Verenigingsgebouw „Drentehuis" op Noord-Bevelandse grond Voorwaardelijke straf voor verduistering GEEN RUBBERBOTEN ENZ. MEER IN ZEE BIJ VROUWENPOLDER STEMMEN UIT DE KERKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 JUNI I960 GESCHENK VOOR GEERSDIJK Overdracht een hoogtepunt van het vriendschapsbezoek Op een stukje Noord-Bevelandse grond iu liet dorpje Geersdijk (gemeente Wissenkerke), waar tijdens de februari-ramp van 3953 liet water kolkend overheen stroomde, hebben vrijdag de commissarissen der koningin in de provincies Zeeland en Drente ieder de vlag van hun provincie gehesen. Een koortje, bestaande uit Geersdijkse schoolmeisjes, zong daarna wat aarzelend de beide volksliederen. Dit was een der hoogtepunten van het „vriendscliapsbezoek" van het provinciaal bestuur van Drente aan Geers dijk, tijdens welk bezoek het verenigingsgebouw „Het Drentehuis" werd overgedragen aan het gemeentebestuur van Wissenkerke. Het dorpshuis is een geschenk van de provincie Drente aan het door de vamp zo zwaar getroffen Geersdijk. De commissaris der koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer be trad vrijdagmorgen als eerste het dorpshuis, nadat hij met de uit han den van de in klederdracht geklede Annie Dèes (6) ontvangen sleutel het gebouw had geopend. Burgemeester J. van Halst van Wis senkerke begroette het gezelschap. Hij noemde de overdracht van het ..Drentehuis" een vreugdevol ogen blik voor de bevolking van Geersdijk. In zijn toespraak herinnerde burge meester Van Halst aan de ramp. Vele inwoners van Geersdijk verloren al les, aldus spreker. De verwoesting in het dorp was ongekend en de ver bindingen met de buitenwereld wa ren verbroken. Toen is hulp van alle kanten gekomen, o.m. uit de provin cie Drente. Thans is het dorpshuis, een schenking van het provinciaal bestuur van Drente, gerealiseerd, al dus spreker. Overdracht De Drentse commissiaris herinner de eraan, dat zijn provincie al di rect na de ramp klaar stond om hulp te bieden aan de getroffen gebieden. „Ons oog is toen op Zee land gevallen, sprak hij. blr. Cra mer zette omstandig uiteen, waar om men juist een dorpshuis had geschonken aan Geersdijk. Hij deelde mede, dat het eerste dorpshuis in Nederland in Paters- wolde (Dr.) werd gesticht en het provinciaal bestuur van Drente al tijd in bijzondere mate is geïnteres seerd in dorpshuizen. Hij noemde een dorpshuis een gemeenschapshuis, waar het maatschappelijk, cultureel en kerkelijk leven zich kunnen afspe len. Vooral voor een kleine kern, zoals Geersdijk,- is het van belang de be schikking te hebben over een dorps huis. Het is ons een vreugde geweest U een dorpshuis te schenken, aldus commissaris Cramer. Verheugd toon de hij zich over het feit, dat de be volking van Geersdijk spontaan het geld heeft bijeengebracht voor de in richting van het dorpshuis. Dat ge tuigt van gemeenschaps- en burger zin. zei hij. Vervolgens droeg hij het fraaie gebouw over aan burgemees ter J. van Halst. Fraai gebouw Het dorpshuis, dat fraai en doel matig is ingericht en in liet dorps beeld van Geersdijk domineert, is een ontwerp van de heer A. E. Eb- bïngen, architect, in dienst van het provinciaal bestuur van Drente. De aannemer R. Slotema uit Wis senkerke voerde het werk uit. Aan bouw- en inrichtingskosten is een bedrag van rond f 60.000.uitge geven. De grote toneelzaal biedt plaats aan honderd personen. Geersdijk telt circa vierhonderd inwoners. Ook de Zeeuwse commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, voerde het woord. 1-Iij herin- Op de foto: het Drentehuis", het nieuwe, vrijdagmiddag aan dé ge meente Geersdijk overgedragen ge schenk van de provincie Drente. (Foto P.Z.C.). nerde eraan, dat Zeeland na de ramp op grootse wijze is geholpen. „Je zou er soms verlegen onder worden, als je ziet welke natuurrampen vaak in andere delen van de wereld zich voltrekken", aldus jhr. De Casem- broot. Hij zeide het provinciaal be stuur van Drente dankbaar te zijn voor de schenking. Burgemeester Van Halst dankte daarna de commissaris der koningin in de provincie Drente voor zijn vriendelijke woorden. Hij deelde mede, dat inmiddels een stichting tot exploitatie van het „Drentehuis" is gevormd. Met enkele woorden droeg hij het gebouw over aan de stichting. Ook de voorzitter van de stichting, de heer C. Kasteleijn, sprak een dankwoord. De tienjarige Kolie Dees bood mr. Cramer een pop in kleder dracht aan. Na de plechtigheid genoot het gezel schap van de door de gemeente Wis senkerke aangeboden lunch in de „Banjaard",hotel Kamperduin. In de middaguren maakten de colleges, on der de deskundige leiding van de hoofdingenieur bij de werken aan het Drie-eilandenplan, ir. N. Biezeveld, een door hen hoog gewaardeerde rondvaart langs de Deltawerken in het Veerse Gat. Daar de Drentse Gedeputeerden de wens te kennen hadden gegeven een gemechaniseerd boerenbedrijf te be zichtigen, toog het gezelschap later in de middag naar de boerderij van de heer Langeraad. Tenslotte begeleidden de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de Gedeputeerden de heren M. J. van Poelje en A. Schout Tiefc Drentse college tot op het Goese perron, waar een hartelijk afscheid het sluitstuk van het ge waardeerde bezoek vormde. Advertentie Ficts-tocbcfjorciijoririnelcgeschciilm! Wetsontwerp over kosten van waterkering zal ongerustheid wegnemen Minister Korthals verwacht zo zegt hij in de memorie van antwoord bij de begroting van verkeer en water staat dat het rapport van de Del tacommissie nog dit jaar zal worden gepubliceerd. Nog steeds vertrouwt de heer Korthals er op, dat het eigen lijke Deltaplan in liet jaar 1978 Kan worden voltooid. Inmiddels bevordert minister Korthals zoveel mogelijk de indiening van een wetsontwerp betreffende de kosten van verbetering van waterkeringen, die bij anderen dan de staat in, be heer en onderhoud zijn. Dit ontwerp, dat de gemaakte en nog te maken eenmalige kosten be treft, zal zodani" zijn, dat de be langhebbenden niet bezwaard zullen worden door de zelf nog te betalen kosten. Het ontwerp zal dan ook een zekere ongerustheid kunnen wegnemen. De reeds aan de orde zijnde aanpas- singswerken van de waterschappen Noord-Beveland en de Breede Wate ring van Zuid-Beveland zullen worden uitgevoerd op basis van een voorlo pige x-egeling, waarbij financieel risi co voor de betrokken waterschappen is uitgesloten. RECHTBANK MIDDELBURG Verf cadeau gedaan om omzet te verhogen „U hebt U positie van begin tot eind misbruikt bij allerlei valse transac ties". Dat zei de officier van justitie, mr. T. Lebret, tegen de Aardenburg- se vertegenwoordiger W. W., toen de ze zich vrijdag voor de rechtbank te Middelburg moest verantwoorden. W. was ten laste gelegd verf verduisterd te hebben. Hij zou aan diverse per sonen en instanties verf cadeau hebben gedaan en daarbij verschil lende orderbonnen met andermans naam getekend hebben. Tot zijn verdediging verklaarde de vertegenwoordiger, dat hij altijd hard gewerkt had in het belang van de firma, voor wie hij verf verkocht. Het ten geschenke geven van verf had hij gedaan met het doel xle omzet voor zijn firma omhoog te brengen. Het was volgens W. dus zuiver een reclameobject, waarvoor hij, aldus betoogde hij, van plan was de ca deau gedane verf met zijn eigen sala ris te betalen. „Van alles wat ik lieb opgebouwd", merkte de verdachte op, „trekt de firma thans de vruchten. Het recla meobject is goed ingeslagen, want ze hebben het er nu al tien maal uit", verzekerde hij voor de rechtbank. „In het verleden bent U toch een on betrouwbaar vertegenwoordiger ge bleken", merkte de president, mr. P. van Empel op. De president betoogde, dat W. reeds terechtgestaan had voor meerdere dergelijke zaken, die alle „net op 't kantje waren". W. verklaarde tot slot, dat hij zelf nog een bedrag van de firma te vorderen had, dat zelfs groter is dan hetgeen hij moet betalen. Bescheiden greep De officier betoogde, dat thans nog slechts een bescheiden greep gedaan RAAD WIJZIGDE POLITIEVERORDENING Met de sleuteldie hij uit handen van de zesjarigein klederdracht gesto ken Annie Dees ontving, opende de commissaris der koningin in Drente mr. J. Cramer het door Drente aan de gemeente Geersdijk geschonken dorpshuis. (Foto P.Z.C.). Extra toezicht op kleding badgasten De gemeenteraad van Vrouwenpolder heeft zich vrijdagavond akkoord ver klaard met het voorstel van B. cn W. om de algemene politieverorde ning te wijzigen, hetgeen inhoudt, dat in het vervolg de badgasten zich met het oog op het grote gevaar niet meer met rabbfcr drijfmaterialen in liet water mogen bevinden. liet be treft hier rubberboten,' rubberbed den, rubberbanden en de verschillen» de rubberdiervormen. Hel verbod geldt echter niet voor besturbaro bo ten, kano's enz. Burgemeester A. de Kam verklaarde, Benoeming Met ingang van 1 september e.k. verlaat de neer R.B.M. de Potter als onderwijzer de Sint Willibrordus- school te Hulst. Tegen die datum is deze leerkracht na ruim drie jaar werkzaam te zijn geweest aan deze school benoemd als leraar aan de Sint Clemens Ulo te Hulst. (Slot van pag. 3) opgezet ten behoeve van hen, die re creatie zoeken. Het is alle lof waar dig wanneer ook een kerkelijke ge meente zich mede verantwoordelijk weet voor hen, die tijdelijk in haar midden verblijven. V akantiegewoonten We kregen onlangs een brochure in handen nl.: „Moderne vakantiege woonten". Ze is een uitgave van de „Stichting Recreatie". Hierin was af gedrukt een lezing van de secretaris van deze stichting, de heer G. v. d. Weyde en de gedachtenwisseling die daarop is gevolgd. Een onderdeel van deze lezing was een samenvat ting van een rapport dat een van zijn medewerkers had opgesteld, nadat hij het vorige jaar ruim 300 kam peerplaatsen in ons land had bezocht. 26% van deze kampeerplaatsen „biedt zijn gasten uitgebreide pro gramma's". Bij gebrek aan andere afleiding is men bereid „desnoods entree te betalen voor een bonte avond". Ook wel gaat nien zo een documentaire film bijwonen. „Het met of zonder boek doorbrengen van anderhalf uur in de tent, is voor hen namelijk een nog groter straf." Ha zardspelen, de muziek uit een juke box en dansen, behoren tot de be geerde amusementen om zijn vakan tie door te brengen. Een van de ei genaars van een vakantie-centrum vertrouwde de man van de Stichting Recreatie toe: „Als je je kantine wilt laten renderen, dan moet je op houden met de mensen volksdansen m dergelijke op te dringen. Je moet moderne dansavonden organiseren". Dat is alles met elkaar geen al te best getuigenis wat wij hier lezen. Natuurlijk zijn er ook andere va kantiegangers, de „oude-stijl kam peerders". die hét doen om het kam peren: zij, die behoefte hebben aan een stuk natuurschoon: die houden van wandel- en fietstochten; die een bepaalde streek willen gaan verken nen en zich daarvoor te voren dege lijk inwerken. Deze zijn echter ver reweg in de minderheid. Wat het rapport over de kampeerplaatsen vertelt, geldt, met enige verandering dan natuurlijk, naar de mening van de heer v. d. Weyde, voor alle toeris ten en vakantiegangers. Er is nog heel wat voorlichting no dig, zo in het algemeen, om mensen te laten genieten van hun vakantie, zo, dat het waarlijk een recreatie, een herschepping (wat dit woord let terlijk betekent) Is, omdat men nieu we indrukken opdoet cn eens wat an ders ziet en denkt dan men gewoon is. Hier heeft ook de kerk een taak. We horen wel eens van pastoors die met hun parochianen op reis gaan. Na tuurlijk is er dan een bedevaart plaats in het programma opgenomen. Maar het zouden geen goede pas toorts zijn wanneer ze zo'n reis niet uitbuiten tot 'n stuk vorming. In de ring Borssele van de N.H. Kerk orga niseert men al jarenlang reizen, waarbij men ook een min of meer kerkelijk doel heeft en een ander. Dit jaar hebben zij, die zijn meege gaan een stuk van het silo-werk in België kunnen zien en daarvan kun nen horen en verder zijn ze naar Doornik geweest, de stad. die in het verleden zijn banden had met Zee land, al was het alleen maar door de Schelde-gotiek. Allerlei kerken hebben tegen woordig hun vakantieoorden cn -centra, waaronder kampeer- en recreatieterreinen. We denken bijv. aan zo iets als Het Grote Bos bij Doorn. Financieel zal de zaak ook hier moeten draaien, maar het eerste doel is hier niet zoveel mogelijk winst te maken. De vormingscentra hebben hun gastenweken en gezinsweken, waar men niet' al te zeer gedwon gen gevormd wordt, naar het prijzend getuigenis dat we het vorige jaar van een deelnemer hoorden. We menen dat het te genwoordig tot de taak van de kerkeraden behoort in dezen voor lichting en zo mogelijk leiding te geven. In de gedachtenwisseling naar aan leiding van de lezing van de lieer v. d. Weyde kwam telkens weer naar voren hoezeer het nodig is dat voor lichting en onderricht moet worden gegeven, opdat de vakantie niet ver prutst wordt. We willen eindigen met een aanhaling uit de discussie: „Het standpunt wordt gehuldigd dat men rekening moet houden met wat de mensen zelf willen, doeli men ver geet dut «Ie meeste mensen niet we ten wat ze willen. Als op eeu oude jaarsavond door een technische sto ring de radio of televisie uitvalt, zitten ze met de handen in het haar. Zij kunnen zelf geen oudejaarsavond meer vieren. Wij hebben de taak de mensen te helpen een goede keus te doen. (nl. hij luin vakantie). Dit hel pen kan geschieden via do school, de jeugdbeweging, de kerk e.d.". Ver der hopen we dat U allen een goede vakantie moogt hebben dit jaar, zo een, die werkelijk ontspanning en re creatie is. H. dat bij de strandovergangen waar schuwingsborden geplaatst zullen worden en dat de gemeente geduren de de zomermaanden met een extra politieman versterkt wordt, die mede toezicht op de naleving van dezè be paling zal houden. Voorts deelde de heer De Kam mee, dat de bond tot redden van drenke lingen binnenkort enkele personen zal opleiden, die de reddingsvletten aan het strand kunnen bedienen. De ze vletten worden namelijk aan het Vrouwenpolderse strand gestatio neerd. Momenteel kunnen verschil lende vletten van rijkswaterstaat bij eventuele ongevallen assistentie ver lenen. De heer J. Jansc (a.r.) hield de raad nog even in de toeristensfeer toen hij de wenselijkheid naar vo ren bracht van een artikel, waarin bepaald wordt, dat de badgasten behoorlijk gekleed in de dorpskom behoren te verschijnen. De burge meester zegde toe, dat er dit jaar extra scherp opgelet zal worden teneinde volgend jaar eventueel maatregelen te kunnen nemen. Alberts Middelburg moest weer dividend laten passeren I)e N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg heeft ook over 1959 het dividend moeten laten passeren. Aldus blijkt uit de balans en de verlies- en winstrekening, die tijdens de vergadering van aandeel houders op maandag 4 juli a.s. aan de orde zullen komen. Het saldo van de exploitatierekening over 1959 is 485.179,87 groot. Over 1958 was er een negatief saldo van 101.601,52. Deelnemingen aan divi denden brachten 55.204,50 op te gen vorig jaar 61.163,35. Na aftrek van de betaalde interest ten bedrage van 204.640,44 (vorig jaar 211.077,46) resteert als saldo op de bedrijfsrekening 1959 een bedrag van 335.743,93. Dit saldo wordt ge bruikt om 150.000 af te schrijven op vaste goederen en bedrijfsmateriaal, terwijl 185.743,93 gedoteerd zal worden aan de reserve voor prijsda ling. Hieraan werd over het jaar 1958 300.000 onttrokken. Het definitief verlies over 1958 ten bedrage van 73.094,17 komt ten laste van de reserve voor diverse doeleinden. De vaste goederen en het bedrijfsma teriaal werden gewaardeerd tegen een totaal van 1.544.093,20. Dit be drag bestaat uit terreinen en terrein- voorzieningen 456.319,68, gebouwen 828.620,02 en machines enz. 295.153,50. De verzekerde waarde van gebouwen, machines, werktuigen en transportmiddelen bedraagt bijna 2.7 miljoen. De houtvoorraden wer den gewaardeerd op rond 3.8 mil joen. Tijdens de jaarlijkse algemene aan deelhoudersvergadering moet worden voorzien in de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden als com missaris van de heren J. vap Stollc en prof. dr. J. P. Wibaut. De voor- dracht, die door de vergadering van prioriteitsaandeelhouders is opge maakt, luidt als volgt: 1. .T. van Stolk, 2. mr. A. J. van der Weel; 1. prof. dr. Wibaut, 2. drs. H. P. W. Ghijscn. is uit een groot aantal kwesties, waarbij verdachte oneerlijkheden be ging. Mr. Lebret achtte het ten las te gelegde bewezen en eiste een geld boete van f 100, alsmede 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De raadsman van W., mr. H. A. R. de Mul. gaf toe. dat de middelen, die zijn cliënt gebruikte bij het reclame object om de omzet omhoog te bren gen, „net er tegen aan" waren, maar het wederrechtelijke element in de ze zaak onderstreepte pleiter niet. „Hij heeft met een zekere lichtvaar digheid zaken gedaan", aldus mr. De Mul. De raadsman betoogde, dat de zaak aan het rollen gegaan is door het faillissement van W. Heel typerend vond hij in dit verband de opmerking van de boekhouder van de firma tijdens het verhoor door de reehter.commissarïs: „Als we dat geweten hadden, zou er zeker geen politie gewaarschuwd zijn". Daar mr. De Mul verduistering niet bewezen achtte, vroeg hij vrijspraak. In het geval, dat db rechtbank wel een strafrechtelijk element aanwezig achtte, verzocht hij alleen een geld boete op te leggen. Direct uitspraak De rechtbank trok zich onmiddellijk na het pleidooi in raadkamer terug, waarna mr. Van Empel spoedig daarop de uitspraak bekend maakte. Daar de rechtbank verduistering be wezen achtte, legde zij een voorwaar delijke gevangenisstraf op van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar, evenwel zonder de gevorderde geldboete. De los-arbeider M. S. uit Zaamslag was in hoger beroep gegaan tegen een vonnis van de Terneuzense kan tonrechter, die hem veroordeeld had tot geldboeten van f 3.0.en f 5. wegens het zonder vergunning in be zit hebben van een pistool eh muni tie. S. verklaarde, dat hij voordat hij van Temeuzen naar Zaamslag ver huisde een vergunning bezat, maar vergeten was die tijdens de verhui zing mee te nemen. Ook had hij er later geen aangevraagd. De officier wees er op, dat S. bijzon der op de hoogte is met alles wat met vuurwapenen te maken heeft. Gedurende de bezettingsjaren heeft hij, vaak onder gevaarlijke omstan digheden, de wapens voor het onder gronds verzet in Terneuzcn onder houden cn bewaard. Dit in aanmer king genomen eiste de officier de de laagste boete, namelijk 2 maal f 0,30. Mr. Lebret zag echter geen kans teruggave van wapen en muni tie te bevelen. Woensdag a.s. zal de rechtbank in deze zaak uitspraak doén. Produktschap besprak beroep Verwijs-Janse Tijdens de jongste bestuursvergade ring van het Produktschap voor Vis serij en Visprodukten te Den Haag bracht de heer De Boon liet beroep ter sprake dat de i'ïrnm Verwijs .Janse te Yerseke heeft ingesteld te gen de weigering van de voorzitter van het produktschap, haar vrij te stellen van heffing op naar België geïmporteerde mosselen. Het college van beroep voor het be drijfsleven heeft de firma in het on gelijk gesteld. De heer De Boon uitle kritiek op de berichtgeving over deze zaak in een deel van de pers en noem de de wijze waaróp de voorzitter van het produktschap, de heer Van Dijk, de in het geding zijnde heffingsver ordening heeft uitgevoerd, volkomen correct. De heren Bal en Wijnbelt sloten zich bij zijn woorden aan. Meegedeeld werd, dat in het per 3. juni j.l. gesloten oesterselzoen ruim 26.5 miljoen stuks zijn geëxporteerd, ter waarde van vijf miljoen gulden. Vorig jaar bedroeg de export 19 mil joen stuks voor 3.900.000. Vooral de export naar Frankrijk is zeer sterk gestegen. Tijdens weekeinde wal zonniger (Van onze weerkundige g medewerker) M Zeeland lag gisteren de gehele dag aan de ongunstige kant H van een zwak storingsfront dat H over het midden van ons land was gelegen. De zon, die in het noorden cn oosten van ons ff !and de temperatuur, mede ff door een krachtige oostenwind tot 29 graden celcius deed stij- gen, liet zich in onze omgeving =f maar heel weinig of geheel niet ïf zien. De temperatuur kwam jf in Vljsingen niet hoger ff dan 17 graden. Elders in ons H land was het overal enkele gra- M den warmer. In de late middag- en avonduren breidden zich en- H kele verspreide onweersbuien f| van het zuidoosLen naar het H noordwesten van ons land uit. H De onweersactiviteit neemt ff langzaam verder af en het ho- H gedrukgebied boven Scandina- §f vië stuurt met een noordoosten wind geleidelijk wat drogere H lucht naar onze omgeving, zo- jf dat het weer tijdens het week- =s ee end wat zonniger zal gaan ff =j worden en ook de temperatuur ff zal een paar graden hoger worden dan vrijdag. Van de eë oceaan nadert een nieuw hoge- drukgebled, dat later voor eni- ff f§ ge zeewind zorgt, maar de al- - gemene vooruitzichten mogen toch zomers worden genoemd. f iiiiiiiiiiiiRiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18