PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EICHMANN BLIJFT BESLIST VOOR BERECHTING IN ISRAEL Mislukte aanslag op president Venezuela Braakman krijgt allure als recreatiegebied p |pjj BILT DEUR NOG OPEN VOOR GESPREK MET FRONDIZI 203e jaargang - no. 147 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125.' „Brieven Mireau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60 tel. 2355 4 HJnen (b.b.g of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Grote Markt 2, tel. 14254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. Premier Ben Goerion in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Premier Ben Goerion van Israël geeft nog geen commentaar op de Argentijnse resolutie betreffende Eichmann die donderdag door de Veiligheidsraad is aanvaard. De jodenmoordenaar Eich- mann zal in Iseraël worden berecht. De mogelijkheid voor een ontmoeting met de Argentijnse president is tot en met zondag aanwezig. Op de sabbath is premier Ben Goerion genegen het Argentijnse staatshoofd op de Israëlische ambassade in Den Haag te ontvangen. Dit zijn de belangrijkste feiten, die premier Ben Goerion vrij dagmorgen op een pérsconferentie in Den Haag heeft gegeven. De officiële resolutie, die de Veiligheidsraad aanvaardde, heb ik nog niet ontvangen. Ik wens mij derhalve te onthouden van com mentaar. De vriendschappelijke betrekkingen, die Israël tot na toe met Argentinië heeft onderhouden, wil ik beslist voortgezet zien, zo verklaarde de Israëlische premier met de zilveren liaren vrijdagmorgen. Direct vervolgde hij, voordat een van de tientallen journalisten hem een vrang daarover kon stellen: mijn tweede uitdrukkelijke verklaring is dat Eichmann in Israël berecht zal worden. Dit staat volkomen vast en hierin zal beslist geen verandering komen. Het is een eis van gerechtig heid jegens het Israëlische volk. Wij zullen Eiclunann ook beslist niet te rugsturen. Premier Ben Goerion vertelde dat hij direct na de aankomst van Eichmann in Israël een brief aan de Argentijn se president Frondizi had geschreven, waarin hij mededeelde dat het zeer wel mogelijk was dat de mannen die Eichmann arresteerden de soeverei niteit van Argentinië hadden ge schonden, maar dat de hele kwestie- Ei chmann pas een zaak voor de Isra ëlische regering werd, nadat Eich mann in Israël was gearriveerd. Levenstaak De mannen, die Eichmann tenslotte na vijftien jaren,speuren over dé hele wereld inrekenden, deden dit niet in opdracht van de Israëlische Schouw se schakel De brug over het Haringvliet tus sen Overflakkee en Numans- dorp onderdeel van het we genschema uit het Deltaplan zal vervroegd worden gebouwd en ver moedelijk zal men er in 1964 gebruik van kunnen maken. Voor Zeeland, vooral voor Schouwen-Duiveland, een verheugend bericht! Immers, deze versnelde bouw houdt in, dat men na de totstandkoming van de brug, via Bruinisse over de Grevelingendam naar Overflakkee kan rijden om van daar via de „linker-tak" van de Vol- kerakdam en de nieuwe brug door te stoten naar Rotterdam. De eerste jaren evenwel zal men een tol moeten betalen, omdat het rijk voor dit kunstwerk op dit ogenblik geen plaats heeft in zijn financie ringsschema. De versnelde bouw ge schiedt derhalve onder verantwoor ding van de N.V. Brugverbinding een vennootschap waarin ook Schouwse gemeenten interessen heb ben en deze maatschappij kan dit alles alleen dan financieren als van de gebruikers een tol wordt geheven. Die tolheffing is tijdelijk: op het mo ment dat het tijdstip is aangebroken waarop het rijk deze brug zélf zou hebben gebouwd vier jaar na het tot stand komen van de Haringvliet- dam neemt de staat de exploitatie over en dan verdwijnt uiteraard de betaling. Het lijkt een stap terug, deze tijde lijke heffing, maar in dit geval is het een pas voorwaarts. Want thans wordt deze verbinding gevaren met veerschepen, terwijl lange wachttij den aan de orde van de dag zijn. Het Zeeuwse E.T.I. heeft eens berekend hoe groot de schade daarvan is en het kwam daarbij tot de conclusie, dat een vervroegde bouw van d^ brug met tolheffing zeker ver antwoord was. Voorlopig denkt men aan een tolgeld dat gelijk is aan de veertarieven, zodat de gebruikers er alleen maar op vooruitgaan: zij in casseren een aanzienlijke tijdwinst. Niet alleen voor Schouwen-Dui- vcland is deze Haringvlietver- binding naar Numansdorp van belang. Ook midden-Zeeland zal er van kunnen profiteren als althans de veerverbinding geheel is gemoder niseerd. Het ligt zoals men weet in de bedoeling van het provinciaal be stuur tussen Noord-Beveland en De Val een moderne veerverbinding te maken met koplading-schepen, zodat hier een soortgelijke situatie ont staat zoals nu bij Vlissingen—Bres- kens en KruiningenPerkpolder. Met andere woorden: wanneer deze dienst in de toekomst zonder lange wachttijden en met een korte vaar- tijd wordt bedreven, dan zal menig een uit midden-Zeeland deze route verkiezen boven die door West-Bra bant. De totstandkoming van de Ha ringvlietbrug betekent ontegenzegge lijk een belangrijke schakel in de noordzuidverbinding, ccn verbinding (Zie slot pag. 3 kol. 1) regering. Het waren mannen die aan de gruwelen van de concentratiekam- oen waren ontkomen en die zich als levenstaak hadden gesteld met de moordenaar van miljoenen joden af te rekenen. Eichmann is thans in handen van de Israëlische politie en het vooronder zoek bevindt zich nog maar in een beginstadium. Dit onderzoek zal en kele maanden vergen en de duur van het proces zal zeker ook niet kort zijn, aldus premier Ben Goerion. Eichmann zal in de gelegenheid wor den gesteld zelf een raadsman te kie zen. Wij hebben er geen bezwaar te gen wanneer dit een Duitser wordt. Uiteraard moet wel vaststaan dat de raadsman nimmer nazi is geweest. Nooit in Argentinië Niet zonder humor stelde de Israëli sche premier vast dat er in Argenti nië nooit een Eichmann heeft be staan. De grote vraag blijft: hoe kon Eichmann Argentinië binnenkomen en hoe kon hij er zoveel jaren blijven, zonder dat zijn identiteit werd „ont dekt', terwijl zijn vrouw en kinderen er onder de naam Eichmann leefden? (Zie slot pag3 kol. 5) BOM ONTPLOFTE TIJDENS RIJTOER bomaanslag Twee doden in escorte President Roniulo Betancourt van Venezuela heeft vrijdag lichte verwondingen opgelopen bij een aanslag, die op hem werd gepleegd toen hij zich naar een plechtigheid begaf ter gelegenheid van de dag van het leger. De minister van defensie, gene raal Josue Lopez Henriquez, diens vrouw en de lijfarts van het staatshoofd, dr. Pinto Sali nas, werden ernstig gewond. De chef van het militaire huis van de president, kolonel Ramon Armas Perez, en een lid van het escorte, een militair van 18 jaar werden gedood. President Betancourt, die ernstige brandwonden aan een hand en lichte brandwonden aan het hoofd heeft op gelopen, is in het universiteitszieken huis te Caracas opgenomen. De voorzitter en de vice-voorzitter van het Venezolaanse congres, Leoni n Caidera, hebben in een radiotoe- praak een beroep op de Venezolanen edaan om hun kalmte te bewaren, iij legden de nadruk op de kracht van de samenwerkende partijen, die de regering-Betancourt steunen. In Moskou liebbon de Sowjei-Unie en Volgens een verklaring van de po- i Finland een akkoord getekend inzake bet litie te Caracas heeft een eerste, voorkomen van grensincidenten. voorlopig onderzoek uitgewezen dat de bom niet uit het publiek naar de auto is geworpen, doch in de auto verborgen moet zijn gar weest die vóór de auto van do pré; sident uitreed. De bevelhebber van de luchtstrijd krachten. generaal Linares, is aange wezen om voorlopig de portefeuille van defensie te beheren. Dubuc zal het kabinet presideren, in afwezigheid van Betancourt. Het Venezolaanse leger dirigeerde di rect tanks en troepen naar het pre sidentieel paleis en vormde een ster ke afzetting, kennelijk een staats greep vrezend tvaar de het sein voor zou zijn. De leiders van alle politieke partijen hebben op een buitengewone bijeen komst besloten „de algemene mobili satie van het land af te kondigen ter verdediging van het constitutionele bewind' Betancourt is 13 februari 1959 aan het bewind gekomen, als opvolger van do dictator Perez Jimenez, die was afgezet. Betancourt wordt, evenals zijn ambt genoot Fidel Castro van Cuba, be schouwd als een zinnebeeld van het nieuwe Zuidamerikaanse nationalis me. Hij heeft in totaal 21 jaar in de gevangenis, zich schuil houdend of in verbanning doorgebracht. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red. tel. 2425. adm tel. 2 GEZIN HAITINK IN ZOMERSE DIT Mijnwerkers opgesloten bi Belgische mijn Als gev jevolg vi vrijdago een instorting zijn „ochtend vijf uur twee mijnwerkers opgesloten in de mijn Sainte Algegonde nabij Charleroi. Reddingsploegen zijn onmiddellijk aan het werk gegaan om de twee mannen te redden. Men hoopt hen levend aan de opper vlakte te krijgen, daar voortdurend klopsignalen 'worden gehoord. Op het ogenblik van de instorting bevonden zich tien mijnwerkers in de schacht. Zes konden direct ongedeerd ontkomen. Later kon er nog een wor den gered. Een Italiaanse arbeider is. voordat een reddingsploeg hem had bereikt, bezweken. In Parijs is door onbekenden een bomaanslag gepleegd op de kansela rijt en het museum van liet Legioen van Eer in de Rue de Belle, waarvan de ingang werd beschadigd. De foto geeft een beeld van de scha de. pilllllillllllllllllllllllillllllllllllllllillllllllllllM P.Z.C.-zaterdagnummer „SCHOOL- EN BEROEPS- KEUZE in Zeeland" is het on- derwerp van onze veertien- H daagse streekreportage, die M men vindt op pagina zeven. Verder in dit twintig pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnum- M mer Stemmen uit dé kerken M (pag. 3); „Wie wordt wat m (pag. 7); Markante figuren in kleine Zeeuwse gemeenschap- pen (pag. 9); letterkundige kroniek en kunst (pag. 13); Radio- én T.V. (Siebe van der Zee over T.V.-reportages van H de Olympische Spelen) plus Films in Zeeland (pag. 15); Feuilleton en Amsterdamse Beurs (pag. 17) en de kinder- M krant op pagina 19. iiiniiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniilii Frondizi: onderhoud met Ben Goerion thans onnodig President Frondizi van Argenti nië heeft vrijdag op een pers conferentie in Parijs gezegd dat het besluit van de Veiligheids raad in de zaak-Eichmann „vol strekt bevredigend" is. Over de „behoorlijke genoegdoening' zou nu worden gesproken hetzij tussen Argentinië en Israël rechtstreeks, hetzij via een in ternationaal orgaan. Frondizi, die vrijdag uit Parijs naar Brussel vertrekt, zei antwoord op een vraag dat het besluit van de Veiligheidsraad een onderhoud met premier Ben Goerion van Israël onnodig maakt. WAAR EENS DE ZEEËN BRAKEN.. t ftHZXr-f 'm *0 31 tmrkik i:r' L-y.L:,. 6 b Water, strand en bos DE BRAAKMAN, eertijds een woelige binnenzee met verra derlijke stromingen en gevaar lijke diepten, begint thans ze ven jaar na de inpoldering de allure aan te nemen van een recreatiegebied Even ten noorden van de dwars door de vroegere zeeboezem lo pende Middenweg „priemt" een gedeeltelijk beboste zandstrook in de vorm van een driehoek enkele honderden meters diep in de Braakman-kreek, Hier ligt een ideale combinatie van wa ter, strand en bos. Op dit ogen blik wordt de 56 lia grote Dit bord langs de Middenweg door de Braakman spreekt voor zichzelf. De vakantiegangers en dagjesmen sen kunnen erop lezen wat dit nieuwe recreatiegebied zoal te bieden heeft. Foto P.Z.C.). „driehoek" ingericht als recre atiegebied, een gebied met uit gestrekte kampeer- en par keerterreinen, zwemgelegenlie- den, jaclithaventjes, bunga lows en een hotel. Het Beheerschap Braakman, dat de scepter zwaait in dit gebied, is bij zonder actief op het terrein van de recreatie. Daar zijn velen mee ge diend. In de eerste plaats de dagjes mensen, de week-enders en degenen, die voor langere tijd naar deze rustige streek komen, maar ook de omliggen de gemeenten deelnemers aan het Beheerschap Biervliet, Philippine en Hoek. De Braakman heeft dan ook heel wat te bieden. Men kan er zeilen, zwem men, zonnebaden, door de nu nog jon ge aanplant wandelen en van een in tense rust genieten. Hoewel de Braak man als recreatiegebied nog pas in opbouw is, hebben velen de weg al gevonden naar de voor het toerisme bestemde „driehoek" ten noorden van de Middenweg. Vooral op zaterdagen en zondagen kan het erg druk zijn met dagjesmensen. Op door-de-weekse-dagen zo n dag bezochten wij de „d ,°P „drie hoek" vindt men er ceu bedrij vigheid van geheel andere aard. Geen zonnebadende dames of zwemmende heren; slechts gestaag doorwerkende mannen, die het re- D.A.C.W.-verband uitgevoerd door de Heidemij. Er werken hier hoofdzakelijk mannen, afkomstig uit de grensstreek van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, die daar geen werk meer kunnen vinden. Op het ogenblik arbeiden hier ruim dertig mannen. Ze leggen de laat ste hand aan een zwemgelegen- heid in de west-kreek aan de wes telijke zijde van de „driehoek". Al net werk wordt verzet in „man kracht", zodat héél wat kruiwa- gentjes zand vervoerd moeten wor den. Voor caravans Vrijwel gereed zijn thans de langs de westkièek gelegen kampeerterrei nen voor caravans, één van twee ha en één van bijna een ha. De terreinen zijn opgehoogd met vele decimeters zand, afkomstig van de in de nabij heid gegraven zwemgelegenheid. „Geen zwembad", vertelde ons de uit voerder van- de Heidemij. W. Dees uit Aardenburg. Het zwembad, dat enkele weken geleden is gereedgeko men, ligt aan de oostelijke kant van de „driehoek". Daar is zelfs een kin derbad afgebakend. Dwars over het terrein gingen wij met (Zie slot pag. 2 kol. 2) gelegenheid van het uitkomen i de eerste gro van de eerste grammofoonplaat va Bernard Haitink met het Concertge bouworkest is in zijn woning te La ren een bijeenkomst gehouden met muziekrecensenten, Concertgebouw directie, journalisten e.d. Deze ongedwongen foto van de heer en mevrouw Haitink met tweejarig dochtertje Marianne was een van dc resultaten. KORTE PREDIKATIE Joh. 16S. ,JSn als Hij komt (n.l. de H. Geest) zal Hij de wereld overtuigen van zonde en van gerechtigheid en van oordeel. Van zonde omdat zij in Mij niet gelovenvan ge rechtigheid omdat Ik heenga tot de Vader en gij Mij niet langer ziet; van oordeel omdat de overste dezer wereld geoor deeld is. De discipelen van Jezus staan na Pinksteren voor de taak om van hun Heer te getuigen. Het schijnt een onmogelijke opdracht. En dat is het ook, zolang de H. Geest nog niet is uitgestort. Maar als Hij komt, wordt het mogelijk, want Hij zal de wereld overtuigen. In de eerste plaats van zonde: „omdat zij in Mij niet gelo ven". De H. Geest overtuigt dat Je zus de Heer is en dit getuigenis houdt in, dat er maar één zonde is. die ons werkelijk aangerekend zal worden: dat wij niet in Jezus willen geloven. Want niet geloven betekent de uitgestoken Hand van God af slaan. De H. Geest zul ook overtuigen van de gerechtigheid van Jezus. Hij doet ons de ergernis van het kruis over winnen. ,JIt kruis is ons een ergr- nis, zolang Uw hulp niet met ons is". (Gez. 80). Bij het licht van de II. Geest leren we inzien, dat Jezus niet in zijn zonden, als een gevloekte is gestorven, maar dat Hij om ónze zonden gestorven is en voor óns een vloek geworden is. De H. Geest over tuigt, dat Jezus door Zijn kruis de wereld verlost heeft. De H. Geest overtuigt ook van oor deel: „omdat de overste dezer wereld geoordeeld is". We hebben niet meer te vrezen voor de macht van boze en het scherpe wapen van de spot, dat hij zo meesterlijk weet te hante ren. Want hij is door Jezus geoor deeld en als machteloos aan de kaak gesteld. De prediking van de kerk is moge lijk, dank zij het getuigenis van de H. Geest in de harten. Hij is het die overtuigt van sonde en ons als een smekeling aan de voet van het krtiis brengt, maar die ons ook geloof schenkt in de macht van de Heer, die ons onze zonden vergeeft, die ons moed schenkt om van Hem te getui gen, ondanks tegenstand en spot. J. H. Kluiver. Het weer in Europa Volgens de weerxrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, half bewolkt 28 gr. Ypenburg, licht bewolkt 25 gr. Vlissingen, geheel bewolkt 18 gr. Eelde. onbewolkt 28 gr. De Bilt. onweer 25 gr. Twente, licht bewolkt 29 gr. Eindhoven, onweer 26 gr. Zuid-Limburg, onweer 24 gr. Helsinki, half bewolkt 25 gr. Stockholm, onbewolkt 26 gr. Oslo, licht bewolkt 29 gr. Kopenhagen, half bewolkt 22 gr. Aberdeen, onbewolkt 17 gr. Londen, regen 17 gr. Amsterdam, half bewolkt 26 gr. Brussel, zwaar bewolkt 20 gr. Luxemburg, onweer 22 gr. Parijs, zwaar bewolkt 24 gr. Bordetaux, half bewolkt 22 gr. Grenoble, regenbui 20 gr. Nice, onweer 25 gr. Berlijn, licht bewolkt 26 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 30 gr. MUnehén, zwaar bewolkt 25 gr. Zürich, regen 24 gr. Genève, regenbul 20 gr. Locarno, regen 22 gr. Wenen, onbewolkt 26 gr. Innsbruck, geheel bewolkt 27 gr. Rome. onbewolkt 30 gr. Ajaccio, licht bewolkt 23 gr. Lissabon, onbewolkt 24 gr. VERWACHT. HIER EX DAAR BUIEX. Voor het noorden van het land: aan vankelijk overwegend zonnig, later kans op enkele lokale onweersbuien. Zwakke tot matige, langs de Wad- denkust af en toe vrij krachtige wind tussen oost en noordoost. Weinig ver andering in temperatuur. Voor het zuiden van het land: veran derlijke bewolking met plaatselijk enige regen- of onweersbuien. Minder warm. Overwegend matige wind, in hoofd zaak uit westelijke richtingen. STRAND VERWACHTING. (Van ónze weerkundige medewerker) Strandverwachting: Nog wisselend bewolkt, maar ook enkele zonnige gerioden en overwegend droog weer. wakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Middagtemperaturen 19 a 20 graden celcius. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Zondag perioden met zonnig en goed zomerweer, maar iets koeler door zeewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1