PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Socialistendefensie-uitgaven van 1850 miljoen per jaar te hoog Onderzoek NIET door raad, maar namens MINISTER BILT GENERAAL COVZY (V.V.D.) TEGEN VERKORTING VAN EERSTE OEFENTIJD Nazi-stafchef gearresteerd PREMIER KISJI VAN JAPAN BEREID AF TE TREDEN VERWISSELING VAN BABY'S VIEL PAS NA JAREN OP VERWACHT... 203e jaargang-no. 144 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 juni '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b,g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terne uren. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 21 Tweede Kamer behandelt defensie-nota De Tweede Kamer is dinsdag begonnen met de behandeling van de defensienota. De nota bevat in vrij kort bestek de or ganisatie en de materiële uitrusting van de drie krijgsmacht- onderdelen, de maatregelen, die de regering denkt te nemen op het gebied van de personeelsvoorziening en financiële bijdra ge voor de defensie-opbouw. Het plafond is voor de komende drie jaar vastgesteld op 1850 miljoen per jaar, hetgeen de socia listische afgevaardigden, die het eerste aan het woord kwamen, te hoog achtten. Wat de landmacht betreft streeft de regering ernaar de Ne derlandse divisies aan te passen aan de organisatie, die door de opperbevelhebber der landstrijdkrachten 'in Centraal-Europa in 1959 als streefdoel is aangegeven. Daarbij zal de bewape ning en de uitrusting zoveel mogelijk worden gemoderniseerd. Bij de luchtmacht zal geleidelijk worden overgeschakeld op het nieuwe snelle vliegtuigtype de Starfighter en voor de marine zullen tankers, onderzeeboten en fregatten worden gebouwd. De verkorting van de diensttijd acht de regering alleen moge lijk als voldoende beroepspersoneel geworven kan worden, als mede zogenaamde kortverbanders en nadienenden. Met name de heer De Kadt van de P.v.d.A. meende dat de nota te kort geschoten is in het aanvaardbaar maken van de noodzakelijkheid van de hoge uitgaven. Hij dacht dat met een lager bedrag kan "worden vol staan zonder dat de verplichtingen die Nederland tegenover zijn bond genoten in de westerse verdediging op zich genomen heeft daaronder be hoeven te lijden. De heer Wierda (p.v.d.a.) zei er geen bezwaar in te zien, wanneer de departementen van oorlog en ma rine ter bezuiniging zouden worden samengevoegd. Geen goed woord De heer Lankhorst. van de P.S.P.. die bij de laatste verkiezingen als paci fist, in de Kamer gekomen is, had uiteraard geen goed woord voor de defensieplannen van de regering over. Bewapening leidt volgens hem met tot het gestelde doel. Maar tot al gehele vernietiging. Niet juist achtte de heer Lankhorst het, dat de regering niet alleen tot diensttijdverkorting wil overgaan als dat de defensieve kracht van Ne derland niet aantast. W aarschuwing Generaal Couzy van de V.V.D. waar schuwde tegen verkorting van de eer ste oefentijd en bepleitte een beper king van het aantal onderdelen bij de krijgsmacht, waardoor deze op volle dige sterkte zullen kunnen worden gebracht. Tilburgse politie beschikt over Geiger-teller f§ Het Tilburgse politiekorps is j| het eerste korps in ons land, dat is uitgerust met Geiger-Müller- H teller voor het opsporen van ra- dio-actieve uitstralingen. Deze monitor is) een geschenk van een bedrijf in Eindhoven, uit waardering voor de door het Tilburgse politiekorps georga- niseerde demonstratie met ra- M dio-actieve stoffen tijdens de 8ste „Politie Brabant Rit" het llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll S.E.R. is het niet eens over huren (Van onze Haagse redactie) Grote verdeeldheid bestaat er in de werkgroep van de commissie natio nale economie uit de S.E.R. over de oplossing van liet huurvraagstuk op lange termijn, waarover de werk- froep advies moet uitbrengen aan e commissie. Op haar beurt zal de ze commissie een rapport moeten uitbrengen aan de S.E.R., die ten slotte het officiële advies aan de re gering over het huurprobleem moet vaststellen. De werkgevers in de werkgroep zijn van oordeel, dat tussen 1962 en 1964 nog twee huurverhogingen moeten komen, waarbij onderscheid moet worden gemaakt tussen woningen gebouwd vóór 1957 en nieuwe wonin gen. Voor de eerste categorie wonin gen zou de huurverhoging tweemaal twintig procent moeten bedragen en voor de woningen, na 1957 gebouwd, tweemaal vijftien procent. De werknemers daarentegen willen een viertal kleine huurverhogingen van drie a vier procent met looncom- pensatie. Deze huurverhogingen die nen voor do eerste jaren na 1961 te worden vastgelegd. Vanaf 1965 zal nagegaan moeten worden of men dit systeem kan aanhouden of dat er veranderingen behoren te worden aangebracht. Het is niet te verwach ten, dat het officiële advies van de S.E.R. voor het najaar aan de rege ring zal worden uitgebracht. „Slechts bij een zodanige orga nisatie", aldus de heer Couzy, „zullen we onze bijdrage zon der moeilijkheden kunnen blijven leveren. Hij achtte meer vlieg uren nodig voor een goede ge oefendheid van de militaire vlie gers. Hij vroeg of er wel voldoen de bemanning zal zijn voor de uitbreiding van het aantal vlieg tuigen op Nieuw-Guinea. Hij pleitte voor een betere bezoldi ging en voor een vroegere in gangsdatum dan 1 januari 1961, aangezien er toch al een achter stand is en voor betere bevorde- Tingskansen. De militaire deskundige van do K.V.P.. de heer Pens meende dat de juiste hoogte van het plafond moei lijk door de Kamer beoordeeld kan worden, omdat zij het prioriteiten schema van de regering niet kent. Hij hoopt er daarom bij de behande ling van de rijksbegroting voor 1961 op terug te komen. De Anti-Revclutionaire heer Roos- jen geloofde niet wat er in de defensienota staat, namelijk dat de plannen zijn uitgestippeld en dat daarna is berekend wat de uit voering van die plannen kost. Hij dacht dat veeleer omgekeerd de ministerraad heeft uitgemaakt welk bedrag uiterlijk voor defen sie beschikbaar kan worden ge steld, dat men daarbij is gekomen op 1850 miljoen gulden en dat de minister daarna heeft nagegaan wat hij voor dit bedrag kan doen... De Christelijk-Historische fractie voorzitter dv. Tilanus vond het be drag veel te globaal aangegeven. Hij achtte het juist dat de regering toch een plafond heeft gesteld, waar zij beneden moet blijven. De heer Kra nenburg van de P.v.d.A. kwalificeer de het plafond als ontstellend hoog. Enige van de leden, die in de avond vergadering het woord voerden ingeschreven stonden de heren Fens, K.V.P., Roos jeu A.R., Kranenburg P.v.d.A., Tilanus C.H., Van Dis S.G.P. Moorman K.VJP., Van Vliet K.V.P., Kikkert C.H. en Kieft A.R. dron gen aan op een verkorting van de diensttijd. De voorzitster, mevrouw Stoffels- Van Haaf ten sloot onder de opmer king dat de Kamer wel een heel nut tig gebruik .van de langste dag van het jaar heeft gemaakt, om kwart voor twee in de nacht de vergadering. De minister van defensie, de heer Visser, antwoordt de sprekers heden middag om één uur. In het Belgische ministerie van bui tenlandse zalven te Brussel is maan dag het Belgisch-Nederlandse ak koord over het Kanaal van Temen- zen naar Gent ondertekend. Foto: links de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Lunsrechts zijn Belgische colle ga Pierre Wigny tijdens de onderte kening. In de Tweede Kamer is dinsdagmid dag de nota inzake de defensie-in spanning voor de komende jaren aan de orde gesteld. Op de bijgaande fo to ziet men v.l.n.r. mr. A. J. Schou- wenaar, staatssecretaris De Jong en minister Visser tijdens de vergade ring. De politie heeft te Sleeswïjk in West- Dui Island het gemeenteraadslid Fel- lenz gearresteerd op verdenking van deelneming aan terechtstelling van joden in 1942 in de buur van Kra- han in Polen. Een woordvoerder van de politie zei dat Fellenz stafchef is geweest van een eenheid die verantwoordelijk zou zijn voor massamoorden op joden in het gebied van Krahan. Fellenz heeft PARLEMENT WORDT NIET ONTBONDEN zich, nadat de politie hem op de hie len zat, zelf aangegeven. De Amerikaanse marine heeft mee gedeeld, dat uit gegevens die door de op 13 april gelanceerde transit-kunst- maan zijn overgeseind, kan worden opgemaakt dat de aarde peervormig Vandaag zes miljoen mensen in staking Premier KisjL van Japan heeft tegen de secretaris van de Liberaal-demo cratische partij, Kawasjima, gezegd dat hij van plan is om direct af te treden na de uitwisseling van de ra tificatie-oorkonden van net veel om streden Amerikaans-Japanse veilig heidsverdrag. Volgens regeringskringen zal Kisjï nog voor het einde van de maand zijn ontslag indienen. Zijn opvolger zou dan in de eerste veertien dagen van juli gekozen worden door de groot ste partij, waarna het parlement op vakantie zal gaan. De eis van de op positie om het parlement te ontbin den zal echter niet worden ingewil ligd. zo verklaarde men in regerings kringen. De socialisten willen graag, dat er Zeventien jaar geleden, in juni 191/8zijn twee meisjes, die de zelfde dag waren geboren in de zuigélingenkliniek van Ha- n au, „met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" verwisseld. Tot deze conclusie is een recht bank te Frankfort am Main, ligt, gekomen na een groot, ten oosten waarvan Hanau aantal deskundigen gehoord tc hebben. De rechtbank beval "de kinderen aan de „rechtmatige" ouders terug ie geven. Een onderwijzer aan een mulo- school te Hanau had al jaren geleden geconstateerd dat een van zijn leerlingen, Heide ge naamd, sprekend leek op twee van zijn drie dochters. Zijn derde dochter, Gudrun, leek echter precies op de vader van Heide, een monteur uit een dorpje bij Hanau. Hij kwam tot de conclusie dat Gudrun en Heide na de geboorte ver wisseld waren en begon een actie om Heide terug te krij gen. De monteur wilde echter van venoisseling niet weten. Gudrun heeft inmiddels al het onderwijzersgezin verlaten en haar intrek genomen in het huis van de monteur. Heide wil de onderwijzer niet als haar vader accepteren en heeft ge vraagd om alle weekeinden bij de monteur te mogen doorbren gen. Deze wil de kinderen la ten beslissen. Dit kunnen zij echter pas doen als ze meerder jarig zijn. De monteur heeft nu besloten nieuwe stappen te doen om Heide, die hij als zijn dochter beschouwt, in huis te kunnen houden. B. en W. van Goes (in meerderheid) willen: Nieuwe ontwikkeling rond moeilijkheden in Goes Er heeft zich een nieuwe ont wikkeling voorgedaan rond de commissie-Visscher uit de Goe- se raad, die een (tot dusver ge heim) rapport heeft uitgebracht rond het beleid van B. en W. van Goes. Burgemeester Mi- cliaëlis heef namelijk een punt aan de agenda van de raads vergadering van hedenavond toegevoegd, dat een voorstel be helst minister Toxopens te ver zoeken een onderzoekscommis sie in te stellen, die het beleid van B. en W. zal dienen te on derzoeken. Men mag hier spreken van een opvallende ontwikkeling. Im mers, de commissie-Visscher, die in het begin van dit jaar ten tweede male door de raad werd benoemd het eerste besluit zou niet rechtsgeldig geweest zijn werd ingesteld op voor stel van het college van B. en W. Nu evenwel komt ditzelfde college met een voorstel voor een nieuwe onderzoekscommis sie, ditmaal te vragen aan de minster van binnenlandse za ken. Deze handelwijze laat slechts één conclusie open: B. en W. van Goes zijn allerminst te spreken over werkwijze en rap port van de onderzoekscommis sie uit de raad. Uit de aanvul lende agenda met dit nieuwe voorstel blijkt overigens niet of het hier gaat om een unanieme mening van burgemeester en wethouders. Bij informatie bleek ons echter, dat het college in dit opzicht géén homogeen standpunt in neemt. Vóór een verzoek aan de minister zouden zijn de burge meester, alsmede de wethou ders Roose en Bouwman. Wet houder Van Melle zou zich re fereren aan een oordeel van de raad over het werk en het rap port van de commissie-Visscher. Overigens was het voorstel om mi nister Toxopeus te vragen een on derzoekscommissie in te stellen reeds vorige week vertrouwelijk aan de raadsleden ter kennis gebracht. Het is dan ook besproken in de infor mele vergadering .van de raad (zon der B. en W.), die maandag in de raadzaal werd gehouden. Daarbij kwam vast te staan, dat de hier aan wezige raadsleden op één na (het k.v.p.-Iid W. G. M. de Valk) niets voor dit nieuwe voorstel van B. en W. voelen. Algemeen was men van mening, dat het accepteren van dit onver wachte voorstel zou neerkomen op een motie van wantrouwen je gens het beleid van de raadscom- missie-Visscher. Hoewel liet rapport van deze com missie nog als geheim wordt be schouwd, is inmiddels komen vast te staan dat het voor het huidige college van B. en W. niet gunstig- is. In den brede worden bezwaren tegen houding en beleid van burge meester Michaëlis behandeld, waar bij tenslotte wordt geconcludeerd dat er geen grond zou bestaan voor ver trouwen jegens de burgemeester, ter wijl dit evenmin zou kunnen worden geschonken aan wethouder Roose. Hij zou de burgemeester behulpzaam zijn geweest bij het zoeken van de oorzaak van de moeilijkheden rond het beleid bij anderen en hem in een onjuiste houding hebben ge steund. Overigens staan de ijver en deskundigheid van de wethouder bui. ten twijfel. Ten aanzien van wethouder Bouw man wordt uitgesproken dat deze zich meer dan eens te laat heeft ge realiseerd wat de consequenties zou den zijn van de besluiten aan de tot standkoming waarvan hij heeft mee gewerkt. Van te kort schieten in de uitoefening van zijn functie als wet houder van sociale zaken is in geen enkel opzicht gebleken. Wethouder Van Melle heeft eerder en duidelijker dan enig ander de gevaren aan het beleid van de burgemeester verbonden, onderkend. De commissie heeft begrip voor de moeilijke situa tie waarin deze wethouder is komen te verkeren. Tot zover zijn de feiten uit het rap port bekend geworden. Dit alles doet evenwel vermoeden, dat de raads vergadering van hedenavond zal uit munten door scherpe discussies.., spoedig verkiezingen gehouden wor den, omdat zij, gezien de deining rond het veiligheidsverdrag op het ogenblik de wind mee hebben. De grootste kans om tot opvolger van Kisji aangewezen te worden zou de huidige minister van han del, de 60-jarige Hajato Ikeda, hebben. Hij heeft de reputatie in teger en bekwaam te zijn en heeft tegenover Kisji altijd een grote onafhankelijkheid weten te bewa ren. Zes miljoen Japanse arbeiders zijn opgeroepen om korte symbolische stakingen te houden uit protest te gen het bewind van Kisji. Het vakverbond Sohjo en de linkse studentenvereniging Zengakuren zijn van plan in Tokio 200.000 man op de been te brengen. Tengevolge van de staking van de spoormannen zullen vermoedelijk ruim 1 miljoen reizigers vertraging hebben. Ook de onderwij zers en mijnwerkers zullen het werk neerleggeu. Men verwacht voorts dat zo'n 8000 winkels in Tokio voor een bepaalde tijd gesloten zullen zijn. Ook maandag zijn er nog betogingen gehouden in Tokio. Leden van zenga kuren een 4000 man in totaal hebben gedemonstreerd voor het par lementsgebouw en het hoofdbureau van politie. Jongetje verdronken in de Zaan Het tienjarig jongetje G. J. A. Apel doorn uit Wormerveer is dinsdagmid dag, toen hij spelend met vriendjes op weg van school naar huis was, in de Zaan gevallen en verdronken. Zijn vriendjes renden naar huis en waarschuwden hun ouders, die op hun beurt de politie waareshuwden. Na twintig minuten dreggen heeft de politie het lijkje opgehaald. Het jon getje kwam uit een gezin van negen kinderen. Het weer in Europa weerrapporten van gister- 18 gr. 18 Ér. 18 gr. 16 gr. 16 gr. 15 gr. 17 gr. 16 gr. 20 gr. 20 gr. 24 gr. 22 gr. 15 gr. 26 gr. 16 gr. 16 gr. 1T gr. 22 gr. 31 gr. 28 gr. 26 gr. 20 gr. 21 gr. 18 gr. 23 gr. 20 gr. 22 gr. 20 gr. 30 gr. 27 gr. 31 gr. 24 gr. Volgens avond 7 i Den Helder, half bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissingen, licht bewolkt Eelde, geheel bewolkt De Bilt, geheel bewolkt Twente, geheel bewolkt Eindhoven, geheel bewolkt Zuid-Limburg, geheel bewolkt Helsinki, zwaar bewolkt v Stockholm, geheel bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, licht bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, geheel bewolkt Luxemburg, geheel bewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn,onbewolkt Frankfort, licht bewolkt München, half bewolkt Zürich, onbewolkt Genève. onbewolkt -Locarno, onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbrück, half bewolkt Belgrado, zwaar bewolkt Athene, onbewolkt Rome, licht bewolkt Ajaccio,- onbewolkt Mallorca, onbewolkt Lissabon, onbewolkt WARMER. Droog weer en op vele plaatsen zon nige perioden. Hogere temperahireu en zwakke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1