFEN, an de Rode Kruis- Tcrneuzen heeft dié van het zo succesvolle jaar 1959 nog overtroffen. De huis-aan- huis-colïecte bracht f 1.863.85 op in Tcrneuzen, f 511.20 in Sluiskil en f 102,— in Driewegen. Op de Provinciale boot werd f 83,74 op gehaald en de opbrengst van r 10.000 loten was f 2500.de netto opbrengst bedroeg f 4.256,11 tegen f 3.909,12 in 1959. BUITKN3HDDAG Ruim 500 kinderen van de zondags scholen aangesloten bij de Neder landse Zondagsschoolvereniging van de afdelingen Walcheren en Bres- kens kwamen zaterdag op „Tooren- vliedt" in Middelburg bijeen voor het houden van een „buitenmiddag". Het geheel gaf een feestelijke indruk. On der de vrolijke klanken die middels een geluidsinstallatie over het terrein rolden, stroomden de vele kinderen om twee uur binnen. Bij het ope ningslied bleek reeds dat de kinderen met de beste bedoelingen naar „Too- renvliedt" waren gekomen, hetgeen nog duidelijker kon worden geconsta teerd toen ze met grote aandacht de bijbelvertelling volgden. Daarna lie ten de kinderen zien wat ze zoal had den ingestudeerd. Het geheel slaagde bijzonder goed. zijn voor de grote belangstelling bij deze plechtigheid. „Wij zijn de gevallenen veel schul dig. Het zal op den duur zo moeten zijn, dat in alle landen van de we reld een „Lamp der Broederschap" brandt", zo zei de commissaris. Wij zullen moeten strijden voor broeder schap onder alle volkeren, maar we zullen dat moeten doen in een staat van paraatheid, zo besloot hij. Namens het Comité Anciens Com- battants, het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Oudstrijders, het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Oorlogsslachtoffers, de Vereniging van Onder-officieren van het K.N.I.L., het Nederlands Oor- logsgravencomité en het gemeente- De weduwe J. Zegers-Thorenaar uit Wolphaartsdijk (in klederdracht) ontving zaterdagmiddag tijdens een plechtigheid op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle uit handen van de Haagse weduwe A. Zegers- Verheu de Lamp van de Broeder schap", (Foto P.Z.C.) Kettingbotsing bij Vlakebrug Zondagavond omstreeks half acht zijn, op dc rijksweg onder Schore, ter hoogte van de Vlakebrug. drie perso nenauto's met elkaar in botsing geko men. Enkele inzittenden kregen lichte verwondingen. De heer L. J. M. P. L. uit Bergen op Zoom kwam rijdende in de richting Kruiningen in botsing met de voor hem rijdende Belgisohe auto, bestuurd door de heer L. van K. uit Antwerpen. Hierbij schoof de wagen van de heer L. naar het linker weggedeelte en bolste vervolgens weer op een uit de tegenovergestelde richting naderende auto, bestuurd door de heer I. S. uit Lewedorp. De auto's werden aanzien lijk beschadigd. Dokter Arends uit Hansweert verleen de de eerste hulp. Zaterdag, vóór de traditionele ring- rijderslcamp, schonk burgemeester J. Geuze van Aagtekerke de plaatse lijke ringrijdersvereniging „De Vrij buiters" een verenigingsvlag. De fo to toont het moment, waarop de heer Geuze het geschenk overhandigt aan de voorzitter van de ringrijdersver eniging, de lieer J. Brouwer. (Foto P.Z.C.) Dodelijk ongeval te Heinkenszand Bejaarde vrouw kwam onder trein Op de onbewaakte overweg in de Stationstraat te Heinkenszand, waar overigens het zich goed is, is zater dagmiddag omstreeks tien over half twee de 73-jarige mevrouw C. Ver- mue aldaar met haar rijwiel onder een goederentrein van de ringlijn ge komen. De vrouw werd zo ernstig ge wond, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis „St. Joanna" te Goes is overleden. bestuur van Kapelle werden kransen bij het monument gelegd. Na de plechtigheid op de begraaf plaats toog het gezelschap naar het gemeentehuis, waar nog het woord voerden burgemeester H. G. van Suylekom van Kapelle, de voorzitter van de Bond van Oud-Strijders, ge neraal b.d. -J. A. A. Sitsen en het consullid der Wereld Veteranen Fe deratie, mr. dr. W. K. J. J. van Om men Kloeke. De jubileum-expositie van de 75-ja- rige kunstschilder Raymond Kitnpe is zaterdagmiddag in het Kunstmuseum te Middelburg officieel geopend. De expositie, bestaande uit 63 doeken uit de laatste jaren, beslaat de drie ten toonstellingszalen van het Kunstmu seum. Daar de gedeputeerde, mr. dr. A. J. J. Mes was verhinderd, verricht te mr. P. van Empel de officiële ope ning. In een korte toespraak wees hij op de banden tussen het publiek en zijn kunstenaars. Hij merkte op, dat Kimpe, ondanks zijn hoge leef tijd van 75 jaar, nog steeds zeer produktief blijft. Het verheugde hem dat zo velen de opening luis ter bijzetten. Na mr. Va/n Empel nam de Vlaamse letterkundige, Paul Haiimon, het woord. Hij gaf in fraaie én welgeko zen bewoordingen een levensbeschrij ving van de uit Belgisch Vlaanderen afkomstige kunstenaar. Hij noemde Persoonlijk geschenk van burgemeester J. Geuze Dat burgemeester J. Geuze van Aag tekerke de ringrijdersvereniging „Do Vrijbuiters" een warm hart toedraagt, bewees hij zaterdag middag weer eens. Voor het begin van de ook in Aagtekerke traditio nele wedstrijden overhandigde hij namelijk aan de voorzitter van „De Vrijbuiters", de heer J. Brou wer, een eigen verenigingsvlag. Het was een persoonlijk geschenk van Aagtekerke8 eerste burger. Deze geste werd buitengewoon op prijs gesteld, zo verzekerde de neer Brouwer tijdens de korte overdrachtsplechtigheid voor het gemeentehuis. Het was bovendien de eerste afdelingsvlag, die in Zee land werd uitgereikt, zo bleek uit de woorden van de „vader" van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, de heer P. Brasser uit Kleversker- ke, die bij deze aanbieding aanwe zig was. „Het is een vlag met een speciaal karakter", zo verklaarde burge meester Geuze voor de overdracht. De bedoeling van deze woorden bleek uit de beschrijving van de vlag: een wit veld met blauwe ba nen (de zee) en in het midden een stuk groen land. Daarin staan twee gekruiste lansen, als symbool van de sportieve strijd te paard. Do heer Brasser bracht burgemees ter Geuze hulde voor dit sympa thieke gebaar. Hij sprak de hoop uit dat Aagtekerke met de vlag even trouw aan de bond zou zijn als voorheen en met evenveel strijdlust en sportiviteit aan de wedstrijden zou blijven deelnemen. De uitslag van de ringrijderij, die daarna werd gehouden, is als volgt: 1. N. Minderhoud, 31 r.: 2. L. Minderhoud, 29 r.; 3. S. de Vis ser Jz, 27 r.; 4. S. Blaas, 26 r.; 5. J. Brouwer, 26 r.; 6. P. Peper, 25 r.; 7. A. Peper, 24 x\; 8. A. Kodde, 23 r.; 9. s! Blaas, 23 r.: 10. S. Moens, 22 r.; 11. G. Krijger, 21 r.; 12. J. de Visser Pz, 20 r.; 13. J. Maljaars, 19 r.; 14. C. de Visser Pz, 19 r.; 15. K. de Visser Jz, 16 r.; 16. K. de Visser Pz, 16 r.; 17. P. Maranus, 13 r.; 18. P. Koppoolse, 12 r.; 19. C. Lous Wz, 12 r.; 20. A. Lous, 8 r.; 21. A. Francke, 5 r. Ereprijzen: J. Brouwer, eerste be ker; S. de Visser, tweede beker; L. Minderhoud, derde beker; N. Minderhoud, vierde beker; J. de Visser Pz, vijfde beker. De polle pel ging naar L. Minderhoud. Ernstig verkeersongeval op weg Hulst-Kapeliebrug Op de rijksweg Hulst—Kapellebrug is zaterdagmiddag omstreeks hall drie een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij de heer B. B. uit Hulst zeer ernstig werd gewond. De heer B. verliet op een gegöven moment de wagen, waarin hij zat en liep achter het voertuig om tencin- cra zich naar de andere zijde van dc weg te begeven. Hij lette hierbij niet op een tege moetkomende personenauto, die dc heer B. niet meer kon ontwijken en hem tegen de straat sloeg. De doktoren J. Casparie en L. Adri- aansens, die vrij kort na het ongeluk ter plaatse waren, achtten over brenging van het slachtoffer naar het r.-k. ziekenhuis te Hulst noodzake lijk. De rijkspolitie van de groep Clingc, die deze zaak in onderzoek heeft, kon zondag het slachtoffer niet horen, aangezien de heer B. nog steeds in bewusteloze toestand verkeerde. de nog steeds hard werkende Kimpe „onverwoestbaar", en, zo haaide hij Francois Mauriac aan, „voor de ge malen bestaat er geen leeftijd". Hij wees er op, dat Kimpe zich in Zeeland heeft ontplooid, nadat hij uit een ar tistiek milieu in Vlaanderen kwam, waarvan onder anderen Felix Tim mermans deel uitmaakte. „In een met geen ander te verwarren oeuvre schilderde hij Zeeland, absorbeerde hij de sfeer van Zeeland en kwam op een niveau, dat internationale waar dering verdient". De heer Haimon merkte nog op, dat Kimpe, ondanks zijn modernisme, tooli niet in de chaos is beland en dat hij bij uitstek een artiest van nu is. Hij noemde hem een aparte persoon lijkheid, on zijn werk moeilijk toegan kelijk. Hij besloot met te zeggen, dat Middelburg trots op deze kunstenaar kan zijn. ANGSTIG AVONTUUR OPOOSTERSCHELDE Twee jongens dreven in bootje af Twee Zierikzeese jongens hebben zon dagmiddag met een vijf meter lang eigen gemaakt zeilbootje een angstig avontuur op de Oosterschelde beleefd. Zij zeilden met het bootje in de om geving van de uitgang van het Zie rikzeese Havenkanaal, toen zij door dc wind naar buiten dreven de Oos terschelde op. De zestienjarige Jacques Clerx, do eigenaar van hét bootjo en de zeventienjarige Leen Ravia waren aan wind en stroom overgeleverd: voor reparatie was het bootje van het roer ontdaan. Het bootje dreef snel uit de kant in zinde lijke richting de Oosterschelde op. De jongens besloten daarom te trach ten Katseveer te bereiken cn de thuis reis met de provinciale boot te maken. Toen er echter een uit Dordrecht af komstige sleepboot hun koers kruiste hesen zij driemaal de rode vlag. De sleepboot nam toen het sloepje „Ar- jeute" op sleeptouw naar de vlucht- haven van Zijpe, waar de jongens om streeks vijf uur aan land stapten. Jacques Clerx verwittigde daar on middellijk zijn ouders van de „behou den vaart", zodat deze op hun beurt het goede nieuws aan de rijkspolitie te water te Wemeldinge konden door geven: de politieboot lag reeds gereed om uit te varen. Jacques Clerx verzekerde na afloop van het ongeveer twee uur durende avontuur dat er „geen paniek" aan boord was geweest, maar dat hij zijn bootje toch maar gaat verkopen. Het ligt nu in Zijpe op de meest biedende te wachten. Twee jongere passagiers, de dertienjarige Wim Everse en de tienjarige Clemens Clerx waren kort voordat het avontuur begon, uit het bootje gestapt. Minimumprijzen voor bessen en bramen Het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen heeft met ingang van 27 juni voor rode- en zwarte bessen en bramen voor de nieuwe oogst weer minimum- en vergoedingsprijzen vast gesteld. De minimum ophoudprijs be draagt voor rode bessen 30 cent; voor zwarte bessen 60 cent ên voor bramen 40 ce*vt per kilo. Voor rode bessen is de vergoedingsprijs voor kwaliteit I en II 30 cent! voor zwarte bessen 60 cent en voor bramen 40 cent. Alleen voor zwarte bessen zal een heffing worden berekend van 2 cent per kilogram. Pastoor benoemd Pastoor J. van Eckelen te Ycrseke zal worden overgeplaatst naar Klein Dongen. Als opvolger naar Yerseke is benoemd de pastoor P. A. J. J. Koenraadt, thans te Heerde. Agenda VANDAAG. Middelburg Electro: Tiger Bay. 19 cn 21.15 uur. 14 jaar; City: Slaapkamer- geheimpjes, 20 uur, 13 jaar: Miniatuur Walcheren, Molenwater, geopend van W18 uur. Vllsslngcn Luxor: De Indische graf tempel. 19 en 21 uur, 18 jaar; Alham- bra: Tarzan en zijn vijanden, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Avontuur in Hongkong. 20 uur, 14 jaar. Do gemeenteraad Van Goes is tegen aanstaande woensdagavond 7 uur in vergadering bijeengeroepen. Op de agenda staau twee punten: 1. Opening en 2. Behandeling van het rapport vun do commissie ad hoe, ingesteld bij raadsbesluit van 23 december 1959. Ook dc pers heeft een uitnodiging voor deze vergadering ontvangen, maar in tegenstelling tot de gebruikelijke aankondigingen ontbreekt thans het woord „openbaar". In de vorige week gehouden zitting achter gesloten deuren Is met tien tegen vijf stemmen besloten het rapport in geheime zitting te behandelen. Daarna Is echter het rapport In de kranten gepubliceerd en heeft de K.V.P.-wethouder J. II. Roosc reeds commentaar gegeven, zij het niet zozeer op het rapport, als wel op de werkwijze van dc commissie cn zijn houding ten opzichte van öe commissie ad lioc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2