PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INLEIDEND GESPREK OVER WAPENSTILST ANDS0 VERLEG Kanaalverbreding geeft Wilhelminadorp geheel ander aanzien BILT WEEK IN PARIJS VERWACHT IN PUTTE EN ASSEN WOEDDEN HEIDEBRANDEN IN DEVENTER DRIE KINDEREN OP ÉÉN DAG VERDRONKEN HOOFDDELEGATIE ALGERIJNEN WORDEN DEZE De inleidende besprekingen, die sinds zaterdagmiddag in het ge bouw van de prefectuur te Melun, 50 km. ten zuiden van Parijs, tussen afgezanten van de Algerijnse verzetsbeweging en verte genwoordigers van de Franse regering worden gevoerd, zijn zondag voortgezet. Hoewel officieel niets over de vorderingen is bekendgemaakt, verluidt in kringen die in nauw contact staan met premier Debré van Frankrijk, dat men tot dusver geen ern stige hinderpalen heeft ontmoet. Er is reden om te verwachten, dat de hoofddelegatie van de Algerijnen, van wie de komst thans wordt voorbereid, aan het eind van de week of in het be gin van de daaropvolgende naar Parijs komt. Waarschijnlijk zal deze afvaardiging worden geleid door Ferhat Abbas, het hoofd van de voorlopige Algerijnse regering. Aan het voorbereidend overleg1 nemen van Algerijnse zijde Ahmed Bou- mendjel en Ben Yahia, twee juristen, deel terwijl de Fransen worden ver tegenwoordigd door de staatssecretaris voor Algerijnse zaken, Roger Mo ris, en door generaal de Gnstines. Het eerste gesprek, op zaterdagmiddag duurde twee en half uur. Zondag werden in de ochtend en in de middag be sprekingen gevoerd. Men verwacht, dat het. overleg vandaag wordt voort gezet. De afgezanten van Ferhat Abbas ver blijven in het gebouw van de prefec tuur. Roger Moris keerde zaterdag avond naar Parijs terug om premier Debré verslag uit te brengen. De algemene afgevaardigde van de Franse regering in Algiers, Paul De- louvrier, is zondagavond op het Pa- rijse vliegveld Orly aangekomen. De reden voor deze reis werd niet be kendgemaakt. Volgens de oorspronkelijke opzet van het gesprek zou er alleen gesproken worden over technische bijzonderhe den aangaande het komende overleg over de wapenstilstand, maar waar nemers verwachten, dat de afgezan ten van de .voorlopige Algerijnse re gering", ook zullen trachten een ver zekering in een of andere vorm van de Franse regering te verkrijgen, dat het wapenstilstandsgesprek niet tot het staken Van de vijandelijkhe- Madagaskar onafhankelijk In Tananarive Is zondagmorgen, in bijzijn van naar schatting 100.000 mensen de onafhankelijkheid van Madagaskar binnen do Franse ge meenschap op plechtige wijze afge kondigd. De Franse staatssecretaris voor de gemeenschap, Jean Foyer en dc pre sident der nieuwe republiek, Cira- nana, lazen elk in eigen taal de ge meenschappelijke onafhankelijkheids verklaring voor. Het Spaanse staatshoofd generaal Franco (links) en president Salazar van Portugal (rechts), hebben in Spanje tweedaagse besprekingen ge voerd over problemen beide landen betreffende. Dc. foto toont de staatshoofden hier tijdens een zonnig bezoek aan de Ro meinse ruïnes te Meridu. den alleen beperkt zal blijven. Met name zulen zij geïnteresseerd zijn in een bespreking van de aanpak van de volksstemming over de toekomst van Algerije. Volgens het officiële Franse standpunt kan daarover ech ter pas gesproken worden, als de wa penstilstand is ingegaan. Volgens een interview van het persbureau voor het Midden-Oos ten in Cairo met een hoogge- ilaatste functionaris" van de voor opige regering, zal Fei'liat Abbas piet naar Parijs gaan voor het wapenstilstandsgesprek, als de afgezanten die de huidige voorbe reidende besprekingen voeren, niet volkomen slagen in hun op dracht. De Algerijnse opstand zal pas ein digen, aldus deze functionaris als liet Algerijnse volk toestemming ..heeft gekregen zijn recht van zelfbestem ming uit te oefenen in volledige vrij heid eu met voldoende garanties. Dodelijk ongeval tijdens oefenen zweefvliegen Bij oefeningen van de zweefvlieg club „Noord-Oostpolder" op een ter rein in de omgeving van Emmeloord is zaterdagavond een ernstig onge luk gebeurd, dat de 14-jarige Geert Smeding uit Emmeloord het leven heeft gekost. De bij het optrekken der zweefvlieg tuigen gebruikte kabel dreef door de krachtige wind zover af, dat hij op de weg terecht kwam, waar het slachtoffer werd getroffen. Hoewel het zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien is de jongen in de loop van de nacht in het ziekenhuis te Emmeloord, waarheen hij vervoerd was. aan zijn verwondingen over leden. In de omgeving van Putte heeft gis teren brand gewoed in een terrein dat begroeid is met heide, vliegden nen en jonge aanplant. De brand is begonnen op Belgisch gebied, dicht bij de grens; de bestrijding werd ern stig bemoeilijkt door felle wind. Teneinde het tehuis voor ouden van dagen „Bieduinenhof" te behouden hebben brandweerploegen een wig in het vuur gedreven. Het vuur werd be streden door de brandweren van Put te en Kalmthout (België), Bergen op Zoom en Antwerpen en tientallen militairen uit de legerplaats Ossen- drecht. De brand werd in Putte tot staan ge bracht. Het grote aantal militairen, van wie de groepen uit Ossendrecht pas twee weken in dienst waren, maakte het mogelijk het vuur op zo veel plaatsen tegelijk te bestrijden, dat het niet verder kon opdringen. Tegen de avond begon het nablus- singswerk, in hoofdzaak op Belgisch ?ebied, waar ook de Nederlandse mi- itairen hun deel in leverden. Belgi sche militairen waren niet ingescha keld. Ook veel Nederlandse burgers hielpen bij het blussen. Tijdens de Asser T.T. was een zware, heidebrand uitgebroken, enkele hon derden meters van het circuit, waar zich meer dan honderdduizend men sen bevonden. Gelukkig stond de wind in de goede richting, waardoor het vuur zich verplaatste van het circuit af. De Asser brandweer heeft ge assisteerd door enkele honderden vrij willigers en militairen vele uren werk gehad om bet vuur te bedwin gen. De vlammenzee passeerde een par keerplaats met honderden auto's op slechts enkele tientallen meters. De oorzaak van de brand moet al dus de brandweer gezocht wor den in een leeg flesje, dat waar- schijnlijk door een T.T.-toeschou- wer is weggeworpen. Door de felle zon werkte dit flesje als een brand glas en zette zo de heide in vuur en vlam. Op uitnodiging van de nationale ver eniging „Het zeilend schoolschip" brengt het Belgische opleidingsschip „Mercator" een bezoek aan de Am sterdamse haven. FotoDe „Mercator" op het Amster damse IJ. Eisenhower terug in Washington President Eisenhower is zondag per vliegtuig van zijn reis naar de Philip- pijnen, Formosa en Zuïd-Korea te Wasliington teruggekeerd. Hij werd verwelkomd door vice-president Nixon en minister van buitenlandse zaken Herter. Voorts hadden zich een duizend belangstellenden verza meld op de lucbtmachtbasis te An drews, nabij Washington, waar het presidentiële vliegtuig landde. Er waren diplomatieke vertegen woordigers van de door Eisenhower bezochte landen aanwezig, alsmede de Japanse zaagelastigde Nishijama, met wie de president een stevige handdruk wisselde. De in goede stemming verkerende Eisenhower legde geen verklaring af. Hij verzocht Nixon en Herter het kabinet zo spoedig mogelijk te doen bijeenkomen ter bespreking van de resultaten van zijn reis en ter be handeling van zaken, die gedurende zijn afwezigheid niet werden afge handeld. De president zal vanavond voor de Amerikaanse televisiestations ver slag van zijn reis uitbrengen. Auto te water: vijf inzittenden gered Zondag is in Gouda een autobusje, waarin zeven mensen zaten, door nog onbekende oorzaak te water geraakt. Het busje kwam op het pas geopen de bolwerk aangereden, reed daarna plotseling over het trottoir en kwam in het water terecht. Een onbekend gebleven dame sprong het busje on middellijk na en was in staat de deur onder water te openen. Alle Mnzitten- den konden worden gered. Twee kinderen uit één gezin zijn za terdag verdronken in de Holterkolk in Deventer. Omstreeks drie uur za terdagmiddag zagen kinderen de lichaampjes van de vijfjarige Corrie en de vierjarige Tonnio Hogelander aan de kant van de kolk, waar vroe ger het Holterzwembad is geweest ïn het water drijven. De kinderen zijn afkomstig uit een gezin van zes kinderen. Zij woonden in de rivieren wijk in de onmiddellijke nabijheid van de diepe kolk en waren gaan zwemmen zonder de zwemkunst machtig te zijn. In Deventer is zaterdag ook de acht jarige Rudolf Jansen verdronken-. Dit ongeluk gebeurde in de Luyckenkolk bij de Rembrandtkade. Vriendjes vonden zijn kleren aan de kant lig gen en brachten deze naar huis. Van gemeentewege was men dezer dagen juist begonnen de kolk af te raste ren en voor zwemmers te sluiten. Twee autobussen botsten: 26 gewonden Twee mensen werden ernstig en licht gewond toen zaterdagochtend een autobus van de N.V. internatio nale autobusonderneming uit Nieu- wenhagen te Kerkrade in frontale bot sing kwam met een autobus van de Limburgse tramwegmaatscbappij Heerlen. De 29-jarige chauffeur \V. Erens uit Nieuwenhagen en liet 12-jarige meis je G. Vonken uit Schaersberg waren er het ernstigst aan toe. Zij werden per ambulance overgebracht naar zie kenhuizen te Kerkrade en Heerlen. De overige passagiers van de bussen liepen lichte verwondingen op. Na be handeld te zijn in de verbandkamer van de mijn Willhelniina konden zij huiswaarts keren. KEUS UIT NIET MINDER DAN ZES PLANNEN Wellicht verdwijnen veertig woningen Wilhelminadorp op Ziiid-Beve- land leeft de laatste jaren meer dan ooit te voren letterlijk en fi guurlijk in de schaduw van zijn grote broer Goes. De aanwij zing van Goes als ontwikke lingskern en de daarmee ge paard gaande industrialisatie en andere activiteiten op liet ge bied van de „infra-structuur" laten Wilhelminadorp niet on beroerd. Door verwezenlijking van de Goese plannen en met name de verbreding van het ka naal naar de Oosterschelde zal bet gezicht van Wilhelminadorp grondig veranderen. Niet min der dan 6 ingrijpende plannen zijn voor de kanaalverbreding opgesteld. Plannen, die bet ge meentebestuur van Kattendijke tot welke gemeente Wilhel minadorp behoort terdege heelt bestudeerd. Over twee plannen heeft de raad zijn „on aanvaardbaar" uitgesproken, zodat nog de keus blijft uit vier plannen. Welke zijn de plannen en welke zijn de veranderingen, die zich door uit voering ervan aan Wilhelminadorp zullen voltrekken? Het betreft hier: 1. een verbreed kanaal, dat echter bij de bebouwing te Wilhelmina dorp weer smaller wordt. Een rij van 40 woningen aan de oostelij ke kanaalzijde te Wilhelminadorp zou daardoor gespaard kunnen worden. De weg zou achter de woningen komen te liggen en voor de woningen zou ten hoog ste ruimte zijn voor een voetpad van twee meter. 2. een geheel nieuwe kanaalarm, die achter de bebouwing om zou lei den, waardoor evenwel vele hec taren kostbare cultuurgrond ver_ loren zouden gaan. De brug over het kanaal zou dan bijna een ki lometer in de richting Goes wor den verplaatst, 3. een over du gehele lengte ver breed kanaal, waardoor veertig woningen aan de Oosthavendijk te Wilhelminadorp en de bedrijfsge bouwen van de Wilhelminapolder zouden moeten worden afgebroken. 4. een variant op plan 3, waarbij de bedrijfsgebouwen van de Wilhel minapolder gespaard zouden blij ven, 5. in grote lijnen gelijkluidend aan plan 4. Slechts in onderdelen een andere loskade voor de be drijfsgebouwen van de W.P. verschillend. G. oen verbreed kanaal, dat bij de bebouwing te Wilhelminadorp smaller wordt. De woningen zou den dan gespaard blijven. Aan de oostkant van het kanaal zou een stalen damwand uiterst kost baar! worden aangebracht. De plannen, die zijn ontworpen door het ingenieursbureau Witteveen en Bos, beogen het kanaal bevaarbaar te maken voor schepen van ongeveer 1300 ton. De breedte van het kanaal moet 55 meter worden. Thans is het kanaal 25 meter breed. Na uitvoe rige besprekingen heeft het gemeen tebestuur van Kattendijke de eerste twee plannen verworpen. In overleg met Goes en de deskundigen wil men tc zijner tijd tot een definitieve keus komen uit de resterende vier plannen, vertelde ons burgemeester P. J. Evers van Kattendijke. Burge meester Evers en met hem de gehe le gemeenteraad is van mening, dat alle kosten van de werken, die voort vloeien uit de kanaalverbreding, voor rekening van Goes dienen te komen. Begin Met de eerste fase van het werk zal spoedig een aanvang worden gemaakt, want inmiddels heeft Goes al toestemming gekregen een nieuwe brug bij Wilhelmina dorp te bouwen en het kanaal uit te diepen. Het gemeentebe stuur van Kattendijke heeft de (Zie slot pag. 5 kol. 1) Vliegtuigongeluk in Brazilië: 53 doden Bij een vliegtuigongeluk In Brazilië zijn zaterdag 53 mensen om het le ven gekomen. In de baai van Rio zijn wrakstukken gevonden van een „Convair" van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij „Real Aerovias", die 48 passagiers en een bemanning van vijf aan boord had. Verscheidene zwaar verminkte lijken zijn opgevist. De bergingspogingen werden belemmerd door een dichte mist. Het toestel ls neergekomen bij het eiland Paqueta. Het was'op weg van Belo Horizonte naar Brasilia, de nieuwe hoofdstad huiten Rio. Jongen en meisje verdronken Zondagmiddag zijn een jongen en een meisje, die aun het pootjebaden wa ren in het randkanaal langs de pol der Oostelijk Flevoland, nabij Elburg, in een diepe vaargeul geraakt en verdronken. Een jeugdige toerist vond de schoe nen en kousen van de slachtoffers en waarschuwde de politie te Elburg. De beide slachtoffers, die ongeveer vijf tien jaar zijn, zijn naar het zieken* huis te Kampen overgebracht. In Amsterdam In het zwembad Sloterplas te Amsterdam-west is zaterdag de 41-jarige kantoorbediende D. de Boer uit Slotermeer onder de ogen van zijn vrouw, zoon en dochter verdronken. Te kwart voor vier zou de vader met zijn ongeveer elfjarige zoon om het hardst zwemmen naar het zoge naamde tweede eiland. Halverwe ge zonk de man plotseling en kwam niet meer boven. Vier bad meesters hebben een uur lang ver geefs naar de drenkeling gezocht. Denemarken zal een door middel van kernenergie voortgestuwde tanker van ongeveer 250 meter lengte, die meer dan 60.000 ton ruwe olie kan vervoeren, bou wen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, liebt bewolkt, Ypenburg, onbewolkt, Vlissingen, onbewolkt, Eelde. onbewolkt. De Bilt, onbewolkt, Twente, onbewolkt. Eindhoven, licht bewolkt. Zuid-Limburg, onbewolkt, Helsinki, zwaar bewolkt, Stockholm, zwaar bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt. Aberdeen, licht bewolkt. Londen, onbewolkt, Amsterdam, onbewolkt, Brussel, onbewolkt. Luxemburg, onweer. Parijs, onbewolkt. Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, zwaar bewolkt, Nice, half bewolkt, Berlijn, onbewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt, München, onweer, Zürich, regenbui, Genève, zwaar bewolkt. Locarno, half bewolkt. Wenen, zwaar bewolkt, Innsbrück. regen. Athene, onbewolkt. Rome, regen. Ajaccio, half bewolkt. Madrid, onbewolkt, Mallorca, licht bewolkt, Lissabon, onbewolkt. 22 gr. 26 gr. 24 gr. 25 gr. 26 gr. 27 gr. 28 gr. 27 gr. 16 gr. 22 gr. 30 gr. 24 gr. 17 gr. 27 gr. 26 gr. 27 gr. 25 gr. 27 gr. 28 gr. 29 gr. 25 gr. 17 gr. 19 gr. 19 gr. 25 gr. 27 gr. 30 gr. 28 gr. 26 gr. 29 gr. 29 gr. 32 gr. VERWACHT. BEWOLKING Droog: weer met vooral in de kust gebieden van zee uit bewolking, el ders ook perioden met zonneschijn. Matige, af en toe vrij krachtige noor delijke wind. Lagere middagtempera- tnren. STRANDVERW ACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag mooi strandweer en iets koeler door matige noordenwind. Middagtemperatuur 22 tot 24 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: hoge drukgebieden brengen zonnig strandweer met later enkele wolkenvelden,, die van zee bin nendrijven. 203e jaargang - no. 148 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; P. van de Velde en P B. den Boer. Adjunct: W de Paeter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. I 7.00 p. kw fr. p. p. 7 25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven *ureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C.. Middelburg. Bureaus, vlissingen Walstr 58-60 tel 23554 lijnen (b.b.g 3508 ol 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr 9. te). 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlertkzee. red tel. 2425. adm tel.2094. AFGEZANTEN VAN ABBAS IN FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1