Tweede Kamer nam defensie-nota voor kennisgeving aan Gebroeders Kleyn houden vol dat er een document verdwenen is POHLMANN BEKENT ZWIJGGELD TE HEBBEN ONTVANGEN SANERINGSPLANNEN VOOR FRANSE KOLENINDUSTRIE DONDERDAG 23 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 MINISTER VERTELDE WEINIG NIEUWS OVER DEFENSIE Donderdag stemming over motie diensttijdverkorting (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft de defensienota woensdag, nadat minister Visser en de staatssecretaris de heer De Jong een antwoord hadden gegeven op de vele opmerkingen die er over waren gemaakt en de vragen die er over waren gesteld, zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aan genomen. Zij liet een motie van de heer De Kadt (pv.d.a.) en enkele van zijn partijgenoten liggen tot de vergadering van donderdagmiddag. Dan zal erover worden gestemd. Haar lot is echter nu al bezegeld, want behal ve de minister verklaarden ook de drie grote confessionele partijen en de V.V.D. zich ertegen. De motie geeft uiting aan de vooral in de kring van de P.v.d.A. levende ontevredenheid over de houding die de regering aanneemt tegenover de bij velen levende wens tot verkorting van de werkelijke diensttijd. Aan de regering wordt in de motie gevraagd de militaire uitgaven niet te belasten met uitbreiding van taken die niet als NAVO-verplichtingen moeten worden beschouwd en bij het overleg in de NAVO inzake de Nederlandse bijdrage in de westelijke verdediging uit te gaan van een verkorting van de werkelijke diensttijd voor dienst plichtigen. De minister zeide, dat hij in geen geval tot verkorting van de dienst tijd wilde overgaan als de paraat heid daardoor zou worden aangetast. Dat wil zeggen dat hij niet bereid is de diensttijd te verkorten en dan te onderzoeken in hoeverre de tekorten aan geoefend personeel misschien kunnen worden aangevuld door de aanstelling van burgers en in hoe verre de NAVO-verplichtingen zullen moeten worden ingekrompen. Wat het plafond van de defensie uitgaven aangaat 1850 miljoen gulden in de komende drie jaren begreep minister Visser dat de Kamer onmogelijk de gerecht vaardigheid daarvan kon beoor delen, mede doordat zij geen in zicht heeft in het prioriteitensche ma. De miljoenennota zal haar in deze materie een beter inzicht ge ven, zo beloofde hij. Inmiddels schenkt de regering al haar aan- Ontwapeningsdebat wilde niel vlotten Het is woensdag een droeve verto ning geworden op de ontwapenings conferentie in Genève. Nadat de ge delegeerden bijeen waren gekomen, vroeg niemand het woord met het gevolg, dat de zitting al na vier mi nuten weer kon worden ontbonden. Aan de westelijke zijde wacht men kennelijk op de terugkeer van de Amerikaanse gedelegeerde, Frederick M. Eaton, uit Washington en boven dien is men van mening, dat de Rus sen nog dienen te antwoorden op ver schillende vragen betreffende het Russische ontwapeningsplan van 2 juni. Vlak na de zitting hebben de Russen een verklaring uitgegeven met een scherpe aanval op het westen. Westelijke waarnemers menen, dat de Russen aansturen op een vroege beëindiging van de conferentie, waar door de ontwapeningskwestie zou te rugkeren in de Verenigde Naties. Voor vandaag is niettemin een nieu we zitting uitgeschreven, de 45ste. Deze zal geleid worden door de Fransman Jules Moch, die dan juist is teruggekeerd uit Parijs. Men be twijfelt overigens dat hij om het woord zal vragen. dacht aan het betrachten van een zo groot mogelijke zuinigheid, zo wel financieel als wat het perso neel en het materieel betreft. De nieuwe bezoldigingsregeling zal pas op 1 januari 1961 ingaan en niet vroeger, zoals sommige Kamerleden verlangden, omdat zij een onderdeel uitmaakt van het complex van maat regelen voor de werving van perso neel en omdat vroegere invoering op begrotingstechnische moeilijkheden zou stuiten. Niettemin toonde de mi nister zich bereid om in het kabinet nog eens over de mogelijkheid van een vroegere invoering te spreken. Hij heeft er namelijk niet alleen zeg genschap over. Overigens hebben de wervingsresultaten voor de land- en de luchtmacht in de afgelopen jaren het verloop overtroffen. Het is nog niet te zeggen, hoeveel hulp Nederland in de toekomst van Amerika zal krijgen. Het behoudt zijn claim, maar er zijn, aldus de bewindsman, veel onzekere factoren. Er zal zoveel mogelijk bevorderd worden, dat op zondag geen oefenin gen gehouden worden. Tenslotte gaf de minister te kennen, dat van hem geen benoeming van een staatssecretaris voor de luchtmacht te verwachten is. De heer Calmeyer is namelijk volledig in staat om de land- en de luchtmacht tezamen op de juiste wijze te behandelen. Karei Doorman De staatssecretaris van marine, de heer De Jong, deelde o.a. mee, dat de Nederlandse marine haar samenstelling ontleent aan haar taak in de NAVO. In die samen stelling past Hr. Ms. „Karei Door man". Men kan namelijk geen on derzeeboten zoeken zonder vlieg tuigen en voor die vliegtuigen is het vliegkampschip nodig. Het op sporen van onderzeeboten is een zeer gespecialiseerd werk, dat men niet aan de luchtmacht kan overlaten. In de 1850 miljoen gulden die in de komende drie jaren per jaar nodig zullen zijn, zijn geen plannen verdis conteerd voor de bouw voor een nucleaire boot, zo zei de staatsse cretaris. In de toekomst zal men ech ter zeker tot nucleaire voortstuwing moeten overgaan. Het vlootplan is klaar, zo deelde hij verder mee. Wat we nu hebben zal in stand gehouden dienen te worden en eventueel gemoderniseerd. DERDE DAG IN ZAAK NITRIBITT Tegen belofte publikatie te 2ullen stotpzetten De 89.jarlge Heinz Pohlmnnn, die te Frankfort terecht staat wegens moord op Roseniarie Nittribitt heeft onder kruisverhoor door de officier van justitie Somnier woensdagoch tend toegegeven, dat hij een bedrag van 50.000 marlt ontvangen heeft van een onbekende zakenman, om de namen van Rosemarie's „vrienden" te verzwijgen. De officier van justitie beschikte over verklaringen van twee medege vangenen die Pohlmann hadden ho ren spreken over het bedrag. „Meneer Pohlman, ik kan niet gelo ven dat iemand die niets met de moord te maken heeft U zoveel zoü hebben betaald om uw mond te hou den". Maar even later moest Pohlmann toegeven dat hij, na ontvangst van de 50.000 mark, clie hij via een ad vocaat in Hamburg ontvangen had, onderhandelingen over films en arti kelen over Roscmarie afgebroken had. Zelfs had hij nog 200.000 mark erbij gevraagd, als vergoeding voor de schade die voor hem was ontstaan toen de films en de artikelen niet doorgingen. Hij noemde het bedrag „Kaufbetrag", koopsom dus. Pohlman was voor het eerst sinds zijn proces in de war toen Som- mer hem scherp ondervroeg over de „afkoop". Later werd het contract betreffende de afkoop bij de stukken van het pro ces gevoegd. Er blijkt uit dat Pohl mann onmiddellijk na de opmaking van het contract 20.000 mark kreeg", een jaar later nog eens 20.000 mark, en voor 15 februari 1961 of zoveel eerder als de strafvervolging tegen hem afgelopen was, de resterende 10.000 mark. Het contract was te Zlirich opgemaakt en ondertekend De Teden van de Nederlandse Tour de France-ploeg zijn woensdag in Den Haag bijeengekomen om de contracten te tekenen en de laatste instructies te ontvangen. Foto v.l.n.r. zittend: mecanicien Hulshof, Niesten, Kersten, ploegleider Buchley en Van Est. V.l.n.r. staand mecanicien Sprenhelingh, soigneur Liebrechts, Damen, De Roo, v. d. Borgh. door Pohlmann en een Hamburgse advocaat, Herbert Hans Muller. De betaling van de bedragen zou lopen via een Zwitserse bank. De belangrijke clausule van de over eenkomst was dat Pohlmann zich te genover de wederpartij verplichtte „geen melding te maken van hetgeen hem bekend is over de carrière van Nitribitt of haar maatschappelijke connecties, zowel als over de moord zaak". Amerika ontwikkelt verbeterde „Titan" De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt bezig te zijn met de ontwikkeling van een verbeterde uit voering van het intercontinentale ballistische projectiel „Titan". Deze nieuwe uitvoering, die de naam „Titan 2" zal dragen, kan slechts en kele seconden nadat de order tot vu ren is gegeven, rechtstreeks van de ondergrondse lanceerbasis worden afgeschoten. Het tegenwoordige mo del wordt, ter bescherming, onder de grond bewaard, en wordt voor het lanceren met een lift naar boven ge bracht, waar met het afvuren nog enkele minuten gemoeid zijn. Behal ve deze belangrijke tijdwinst, heeft de „Titan 2" ook nog het voordeel, dat hij een zwaardere lading kan vervoeren, aldus de luchtmacht. De „Titan 2" wordt aangedreven door vloeibare brandstoffen, die kunnen worden Premier David Ben Goerion heeft met zijn echtgenote en dochter, ver gezeld van ambassadeur Cidor, het noenmaal op paleis Soestdijk ge bruikt. Foto v.l.n.r.: premier David Ben Goerion, H. M. de Koningin, mevr RenanaBen Goerion, mevr. Ben Goerion en mevr. Cidor. Verontrusting over moeilijkheden bij ulo Een groot aantal leden van de com missie van rapporteurs uit de Eertse Kamer heeft in het voorlopig verslag voor het ontwerp van wet, houdende voorziening in de behoefte aan onder wijzers en vakonderwijzers bij het uitgebreid lager onderwijs, hun ver ontrusting uitgesproken over de bij zondere moeilijkheden met betrekking tot het U.L.O. Sommige leden hadden geconstateerd dat de personeelsvoorziening bij het U.L.O. niet gelijke tred houdt met het toenemend aantal leerlingen. Het aan tal niet gegeven en onbevoegd gege ven lesuren loopt sterk op in de Noordoostpolder en in de provincies Groningen, Friesland en Zeeland. Zij vroegen zich af of het mogelijk is hiervoor bijzondere maatregelen te treffen. Vervolgens achtten deze leden het ge wenst, een onderzoek aan de hand van inspectierapporten en sociolo gisch onderzoek in te stellen naar de toestand inzake de personeelsvoor ziening bij het U.L.O. in deze pro bleemgebieden. In het voorlopig verslag wordt voorts gevraagd of liet niet mogelijk is dat personen zonder onderwijsbevoegd heid zich tot de minister wenden met liet verzoek om als leerkracht aan gewezen te worden, zodat zij met het aldus verkregen testimonium kunnen solliciteren naar een ulo-school? Kan aan deze aspirant-sollicitanten het door de minister uit te reiken testi monium geweigerd worden, uitslui tend op grond, dat er nog geen ge meentebestuur of schoolbestuur een bereidverklaring tot benoeming heeft afgegeven v VERMINDERING MET 6 MILJOEN TON Belangrijke sociale maatregelen noodzakelijk De Franse regering heeft dinsdag de inhoud van haar saneringsplan voor de kolenproduktie bekendge maakt, op dezelfde dag, dat de Ho ge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E. G.K.S.) te Luxemburg bekend maakte, dat de kolenvoorraden in de zes landen der gemeenschap eond mei de recordomvang hadden bereikt van 32 miljoen ton. Na West-Duitsland en België is dus thans ook Frankrijk' gedwongen over te gaan tot het nemen van krachtige maatregelen. Dc Franse regering heeft deze dinsdag ter ken nis van de senaat gebracht. Zij ma ken deel uit van een plan voor aan passing op lange termijn voor de Franse kolenmijnen en houden het volgende in: 1 Vermindering tegen 1965 van de Franse kolenproduktie met 6 mil joen ton. De Franse mijnen, die in 1959 59 miljoen ton kolen wonnen, zullen dus in 1965 niet meer dan 53 miljoen ton produ ceren. 2 De Franse minister van buiten landse zaken zal met de legering van West-Duitsland bepaalde vraagstukken bespreken, die voor de mijnen van het bekken van Lotharingen zijn ontstaan door de uitvoering van het Frans-Duit se verdrag van 27 oktober 1956 tot regeling van de Saar.kwestie. Volgens dat verdrag werd een deel van de kolenproduktie uit het Saargebied voorbehouden voor de Franse markt. 3 Er zullen belangrijke sociale maat regelen worden genomen, met na me in de bekkens van La Loire, Auvergne, Provence, Aquitaine en Cevennes in Midden Frankrijk. Personeelsleden van deze mijnen met 40 jaar diensttijd zullen de dienst kunnen verlaten met on. middellijk recht op pensioen, alsof zij de leeftijd haaden, waarop zij DIRECTEUR TREK-AIR VOOR RECHTBANK Deskundige manoeuvres op zee waren roekeloos In de woensdagmorgen voortgezette zitting van de rechtbank te Maas tricht tegen de Trek-Air-directeur M. S. zijn eerst verhoord de vader, de moeder en de zuster van de veronge lukte piloot Ben Kleyn. Hun verkla ringen waren vrijwel eensluidend over de gedragingen van hun zoon en broer op 13 januari, toen Ben Kleyn in Stolwijk voor enkele dagen thuis kwam en daar bij zijn ouders geïn formeerd had naar mogelijkheden om iets belangrijks te bewaren. Hij had stempel en lak van zijn vader meegekregen. Ben Kleyn had iets verteld over een telefoongesprek, dat hij op die dertiende januari met zijn Eatroon, de verdachte S., gevoerd zou ebben en waarbij over een plan voor een overzeevluclit met de Fokker was gesproken, hetgeen Ben wel meende te kunnen „fixen", zoals hij het toen uitdrukte. De avond voor de dag, waarop de Fokker verongelukte, namelijk 21 ianuari, had Ben Kleyn zijn ouderlijk huis opgebeld en zijn familie op de hoogte gesteld, zonde: dat men daar overigens iets bijzonders in zag. De twee broers, Alb. Kleyn en Fop Kleyn uit Stolwijk, «aven 'woensdag, middag volkomen elkaar over eenstemmende vei ngen voor de rechtbank te Maaslucht ten aanzien van hun achterdocht over het geval met liet blanco velletje papier dat in i een verzegelde enveloppe was gevon den op de kamer van hun omgeko men oroer, de bestuurder van d< „Fokker" van „Trek-air". Hun getui genis was een herhaling van de reeds bekende feiten, dat de getuigen H. Dizy en J. Verhoeven de verzegelde enveloppe hadden weggehaald uit de pensionkamer van Ben Kleyn en dat verdachte S. in het bijzijn van ge noemde mannen de brief had geopend, waarbij een blanco vel papier zou zijn aangetroffen. De twee broers, die in een onbe waakt ogenblik de volgende dag er mee akkoord gingen, dat brief en enveloppe werden verbrand, hielden voor de rechtbank vol, er vast van overtuigd te zijn, dat er een echte brief, dan wel een ander stuk van hun broer was geweest, maar dat brief of document op de een of andere wijze was verdwe nen of verduisterd. De officir van justitie had twee vlieg- deskundigen gedagvaard om de rechtbank voor te lichten omtrent de betekenis van de vliegbewegingen, die op%'arenden van de Noorse tanker „Sagona" in het Kanaal ter hoogte van Dover hadden waargenomen toen de „Fokker" van „Trek-Air" om streeks één uur in de middag van 22 januari nabij het schip vloog. Beide deskundigen hebben naar aan leiding van vragen van de president, ter zitting verklaard, dat de wijze van vliegen onder de gegeven om standigheden hoogst roekloos was en dat de uitgvoerde manoeuvres zelfs op vrij grote hoogte nog een zeker risico voor de bestuurder meebren gen. De 32-jarige officier-vlieger P. G. van Sprundcl uit Rijen, de eerste dei- twee gehoorde deskundigen, was van oordeel, dat hier tegen alle regels van het recht hebben de dienst te ver lagen. In geval van ontslagen zul len aan de mijnwerkers herseho- lingspremics worden betaald, als zij niet elders te werk worden gesteld. 4 De regering zal industriële over schakeling van de mijngebieden bevorderen door een uitrustings premie, te betalen aan industriële ondernemingen, die zich decentra liseren, of zich vestigen in de mijngebieden, met voorrang voor de gebieden van centre midi. 5 Daar de kolencrisis hoofdzakelijk veroorzaakt werd door de concur rentie van olie en aardgas zullen de handelskortingen voor de ver koop van stookolie niet meer dan 5 procent mogen bedragen. Leer van Marx en Lenin niet langer onfeilbaar De Russische premier Kroesjtsjew heeft tijdens het congres van dè Roe meense communistische partij te Boekarest verklaard dat de commu nisten de leer van Marx en Lenin moesten toepassen in het licht van de tijd waarin zij leven. Hiermee stelt hij dat de „dialectiek" van het com munisme een veel belangrijker rol krijgt dan ooit tevoren. „Men kan niet voorbijzien aan de ge wijzigde omstandigheden, de wijzi gingen in de kraehtverhoudingen in de wereld, en dan herhalen wat de grote Lenin onder geheel andere his torische omstandigheden heeft ge zegd. Als Lenin uit zijn graf kon op staan zou hij zulke mensen een lesje geven, zoals men dat noemt, en ze le ren hoe men de essenties van de zaak dient te begrijpen". Zijn woorden bevatten de aanwijzing dat de dogma's van het communisme niet langer gelden in de starheid van tot dusver, doch slechts kracht heb ben als zij worden aangepast aan de omstandigheden die sinds de tijd van hun opstelling in vele aspecten ver anderingen hebben ondergaan. De onmiddellijke reden voor deze ide ologische koerswijziging zoeken waarnemers te Londen in de wrij ving, die tussen Moskou en Peking bestaat over de grondslagen van het communisme en de toepassing van de communistische leer. Het regiem van Peking is de stalinis tische overtuiging toegedaan dat de stellingen van Marx en Lenin abso luut onfeilbaar zijn en altijd en over al ongewijzigd kunnen worden toege past, zoals het experiment met de „volkscommunes", thans weer opge-, rat, heeft bewezen. De afgelopen' twee weken hebben Kroesjtsjew en de „Prawda" de Chinese „leerstellig heid" bij verscheidene gelegenheden afgekeurd. Eenjarig kindje in box gestikt Op tragische wijze is woensdagmor gen het eenjarig kindje van de fami lie S. aan de Engweg te Hoogland om het leven gekomen. Het kindje, dat in de box zat is doordat het niet een koordje van zijn truitje aan een haak van de box was vastgeraakt in ademnood gekomen en gestikt. vliegveiligheid in was gevlogen. De piloot moet zo gemanoeuvreerd heb ben in een toestand, waarin hij zich zelf niet meester was. Het pakje, dat tijdens het rond vliegen bij het schip uit het vlieg tuig naar beneden kwam, kan on der gèen beding uit het toestel ge vallen zijn. Het moet opzettelijk uit de cockpit geworpen zijn door de piloot, aldus getuige Van Sprundel. De rechtbank verdaagde de zitting vervolgens tot vrijdag, om dan een aantal getuigen a decharge Ie horen. Hellicht zal men vrijdag toch nog kunnen beginnen met het requisitoir en de pleidooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9