Nel Fritz: Zeeuwse kandidate voor Rome airsMlas^^T'; produkten «RAFFINM®11 Anders dan ander? PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer SPORT EN WEDSTRIJDEN WOENSDAG 22 .JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN HET HOLST VAN DE NACHT.... it*,, V m l|||k Allonsius snelste Belg in Antwerpen In de op zondag j.I. te Antwerpen gehouden Jandenwedstrijd België Frankrijk, liep Eng. Allonsius uit Westdorpe de 5000 m. Hij eindigde als eerste Belg op de tweede plaats achter de Fransman Bagey. Na hem op de 3e en 4e plaats zijn landgenoten, Leenaerts en Roe- landts. deze sport begon. Ec.-st i nog schuil tussen de tientaUi Met talent alleen komt ge niet aan de top EIGENLIJK NOG in het holst van de nacht althans naar de be grippen van niet erg niatineuze kantoormensen was vorig jaar iedere zeer prille ochtend een een zaam meisje „aan het werk" op het Vlissingse badstrand Dat was de nu 22-jarige Nel Fritz, die als geen ander Zeeuws meisje zo veel doet voor haar sport: het tur nen. Geen ander Zeeuws meisje heeft het dan ook zover gebracht in de sport,, want in feite is Nel Fritz de enige serieuze kandidate uit Zeeland voor de Olympische Spelen in Rome! Wie Nel Fritz de turnsport heeft zien bedrijven en met name haar vrije oefening weet, dat zij een natuurtalent is. Maar met ta lent alleen komt ge tegenwoordig niet meer aan de top van welke sport dan ook en zeker niet bii het turnenDaarom heeft zij naar successen niet cadeau gekregen. Vorig jaar al was zij in de zomer maanden iedere ochtend tegen zes uur reeds op het badstrand te vin den om eerst enkele uren te tur nen voor zij naar het kantoor van ..De Schelde" ging. Nog een bewijs van haar keiharde voorbereiding met de Olympische Spelen in het vooruitzicht is het strakke trainingsprogramma, dat zij zich nu oplegt. Iedere week oefent zij achttien uur. En dat wordt met ingang van volgen de week nog meer! „Want", ver telt ze, „dan begin ik weer met m'n ochtendtraining op het bad strand". Wie het zien wil, moet echter ook om acht uur uit de veren. Ge kunt dan zien hoe Nel Fritz een zware evenwichtsbalk in haar eentje op bouwt, vervolgens wat gymnas- Advertent te) De zagende pijnen van. reumatiek, spit, Ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere middelen fa len. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. tlsche oefeningen doet en tenslotte op die evenwichtsbalk een vloei end programma afwerkt. Voor zulk een voorbereiding is een niets ontziende wedstrijdmentaliteit, 'n allesopofferende zelfdiscipline en een bijna ascetisch bestaan nodig. Maar denk niet. dat Nel Fritz al leen maar een heel ernstig meisje ie, die slechts leeft voor haar sport. In de Nederlandse keurploeg wordt zij veelbetekend „onze kwajongen" genoemd. Zelf zegt ze: „Ai en toe neb ik het wel eens nodig om wat uit de band te springen'. Acht Jaren telde ze, toen zo bij de Vlissingse Turn Vereniging met ging zij uien an dere aspirantjes van V.T.V., maar als veertienjarige begon zij al op de voorgrond te treden en als zes tienjarige was ze reeds reserve voor het Nederlands jeugdkorps. Voor haar en haar trainer Dick Weststrate „Ik zou geen ander willen hebben", aldus Nel Fritz kwam de bekroning in 1959, toen zij samen met Bep Drommel kam pioene van Nederland werd Duitsland, Oostenrijk, België er Polen zijn enkele landen, die Nel Fritz in de turnploeg hebben zien. Tal van landenwedstrijclen maakte ze mee en volgende maand (23 juli) moet ze weer naar En geland voor 'n internationale wed strijd. Voor al die wedstrijden reis de ze in 1958 ruim 12000 kilometer en in 1959 zelfs 22270 kilometer. En dit jaar reisde ze als turnster al bijna 8000 kilometer. Met Enge land enRome in het vooruit zicht kan het dus een recordjaar worden. Men weet het: de laatste jaren zijn de opvattingen over de moderne turnsport nogal gewijzigd. Nel Fritz heeft zich aangepast bii die wijzigingen en vooral uit wat zij zag bij de Europese kampioen schappen in Krakau (Polen 1 heeft zij een les getrokken. Bij do Dora- burgse Helen Soesman neemt zij nu wekelijkse balletlessen en met haar natuurlijke souplesse is zij uiteraard één van do beste leer lingen. Ondertussen is dit ballet-onderwijs al duidelijk van invloed geweest op de oefeningen van Nel Fritz, die bij de laatste selectiewedstrij den voor Rome als tweede eindig de achter Dolly van der Meulen. Inmiddels is deze Dolly van der Meulen door een blessure uitge schakeldZes turnsters gaan naar Rome en het zou een verras sing zijn als Nel Fritz niet één van hen was! Een nadeel is, dat Nel Fritz lange reizen moet maken om naar de centrale training te gaan. „Maar gelukkig krijg ik veel medewer king van „De Schelde", zegt ze. Die medewerking is niet zo verba zingwekkend, want zoveel Zeeuwse kandidaten voor Rome zijn er waarachtig niet Geen druppel water in Italiaanse badplaats M Een goede 300.000 mensen H hebben zondag in de badplaats M Ostia en in de helft van Rome p dorst geleden omdat er geen water was. De watervoorziening van Wes- M H telijlc Rome en de nabijgele- m =j gen badplaats Ostia was vrij- dag afgesneden in verband met werkzaamheden aan lei- M dingen in het olympische dorp. Tevens zou een deel van het H buizennet worden vernieuwd. Zaterdagmiddag werd de wa- tertoevoer hersteld en zater- dagavond trad een grote sto- H ring op die tot gevolg had dat de watervoorziening op- nieuw moest worden afgesne- den. M Ook zondag was er nog geen ivater en 200.000 Romeinen, in hun eigen stad en aan de stranden van Ostia, deden een bestorming van de restaurants en cafe's. Maar die sloten al spoedig omdat er geen water meer was voor de afwas en Tiok geen koffie meer kon wor den verkocht. Mineraalwater bereikte een zwarte prijs van 1000 lire per fles en was toen ook' uitverkocht. Limonades gingen al kort na het mine raalwater dezelfde weg. Illllllllllllllllllllllllllllllllilllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Westduitse hooggerechtshof heelt dinsdag een voormalige penningmeester van de Conservatieve Beierse Partij, de 49-jarige dr. Eduard Maier, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens landsverraderlij ke betrekkingen met de Oostduitse geheime dienst. Hij zou ka rakterschetsen van Westduitse politici aan de Oostduitsers hebben geleverd. 1 1 1 1 Vlissings jeugdteam '43 tegen oud-Vlissingen I De vroegere Vlissingse voetbalglorie komt zaterdagmiddag a.s. nog weer eens in actie op het lioofd- veld aan de Irislaan. Het Vlis singse jeugdelftal van 1943, dat jeugdkampioen werd in dat jaar, speelt zaterdagmiddag tegen het eerste team van Vlissingen uit 1943. Ook vorig jaar werd deze „reünie-wedstrijd" reeds gespeeld en de „jeugd"-ploeg won toen met 64. De wisselbeker is dus nu in het bezit van de jeugd uit 1943, die inmiddels 17 jaar ouder Is ge worden. De opstelling van Vlissingen I voor deze wedstrijd luidt: doel: Strui- wigh; achter: H. Burgerhof en J. Burgerhof; midden: J. Brinkhaus, D. de Joode en L. Butz; voor: P. v. d. Schraaf, A. Hendriltse, Wim v. d. Kasteele, J. Oreel en Tom Peeman. De jeugdploeg (destijds tevens Vlis singen II) verschijnt in de volgen de opstelling: doel: J. Aarnout- se; achter: P. Barten en A. Wijg- man; midden P. Visser, C. Rafe laar en J. Groen; voor: C. de Groot, J. van Wezel, N. Kerving, Molenbroek en C. Groen. De opbrengst van deze wedstrijd, die om vijf uur begint, komt ten goe de de actie-sporthal. „Baljuw"-rit Zaterdagavond a.s. wordt de jaarlijks terugkerende „Baljuw"-rit verreden, waaraan kan worden deelgenomen door auto's, motoren, scooters en bromfietsen. De lengte van de brom- 1509. Bijna onmerkbaar het piloot Storm de Horzel wat meer naar het noorden koersen en daarna weer wat meer naar het zuiden; maar het onbekende vliegtuig bleef steeds pal achter hem. Het was nu wel duidelijk, dat zij om een of andere re den gevolgd werden en Arend behoefde geen twee maal te raden welke die re den zou kunnen zijn Iemand was blijkbaar bui tengewoon geïnteresseerd in de Valerori-plannen! Arends hersenen werkten snel en weldra had hij een idee. „Eens kijken", mompelde hij bij zichzelf. „Een twee-zits Banshee met vleugeltanksvolgt ons vermoedelijk al vanaf de oostkust Heeft nu dus nog hoogstens brandstof voor twintig minutenHmm, wacht maar mak kers! Ik zal 't jullie eens wat moeilijker ma- I ken. Inplaats van naar Tarmac zullen wij nu maar eens 'n zuidelijker gelegen basis aan doen". Een kwartier later liet hij de Horzel door mid del van de repulsor-straleu sterk afremmen, zodat de kleine machine recht boven het plat form van een kleine burgerluchthaven zweef de. De andere machine schoot met 'n scheu rend geluid onder hem door en piloot Storm grijnsde vol leedvermaak bij de gedachte aan de stuipen die hij de kerels ongetwijfeld op 't lijf had gejaagd met die onverwachte manoeu vre! fietsrit is 40 km, te rijden met een gemiddelde van 20 km per uur. Voor de overige voertuigen is de lengte 67 km met een gemiddelde van 36 km per uur. De rit wordt verreden over Walcheren en is uitgezet over prima wegen. De start is in de garage De Baljuw aan de Koudekerkseweg te Vlissin-. gen. De finish is bij het Strandhotel te Vlissingen. Het inschrijfgeld zal volledig afgedragen worden aan „Sport Steunt Zonneveld". Sterk rennersveld voor „Ronde van Kruiningen" Op 2 juli a.s. zal te Kruiningen weer „de Ronde van Kruiningen" worden verreden. De vereniging „Rentoc", die ook dit jaar weer de koers organiseert, is reeds druk doende contracten af te sluiten. Reeds een groot aantal profs en on- afhankelijken hebben hun contract getekend. Onder hen bevinden zich Arie van Wetten, Henk van Baste- laar, Werner Swaneveld, Piet van Steen voorden, Joop Capteijn, Leo van der Pluijm, Jan Rol, Joop van der Putten, Ab van Egmond en Huub Zilverberg. Opvallend is dat van de Zeeuwse profs nog maar alleen Jan Westdorp uit 's-Heerenhoek werd gecontrac teerd. Aangenomen mag worden, dat echter ook Bram van Sluis uit Vlis- - singen, Jaap Huissoon uit Heinkens- i zand, en Piet Rentmeester uit Yer- seke hun supporters niet zullen te leurstellen. Zij zijn immers slechts zelden in de gelegenheid om in Zee land aan de start te verschijnen, zo dat verwacht mag worden, dat zij te Kruiningen present zullen zijn om in hun eigen provincie te tonen wat zij waard zijn. J[l||||||||||||lil!lillllll||||||||||||||||||||||il|||||||]illlllllllll||||UlllllUI|||||iniJ Rock 'n roll idiool j Tommy Steele getrouwd j De 23-jarige Engelse gitarist §jj =j Tommy Steele, die als „rock 'n roll" idool enige faam heef ver- worven, is zaterdag in de St. H Patri ckskerk te Londen ge- trouwd met Ann Donoghue, een ï'evuesterretje. Voor het hu we- lijk, dat in Soho zeer veel be- H langstelling trok en 90 Londen- se bobbies enkele benauwde uren bezorgde, waren driehon- derd figuren uit de „showbusi- ness" uitgenodigd. Verschillen- de dames van middelbare leef- tijd zijn, door de spanning en M de hitte, flauwgevallen maar geen kreeg het zover dat Tom- my Steele zelf haar op -urde. iliiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif FEUILLETON „Per slot van rekening hen lk niet verantwoordelijk voor net geluk van je broer". „Dat hen je wel! Zie je Carol, als je mij ol' Frank een beetje moogt lijden, Sa dan erg voorzichtig te werk. kind- ef. Indien je meer van Frank's ver leden afwist, zou je begrijpen hoe vre selijk het voor hem. Is, een tweede maal te worden afgestoten. Je hebt dus de keus: Of je besluit met hem te trouwen, óf je laat geen twijfel over bestaan, dat je nooit meer dan een goede vriendin voor hem kunt zijn". Carol wendde zich met een diepe zucht af. „Ik wil noch jou noch je broer ver driet doen", verzekerde zc op doffe toon, „maar ik wens heus vrij te zijn om mijn eigen zaken te regelen, Pru dence. Ik hoop dat we altijd vrienden zullen blijven en ben er zeker van, dat Frank me geen enkele van de boze gevoelens toedraagt, die jy naar het schijnt tegen mij koestert. Ik kan evenmin als een ander op commando iemand liefhebben, zelfs niet om je broer plezier te doen". „Vroeg hij Je dan, hem lief te heb ben?" klonk het bitter, zodat Carol, door deze onverwachte uitval ontsteld, zich met grote ogen naar Prudence toekeerde. Een enkel pijnlijk ogen blik rees de vraag bij naar op, of Frank werkelijk liun gesprek aan zijn zuster had durven te vertellen, maar weldra besefte ze, dat zo'n ge brék aan tact niet in zijn lijn lag. Ietwat spijtig kwam ze tot de slot som. dat deze Hethcrs, broer zowel als zuster, er vooral op uit waren, haar geen onjuiste illusies te laten koesteren over de aard van het. huwe lijksaanzoek. „Goedendag. Prudence", rieo ze kort af, terwijl ze snel de heuvel verder besteeg, in het onaangename bewust zijn, dat Prudence haai' stond na te staren. De ontmoeting had haar diep geschokt, zodat de middag verre van prettig verliep en de oude dokter haar bij hun te voren afgesproken samen komst ietwat weifelend aankeek. „Nemen onze patiënten je te veel in beslag?" vroeg dc oude'dokter, ter wijl hij Carol met een bezorgde blik ln zijn mooie oude ogen aankeek. „Ik heb je gewaarschuwd, kindlief, dat je niet moet proberen, hot leed van de wereld op je schouders te ne men! Leg je neer bij het feit, dat wat je vandaag niet kunt afdoen, waar schijnlijk morgen wel in orde komt... en laat de rest aan de Voorzienigheid over. Goed, goed, bespot me maar als een oude bemoeial, zustertje lk ben oud en lelijk genoeg om je goedertié- renheid te waarderen! Maar nu in ernst", ging hij. somber het voor hoofd fronsend, voort, „is er iets niet in orde, kind? Je zag er de laatste weken niet al te best uit, zodat ik me een beetje ongerust heb gemaakt. Het heeft, hoop ik, toch niets uit te staan met de overal lopende geruchten over jou en een zekere dierenarts?" ,0, dokter!" riep Carol bijna wanho pig, „nu gg.at U me toch ook niet te lijf? U woont hier immers lang ge noeg om te weten wat je van praatjes en geruchten moet denken? Ik mag Frank Hethers graag, zoals de meeste mensen hier dat is alles". Dc oude man glimlachte een tikje on gelovig. „Ik mag hem ook graag", gaf hij be daard toe. „maar met genoeg om met hem te trouwen". Ze lachten allebei om de dwaze opmerking, waarna hij ernstiger voortging: „Dat zijn zo on geveer je gevoelens wat hem betreft, nietwaar? Intussen moet je vooral niet denken, dat ik het zo'n kwaad idee zou vinden; een jong knap meis je zoals jij moet niet dat sombere, eenzame leven van nu blijven lelden, kindlief. Je bent volgens mij nu lang genoeg door je moeder in beslag ge nomen". „Moeder heeft me nodig", antwoord de ze koel, ontstemd door zijn opmer kingen. „Ik meende, dat U nog beter dan anderen zou beseffen, dat ze niet aan haar lot kan worden overgelaten, dokter. Bovendien voél ik me vol maakt gelukkig". Hij antwoordde niet. maar trok alleen zijn borstelige wenkbrauwen ietwat bedenkelijk omhoog. Na een gesprek over een moeilijke, zorg^ ekkende paT tiënt. namen ze afscheid: de dokter om zich naar het ziekenhuis te bege ven en Carol om voor ze huiswaarts keerde nog een laatste bezoek af te leggen. Zé had Frank die dag niet ontmoet en kreeg hem ook de volgende dagen niet te zien, maar ontdekte wél, alles behalve tot haar genoegen, dat er al lerlei min of meer amusante al thans als zodanig bedoelde voor spellingen de ronde deden. Dit alles hinderde haar niet rlleen wat haar zelf betrof, maar ook om zijnentwil. Bovendien drong het nu tot haar door, hoezeer ze Frank's kameraadschap op prijs had gesteld, zodat ze de ge dachte, dat hij haar nu plotseling in de steek liet omdat ze niet met hem wilde trouwen, moeilijk kon verkrop pen. Ze Itad gemeend,- dat hun vriend schap evenveel voor hem betekende als voor haar en toen de dagen ver liepen zonder taal of teken van hem of van Prudence, werd ze steeds neer slachtiger. Natuurlijk bleef dit niet verborgen voor haar moeder; me vrouw Manson stelde het geduld Van haar dochter dan ook vaak o--< een zware proef met haar zinspelingen op wat r,e Carol's dagdromen geliefde te noemen. „Altijd maar piekeren, nietwaar?" beklaagde ze haar liefjes, met een blik die de luchtigheid van haar opmer king moest accentueren. „Iedereen zou heus denken dat de geruchten in het dorp waarheid behelzendat jij verliefd bent op die arme Frank". Carol .kreeg een kleur, terwijl ze haar moeder verrast aanstaarde. „En U denkt zeker, dat ik hem een blauwtje heb laten lopen", pareerde ze handig. „Ik vroeg me alleen af, waarom hij zo'n tijd niet hier is ge weest, maar ik vermoed dat hij het druk heeft". „Niet zo druk of hij heeft no - tijd genoeg om ons een bezoek te oren- gen", hernam mevrouw Manson. „Nog gisteren vertelde Prudence me, dat hij erg onrustig en c ïgelukkig scheen". Carol, die juist het ontbijt had klaar gemaakt, keerde zich verbaasd om. „Was Prudence dan hier?" vroeg ze snel. „Maar waarom hebt U me dat niet verteld?" Mevrouw Manson staarde aandachtig naar een stofvlekje op haar mouw. „Misschien om dezelfde reden dat jij me niets verteld hebt van Frank's huwelijksaanzoek", zei ze tenslotte zachtjes. „Was het somssoms om mij, kindlief?" „Om U?" Nu keek mevrouw Manson toch even op en zag Carol verschrikt, dat de ogen van haar moeder vol tranen stonden. „Laat ik geen spelbreker zijn, lieve kind", sprak ze langzaam. „Trouw met Frank als je hem liefhebt. 11: zal me op d' een of and're manier wel red den. Laat mij je leven niet langer in de war sturen. Ik ben zo'n egoïste geweesthet wordt nu tijd, dat je aan je eigen geluk denkt". Sterker ontroerd dan ze had mogelijk geacht, liep Carol naar de stoel van naar moeder en liet zich er naast op de knieën zinken. „Mijn geluk zou ik bij Frank niet vinden en ook bij geen andere man, moeder", verzekerde ze. „Misschien heb ik er vroeger anders over gedacht, maar dat is nu allemaal voorbij. Ik ben heel tevreden met mijn werk en wil bij U blijven. Heus, ik voel me hier vólkomen gelukkig". Waarna ze haar hoofd aan de schoot van haar moeder verborg en in tranen uitbarstte. Als ze even had opgeke ken, zou ze een zonderlinge uitdruk king van wanhoop hebben opgemerkt in de lichtblauwe ogen van ae bejaar de vrouw, het begin van een huive ring. die ze mogelijk niet zou hebben begrepen. Na even te hebben geaar zeld, legde mevrouw Manson ec ma gere hand op Carol's voorover gebo gen hoofd met de weelderige roodbrui ne lokken. Dan heb je tocli een vreemde manier, om je geluk te tonen", sprak mevrouw Manson op zachte toon, onwillekeurig het liefkozend woordje uit Carol's irille jeugd gebruikend. „Ik heb de ndruk, dat jij en Frank in dit geval even ongelukkig zijn. Och kindlief", ging ze voort toen Carol hevig snikte, „je moot mo niet kwalijk nemen, dat ik zo tot je spreek, maar je weet toch, dat ik je gelukkig wil zien, nietwaar?. .(Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9