Nog geen t.v.-uitzendingen over Holland-Festival Klanken uit de ether Conny Stuart in t.v.-show Wereldomroepambassadeur van ons land in de ether é)\orew, yen cn.... sc/mjven Cakre -fep voor dfebfeel-lefeker" eten KALATOZOF'S „KRAANVOGELS" KREEG VERDIENDE BEKRONING 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 JUNI 1960 Elko week kondigt do Soeda- nees Machmoet Debu Shama een industrie-programma aan. Dan wordt ïn een klankbeeld van vijfentwintig minuten een Ne derlandse industrie belicht dat door talrijke luisteraars ïn het Nabije Oosten kan worden ge volgd. De heer Machmoet Debu Shama begon zijn serie op 1 januari 1959 en zal nog ruim een jaar, elke week aandacht aan een bepaalde industrie wijden. Het verleden jaar werd op el ke woensdag van de maand eveneens in een klankbeeld aandacht geschonken aan het Nederlandse bedrijfsleven. Vele luisteraars in landen van bui ten Europa hoorden dan iets vertellen over de vele activi teiten van dat kleine landje aan de Noordzee. Dat brengen van deze reclame over het le ven cn het werken in ons land in de ether is te danken aan de activiteiten van de Wereldom roep, waar secties uitzendingen verzorgen in het Engels, Indo nesisch, Spaans, Arabisch en Zuidafrikaans. Secties Op het ogenblik wordt nagegaan of deze secties kunnen worden uitgebreid met een voor landen in midden-Afrika. Vierentwintig uur van de dag zijn de zenders in wer king en in een aantrekkelijke vorm wordt voorlichting gegeven voor niet Nederlandse luisteraars. Namelijk vier programma's in 't Engels, 3 in 't Spaans en in het Afrikaans, in het Arabisch en in het Indonesisch. De uitzendingen in vreemde talen duren elk onge veer vijftig minuten. Het tijdstip van de verschillende uitzendingen is steeds zo gekozen, dat ze in het land waarvoor ze bestemd zijn in de avonduren worden ontvangen, 's Zondags zijn er vier uitzendin gen van het Happy Station, die anderhalf uur duren. Dagelijks gaan er vijf program ma's van twee uur de lucht in voor Nederlandse luisteraars in al le delen van de wereld. Daarnaast zijn er voor hen 6 korte uitzendin gen van twintig minuten, die noodzakelijk uit nieuws bestaan. Taak Het is immers een taak van Radio Nederland Wereldomroep om onze landgenoten „waar ook ter we reld" op de hoogte houden van wat er in het vaderland gebeurt. En daarnaast is het de taak van de Wereldomroep niet Nederland se luisteraars vertrouwd te ma- ken met het leven in Nederland, met Nederlandse gewoonte en in. stellingen. Zij horen in de uitzen dingen over onze handel en onze industriële activiteiten, zij worden ingelicht over Nederlandse bijdra gen op het gebied van wetenschap en cultuur en maken in de uitzen dingen ook kennis met de aantrek kelijkheid *-T—3J— landschap. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Ook wordt het Nederlandse stand punt uiteengezet ten aauzïen van de internationale politiek. De We reldomroep zou men daardoor de ambassadeur van Nederland ïu de ether kunnen noemen. Al in 1927 begonnen de experi mentele uitzendingen onder lei ding van Philips in Eindhoven. In die tijd vormden de roepletters PCJ een bekende klank voor etherspeurders. PCJ betekende voor de Nederlandse planter, in genieur en zeeman van huis: con tact met het vaderland. Amateurs in India net zo goed als in Ameri ka stemden graag af op Neder land en velen van hen zijn trouwe luisteraars van het Internationale Happy Station van Edward Startz van het moment af dat dit programma in 1928 begon. Tij dens de oorlog lag het werk vrij wel stil en pas na de Tweede We reldoorlog kunnen we gaan spre ken van volledige kortegolfuitzen- dingen. Radio Nederland Wereldom roep is een onafhankelijke stichting zonder winstoogmer ken. Het bestuur en program maraad, waarin de verschillen de maatschappelijke en reli gieuze stromingen in het land zijn vertegenwoordigd worden benoemd door de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen. Hoewel de Wereldomroep nauw met de regering samenwerkt, heeft deze geen zeggenschap over de programma's. De activiteiten van de Wereldomroep zijn ver deeld over de Nederlandse Dienst de Internationale Dienst (die de buitenlandse afdelingen omvat) de nieuwsdienst, de centrale pro gramma dienst (waaronder de muziekafdeling en de transcrip tiedienst) en natuurlijk de Tech nische Dienst. T ranscript De transcriptiedienst is zeer be langrijk bij deze omroep. Want behalve het feit dat elke dag pro- gramfna's worden uitgezonden worden steeds klaar gemaakte programma's naar talrijke landen in het buitenland verzonden. Zo worden dit jaar weer regelmatig opnamen gemaakt van het Hol land Festival en deze naar de om- roepstations die daar voor be langstelling hebben, verzonde Andere programma's hebben trekking op de inpoldering van de voormalige Zuiderzee, weer ande re hebben betrekking op muziek uit de Nederlandse Antillen of klankbeelden over de viering van het St.-Nicolaasfeest. Soms wor den van een bepaald programma maar een paar platen gemaakt, namelijk als er slechts in weinig landen belangstelling voor be staat. Maar andere progi'amma's gaan dikwijls in grote oplaag naar alle uithoeken van de wereld. De Transcriptiedienst verzendt jaarlijks 25000 programma's in 35 talen naar meer dan 1200 ra diostations. Uitbreiden De bedoeling van deze transcrip tiedienst is dezelfde als van de uitzendingen: Nederland meer be kend te maken en goodwill te kweken voor ons land. Of om het kort te zeggen: om vriendschaps banden met de gehele wereld aan te knopen en te versterken. Het ligt in de bedoeling deze trans criptiedienst uit te breiden ea daarbij ook aandacht te gaan be steden aan de televisie. De voor bereidingen daartoe worden be sproken. VANDAAG T elevisie De A.V.R.O. zal in het zomerpro- gramma voor de jeugd de serie „Met een luipaard op schoot" ver tonen. De A.V.R.O. doet dit daar men van mening is dat vele kin deren niet in de gelegenheid wa ren om des avonds naar de tele visie te kijken als deze serie op het scherm kwam. Vanmiddag wordt reeds een film vertoond. In de avond om 21.10 uur kan men kijken en luisteren naar de komische opera „II maestro di Cappella" van Domenico Cimaro- sa. Deze opera werd geschreven als kamermuziek en dateert uit de jaren 1800. II maestro di Cap pella" is een wat kluchtig ver haal over een dirigent. Hij wil re peteren met zijn orkest, maar de musici doen niet wat hij wil. Als hij de violen vraagt te beginnen weigeren zij, maar de trompetten gaan hun gang, als hij de hobo's vraagt in te zetten, zwijgen deze, maar hoort men de bassen. Ein delijk begint men dan toch cn al zingend vraagt de dirigent blaad je voor blaadje om te slaan. (21.10 uur). Het K.R.O.-programma begint met „voetlicht cn camera" dat wordt gevolgd door „Musicbox". Vanavond hoort en ziet men Jac queline Nero, Kay Cavendish en Stephane Grapelly. Om 21.30 uur wordt een docu mentaire over jeugdcriminaliteit en haar oorzaken vertoond onder de titel: „Ontspoorde kinderen". De Vlaamse televisie is op het scherm met het programma voor de vrouwen. Radio „Het gesproken Portret", een ru briek van de VARA is vandaag gewijd aan de staatsman Ben Goerion, die eon bezoek aan ons land brengt. In de avond wordt na het zomer- promenade concert door het Pro- rnenadeorkest h^t vijfde deel van het „Ballet der bedriegers" uitge zonden. En om 23.15 uur kan men luisteren naar „Avondwandeling op Broadway". Eduard Flipse. dirigeert het Fil harmonisch orkest in de Holland Festival-uitzending om 20.15 uur (N.C.R.V.). Uitgevoerd worden Musica Inizale, Symfonie singu- lière voor orkest capriccio voor piano en blaasinstrumenten en Symfonie nr. 7 van Lajtha. Op woensdag IS juli zal de V AR A-televisie een show op het scherm brengen, waarin Conny Stuurt de hoofdfiguur zal zijn. Annie Schmidt heeft de teksten geschreven en de muziek is van Harry Bennink. Het initiatief van deze uitzen ding is van de Nederlandse danser-choreograaf Arthur Plasschaert, die jarenlang in het buitenland heeft gewerkt en o.a. eerste danser was in de show van Josephine Baker te Parijs. Voor dit programma maakte hij balletten, die ge ïnspireerd zijn op de nieuwe Amerikaanse show-ballet me thode. Deze dansen worden uitgevoerd door negen dansers en danseressen onder wie Plas schaert zelf. Reportages over Tour de France A.V.R.O;, VARA, K.R.O. en We reldomroep zullen tezamen tij dens de Tour de France dagelijks- directe reportages en nabeschou wingen wijden aan dit sporteve nement. De eerste daarvan zal men kunnen horen a.s. zondag. Zaterdag is er een voorbeschou wing. De verslaggevers zijn Dick van Rijn en Jacques Idserda. Zo als men weet zal ook de televisie aandacht aan dit jaarlijkse ge beuren schenken. „Door allerlei omstandig heden kan de Neder landse televisie ook dit jaar geen rechtstreekse uitzendingen geven van het Holland Festival. Er is evenwel geen sprake van onwil vun de zijde van de organisatoren van het festival. Het is eerder een kwestie van vrees van de artiesten voor Uil nieuwe medi um". Deze mening die wij in N.T.S.-kringcn beluis terden. sluit aan hij die van mr. .1. den Daas. een der directeuren van het „Holland Festival", die ons desgevraagd me dedeelde dat samenwer king met de Nederland se Televisie Stichting op hoge prijs wordt gesteld. „Dit medium heeft zijn plaats nog niet gevon den". zo zei mr. Den Daas. „Wij moeten er evenwel in zien te sla gen de moeilijkheden die voornamelijk op het ar tistieke en financiële vlak liggen, te .over bruggen'' zo voegde hij eraan. toe. De heer Den Daas gaf als zijn mening te ken nen. dat de onderhande lingen een moeizaam verloop zullen hebben, onulat „wij onze con tracten niet in gevaar willen brengen door op neming van een clausu le over een televisie-uit zending". De Nederlandse Televi sie Stichting had dit jaar met name belang stelling voor de „Little ballet troupe from Bom bay", het Spaanse bal lot Pilar Lopez, de Bay- erisehe Staat,sopera, het Wiener Burgtheater, de Nederlandse Opera, de Nederlandse Comedic en het Nationaal Theater van België. Nadat de directie van het „Holland Festival" de contracten met de ar tiesten en gezelschappen had afgesloten, heelt de Nederlandse Televisie Stichting onderhandeld over de mogelijkheid van rechtstreekse uit zendingen. Enkele weken geleden ontving zij tenslotte aanbiedingen voor een reportage van twintig minuten van het ballet uit. Bombay en zo moge lijk een uitzending door het Nationaal Theater van België („De spiegel dei' minnen"). Van deze aanbiedingen is geen gebruik ge maakt. De eerste was te duur, terwijl men boven dien deze onderdelen weinig representatief achtte voor het „Holland Festival" als geheel. In N.T.S.-kringen hoopt men te zijner tijd met de directie van het „Hol land-Festival" een rege ling te kunnen treffen, zodat tijdig afppraken over rechtstreekse uit zending van enkele re presentatieve onderdelen van het „Holland-Festi val kunnen worden ge maakt. f Advertentie V neemt een gewone boterham, belegt die met ei en frisse tomaat cn mmm... mmm Dubbeldekker maakt U hem met Calvê Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEEt Een tdeevoor de boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want CalvéMayonaise is wel bij duizend dingen lekke r. Ontdekzelfdienicuwcmogelijkheden. Experimenteer! U doet te Uzelf en Uw eters plezier mee. En om alles voor U nog veel prettiger tc maken: Calvê beloont elk bruikbaar idee met een leukewelkome verrassing Zend Uw»dubbeMekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd cn worden het eigendom van Calvé. Ma.sk. er méérvati met Oalvé ':CM 7.100.147.65 H In de rubriek de Nederlandse j§ Schoolradio wordt vandaag om M tien uur een bezoek gebracht aan de Openbare Rïjksleer- H school te Middelburg, waar de m leerlingen onder leiding van de muzieklerares Renske Nieweg l| m „De zon die schijnt" zullen zin- gen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll Laatste nummer weekblad T.V.? (Van een onzer redacteuren) In liet zojuist verschenen nummer van het befaamde weekblad TV deelt de hoofdredacteur Peter de Ruwe mede, dat met dit nummer de uitga ve van dit weekblad wordt stopgezet maar dat hij hoopt, dat het geen af scheid voorgoed zal zijn. Hij herin nert dan voorts aan de weerstand, die dit blad onmiddellijk na het ver schijnen in september 1958 wekte- bij de omroeporganisaties. Hoewel herhaaldelijk werd gepoogd de om- roepbestuiu-ders duidelijk te maken dat TV niet tegen de omroepvereni gingen gericht was maar 'n onafhan kelijk en vrije berichtgeving over TV-zaken wenste te verzorgen, werd hier in Hilversum geen begrip voor gevonden. Desgevraagd deelde de heer De Ru we ons mede, vooralsnog goede hoop te hebben, dat er binnen afzienbare tijd een nieuwe uitgave zal verschij nen. Hierover zijn ernstige bespre kingen gaande met anderen dan de uitgever Uitgeverij C. Misset N.V. in Doetinchem of de uitgeverij Expli- cator N.V. die speciaal voor TV werd opgericht door Misset. De stand van de besprekingen hierover rechtvaar digt enig optimisme. De vraag is na tuurlijk of de huidige uitgeversmaat schappijen mogelijk de nieuwe uit geverij op prettige wijze de beschik king wil geven over het abonnemen- tenregister. Hoe het intussen zij, be gin juliwor dt de huidige kantoor ruimte aan de Spuistraat in Amster dam ontruimd. Wanneer er een ver volg komt op TV is zeker dat het voorlopig bescheidener zal moeten worden uitgevoerd. „Proefgebied Oristano" Ouder leiding' van Arie de Ruyter zijn op Sardinië filmopnamen ge maakt, voor een documentaire „Proefgebied Oristano", die de VARA zal laten zien in haar te levisie-uitzending op vrijdagavond 1 juli. Die documentaire is gewijd aan een project ter verbetering van de levensomstandigheden op dit eiland, welk project wordt uitge voerd onder auspiciën van de Or ganisatie voor Europese Samen werking. FILMS IN ZEELAND ,,The horse's mouth" in donderdagcyclus Hoewel de filmproduktïe in de Sowjet-Unie vrij groot moet zijn, krijgt men in Nederland slechts zelden Russische werken te zien. Een van die zeldzame werken en ongetwijfeld het meest opzienbarende der laat ste jaren is „Als de kraanvo gels overvliegen." Dit meesterlijke werk van Mi cliail Kalatozof bevat geen ide ologische boodschap. Het onder werp, een prille liefde tegen de dreigende achtergrond van een uitbrekende oorlog past alle tijden en zou evengoed ïn een ander land als Rusland kunnen spelen. Niettegenstaan de dat, is de sfeer in het werk typisch Russisch, zodat het de toeschouwer, die de werken van de grote Russische schrijvers kent, geen grote verrassing zal bezorgen. Het onderwerp is een van de meest beschreven menselijke tragedies en scenarioschrijver Victor Rozof zou geïnspireerd kunnen zijn dóór Tol- Goede bekenden Goede bekenden van elkaar êu goede be kenden van u: Ilcro Citroen in de terras- flesje» cn in dc royale Gczinsfle»! DONDERDAG 23 JUNI. HILVERSUM I 402 m 746 kc/s. 7. KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed overweging. 8.00 Nws. 3.13 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor dc zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Pianospol. 12.23 Wjj van het land. 12.35 Land- cn tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13 40 Amus. muz. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.20 Kamerork. cn so list. 15.20 Gram. 15.40 Gitaarspel. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Viool en piano. 17.00 Voor dc jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 .Promenadeork, en solist. 13.30 Accordoonspel. 13.30 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weertier. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.30 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Kerkbouw in Chatil- lon-Coltgny. lezing. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22,10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsporl- uilsl. 22.43 Avondoverdenking. 23.00 Or- gelconc. 23.30 Platennicuws. 23'5324.00 Nieuws. HILVERSUM n. 29* tn 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.13 Gram. 9.00 Gym. voor dc vrouw 9 15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00-Kookkunst, praatje. 11.13 Alt cn piano. 11.35 Harmo- nie-ork. 12.00 Orgel en hobo. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte jpuz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing: '13.00 Nws. 13.13 Meded. cn gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. cn piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 Gram. 15.00 Viool cn ptano. 15.30 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 13.00 Nws. 18.15 LielUc muz. 18.43 Journ. 19.00 Gevar. progr. v. d. militairen. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Wimbledon tennis- kamp. 20.00 Nws. 20.05 Anjer-actie I960. 20.10 L'ile de Merlin ou le monde ren- verse, komische opera. 21.20 Atlantische jeugd, lezing. 21.35 Gitaarspel. 22,10 Gram. 22.80 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Lichte muz, 23.00 Sportact, 23.10 Dag boek van een grootvader, hoorspel. 23.40 Gram. 23.55—24,00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. 011 weeroverzicht. AVRO: 20.20 Telcvizier. 20.30 Portret v. e. filmer- 21.00 Suiker, spel. 22.20 Einde. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 17.00—18.00 Voor dc jeugd. 19.00 Voor dc rijpere jeugd. 19.45 Jeugdkron. 20,00 Journ. 20.35 Quiz. 21.35 Gevar. progr. 23.00 Journaal. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Voor dc jeugd. 19.30 Nws.. act., weerber. cn Journaal. 20 00 Filmsoliets. 20.15 Filmrcp. over Venetië. 20.25 T.V.- spel (overn. NTS). 22.00 T.V.-rally. 22.30 Nieuws en Journaal. stoi, toen hij zijn verhaal 111 deze vorm goot. De geest, die uit het ver haal spreekt is die van het oude Rusland, ook al is geschiedenis gesi tueerd in de periode 19401945. De film is prima gespeeld. Tatjana Sa- mojlowa speelt zeer ingetogen de rol van het jonge meisje, dat haar sol daat (Alexei Batalow) na een kort stondige idylle naar het front ziet vertrekken. Tatjana Samojlowa is een nog jonge actrice, die in het Russische toneelleven een goede naam heeft. Opmerkelijk in deze film is ook de fotografie van came raman Oeroesewski. De film is te zien in City-theater (Middelburg). Zowel Electro (Middelburg) als Alhambra (Vlissingcn) vertonen William Wyler's groots opgezet te en inhoudrijke western „The Big Country". Een sterke rolbezet ting kenmerkt dit wild-west pro- dukt, waarin karaktcrspelers als Gregory Peck, Charlton Heston en Burl Ives de mannelijke hoofd rollen vervullen en Carroll Baker van de befaamde „Vromv-in-het- spel" meer maakt dan men ge woonlijk in een western kan ver wachten. „The big country" is dan ook geen western zonder meer, het is een interessant epos. waarin de geciviliseerde wereld hotst met de min of meer vrijge vochten pioniersmaatschappij, die de veelzeggende naam „het wilde westen" kreeg. „Schiet of sterf", Grand (Goes) heeft daarentegen de meer geijkte vorm en inhoüd. Audie Murphie, de expert in dit genre, vervult er de voornaamste rol in. Onlafigs bespra ken we deze rolprent vrij uitvoerig. „Zonder moeder", Luxor (Vlissin- gen) is in zekere zin een muziekfilm handelend over de „Wiener Sanger- knaben", het beroemde jongenskoor. Rond dit gezelschap jeugdige zan gertjes is een sentimenteel verhaal tje geschreven met als hoofdpersoon een kleine, hartveroverende Hon gaarse vluchteling. Het resultaat is een nogal melodramatische geschie denis. DONDERDAGCYCLüS In de donderdagcyclus worden weer de beste films vertoond en „The J\orse's mouth" van Alec Guinness is daarvan de rolprent, die men niet missen mag. Het verhaal van de eigenzinnige, berooide kunstschilder zit vol heerlijke humor en garandeert amusement op zeer hoog peil. Bovendien is er nog dan het spel van de onvolprezen acteur Alec Guinness, die van de titelrol iets bijzonders maakt, een overtuigende uitbeelding van de eigenaardige schilder, die een zeer onafhankelijk leven leidt op zijn oude woonboot in de Thames. Ook dc andere medespelenden zijn voor de liefhebbers van de Engelse film geen onbekenden. We noemen Robert Coots en Veronica Turlei«Ti als een aristocratisch echtpaar en Mike Organ en Kay Walsh. „Geen geld en toch geen zorgen" is dc abominabel slechte Nederlands© titel van deze film, die in Alhainbra (Vlissingen) vertoond wordt. „Hellzapoppin" is een gooi- en smijtgeschidenis van de bovenste plank. Een kostelijke film met Ole Olsen en Chic Johnson op de toon aangevende plaatsen in de opzichzelf reeds zuivere humor belovende cast. Het verhaal is heel eenvoudig, maar lijkt bijzonder gecompliceerd. Dat laatste komt door Olsen en Johnson, die voor zovele misverstanden zor- fen, dat het onbegonnen werk is om et tc trachten uit te leggen. Een bezoek aan Grand (Goes) is het bes te. 1 t A dvert entte J Zuiver Uw bloed met Kruschen - en verdrijf 20 de oorzaak van Uw Rheumatische Piin! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aan zetten tot jeugdig-krachtige werking en zo dc pijnverwekkencle onzuiver heden uitdrijven langs natuurlijke weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8