Eerste landbouwpraktijkschool in Schoondijke geopend VERGUNNINGEN VOOR VOETBAL POOLS NIET RECHTSGELDIG AUTOBUS VEROORZAAKTE EEN AANRIJDING TE OOSTBURG BRUINISSE WIL NIEUWE BRANDWEERWAGEN KOPEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 JUNI I960 MET MACHINES LEREN OMGAAN Onder grote belangstelling werd vrij dagmiddag te Schoondijke de eerste praktijkschool voor landbouwtech niek en arbeidsrationalisatie officieel geopend. Na de opening bezochten de genodigden op de foto rechts: de directeur van het landbouwonderwijs ir. N. J. A. van Keulen de werk plaatsen, ivaar vien de leerkrachten en leerlingen aan het werk zag. (Foto P.Z.C.). Veranderingen Ir. N. J. A. van Keulen verrichtte originele openingsceremonie SCHOONDIJKE had vrijdag de driekleur uitgestoken. Reden tot dit fees telijk vlagvertoon was de officiële opening van de praktijkschool „Prins Willem'1 voor landbouwtechniek en arbeidsrationalisatie aan de Prinses Beatrixstraat De Stichting Praktijkschool had voor deze officiële opening een origineel en leuk idee bedacht, namelijk de onthulling van een em bleem dat verborgen zat in'een nieters grote enveloppe, die door de direc teur van het Landbouwonderwijs in Nederland, ir. N. J. A. van Keulen, met een briefopener werd doorgesneden. Op dat moment openden zich de deuren der werkplaatsen, waaruit een groot aantal gemotoriseerde land bouwwerktuigen te voorschijn kwam voor een soort vau défilé langs de honderden genodigden. Tevoren had de heer L. C. C. Cammaei't, voorzitter van de Stichting Praktijkschool, de tal rijke vertegenwoordigers van di verse organisaties uit eigen land, maar ook uit België en Frankrijk een hartelijk welkom toegeroepen. Spreker was er trots op dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de eerste praktijschool in Nederland kon worden geopend. Een school, die werkt volgens een systeem dat nog geheel nieuw is, beslist nog niet volmaakt, maar dat berust op moderne inzichten en metho den en nu reeds bevredigende re sultaten heeft afgeworpen. In korte trekken schetste spreker het ontstaan der school. Na de oorlogs verwoestingen kreeg Zeeuwsch- Vlaanderen de beschikking over een groot aantal landbouwmachines, waar een groot deel der agrarische bevolking vreemd tegenover stond, maar dat tot resultaat had dat Zeeuwsch-Vlaanderen één der zwaarst gemechaniseerde gebieden van Nederland werd. Beoordeling, gebruik en onderhoud van de machi nes leverden vele moeilijkheden op. Dit alles deed een grote behoefte ont staan aan opleiding en scholing op dit terrein. Na vele voorbereidende besprekingen werd op 7 juni 1958 de officiële rïjksgoedkeuring tot stich ting der Praktijkschool ontvangen. Van toen af is de ontwikkeling stormachtig verlopen. In juni 1958 was er nog niets, in februari 1959 werd met de eerste cursus begonnen. Thans beschikt de school over een moderne outillage. Men heeft 5 ha grond ter beschikking, een machine park, samengesteld uit de nieuwste landbouwwerktuigen, loodsen, werk plaatsen, een internaat met tweq slaapzalen, twee ontspanningsloka len, een eetzaal en keuken. Het „palet" der cursisten dïê "Schoon dijke reeds bezochten, bestaat uit groepen boeren, aankomende boeren, landarbeiders, leraren van landbouw scholen. klassen van hogere, middel bare en lagere landbouwscholen, cursisten van rijkswerkplaatsen voor omscholing, assistenten van voorlich tingsdiensten. loonwerkers, etc. En wat zo belangrijk is. de school blijkt in een grote behoefte te voorzien. „Toch werken wij nog onder min of meer geïmproviseerde omstandighe den". aldus de heer Cammaert. Het belang van liet onderwijs eist dat dit zo spoedig mogelijk in definitieve speciaal daartoe geconstrueerde en ingerichte gehouwen gaat gebeuren. Spreker eindigde met het uitspreken van de hoop dat die benodigde ge bouwen binnen de kortst mogelijke tijd tot stand mogen komen. Uitvoerig ging de directeur van het landbouwonderwijs in Nederland, ir. N. J. A. van Keulen in zijn openings rede in oj» de ontwikkeling van het landbouwonderwijs in het verleden en de veranderde doeleinden voor dit onderwijs, waarbij hij onder meer stelde, dat de mensen op de land bouwscholen zodanig moeten worden opgeleid, dat zij niet alleen thans, maar ook over 30, 40 en meer jaren nog goede landbouwers zijn. Daar naast noemde ir. Van Keulen het noodzakelijk, dat dit onderwijs be trekking heeft op de interne organi satie in het bedrijf en op de doelma tige uitvoering van het landbouw- werk. Een classificatie-onderzoek heeft zo vervolgde spreker aangetoond, dat het peil van de landarbeid als zodanig het niveau van wat in de industrie onder geschoolde arbeid wordt verstaan, zeer dicht heeft be naderd. Verder pleitte spreker voor het leerlingenstelsel in de landbouw. Over de bedrijfsvoering zei ir. Van Keulen, dat op de best geleide be drijven het netto overschot plm. 1200 gulden per ha. hoger ligt dan op de slechtst geleide bedrijven. Tot slot ging hij uitvoerig in op de taak der praktijkscholen in het al gemeen en die van Schoondijke in het bijzonder. Met de wens dat de school de welvaart en het welzijn van de agrarische bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen zal bevorderen, verklaarde hij de praktijkschool voor geopend. Demonstratie Op het terrein achter de schoolge bouwen gaven de cursisten een de monstratie met hun talrijke zaai-, poot-, maai-, sproei- en andere ma chines, waarvoor uiteraard grote be langstelling bestond. Tn één der zalen van de rijks middel bare landbouwschool werd daarna door niet minder dan 16 sprekers het woord gevoerd, die in allerlei toonaarden hun vreugde uitspraken over de totstandkoming van de school Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het propaedeutisch exa men theologie de heer J. J. Kooman te Middelburg. Aan het toonkunst-conservatorium te Rotterdam slaagde voor het viool examen C I, met onderscheiding voor muzikale eigenschappen, mej. Annie van Zweeden te Goes. In Den Haag slaagde voor het exa men schoonheidsspecialiste mej. M. Petiet te Middelburg. Aan de leerkraehtenopleiding voor nijverheidsonderwijs te Breda slaag de mejuffrouw M. C. Goedemondt te Vlissingen voor de staatsakte N.A. Bij het dezer dagen te 's-Hertogen- bosch gehouden examen voor het di ploma Vakbekwaamheid voor de han del in voor het gebruik bereide tabak, slaagde mevrouw A. van de Volde-Kik te Bruinisse. en het stichtingsbestuur hun geluk wensen aanboden. Het onderwijs bestaat voor het groot ste gedeelte uit praktisch onderricht. De cursisten worden daartoe inge deeld in groepjes van meestal twee man. Elk groepje krijgt een object, bijvoorbeeld trekker en ploeg, trek ker en zaaimachine, enz. Met behulp van schriftelijke instructies worden de groepjes aan het werk gezet. Het gehele systeem is gericht op de zelf werkzaamheid van de cursisten, na tuurlijk onder deskundige leiding. Op deze wijze wordt getracht de cur sisten inzicht in constructie, onder houd, ufstelmogelijklieden en derge lijke bij te brengen, terwijl ze op het veld met de machines leren omgaan en»de juiste werkwijze leren toepas sen. Gebleken is dat aan dergelijk praktisch onderwijs behoefte bestaat. Dat blijkt trouwens wel uit de grote belangstelling voor de diverse cur sussen. Minister Korthals Verdeeldheid oestertelers compliceert het ondrezoek Nieuwe haven te Colijnsplaat niet geschikt voor coasters Het onderzoek inzake de mogelijk heid tot voortzetting van de oester- teelt in do Zeeuwse wateren wordt gecompliceerd, doordat de belangheb benden bij de oesterteelt geheel uit eenlopende inzichten hebben over de mogelijkheid van voortzetting. Dit deelt minister Korthals mee in zijn memorie van antwoord bij de begro ting van verkeer en waterstaat. Het beraad tussen deze minister en zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij inzake de oesterteelt is nog niet beëindigd. Omdat het rapport van rijkswaterstaat voorlopig nog het karakter van een ambtsbericht heeft, waarover nog overleg plaats heeft, meent de minister dit rapport voors hands nog niet te kunnen voorleggen aan het provinciaal bestuur van Zee land. Minister Korthals wijst er nog eens op. dat de haven te Colijnsplaat wordt gemaakt voor de vissers, die nu Veere nog als thuishaven hebben. Het werk is dus te beschouwen als een compen satie voor de schade, die door de af sluiting van het Veerse Gat zal wor den veroorzaakt. JJitbreiding van de haven teneinde haar geschikt te ma ken voor kustvaarders ligt niet in de bedoeling'. De bestaande haven van Colijnsplaat wordt overigens reeds door kustvaarders aangelopen. PROF. MR. G. DE GROOTH: Regering ondergraaft eerbied voor gezag Prof. mr. G. de Grooth heeft giste ren tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Juristenvereniging gezegd, dat de vergunningen voor de voetbalpools niet rechtsgeldig zijn. Elke dag heeft met toestemming van de minister van justitie een overtre ding van de loterijwet plaats. Naar de stellige overtuiging van prof. de Grooth zou de Hoge Raad indien de ze voor de vraag werd gesteld of de verleende vergunningen geldig of niet geldig zijn antwoorden dat deze ongeldig zijn. In werkelijkheid wordt om geldprij zen gespeeld en geen zinnig mens kan volhouden dat de loterij uitslui tend strekt tot bevordering van het algemeen belang. De woorden van de vergunning vormen slechts een facade waarachter een in wezen on geoorloofde loterij schuil gaat. De regering ondergraaft daarmee, zo zei prof. de Grooth, de eerbied voor de nog steeds in ons rechtsbewust zijn erkende beginselen van de lo- KANTONGERECHT OOSTBURG Op de hoek Markt-Brouwerijstraat te Oostburg stond op 7 januari een autobus klaar om links af te slaan. De bestuurder van deze bus, E. A. K. uit Aardenburg, had zoals hij donderdagmorgen tegen kantonrechter mr. H. v. d. Belt verklaarde eerst naar rechts en toen naar links ge keken. Aangezien hij uit beide richtingen geen verkeer zag naderen, zette hij zijn bus langzaam in beweging. Op dat moment hoorde hij een hevige klap en toen hij zijn wagen tot stilstand bracht, bleek dat er een motor rijder tegen de bus was gereden. De bestuurder van deze motor werd met vrij ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Inwoner Hoofdplaat wilde hond niet muilkorven Getuige J. J. D. uit Zuidzande, be stuurder van de motor, wist zich hoegenaamd niets van het ongeval te herinneren. „In een flits zag ik plotseling de bus om de hoek komen, maar wat er verder gebeurde weet ik niet meer", aldus deze getuige. Mr. Schenkenberg van Mierop eiste een boete van f 100,subs. 20 dagen wegens het niet verlenen van voor rang. „Voorrang hebben, betekent nog niet voorrang kunnen opeisen", aldus de verdediger mr. Van Deinse. Hij was van mening dat de autobuschauffeur alles had gedaan om te zien of de weg veilig was. Volgens hem had de. motorrijder dat niet. Die was bij het zien van de bus doorgereden en had zelfs niet eens getracht te remmen. De boete noemde hij te hoog. Mr. v. d. Belt was van oordeel dat het vast staat dat geen voorrang is verleend. Als buschauffeur heeft K. bovendien een grotere verantwoordelijkheid dan andere bestuurders. Daar hem echter van roekeloosheid niets was geble ken, wilde hij de boete verlagen tot f 50,subs. 10 dagen De Aardenburgse vlasbewerker M. J. V. G. had op 25 mei 6700 kg aard appelen op zijn vrachtauto geladen terwijl zijn wagen maximaal 3700 kg mocht vervoeren. „Ik wist niet dat er zoveel op lagen", zei G. „Wie dat riiet ziet, moet wel stekeblind zijn", aldus de officier die een over schrijding van 80 van het toege stane gewicht als een ernstige over treding beschouwde, waarvoor hij een correctie van f 150 boete subs. 30 dagen gesteld wilde zien. Het werd f 100.subs. 20 dagen. De Oostburgse aannemer A. J. V. stond terecht omdat hij op 25 maart met zijn auto te Cadzand linksaf de Duinlaan wilde inrijden én daarbij geen voorrang had verleend aan een achterop komende auto. V. zei dat hij de achterste auto eerst voorbij was gereden, waarna laatstgenoem de achter hem bleef rijden. Bij de driesprong remde hij af, reed geheel rechts van de weg en gaf toen aan, linksaf te willen. Onmiddellijk daar op hoorde hij hevig remmen' waarna de achterste auto slipte en tegen een lichtmast reed. Getuige J. A. B. uit Oostburg, die de achterste auto had bestuurd, zei dat hij V. vaart had zien verminderen en juist toen hij links wilde passeren, zag hjj zijn voorganger de richtingaanwijzer naar links uitsteken. B., die dacht dat een botsing zou volgen, remde toen hard met het boven omschreven gevolg. „Als U nu eens niet had ge remd", wilde de officier weten. „Dan had ik er misschien nog langs ge kund", antwoordde getuige. „Als ie mand al stevig begint te remmen als een voor hem rijdende auto zijn richtingaanwijzer uitsteekt, dan is er al iets mis", zo vervolgde mr. Schenkenberg die niet bewezen acht te dat V. de doorgang had versperd. Vandaar dat hij vrijspraak vroeg waarmee de kantonrechter instemde. De matroos binnenvaart K. V. uit Groede was op 2 februari in de Bre- destraat te Oostburg met zijn brom mer, zonder enige noodzaak tegen een geparkeerde auto opgereden. „Een eigenaardige situatie meende de kantonrechter maar ook nu wist V. geen verklaring voor de aanrij ding te geven. Eis f 20,subs. 4 dagen, uitspraak f15,subs. 3 da gen. De bedrijfsleider L. O. bad op 12 fe bruari op de onoverzichtelijke krui sing Brieversweg-Lievensstraat te Aarden burg-Eede verzuimd voorrang te verlenen voor een van rechts ko mende personenauto. Rekening hou dend met het slechte zicht ter plaat se en de onbekendheid aldaar van de bestuurder, luidden eis en uitspraak f 10.subs. 2 dagen. Architect W. J. B. uit Schoondijke had geen luistervergunning voor zijn autoradio en meende zelfs dat dit niet nodig was. Dat kostte hem f 10 subs. 2 dagen. De chauffeur W. P. B. de S. uit Wa terlandkerkje zou op 30 maart te Oostburg met zijn vrachtauto en aanhanger zijn ingehaald door een bestelwagen en daarbij te ver naar links zijn uitgeweken. Daar De S. een andere lezing aan het voorval gaf. werd de zaak aangehouden tot 28 juli voor het horen van de verba lisant. Muilkorf De Hoofdplaatse slager L. C. v. d. A. had geen gevolg gegeven aan het hevel zijn 12-jarige hond te muilkorven. „Het beest wordt voor de publieke veiligheid gevaarlijk en hinderlijk geacht en daar hebt U zich aan te houden", wees de kantonrechter hem terecht. „Het beest doet niemand kwaad en al leen het feit dat het dier groot is, is geen motief om het te muilkor ven", meende de slager. „Dat is ter beoordeling van de politie", zo be sloot mr. v. d. Belt, die v. d. A. conform de eis veroordeelde tot f 5.'boete subs. 1 dag. Gemeenteontvanger A. K. L. M. uit Halten (B.) had op 4 mei de binnen- bocht genomen van de rijksweg na bij Aardenburg. „Er liepen onder broken strepen over het midden van de weg en ik dacht dat ik daar over heen mocht gaan", aldus de Belg. „Bij ons zijn die bochtstrepen on onderbroken". Het over-de-streep- gaan kostte hem f 5,subs. 1 dag. Wegens het voorhanden hebben van een vuurwapen en munitie werd de Oostburgse arts A. C. B. veroordeeld Tenniswedstrijden om Zeeuwse jeugdtitel In verband met de grote belangstel ling voor het jeudgkampioenscliap van Zeeland tennis, dat op 3 en 3 juli a.s. in Goes wordt gehouden, zullen reeds aanstaand weekend enkele wedstrijden op het gemeen telijk sportterrein worden gespeeld. Dit zijn wedstrijden tussen de jon gens, van wie er liefst 49 naar de hoogste titel meedingen. Twintig meisjes zullen volgende week end kampen. Voorts zullen nog enke le wedstrijden worden gespeeld op avonden in de komende week. Het ligt in de bedoeling alle halve eind strijden en de finales het komend weekend te spelen. Gezien het uitko men van vrijwel alle „grote vedet ten", zowel bij de jongens als bij de meisjes, zijn spannende wedstrijden te verwachten, ,,'t Halve Maantje" tc Goes treedt op als gastvrouw. Wedstrijdleider is de lieer D. A. Huijsse. terijwet 1905 en geeft daarmee een voorbeeld van wetsontduiking van overheidswege, dat niet genoeg ge laakt en betreurd kan worden. Een privaatrechtelijke rechtspersoon (de K.N.V.B.) wendde zich tot de regering met een concreet voorstel voor een nationale voetbalpool. Door de toenmalige kabinetscrisis bleef de reactie van de regering enige maan den uit. De vereniging ging toen in alle openlijkheid een verboden loterij organiseren en de regering vond het onrechtvaardig, dat van die flagran te en voortdurende wetsovertreding op grote schaal gepleegd, aanstonds een vervolging zou worden ingesteld. Justitie bleef passief, behalve dat na geruime tijd een vervolging werd in gesteld; gedurende de ganse loop waarvan echter aan de feitelijke voortzetting van het onwettig bedrijf geen strobreed in de weg werd ge legd. Het was niet aan te nemen dat een zinnig mens het verweer van de K. N.V.S. een kans kon geven. Na de uitspraak van de Hoge Raad, die de voetbalpool verklaarde te zijn in strijd met de loterijwet, ging de heer Brunt, secretaris van de K.N.V.B., een deur tje verder bij de justitie binnen. Hij kon een uur na het arrest niet een vergunning van do minis ter ondanks het zo juist gewezen ar rest, zijn bond verblijden en ondanks het feit dat 's ministers ambtsvoor ganger had betoogd dat de loterijwet een vergunning niet toeliet omdat er geldprijzen werden uitgeloofd en het niet ging om een doel van we tenschap, kunst of een ander alge meen belang. Ook bij de voorwaarden heeft men lippendienst bewezen aan de woorden der wet. Intussen groeit en bloeit de onwettige loterij van de K.N.V.B. Aantal deelnemers „Taptoe '60" uitgebreid Het aantal deelnemers aan de op 9 juni te houden jubileum-taptoe geor ganiseerd door „Ons Genoegen" te Vlissingen is inmiddels weer uitge breid. Het betreft het „Jachthoorn- korps" van de Limburgse Jagers en het tamboer- en pijperkorps van de Mariniers. Bovendien zal de Belgische Zeemacht kapel niet met de normale bezetting van 57 man, maar uitgebreid tot 85 man naar de Scheldestad komen. Maandag zal men aanvangen met het opbouwen van de publieke tribunes. Daar velen nog in de mening verke ren dat het hier ook om staanplaatsen gaat, zij er nogmaals op gewezen, dat de tribune alleen zitplaatsen biedt. RAAD VERGADERDE Komt er in de toekomst een gemeentemuseum? In verband met liet rapport van de brandweerinspectie te Breda over de toestand van de brandspuit te Brui nisse hebben B. en W. van deze ge meente stappen ondernomen voor de aanschaf van een andere brandweer wagen. Dit bleek tijdens de jongste vergadering van de raad. B. en W. kregen van het college machtiging om deze kwestie verder te behande len. Men was echter van mening dat het type brandweerwagen van dien aard moet zijn, dat de garage er niet voor verbouwd moet worden. Naar aanleiding van het verzoek van de middenstandsvereniging besloot de raad het sluitingstijdstip voor za terdagavond vast te stellen op 6 uur. in plaats van 7 uur. Algemeen is men van oordeel, dat de raad niet moet tot 2 maal fl,boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis, plus verbeurdver klaring van wapens en munitie. De Breskense klerk H. P. C. v. M. zette op de avond van 14 mei zijn auto onder een brandende lantaarn draaide de lichten van zijn wagen uit en ging rustig slapen, 's Nachts bleek de lantaarn niet meer te bran den, zodat de auto onverlicht gepar keerd stond. „Hoe lean ik van tevo ren weten of die lantaarn des nachts uitgedraaid worden", vroeg Van M.. verbouwereerd. „Dat is nogal een voudig", meende mr. Schenkenberg, „als de lantaarnpaal voorzien is van een wit bandje, dan gaat de lantaarn 's nachts uit, is er geen witte hand. dan blijft hij branden! Dat had U trouwens in de krant kunnen lezen". Verdachte had dat niet! Els en uit spraak f 10,subs. 2 dagen. Rustig Do 73-jarige wed. J. M. U.-geb. B. uit Aardenburg .stond voor de eerste maal in haar leven voor de kanton rechter. Op de 23c maart brak bij haar buurman een ruit en men zocht de oorzaak daarvan bij de in slechte toestand verkerende schoorsteen van de bejaarde. Dat do ruit gebroken zou zijn door een steen uit de schoor steen van de wed. U., vond de offi cier nogal ongeloofwaardig. Een feit was echter dat de op het dak ge klommen politieman constateerde dut de schoorsteen er maar bouwval lig bijstond. „Ik had hem pas laten repareren en ik sliep er rustig on der", zo zei de weduwe. „Dan zullen we maar hopen dat U die rust iu uw verdere leven mag behouden", aldus de kantonrechter. Maar de ka potte schoorsteen kostte haar toch f 5,— subs. 1 dag. ingrijpen in de vakantieregeling van de bedrijven. Het college toonde belangstelling voor het stichten van een gemeen temuseum. Besloten werd. dat B, en W. een commissie zullen benoe men, die de mogelijkheden op dit terrein zal onderzoeken. Op de begroting zal een bedrag van f 1500 worden gebracht tot dekking van kosten in verband met het scheppen van nieuwe werkgelegen heid. Een bedrag van f1300 werd verleend voor het invoeren van een peilraaistelsel in de nieuwe haven en voor het maken van brandvijvers in de Prinses JVilhelminalaan werd f5200 gevoteerd. Voor het verrich ten van werkzaamheden in de nieu we haven zal een bootje aangeschaft worden. De raad voteerde hiervoor f300. De o.l.s. krijgt over 1959 een vergoeding van f 5721,11. Burgemeester C. H. van de Linde deelde mee, dat het zoutschadeher- stel van 34 woningen is aanbesteed. Bij de rondvraag vestigde de heer L. J. Hoogerheide (a r.) de aandacht op veiligheidsmaatregelen voor het zwemmen aan hot strandje in de werkhaven. Na enige discussie werd besloten de mogelijkheid te onder zoeken om boeien te leggen, die het veilige gedeelte markeren. Ook zul len rietmatten worden aangebracht. De heer L. E. van Popering wees op de groei van onkruid op gemeente- eigendommen. De heer S. A. Jumelct (c.h.)- vroeg tenslotte naar het herstel van de Dorpsweg, in verband niet de onge lukken in deze straat. De voorzitter verklaarde, dat hij zijn pogingen om de verbetering te verwezenlijken, zal blijven voortzetten. Onveranderd dividend Breskens-Maldegem Het aantal reizigers door de stoom tram-maatschappij Breskens-Malde gem N.V. in 1959 vervoerd (755.263) is, blijkens het verslag, lager geweest dan in 1958 (780.084*. Voornamelijk door de medio 1958 ingevoerde ta riefsverhoging stegen de lijnontvang- sten niettemin van f403.323 tot f405.923. Daarentegen daalden de ontvangsten uit het toerwagenvervoer ten opzich te van 1958, toen zij sterk werden be ïnvloed door de wereldtentoonstelling. De ontvangsten uit het. arbeidersver- voer namen toe. Hét exploitatieresul taat steeg van f 114.599 tot f 128.369. Na afschrijvingen en belastingen res teert een winstsaldo van f44.880 (v.j. f661). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van elf procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4