Bakkersbond besprak actuele problemen fOmaaS: SENATOR REGENT is de betere2/2* ce"ts sigaar! JONGEN BEDREIGDE ZIJN OUDERS MET EEN STOEL ZEVENHANDBALTOERNOOI VAN JUBILEREND EiM.M. (35 JAAR) STIJGENDE LASTEN VOOR DE INRICHTING „VREDERUST" IN DUINGEBIED KAMPERLAND VERREES HET EERSTE HOTEL Kotynos DONDERDAG 23 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 CONGRES IN VLISSINGEN: P' ii; Inleiding over ontwikkeling bedrijf ONDANKS DE TOENEMEN- DE welvaart zijn de problemen voor de Nederlandse bakkers de wereld niet uit. Zo bleek woensdagmorgen in „Britan nia" te Vlissingen, waar de heer C. Koppert, voorzitter van de Nederlandsclie Bakkers- bond een openingswoord sprak voor de algemene vergadering van deze bond. Als eerste moei lijkheid noemde hij het vermin derde broodverbruik, gepaard gaande met de steeds duurdere distributiekosten. Hierbij wees de voorzitter onder meer op het gebruik van patates- frites door de jeugd. Verder bepaal de hij zijn gehoor bij de krappe arbeidsmarkt. Hij voorzag echter, dat dit vraagstuk waarschijnlijk volgend jaar minder drukkend zou zijn in verband met de naoorlogse bevolkingsaanwas. De gedifferen tieerde loonpolitiek was een ander ount, dat vele bedrijven in moei lijkheden bracht. Wat dit betreft wees de heer Koppert onder meer op de streeksgewijze verhoging van de broodprijs; dit tegen het advies van de N.B.S. in. De voorzitter achtte het voor handhaving van de kwaliteit van het brood en de arbeidsvreugde van de bakkers noodzakelijk een belangi-ljk deel buitenlandse tar we ter beschikking te houden voor tarwebloem. Hierover is bij alle betrokken organisaties een eensgezind standpunt. In zijn rede wees hij er verder nog op, dat komend jaar vermoedelijk een publiekrechtelijk orgaan, een bedrijfschap van de bakkerij, tot stand komt. Vóór deze rede had burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen een welkomstwoord tot de congresbe zoekers gericht. Op de morgenbijeenkomst werd de heer M. de Jonge uit Ellewoutsdijk, ééu der pioniers van do Zeeuwse Bakkersbond, de medaille van ver dienste opgespeld, De lieer Smit. Jarenlang secretaris van de Zuid- hoUandse bond, kreeg het erelid maatschap aangeboden. Besloten werd' een telegram aan koningin Juliana te sturen. Middagbijeenkomst Nadat de dames hun echtgenoten hadden achtergelaten met de bak kersproblemen, om zelf een tocht over Walcheren te maken, voerde in de middftgbijeenkomst de heer A. Schoep het woord over de eco nomische ontwikkeling van het bakkersbedrijf en de aspecten voor de toekomst. Hij bracht zijn toehoorders eerst de dertiger jaren in herinnering en leid de hen vervolgens naar de mechani satie in de jaren 1952-1953, toen de sanering in liet bedrijf doordrong. Aan de veranderde situatie, die de laatste jaren op velerlei gebied is ontstaan, zal de middenstand moe ten aanpassen, aldus spreker. Hoe wel recente onderzoekingen hebben uitgewezen, dat 52% van de consu ment „zomaar" een winkel binnen stapt, achtte do lieer Schoep het toch noodzakelijk om in dc toekomst meer Ook gemeente Hoek koopt frankeermachine De gemeenteraad van Hoek heeft in de dinsdag gehouden vergadering be sloten over te gaan tot de aanschaf van een frankeermachine. De voor zitter, burgemeester A. F. Hanssens zei dat de gemeente volgens de nieu we regeling voor het verzenden van dienststukken per jaar f 1307 moet betalen. Do aanschaf van de fran keermachine komt op 877,50. De raad verleende optie op bouw grond in het uitbreidingsplan Boe- rengat voor drie maanden aan een brouwerij voor de bouw van een res taurant. Aan de heer De Smit te Terneuzen werd optie in het zelfde uitbreidingsplan verleend voor de tijd van zes maanden voor de bouw van een woning met winkel. Bij de bespreking van de begro tingswijzigingen 1959 en 1960 merkte de heer J. van der Peijl op, dat clo post onderhoud ambts woning burgemeester te hoog was. Ook in 1958. De voorzitter gaf een specificatie van de uit gaven. waarmee de heer Van der Peijl genoegen nam. Hij hoopte echter dat dit bedrag in de volgende jaren lager zou worden. Bij de rondvraag merkte de heer Van der Peijl op dal de raad te wei nig vergadert. ..Het is net alsof je geen raadslid meer bent" zo zei hij. „Drie maal per jaar is te weinig." De voorzitter zei dat het opschuiven van de behandeling van verschillen de punten een belangrijke oorzaak was. Aan mejuffrouw B. J. F. Goor, on derwijzeres aan dc openbjre lagere school, zal, wegens liet bereiken der pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag worden verleend. aandacht aan de consument te beste den. Deze bepaalt tenslotte de be slissing van de produktie. Tenslotte wees hij erop, dat moderne bedrijfs voering kennis van cijfers en prijzen eist. Tijdens zijn betoog bleek, dat het aantal bakkers in Nederland een dalende lijn vertoont. Waren het er in 1956 nog 13.000, thans telt Nederland nog geen 10.000 bak kers. Vervolgens nam de heer Van Wor- kum in een kort referaat de nacht arbeid onder de loep. Een onderzoek in 1400 gezinnen, zo verklaarde de Inleider, had uitgewe zen, dat dit vooral een psychische be lasting met zich brengt. Als laatste spreker trad voor de congresleden op de heer A. Korstan- je, rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland. Deze gaf de aanwezigen in een kort betoog enig inzicht In de mogelijkheden en moeilijkheden van' het Deltaplan. Een gezamenlijk bondsdiner besloot het congres, dat in Vlissingen werd gehouden ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de Zeeuwse Bond. (Advertentie) 1 enkele doos bewijst het U Voordracht voor rechter in rechtbank Middelburg Ter voorziening in een vacature van rechter in de arrondissementsrecht bank te Middelburg heeft dit college een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: Mr. T. W. Attema, griffier van de kantongerechten te Middelburg, Oost burg, Terneuzen en Zierikzee, tevens kantonrechter-plaatsvervanger te Middelburg en rechter-plaatsvervan- ger in de arrondissementsrechtbank ;e Middelburg; mr. H. C. U. J. Huber, rechter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Arnhem; me juffrouw mr. S. W. C. Noteboom, substituutgriffier bij de arrondisse- menstreehtbank te Rotterdam. (Advertentie) de nieuwe gevulde vruchten-ulevellen FijnFAAM fantastisch KANTONRECHTER MIDDELBURG Bromfietsers reden 15 km boven maximumsnelheid De kantonrechter te Middelburg, mr. J. J. Moolenburgh, heeft woensdag morgen de varensgezel W. A. van H. uit Sint-Laurens bij verstek veroor deeld tot een boete van 50. Van H. had op 30 maart jl. des nachts om I uur in staat van dronkenschap zijn moeder bedreigd door met een stoel naar haar te zwaaien. Als getuige vertelde de bankwerker M. van S., een buurman, enkele bijzonderheden over de toedracht van deze bedrei ging. Van H. was die nacht thuis gekomen en had zich dreigend tot zijn vader gericht. „Nu is het afgelopen, jij hebt me altijd klein gehouden", sprak hij tot hem. De vader vluchtte evenwel in zijn kantoortje, waarop de varensgezel een stoel greep en daarmee dreigend naar zijn moedèr sloeg. Van S., die na afloop van zijn werk nog enkele ogenblikken met de Van H.'s kwam praten, slaagde cr in de stoel aan de jongeman te ont futselen, waarna ook mevrouw Van H. een beter heenkomen kon zoeken. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, eiste een onvoorwaardelijke geldboete van 40, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 dagen met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter liet- deze laatste straf in zijn vonnis vervallen, maar verhoogde de boete tot 30. Te hard gereden De scheepsbouwer C. V. uit Middel burg reed op 29 mei met een snel heid van 45 km op zijn bromfiets over de Paul Krugerstraat te Vlis singen. Hij wist, dat de limiet g< steld was op 30 km, maar niet, elf hij 45 km reed. De kilometerteller van zijn voertuig was namelijk niet in orde. „Deze overtreders bezorgen het verkeer en de justitie bijzonder veel last", betoogde de officier, «die een boete van 20 eiste. Mr. Moolen burgh legde voor deze zorgeloze wij ze van rijden een boete van 15 op. Op dezelfde dag was de gepensio neerde militair C. R. uit Vlissingen in de Badhuisstraat bekeurd, omdat hij op zijn bromfiets 45 km snel reed. Hoewel de snelheidsmeter van zijn brommer niet in orde was, be twijfelde R. dat liij deze door de po litie geconstateerde snelheid gereden had. Niet harder dan 26 27 km, meende hij. „Ik' kon namelijk de "langzaamste bromfiets cr niet mee inhalen", verzekerde hij. Mr. Lrbret eiste een boete van 20, die de kan tonrechter reduceerde tot 10. De automonteur J. van R. uit Kou- dekerke had op 29 mei In het water wingebied onder Vrouwenpolder ge lopen. Hij verklaarde de borden niet gezien te hebben. De eis van 10 verminderde mr. Moolenburgh tot 7.50. De landbouwersknecht M. de W. uit Hcinkenszand werd tenslotte tot een zelfde boete veroordeeld, om- Emigrant kwam over De oud-inwoner van Oostorland, de heer L. Bolle die in 1952 naar Cana da emigreerde waar hij nu een land bouwbedrijf heeft, is voor een ver blijf van enige weken in Zeeland te ruggekeerd, mede in verband met het 50-jarig huwelijksfeest van zijn ouders. dat hij op 26 mei op de Oostlauge- weg te Ovezande een verblindende verlichting op zijn bromfiets ge voerd had. De cis was hier.eveneens TIP- Zuiveringsinstallatie te Oudelande gereed De raad van Oudelaiulo lieeft beslo ten do elektrische installatie in een aantal gemeentewoningen in over eenstemming te brengen met de P.Z. E.M. voorschriften. Het werk werd opgedragen aan de heer J. Long te Oudelande. De rioolwaterzuiverings installatie is thans zover gereedge komen, dat ze sinds enkele dagen kan proefdraaien. De officiële ople vering en ingebruikneming zal waar schijnlijk binnenkort kunnen plaats vinden. Door onverklaarbare oorzaak is de grote luidklok in de gemeentetoren gebarsten. Alvorens verdere maat regelen te nemen zal advies ge vraagd worden aan de rijksinspectie voor de kunstbescherming. Het schoolbestuur der bijzondere la gere school is er mee akkoord ge gaan om het maken van een schets- plan voor het gemeenschappelijke schoolgebouw voor openbaar en bij zonder lager onderwijs op te dragen aan de heer J. N. Wirtz, aldaar. Nu alle leden van het Burgerlijk Arm bestuur bun functie hebben neerge legd, sprak de raad de wens uit dat de mogelijkheden tot opheffing van deze instelling zullen worden onder zocht. De gemeentewoning Vanderbijlpark- straat 13 werd verhuurd aan de heer I. Helmstrijd en de woning Slagt- weistraat A 81c aan dc heer S. M. van 't Veer. Vastgesteld werd Pc slotwijziging der gemeentebegroting 1959. Collecte Te Borssele heeft een collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding opge bracht f271,30. De collecte voor de Nederlandse Ver eniging Sociale Zorg voor minder- validen (A.V.O.) heeft te Zoutelan- de f47,30 Opgebracht. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Amsterdam: Ph. W: Bergkotte te Oosterbeek. GEREF. KERKEN Beroepen te Pesens-Moddergat: A. C. van Beek jr., kand. te Woerden. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam: J. van Doorn te Tholen. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Bedankt voor Musselkanaal: C. Zijl stra te Franeker. ZONDAG IN MIDDELBURG Met sterke zeventallen uit Duitsland en België De Middelburgse atletiek- en hand balvereniging E.M.M. bestaat 35 jaar. De club werd opgericht op 16 maart. 1925 en Is na vele ups en downs een toonaangevende vereni ging in Middelburg geworden. Vooral in do zaalhandbalsport hebben de he ren van E.M.M. een grote naam ver worven. Zondag a.s. organiseert de jubileren de vereniging een internationaal ze- venhandbaltoernooi met deelname van Duitse, Belgische en Hollandse teams. Niet minder dan 28 teams hebben ingeschreven en er zijn vijf speelvelden uitgezet. Veel belangstelling zal uitgaan naar de prestaties van T.v.S. Hanno- JAARVERSLAG OVER 1959 Veel belangstelling voor opleiding verpleging Op woensdag 27 juli a.s. zal in de stiehtingskerk van de inrichting Vre derust Dij Bergen op Zoom de 56ste jaarvergadering worden gehouden van. de vereniging tot christelijke verzor ging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland. Het wijdingswoqrd zal gesproken worden door ds. P. Homburg, gerefor meerd predikant te Vlissingen. In de vergadering zullen na de behandeling van de jaarverslagen 6 bestuursleden moeten worden gekozen. Ten eerste wegens periodieke aftreding" van de heer J. W. van 't Hoff uit St.-Laurens die herkiesbaar is en ter voorziening in de vacatures door het periodiek af treden van de heren B. J. v. d. Berg uit Middelburg, drs. A. Elshout uit Koudekerke, D. Kodde uit Zoutelande en M. Krijger uit Bruinisse. Voorts in de vacature ontstaan door het ver trek van de heer S. K. Phaff. 's Middags zal er een gevarieerd pro gramma zijn, dat verzorgd zal wor den door de personeelsvereniging van Vrederust. Jaarcijfers De inrichting Vrederust beschikte per 31 december 1959 over een staf perso neel van 162 mannen en 156 vi-ouwen (resp. 158 en 168 in '58.) Uit de ver- pleegdienst waren 8 verpleegsters ver trokken. Drie leden gingen met pen sioen. Er bestond zeer veel belang stelling voor de opleiding. Tal van per soneelsleden deden met goed gevolg examen. Op 1 januari 1959 waven resp. 465 mannelijke en 423 vrouwe lijke verpleegsters opgenomen; dit aantal was per 31 december 459 en 432. Voor ontspanning van de verpleegden en opwonenden werd zeer veel gedaan. Het aantal ontspanningsavonden, die meestal door de personeelsvereniging- worden voorbereid, neemt gestadig toe. De rijtoeren móchten zich als an- dei'e jaren in een grote belangstelling verheugen. Nadelig saldo Het verslagjaar koü financieel he laas niet zonder een nadelig saldo worden afgesloten. Ondanks een verhoogde verpleegprijs ad f8.48 (v. jr. 8,17) moest het negatief resultaat op f 47.334,15 worden be cijferd. Ten opzichte van het jaar 1958 stegen de lasten met ruim Kamperland werd woensdagmiddag offi cieel opgenomen in de rij van Zeeuwse bad plaatsen met goede ac commodatie, toen bur gemeester J. van Halst van Wissenkerke bij hotel „Kamperduin" de Nederlandse drie kleur hees, ten teken dat dit hotel was ge opend. „Kamperduin", mooi gelegen te midden van het fraaie bungalow park „de Banjaard" is het eerste hotel aan de Noordbevelandse dui nen en kan de badgast alles bieden. Burgemeester Van Halst memoreerde in zijn openingstoespraak de totstandkoming van het recreatiegebied „de Banjaard". Nauwelijks heeft men, toen het Dvieeilandenplan vaste vormen ging aannemen en men de eerste plan nen voor een recreatie gebied aan de west kant van liet eiland maakte, durven denken dat een en ander een zo grote vlucht zou ne men. Toen in 1959 toestem ming werd verkregen voor de bouw van een bungalowpark waren de oorspronkelijke geplan de vijftig bungalows al direct uitgegeven; cr bestond toen nog meer interesse. Daarop is een begin gemankt met een nieuw plan voor 89 bungalows. Dit. moet in 1961 klaar zijn en nu reeds zijn al deze bun galows uitgegeven. Is het daarom een wonder, aldus burge meester Van Halst, dat ik met genoegen alle medewerking heb ver leend, aan de totstand koming van dit hotel". Wel noopte burge meester tens'fltte dat èn In het hotel èn het bungalowpark, de rust en stilte de bo ventoon zullen voeren. Hij wilde hier accom modatie scheppen voor de naar rust zoekende mens. De heer G. P. Leen- dértse, voorzitter van de Noordbevelandse V. V.V. en provinciaal be stuurslid, stelde het zeer op prijs, dat een Noordbevelandse fami lie het heeft aange durfd op deze plaats een hotel te bouwen. De heer J. P. de Regt, noemde „Kamperduin", de parel van „de Ban jaard". Tenslotte sprak de heer J. S. Versprille gelukwensen uit na mens de Noordbeve landse collega's. De ei genaar. de heer De Regt, dankte alle spre kers, de architect en de aannemers met hun personeel. f 121.000,Het naar de verlies- en winstrekening overgebrachte nade lige saldo van do exploitatiereke ning beïnvloedt de resultaten over het jaar 1959 in zeer ongunstige zin. Het nadelig saldo over 1959 be draagt f 22.722,83. In 1959 was er sprake van een verde re koersverbetering van de in bezit zijnde effecten. Een bedrag van f 11.346.37 kon naar de reserve koers verschillen worden overgebracht, wel ke reserve thans in totaal f 31.728, De lening van de Stfthting tot Chris telijke "Verzorging van Neurosepa tiënten nam iets toe. Het hoogtepunt is hiermede wel bereikt. In tótaal werd f 102.050,18 'geïnvesteerd en f72.250,18 afgeschreven. De lening- schulden verminderden met een be drag van 32.200,door aflossing nieuwe leningen werden niet opgeno men. Aan enkele personeelsleden, die door koop zelf in huisvesting voorzagen, werden hypothecaire leningen ver strekt. Hef verenigingsvermogen steeg met f46.329,87 tot f358.859,71. ver '87 dat in de zaalhandbalsport in de Oberliga Niedersachsen speelt cn de 2e plaats bezette achter de Duitse landskampioen Vfl. Wolfsburg. Ook werd door T.v.S. Hannover '87 kort geleden deelgenomen aan de Noord- duitse kampioenschappen waar we derom de 2e plaats werd bezet. Een team dus dat in Duitsland een voor aanstaande plaats inneemt. Vcrheu- fend is het daarom dat thans ook in eeland eens een dergelijke ploeg aan het werk te zien is. De Belgische vereniging Dendermonde heeft door haar veelvuldige deelHame aan Ne derlandse toernooien haar spelpeil aanzienlijk verbeterd. De poule-indeling is als volgt: Heren poule A. Volharding (Goes), KA.V., Dendermonde (België), S.O. A,, (Breda), F. S. 1898 Dortmund (Duitsland), de Meeuwen (Rotter dam) en E.M.M. (Middelburg). Heren poule B: Tonido (Goes), T.v.S. Hannover 1887 (Duitsland), T.V. Er- kelenz 1860 (Duitsland), Hellas (Goes), Walcheren (Vlissingen) en Vriendschap (Eindhoven). Heren-poule C: Hellas II, Vriend schap II. Vriendschap III, Dender monde H, de Meeuwen II en E.M.M. H. Dames poule D: Hellas II. Tonido. Zeeland Sport, de Meeuwen en Vriendschap. Dames poule E: Hellas I. Walcheren Dendermonde, S.O.A. en E.M.M. De wedstrijden worden gespeeld op het sportveldencomplex „Nadorst" en vangen aan om 10 uur. Er zal telkens 2 x 12% minuut worden gespeeld. Men hoopt om 19 uur het volledige programma te hebben afgewerkt. Advertentie Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE ^TANDPASTA De hier afgebeelde maquette geeft een globale indruk van de tien verdiepingen hoge flat die wellicht, aan de Zeeuws-VUunn- se kust bij Nieuiovliet zal verrijzen. De maquette werd dins dagavond in de gemeeneraad van Nieuwvliet geloond, en de dagavond in de gemeenteraad van Nieuwvliet getoond, en de medewerking aan de bouw te verlenen. Ilct ontwerp voor het flatgebouw is van de Oostburgse archi tect L. W. Rosenkranz. Hij is ervan uitgegaan dat alle toe komstige bewoners van de verschillende flats uitzicht op zee moeten hébben. Daartoe heeft hij het gebouio in Y-vorm ont worpen. De appartementen, die afzonderlijk zullen worden verkocht, zullen door drie liften met elkaar worden verbonden, .liet de bouw zal ongeveer een miljoen gemoeid zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7