FALCON Siebe van der Zee bereidt t.v.-verslag over Olympische 2n te Rome voor Speler ^{orew, 3101 en scArijvcn MEDEDELING VAN AVRO OVER KAREL PRIOR ontharing depilan „AVONTUUR IN HONGKONG" SPANNEND STUK FICTIE Keramiek te Amersfoort PROVINCIALE ZEEUWSE OOÜRANT 35 Over enige weken /.al het gro te evenement voor de sport liefhebbers beginnen: de Olympische Spelen te Rome. On getwijfeld zullen talrijken naar de Italiaanse hoofdstad reizen om daar in een van do vele stadions getuige te zijn van de prestaties, die de beste sportmensen van de wereld zullen leveren. Voor de. achterblijvers zijn daar nog altijd televisie, radio en krant om hen te vertellen wat er zoal heeft plaats gehad. Hot is nog niet helemaal zeker, dat de televisie iets op het scherm zal kunnen brengen: de onder handelingen tussen Eurovisie en de Italiaanse organisatoren zijn nog aan de gang. Het is echter vrijwel zeker dat alles op tijd in orde zal komen en dat miljoenen mensen in Europa dagelijks de spelen in hun eigen huiskamers zullen kunnen bekijken. Met die hoop treffen de Neder landse Televisie Stichting en het N.I.R. in Brussel de nodige voor bereidingen om de gehele organi satie, die de uitzendingen op roept, zo vlot mogelijk te laten verlopen en om zoveel mogelijk In de week van 26 juni tot en met 2 juli wordt door radio en televisie grote aandacht be steed aan de Tour de France. Zondag kan men tussen 12.00 en 12.30 uur luisteren naar een verslag over de eci-ste étappe van Rijssel naar Brussel tus sen 16.30 en 17.00 uur over de tijdrit te Brussel en van 21.45 tot 21.55 uur naar een nabe schouwing over de eerste étap pe en de tijdrit. De uitzendin gen hebben plaats over de zender Hilversum II. Finale van „D'oprechte Amateur" de kijkers in ons land en België te kunnen bieden. Met die orga nisatie is de leider van de Neder landse equipe, Siebe van der Zee, belast. De Nederlandse groep bestaat uit 8 en de Belgische groep uit 5 mensen. De Nederlandse groep telt meer mensen omdat aan déze groep een filmcameraman en filmgeluidstechnici zijn toege voegd. Men wil immers behalve rechtstreekse reportages ook da gelijks filmopnamen uit Rome brengen. Keuze De keuze voor de rechtstreekse reportages is uiteraard nog niet helemaal bepaald; dat zal ook van de Italiaanse T.V. afhangen. De besprekingen zijn reeds in volle gang om zo precies moge lijk uit te kienen wie en waar de commentatoren worden opge steld. Steeds is iemand in Rome door Brussel of Hilversum te bereiken, die-de wijzigingen in zendtijden, verlangens en wensen doorgeeft aan Siebe van der Zoo, die al,s spil verder zijn maatregelen neemt. Om de grote afstanden tussen de verschillende stadions te overbrug gen wordt een transportbusje met Nederlandse chauffeur meegeno men, waarvoor een dienstregeling- is opgesteld om steeds de juiste man op de juiste plaats te hebben. Het zal niet altijd mogelijk zijn dat de commentator zijn verslag geeft van wat hij rechtstreeks zietsoms zal hij de kijkers het een en ander moeten vertellen wat hij zelf waarneemt op het scherm. Dat noemt men het commentaar geven van de buis. Taalgroep In elk stadion kan elke taalgroep beschikken over een cabine, die in verbinding staat met de Italiaan se omroep, die het geluid en het beeld verder transporteren. Door de taalgebieden bij elkaar te brengen heeft men een belang rijke vereenvoudiging kunnen aanbrengen. Zo kent de Eurovisie het taalgebied Nederland en Bel- gië-Vlaams, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland-Duits. Frankrijk. België-Frans en Zwitserland- Frans. Voor al deze gebieden treedt telkens maar een commen tator op. Een systeem overigens dat thans niet voor de eerste keer Siebe aan der Zee: organisator S, iebe van der Zee is de lei der van de Nederlandse equipe, die in Rome de televisiereportages van de Olympische Spelen zal verzor gen. De 40-jarige Siebe van dei- Zee kwam in 1950 bij de A.V. R.O. Hij had toen reeds een staat van dienst van vijf jaar achter de rug als radio-repor ter. In 1945 kwam hij als re porter bij radio Herrijzend Ne derland. werkte daarna als re serve-officier bij het Neder landse Strïjdkrachtenprogram- ma en was ook als radio-ver slaggever werkzaam in Bata via. Na zijn demobilisatie werd door de A.V.R.O. aan gezocht om de leiding van de T.V.-sector op zich te nemen. Daar hij uitstekend bekend is met vele takken van sport - „sport is altijd een hobby van me geweest in de schaars be schikbare tijd" verzorgde hij liet commentaar bij vele sport gebeurtenissen in N.T.S.-ver- band ook als een hobby naast zijn werkzaamheden als hoofd van de A.V.R.O.-televi- sie. Zijn kwaliteiten op vele terreinen deed hem uitgroeien tot een gewaardeerde televisie- medewerker en op dit gebied kan hij thans vooral zijn zin tot organiseren uitleven. la de A.V.R.O.-studio te Hilver sum is de Landelijke Finale klas siek genre gehouden van de stichting ,,D' Oprechte Amateur". Dc prijs voor solisten is door de jury toegewezen aan de accordeo nist Henny Veis van de afdeling Apeldoorn. Dc groepsprijs ging naar 't Eind- RADIO- EN T.V.-RUBRIEK liovens dubbel-kwartet onder lei- a ding van H. Cronenburg. Voor elk der beide afdelingen waren nog twee prijzen beschikbaar gesteld welke o.a. werden gewonnen door het Middelburgs Kamerkoor onder leiding van Leynsen van de af deling Zeeland. wordt toegepast, maar reeds lang geleden is uitgevoerd bij Euro visie-uitzendingen. De heer Van der Zee, die reeds enkele weken tijdens Olympische Winterspelen in 1956 samenwerk te met de Italiaanse omroep, is vol lof over de technische organi satie van deze omroep. „Wat dat betreft zal alles wel in orde zijn", vertelde hij ons. Vertrek Begin augustus gaat hij met de leider van de Belgische equi|M\ de adjunct-directeur van het N.I.R. Nic Bal, naar Rome om daar de situatie nog eens te bekijken. Men moet immers zo veel moge lijk voorbereid zijn op allerlei verrassingen. Daarna zullen de Nederlandse en Belgische equipes wellicht nog een gezamenlijke be spreking hebben in Breda of Ant werpen. Dan een dag of vijf voor dat de Spelen beginnen gaan de equipes op eigen gelegenheid naar Rome, waar zij centraal in c hotel worden ondergebracht. Deze zomer worden rondvaar ten gehouden van Zaandam- over de Zaan en Wormer pias sen-naar Jisp. Dezer dagen voer bij do Ben- Irixbrug do eerste rondvaart boot af en tot aller verrassing bleek de bekende telcvisie-om- roepster Ageeth de Wolff Scherphuis voor deze gelegen heid als gast vrouwe te funge ren. Voor «Ie boordmicrofoon kon Ageeth haar streekgeno ten vertellen wat er zoal links en rechts te zien is. VANDAAG T eleuisie Vanmiddag begint de Nederland se, Televisie Stichting met een overname van de Eurovisie. Om 16.00 uur zal men kunnen kijken naar het internationaal concours hippique voor dames dat in Ko penhagen wordt gehouden. Na het journaal en wceroverzicht be gint de VARA dc uitzending met ..Teen-ager ritme". Bij een grote talentenjacht, die het afgelopen seizoen door het gehele land is gehouden, hebben ongeveer 400 teenagercombo's hun muziek la ten horen. Guus Jansen zal een kleine wedstrijd tussen een twaalftal van deze combo's lei den. Na „Espresso", gepresen teerd door Arie Kleywegt en Jan Leijendekker, kan men kijken en luisteren voor de laatste maal naar „Je neemt er wat van mee". De Vlaamse televisie brengt om 15.00 uur tot 16.50 uur een re portage van de finale van dc wed strijd om het Duitse voetbalkam pioenschap. In de avond neemt de Vlaamse televisie „Je neemt er wat van mee" over. Om 22.45 uur volgt een Eurovisieuitzending van de autoraces in Le Mans. Radio De K.R.O. laat eigen opnamen horen van een concert, dat woens dag plaatsvond door harmonie en fanfarekorpsen in de Kurzaal te Scheveningen in het kader van het Holland Festival. Deze uit zending begint om 19.30 uur. Om 21.10 uur wordt het. vierde deel van het „Hoofdkwartier van zijne majesteit" uitgezonden. De VARA zendt om 20.40 uur „Het Droom- paard", een verhaal van Herman Heyermans uit. MORGEN T elevisie De geslaagden van het eindexa men 1960 van de Toneelacademie Maastricht zullen hun camerade buut maken in het K.R.O.-tcle- visieprogramma van zondag avond. Het zijn Dolf dc Vries. Kees Coolen," Eric Schneider en Edmond Claessen. die onder regie van Wim Bary een televisiespel zullen spelen, geschreven door Eric Schneider. Het spel, Adieu Angele is op de eerste plaats een sfeer-stuk, dat de situatie in beeld brengt welke ontstaat als twee broers uit een zelfde gezin verliefd worden op een logeetje Angele. Na dit debuut der jonge acteurs volgt een populair-klas- siek concert waarin het Amster dams Kunstmaand-orkest onder leiding van Anton Kersjes en met medewerking van Annette de la Bije dc Symphonic no. 39 van Jo zef Haydn en enkele aria's van Mozart en Nicolai ten gehore bre: gen. Na „Epiloog" volgt „Sport in beeld" gepresenteerd door Siebe van der Zee. Radio De A.V.R.O. zendt om '20.05 uur „Muziek kent geen grenzen" uit. Dc K.R.O. laat om 20.00 uur luis teren naar een klankbeeld over de twee bisschoppen, die hun ze tel verlaten. Dit klankbeeld heeft als titel „Episcopaal afscheid". In dc A.V.R.O.-bode van deze omroepvereniging over Karei weck is een verklaring opgeno men van het Bestuur van deze Prior. Op 28 april j.l. één week vóór de dag, waarop het Nationaal Pro gramma zou worden uitgezonden legde onze medewerker Karei Prior zijn functie van producer van een deel van genoemd programma „Schouder aan schouder" plotse ling neer, zonder enig voorafgaand overleg met zijn superieuren, t.w. Bestuur of Directie der A.V.R.O. te hebben gepleegd. Terstond daarna verstrekte hij over deze neerlegging zijner voor noemde functie uitvberige inlich tingen aan de pers met o.a. als ge volg 'n tendentieuse, verwarrende, onjuiste, provocerende voorstelling van zaken door het dagblad „Dp Telegraaf". Hij verstrekte deze inlichtingen ondanks het feit dat hij bij her haling én namens het A.V.R.O.- Bestuur én door de Directie we gens herhaalde overtreding van 11a te noemen voorschrift op de meest duidelijke wijze was gewe zen op de verplichting zich nauw lettend te houden aan het voor 't gehele A.V.R.O.-personeel geldende verbod, geen enkel contact met de pers op te nemen, tenzij door tus senkomst van onze eigen A.V.R.O.- Persclienst en met nadrukkelijke toestemming van de directe chef. Bij de laatstelijk hem namens het Bestuur gegeven waarschuwing- werd hem te kennen gegeven, dat een door hem opnieuw overtreden van bedoeld verbod, het Bestuur zou noodzaken tot nemen van dc strengste maatregelen. Het Algemeen Bestuur betreurt ten zeerste genoemde gang van zaken ten aanzien van het Natio naal Programma en is van oordeel dat de terzake door dc heer Prior aangenomen houding volkomen in strijd is met een juiste opvat ting van de door hem op zich ge nomen taak van producer van liet programma, terwijl tevens sprake is van een ontoelaatbaar eigen machtig handelen. In het bijzonder is het Algemeen Bestuur van oordeel dat wegens het wederom, voor de zoveelste maal, door de werknemer K. Prior overtreden van het verbod, hem door zijn werkgever en Directeur uitdrukkelijk voorgehouden, zelf standig contact op te nemen met de pers, het opleggen van een ern stige straf noodzakelijk is. Na kennisneming van de inhoud van dc door de heer Prior gegeven schriftelijke verantwoording, waarin hij bovengenoemde feiten als juist erkent onder beroep op verzachtende omstandigheden en clementie, is 't Algemeen Bestuur van oordeel dat de in artikel 45 E van de C.A.O. genoemde straf dient te worden opgelegd, t.w.: terugstelling in rang. Het Algemeen Bestuur deze straf opleggende, spreekt de hooi» en het vertrouwen uit dat spoedig de houding en gedragingen van, de heer Prior het mogelijk en gewenst zullen maken hem in zijn oor spronkelijke rang te herstellen, lie verklaring is gedateerd 18 juni 1960 en is ondertekend door «le Al gemeen Secretaris mr. H. A. Was- senbergh. Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-Z95 De „Leonard da Vinei'', het nieuwe 33.000 ton metende vlaggeschip van de Italiaanse koopvaardijvloot is vit Genua vertrokken voor een tocht ■met vele autoriteiten aan boord op de Middellandse ZeeHet. schip, dal in de plaats komt van de gezonken ..Andrea Dorria", vertrekt op 30 juni a.s. voor de eerste tocht Genua-New York v.v., voor welke dienst het is bestemd, Foto: Omgeven door sleepboten ver laat de Leonard da Vinei" de rede van Genua. Engels jongetje - 8 - is allergisch voor zonlich Het grootste deel van de acht jaren sinds zijn geboorte, heeft Malcolm Foster in de schaduw moeten le ven. Als zijn leeftijdgenoten in de zon stoeien, zit Malcolm binnenshuis. Aan zee kan hij zich alleen bij maanlicht op het strand wagen cn de meeste tijd wordt doorge bracht achter jaloezieën. Malcom heeft een zeldzame allergie voor zonlicht. Blootstelling aan dc zon veroorzaakt afschuwelijke, pijnli jke blaren op zijn gezicht cn er zijn maar enkele minuten voor nodig om dit verschijnsel teweeg te brengen. In een kindertehuis waar hij drie jaren verbleef, onderging Maicolm een speciale behandeling die niet hielp. De artsen besloten dat hij thuis bij zijn ouders beter af zou zijn. Zijn moeder, mrs. Doris Foster, vindt het een ..onmogelijke" taak om haar zoontje van het zonlicht weg te houden. Verleden jaar met Pasen werd Mal colm „betrapt" toen hij zich in het zonlicht ophield. Het was slechts twee minuten maar hij moest er twee weken voor in het ziekenhuis worden verpleegd. FILMS IN ZEELAND Zeer jeugdige actrice in „Tiger Bay" „Avontuur iu Hongkong" is de titel van een der nieuwste pro- dukten van Orson Welles. Ei genlijk is het een film van re gisseur Lewis Gilbert, maar het scenario is als het. ware voor de reusachtige Orson Welles geschreven; het is een verhaal, waarin de geweldenaar zich kan uitleven cn dat tege moet komt aan zijn voorliefde voor uitzonderlijke situaties. Het biedt hem gelegenheid flink ruw op te treden en hij doet dat als kapitein Hart dan ook naar hartelust. De titel van de film, hoewei geens zins onjuist gekozen, dekt niet he lemaal de lading. De Engelse titel doet dat wel. „Ferry to Hongkong" is de oorspronkelijke naam en daar mee zijn ook het onderwerp en de plaats van handeling genoemd. Enkele jaren geleden was het een actueel onderwerp, toen fanatiek^ aanhangers van een wereldfederalis- tot Hongkong" is op deze gebeurte nissen ongetwijfeld geïnspireerd. De zwerver in kwestie is Mark Con rad. een Oostenrijker, die niet 0111 politieke redenen „levenslang" op de veerboot Hongkong-Macao uitzit, maar doodeenvoudig, omdat men hem nergens wil hebben. De oorzaak is een gevecht in een I-Iongkongse nachtclub. Curt Jürgens speelt dc enigszins va ge rol van de zwervende Oostenrij ker. die om zo'n onwaarschijnlijke reden in moeilijkheden is geraakt, bizar i onwaarschijnlijker wordt het 1 wanneer hij zicli midden in een ty foon ontpopt als een kundig zee man, die kapitein Orson Welles het roer uit handen neemt. t Deze onvolkomenheden van liet scenario vergeet men echter, wanneer liet werkelijk spannend wordt en spanning zit er inder ad in deze film. Jürgens speelt zijn rol vrij oppervlakkig. Welles is een volmaakte bruut, maar zoals gewoonlijk zonder sterk karakterspel. Sylvia Syms speelt haar rolletje van een wekelijks met de veerboot heen-en weerva rend onderwijzeresje niet onaar dig. Te zien in Grand (Goes). Electro Middelburg)vertoont dit weekeinde „Tigerbay" de uitmunten de film van J. Lee Thompson-over de vriendschap tussen een moorde- poorten letterlijk overboord wierpen en van het ene land naar het ande re werden gestuurd. Nergens toege laten, zwierven ze zo geruime tijd rond: ook op veerboten cn „Ferry (Advertentie) praktische mantels en jassen. modieus en sportief. Aarde, water en vuur, drie elementen, die de mens sedert zijn ontstaan heeft aangewend Voor het vervaardi gen van eenvoudige gebruiks voorwerpen en voor dienst baarheid aan de kunst. Want hoe simpel het eerste aarde werk, dan ook mocht zijn, dat de mens in zijn primitiefste pe riode uit klei vormde en in 1 open vuur bakte, er k\v toch altijd een. drang naar versiering bij. Noem «lie. drang inspiratie en we zijn in de ei gen tijd beland, waarin ook door honderden nog liet oude pottenbakkersambt wordt be oefend. De produkten van bekende kera mische industrieën zijn tot ver over onze landsgrenzen bekend. Die produkten waren vertegen woordigd op de tentoonstellin- Nederlandse keramiek, die juni in „Zonnehof" te Amersfoort werd gehouden. Uiteraard is het geen eenvoudige opgave om uit de veel heid van goede Nederlandse .pot tenbakkerskunst een representa tieve collectie te maken. Topfigu ren als Lanooy en Nienhuis vindt men er natuurlijk door bijzonder opvallend werk vertegenwoordigd. Zij moesten er zijn, want zij ga ven een positieve wending aan de Nederlandse keramiek. De tentoonstelling kwam van Dus- seldorp in Duitsland naar Amers foort. waar ook het speciaal voor de tentoonstelling door Jan Oos- f Advertentie) tische gedachte hun papieren en pas- naar en een klein meisje, met Horst nnm-lon «vorhnmvl «nprnon BuchholZ eil de ZCC1' jeugdige Heyley Mills in de hoofdrollen. Het meisje betrapt de moordc....ar op heterdaad en deze heeft dan «le keus tussen twee dingen: vriend schap sluiten met de ooggetuige of haar op een andere manier onschade lijk maken. De naïviteit en het ka meraadschappelijk optreden van het kleine meisje bepalen de keus ten slotte. Spel, regie en fotografie resulteren in een gaaf geheel, dat de kwalifi catie uitmuntend zeker verdient. Alhambra (Vlissingen) en City (Middelburg) vertonen films, die we onlangs uitvoerig bespraken, respec tievelijk „Tarzan en zijn vijanden" en „Slaapkamergeheimpjes". De eer ste film is een van de vele rolpren ten, waarin Tarzan (Gordon Scott) in de meest benarde situaties het hoofd koel houdt en wat meer zegt zijn vijanden ogenschijnlijk zonder de minste inspanning op de knieën dwingt. „Slaapkamergeheim- pjes" is een film van een geheel an der soort, waarin het allemaal vrij gemoedelijk toegaat. Doris Day speelt er dan ook de vrouwelijke hoofdrol in. „De hel van Noord-Afrika". Grand (Goes) is de bekende geschiedenis van het groepje Britse soldaten, dat een tochtje door de woestijn maakt onder omstandigheden, die er aller minst een pleziertochtje van maken. Men ontmoet op die reis een spion, maar de ontberingen, die men sa men doormaakt zijn zo groot, dat er tenslotte voor vijandschap geen tijd en energie meer is. Een interessante film, die al eerder werd vertoond on der dc titel „Ice cold in Alex" en die op het filmfestival in Berlijn werd bekroond. Luxor (Vlissingen) vertoont „De In dische graftenipel", een zeer kleur rijk produkt, dat het proto-type van de avonturenfilm zou kunnen zijn. Debra Paget en Paul Hubschmid vervullen de hoofdrollen. terman uit Bussum ontworpen te geltableau werd opgesteld- Van Dusseldorp uit kreeg de tentoon stelling nog een verrijking door «le toevoeging van een vitrine met borden van Kees van Dongen. Voor een goede compositie van het geheel was het voor de- ten toonstellingsruimte „Zonnehof" noodzakelijk textielontvverpen toe te voegen, waarmee men een goed effect bereikte tegen de hoge wanden. De ontwerpen waren van Leger, Picasso. Miro, Chagall en Frank Lloyd Wright. De collectieve keramiek werd sa-j mengestekl door de Koninklijke Academie voor Kunst en Vormge ving te 's-Hcrtogenbosch. Een bijzonder fraai keramisch werk- i stuk van de in 11)05 te Leipzig gebo ren Frans Wildenhain, die in" 1933 naar Nederland uitweek. Er bevindt zich werk van Wildenhain in het Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam en het. Stedelijk Museum te Amsterdam, Hij verblijft sedert 191/7 in dc Verenigde Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7