ZELANVICA Veekfafs 1 jood will GOESE FIRMA IN CONFLICT MET VESTIGINGSWET SMEDEN VERWACHTINGEN VOOR HET A.S. SPORTWEEKEINDE KORFBAL ZATERDAG 25 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 i Aavertenlie E, Het is geen wonder dat de geschiedenis van de waterstaat steeds meer belangstelling ont moet. Een van de promotors van het Delta plan, wijlen dr. ir. Van Veen, probeerde steeds de belangstelling voor onze rijke waterstaats- historie op te wekken. De figuur van Vierling boeide hem zeer. 1 en dezer dagen werden wij verrast met het „Gedenkboek twee eeuwen waterstaatswerken", een werk dat met één hand nauwelijks te torsen is. Gedrukt op zwaar kunstdrukpapier, doorspekt met ad vertenties, kan men het boek typisch het werk van aannemers en aanverwante branches noemen. Trouwens het slot van het voor woord wijst hierop n.l. dat het boek niet alleen de taak van de ont werpende ingenieur wil belichten, maar ook „die andere groep van Hollandse water- en wegenbouwkundigen, de aannemers, die de ont werpen uitvoeren, voor het voetlicht wil plaatsen". Wij vernamen dat in aansluiting hierop ook een tijdschrift: „Spectator van water staatswerken" wordt uitgegeven, waarvan het eerste nummer is verschenen. De inhoudsopgave van dit 560 blz. tellende werk, waar van ongeveer de helft aan advertenties kan worden afgetrokken, laat ons de bedoeling zien. Het begint met een historisch overzicht, waarin een ruim deel wordt gewijd aan de kopstukken der vader landse waterbouwkunde van Andries Vierling af tot ir. Maris toe. Verder worden onder verkeer te water en te land de verschillnde aspecten van de water- en wegenbouw behandeld, alsmede de brug gen. Ondr de titel kustverkorting vinden we het Deltaplan en de afdammingswerken Lauwerszee. Ten slotte komen dijk- en tunnel bouw aan de beurt en wat hiermede samenhangt. Het is ondoenlijk om de rijke inhoud in het kort te bespreken, maar op de figuur van Vierling voor zover Zeeland betreffend, willen wij iets dieper ingaan. Het eerste ons bekende contact van Vierling, omstreeks 1507 geboren, met Zeeland is na de gedeelte lijke inundatie van Walcheren door de St.-Felixvloed in 1530. Wij zien hem vandaar vertrekken naar Zuid-Beveland, dat ook zwaar te lijden heeft gehad van deze vloed, o.a. was Vierling werkzaam bij het beruchte stroomgat van Creeke (in het verdronken land van Zuid-Bcveland). Hier ontsnapte hij aan de verdrinkingsdood. Hij zal zijn hier opgedane ervaringen, als „leerjongen" zoals hij zelf zegt, verwerken in het Tractaet van dyckagie. In deze jaren had hij de functie van „clercq" van de rentmeester- cn dijkgraaf-gene raal van Bewesten Schelde Adolf Hardinek, die belast was met de zorg voor de herbedijking. Eind 1537 werd Vierling aangesteld tot rentmeester van Steenbergen in dienst van het Huis Nassau. Te vens bekleedt hij ook het ambt van dijkgraaf. Buiten deze functies heeft Vierling zich verdienstelijk gemaakt met het leggen van een spui te Sint-Maartensdijk en het open houden van de haven van Scherpenisse. Rond de jaren 1570 is hij aan het tractaet van dyckagie bezig, neerslag van zijn ervaringen op het gebied van waterbouw en dijkwezen. Wij leren hieruit Vierling kennen als een man, doorkneed in zijn vak, de wijsheid van vroegere geslachten niet minachtend maar wars van elke sleur. Nieuwe methodes aan grijpend waar dat nodig is en voorstander van ingrijpende her vormingen op administratief gebied. Door citaten blijk gevend La tijn te kennen, gebruikt hij soms de platte taal van een dijkwer ker, doorkruid met een spitse humor. Vierling was een vitaal man, wat ook blijkt uit zijn plannen om in de jaren zeventig van de zes tiende eeuw het door de vloeden van 1530, 1532 en 1552 verdronken oostelijk Zuid-Beveland te herdijken. In 1577 hij is dan zeventig draagt hij de Prins van Oranje een memorie op met het doel Zeeland een belangrijke som aan onderhoudskosten voor de dijken te besparen en tevens beter tegen de vijand te beschermen. Hij tracht aan te tonen dat de gewone rechte en hoge zeehoofden, zoals die op Walcheren en Z.-Beveland voorkomen niet goed zijn. Met de helft minder aan rijshout en steen zal men eens zoveel profijt doen, wanneer er lange, in schuine richting en flauw aflopende hoofden aangelegd worden. Tevens wil hij deze hoofden voorzien van ijze ren punten uit defensieoogmerk. Hij schrijft dit een jaar voor zijn dood (1578), vergrijsd in de dienst van de waterbouw. De faam van Vierling dateert eerst van 1920 toen zijn Tractaet werd uitgegeven naar een afschrift dat slechts drie, en het laatste niet eens volle dig, van de vijf boeken bevatte. Misschien,duikt uit archief of biblio theek nog eens het oorspronkelijk handschrift, met eigenhandige tekeningen op van het Tractaet, dat ons thans reeds een uitstekend inzicht geeft van de toenmalige kennis van de waterbouw. RAAD VERGADERDE Bij Luchtenburg-Rijksweg te Waarde komt lichtmast Burgemeester A. Lokker van Waar de heeft in de donderdagavond ge. houden raadsvergadering meegedeeld, dat de P.Z.EA1. van de waterstaat vergunning heeft gekregen om een lichtmast te plaatsen op het kruis punt LuchtenburgRijksweg. Dit zal zo spoedig mogelijk worden uit gevoerd. Het verzoek van het bestuur van de stichting „Ons Dorpshuis" om een principiële bereidverklaring tot het financieren van een ver bouwing van de kleuterschool, werd in handen van de stichting gesteld met het advies, contact op te nemen voor het bouwen van een nieuwe kleuterschool. Dc raad gaf zijn toestemming het verzoek van de plaatselijke win keliers een verordening vast te stel len, waarbij verplicht is, de winkels op dinsdagmiddag te sluiten. Dit gaat per 1 juli a.s. in. De lopende kasgeldlening van 100.000 werd verlengd. Het verzekerd bedrag van de ambtswoning van de burgemeester werd van 40.000 op 44.000 ge bracht. Bij de rondvraag deelde de heer C. Kole (c.h.l mee, dat bij de inwoners klachten bestaan over het busver voer. Het is enkele malen voorgeko men, dat omstreeks zes uur geen bus op de Luchtenburg aanwezig is. Dit zal onder de aandacht van de A. M. Z. worden gebracht. Wethou der A. H. Mol stelde voor in de ko mende maand weer met raadsleden en echtgenotes op excursie te ga Men besloot te vragen om op 20 of 27 juli het nieuwe provinciehuis te Middelburg te kunnen bezichtigen. Torenuurwerk Meliskerke De raad van Meliskerke heeft don derdagavond B. en W. veel lof toe gezwaaid voor de wijze, waarop 't college de plannen had aangepakt om in verband met de restauratie van de torenklok, wijzerplaten en verlichting e.d. „aan de tijd" aan te passen. 't Geheel zal worden vernieuwd. Na preking van een en ander besloot de raad hiervoor een bedrag van 6000 beschikbaar te stellen. De heer A. Provoost wilde van deze .elegenheid gebruik maken om voor irandalarm een sirene aan te schaf fen, die dan het luiden-van-de-klok zou moeten, vervangen. Hierover zal contact worden opge nomen met de architecten. Na eni ge discussië gaf de raad er zijn goedkeuring aan öm in de politie verordening een artikel op te nemen voor een redelijke beperking van 't leidingwatergebruik. De raad be sloot twee woningwetwoningen in het uitbreidingsplan Meliskerke on derhands aan te besteden aan de fa. Harpe voor de som van 23.852. Voor aankoop en verbetering van de woning Valkenburgstraat 4 voteerde de raad 4000. Deze woning zal worden bestemd voor verhuur. RAAD GROEDE: Jeugd van de straat door speelweide Tijdens de rondvraag in de donder dagavond gehouden gemeenteraads vergadering te Groede heeft de heer J. Marijs (a.r.) de raadsleden voor het probleem gesteld hoe de Groe. dense jeugd van de straat te hou den. De besprekingen resulteerden in een voorstel lot aankoop van een speelweide waar de kinderen zich kunnen amuseren. Dit voorstel had de goedkeuring van de gehele raad. Men zal zo spoedig mogelijk tot de aankoop van een 'stuk grond over gaan. De raad besloot voorts het uurwerk van de toren te vervangen door een nieuw mechaniek. Hiermee zal een bedrag van 1500 gemoeid zijn. Aan de Ontwikkelingscommissie West Zeeuwsch-Vlaanderen zal een subsi die van 0,10 per inwoner worden uitgekeerd. De verzoeken om subsi die van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden Zeeland, van de Vereniging voor R.-K. Gezinsvoogdij en Patronage in Zeeland, van de cen trale voor R.-K. Militaire Tehuizen en van de stichting- Fruitteelt Proef bedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen wer den afgewezen. De krijgshaftige uitmonstering van vice-president Richard Nixon doet het érgste vermoeden doch de brede lach op zijn gelaat n duidt er toch wel op, dat het al- lemaal niet zo ernstig is. De fraaie tooi is hem geschonken door de Indianen uit vier reserva- s ten in Noord-Dakota. Zeeuwse bakkerswedstrijd te Goes M Op woensdag 12 en 13 oktober aanstaande organiseert de af- I deling Zuid-Bevelaud van do M Nederlandse Bakkersbond ter H gelegenheid van haar 50-jarig 1 H bestaan in samenwerking met het gemeentebestuur en de Ko- ninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek te Delft, in do H zalen Krijger te Goes een E= Zeeuwse bakkerswedstrijd en H tentoonstelling. I Daarvoor heeft men onder H meer een commissie van aan- 1 beveling benoemd, bestaande uit de voorzitters van de pro- vinciale Zeeuwse, christelijke en katholieke bakkersbonden. f M De regelingscommissie bestaat uit de heren J. de Jonge, voor- zitter, en F. Felius, Goes, J. ff Felius, Kloetinge, P. Felius, Yerseke, J. Moerland, Krab- H bendijke, E. J. Spelier, 's-Hee- renhoek en C. Zwartepoorte, M 's-Gravenpolder, als leden. Als secretaris fungeert de heer J. eee Meijler, commies ter secretarie van Goes. i llllllllllllllllülü'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerkvoogdij van hervormd Cadzand krijgt f 1000 Vergunning aan kampeerterrein verleend De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Cadzand krijgt een bij drage van 1000 in de kosten, die hen ten laste blijven bij de restau ratie van het kerkgebouw. De raad van Cadzand nam in zijn vergadering van donderdagavond dit besluit na uitvoerige gedachtenwisseling. B. en W. kregen machtiging om het gedeelte straat in het uitbreidings plan Cadzand-Dorp ten behoeve van de bouw van twee woningwet woningen onderhands te gunnen aan P. Mollet te Hoofdplaat voor 8600. Bij de rondvraag informeerde de heer P. C. de Bruïjne (e.h.u.) of er reeds maatregelen zijn getroffen met betrekking tot het kampeerter rein „Welgelegen". Burgemeester J. A. Leenhouts merkte op, dat B. en W. een exploitatievergunning heeft verleend, waarbij de maximum be zetting is bepaald op 750 personen. De toiletten moeten voldoen aan door B. en W. gestelde eisen. Dit seizoen zullen nog vier toiletten worden bijgebouwd. (Advertentie) BINNENVERINGBEJ) SCHUIMRUBBERBEO ECONOMISCHE POLITIERECHTER De economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, kreeg donderdag een zaak te behandelen tegen de Goese naamloze vennootschap W. S. en Zn. Deze firma had in haar filiaal te Oud-Vossemeer werkzaam heden laten verrichten aan landbouwwerktuigen, die vielen onder de ves tigingswet smidsbedrijven, terwijl de filiaalhouder daarvoor geen vergun ning bezat. Volgens de bedrijfsleider C. P. van de Goese firma mochten deze werkzaamheden, onder meer het scherpen van ploegscharen en cul tivators en het lassen van trekbomen enz., in het filiaal in Oud-Vossemeer uitgevoerd worden. Vielen werkzaamheden nog onder de wet van 1944? De firma had de hulp ingeroepen van drie getuigen-deskundigen, die betoogden dat het bedrijf in Oud- Vossemeer normale werkzaamheden uitvoerde, die niet vallen onder de vestigingswet smidsbedrijven. Mr. C. P. M. van Beek, secretaris van de afdeling landbouwmechanisatie-be- drijven van de BOVAG, één der des kundigen verklaarde, dat de BOVAG en de smedenorganisatie thans over eenstemming hebben bereikt over de werkzaamheden en dat in een ge zamenlijke nota neergelegde beslui ten overgenomen zijn door het mi nisterie van economische zaken. In een nieuw landbouwmechanisatie- besluit worden in het vervolg, zo be toogde mr. Van Beek, de handel en reparatie in trekkers en trekkers werktuigen geregeld. „IS ER NOG NIET.. „Maar dat besluit is er thans nog niet", aldus merkte de officier van justitie, mr. J. L. Andreae op. „En hoe licht men thans deze werkzaam heden uit de reeds uit 1944 dateren de vestigingswet smidsbedrijven?", Mr. Van Beek antwoordde hierop dat deze werkzaamheden momenteel noch t Ier deze laatste vestigings wet, noch onder het landbouwmecha- nisatiebesluit vallen. Overigens meende de heer J. Touw, ambtenaar van de kamer van koophandel en fa brieken te Middelburg, dat dit laat ste besluit nog wel enige jaren op zich laten wachten. Het duurt in elk geval twee jaar voordat de SER vies heeft uitgebracht, en gezien de vele aanvragen komen er volgens de ze ambtenaar nog wel twee jaar bij Volgens de tweede getuige-deskun- dige, h\ H. M. Elema van de land- bouwvoorlichtingsdienst te Wagenin- gen, is de ontwikkeling in de land bouwmechanisatie. inplaats van de voor 1960 verwachte 16.000 trek kers zijn er thans 60.000der mate gevorderd, dat de gewone smid krachtens zijn opleiding niet in staat is deze werkzaamheden uit te voeren. De officier achtte de opmerking van de getuigen zeker reëel, maar meen de, dat het hierom niet gaat. Volgens mr. Andreae kunnen de in Oud-Vos semeer verrichtte werkzaamheden in elk geval onder het vestigingsbesluit smidsbedrijf gebracht worden. Hoe wel de behoefte in de landbouwme- chanisatie niet geheel gedekt kan worden door de smidsbedrijven, was In de eerste klas staan slechts twee wedstrijden op het programma, na melijk koploper Tjoba I komt thuis in het veld tegen Zuidwesters I. In dien de Tjobanezen weer zo goed op schot zijn als vorige week, kunnen het wel eens dubbele cijfers worden, al geloven we dat de Souburgers hef tige tegenstand zullen bieden. El to I zal het thuis weer moeilijk krijgen, nu Swift II op bezoek komt, maar misschien zit er een gelijk spel in, daar de Kapellenaren zeker een ho gere plaats verdienen dan ze momen teel innemen. In 2 A is belangrijk Swift IIIVedo I, dat niet ver van een gelijk spel zal liggen, al zullen de Middelburgers al les op alles zetten om mee te blijven doen. TOPOndo I is waarschijnlijk voor de thuisclub, al kunnen de Ondo- ers wel eens verrassend voor de dag komen, hetgeen ook VOPO onder vond. De laatsten komen woensdag in 't veld tegen TOP, één van de hoofd wedstrijden voor de bovenste plaats. Een voorspelling is moeilijk te doen, al hebben de mensen van TOP na tuurlijk het terreinvoordeel. Mis schien de kans voor hen om gelijk te komen en de spanning er in te hou den. AtlasAnimo II, eveneens op woensdag, zal zeker voor do laatsten zijn. In 2 B zal Vitesse uit wel raad weten met WKV, al moeten ze dit zeker niet te licht opvatten. ScampoloTOGO II, beide nog wachtend op da eerste punten, ontmoeten elkaar. Misschien is de kans voor de thuisclub Iets gro ter. Zeelandia I gaat de winst halen bij de Poel, dat erg wisselvallig speelt. In 3 A de Zeeuws-Vlaamse derby ZuidzandeAKC, die wel een zege op zal leveren voor de meer geroutineer de AKC-ers. Swift V zal waarschijn lijk iets te licht zijn voor Stormvo gels. In 3 B zal bij verlies van Blauw-Wit n tegen Zeelandia II de eerste ploeg wel geen kans meer hebben op dë bo venste plaats. Vïos II zal thuis wel raad weten met Tjoba UT, terwijl Luctor II in zijn uitwedstrijd tegen Togo m moet kunnen winnen. In de avondwedstrijd zal Blauw-Wit II wel kunnen zegevieren over het bezoe kende Tjoba III. 1 ELTO I—Swift II 2; Tjoba I— Zuidwesters II. 2 A Swift JU VEDO I 3 TOP—ONDO I 1 Atlas Animo II (wo. 29-6) 2 TOP VOPO (wo. 29-6) 3. 2 B WKV—'Vi tesse 2 ScampoloTOGO II 1 de PoelZeelandia 2. S A Zuidzande AKC 2 StormvogelsSwift V 1. 3 B Blauw-Wit H—Zeelandia II 2; VIOS n—Tjoba HI 1TOGO Hl— Luctor I 2 Blauw-Wit IITjoba III (di. 28-6) 1. A adsp. ELTO ASwift A 2 Swift B—VEDO A B Atlas A —TOP 1 ONDO A—Swift Vlug 1 C Luctor ABlauw-Wit 3 de Poel Zeelandia 2. D DOS 55Swift Kwiek 1 StormvogelsSw. Lenig 1. E Atlas B—NO AD 1 ONDO B Animo E 1. F Luctor BElto B 3VIOS A—TOGO 2 VIOS B— TOGO 2. de officier evenwel van mening, dat hierin ook voor het normale smids bedrijf plaats is. „En daarover wordt in de dagvaarding gesproken", al dus mr. Andreae. De officier betoogde, dat de Goese firma zich niet kan beroepen op een nog niet in leven geroepen besluit. Hij achtte het ten laste gelegde dan ook bewezen en eiste in deze princi piële zaak een boete van 25. Mr. Van Empel zal over 8 dagen schrif telijk uitspraak doen. De bouwvakarbeider J. D. uit Hein- kenszand had timmer- en metsel werk uitgevoerd, waarbij de econo mische controledienst tot de conclu sie gekomen was, dat hier sprake was van de uitoefening van het aan nemersbedrijf, zonder vergunning. „Ik help zo, hier en daar eens een handje", betoogde D. Volgens de officier verleende D. regelmatig zijn diensten. Mr. An dreae nam aan, dat D. dat niet uit winstbejag deed en dat hulpverle ning de belangrijkste factor was, maar D. schoot volgens mr. Andreae toch onder de duiven van de erken de aannemers. Conform werd D. ver oordeeld tot een boete van 20, waarbij mr. Van Empel opmerkte, dat hij in incidentele gevallen gerust zijn hulp kan verlenen. Een coöp_eratieve verbruiksvereni- ging te Vlissingen had in een filiaal bepaalde modeartikelen en textielar tikelen verkocht, waarvoor de filiaal houder geen vergunning bezat. De bestuursvoorzitter van deze vereni ging betoogde, dat de filiaalhouder wel enige diploma's bezit, echter niet voldoende om al het verkochte te kunnen dekken. De artikelen, waar voor de filiaalhouder nu geen diplo ma's bezit, worden momenteel dan ook niet verkocht. Om deze reden en het feit, dat de filiaalhouder bezig is deze diploma's te behalen, hield de politierechter deze zaak aan. De landbouwer-veehouder E. B. uit St.-Jansteen had met zijn melk ge knoeid: hij haalde het vet er uit en deed er vervolgens water bij. Mr. Andreae vorderde een boete van 200, die de politierechter in zijn vonnis terugbracht tot 100. De patates-fritesbakker J. B. uit Souburg stond terecht, omdat amb tenaren van de économische contro ledienst op 4 maart jl. de friteszaak, de snijmachine en de vloer niet in zindelijke staat hadden aangetroffen. B. ontkende het hem ten laste ge legde. Maar de ambtenaren consta teerden „een smerige boel", merkte de officier op, die een boete van 150 eiste. Mr. Van Empel legde een boete op van 100. Middelburgse basketballers wonnen eerste wedstrijd Met ruim verschil van vliegbasis Woensdrecht: 79-31 De Middelburgse basketbalploeg V-L. N. heeft tijdens zijn eerste officiële wedstrijd in clubverband een uitste kend debuut gemaakt. De ploeg was namelijk te gast bij de vliegbasis Woensdrecht, waar het basketbal team van de basis met 79-31 versla gen werd. Voor rust konden de lucht machtspelers de balans vrij goed in evenwicht houden. Maar na de her vatting, die de V.L.N.'ers met een 26- 22 voorsprong begonnen, konden de mannen, van Woensdrecht geen ant woord meer vinden op de snelle V.L. N.-aanvallen. De Middelburgse bas ketballers vonden talrijke gaten en de doelpunten regenden als het ware door de mand. Vijf minuten voor tijd was het nog 69-31 en het eind kwam met een uitstekende 79-31 zege voor de Middelburgse ploeg. Topscorers hierin waren Bert de Vries. Hans de Bruin, Ger Schoon en Ton Lavooij. Heijdens (Zeeland Sport) zesde op 3000 meter In de wedstrijden om de „Gouden spike van Fanny" die donderdag te Leiden werden gehouden, is A. Heij dens van „Zeeland Sport" op de 30Ó0 meter voor heren op de zesde plaats geëindigd. 9 Het personeel van de openbare ver voersdiensten in Parijs, waar in de afgelo pen twee maanden talrijke afwisselende korte stakingen zijn voorgekomen, is door de regering gevorderd ter voorkoming van dergelijke acties waarvoor tlians straffen kunnen worden uitgedeeld. De stakingen werden gehouden ter onder- ■tauning van looneisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13