Bouw van flat aan de kust bij Nieuwvliet Jubilerende Zeeuwse bakkers recipieerden in Vlissingen Zeeuwse Almanak /r dan lekker! RISICO VOOR BOUWWERKEN IN DUINEN VOOR BETROKKENEN DRENTSE GEDEPUTEERDEN BEZOEKEN ZEELAND ZEEUWSE CULTURELE DAG Agenda 2 PROV IN CIA LB.ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 JUNI 1960 VIERING VIJFTIGJARIG BESTAAN Advertentie Vandaag landelijke vergadering in Britannia Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de Provinciale Zeeuwse Bakkersbond wordt de jaarlijkse algemene vergade ring van de Nederlandse Bak kersbond vandaag (woensdag) in het Vlissingse Britannia ge houden. Voorafgaande aan deze vergadering liield het bestuur van de Zeeuwse bond dinsdag middag in het Strandliotel te Vlissingen een receptie, die bij zonder druk bezocht werd. Tal rijke autoriteiten, vertegen woordigers van firma's en aan verwante bedrijven, alsmede ve le leden, kwamen het jubileren de bestuur gelukwensen. Het verheugde de voorzitter van de Nederlandse Bakkersbond, de heer C. Koppert, dat vele Zeeuwse bak kers reeds een halve eeuw hun krachten gebundeld hebben in de Provinciale Bond. De bakkerij, zo be toogde de heer Koppert, is als grote groep van de Nederlandse bevolking lang zonder organisatie geweest. Na dat 75 jaar geleden echter de eerste organisaties in het leven geroepen werden, werden ook de bakkerspa- troonsverenigingcn alsmede de over koepelende instanties opgericht. De heer Koppert. wees er met voldoe ning op, dat die bundeling ook in moeilijke omstandigheden, tot stand Is gekomen. Hij hoopte, dat-de thans zeer sterk georganiseerde bakkerij die eenheid zal weten te bewaren iii dienst "san de Zeeuwse bevolking. De voorzitter van het Zeeuwse be stuur, de heer H. Groenouwe, be toogde in zijn dankwoord, dat het contact met de leden en het lande lijk bestuur altijd van zeer pretti ge aard is geweest. Hij wees er op, dat de Zeeuwse bond altijd actief is geweest, vooral toen er omstreeks Commissie van bijstand uit Staten 24 juni op Tholen Voor werkbezoek De commissie van bijstand uit de •Staten van Zeeland met betrekking tot de ontwikkeling van Zeeland zal op uitnodiging van de eilandgemeen schap Tholen op vrijda een werkbezoek aan de dertiger jaren mét name langs de Belgische grens veel conflicten voorkwamen. Belangstelling De heer Groenouwe maakte van deze gelegenheid gebruik om zijn dank te betuigen voor de steun en belangstelling, die de Zeeuwse bond al vele jaren heeft onder vonden bij liet organiseren van tehtoonstellingen. De voorzitter wees hierbij met name op de me dewerking van het gemeentebe stuur van Goes, de rijksmidden- standsconsulent en talrijke za kenrelaties. Tot slot van zijn toe spraak dankte de heer Groenouwe de talrijke aanwezigen voor hun belangstelling. Onder deze belang stellenden bevond zich onder meer de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff. De Vlissinge burgemeester, zal van daag ook aan het begin van de alge mene vergadering om 11 uur de bondsleden toespreken. Na het wel komstwoord door de ..-voorzitter van de Zeeuwse bond zal dè landelijke voorzitter, de heer Koppert, de ver gadering openen. Nadat de agenda punten van het huishoudelijk deel zijn afgewerkt, spreekt de heer A. Schoep over het onderwerp „Econo mische ontwikkeling van het bak kersbedrijf en aspecten voor de toe komst". De dames maken 's middags eeii tocht over Walcheren, waarna des avonds het bondsdiner gehou den wordt. Tijdens de gisteren in het Strandlio tel te Vlissingen gehouden receptie van de Provinciale Zeeuwse Bakkers bond, wocht de voorzitterde heer. II. Groenouive (op de foto links) .vele gelukwensen in ontvangst nemen. De lieery. K. P. Kraan (rechts) (lie' de felicitaties van de meelfabrieken overbracht, bood ook een klok aan. (Foto P.Z.C.). schap Thole een werk* brengen. Om kwart voor tien vertrekken de commissieleden vanaf hotel „Zee. land" op de Kaaij te Tholen naar St.-Maartensdijk, waar de techni sche school bezocht zal worden. Hierna volgt een bezoek aan Priem's kledingindustrie. Het morgenbezoek wordt besloten met een tocht naar St.-Annaland, waar de nieuwe haven in ogenschouw wordt, genomen. De maaltijd wordt gebruikt in hotel „Mees" te Oud-Vossemeer. Hierna vertrekt het gezelschap naar Tholen, via het herverkavelingsgebied in de Poortvlietse Weihoek. Om 3 uur wordt een bijeenkomst in het stad huis van Tholen gehouden, waar gelegenheid is tot discussies. Centrale verwarming S AWE MA KV Nederslraat 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 MAQUETTE AAN DE RAAD GETOOND Gebouw van tien verdiepingen ontworpen Er bestaan serieuze plannen om aan de Zeeuws-Vlaamse kust onder de gemeente Nieuw vliet een 34 meter Iioog flat gebouw met 58 appartemen ten te bouwen. In de dinsdag avond gehouden vergadering van de Nïeuvvvlietseraad kon reeds een maquette van liet gebouw worden getoond. De raadsleden die met voldoe ning van deze plannen kennis namen, hebben zich in be ginsel akkoord verklaard om aan de verwezenlijking hier van hun volle medewerking te verlenen. Het flatgebouw, dat ontworpen is VAN £ltoin tot ACCORDEONSUCCESSEN Opgewekte klanken komen deze keer uit IJzendijke. Enkele leden van het door de radio bekende philhar- monica-orkcst „Flandria" behaalden tijdens een accordeonconcours te Breda uitstekende prestaties. Zo werd mejuffrouw C'orrie Vermeulen uit Terneuzen met niet minder dan 3 70 punten algemeen kampioen van Noord-Brabant en Zeeland! VERKLARING.... De twee heren, die dat etablissement aan de Vlissingse boulevards verlie ten, verdwenen niet onmiddellijk in het duister van de nacht. Geruime lijd hielden zij zich nog voor de deur van het pand op, met grote aandacht een aan de deurpost aangebracht bordje bestuderend. Tapverkoeninglazen zij moeizaam hardop. Tapverkoeningen mompelend vroegen zij zich in voor treffelijk Duits af, wat dat wel ■mocht betekenen. Toen zij zich wil den verwijderen, nog steeds naden kend over dat moeilijke woord, pas seerde er een late wandelaar. Onmiddellijk klampten ze de man aan. „Was heist das eigentlich tapverkoening?", vroegen ze min zaam. De man aarzelde even, nam beide vreemdelingen eens op en antwoord de toen spontaan: „Daar ruikt U naar...J' Maar ook mejuffrouw J. de Bock speelde met haar accordeon ,.de eerste viool", want zij werd in de zelfde afdeling achter mejuffrouw Vermeulen tweede kampioen. En wat te zeggen van het derde deelne mende „Flandria-lid", de jeugdige Ineke Verschoor, die In de tweede afdeling met 15572 punt een eerste prijs en het kampioenschap van deze groep behaalde? Directeur Antho- nisse en het bestuur van „Flandria" kunnen met recht trots zijn op der gelijke leden! NIEUWE BROEDVOGEL Schouwen-Duiveland cn met name de Westhoek van het eiland, staat bij de vogels reeds jaren bekend als een broedplaats bij uitstek. Aan de lange lijst van broedvogcls kan weer een nieuwe soort worden toegevoegd. Leden van de Vogelwacht in de Westhoek ontdekten namelijk, dat dit jaar voor het eerst dc nachtzwa luw deze streek tot broeddomein heeft gekozen. REIZENDE BRANDWEER De vrijwillige brandweer van Waar de rukte dezer dagen uit. Zonder haast en zonder loeiende sirene, want er was geen spoor van dé rode haan in de omgeving tc bekennen. De brandweerlieden gingen gewoon op reis. Zij maakten hun jaarlijkse trip ditmaal naar België, met als hoofddoel een bezoek aan La Rochc. De reizende brandweerlieden hadden een bijzonder genoeglijke dag. door de Oostburgse architect L. W. Rosen kranz, zal tien verdie pingen krijgen, welke door middel van drie liften met elkaar verbon den worden. Om alle apaprtemen- ten, bestaande uit woonvertrek, keuken en twee slaapkamers, uit zicht op zee te verschaffen, is het gebouw in Y-vorm ontworpen. Het is de bedoeling, dat de apparte menten afzonderlijk zullen worden verkocht. Reeds thans blijkt hier voor belangstelling te bestaan. De bouw zal geschieden door het Oostburgse aannemersbedrijf Ver- straeten. Met een en ander zal een bedrag van ca. 1 miljoen ge moeid zijn. Naar de architect ons mededeelde, is voor de financie ring van dit grootse project reeds een oplossing gevonden. Nog ver schillende besprekingen moeten worden gevoerd, doch men hoopt dat zo spoedig mógelijk met de bouw kan worden aangevangen. In dezelfde vergadering van de raad van Nieuwvliet werd ook de aan dacht gevestigd op de slechte toe stand van de toegangswegen naai de kust. Besloten werd een schrij ven te richten aan Ged. Staten, waarin op verbetering wordt aan gedrongen. Steenlegging in Tholen landbouwhuishoudschool Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., zal op donderdag 21 juli a.s. de eerste steen leggen voor de bouw van de nieuwe Z.L.M.-landbouwhuis. houdschool te Tholen. De school, die inmiddeis in aanbouw is en die rond de jaarwisseling gereed komt, zal uit 9 lokalen bestaan. T eraardebestelling P. H. Broerse Dinsdag werd op de algemene be graafplaats te Serooskerke het stof felijk overschot van de lieer P. H. Broerse ter aarde besteld. De kist werd gedragen door leden van het fanfarekorps E.M.M. Aan de geopen de groeve werd eerst het woord ge voerd door de president-kerkvoogd van de hervormde kerk, de heer P. Meyers, die met grote dankbaarheid getuigde van het vele werk, dat de leer Broerse in dienst der kerk heeft verricht. Ook de voorzitter van het fanfarekorps,de- heer F, de Steur, sprak woorden van dankbaarheid en memoreerde de vclo verdiensten van de heer Broerse als oud-dirigent van het korps. Ds. F. H. A. van dc Wind sprak het, laatste woord. Hij besloot met het Onze Vader. De oudste boon van de overledene, de hoor C. Broerse, dank te hierna voor de laatste eer, zijn vader bewezen. limonade limonade flrote gezinsfles citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider let op d* handige beugelélultlngt Vruchtenlimonade 50c VEILIGHEID GAAT VOOR ALLES Zomerzitting Staten van Zeeland dinsdag geopend Tijdens de eerste gewone zitting I960, de zomerzitting van de Provin ciale Staten van Zeeland, die dins dagmorgen in de Statenzaal te Mid delburg door de commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casern. broöt, geopend is, heeft Gedeputeerde C. Philipse geantwoord op een van de heer D. Kodde (s.g.p.) over liet bouwen in of op duinen. Met na me betrof liet do kwestie of door de voorwaarde, dat zonder aanspraak op vergoeding alles opgeruimd en in de vorige staat herstel moet worden, zodra Ged. Staten dat bevelen, de be langen van de eigenaar niet onnodig worden geschaad. Met name als bet betreft een herstel van de toestand, die voor de verwoesting door oorlogs geweld bestond. De heer Philipse wees er in zijn ant woord op, dal de risico van het op richten van bouwwerken in of op zee weringen behoort to worden gedra gen door degene, die bouwt. Het zou volgens de Gedeputeerde niet verant woord zijn indien de overheid alsnog dat risico in het algemeen voor zijn rekening zou nemen, nog afgezien van de grote financiële gevolgen, die daaraan verbonden kunnen zijn. De eigenaren, zo verklaarde de heer Philipse vervolgens, van de met een publieke verplichting bezwaarde ei gendommen, zoals duinen, dijken en overige zeeweringen, openbare wegen en wateren enz. weten, dat zij met die eigendommen niet kunnen hande len alsof die onbezwaard zijn. Steeds zal men rekening moeten houden met de gevolgen van dit publieke odium Op vrijdag 24 juni a.s. Het college van Gedeputeerde M Staten van Drente zal op vrij- dag Zh juni a.s. een bezoek aan Zeeland brengen. Het ge- gezelschap zal reeds de. avond n tevoren met de trein van half tien of half elf in de Zeeuwse hoofdstad arriveren. Vrijdagmorgen om half tien n draagt het provinciaal bestuur van Drente een aantal teke- ningen van de kunstschilder A. v. d. Boon aan de provincie n Zeeland over. Van der Boon heeft, een serie in Zeeland ge- H maakte tekeningen na de fe- bruari-ramp van 195.ver- kocht en de opbrengst daar- n H van afgedragen aan het Ram- H penfonds. Een deel van deze f§ tekeningen wordt die dag aan liet provinciaal bestuur van Zeeland overhandigd. Nadat de Drentse bestuurders het Abdijcomplex bezichtigd hebben, vertrekken zij via m Kortgene naar Geersdijk waar Gedeputeerde Staten van Drente het nieuwe vereni- gingsgébouxo van Wissenker- m ke zullen overdragen aan de gemeente Wissenkerke. Nadat een operatief gebruikt is, ver- trekt het gezelschap naar „De Banjaard", hotel Kamperduin, waar het gemeentebestuur van Wissenkerke een lunch aan- n biedt. Om half drie vertrékken de provinciale besturen voor een korte rondvdart naar de Del- tawerlcen onder Veere en Vrouwenpolder en naar de dam door het Veerse Gat aan de Bevelandse zijde. Hierna wordt 'n kort bezoek gebracht aan een boerderij op Noord- Bevéland. Met de trein van m kwart over vijf lteren de Drentse Gedeputeerden weer noordwaarts. ÏÏÏÏIIII!II!IIIHIIIIIIIIIIIIIIIII!I!IIIIIIIW die eigendommen Geen uitgangspunt Het zou volgens de Gedeputeerde in het algemeen niet juist zijn thans van overheidswege een schadevergoe ding toe te kennen voor het bestaan van die publieke verplichting, omdat ieder van deze beperking van zijn recht op de hoogte is. In de praktijk hebben zich wel eens gevallen voor gedaan, dat bij toepassing van de voorwaarde van een grote onbillijk heid gesproken kan worden. In deze gevallen werd dan onverplicht enige schadevergoeding gegeven. Dit mag echter volgens de heer Philipse geen uitgangspunt zijn. Ook al zouden de duinen breed en hoog zijn dan nog eist het algemeen belang bet stellen van de gewraakte risico-voorwaarde, aldus Gedeputeer de Philipse, die er op wees, dat in dat geval het risico zo gering zal zijn, dat liet bouwen geen bezwaar zal op leveren. Ged. Staten achten, zo be toogde hij, het niet verantwoord om thans nog uitzonderingen te maken, ook niet in het geval van herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste op stallen. Onderscheid Het antwoord van de Gedeputeerde ten aanzien van de duinen kon de lieer Kodde weinig bevredigen. Hij had hiervoor graag een onderscheid met andere zeeweringen gemaakt willen zien. temeer daar uit de prak tijk gebleken is, dat nog niet alles herbouwd is en de eigenaren boven dien te maken hebben met „wande lende duinen". De heer Kodde ver zocht Ged.-Staten dan ook deze duin kwestie nog eens te willen bezien. Do heer Philipse antwoorde hierop, dat do veiligheid voorop gesteld moet worden. Het risico djenen do belang hebbenden to aanvaarden. De geval len, waarin men met „wandelende duinen" te maken heeft, zullen Ged. Staten zeer zeker met welwillendheid in studie nemen, aldus besloot de heer Philipse. Voorts werd de heer A. H. S. Ste- merding (c.h.u.) benoemd tot buiten gewoon lid der Staten. Voordat de Itatenleden overgingen tot de verga dering in afdelingen, voor het eerst na de verwoesting: van de-Abdij in het nieuwe provinciehuis, bepaalde de commissaris der koning de volgen de vergadering op 29 juli a.s. des morgens om 10 uur. Naar wij vernemen is het program ma voor de Zeeuwse Culturele Dag, die zoals gemeld za terdag 9 juli a.s. in Temeuzen zal worden gehouden thans dcfenitief samengesteld. Naast het optreden van het opera- en belcantogezelschap „Iris" uit Belgisch Vlaanderen zullen optre den leden van de Tcrneuzense muziekschool, 't mandolineorkest „Excelsior" uit Kruiningen en het blaaskwintcl. gevormd uit leden van de koninklijke harmonie E.M.M. uit Kortgene, onder lei ding van de heer F. Smit. Het mandolineorkest „Excelsior" won zowel in 1959 als dit jaar het lan delijk concours van het Ned. Ver bond van Mandolineorkesten. Voorts zullen er in het middagpro gramma inleidingen worden ge houden over dc toneelspreiding in België cn Nederland en wel door respectievelijk dc heren Fred. Engelen, regisseur van de Ko ninklijke Nederlandse Schouw burg (Nationaal Toneel van Bel gië) uit Antwerpen cn St. Zoet mulder, hoofdredacteur en toneel criticus van het Eindhovcns Dag blad en destijds voorzitter van hot „sprcidingsgczelschap" Het Zuidelijk TortecT, Het is dc bedoeling, dat de Zeeuwse Culturele Dag zoals gebruikelijk officieel zal worden geopend door de commisaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca de avonduren een reprise zal ge ven van het stuk, waarmee het Landjuweel gewonnen werd. De uitslag van het Landjuweel is nog niet bekend, zodat nog niet kan worden gemeld, welk gezel schap amateur-tonelisten de avond-opvoering zal verzorgen. Spannende konings- schieting te Terneuzen De handboogmaatschappij ,.De Wes- terschelde" te Terneuzen hield dezer dagen voor de 72e maal haar jaar lijkse ltoningsschieting voor de eigen leden, gevolgd door een prijsschieting en de jaarvergadering. Aan de lto ningsschieting werd door 22 leden deelgenomen. In de dertiende ronde van deze schieting zagen drie leden kans een vogel naar beneden te ha len, een gebeurtenis die volgens dc analen der vereniging in de voor. gaande 71 jaar nimmer is voorgeko men. De scherpschutters waren C. Smulder, R. Goossens, G. Luyk, Van deze drie werd uiteindelijk de heer Luyk als overwinnaar uitgeroepen. Hij zal op 25 juni te Wolphaartsdijk deelnemen aan de provinciale wed strijd voor keizers en koningen. Bij de prijsschieting werd de zijvogel af geschoten door de heer R. Goossens en een kal door de heer A. Meert. Na een gezamenlijke maaltijd in ho- tel „Centraal" begon de jaarvergade- sembroot, In de namiddag zal de i ring, waarin de bestuursleden Jos de wisselprijs van het Zeeuws Land- Klerck en E. Hofman met overgrote juweel worden uitgereikt aan de meerderheid van stemmen, werden winnende toneelvereniging, die in I herkozen. Stroom sleurde badgasten op luchtbedden in zee Twee Duitse badgasten zijn dezer da gen bij het baden op het strand te Biggckerke op hun luchtbedden door de stroom meegesleurd, en daardoor in moeilijkheden geraakt. Ondanks hun pogingen gelukte het niet op het strand terug to komen. Het gelukte een kano uit Dishoek de Duitsers te bereiken en naar het strand te trekken. Het baden met luchtbedden is te Big- gekerke verboden. Reeds enkele maanden geleden heeft de Bigge- kerkse raad dit besluit genomen. Onderwijsdag Zeeuwse r.-k. onderwijzers in Goes De rooms-katholieke onderwijzers fn Zeeland hebben dinsdag in „do Prins van Oranje" te Goes hun achtentwin tigste onderwijsdag gehouden. Vele onderwijzers en onderwijzeressen uit geheel Zeeland waren naar de Ganze- stad gekomen om deze vergadering hij te wonen. De dag begon met een mis in de pa rochiekerk te Goes. Tot kwart voor twaalf kregen de onderwijzers en onderwijzeressen vervolgens de gele genheid een kijkje te nemen op de aan deze onderwijsdag verbonden tentoonstelling, die in een tweetal zalen van „de Prins van Oranje" werd gehouden. Op deze expositie waren de nieuwste leermiddelen, boe ken en dergelijke, uitgestald, zodat men een goede indruk kreeg van hetgeen er op dit ogenblik op onder wijsgebied te koop is. In de morgenbijeenkomst werden de onderwijzers verwelkomd door voor zitter J. Verwilleghen. Vervolgens voerde pater Otto Thomaasse oT.m. het woord, die sprak over het onder werp: „Het probleem van de vrijheid moderne opvoeding". Op zijn i iterde causr~" aandachtig beluisterde causerie volg- jlenkomst brachten de een bespreking. Idagbijeen „De Schouwspelers' uit Den Haag In de midd ..Pygmalion" van Bernard Shaw voor het voetlicht. Het bekende stuk werd goed vertolkt. Advertentie 'n. ptodit VANDAAG. Middelburg Electro: „The big coun try", 20 uur, 14 jaar. City: „Als de kraanvogels overvliegen, 20 uur, 14 jaar. Miniatuur Walcheren, Molenwa ter, geopend van 18 uur. Abdij klank- cn lichtspel; 20.45 en 21.45 uur rondgangen. Vlissingen Luxon „Zonder moeder". 20 uur. a l. Alhambra: „The big coun try", 20 uur, 14 jaar. Goes Gr«nd: „Schiet of sterf", 20 uur, 14 J«*r.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2