Zaak-Oosterland diende voor de Raad van State Chief Whip tijdelijk Zeeuwse Almanak BEDRIJFSPAND VLISSINGSE MELKSLIJTERS GEOPEND 2 tuben van voor BEROEP KRÜININGEN TEGEN BESLUIT G.S. ONGEGROND RIJKSWATERSTAAT IS TEGEN AANLEG STRAND KATTENDIJKE Agenda PRO V IN ül ALE ZEE UWSE CO U R ANT DONDERDAG 23 JUNI I960 IN KORTE ZITTING: Oud-wethouder Zeijler lichtte zijn bezwaren toe (Van een speciale verslaggever) Het Oosterlandse bestunrsdrama heeft gisteren zo goed als zijn laatste akte bereikt. Deze werd gespeeld in.de openbare zitting van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State, toen het beroep van oud-wethouder M. J. Zeijler in behandeling kwam. De slotakte zal te zijner tijd volgen wanneer de Kroon een uitspraak zal doen over de beslissing of de nieuwe raadsle den van Oosterland wel of niet op de wettelijk voorgesclireven wijze zijn toegelaten. Gisteren was het dan nog de dag voor de lieer Zeijler, die persoonlijk naar het Haagse Binnenhof was gekomen om zijn beroep tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de nieuwe raadsleden wel rechtsgeldig benoemd werden verklaard, toe te lichten. De heer Zijier was niet alleen vanuit Zeeland naar de residentie getogen. Ook zijn tegenspeler, burge meester S. H. W. Laurense, had in gezelschap van wethouder Bolle de reis naar het regeringscentrum ondernomen, alsmede de hoofdcommies van de provinciale griffie, de heer M. F. de Jonge. Gescheiden In de wachtkamer waren de par tijen al gescheiden. Aan de ene kant wachtte de heer Zeijler op de dingen die komen zouden, terwijl aan de andere kant burgemeester Laurense met wethouder Bolle een plaats vonden. Deze scheiding werd voortgezet toen de openbare zitting begon en de vice-president van de Raad van State, prof. mr. L. M. Beel, de opgeroepenen naar binnen liet komen. De Zeeuwen kozen zich een plaats op de eerste bank. Rechts de heer Zeijler, links burgemeester Laurense met wethouder Bolle. Maar tussen lien in zat de gemachtigde van het da gelijks bestuur der provincie, de heer De Jonge. Toen er eerst twee andere zaken aan de orde kwa men, verhuisde burgemeester Lau rense naar de zijbanken, weldra gevolgd door zijn wethouder. De behandeling van de zaak Ooster land duurde betrekkelijk maar kort. Staatsraad mr. Cort van der Linden, die als rapporteur optrad, las, zoals te doen gebruikelijk is, het rapport dat aan de heren staatsraden was uitgebracht. Het waren de bekende feiten, n.l. dat de burgemeester op 19 februari weer in zijn ambt hersteld was, dat vijf raadsleden toen voor de eer bedankten met als gevolg, dat er in de raadsvergadering van 18 maart drie nieuwe leden werden toegelaten, die onder normale omstandigheden nog niet op het gestoelte der ere zou den zijn gekomen. Want juist die raadsvergadering had de heer Zeijler in het geweer gebracht. De commissie tot het nazien van de geloofsbrieven op teders lip! IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE van de nieuw benoemde raadsleden bestond uit de twee enig- overgeble ven raadsleden. „Dat klopt niet", zo stelde de heer Zeijler in zijn beroep, „want het reglement van orde schrijft duidelijk voor, dat deze commissie uit drie personen moet bestaan. Die com missie was dus onvoltallig en haar advies had dus geen enkele waarde". Bezwaren De heer Zeijler kreeg direct na het voorlezen van het rapport gelegen heid zijn bezwaren mondeling toe te lichten. Hij deed dit kort en zakelijk. „Oosterland heeft thans een gemeen teraad, die geen afspiegeling vormt van de politieke samenstelling der bevolking", zo merkte hij op. Er zijn thans raadsleden benoemd, die nog geen 75 van de kiesdeler hebben gehaald. Men mag dan wel zeggen, dat er volgens de letter van de Kies wet is gehandeld, maar het is zeker niet in ae geest van do Kieswet". Burgemeester Laurense en wethou der Bolle waren alleen als belangstel lenden gekomen, zo bleek tijdens de zitting. Hoewel zij zich hadden laten „boeken" op de presentielijst bleven zij rustig op hun plaats zitten, toen de OosteiTandse zaak aan de orde werd gesteld. De heer De Jonge van de Provinciale Griffie kwam na de heer Zeijler aan het woord. Ook hij had niet veel. tijd nodig en kon met enkele woorden vol staan. In de schriftelijke stukken was de kwestie uitvoerig genoeg be handeld. „Het enige bezwaar van de heer Zeijler is, dat er niet volgens de geest van de Kieswet gehandeld zou zijn. Maar hij erkent zelf, dat er wel volgens de letter van de wet is gehandeld", zo merkte de heer De Jonge op. „Voor het standpunt van de heer Zeijler kan men nergens steun vinden. Geen der deskundigen, die over de Kies wet en haar toepassing hebben ge schreven, nemen een ander stand punt in, dan thans door Ged. Sta ten is gedaan". „De teleurstelling van de heer Zeij ler is begrijpelijk", zo vervolgde de heer De Jonge. „Maar hij zal zich er mee moeten verzoenen, omdat wat thans gebeurd is de consequentie be tekent van zijn eigen bedanken als raadslid. De vijf raadsleden, die be dankten^ vonden het onjuist, dat de burgemeester weer in zijn ambt her steld werd, doch dit is een besluit van de Kroon geweest. In feite hebben de lieer Zeijler en de andere vier raads leden. die bedankt hebben, zich dus willen verzetten tegen een beslissing van de Kroon. De toepassing van.de Kieswet staat daar dus buiten „Wilt U hierop nog wat zeggen", vroeg staatsraad prof. Beel aan de heer Zeijler. „Neen, ik dank U", aldus de heer Zeijler. „Wanneer de aanwezige staats raden geen verdere inlichtingen meer nodig hebben, sluit ik de behandeling van deze zaak. De afdeling zal zich nog nader over de zaak beraden en later advies aan de koningin uitbrengen", zo besloot prof. Beel de behan deling, daarbij de voorzittersha mer laten vallend. De Zeeuwen konden weer naar huis gaan. Afzonderlijk, want de heer Zeijler was reeds op het Binnenhof verdwenen, toen bur gemeester Laurense met wet houder Bolle nog even stond te praten met de heer De Jonge... „DE COMBINATIE" Petitie muziekschool in raad Hulst Het agendapunt voor de gemeente raadsvergadering te Hulst, die vrij dagavond om half aelit zal worden gehouden, dat meer dan gewone be langstelling zal trekken is de behan deling van een ingekomen stuk, on dertekend door ongeveer 130 ouders van leerlingen van de Hulster-afde ling van de Zeeuwse muziekschool. Zij vragen daarin herstel van de af deling. De raad heeft zich in de vo rige vergadering uitgesproken tegen voortzetting van de school in Hulst. Voorts zullen de raadsleden spreken over voorstellen tot grondverkoop, tot het verlenen van subsidies en tot vaststelling van enkele begrotings wijzigingen. De agenda vermeldt bo vendien een voorstel tot openstelling van de winkels op zondagen. Mr. Mes opent jubileum expositie van Kimpe Mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van het college van Ged. Staten van Zeeland, zal zaterdagmiddag om 3 uur in het Kunstmuseum te Middelburg de ju- bilèumexpösitie openen van Reimond Kimpe ter gelegenheid van diens 75e jaardag. Na het openingswoord van mr. Mes houdt de letterkundige Paul Haimon een inleiding. (Advertentie) Voor parelwitte tanden UITSPRAAK VAN DE KROON: Grote verbetering voor behandeling van de melk Met de sleutel, die hem door het vijf jarige dochtertje Blaartje van de di recteur, de heer S. J. G. Adding, was aangeboden, opende de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, woens dagmiddag het nieuwe gebouw „De Combinatie" van de Vlissingse iu- koopvereniging voor melkprodukten aan de Schuitvaartgracht. Hiermee is een belangrijke stap gezet naar een betere verzorging van de melk produkten op hun weg van de fa briek naar de consument. Tevoren had de voorzitter van de in koopvereniging, de heer G. Jagt, tij dens een bijeenkomst in het her vormde wijkgebouw 't Anker een overzicht gegeven van de werkzaam heden die tot de volgens hem „zo be langrijke ceremonie" van de opening hadden geleid. Op 2 april 1957 was VAN uitvin TOT De hulp, die liet Rampenfonds al sinds 1953 biedt, is nog steeds in volle gang. Een levend bewijs hiervan is wel de toezeg ging die de gereformeerde kerk CONVERSATIE Drie echtparen, voorzien van twee kindertjes, waren het die bezit na men van een groot deel van dat ter rasje in Middelburg. De 'kinderen, een knaapje en een meiske van een jaar of vier ieder, werden voorzien van ijs en toen kon de conversatie beginnen. De vrouwen waren naar de Floriade geweest. De mannen niet. „Heel mooi is het daar, heel mooi", vertelden de vrouwen, maar zo voegden ze er aan toe „je moet wél van bloemen en planten houden. Dat wel. Het zijn allemaal bloemen en planten, zie je, en ja, als je daar niet van houdt is er eigenlijk niet veel aan. Je ziet er alleen maar bloe men en planten De mannen verwerkten het zwijgend. De vrouwen dachten nog loat na over het genolene. „Toch zie je er ook wel andere dingen", herinnerde er zich een. „Kaas maken hebben we ook gezien". De anderen knikten opgetogen. Ja dat was waar ook. Kaas maken hadden ze ook gezien. Weer was het even stil, toen riep het meisje, dat al die tijd zwijgend van haar ijsje had zitten lepelen, plotse ling: „En melle!" ,Mou jij je mond", sprak de moeder op een routinetoon en daarmee was de conversatie uitgeput—.w in Bruinïsse heeft ontvangen. Het rampenfonds heeft name lijk de toezegging gedaan, dat deze kerk over een zodanig be drag mag beschikken, dat liet bouwen vari een nieuw kerkge bouw mogelijk wordt! Deze nieuwbouw is noodzakelijk om dat tengevolge van de inundatie na de ramp van februari 1953 de muren zodanig van de zoutschade te lijden hebben gehad, dat zij in bijzonder slechte toestand verkeren. Het is de bedoeling, dat de kerk op de plaats van het huidige gebouw zal worden opgetrokken. Het gerucht, dat vorig jaar in Zee land ging over het vormingscentrum „Hedenesse", dat buitenlandse kam pen zou organiseren, is allerminst een loos gerucht geweest. Want, in derdaad hebben toen ergens in de "Vogezen een aantal Zeeuwse jongens een piekfijn kamp in elkaar gezet. Dit jaar wil men niet dén, maar twee buitenlandse kampen voor Zeeuwse jongelui houden. Van 30 juli tot en met 15 augustus wil men bet zuid oosten van Engeland opzoeken, met name de streek rond Londen. Van 13 tot en met 29 augustus staat een fiets-tentenkamp in de Franse Ardennen op het programma. Bij beide reizen zal men eerst enige dagen in het centrum verblijven, dan volgt een trektocht langs de jeugd herbergen en kunnen de deelnemers genieten van het natuurschoon. Ten slotte verblijft men nog twee dagen in Cadzand om uit te rusten en de hele tocht nog eens de revue t<? laten passeren. een commissie in het leven geroepen die de mogelijkheden om te komen tot de oprichting van een coöperatie ve inkoopveremging van Vlissingse melksliiters, -moest bestuderen. Op de 17e september van dat jaar werd het besluit tot oprichting genomen, een oprichting die op 23 juli 1958 een feit werd. De vereniging gaf later aan de Vlis singse architect J. Jobgfe de opdracht een bedrijfspand te ontwerpen, waarin opslagruimten, zonodig ge koeld, spoelboxen, ruimte voor de ad ministratie en een woning voor de bedrijfsleider moesten worden onder gebracht. Binnen een jaar na de oprichting, namelijk op 22 juni 1959 kon het pand reeds worden aanbesteed. Pre cies een jaar na de aanbesteding', woensdag dus, vond de officiële ope ning plaats. De voorzitter bracht dank aan allen die tot deze vlotte gang van zaken hadden bijgedragen. GELUKWENSEN Na de opening, gevolgd door een rondwandeling door het nieuwe ge bouw, keerde het gezelschap terug naar' ,,'t Anker" waar burgemeester Kolff, als eerste spreker, de geluk wensen van het gemeentebestuur aan de inkoopvereniging overbracht. Hij meende dat het een goede ge dachte was geweest het gebouw eerst te gaan bezichtigen, zodat men nu eerst weet waarmee men het be stuur van de vereniging kan felicite ren. Schertsend merkte hij op, dat et- tijdens de melkactie wel eens meer gedaan kon worden om het gebruik van melk in de thee te bevorderen, hetgeen door talrijke genodigden, die juist thee zonder melk genoten, zeer werd gewaar deerd. Na de Vlissingse burgemeester maakten nog vele genodigden van de gelegenheid gebruik om de in koopvereniging met het zojuist ge opende gebouw geluk te wensen. De heer A. C. van de Velde deed dat als „goede buur", dus als voorzitter van de woningbouwvereniging „Goed Wonen". Drs. J. J. van Yssel, direc teur van de Keuringsdienst van Wa ren te Goes, zei trots te kunnen zijn op deze nieuwe aanwinst. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de melk produkten op hun weg van de fa briek naar de consument, in de zo genaamde koel-keten nu ook in Vlis singen een betere verzorging zullen krijgen, iets, zoals hij zei, wat niet altijd en overal gebeurt. De heer M. J. N. Schuursma uit Den Haag, farmaceutisch inspecteur van de Volksgezondheid meende ook dat liier een belangrijke stap genomen was. Een zo goede samenwerking als op Walcheren had hij bijna nergens eerder gezien, zo zei hij. De heer S; J. G. Adding, directeur van do „Com binatie" en de architect van het be drijfspand, de heer J. Jobse dankten voor de goede samenwerking en het In hen gestelde vertrouwen. Bezwaren tegen uitbreidingsplan (Van een speciale verslaggever). De Ivroon heeft het beroep van het gemeentebestuur van Kruiningen te gen een beslissing van het college van Ged. Staten van Zeeland, waar bij slechts gedeeltelijke goedkeuring werd gehecht aan het door de raad van Kruiningen vastgestelde uitbrei dingsplan voor de kom der gemeente ongegrond verklaard. De-Kroon heeft overwogen, dat naast de bebouwing in „Eindje in de rond te" in Kruiningen een behoefte aan terreinen voor woningbouw bestaat. De in het door de raad vastgestelde uitbreidingsplan ontworpen bebou wing tussen de Molenstraat en de Welhoekstraat acht de Kroon der halve aanvaardbaar. In de openbare vergadering van de afdeling geschil len van bestuur van de Raad van State is door het gemeentebestuur evenwel aangetoond, dat de behoefte aan terreinen voor woningbouw gro ter zal zijn dan in het uitbreidings plan is voorzien, omdat in het nlan „Eindje in de rondte" minder ter reinen voor woningbouw beschikbaar zullen komen, omdat hier een lagere landbouwschool gebouwd zal worden. Hierbij komt, aldus de Kroon, dat de afrondingsvorm die in het nieuwe uitbreidingsplan aan de bebouwing is gegeven, weinig fraai is, terwijl de uitmonding van de geprojecteerde straat op de Molenstraat uit een oog punt van verkeersveiligheid onwen selijk is. De Kroon is het met Ged. Staten eens, dat het door de gemeenteraad Aanrijding onder Bergen op Zoom Op de Antwerpsestraatweg te Ber gen op Zoom ontstond een aanrij ding tussen een scooter, bestuurd door M. v. L. uit Bergen op Zoom en een auto bestuurd door C. de R. uit Kortgene. De R. had met zijn auto stilgestaan en reed plotseling weg zonder op het achterop komende ver keer te letten. Beide voertuigen wer den beschadigd. Tegen De R. uit Kortgene werd door de politie proces verbaal opgemaakt. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, heeft woensdagmiddag de officiële opening verricht van het nieuwe gebouw ,£>e Combinatie" aan de Schuitvaartgracht te Vlissingen, van de inhoopvereniging van Vlis singse mellcslijters. De opening ver richtte hij met een sleutel die hem door de vijfjarige Klaartje Adding op keurige wijze werd aangeboden. (Foto P.Z.C.). vastgestelde plan op dit punt gewij zigd zal moeten worden en dat de beslissing van Ged. Staten ten aan zien van het uitbreidingsplan dus gehandhaafd kan blijven. Omdat bebouwingsvoorschriften vol- gens de Kroon niet geheel juist zijn, eeft de Kroon gemeend, dat hierin enige wijzigingen moeten worden aangebracht. Veerboot „Prinses Irene" viel uit door storing De veerboot „Prinses Irene" van de dienst Vlissingen-Breskens, heeft woensdagmorgen door stoi'ing in een omvormer van het elektrisch gedeelte van de voortstuwingsinstallatie, de reizen van 6.55, 8.55 en 9.55 uur uit Vlissingen niet kunnen maken. Het m.s. „Koningin Julian werd inge legd om de dionst over te nemen. Door het grote vervoersaanbod kwa men in de voormiddag wachttijden van plm. één uur voor. Om ruim elf uur is het m.s. „Prinses Irene" weer in dienst gekomen, eerst als reserve schip en van 15.55 uur af weer als dienstschip. Gemeente wil in beroep by de Kroon Het ziet er naar uit, dat de ge meente Kattendijke voorlo pig geen strand zal krijgen. Van de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat, Vlissingse garantie voor „show-boot" op Schelde De Vlissingse raad, die vrijdagavond a.s. bijeenkomt, zal zich onder meer beraden over een voorstel om een garantiestelling van 2000 gulden te verlenen aan het comité Vlissingse Zomershow voor de rondvaarten, die ook dit jaar weer met een boot van de provinciale stoombootdiensten op de Westerschelde worden gemaakt. Deze „showboot"-tochten trokken vo rig jaar, zoals bekend, grote be langstelling. In verband met deze grote belangstelling noemen B. en W. het risico voor Vlissingen bij het verlenen van deze garantiestelling slechts gering. Ook wordt voorgesteld de voetbal club Vlissingen medewerking te ver lenen bij de organisatie van het be faamde revanchetoemooi voor dc eerste klas-kampioenen. B. en W. stellen voor een bedrag te verlenen gelijk aan de verschuldigde verma kelijkheidsbelasting en terreinhuur, alsmede een krediet van 140 gulden voor het beschikbaar stellen van een replica van de wisselprijs. ir. J. H. v. d. Burgfc, is al thans bericht ontvangen, dat deze overwegend bezwaar heeft tegen de aanleg van een strand, dat gemaakt zou worden tussen de steiger van de veerhaven te Katseveer en de pas gereedgekomen dam door de Zandkreek. Indien de gemeenteraad in de maan dagavond te houden raadsverga dering een desbetreffend voorstel aanneemt, zal de gemeente in be roep gaan bij de kroon tegen deze beslissing van de rijkswaterstaat. De brief van de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat is des te teleurstellender voor de gemeente Kattendijke, omdat alle andere in stanties met de plannen akkoord waren gegaan. Zelfs had de raad reeds een bedrag van 30.000.-- voor de aanleg van het strand uit getrokken. De in verband hiermee aan Gedeputeerde Staten toege- m-was ,.w Iet. lag iing, dat het strand circa 200 meter breed zou worden. Zweedse ertstanker aan de grond op de Westerschelde Gistermorgen om zeven uur is de 16.109 ton metende Zweedse ertstan ker „Vita Fors" van de Trafik A. W. uit Stockholm bij boei 89 op de Boven schelde aan de grond gelopen. Het schip heeft assistentie ontvangen van sleepboten uit Antwerpen en de zee sleepboot „Burgemeester van Damme" uit Vlissingen. Het schiD werd orri één uur gistermiddag vlot getrokken. ALS DE LUCHT BETREKT... ...hoeft uw gezicht heus niet te betrekken. Zorg, dat u altijd uw BigBen regenjas of -mantel bij de hand hebt. 't Is maar een heel klein pak je. Heel licht en... heel water dicht. De beste en handigste bescherming tegen rukwin den en regenvlagen I Prijzen van 6.90-7.90-9.75* 12.75*-15.75 en 17.50. met PLUvfx) -patentsluiting. VANDAAG Middelburg Electro: „The big coun try" 50.00 uur 14 j. City-theater „Als de kraanvogels overvliegen". 20.00 uur, 14 j. Miniatuur-Walcheren: Mo lenwater 9.00 tot 18.00 uur. Abdij: Klank- en lichtspel 20.45 en 21.45 uur. Vlissingen Alhambra: „Geld en toch geen zorgen". 20.00 uur, a.l. Luxor: „Zonder moeder". 20.00 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2