Tegen Trek-Air-directeur Marcel S. twee jaar en zes maanden geëist Kasavoeboe is eerste president van Kongo Voorlichting over besteding van de vakantie voor velen geboden KLANKBORD RUS BLIJFT IN HECHTENIS ZATERDAG 25 JUNI I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ONMIDDELLIJKE INVRIJHEIDSTELLING AFGEWEZEN Psychiatrisch onderzoek werd door verdachte afgewezen De officier van justitie in Maastricht heeft gisteren tegen de Trek-Air directeur Marcel S. twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. Het requisitoir, dat de officier van justitie hield duurde ruim twee uur. Uit voerig lichtte hij alle aspecten toe. Hij achtte wettig en overtuigend be wezen: do valsheid in geschrifte, de poging tot oplichting en de belasting fraude. Nadrukkelijk stelde lüj vast, dat hij aannam, dat verdachte de dood van zijn piloot niet heeft gewild, maar dat hij toch als ervaren vlieger met dit mensenleven heeft gespeeld in zijn plan het toestel te doen verongelukken. De officier meende, dat in deze zaak geen onbesproken persoon,, maar een vrij onbetrouwbaar iemand terecht heeft moeten staan, die alles heeft gedaan om zijn doel te bereiken. De officier sprak uitvoerig over de kwestie, waarom het uit Israël be trokken toestel niet als nieuw kan worden gemerkt. De verdachte wist. dat het toestel in 1956 uit de kratten was gehaald en isedertdien gemon teerd in de open lucht had gestaan. Aanvankelijk heeft de verdachte zeer notoire waarheden hieromtrent geuit. Dat het- vliegtuig met een vooropge zette bedoeling in zee is gestort als gevolg van een gemaakte afspraak, meende de officier van justitie aan de hand van een verklaring te kun nen bewijzen. 1-Iij kwam tot de con clusie dat het wettig en overtuigend bewijs voor alle drie de tenlaste leggingen geleverd was. Voordat de officier van justitie met zijn requisitoir begon voerde verdachte het woord. Hij zei o.a. dat hij een psychiatrisch onder zoek waarover de rechtercommis saris hem tijdens het vooronder zoek sprak had afgewezen omdat hij „niet-gemeulenbelt" wilde wor den. De eerste verdediger van verdachte ;jhr. mr. L, A. M. van Sasse van IJs- selt heeft vooral juridische bezwaren tegen de dagvaarding ingebracht. Hij was van oordeel, dat vooral ten aanzien van de kwestie van de vals heid in geschrifte een afschuwelijk symptoom van verwarring van pri vaat en publiekrecht aanwezig was. Het eerste gedeelte van het ten laste gelegde was zijns inziens zo benau wend als strafrechtelijk delict, juist omdat men hier een zuiver civiele kwestie heeft. De verdediger weersprak misdadige opzet van zijn cliënt om de aanvan kelijke waarde van het toestel op eeu Schouwse schakel (Slot van pag. 1) die het Zeeland tot dusver heeft ont broken. Er ls dus redeu tot blijdschap. Maar het zou onjuist zijn om alleen maar fanfares te laten ho ren, om alleen maar op de lichtzijden van dit alles te wijzen zonder de schaduwkanten te noemen. En er zijn schaduwkanten Deze brug betekent Immers, dat Schouwen-Duiveland vastgesmeed wordt aan de Randstad Holland en daarvan de invloed in sterke mate zal ondervinden. De brug kan fun geren als een kraan, waardoor de beroepsbevolking van het eiland naar het noorden wegstroomt. Bovendien kan een sterke oriëntering op de Randstad (recreatie!) met zich mee brengen, dat de band met overig Zeeland wordt verzwakt. Een ver vreemding dus van het Zeeuwse ,,ge- zin". Wij mogen echter deze veronderstel de feiten niet uit de weg gaan, maar - moeten in plaats daarvan er voor zorgen dat deze nieuwe verbinding voor Schouwen-Duiveland en overig Zeeland een zegen zal worden. Het zou van grote zwakte getuigen, wan neer emotioneel getinte bezwaren in Zeeland tot een negatieve houding- zouden leiden. Die richting mogen wij niet op Integendeel: de Ha- rïngvlietbrug betekent een uitdaging voor geheel Zeeland, waarop het juis te antwoord moet worden gevonden. Een positief antwoord. Schouwen-Duiveland in het verle den „het vergeten eiland" wordt thans de eerste schakel in een ver binding, die Zeeland zal openbreken. veel hoger bedrag te stellen teneinde liet verwijt, dat men niet voldoende gedekt was, te ontgaan. Wat de poging tot oplichting betreft betoogde de verdediger, dat men reeds direct op het tweede deel van de tenlastelegging struikelt door de onvoldoende omschrijving van de po ging: het bewijs is juist geleverd, dat liet niet uitbetalen door de verzeke ring afhangt niet van de wil van verdachte onafhankelijke omstandig heid. maar door verdachte's wil om bepaalde bijzonderheden niet te ge ven. Dit moet leiden tot vrijspraak, meende pleiter. Mr. Sasse van Ysselt heeft na re- en dupliek aangedrongen op onmiddellij ke invrijheidstelling van verdachte. Na in raadkamer te zijn geweest, ver klaarde de rechtbank hiertoe geen aanleiding te hebben gevonden. De verdachte zei in zijn laatste woord, dat hij in deze hele zaak als troost en als sterkte de figuur van de om gekomen piloot naast zich voelde, die als een eerlijk vlieger gestorven is. Het applaus, dat hierna uit do recht zaal opklonk, werd door de president van de rechtbank onderdrukt. Op 9 juli of eerder zal de rechtbank uit spraak doen. MET GROTE MEERDERHEID GEKOZEN Kabinet Loemoemba kreeg vertrouwen De Kongolese kanier en senaat hebben vrijdag Kasavoeboe, de 43-jarige leider van de Abako tot president gekozen. Kasavoe- boe's tegenkandidaat, Jean Bo- likango verwierf 43 stemmen tegen Kasavoeboe 159. Er wer den elL' blanco stemmen uitge bracht. De verkiezing werd door de Kongolese bevolking met vreugde begroet. Het bete kent, dat de wettelijke beslom meringen, samenhangend met de aanstaande onafhankelijk heid zijn afgesloteik Eerder op de dag kreeg Kasavoeboe's rivaal, Patric Loemoemba, een ver trouwensvotum van beide huizen van de volksvertegenwoordiging voor zijn nieuwe regering. De Kongolese kamer steunde Loe moemba met 74 van de 80 uitge brachte stemmen. De senaat betuigde met 60 tegen 8 stemmen zijn instem ming. Er waren 12 onthoudingen. Kort vóór de stemming in de kamer, verwierp deze. een motie tot verda ging van de vergadering, die was in gediend door Kalondji. Dezo was van oordeel, dat het langdurige en weinig heldere de bat, dat reeds 23 uur had geduurd do volksvertegenwoordigers niet de mogelijkheid had geboden zich een juist beeld te vormen van liet regerïngsprogram van Loemoem ba. Nadat de motie-Kalondji was verwor pen, verliet Kalondji de vergadering, DIRECTEUR SCHIPHOL J U. F. M. Dellaert onderscheiden Vrijdag is de 66-jarige directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, zowel door de "Belgische regering als door de K.I.. M. onderscheiden. Eerst speldde de Belgische consul-generaal in Amster dam, de heer II. K. de Vleeschouwor, de scheidende directeur, die over een week met pensioen gaat, de versierse len op de borst, die behoren bi j de benoeming tot Officier in de Kroon orde van België. Vervolgens overhan digde de president-directeur der K.L. M., de heer I. A. Aler, hem de zilve ren medaille van verdiensten der K. L.M., zoals in een begeleidende oor konde vermeld stond, hem toegekend „voor zijn langdurige en zeer vrucht dragende arbeid in het belang van de burgerluch Waart". j Het Wereldgebeuren Klippen en claque Over twee sleden kan <le gemiddel de Europeaan in extase raken: over Parijs en over Wenen. En I de toerist, die zich als een bereisde I Roel gerespecteerd wenst te weten in de kring van vrienden en magen, spreekt achteloos over „dat kleine i bakkerswinkeltje" bij de Sacré Coenr „je weet wel. waar je die lekkere hoe-hete-ze-ook-weer kunt krijgen" - - of hij vertelt nonchalant over „dat leuke knïjpje" in Wenen, alsof hij er een gpziene gast aan de stamtafel is. Zou Nikita Kroesjtjew in het Kremlin j ook zo onbezorgd babbelen over de ge neugten van Parijs? Voor zover is na I te gaan. is hij over zijn laatste be- zoek aan de Franse hoofdstad niet be- 1 paald in extase geraaktEn hoe het met zijn opvattingen is over We- nen. zal mep volgende maand kunnen weten, want in juli gaat hij naar Oos tenrijk. BOUMENDJEL NAAR PARIJS MINISTER Anthony Nutting, die mi nister van staat is geweest in de Britse regering-Eden, is in Holly wood een nieuwe carrière begonnen als publiciteitsagent. Hij zal de pu blic relations verzorgen voor produk- tieleider Sam Spiegel, die op het ogenblik bezig is met een nieuwe film ..Lawrence of Arabia", waarin Mar lon Brando de hoofdrol vervult. Nutting, die deskundige is voor za ken betreffende het Midden-Oosten, is in 1956 uit de Britse regeling ge treden uit protest tegen de Brits- Franse invasie in Suez. LICHT. Twee minuten voor de aan vang van de persconferentie van Ben Goerion verscheen een in spij kerbroek en schreeuwend Ameri kaans hemd gestoken jongeling in de conferentiezaal van het deftige hotel Des Indes. Volkomen overbodig vroeg hij de filmoperateurs: „Is er genoeg stroom heren"? De zaal baadde in een zee van licht uit een tiental schijnwerpers. Nauwelijks een minuut was de pers conferentie gaande of alle lichten doofden. De zaal bleef enkele minu ten in het duister gehuld en premier Ben C oer ion wachtte rustig op licht voor hij niet het beantwoorden van vragen verder ging. De spijkerbroek verscheen niet om te vragen of er nu te weinig stroom was gevolgd door tal van andere volks vertegenwoordigers, onder wie leden van de P.NP., van Katanga en ver scheidene onafhankelijken. Ook een eerder dóór Kalondji inge diende motie van wantrouwen werd door de kamer verworpen. Ook Moise Tsjombe, de leider van de Conakat-partij, die in de kopermijn provincie Katanga de machtigste is, verklaarde ontevreden te zijn, omdat hij niet genoeg zeggenschap heeft gekregen in het kabinet. Zijn onte vredenheidsbetuiging was een bedek te bcderiging met afscheiding van Katanga. Loemoemba -verklaarde, dat Kongo ten opzichte van Oost en West een neutrale politiek zal volgen. Het regeringsbeleid zal gebaseerd zijn op nauwe vriendschapsbanden met Bel gië. Kongo zal geen dictatuur wor den, zo verzekerde de premier. Hij dankte de Belgen voor hetgeen zij voor Kongo gedaan hebben. „Dit on_ dunks de kritiek, die men op het Bel gische beleid kan leveven. Ilij deed een beroep op de Europeanen om niet te vertrekken, maar bij de opbouw van do jonge staat te helpen. Foto: uit handen'van de lieer Aler ontving de heer Dellaert de zilveren medaille van verdienste van de K.L. M. en een originele brief uit de ar chieven. Argentijnse president bezoekt ons land De consul-generaal, de heer Vleeschouwer, memoreerde in een korte toespraak hoe de heer Dellaert 40 jaar lang actief de ontwikkeling van zijn luchthaven tot een der groot ste ter wereld heeft gemaakt. Ook de heer Aler wijdde enige woor den aan de loopbaan van de scheiden de directeur, die 40 jaar lang Schip hol heeft gediend, eerst in dienst van de K.L.M., later als gemeente-amb tenaar, n.l. als directeur van de ge meentelijke luchthaven. Tenslotte werd hij directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, waarvan de aandelen in handen zijn van liet rijk en de gemeente Amsterdam en Rot terdam. Behalve de zilveren medaille van verdienste ontving de heer Delaert nog een aandenken uit zijn rijke loop baan als K.L.M.-directeur. Dat was een in een mooie map gevatte origi nele brief uit de K.L.M.-archieven, die onlangs toevallig ontdekt werd. De brief van het ministerie van verkeer en waterstaat aan de K.L.M. vermeldde, dat aan de heer Del laert. toen nog stationschef van Schiphol een beloning was toegekend van 100.per maand. Het ministerie van buitenlandse za ken deelde gisteren mede, dat de pre sident van Argentinië Frondizi en me vrouw Frondizï van 1 tot 4 juli een officieel bezoek aan Nederland zullen brengen. Het presidentiële gezelschap zal in de morgenuren-per speciale trein bij Ol- denzaal de Nederlandse grens berei ken. Vandaar wordt de reis voortgezet tot Baarn. waar wordt uitgestapt oni een bezoek aan koningin Juliana op het paleis Soestdijk te brengen. Per auto wordt vervolgens van het paleis Soestdijk naar Amsterdam ge- reden alwaar de president officieel De door de rèad van ministers zal wor den ontvangen. In de avond biedt koningin Juliana 'n diner aan in bet Huis ten Bosch. Op zaterdag 2 juli vindt 's ochtends een samenkomst plaats te Wassenaar van de president en zijn medewerkers met een aantal Nederlandse ministers. BEN GOERION: Eichmann blijft voor berechting in Israël (Slot van pag. 1 Over zijn onderhoud met de minister van buitenlandse zaken mr. Luns zei piemier Ben Goerion: „Wij hebben over de algehele situatie van de we reld en de gemeenschappelijke belan gen van Nederland en Israël gespro ken. De Europese integratie be schouw ik als een wereldbelang. De grootste mogelijkheden zien wij in een totale integratie en niet 111 een samengaan van de zes alleeii. Wij zouden zelf gaarne associëren met de Europese markt. (.Van onze Haagse redactie) Op vordering van de officier van jus titie in Den Haag is door de rechter commissaris bij de rechtbank in Den Haag, een bevel tot bewaring afgege ven voor de Russische student S„ die maandag j.l. verdacht van spionage werd gearresteerd. De justitie kan hangende het onder zoek geen verdere mededelingen doen. Dit communiqué werd door de Haagse politie afgegeven nadat gedurende de gehele middag over deze zaak is ge confereerd door de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag mr. D. J. van Gilze, de officier van justitie mr. Maris en de commissaris van de centrale recherche in Den Haag, de heer Van Harskamp. Een aantal an dere functionarissen, naar verluidt van B.V.D.. buitenlandse zaken en justitie, heeft deze besprekingen bij gewoond. Het bevel tot bewaring be tekent dat de verdachte thans gedu rende zes dagen in bewaring gehou den kan worden. Hierop is één verlen ging van nog eens zes dagen moge lijk. De daarop volgende termijn be draagt dertig dagen voorlopige hech tenis. Amerikaans lichtschip na aanvaring gezonken' In (lichte mist lieeft liet 6125 ton me tende Amerikaanse vrachtschip „Green Bay", dat van de Newyorkse haven door het „Ambrose Channel" onderweg was naar open zee, het lichtschip „Ambrose" aangevaren. Het lichtschip is gezonken. De negen opvarenden zijn met een ijlings ge streken reddingsboot door de „Green Bay" gered. I Over de Deltawerken zei hij: wat daar verricht wordt, beschouw ik als het grootste creatieve werk van onze tijd. Bijzondere interesse had hij voorts gesteld in de ontzil- t!.nS- israël is niet van plan de kwestie van de vrije doorgang- door het Suez- kanaal, die zoals bekend wordt getor pedeerd door president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, voor liet internationale hof van justitie te brengen. Deze zaak is in banden van de secretaris-generaal van cle Ver enigde Naties. Het is een duidelijks zaak, ieder land heeft recht op vrije doorvaart en het heeft volgens ons geen zin hierover een extra beslissing van het internationale hof te verlan gen, aldus premier Ben Goerion. Uitbreiding van de diplomatieke be trekkingen niet tal van landen streeft Israël 11a. Ook tegen diplomatieke be trekkingen met do Duitse bondsrepu bliek zou de Israëlische regering geen bezwaar hebben. Het initiatief hier toe zal evenwel niet van ons uit kun_ nen gaan. Komt Duitsland niet het voorstel, dan zullen wij dit zeke gunstig ontvangen, aldus premier Ben Goerion. STEMMEN UIT DE KERKEN Ahmed Boumendjel, de afgevaardig de der „voorlopige Algerijnse rege ring" zal volgens kringen uit de om geving van dezê regering vandaag per vliegtuig uit Tunis vertrekken, op weg naar Parijs. Hij zou worden vergezeld door Ben. Yahia. de 35-jarige persoonlijke as sistent van Ferbat Abbas, de pre mier der „voorlopige regering". Hun taak zal zijn liet voorbereiden van cle komst van oen delegatie der opstandelingenregering onder leiding van premier Abbas, die met verte genwoordigers der Franse regering bespvekingen zal voeren over een be ëindiging der vijandlijkheden in Al gerije. De reisroute van de béide afgevaar digden" is niet bekendgemaakt. Ook de kerk heeft hier een taak Deze week zaten we met iemand te praten die is opgegroeid in het boeren bedrijf, liet gesprek kwam op de vrije tijd, tenminste, het ging over de vrije zaterdagmiddag, die op het ogenblik ook op het jilatteland algemeen is. Hij vertelde dat hij er nog van wist dat men op enkele hofsteden begon des zaterdags om half vijf vrij te geven met behoud van liet gehele week loon. Toen waren er heel wat mensen die als hun mening uitspraken dat men er zich niet over moest verwonderen, wanneer zo'n bedrijf failliet ging. Nu is het zo dat een vrije zaterdagmiddag als heel gewoon wordt geaccepteerd en dat er ook in de landbouw verder nog wel eens een vrije dag overschiet. We kunnen ons daarover alleen maar verheugen. Geen mens is er 0111 alleen maar le werken. Vóór de laatste wereldoorlog waren er bepaalde groepen van de samenle ving die vakantie kregen met door betaling van loon. Dat waren bevoor rechte groepen. De meeste andere waven in clezcn niet zo gelukkig". Hun kinderen kenden niet dat jaar lijkse feest met vader en moeder, zusters en broers er eens helemaal uit te kunnen gaan. Deze vonden in de jeugdbeweging, van welke aard die dan ook was. een instantie die hen in staat stelde er eens een paar dagen of een week uit te zijn, in kampen of trekkend langs jeugdher bergen óf ook als trekker met een tentje. Nu is het zo, dat het recht op vakan tie algemeen wordt erkend. Er zijn „miljoenen potentiële vakantiegan gers" bijgekomen. Steeds groter wordt het aantal van hen, die er in hun vakantie op uit trekken en een belangrijk deel ervan begeert die vrije dagen in gezinsverband buiten hun woonplaats door te brengen. Deze ontwikkeling wordt nog in de hand gewerkt door de steeds toenemende motorisering van het verkeer. Als nationaal vervoer middel is zo langzamerhand de bromfiets in plaats van de fiets gekomen en hoevelen zijn er niet die een auto .(al of niet tweede hands) hebben aangeschaft. Het is zo gemakkelijk ergens anders heen te gaan, vooral wanneer de kinderen klein zijn. Je kunt ze zo maar in laten stappen en alles meenemen wat je nodig hebt, zon der enig bezwaar. Die motorise ring van 't verkeer laat op veler lei wijze zijn invloed gelden. Daardoor zullen er in Oost-Flevo land heel wat minder dorpen wor den gebouwd dan er eerst waren gedacht. Die motorisering is ook van invloed op de vakantiege woonten. Jaar op jaar bemerken we dat in steeds meerdere mate. Dit alles is een stuk van onze samen leving geworden, waarmee ook de kerk te maken krijgt. Wanneer je door België rijdt zie je op vele plaat sen, maar vooral in die streken waar vakantiegangers of dagjesmensen worden verwacht, grote borden met een herinnering om het bijwonen van de mis niet te vergeten en dan verder de uren waarop men deze in de nabij zijnde kerk kan meemaken. Ook protestantse kerken hebben dit voorbeeld gevolgd of trachten op an dere wijze de aandacht te vestigen op kerkdiensten of op andere activi teiten, die door een gemeente worden (Zie slot pag. 4 kol. 3) j -Ty roesjtsjew in Wenen. Het klinkt K nogal gemoedelijk, maar in Oos- i1 tenrijk vraagt men zich af of het allemaal wel gemoedelijk zal blijven klinken. De Oostenrijkse kranten to nen zich niet bijster ingenomen met - het bezoek van de Tsaar aller Russen, hetgeen een paar weken geleden een I reden was voor de Prawda om eeu paar nare dingen tc schrijven over de Oostenrijkse pers, in het bijzonder over die van Wenen. En men weet maar al te goed in Wenen, dat in dit opzicht precedenten voorhanden zijn: nog niet zo heel lang geleden besloot Kroesjtsjew naar Noorwegen te gaan, maar toen de kranten zich daarover geprikkeld toonden zei Nikita liet uit stapje naar Scandinavië woedend af. Wat zal hij nu doen? De Oostenrij kers speuren angstvallig naar symp tomen rond het aangekondigde be zoek. De laatste dagen zwijgt de Rus sische pers echter over de Oostenrijk se kranten, hetgeen er op zou kunnen wijzen dat Nikita vastbesloten is te gaan. Rusland negeert althans alle on gastvrije uitingen. Voor de Weense legeringsmensen is dat een opluch ting: zij kunnen zich geen ruzie met Sowjet-Rusland permitteren. Immers, nog maar vijf jaar geleden herkregen zij volledige onafhankelijkheid onder de strikte voorwaarde van volledige, neutraliteit. De hele wereld was er eigenlijk een beetje verbaasd over, dat de Russen er in hadden toege stemd hun troepen uit Oostenrijk te rug te trekken, misschien nog wel het meest de Russen zelf. Toen drie jaar geleden Mikojan Oostenrijk bezocht, moet hij zich in deze geest hebben uit gelaten. „Bij ons zijn er nogal wat, die geloven dat wij met het onderte kenen van het verdrag inzake de neu traliteit van uw land een te haastige stap hebben gedaanzei hij on verbloemd tot de Oostenrijkse autori teiten. Zij kunnen dus het ongenoegen van Kroesjtsjew niet riskeren. Het is al met al daarginds een vreem de zaak: in hun hart zijn de Oosten rijkers het westen toegedaan, maar de politieke situatie laat hen niet toe daarvan te luidruchtig te getuigen, zeker niet wanneer cle regeringschef van Rusland op bezoek komt. 'In feite is het bezoek hun dus niet welkom, maar wanneer het nog onverwacht afgezegd zou worden, zou hun dat toch wel een fikse schok bezorgen. De mannen, die de politiek 111 Wenen ma ken. laveren derhalve voorzichtig langs de klippen Maar nu een nog vreemdere zaak: de communisten van Oostenrijk zitten ook met hun handen in het haar. In plaats van opgewektheid treft men in hun kamp een gespannen en afwachtende stemming aan. Want nu niemand in Oostenrijk bereid is Kroesjtsjew bij zijn entree in Wenen met hoera-geroep te verwelkomen, moeten de communisten alleen voor dit hoera-geroep zorgen. Zij krijgen daarmee een in Wenen geen onbeken de zaak toebedeeld: die van claqde. De claqueurs zijn de betaalde handen- klappers in de theaters wier taak het is er voor te zorgen dat de opvoering van een stuk of een opera geen sof wordt. Dat wordt echter ditmaal een zware opgave voor de volgelingen van Sow jet-Rusland in Wenen, want hun aan tal is gering. Er wordt nu al verteld, dat zij allerlei transportmiddelen heb ben gehuurd om zo nodig groepen mensen spoedig van het ene stadsdeel naar het andere te brengen, opdat Kroesjtsjew op diverse plaatsen met gejuich kan worden begroet. Klippen voor de regering, claque voor de communisten! De voornaamste zorg van de Oos tenrijkse regering tenslotte is: hoe zal de Russische regerings leider zich gedragen. Vriendelijk- glimlachend?^ Of scheldtirades bom barderend? Voorlopig houden ze het in Oostenrijk nog maar op het eerste. Wie weet gaat Kroestsjew na zijn be zoek zingend naar huis: „Wien, Wien und du allein, wirst stets die Stadt meiner Traume sein..." Hij zou de eerste niet wezen Kroesjtsjew Zingend in Wenen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17