Geen grond voor onrust over M.0. in Zeeland WALCHEREN Driehonderd Zeeuwse welpen hielden jubileumrimboejacht IN VLISSINGEN ARRIVEERDEN 850 AMERIKAANSE SCHOLIEREN MAANDAG 20 JUNI I960 PROVINOlALEi Z BI BI U W 8 b V O U K A N 7 MINISTER IN SCHRIJVEN: Antwoord op brief ouderverenigingen Minister Cals heeft in een schrij ven geantwoord op de brief van de voorzitters der oudervereni gingen van een zevental Zeeuw se middelbare scholen, waarin uitdrukking werd gegeven aan de ongerustheid over de toe passing van artikel 101 op de bestaande instellingen voor voorbereidend hoger onderwijs in Zeeland. De minister heeft met belangstelling kennis geno men van het schrijven der ouderverenigingen. Hij meent, dat er voor ongerustheid geen enkele grond aanwezig is. De voorzitters der ouderverenigingen van het Goese Lyceum, het Stedelijk gymnasium te Middelburg, de r.h.b.s. en de middelbare school voor meisjes te Middelburg, het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen, de r.h.b.s. te Vlissingen, het Koningin Wilhelmina- lyceum te Oostburg en het Professor Zéemanlyceum tc Zierikzce, schreven op 19 februari aan de minister, dat bij toepassing van artikel 101 alle Gymnasiale afdelingen der lycea in eeland en het stedelijk Gymnasium te Middelburg zouden moeten worden opgeheven. Ditzelfde zou gelden voor de afdelingen m.m.s. in de provincie. Indien de leerlingen, die niet bestemd zijn voor een academische of universi taire studie, naar een school voor ..Havo" afvloeien, zal in Zeeland ook geen enkel atheneum, waarin de hui dige h.b.s.'en zouden moeten worden Binnenkort „stroom" van uitbetalingen zoutschade Ir. Geuze sprak voor C.H.- Statenkring Tholen-Sh-Philipsland Voor een zaterdagmiddag in do ver enigingszaal te Poortvliet gehouden vergadering van de Statenkring Tho- leu/St.-Philipsland van de Cbr. Hist. Unie heeft het Zeeuwse Eerste Ka merlid ir. M. A. Geuze een inleiding gehouden over de zoutschadercgeling voor de woningen, welke in resp. 1944 en 1953 geïnundeerd waren. Hij noemde, het tot stand komen van deze regeling, waarbij ongeveer 50 miljoen naar Zeeland en Zuid-Holland vloeit, een succes voor de C.H.U., welke partij zih hierover zeer heeft beijverd. Over de uitvoering van dece regeling, kon ir. Geuze mededelen, dat de grote stroom van uitbetalingen over zes tot acht weken kan worden verwacht. Tot dusver is nog slechts ongeveer 10 van de aanvragen afgewikkeld. In deze Statenkring-vergadering wel ke onder leiding stond van de plaats vervangend voorzitter, de heer J. de Later uit Tholen, moest ook nog wor den voorzien in twee bestuursvaca- tures wegens het zich niet herkies baar stellen van de heren P. van Westen, Oud-Vossemeer en B. J. van Oeveren, Poortvliet. De voorzitter, de 'heer J. van de Velde uit Tholen werd herkozen, terwijl thans resp. als se cretaris en penningmeester zitting hebben de heren E. Ph. Nieuwkerk, Poortvliet en C. van Winkelen, St.- Annaland. Voorts werd een vertrouwelijke be spreking gehouden over het interim rapport betreffende een eventuele fu sie of samenwerking tussen C.H.U. en A.R. Ook aam de Statenkring het besluit het onlangs "htgegeven „C.H.- contact" voortaan zes maal per jaar te doen verschijnen. VEERE N.C.V.B. Veere Op de laatste maandelijkse vergade ring van de afdeling Veere van de N.C.V.B., die voor dé vakanties werd gehouden, sprak mevr. Van Klaveren uit Goes over het onderworp: „Ge sprek van vrouw tot vrouw'. De eerstvolgende vergadering is vastge steld in september. omgezet, aan de gestelde normen kunen voldoen. Voorts wezen de voor zitters er op, dat het aannemen van het wetsontwerp in deze vorm zou re sulteren in het verdwijnen van elke mogelijkheid in Zeeland om opgeleid te worden voor een academische of universitaire studie. Voor deze ongerustheid is volgens minister Cals geen enkele grond aan wezig. Hij wijst in dit verband op de memorie van toelichting op het wets ontwerp. waarin de volgende passage voorkomt: „Daarom Is in artikel 117 de inwer kingtreding van deze wet afhankelijk gesteld van een afzonderlijke wet, waarin dit transitoir recht afzonder lijk zal worden geregeld. Hierin zal uiteraard rekening worden gehouden met de verkregen rechten van de be staande en reeds aangewezen of uit de openbare lcas bekostigde scholen". De minister wijst bovendien op wat hij in de Tweede Kamer ter gerust stelling in dezen over het overgangs recht heeft gezegd. Hij hoopt, dat het schrijven de bestaande ongerustheid in Zeeland kan wegnemen. Noodwoningen aan Van Nispenplein onder hamer De dertien noodwoningen aan het Van Nispenplein komen binnenkort onder de slopershamer. Zij zullen de zelfde weg gaan als de houten huizen aan de Singel, waarvan er thans nog drie op afbraak staan to wachten. In een voorstel aan dc raad delen b. en w. mede, dat de directeur van gemeentewerken is verzocht de sloop van deze woningen in het openbaar aan te besteden, waarna hiermee een begin kan worden gemaakt. In hun toelichting op het voorstel merken b. en w. op, dat eigenlijk naar aanleiding van het adres van de bewoners van het Van Nispen plein en de Van de Spieghelstraat over deze sloop reeds op 16 juni 1959 een praeadvies was uitgebracht. Bij schrijven van 8 augustus 1957 verleende de minister reeds, toestem ming tot het slopen van de 13 nood woningen over te gaan, onder voor waarde, 'dat voor de bewoners pas sende woongelegenheid beschikbaar zou zijn. B. en w. vermelden voorts, dat dit complex noodwoningen steeds Bouw Geref. Kerk, art. 31 K.O., in Terneuzen op handen Voorstel aan de raad tot verkoop van bouwgrond De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk (onderhoudende art. 31 K. O.) te Terneuzen is van plan om een kerk te bouwen aan de van Cantfoortstraat. Dit blijkt uit de agenda van de ge meenteraad te Terneuzen, die donder dagavond 23 juni in openbare verga dering bijeen komt. Voorgesteld wordt om aan genoemde kerkeraad een per ceel grond ter grootte van plm. 640 m2 te verkopen voor de totaalprijs van f 8160.onder voorwaarde dat de kerk uiterlijk 1 augustus 1961 zal zijn gebouwd. Verder bevat de agenda een voor stel tot benoeming van mr. H. Rijpstra tot ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken, de aanwijzing van wet houder M. de Vos als lid van het al gemeen bestuur der Stichting Be schuttende Werkplaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen, de benoeming van een onderwijzeres aan de openba re lagere Zuidlandschool (voordracht mej. M. I. Reckman te Naarden) en de beëdiging van de heer H. W. Blok als gemeente-ontvanger. De goedkeuirng van de raad wordt gevraagd tot vaststelling van een aan tal verordeningen betreffende de sala riëring van het gemeentepersoneel, terwijl zekerheidsstelling wordt ver zocht voor een aantal personen die ingevolge de beschikking bevordering eigen-woningbezit. .willen bouwen in de Serlippenspolder. Hertog van Beieren- horde werd eerste In verband met het vijftig jarig bestaan van de Padvinderij in Ne derland hebben duizenden Neder landse welpen zaterdag hun jubi leumrimboejacht gehouden. Voor de Zeeuwse welpen gebeurde dit op het kampeerterrein van de Zeeuwse padvinderij, Overbos te V rouwenpolder. Na de norderoep onder leiding van akela Pierhagen speelden 30Ó welpen van twaalf hordes het spel dat was opgezet en elk punt stel de een land voor, waar de jongens een bepaalde opdracht moesten uitvoeren. In Indonesië moest men bijvoorbeeld op een gamelan in de vorm van een flessencarillon spe len. in Lapland werden sledewed strijden gehouden en in Schotland moest mén op zoek naar het mon ster van Locess. Elke horde stelde ook een land voor en leder horde was gekleed in de klederdracht van het land. Een jury beoordeelde de kleding. Als nummer èèn kwam de Hertog van Beieren horde uit Goes uit de bus. De horde stelde Griekenland voor en kreeg van de jury 85 pun ten. Vervolgens kwamen: 2. Mr. Bakergroop, Zierikzee, 81 pnt.; 3. M. A. do Ruytergroep, Vlissingen 80 pnt.; 4. Berdenis van Berle- komgroep Horde I Middelburg, 75 pnt. 5. Berdenïs van Berlekom- groep Horde II Middelburg, 75 pnt. Na de gezamenlijke maaltiid werd nog een kampvuur gehouden, waar enkele hordes een recreatie opvoerden, Chil Leupen voor de welpen een verhaal vertelde en Chil Hordijk met de welpen en kele liedjes en canons zong. Na de elndhorderoep konden de wel pen op een geslaagde dag terug als een geheel is beschouwd met de 22 woningen op de Singel. Derhalve worden geen leegkomende woningen aan het Van Nispenplein meer ver huurd. Tenslotte vragen b. en w. de aan dacht van de raad voor de omstandig heid, dat er nog steeds sprake is van een aanzienlijke woningnood, waar door het ontruimen ook van deze noodwoningen uitermate wordt bemoeilijkt en niet anders dan ge leidelijk haar beslag kan krijgen. Officiële publikatie GEMEENTE VLISSINGEN. UITBREIDINGSPLAN „PLAN VAN DISnOECKSTRAAT". Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ter openbare kennis: I. dat het besluit van de raad dezer ge meente d.d. 28 januari 1960 nr. 20 tot vaststelling van een herziening van de be bouwingsvoorschriften, behorende bij het uitbreidingsplan in onderdelen „plan Van Dishoeckstraat", door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland bij hun besluit van 10 mei 1960 nr. 1398/214, 3e afd., is goedge keurd: II. dat het onder I genoemd raadsbesluit van heden af voor een leder ter inzage is nedergelegd ter gemeentesecretarie, 2e afdeling (kamér 1); III. dat belanghebbenden die bezwaren tegen het onder I genoemd raadsbesluit bij de raad hebben ingediend, binnen een maand na heden tegen voormelde goed keuring bij de Kroon beroep kunnen in stellen. Vlissingen. 20 juni 1960. KERKNIEUWS Ds. W. Dijckmeester te Den Haag bevestigd Ds. VV. Dijckmeester uit Middelburg, die in verband met zijn benoeming tot secretaris voor bijzondere werk zaamheden van de generale synode van do Ned. Herv. Kerk door* deze synode is beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden, werd zondagavond in de Haagse Duinzicht- kerk door dr. E. Emmen uit Den Haag, secretaris-generaal van de ge nerale synode, als zodanig bevestigd met een preek over Ps. 122 2. „On ze voeten staan in uw poorten, o Jerezalem". Nadat ds. Dijckmeester de bevesti- ginsvragen met het: „ja" had beant woord, zong de gemeente hem staan de toe Ps. 119 25. Vervolgens deed ds. Dijckmeester in trede met een preek over Ps. 122 6 „Bidt Jeruzalem vrede toe". De Duin- zichtkerk was in deze avonddienst dicht bezet. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op dr. A. A. Koolhaas uit Amers foort, pracses van de generale sy node, ds. F. H. Landsman uit Den Haag, secretaris voor algemene za ken van de generale synode, ds. H. J. F. Wesseldijk uit Den Haag, se cretaris van de generale financiële raad, ds. O. V. Henkei uit Den Haag, secretaris van de raad voor zaken kerk en school en prof. dr. J. Schoo- neveld uit Den Haag, secretaris van de commissie voor theologisch hoger onderwijs en ds. W. Sybrandy. uit Den Haag, praeses van de centrale kerkeraad van dc herv. gemeente van 's-Gravenhage. Uit Middelburg waren o.m. aanwe zig mr. Plomp en mr. W. K. H. Die- leman, resp. scriba van de centrale en van de wijkkerkeraad. Na afloop van de dienst was er in de jeugdkapel van de Duinzichtkerk ge legenheid om met ds. en mevr. Dijck meester kennis te maken. Daar werd de nieuwe secretaris nog toegespro ken door dr. A. A. Koolhaas, prae ses van de synode. Zaterdag werden in 's-Heerenhoek de provinciale handboogkampioenschap pen van Zeeland „verschoten". Op de foto: één der deelnemers in concen tratie voor zijn schot. Foto P.Z.C.). Examens Aan de afdeling Middelbare Meis jesschool van het Goese Lyceum slaagden voor het eindexamen: A. E. C van Beekom, Goes; C. M. Bom, Yerseke; P. J. Boogert. Kortgene; E. N. van Driel, Goes; C. M. Evers, WilhelminadorpE. W. Hoogstrate. Goes; S. de Jonge, Kats; J. Mat- thijsse, Goes; J. G. van der Meulen Bosnia, Goes; H. C. A. Nieuwen- huize, Oudelande; P. W. Wouterse, Krabbendijke. Eén kandidaat werd afgewezen. Aan de chr. h.b.s. voor Walcheren slaagden zaterdag voor het eind examen h.b.s. A de dames: I. Barent- sen. A .W. Geschiere, C. Rothuizen, M. M J. Willeboordse, allen te Mid delburg: A. C. Hommes te Vlissin gen; 1. van de Ven te St.-Laurens; en de heren: M. D. Geuze, P. L. de Haan, L. A. J. Janse de Jonge. C. Klercq, W. L. Noback, D. C. de Vlie ger, allen te Middelburg; A. A. Boo ne te Nw.- en St.-Joosland, M. C. Deurloo te Nieuwdorp; L. Douw te Zoutelande, A. R, Lilipaly te Sou burg, C. A. J. Radder te Kamperland, J. Schipper te Biggekerke en Ph. J Woltering te Vlissingen. Afgewezen werden 3 kandidaten Aan de r.-k. h.b.s. te Goese slaagden voor het einddiploma 5-jarige h.b.s,- A: Marijke Bos, Goes, Ina Vader, Goes, Catrien Timmerman, Nieuw- Namen, Ria Veljgen, Vlissingen, Leon Dewitte, Vlissingen, Leo d'Hont, Middelburg, Fred Vroome, Hulst. Het einddiploma 5-jarige cursus h.b.s -B werd behaald door: Corrie de Jong, Heinkenszand, Harry Ger ritsen, Goes, Piet Nefs. Goes, Gustaf Vermont, Goes, Hans Rermsen, Vlis singen, Piet van Stee, Vlissingen, Kees Rijk, Ovezande. (Slot van pag1) deze Amerikaantjes bijzonder ver langend naar het verblijf in Europa het schip nog ten", zei bijvoorbeeld de 16-jarige, al zeer vrouwelijke Dianne Goerge uit Detroit, die naar een familie in Berlijn gaat. Dansavondjes, volks dansen, discussiegroepen, dat alles had haar een zee van plezier gege ven aan boord. Ook de 17-jange Kathy Riddle uit Seaford nam met enige weemoed afscheid van dit schip, waarop de reis zo „wonder ful" was geweest. Nietteminook zij zag met bijzondere verwachtin gen uit naar haar verblijf in Berlijn. Lessen Het is overigens opmerkelijk, dat deze jeugdige Amerikanen zien reeds zo zeer verdiept hebben in het land, dat zij gaan bezoeken. Zij weten opmerkelijk veel over de historie, de geografie en zelfs over d' taal van het land. „Nog aan boord kre gen we Italiaanse lessen", vertelde de 17-jarige Jim Moore uit Fuller- ton in Californië, die naar Bracia in Italië gaat. En Harvv Schloss uit Rye (New York) liet weten, dat hij zijn „pleegou ders" in Milaan al goed kent door een uitgebreide correspondentie. Vrijwel ieder van deze Amerikaan se jongens en meisjes heeft trou wens reeds enige tijd gecorrespon deerd met zijn of haar gastvrouw en gastheer in Europa. Beladen met fototoestellen, draag bare radio's en koffers stapten al die 850 Amerikanen zaterdagmor gen in twee extra treinen. De eer ste met 300 jongens en meisjes aan boord startte tegen negen uur al, op weg naar de Scandinavi sche landen. Want juist daarom was het schip naar Vlissingen ge' komen: de reis was enigszins ver traagd. waardoor het niet mogelijk geweest zou zijn enkele reisaanslui- tingen op het vaste land (met name de Scandinavische express) te ha len als men in Rotterdam, zoals aanvankelijk de bedoeling was, had ontscheept. Hinrich Oltmann. de kapitein, van de ..Seven Seas", die onder Duitse vlag op de Europa-Canada-lijn vaart, vertelde dat zijn schip reeds vier jaar lang ieder seizoen enkele reizen met deze scholieren maakt. Twee dagen mist bij New Foundland en nog eens een flinke mistbank bij Zeebrugge hadden de reis echter Wegens plaatsgebrek moest de strip van Stikkeltje en Bruunke warden aangehouden. Marktberichten VEILING GOES. 18 Juni. Industrieveiling: Jucunda I 84, II 71: Regina I 76, II 66: Mach. FrÜ- hernte I 76. II 66; Mad. Moutot i 81 57- Sengana I 79, II 71. Aardbeien met dop per kg: Mach. Frühernte II 58; Re- gina I 69—73, II 58; Sengana I 7182; Ta lisman I 7837, II 73; Mad Moutot I 84— "1, II 70. Aardbeien per doos van 2M ons: Mach. Frllhemte I 21: Regina I 1823: Sengana I 2242. II 19—20: Talisman I 36—40. II 23: Red Gauntlet I 25: frambO' zen per doos 1922: rode bessen per doos 66: Earley Rivers I 138—170. ditmaal vertraagd. Over enkele we ken gaat de „Seven Seas" met ou dere studenten naar Amerika terug. De groep van 850 scholieren, die zaterdagmorgen in Vlissingen aan kwam, zal over twee maanden met de „Waterman" vertrekken. Naar Zeeland Die 850 scholleren „waaierden uit" over heel Europa: 250 naar Duits land, 90 naar Nederland. 25 naar Oostenrijk, 26 naar Italië, 43 naar Zwitserland, 30 naar Frankrijk, 13 naar Spanje, 3 naar Portugal, 4 naar Luxemburg, 98 naar Noorwe gen, 73 naar Finland. 78 r.aar Dene marken. 68 naar Zweden, 29 naar Engeland en 18 naar België. Eén was er die heel dicht bij Vlissin gen bleef: het 17-jarige meisje Ja nice Hubbard uit Glendaie, dat twee maanden naar de familie Bontbuis, Rouaansekaai 23 in Mid delburg gaat. Ook het 17-jarige meisje Bonny Stewart uit Tarzaiia in Californië komt nog naar Zee land. Eerst gaat zij voor een maand naar een familie in Hilversum en daarna komt zij een maand naar de familie Renes, Raadhuisstraat 26 in Oud-Vossemeer. Collecte Door een 20-tal jeugdige collectantjés werd gedurende het eerste kwartaal 1960 voor de stichting „Kinderzorg" te Middelburg een bedrag van 198,08 bijeengebracht. Ruim vijftig Souburgse jongens en meisjes waren er zaterdagmiddag ge tuige van hoe burgemeester, de heer A. II. S. Stemerding, de niemoe speel tuin aan de Wilhelminastraat opende met het „doorbreken" van de papie ren strook die de speeltuin afsloot Hij werd onmiddellijk gevolgd dooi de Souburgse jeugd, die een waa speeltuinfeest ging vieren Tevoren had de voorzitter van d< speeltuinvereniging, de heer C. Pot tereen kort woord gesproken, waar in hij o.m. het gemeentebestnu dankte voor de verleende medewer king. fFöto P.Z.C.). Kroesjtsjew naar derde Roemeens partijcongres De Russische premier en partijleider Kroestsjew is zaterdag per vliegtuig in Boekarest aangekomen, waar van daag het derde congres van de Roe meense communistische partij begint. Behalve Rusland zijn ook Oost-Duits- land, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Bulgarije en Roemenië door hun eer ste partijsecretarissen vertegenwoor digd. Polen, Albanië en communistisch China hebben politbureauleden of an dere voorname partijfunctionarissen gestuurd. Zondag bezocht de Sowjct-premlcr de Russische industriële tentoonstelling die in tegenwoordigheid van hoge comunistische leiders in Boekarest werd geopend. Gezaghebbende waarnemers in Wenen vermoeden, dat in Boekarest 'n soort „topconerentie" van de landen achter het IJzeren Gordijn wordt gehouden. Zondag zou de eerste geheime zitting zijn geweest onder leiding van de Russische premier. Nozem na dodelijk gevecht voor rechter Een van de nozems, die op 22 april in Sliedrecht een vechtpartij hebben uit gelokt, met als triest resultaat, dat de 19-jarige Kostiaan Kraai,jenveld uit Sliedrecht door messteken dodelijk werd verwond, heeft zich voor de Dordtse rechtbank moeten verant woorden. Het was de 19-jarige J. M. magazijnbediende in Groningen, aan wie'ten laste werd gelegd, dat hij in gezelschap van een aantal bendege noten, alle voorzien van messen of kettingen naar Sliedrecht was ge gaan en daar geweld had gepleegd tegen een aantal Slïedrechtse jon gens. Epn van de jongens had hij met een fietsketting een slag in de nek gegeven. Tijdens het fatale gevecht tussen de 21-jarige W. G. uit Gorinchem die binnenkort zal moeten terecht staan, en Kostiaan Kraaijeveld, had hij zich op de laatste willen werpen, maar kwam daarbij evenwel in conflict met een andere Sliedrechtse jongen, die hij in zijn redeloze woede ern stig bedreigde. De officier van justitie had verschil lende Gorinchemse en Sliedrechtse jongens als getuige opgeroepen. Uit wat zij vertelden kwam vast te staan dat M. als leider van de nozembende te beschouwen was geweest. De offi cier j deelde mee, dat de verdachte, toen hij gegrepen werd, een jasje aan had, op de rug waarvan een doodskop was geschilderd en de woorden „de stompers". Hij had een kettinkje om met een doodskop als hangertje en aan de fietsketting. waarmee hij had geslagen, had hij voor het gemak een handvat ge maakt. ..Helaas" zei de officier, die negen maanden gevangenisstraf zonder af trek van de preventieve hechtenis eiste, lopen er velen van dit soort in Nederland rond. De rechtbank zal op vrijdag 8 juli uitspraak doen. Roofovervai in de Purrner na negen jaar opgehelderd De rijksrecherche is er ..a negen jaar onafgebroken speuren thans in ge slaagd de ernstige roofoverval op te lossen, die in de nacht van 7 op 8 au gustus 1951 in De Purmer is gepleegd. Zij heeft n.l. opnieuw gearresteerd de toen 28-jarige G. T. uit Beverwijk en nu ook diens drie jaar oudere broer F. H. S. T., uit Velsen. De eerstge noemde was reeds kort na de overval gearresteerd, doch moest wegens on voldoende bewijs, weer op vrije voe ten worden gesteld. Beiden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij zijn in Amsterdam ingesloten en voor de officier van justitie geleid. In de genoemde nacht zijn drie be jaarde mensen het slachtoffer gewor den van deze roofoverval. Zij werden zo ernstig mishandeld, dat de toen 79-jarige heer J. van Laan twee da gen daarna aan de gevolgen is over leden. Zijn beide zusters, de (des tijds) 76-jarige Suzanne en de 74- jarige Neeltje, zijn ondanks de ernst van hun kwetsuren, hersteld. Het in die nacht gebeurde verwekte in Purmerend en wijde omgeving grote ontsteltenis. De overvallers sloegen de drie bejaarden met een hard voor werp en een der vrouwen ging, toen zij na een half uur weer bijgekomen was, naar een vijfhonderd meter ver derop gelegen boerderij om de politie te waarschuwen. De gezusters Van Laan, die na hun verblijf in het ziekenhuis niet meer naar de boerderij zijn teruggekeerd, zijn beiden in december 195S. drie da gen na elkaar, overleden in het be jaardentehuis Rusthoeve in Purme rend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3