PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsraad behandelt klacht tegen Israël over Eichmann Goese raad wijst ministeriële commisie van onderzoek af Satelliet gelanceerd van Cape Canaveral BILT MEVR. MEIR: VERONTSCHULDIGINGEN WERDEN REEDS AANGEBODEN Elf doden bij brand in Liverpool 203e jaargang - no. 145 Dagblad, uitgave van de fiima Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdredl: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 juni '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per «run. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. ARGENTINIË VRAAGT GENOEGDOENING De Veiligheidsraad heeft woensdag de klacht van Argentinië tegen Israël over de ontvoering van Adolf Eichmann in behan deling genomen. In zijn resolutie vraagt Argentinië van Israël een passende genoegdoening, overeenkomstig het handvest van de Verenigde Naties en de regels van het internationale recht. De Argentijnse regering eist dat de Veiligheidsraad van Israël bestraffing vraagt van de Israëliërs, die schuldig zijn aan de ontvoering, die een schending van de Argentijnse soevereiniteit genoemd wordt. Voorts verlangt Argentinië, dat Israël zijn excuses aanbiedt en Eichmann terugbrengt naar Argentinië. pleit voor de bescherming: van de rechten van alle landen, aldus dr. Amadeo. Hij zei dat er verschillende soorten vluchtelingen zijn en dat het moeilijk is, de goede van de slechte te schei den. In het algemeen verdedigde hij echter het asielrecht zoals Argentinië dat aan politieke vluchtelingen toe kent. Hij merkte op, dat in de jaren 19331946 talloze vluchtelingen wa ren toegelaten, onder wie veel joden die vaak valse Basis voor overleg ontbrak Gezien het ontbreken van een basis voor overleg heeft Argentinië zicli genoodzaakt gezien, de kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen, al dus de Argentijnse vertegenwoordi ger, Amadeo. Hij was van oordeel dat liet optreden van Israël ouder aUe omstandigheden zeer ernstig" was. Daarbij kwam nog dat het niet paste in het raam van de hartelijke betrek kingen die er tussen beide landen be staan. In Argentinië wonen verscheidene honderdduizenden joden, die een „ab solute gelijkheid van behandeling" genieten", aldus dr. Amadeo. De ver klaring dat Eichmann door particu liere burgers was ontvoerd, achtte hij geen verontschuldiging, daar een staat ook verantwoordelijk blijft voor hetgeen zijn staatsburgers in het bui tenland doen. Argentinië verdedigt niet de persoon van Adolf Eichmann of bij uitsluiting de rechten van Argentinië, maar het S.S.S. T.ijdens het weekeinde zijn- er in het Belgische Francorchamps twee cloaen gevallen, slachtof fers van het vreemde beroep dat autocoureur heet. Ditmaal waren het Engelsen. Dc Britse pers heeft aan deze ongevallen veel aandacht besteed en daarbij hebben geluk kig sommige kranten hun afkeu ring uitgesproken over de wijze, waarop deze autoraces worden ge houden. Zij zijn ontaard in een spel met het gevaar, een gevaar, dat niet meer in de hand kan worden gehou den. Nog niet zo heel lang geleden waren vrijwel alleen buitenstaanders ont steld over ongevallen als deze. De mensen, die op de een of andere ma nier met deze sport hadden te ma ken, haalden er de schouders over op en betoogden dat deze offers nu een maal onvermijdelijk waren. De ont wikkeling van de techniek dwong tot uitgebreide proefnemingen aldus hun betoog en in het kader van deze tests waren autoraces dringend nodig. Tegenwoordig doet dit verhaal min der opgang. Dc autofabrieken ko men er eerlijk voor uit, dat zij echt geen behoefte hebben aan races om er hun produkten te laten testen. De directeur-genaral van een wereld omvattende autofabriek in West- Duitsland heeft daar onlangs duide lijk de aandacht op gevestigd. De industrie beschikt over goedkopere, minder gevaarlijke en vooral ook be trouwbaarder methoden dan races om de serie-auto op de juiste wijze te ontwikkelen, zo betoogde hij onder meer. En deze directeur nam geen blad voor de mond toen hem werd gevraagd waarom autoraces dan wel werden gehouden: „Voor het publiek. Races zijn zenuwprikkelend en leve ren het publiek een show, die aan hun verlangens tegemoet komt. En ten slotte zit er nog een reclame-element in." Dat is duidelijke taal, die een einde maakt aan de quasi-weten- scliappelijke basis, waarop autoren nen naar sommiger oordeel zouden steunen. Show. sensatie, snelheid. Het zijn deze drie S'en, waarom het bij races gaat. Al worden zij opge diend onder de geduldige titel „sport" in werkelijkheid zijn het niets anders dan gewaagde acrobatische toeren, (lie men ook in het circus kan zien en die op een ander vlak daar namen dragen als „dodensprong" of „menselijke kogel". Men zou er zij het met enige moeite vrede mee hebben wanneer slechts de coureurs hun leven met dit volstrekt overbodige werk in dc waagschaal stelden. Maar helaas is dat niet het geval. Ernest Heming way moet eens hebben gezegd: „Een stierenvechter draagt alléén het risi co. maar deze nietsnutten nemen vrij wel altijd anderen mee in hun onge luk". Een juiste opmerking: ook in Nederland neeft men daarvan voor beelden meegemaakt. En wie herin nert zich niet bet drama van Le Mans? Maar het trieste van de zaak is, dat men de slachtoffers niet alléén op de autobanen vindt. De snelheids maniakken hebben een grote invloed: (Zie slot pag. 3 kol. I) pieren hadden. Amadeo zeide dat Argentinië pro testeert tegen de schending van de Argentijnse soevereiniteit. Volgens Amadeo maakt het weinig uit of Eichmann al dan niet vrijwillig met de agenten van Israël meeging, want hij had „geen vrije keus". Het betoog van de Argentijnse am- Primes Simone van Uppe-Biester- feldArnoux, een schoonzuster van prins Bemhard, is woensdagmiddag met haar Franse zoon Stephana Ar chibald de Watzdorf, op Schiphol aangekomen. Na aankomst op de luchthaven vertrokken zij in een hof- auto naar paleis Soestdijk. Het be treft een particulier bezoek. Prinses Simone is de echtgenote van prins Bernhards broerprins Aschwin, die in Neio York conservator van een museum is. Foto: prinses Simone van'Lippe-Bies- terfeldArnoux en haar zoon Ste phana Archibald de Watzdorf verla ten het vliegtuig. bassadeur was in hoofzaak juridisch en zonder felheid. De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Meir, erkende dat de Argentijnse wetten door de ontvoering van Eichmann waren ge schonden, maar zij wees erop dat Is raël hiervoor verontschuldigingen had aangeboden. „Wij begrijpen wat soevereiniteit voor een volk zeggen wil", aldus mevrouw Meir. Schond de Israëli sche regering de soevereiniteit van Argentinië of had zij daartoe de bedoeling, vroeg de minister zich af. „Ik moet met een zeer beslist „nee" antwoorden", vervolgde zij. Mevrouw Meir zei dat de ontvoerders, zoals zij, behoorden tot een volk wier lijdensweg in de Tweede Wereldoor- log geen weerga in de geschiedenis vindt. „Geen volk heeft ooit gerouwd om liet verlies van een derde van zijn totaal. Wij telden 18 miljoen aan het begin van de oorlog, wij waren met twaalf miljoen toen de oorlog voorbij was. Zes miljoen Europeso joden werden vergast en vermoord, daaron der meer dan 1 miljoen kinderen", al dus de Israëlische minister van bui tenlandse zaken. De zitting van de Veiligheidsraad Frondizi ontmoet BEN G0ER10N IN ONS LAND Ben Goerion niet President Arturo Frondizi van Argentinië heeft het plan de I premier van Israël, David Ben Goerion te ontmoeten opgege- ven, omdat Ben Goerion voor- i tijdig bekend heeft gemaakt dat Israël de nazi-misdadiger i I Adolf Eichamnn niet zou te- rugsturen naar Argentinië. I Eèn woordvoerder van de Ar- I ^entijnse president, die deze i beslissing van Frondizi be- I kend maakte, zei dat Frondizi I jr eerder mee had ingestemd 1 Ben Goerion a.s. vrijdag in 1 Brussel te ontmoeten. Monteur kwam in brand om De 47-jarige monteur Aaldert Hon- ders is gisteren bij een brand in een garage aan het Stuyvesantplein in Den Haag omgekomen. De monteur was met een collega be zig met grondwerkzaamheden. De oude benzinetank van 4000 liter on der de vloer van de garage moest vervangen worden door een grotere. De mannen waren gaten in de grond aan het boren voor buizen die later het grondwater wegzuigen, hét zo genaamde „pulsen". Een van de mon teurs ging even weg. Toen hij terug kwam stond de kuil, waarin zijn col lega Honders werkte in lichterlaaie. Personeel van de garage kon de brand met schuimblussers slechts ge deeltelijk blussen. De monteur stierf aQbrandwonden in de derde graad, over de zaak Adolf Eichmann is j De Haagse brandweer verrichtte de verdaagd lot vanochtend half elf. nablussing. MET INSTRUMENTEN BELADEN Maakt accurate navigatie mogelijk kleinere satelliet zullen 500 mijl bo ven de aarde door de ruimte razen. De kleine satelliet zal op kleine af stand voor Transit vliegen. Haar voornaamste taak is het komende ijaar dc solaire radiatie te meten Om zes minuten voor zeven Hev derlandse tijd woensdagochtend is van de basis Cape Canaveral een satelliet gelanceerd, die de mens precies zal kunnen vertel len waar hij zich op aarde be vindt. De navigatie zowel op aarde als in de ruimte zal met behulp van deze satelliet accu- rater worden dan ooit. De lancering geschiedde door middel van een Thor-Able-Star-tweetraps- raket. De tweetrapsraket voert een met in strumenten beladen vaartuig mee, dat op een dikke sneeuwpop lijkt. De lancering was een succes en na enke le uren konden functionarissen van de luchtmacht en marine mededelen, dat de satelliet volgens de berekenin gen in een baan om de aarde is geko men. De satelliet splitste zicli in tweeën en beide kunstmanen kwamen in hun baan op ongeveer 500 mijl bo ven de aarde. Aan de bolvormige satelliet, die een diameter heeft van 90 cm en onge veer 100 kg weegt; is nog een kleine re satelliet bevestigd van ongeveer 50 cm, waarin een instrument voor meting van de straling in de ruimte. Transit, de moedersatelliet, en de precies vertellen. ut. Zij kan dan nog 50 jaar lang' in le ruimte blijven. De Amerikaanse geleerden projec teerden de baan van 500 mijl bo ven de aarde opdat de Transit do meest intense storingen van dc ionosfeer, de elekterische gordel van dunne lucht, die zich van on geveer 35 tot honderden mijlen boven de aarde uitstrekt, zal kun nen en-aren. Transit 2 heeft nog een derde De „gast" een experimentele ontvan ger en antenne, die cosmisehe gelui den moet opvangen. Men hoopt dat met dit systeem, ont wikkeld door de Defense Research Telecommunication Establishment in Ottawa, Canada, de aardmensen kun nen horen wat voor geluiden in de Melkweg zijn. De fase van deze test duurt slechts een week. Een ander nieuw aspect aan de Tran sit is een bijzondere klok die aanlei ding zal kunnen geven tot een nieuwe jdsbepaling op aarde. 'at de wetenschap met deze proeven wenst te weten is: Waar liggen precies landmassa's. Hoe kan een scheepskapitein onder alle weersomstandigheden bepalen waar zijn schip zich precies bevindt? Als het volle maan is in New York, hoe laat is het dan precies, tot op de seconde, in Cairo? De klok kan dit Ben Goerion brengt met zijn vrouw een onofficieel bezoek aan ons land. Een Dakota van de Nederlandse Luchtmacht bracht gisteren de Is raëlische premier van Brussel naar Schiphol. Na aankomst zei Ben Goe rion in een korte verklaring dat Is raël gevoelens van oprechte vriend schap en grote bewondering koestert voor het Nederlandse volk. Deze vriendschap is gebaseerd op eeuwenoude historische banden, op culturele waarden die geworteld zijn in de gemeenschappelijke geestelijke erfenis van beide volkeren, de bijbel, en op onze pogingen aan beide zij den om natuurlijke hindernissen te overmeesteren; Nederland door de Bij eèh brand in een modehuis van vijf ■verdiepingen in Liverpool zijn fjisteren minstens 11 mensen om het even gekomen, onder wie zeven wou wen. Tien mensen werden door het vuur verrast op de bovenste verdieping, het elfde slachtoffer was een 34-jarige verwarmingsmonteur die minstens vijf kinderen over een daklijst in vei ligheid had gebracht. Volgens de brandweer had de mon teur er het leven af kunnen brengen indien hij niet terug in het brandende febouw was gegaan. Hij viel van het ak en door een glazen zonnewering. De politie vreest dat nog meer klanten van de zaak omgekomen zijn als gevolg van het instorten van het dak. Vijfjarig jongetje in Den Haag verdronken Het vijfjarig jongetje Willem van Rumpt is woensdagavond omstreeks zes uur een vaart bij de groente en fruitmarkt aan de Fruitweg in Den Haag gevallen en verdronken. Het jongetje was met zijn vader, die grossier in groente en fruit is, meege gaan naar diens opslagruimte. De va der kon zijn zoontje op een gegeven ogenblik nergens vinden. Twee por tiers van de markt gingen onmiddel lijk dreggen. Korte tijd later haalden zij het lijkje op. Ben Goerion na aankomst op Ypen- burg in geanimeerd gesprek met de Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns. zee te bedwingen en Israël door de woestijn terug te dringen. Ben Goerion merkte voorts op dat de vriendschap van het Nederlandse volk en van zijn regering ten op zichte van Israël een bron van die pe voldoening is voor iedere burger van Israël. Nadat de premier en zijn vrouw "t noenmaal hadden gebruikt in het paleis Soestdijk heeft hij een vliegtocht boven de Deltawerken ge maakt. In de avond heeft de minis terraad de Israëlische gast een rege ringsdiner aangeboden. De minister president prof. dr. J. E. de Quay heeft in een tafelrede gezegd dat de vriendschap van Nederland voor Is raël versterkt is in één van de meest bewogen tijdperken uit Nederlands nationale bestaan: de Tweede We reldoorlog. Het oneindige leed onder een gemeenschappelijke onderdruk ker, vooral voor de joodse gemeen schap, heeft de ziel van het Neder landse volk tot in het diepst ge roerd. De Nederlandse premier schetste vervolgens de geschiedenis van de joden m Nederland. In zijn dankwoord zei Ben Goe rion veel waardering te hebben voor de ontmoeting op paleis Soestdijk met koningin Juliana en prins Bernhard. Ook was hij onder de indruk van de Deltawerken. MEERDERHEIDSVOORSTEL B. EN W. VERWORPEN In bewogen vergadering werden heftige verwijten gemaakt In een bewogen raadszitting, die uitliep in stormachtige dis cussies, heeft de Goese gemeen teraad woensdagavond met 12 tegen 2 stemmen en 1 blanco het meerderheidsvoorstel van B. en W. afgewezen om minister Toxopeus te verzoeken een on derzoekscommissie in te stellen, die het beleid van het Goese col lege zou dienen te onderzoeken. Vóór het voorstel stemden slechts de wethouders J. H. Roose en mr. H. B. Bouwman. Blanco stemde mevrouw J. C. van Willegen-Everse. De raads leden waren unaniem van oor deel, dat aanvaarding van het voorstel een ernstige discrimi natie van de commissie-Vis- sclier zou betekenen. De uitla tingen van de vroede vaderen varieerden van „miskenning van de raad", „euvele moed van B. en W.", „brevet van onbe kwaamheid" tot „hoe durft het college", waarmee de dames en heren raadsleden er geen twijfel aan lieten bestaan hoe ze over het meerderheidsvoorstel van B. en W. dachten. Op de publieke tribune volgden belangstellen den met aandacht de schermut selingen tussen de raadsleden enerzijds en enkele leden van het college van B. en W. ander zijds. Zoals verwacht was, ging de raad nog drie kwartier in besloten zit ting. Gesproken werd toen over het wel of niet aan de openbaarheid prijs geven van he rapport-Visscher. Reeds in de openbare zitting hadden B. en W. uitgezonderd wethouder J. J. van Melle aangedrongen op open baarheid van het rapport, maar tij dens de besloten zitting kwam vast te staan, dat de raadsleden daar niets voor voelden. De voorzitter van de commissie, het raadslid J. S. Visscher stelde, dat het rapport openbaar zal worden gemaakt, als de tijd daarvoor rijp is. Aanvankelijk waren het nog vrij on schuldige schermutselingen tussen de raad en de meerderheid van B. en W., maar naarmate de besprekingen vor derden, ging het stormachtiger toe. Over en weer werden heftige verwij ten gemaakt, waarbij burgemeester H. K. Michaëlis herhaaldelijk de spre kers tot de orde moest roepen. Het overgaan in besloten zitting maakte tenslotte een einde aan het geharre war. Na heropening van de vergade ring werd onmiddellijk de rondvraag aan de orde gesteld. Meerderheidsvoorstel Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om minister Toxo peus te verzoeken een onderzoeks commissie in te setellen werd in eerste instantie in den brede toe gelicht door wethouder Bouwman. Hij verklaarde, dat het idee van hem was. Hij had het geopperd in de vergadering van B. en W. op 14 juni j.l. Noch de burgemeester, noch een van de wethouders had hiertegen bezwaren. De heer Van Melle wilde eerst de redactie van het voorstel afwachten, aldus wet houder Bouwman, maar de volgen de dag berichtte hij, dat een ge zamenlijk voorstel niet mogelijk was. „Ik heb toen geredeneerd: dan maar met de grootst mogelij ke meerderheid", zo ging wethou der Bouwman verder. Op een gegeven moment dreigde hij uitlatingen te doen over het rapport, maar dc raadsleden J. S. Visscher (p.v.d.a.) en mr. J. G. v. d. Burgt (a. r.) tikten hem onmiddellijk op de vingers. De heer Bouwman noemde het rap port eenzijdig. De conclusies steunen volgens hem op eenzijdige verklarin gen. Hij merkte voorts op, dat als de raad de minister vraagt een commissie in te stellen, geen risico's van een ver keerde beslissing behoeven te worden aanvaard. Een voordeel is z.i., „dat de vuile was dan binnen blijft. We moeten trachten te streven naar een constructieve oplossing". Als het voorstel niet wordt aan genomen, zullen naar do mening fZte slot pag. 3 kol. 2) Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur. Den Helder, licht bewolkt 18 gr. Eelde, lialf bewolkt 18 gr. Ypenburg, licht bewolkt 22 gr. Vlisslngen, licht bewolkt 23 gr. De Bilt, licht bewolkt 21 gr. Twente, zwaar bewolkt 13 gr. Eindhoven, licht bewolkt 23 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt 24 gr. Helsinki, licht bewolkt 21 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 23 gr. Oslo, zwaar bewolkt 24 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 20 gr. Aberdeen, licht bewolkt 18 gr. Londen, licht bewolkt 26 gr. Amsterdam, licht bewolkt 20 gr. Brussel, half bewolkt 25 gr. Parijs, half bewolkt 29 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 26 gr. Grenoble, licht bewolkt 31 gr. Nice, onbewolkt 25 gr. Berlijn, half bewolkt 22 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 26 gr. MUnchen, onbewolkt 21 gr. Ztlrich, onbewolkt 26 gr, Genève, onbewolkt 30 gr. Locarno, onbewolkt 25 gr. Wenen, onbewolkt 23 gr. Innsbrilck, licht bewolkt 28 gr. Belgrado, licht bewolkt 22 gr. Rome, onbewolkt 30 gr. Ajaccio, onbewolkt 29 gr. Madrid, licht bewolkt 36 gr. Mallorca, onbewolkt 33 gr. VERWACHT... PLAATSELIJK ONWEER. Aanvankelijk vrij zonnig met liogero temperaturen. Later plaatselijk en kele regen- of onweersbuien. Voor namelijk in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen oot en noord. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag vrij zonnig en warm strand weer met in de middag kans op een omveersbui. Temperatuur 23 tot 25 graden. Zeewater 16 graden. Zwak ke veranderlijke wind. Vooruitzichten: licht onbestendig en iets koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1