Dubbel feest voor ondernemende familie Prof. dr. J. Waterink sprak over de opvolging in de middenstand MINISTER KORTHALS OVER KANAAL GENT-TERNEUZEN WOENSDAG 22 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 CONGRES CHRISTELIJKE TEXTIELBOND TE VLISSINGEN Vraagstuk begint reeds op de dag van de overname van het bedrijf Advertentie) PROF. DR. J. WATERINK, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, heeft dinsdag tijdens de tweede dag van de Jaarvergadering van de Christelijke Detail Textielbond in „Britannia" te Vlissingen in een knap betoog, vol humor, het opvolgingsvraagstuk in de middenstand on der de loep genomen. Uiteraard konden in het korte tijdsbestek alleen de hoofdlijnen van de problemen voornamelijk bij de opvolging van vader op zoon worden behandeld. Desondanks is prof. Waterink erin geslaagd een duidelijk beeld te geven van dit ook voor de textielbranche zo belangrijke onderwerp. Dit was voor een niet gering deel te danken aan de praktische voorvallen, die de inleider had meegemaakt en zijn geboeid gehoor verhaalde. Professor Waterink verklaarde, dat het vraagstuk van de opvol ging begint te spelen op de dag, dat de jonge baas zijn bedrijf overneemt. Hij moet zich dan steeds bewust zijn, dat hij de leiding moet overgeven. Daarom is het noodzakelijk, dat er een economische situatie in het be drijf groeit, waar de overname op kan afstemmen. Van veel belang achtte spreker de pedagogische kanten van het vraagstuk. Hij doelde hiebij op de neiging van de middenstander om soms te overdrijven. In dit verband wees prof. Waterink o.m. op de klacht van zakenmensen over het bedrijf, hetgeen volgens hem geen prettige indruk maakt op de kinde ren. De zakenman moet er ook voor zorgen, zo betoogde de spreker ver der, dat de kinderen de „muziek" in de middenstand ervaren. Een an der aspect van overdrijving zag spre ker in de vader, die maar één ding kent: de zaak. Als gevolg hiervan krijgen de kinderen op den duur het „land" aan het bedrijf. Prof. Waterink wees in zijn rede ook op het probleem van de overgave van het gezag, dat bij dc opvolging speelt. De wijziging in de werk methode van de nieuwe zelfstandige zakenman kan bijvoorbeeld aanlei ding tot conflicten worden. De hoog leraar was van mening, dat ook na de opvolging nog liefde voor de zaak bij de vader nodig is. Do middenstander, die met zijn tijd mee wil en voor zijn zaak staat, moet niet alleen een man van ver stand zijn, maar ook persoonlijk heid hebben. Hij moet het niveau bereiken van een „ingenieur" op zijn gebied en inzicht hebben in de tech nische problemen, waardoor de bin- Textïelbonden willen actie tegen cadeaüstelsel In zijn openingswoord voor het con gres van de Christelijke Textielbond, dat maandag en dinsdag te Vlissin gen werd gehouden, deelde de voor zitter de lieer J. Hecrema mede, dat in overleg met de zusterorganisaties is besloten de mogelijkheid van een nieuwe actie tegen het cadeaustelsel in ernstige overweging te nemen. Het bestuur verwacht geen enkel re sultaat van de onderhandelingen in de zgn. „drie-branches" commissie over handhaving van het akkoord. Bovendien is het van oordeel, dat verder uitstel slechts de belangen van de textielhandel schaadt. Er zal naar worden gestreefd, de nieuwe actie meer speciaal tegen hen te richten, die als eigenlijke pro motors van het cadeaustelsel optre den en om de belangen van de mid denstanders zoveel mogelijk te ont zien. Eindles van de lagere landbouwschool Aardenburg De eindles van de r.-k. lagere land bouwschool van dc N.C.B. werd te Aardenburg werd gehoud in de raad zaal. Burgemeester J. M. A. C. van Don gen opende deze bijeenkomst als voorzitter van de commissie van toe zicht-. Spreker merkte onder meer op dat deze eindles steeds in de raadzaal wordt gehouden om het belang van de landbouw in deze agrarische streek tot uiting te brengen. De lei ding van de eindles was in handen van het hoofd van de lagere land bouwschool de heer E. Lansu. Kapelaan J. Lockefeer behandelde als eerste vak dc maatschappijleer, waarna de leraar J. Logtenberg sprak over dc betekenis van het paard op het landbouwbedrijf, over de mechanisatie in de landbouw, het aanschaffen van landbouwmachines en het onderhoud daarvan en over de economische bedrijfsvoering. De heer E. Lansu gaf indrukken van wat er zoal op de school omgaat. Hij wees op het nut van het bijhouden en het kunnen lezen van een bedrijfsecono mische boekhouding. Verder behan delde hij de kwaliteitsverbetering en aanpassing aan de vraag op de we reldmarkt, de vleesafzet van varkens en kippen en drong er bij de ouderen op aan de kinderen meer in te scha kelen bij de gang van zaken in het bedrijf. Alvorens tot de uitreiking van de diploma's over te gaan. sprak burgemeester Van Dongen er zijn te leurstelling over uit dat er in deze zuiver agrarische streek zo betrek kelijk weinig leerlingen zijn aan de landbouwschool. Aan 5 leerlingen reikte hij het einddiploma uit name lijk: A. van Deursen te Suis-Heille; Ad. van dc Vijver. Sint-Kruis; Jan van dc Vijver, Sluis; B. Maenhoudt. Sluis-Heille cn Emm. Bonte. Sint- Kruis. Na deze uitreiking werd nog het woord gevoerd door het lid van het hoofdbestuur van de N.C.B., de heer A. Modde uit Oostburg. en door de kringvoorzitter van de N.C.B., de heer C. van Bellegenx uit Eede. Namens dc leerlingen dankte B. Maenhoudt voor het genoten onder wijs cn bood de directeur en de lera ren der school geschenken aan. ding met de klantenkring sterker wordt, aldus prof. Waterink. Tenslotte vestigde liij er de aan dacht nogmaals op, dat er ruim te moet worden gekweekt voor de opvolging, hetgeen inhoudt, dat men de zoon, die interesse heeft voor het bedrijf, reeds op 15 of 16-jarige leeftijd moet in wijden in de „geheimen" hiervan. Het resultaat is dan een geleide lijke overdracht, waarbij de zoon langzaamaan de leiding in han den wordt gegeven. Dc voorzitter van de bond. de heer J. Heerema, had de bijeenkomst 's morgens met enkele woorden ge opend. In de middaguren maakten de congresbezoekers een gemeen schappelijke excursie over Walche ren naar Veere. Van daaruit volgde een boottocht langs de Deltawerken, waarmee het congres werd besloten. ..KLEIN BEGIN.. Halve eeuw Fassaert- v. d. Walle te Hulst „Toen ik begon, wist ik niet eens hoe kalk geblust moest worden", vertelt hij nu. Dat begin was er een halve eeuw geleden. Inmiddels is de naam Eugène Fassaert-v. d. Walle uit Hulst in 't Zeeuws- Vlaamse land wel zeer be kend geworden. Hoewel de heer Fassaert zich afvroeg hoe men kalk dan wel moest blussen, begon hij toch een handel in bouwmaterialen die zich ontwikkelde tot een van de grootste commanditaire vennootschappen van Z. Vlaanderen. Hij trouwde met Maria v. d. Walle, die hem dertien kinderen schonk. Dat dubbele begin, de zaak en het huwelijk dateert van 22 juni 1910, om precies te zijn, van een halve eeuw geleden. Inmiddels heeft de heer Fassaert zich grotendeels uit het zakenleven teruggetrokken. De zes zonen en enkele dochters uit deze ondernemende „handelsfami lie" houden nu de door hun vader gevestigde naam hoog en luisteren nog steeds naar zijn adviezen. Een halve eeuw van ondernemers geest. hard werken en voor een groot gezin zorgen... De heer en mevrouw Fassaert hebben nu de tijd om daar nog eens rustig hun gedachten over te laten gaan. ustig, in hun woning aan de Steenstraat in het gezellige Hulst, waar kinderen en kleinkinderen nog voortdurend in en uitlopen. Eugène Fassaert, nu 7S jaar. komt van het boerenbedrijf. Hij wist niets van bouwmaterialen, zoals hij zelf zegt. In 1910 trouw de hij met Maria v. d. Walle. die nu reeds 70 jaar oud is. „We moes ten iets aanpakken", vertelt hij. Het werd dus een handel in bouw materialen, op de Mestkade te Hulst. Een kalkloods, enkele ma gazijnen, een kar en een pony. Zo was het in 1910. De pony werd een paard. Daar bleef het niet bij, er kwamen meer paarden, die omstreeks 1933 plaats moesten maken voor vrachtauto's. Vrijwel meteen was de heer Fassaert met een brand- stoffenhandel begonnen en in 1928 meende lii,j zijn zaken met een betonbandel te kunnen uitbreiden. Dat de naam v. d. Walle steeds met dc zijne werd genoemd is niet vreemd. Mevrouw Fassaert ver zorgde vele jaren alle administra tie en correspondentie van do zaak. Niet alleen dc handel breidde zich uit. Ook het gezin. Zes zonen cn zeven dochters groeiden op en stelden de vader voor het pro bleem iets voor hen te gaan zoe l/et gouden echtpaar Fas saertv. d. Walle voor een van de zaken te Hulst die de naam Fassaert draagt. Vandaag is het voor hen een feestdag, met een terugblik op een halve eeuw van hard en succesvol werken. (Foto P.Z.C.). ken. Voor zijn oudste dochter kocht hij in 1938 een drogisterij 3n 1939 nam hij een levensmid- delenbedrijf en een grossierderij over en in 1945 vestigde hij een handel in bouwmaterialen te Oost- burg voor zijn tweede zoon. die daar nu een zelfstandig bedrijf voert. Voor een andere zoon meen de hij dat het niet kwaad zou zijn als de betonbandel aan het wa ter kwam te liggen. In Axel- Sassing werd het in 1954 geves tigd, en het is nog steeds voor uitbreiding vatbaar. De zaken hebben, op een crisis jaar na, altijd goed gelopen. Toch was het begin avontuurlijk en niet zonder slapeloze nachten. Familie en vrienden gaven vele adviezen, totdat de heer Fassaert tégen zichzelf zei: „Ik luister naar nie mand meer", en zijn lijfspreuk werd: „Wat iemand anders kan, lean ilc ook". De adressen voor eventuele toekomstige relaties en afnemers vond hij op de „statie" van Hulst... Ze stonden keurig vermeld op trcinzendïngen... De oorlogsjaren 1910-1945 waren hard voor het echtpaar Fassaert en voor de onderneming. De heer Fassaert meende dan ook toen was liij 62 jaar oud dat er eens gesproken moest worden over de overname van de verschillende be drijven door zijn zoons, die reeds een diiidelijke interesse toonden. „Het was een groot probleem, Ik heb er maanden over gepiekerd, ïk liet me adviseren, maar trok zelf mijn conclusies", vertelt hij. Daarbij was hij niet bang dat ër enkelen een andere toekomst zou den kiezen: „Ik had zoons genoeg, er zouden ër altijd wel eeji of twee overschieten...." Ze zijn alle zes in de handel ge komen. De oudste „De kassier van de commanditaire vennoot schap" zegt de heer Fassaert beheert de brandstoffenhandel, de tweede zoon de handel in bouw materialen te Oostburg die los staat van de c.v., de derde zoon de grossierderij in de Steenstraat te Hulst, de vierde zoon de be- tonafdeling in Axel-Sassing. de vijfde zoon heeft een levensmidde- lenbcdrijf in de Noordstraat te Terneuzen, en de zesde beheert de handel in bouwmaterialen te Hulst. Van de dochters regeert de oudste nog steeds de drogisterij aan de Gentse straat te Hulst. Deze grote vlucht had een klein begin, een lialve eeuw geleden. Vandaag, in een feestelijk decor kijkt de talrijke familie daarop terug. Talrijk: dertien getrouwde hinderen met vijf en veertig klein kinderen. „Als ze vier jaar oud zijn, mogen ze ook komen" zegt de heer Fassaert glimlachend. In handige plastic tabakszak Bouw 42 woningen in Goes aanbesteed Namens het gemeentebestuur van Goes is dinsdag aanbesteed het bou wen van 42 woningwetwoningen, in clusief bergingen, in het uitbreidings plan zuid-oost te Goes. Ingeschreven werd als volgt: fa. P. Hoppenbrou wers, Bergen op Zoom 569.000. fa. J. G. Broek, Middelburg 569.200. geber. Mollet, Hanswecrt 580.200, J. F. Hopmans, Goes 598.640: fa. Jac. de Jonge en Zn., Biezelinge f 624.000; A. Blankenburgh, Nieuw- dörp 635.000. De raming bedroeg 615.723. De gunning werd aange houden. Eveneens werd voor rekening van het gemeentebestuur aanbesteed de bouw van 19 bejaardenwoningen in plan Valckeslot te Goes. De uitslag van deze aanbesteding was: fa. J. C. Broek, Middelburg, f 171.000; gebr. Mollet, Hansweert 184.500; J. Baaijens, Kapelle 186.300; fa. J. Lagrant, Hoedekenskerke 186.46-5: fa. J. Verburg, Wolphaartsdijk f 186.500; J. F. Hopmans, Goes, 188.985; A. Blankenburgh. Nicuw- dorp 189.000; fa. Geus cn Rijk. Heinkenszand 194.695; fa. Jac. de Jonge en Zn., Biezelinge 195.200: fa v. d. Poel, Oudelande, 195.960: P. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom 196.500. De raming bedroeg 202.366. De gunning werd aange houden. Fransen herdachten gevallenen te Kapelle Een delegatie van zestig personen van de afdeling Saint-Omer van „Les Souvenirs Francais" uit Frankrijk heeft maandagmorgen op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle de in. de meidagen van 1940 in ons land fesneuvelde en- aldaar begraven ranse militairen herdacht. Burgemeester H. G. van Suylckom sprak op de begraafplaats een be groetingswoord en gaf een overzicht van de geschiedenis. Na het brengen van een vaandelgroet hield de voor zitter van de afdeling Saint-Omer een toespraak. Met het leggen van een krans en het betrachten van 'n minuut stilte, werd dc korte doch plechtige herdenking besloten. Benoeming Mej. J. van Bruggen, onderwijzeres aan de Beatrixscliool te Haamstede is per 1 september a..s. in gelijke functie benoemd te Arnhem aan de Buitenschool. Het is een school voor lichamelijk gebrekkige kinderen. Examens Aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde dinsdag voor het kandidaatsexamen economie (met lof) de heer A. Dierick te Koewacht.1' Te Utrecht slaagden voor het exa men bacteriologisch analist (e): de dames C. A. Sturm te Goes en J. A. de Groote te Kloetinge en de heer J. P. A. Stevens uit Schore. Aan de Economische Hogeschool te Tilburg slaagde voor het doctoraal examen in de bedrijfseconomische huishoudkunde de heer A. v. d. Walle te Hulst. Bij het op 18, 20 en 2Djunt gehouden eindexamen van de afdeling Middel bare School voor Meisjes aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland slaagden: de dames J. M. A. Baan, A. Bonder, E. J. A. Elzerman, W. J. Ermerins, S. J. van Liere, P. L. Paauwe te Goes. P. Engelse te Hein kenszand, M. C. Nieuwenhuyse te 's-Heer Arendskerke, J. E. Veene- mans te Yerseke, G. E. Veerhoek te Kapelle en L. Zandijk te Krabben- dijkc. Bij de dinsdag gehouden examens aan de gemeentelijke opleidings. school voor kleuterleidsters te Mid delburg slaagden voor het examen akte kleuterleidster de dames: C. J. v. d. Ende, Vlissingen, A. Rottier, Koudekerke, M. Theune, Vlissingen, J. H. Jacobse. Middelburg, W. A. Rouffaar, Middelburg, A. F. Bliek, Goes, M. v. d. Hart, Goes, W. Spruit, Nieuwdovp. Voor het theoretische ge deelte H. C. Ho'ebeke, Nisse. Afgewe zen 1 kandidate. Aan de r.h.b.s. te Vlissingen slaag den voor het eindexamen afd. A de volgende kandidaten: Cor v. d. Bout, Nienke de Bruijne; Henny DoenSe; Jetty v. Ginkel; Janny v. d. Hof; Adrie v. Klinken; Bram Louwerse; Ien Luitwieler; Niek de Nooijer; Hans Nijboer; Roland Remeeus; Jo ke de Ruijter: Kees Rutters; Lies- beth Verkerk; Tjeerd Wiersma; Rob Zieleman. Eén kandidaat werd afgewezen. Voor de te Bei-gen op Zoom gehouden examens voor het „Kruideniers-Vak- diploma" slaagden de heren J. v. Fraeyenhove en C. den Hamer, bei den te Zaamslag. Te Bergen op Zoom slaagde voor het kruideniersdiploma mej. L. v. d. Ber- glie te Hulst. In Den Haag slaagde voor het staats examen heilgymnastiek en massage de heer A. J. de Smit te Vlissingen. Lager prijspeil frambozen voor oogst 1960 Voor de oogst 1960 is voor frambo zen door het centraal bureau van tuinbouwveilingen in ons land een minimum ophoudprijs vastgesteld van 55 cent per kilo. Bij doordraai zal een vergoeding worden gegeven van 55 cent voor de kwaliteit I en 45 cent voor de kwaliteit II. Voor een afwijkend produkt bedraagt de vergoeding 15 cent. Van alle kwali teiten zal een heffing worden ge heven van 2 cent per kilo. De mi nimumprijs is voor dit seizoen 5 cent per kilo lager gesteld dan in voor gaande jaren, toen deze 60 cent be droeg, Als gevolg van toenemende concurrentie uit «et buitenland en een grotere produktie in eigen land als gevolg van uitbreiding van het areaal, zal er dit jaar gerekend moe ten worden op een lager prijspeil. België heeft voorsprong met uitvoering plannen De Belgische regering, o.a. dc minis ter van openbare werken heeft te Zelzatc uiteenzettingen aan de daarbij betrokkenen gegeven over de ontruimingen ten behoeve van de noodzakelijke verbreding van het ka naal Gent-Terneuzen, alsmede over tegemoetkoming in de te lijden schade. Aldus heeft de minister van verkeer en waterstaat, de heer Kort hals, gezegd in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Verkerk (a.r.) over deze ontruimingen. Ook van Neder landse zijde moet thans zekerheid aan de betrokkenen worden gegeven, zowel ten aanzien van de percelen, die ontruimd zullen moeten worden als omtrent de normen van een tege- Geslaagden rijkswerkplaats voor vakontwikkeling In de rijkswerkplaats voor vakont wikkeling aan de Kleverskerkseweg te Middelburg is zaterdagochtend aan zeven leerlingen, die met goed ge volg een cursus metselen hebben ge volgd, liet voorlopig getuigschrift uitgereikt. Dit gebeurde met een toepasselijk toespraakje van werkplaatsdirecteur J. Meijer, die de examenopgaven van de cursisten besprak. Als beste leer ling was de heer J. de Ridder uit Arnemuiden uit de bus gekomen, die voor deze prestatie namens de Alge mene aannemers- en patroonsbond een cadeau onder couvert ontving. Als tweede en derde waren respec tievelijk de heren S. Sapulette en W. Saija geëindigd. De heer J. van der Hout, lid van de commissie van advies, sprak na de uitreiking van de getuigschriften de leerlingen toe. De heer Van der Hout zei. dat dit getuigschrift zeer beslist niet betekent, dat men met de prak tijk klaar is. Hierin moet men zich blijven ontwikkelen om een vakbe kwaam metselaar te worden. Dit werd nog eens onderstreept door de hoofdinspecteur-directeur van het Districtsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland, de heer K. van Dijk, die dit zelfs een dringende noodzaak noemde. „Nu moet de uit voering van belangrijke bouwwerken soms lang wachten, omdat er een te kort aan vaklui is, maar hierin kan verandering komen", aldus de heer Van Dijk". En dan heeft de vakman een voorsprong op zijn collega's, die minder bekwaam zijn". Na de uitreiking vólgde een bijeen komst met een aantal burgemeesters en secretarissen uit Walcheren en de beide Bevelanden in welke bijeen komst de lieer K. van Dijk een uit eenzetting gaf over de situatie op de arbeidsmarkt en de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Middel burg. de heer D. J. Marijs, de tech niek van de scholing voor volwasse nen besprak. De geslaagden zijn H. P. M. Dob belaar, Vogelwaarde, C. B. Lense, Hoofdplaat, P. L. Louwerse, Middel burg, J. de Ridder, Arnemuiden, G. v. d. Velde, Zuidzande, W. Saija. Se- rooskerke en S. Sapulette te Middel burg. J moetkomingsregeling. Men mag ech ter niet vergeten, dat men in België reeds verscheidene jaren geleden met de uitvoering van de kanaalverrui ming is begonnen, zodat men daar een grote voorsprong op Nederland heeft. Deze voorsprong kan niet in korte tijd worden ingelopen, aldus de minister. Voor zover dat in zijn vermogen ligt. is de minister bereid de ge vraagde zekerheid te verschaffen. Aan de betrokken gemeentebesturen zijn kaarten verstrekt, waarop de voorlopige begrenzing der uit te voeren werken staat aangegeven. Hierdoor is thans bij de belangheb benden in het algemeen wel bekend, welke percelen zullen moeten wor den ontruimd. Onzekerheid bestaat alleen nog ten aanzien van de perce len, die zijn gelegen nabij de gren zen der werken, daar de plannen nog niet voldoende zijn gedetailleerd om deze grenzen nauwkeurig te kunnen, vaststellen. Overigens zij opge merkt, dat voor de werken in de om geving van Terneuzen reeds alle be nodigde percelen bij koninklijk be sluit ter onteigening zijn aangewe zen, zodat de belanghebbenden daar volledig op de hoogte zijn. Wat betreft de vraag over de nor men van de tegemoetkomingsrege ling neemt de minister aan, dat wordt bedoeld de regeling voor de genen. die erfpachtsgronden van het rijk onder zich hebben. Hierover kan worden medegedeeld, dat deze nor men nog niet zijn vastgesteld. Daar voor is in de eerste plaats nodig, dat een inzicht wordt verkregen om trent de schade, welke de betrokken erfpachters als gevolg van de ont ruiming van hun efrpachtspercelen zullen lijden. Met het oog hierop is inmiddels een taxatiecommissie in geschakeld. Zodra bedoelde com missie haar onderzoek heeft vol tooid, stelt de minister zich voor in overleg te treden met zijn ambtsge noot van financiën, ten einde te ko men tot de gezamenlijke vaststelling van een verantwoordelijke gedrags lijn ten aanzien van de betrokken erfpachters. Voor wat betreft de ontruiming van percelen, die niet behoren tot boven genoemde categorie, zij opgemerkt, dat. de vergoedingen aan de betrok ken eigenaren, zakelijk gerechtig den, huurders en pachters uiteraard worden vastgesteld overeenkomstig hetgeen waarop, ingevolge wet en c.q. pachtontbinding, aanspraak kan worden gemaakt. Presidente Indiase Rode Kruis naar Wemeldinge y De presidente van het Rode Kruis in India, de 72-jarige =f- r Rajkumari (prinses) Am rit p H Kaur is dezer dagen in Neder- land aangekomen, cn zal enke- E E ,e„ dagen te gast zijn bij het H Nederlandsehe Roode Kruis. E Zij zal donderdagmiddag in Wemeldinge aan boord gaan p van het hospitaalschip „Henri Dunant", en een tocht meema- H ken naar Zijpe. minui!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13