Wapenhandel en valse munterij spel van internationale politiek VERSLAG OVER ONDERZOEK NAAR INCIDENT MET U-2 EERSTE RESTAURANT IN HET RECREATIEGEBIED BRAAKMAN CULTUURTECHNISCHE DIENST BESTAAT KWART EEUW OPENBARE GENOEGDOENING VAN ISRAËL NIET VOLDOENDE MAANDAG 27 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET „BREIN" NOG ALTIJD BUITEN SCHOT Sal S. en Joop Z. in bijrolletjes (Van onze speciale verslaggever) I>e justitie in Nederland, Frankrijk en Duitsland wordt het steeds duide lijker dat achter do in Osnabrück opgerolde valse muntèrsaffaire een groot internationaal politiek spel schuil gaat. Trotzkisten hebben er weliswaar een rol in gespeeld, maar beslist niet do hoofdrol. Het denk centrum van de lielo organisatie, zo weet men dan ook, is nog altijd bui ten schot gebleven en zal dat mis schien ook wel blijven, omdat justi tieel opsporingswerk nu eenmaal geen politiek bedrijf is. Dit denkcentrum moet zich ergens in Nederland bevinden. Teneinde het te ontdekken moet goed begrepen wor den, dat de Algerijnse rebellen niet over de financiële middelen beschik ken oni een goed geleide organisatie op poten te zetten voor subversieve acties. Wie geen vreemde is in het internationaal politieke leven weet bovendien dat de vierde inter nationale van de Trotzkisten wier revolutionaire intenties bekend zijn, evenmin over grote sommen geld kan beschikken. Vandaar dat zonder meer gesteld kan worden dat de Trotzkisten maar een bijrol hebben gespeeld, gebruikt zijn door Moskou. Tot nog toe is nagegaan kunnen Branden in April eisten acht mensenlevens Gedurende do maand april verloren tengevolge van brand 8 mensen het leven en werden 31 mensen door brand gewond, van wie 17 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 6.021.860 (vorige maand f 4.880.960, april 1959 3.509.320). Vijftien boerderijen of gebouwen van landbouw- en veeteeltbedrijven wer den geheel of gedeeltelijk vernield. De totale schade daarvan wordt ge raamd op 999.500 (vorige maand 11 boerderijen met een totale directe schade van 867.500, april 1959 13 boerderijen, schade 657.000). Bij de boerderijbranden leed de vee stapel de volgende verliezen: een paard: 41 koeien, 156 varkens en 2681 stuks kleinvee. Handel en industrie leden met 23 branden een schade van 3.765.950 (vorige maand 17 braiiden met een schade van 3.016.175. april 1959 25 branden, schade 1.838.020), al dus het overzicht van de afdeling brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken. Veerboot Dover-Calais wordt in Schiedam gebouwd Dc firma Townseml Bros. Ferries Ltd te Coventry, heeft een opdracht geplaatst bij de lóndustriële Handels- combinatie Holland. Den Haag, voor de bouw van een veerboot voor dc dienst Dover-Calais. Het schip, dat gebouwd zal worden op de werf van de N.V. werf Gusto v.h. firma A. F. Smulders te Schiedam, een der vennoten van de I.H.C. Hol land, is bestemd voor het vervoei- van ruiim 100 auto's en 600 passagiers en zal in het voorjaar van 1962 in dienst worden gesteld. Dc voortstuwing zal geschieden door 2 Smit-Man moto ren van elk 3000 pk, aldus een mede deling van de handelscombinatie. Minister: Paardestaart heeft wel degelijk functie Dc minister van landbouw cn visse rij liecft bij het mondeling overleg met <le vasto commissie uit de Twee de Kamer over de wijzigingen van de dieren wet gezegd, dat hij van me ning is dat het la-toog van de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder- landseho Trekpaard" niets kan af doen aan het feit, dat do niet ge coupeerde paardestaart een functie vervult bij dc wering van vliegen van de z.g. „achterband." Het. gemis van dc staart als afweer middel is wel zeker. Tegenover het argument, dat een lange staart in verband met het leidselvangen het gevaar van op hol slaan vergroot, stelde, de minister*, dat dit gevaar in de kringen van fokkers en gebruikers van warmblocdpaarden, welke niet meer gecoupeerd worden, blijkbaar niet groot wordt geacht. Economi sche belangen spelen hier geen rol van betekenis. Naar liet oordeel van de regering kan de coupeergewoontc in feite alleen verdedigd worden met schoonheidsmotievcn. De bewindsman kon de bezwaren te gen het verbód clan ook niet onder schrijven, doch erkende, dat men 'n verschillend oordeel kan hebben over dc mate van kwelling door het ge mis van de staart. Hij verklaarde zich bereid opnieuw te overwegen of ingrijpen door dc overheid in casu gerechtvaardigd is. Op tie jouvete jtiurvergadenug van de ..groep van Nederlandse correspondenten in Amerika" werden de heren Floris Cantc (Trouw en N.C.K.V.) Max Tak (Elsevier en A.V.R.O.) en mr. Fred Vaz Dias (Vas Dias Internationaal) herkozen respectievelijk als voorzitter, vice-voor- zittcr cn secretaris-penningmeester. Dr. Peter C. J. Korteweg (G.P.U.l werd be noemd in dc nieuwe functie van tweede vice-president. gedelegeerde voor Washington, 1). C. worden daL ongeveer voor driekwart nüljocn gulden geïnvesteerd werd dm de verschillende acties van de clan te doen slagen, waarin de te Amster dam gearresteerde Griekse Algerijn M. R. en de Amsterdamse steno graaf Sal S.. benevens de in Osna brück gearresteerde Haarlemse che- migraaf O. de hand hebben gehad. Wapens Het grootste deel van het geïn vesteerde kapitaal is gestoken in tie wapenhandel, waarvoor de en kele Groningse bedrijven, die er bij betrokken waren, geholpen werden aan bijzonder kostbare machines, die onder andere door een groot Amsterdamse bedrijf werden geleverd. Met de vervaardiging van de onder delen voor de wapens is reeds begon nen, voordat de valse munterij werd opgezet en na de aanmaak van valse identiteitspapieren in het kleine Am- stelveense drukkerijtje van Joop Z. De wapeni'abricage is vakkundig ge schied volgens gekeurde tekeningen, die bij de bestelling van de verschil lende onderdelen ter hand werden gesteld. De Haarlemse chemigraaf heeft deze ontwerpen verzorgd en 'n steentje bijgedragen aan de verbete ring van de bedrijfsroutillage van de bij de vervaardiging betrokken machinefabrieken. De vuurwapens die geconstrueerd moesten worden waren aangepast aan de in Algerije beschikbare munitie, die via Egypte uit Tsjecho-Slowakije werden aan gevoerd. Voordat met de levering van het wapentuig uit Nederland werd begonnen ruim een jaar ge leden werden door O. bij F. N. in België proefbestelllngen gedaan. Naar deze voorbeelden is de serie- fabricage van onderdelen in Neder land geschied. Waarschijnlijk zijn de wapenonderdelen, die in Nederland werden gefabriceerd, als machineon derdelen ons land uitgesmokkeld. As semblage van deze onderdelen tot volledige wapens geschiedde niet in Nederland, maar zelfs buiten Europa via Casablanca. Kassier I)e belangrijkste taak van Sal S. is geweest de financiering van de activiteiten. Hij was echter daar bij niet veel meer dan de kassier Do Griekse Algerijn of de Alge- rijnse-Griek 3L R., die zeer goed Frans spreekt en waarschijnlijk noch Grielc noch Algerijn is, heeft S. telkens het nodige geld uit het buitenland toegespeeld. Het was niet alleen buitenlandse munt, maar ook Nederlandse valuta, waarover R. telkens ruimschoots bleek te kunnen beschikken. Vaststaat, dat Sal S. - - principieel Trotzkist als schoonzoon van wijlen de Nederlandse politicus Sneevliet er geen cent van in eigen zak heeft gestoken. Reguliere bankiersinstel lingen werden door hem ingescha keld voor dc goede afdoening van de lopende affaires. Zwitserland met z'n absolute bankgeheim heeft bij al le financiële manipulaties een voor name rol gespeeld. Volgens sommige berichten zou de gearresteerde Griek M. R. niemand minder zijn dan de troonopvolger van Trotzki in de vierde interna tionale. De justitie heeft goede rede nen de juistheid van deze bewering te betwijfelen. In Nederland logeer de hij veelal ten huize van 31. F. in Amsterdam, een lid van de plus mi nus 150 leden tellende Nederlandse Trotzkisten groep en bestuurder van de O.V.B., de vakorganisatie van Toon van den Borg, die iu Rotterdam nogal wat aanhang heeft. GEDRAG VAN EISENHOWER GOEDGEKEURD Kroesjtsjews houding mede bepaald door Peking De senaatscommissie voor buiten- j landse betrekkingen die een onder zoek heeft ingesteld naar het ïnci-1 dent met de U-2, het Amerikaanse toestel dat boven Rusland is neerge- haald, heeft zaterdag verklaard dat zij niet kan uitmaken of de vlucht j van dit toestel al dan niet juist is1 geweest. Als men de mening aanvaardt, dat het neerhalen van het toestel Kroesj- tsjew een voorwendsel aan de hand heeft gedaan om de topconferentie in Parijs te laten mislukken, dan kan men wel concluderen dat de vlucht van de U-2 niet had moeten door gaan, aldus het verslag. De commissie beschuldigt dan de Amerikaanse regering van onhan digheid bij de behandeling van het incident, maar keurt het ge drag van Eisenhower in Parijs goed. Kroesjtsjew zou de topcon ferentie in Parijs, afgezien van dit incident, toch hebben laten mislukken, zo meent dc commissie, die aan het slot van het verslag verklaart, dat het in het belang van de Verenigde Staten is om vreedzame betrekkingen met de Sow jet-Unie te onderhouden. De commissie verklaart over aanwij zingen te beschikken dat Kroesjt- sjew's houding in Parijs „mede werd bepaald door pressie van zijn mili taire gevolg en van communistisch- Chinese zijde". Deze kringen staan een meer rigide beleid voor dan de politiek van toenadering tot het wes ten van de Sowjet-premier. „Wan neer dit inderdaad zo is, is het in ons belang de. positie van Kroesjtsjew vis a vis de Russische militairen en de Chinese communisten te versterken". De commissie beklaagt zich er in het verslag over dat de regeringsfunc tionarissen die zij gehoord heeft, geen gegevens hebben willen ver strekken die nodig waren om tot een vastomlijnde conclusie te komen over de kwestie of het belang van de in lichtingen. die men via de bewuste vlucht had willen krijgen, wel op woog tegen de hieraan verbonden gevaren. In vier dagen gereed ff et eerste nooilrestmrant in 00 de Bruakman i.v zaterdag ye- „Het is allemaal nog een beetje^ opend. Aan deze opening werd primitief, maar het begin is er un= luister bijgezet door SS ranke dat vinden wij toch wel erg be- bootjes van de Terneuzense af- langrijk", zo zei de voorzitter van= deling van de Royal Belgium liet beheerschap „Braakman", Sailing Club. Het was de ij burgemeester A. F. Hanssensmoeite waard om er de fiets van Hoek, zaterdagmiddag tijdens even bij neer te zetten. s de opening van het eerste noodres-s Foto P.Z.C.) taurant in dit recreatieoord- En= n .luist omdat dit toekomstige zwem-, zeil- en roeicentrum hard aan een dergelijke gelegenheid toe was, meende het beheerschap hieraan 'n min of meer officieel tintje te moe ten geven. Het verheugde de beheersehaps- voorzittcr te kunnen meedelen, dat ook het zwembad binnenkort geheel voor gebruik gereed is, dat men over ongeveer vier weken over een behoorlijke kleedgelegen- licid beschikt en dat men vermoe- lijk nog dit jaar hoopt te begin nen aan de bouw van het eerste echte restaurant. Verder had spre ker grote waardering voor het ini tiatief van de exploitanten van het noodetablisscment, die blijk hebben gegeven over enige durf te beschikken. En die van aanpakken weten, zou den wij er aan toe willen .voegen. Want dinsdag j.l. werd er voor het eerst over het noodrestau- rant gesproken, donderdagmorgen werden dc eerste plannen aange voerd, terwijl zaterdagmiddag de zaak kon worden geopend! Behalve de burgemeesters van Hoek, Biervliet cn Philippine, was bij dc opening aanwezig de heer I.. Muller, als vertegenwoordiger van de Terneuzense afdeling der Royal Belgium Sailing Club. Voor deze club is het Braakmanmeer al lang geen onbekend gebied meei-, hetgeen diezelfde middag' duidelijk bleek uit de 28 bootjes, die aan de start kwamen om in een sportieve zeilwedstrijd elkaar letterlijk en figuurlijk de loef af te steken. Deze wedstrijden werden ondag voortgezet. De uitslagen waren als volgt: 1 „Canarie", G. Wakkens. Antwer pen (zilveren wisseltrofee); 2 „Cartbou". I. Brasseur, Gent; 3 „Cachalot". C. van Regenmorter, Antwerpen: 4 „Cochise", L. Lacha- pelle, Antwerpen; 5 „Cnlnian", M. Clevareuu, Brussel. Verhoging rente bij R.P.S. Binnenkort is een beslissing te ver wachten, waarbij de rente van de Rijkspostspaarbank voor gelden, die langer dan drie maanden bij de bank worden ingelegd, wordt verhoogd tot Si/2 procent. De" normale spaarrente blijft 3 pro cent. Aanleiding tot deze beslissing- is de verhoging van de rente bij de spaarafdelingen van de grote banken, waar percentages van 3.5 en 4 pro cent worden betaald. Oostduits spion noemde naam van Russisch student (Van onze Haagse redactie) Uit welingelichte bron vernemen wij dat de arrestatie van de Russische student-spion Smirnov verband houdt met de arrestatie van een Oostduitse spion, die in de Duitse bondsrepubliek werd gegrepen. Deze spion zou de naam van Smir nov genoemd hebben. Dit zou voor de Nederlandse veiligheidsdienst voldoen de geweest zijn om nog grotere aan dacht aan Smirnov te schenken, die men reeds van de eerste dag van zijn verblijf in Nederland al' óp al zijn gangen was gevolgd. Mededelingen van de Oostduitser zouden voorts de arrestatie van de student aan het In stitute of Social Studies hebben ver sneld. Drie zendingsartsen mogen niet terug naar Indonesië Drie gereformeerde zendingsartsen hebben van de Indonesische autoritei ten berclit ioivtvangen, dat ze geen vergunning meer zuilen krijgen om naar Indonesië terug te keren. Het betreft de artsen D. Bakker ji'„ die in Poerwodadi bp Midden-Java werk te, zijn broer H. Bakker, die werk zaam was in het ziekenhuis Trenggi- ling in Poerbolinggo Midden-Java) en dr. A. W. F. Rutgers, die als specialist verbonden was aan de le- iproserie ön Makassar en tevens hulp verleende in liet ziekenhuis „Labu- ang Badji" in Makassar. Dr. A. G. Honig, docent aan de theo logische school in Makassar, heeft wel vergunning gekregen om na in Neder land genoten verlof naar Indonesië terug te keren. Dr. Honig arriveert op 28 juni per vliegtuig iin Neder land. De artsen D. en H. Bakker komen op 12 juli met de ..Oranje" terug. Streefdoelen en -data voor Australisch Nw.-Guinea De behecrscliapsraad van de Vere nigde Naties heeft vrijdag met acht tegeu vijf stemmen bij een onthou ding een Russiscli-Indisch voorstel goedgekeurd, waarbij Australië wordt verzocht vroegtijdig opeen volgende streefdoelen cn -data vast te stellen in do politieke, eco nomische, sociale en opvoedkundige ontwikkeling van Australisch Nieuw j Guinea, opdat zo spoedig mogelijk i gunstige omstandigheden worden i geschapen voor het. bereiken van I zelfbestuur of onafhankelijkheid. Een moment uit de handbalwedslrijd tussen Tonido en de Duitse ploeg Er- lcelenz, die tijdens het jubileumtoer- nooi van EMM uit Middelburg ge speeld- werd. De Goesenaren wonnen met 5.T. (Foto P.Z.C.) De dood op de weg De vijftienjarige Deddo Wolgen uit Winschoten is zondag bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De jongen stak, ten noorden van Winschoten, op een bromfiets de rijksweg naar Groningen over en werd toen gegrepen door een Duitse personenauto. De bromfietser was op slag dood. De auto sloeg bij dit onge val over de kop. De bestuurder en zijn mede-inzittende, werden eruit geslingerd en ernstig gewond. De 26-jarige H. W. Kappert uit De venter is zaterdag bij een auto-onge luk op de Bandijk bij Terwolde om het leven gekomen, kappert wierp scherp het stuur om teneinde een botsing met een tegenligger te voor komen. De auto tuimelde van de dijk en de twee inzittenden werden eruit geworpen. Kappert kwam tegen een in een weiland staande pomp te recht en was op slag dood. De andere inzittende, H. Jansen, werd licjjit ge wond: Zaterdagavond is de 23-jarige on gehuwde landbouwer, B. Klazinga uit Slootdorp. (gem. Wieringer- meer), met zijn scooter in volle vaart tegen een lichtmast gere den. Hij liep verwondingen op aan het hoofd en is tijdens het ver voer naar een ziekenhuis te Alk maar overleden. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan het feit, dat de mo torrijder de macht over zijn mo tor verloor, toen hij met losse handen reed, om te trachten zijn wind-jack vast te maken. RUILVERKAVELING WERD GROOTS PROJECT Begin dit jaar 130.000 hectare verkaveld De Cultuurtechnische dienst bestaat i 25 jaar. Deze dienst*, ressorterend on- I der het miuisterie van landbouw cn I visserij, houdt zich bezig met de i voorbereïdiug, financiering en subsi- dieting van ruilverkavelingen en van buiten ruilverkavelingsverband slaande technische activiteiten voor de agrarische structuurverbetering. Zevenhonderdvijftig mensen zijn er nu aan liet* werk. In den beginne ging liet er bij de ruilverkavelingen in hoofdzaak om, versnipperde landbouwgrondbezittin gen om te zetten in aaneengesloten percelen en wegen en waterlopen te verbeteren. Bij de ruilverkaveling „nieuwe stijl", mogelijk gemaakt door wetswijzigingen in Ï93S en 1954. gaat het om nog' veel meer: verplaat sing van landbouwbedrijfsgcbou- wen, bedrijfsvergroting. landschaps verzorging. krotopruiming, aanleg van elektriciteits- en waterleidingen e.d. zijn er nu bij betrokken. ARGENTIJNS MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN Bij de dienst heeft men dc er varing, dat het vferk, dat men in i nauwe samenwerking met de Grontmij., dc Nederlandse Heide maatschappij, de direct belangheb benden en de plaatselijke overhe den doet, steeds weer een hefboom blijkt te zijn voor andere activitei ten tot vernieuwing van het plat teland, ook sociaal en cultureel. De uitgevoerde en nog uit te voeren ruilverkavelingen en andere werken tot ontsluiting van landbouwgebieden en verbetering van de waterhuishou ding ziet men als één project, wat belangrijkheid, tijdsduur en investe ringen betreft te vergelijken met Zui derzeewerken en Deltaplan. Bij het begin van dit jaar was 130.000 hectare ruilverkaveling ge reed, op 240.000 hectare was het werk aan de gang en voor 1.2 mil joen hectare was ruilverkaveling aan gevraagd. Sinds 1958 ligt er een „meerjaren plan" te wachten, waarin mogelijkhe den voor een krachtige voortzetting I van het ruilverkavelingsbeleid zijn j aangegeven. De regering heeft dat plan betrokken in haar „prioriteiten- overleg", waarin verschillende voor de komende jaren gewenst geachte investeringen tegen elkaar worden afgewogen wat haar urgentie betreft. President Frondizi naar Bonn vertrokken Het Argentijnse ministerie van bui- tenlaudse zaken heeft officieel be richten uit het buitenland ontkend, dat Argentinië genoegen zou nemen met een officiële en openbare ver ontschuldiging van Israël wegens schendiug van Argentiniës soeverei niteit door het ontvoeren van JËich- mann. Volgens het ministerie zou hiermee niet zijn voldaan aan „bevredigende genoegdoening" van de zijde van Argentinië met «Ie zaak Eichmaun bezighield, heeft Israël verzocht „be vredigende genoegdoening" te schen ken voor de schending van Argen tiniës, soevereiniteit. Het staatsbezoek van president Fron dizi van Argentinië aan België, is zaterdagavond afgesloten met een door hém aan koning Boudcwijn aangeboden galadiner. Voordat hij naar Bonn vertrok, had Frondizi nog een onderhoud met de voorzitter van de Hoge Commissie van de Euro- markt. Dit gesprek duurde 75 minu ten en vond plaats in het kasteel Val Duchcsse bij Brussel. Uit welingelichte bron is vernomen Israël. De Ve0 de Naties, die zich op verzoek van zes van de Europese gemeenschap» i dat gesproken werd over de toekom- 6 heidsraacl van de Verenig- stige banden van Argentinië met de Engels meisje bij Tilburg uit trein gevallen Vermoedelijk door het openen van een verkeerde deur is het zesjarige, meis je Eileen Daniëls, afkomstig uit Hor ten in Engelanti, zaterdagmorgen on der de gemeente Rijen nabij dc over weg Huilen uit een militaire trein ge vallen en op slag gedood. Het meisje keerde met haar ouders en twee andere kinderen van een va kantie in Engeland met. een Engelse verlofgangerstrem van Hoek van Hoi- land naar Dusseldorp terug, waar de vader als sergeant bij het Eri:se leger is gedetacheerd. Ter hoogte van Rijen verwijderde het kind zich even uit de coupé om naar het toilet te gaan. Blijkbaar heeft het daarbij de ver keerde deur geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11