PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN KONGO HEERST POLITIEKE CRISIS Minister-resident vertrokken naar Brussel voor ove rleg m In Vlissingen: S50 Amerikanen voor het eerst in Europa.... Twee coureurs België omgekomen BILT VEILIGHEIDSVERDRAG TUSSEN V. S. EN JAPAN VAN KRACHT 203e jaargang - no. 141 Dayoiaa. uitgave vaa ae nrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. vaD de Velde en F B den Boer. Adjunct; VV de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p kw.; tr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus. Viissineen Walstr t M tel 2355 4 lijnen (b.b.g 3508 of 3546). Middelburg. 'Markt 61. tel 3841 Goes. Grote Markt 2. 4254 (bgg adv 2234); Oostburg, G F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. B rouwerljstraat 2; Zierlkzee. red. tel 2425. adm tel.2094 Enige dagen voor overdracht soevereiniteit Loemoemba dreigt met stichting van republiek Volgens uit Leopoldstad in Brussel ontvangen berichten dreigt enige dagen voor de overdracht van de soevereiniteit in Kongo een politieke crisis. De Belgische minister-resident in Kongo, de heer Ganshof van der Meersch, is zondagavond naar Brus sel vertrokken om over de ontwikkelingen verslag uit te bren gen aan koning Boudewijn en het Belgische kabinet. Naar in een officieel communique werd medegedeeld, zal de minister daarna „onmiddellijk" naar Kongo terugkeren. Naar uit tot zondagmiddag in de Belgische hoofdstad ontvan gen berichten blijkt, had de Kongolese politeke leider Kasavoe- boe een regering weten te vormen, „die op een grote meerder heid in het Kongolese parlement kon rekenen". Hij was er ech ter niet in geslaagd contact op te nemen met zijn grote rivaal Loemoemba, die de vorige week van een informatie-opdracht was ontheven omdat hij naar de mening van de Belgische mi nister geen voldoende meerderheid in de Kongolese volksverte genwoordiging kon bereiken voor het door hem gevormde re geringsteam. Ondanks het feit, dat Loemoemba van zijn opdracht werd ontheven is hij verder gegaan met het vormen van een kabinet, dat naar hij zeide „lefaal" was omdat „de meerderheid van het Kongolese volk en niet de Belgische regering daarover te be slissen heeft". Indien het niet alsnog tot 'n akkoord tussen formateur Ka- savdeboe en Loemoemba zou komen zou deze vandaag zijn „regering eveneens in de Kongolese volksver tegenwoordiging, die vrijdag voor het eerst is bijeengekomen, voorstel len. In Leopoldstad vreest men, dat Ka- savoeboe vandaag vfeor een onover komelijke moeilijkheid komt te staan indien hij er niet in slaagt alsnog de medewerking van Loemoemba te vekrijgen. Deze beschikt in de Kon golese Kamer over een veertigtal van de 137 stemmen, zodat men betwij felt of het bij de voorlopige Kongo lese grondwet voorgeschreven quorum zal kunnen worden bereikt. Voor het verlenen van de investituur aan het kabinet is de gewone meerderheid vereist van drievierde van het aantal leden. Kasavoeboe zelf verklaarde zondag middag de hoop op de medewerking van Loemoemba's Kongolese bewe ging nog niet te hebben laten varen. Veertig werknemers bij „Hembrug" ontslagen De directie van het staatsbedrijf Ar tillerie-Inrichtingen „De Hembrug" deelt mede dat zij in verband met de afloop van een munitie-order voor buitenlandse rekening heeft moeten besluiten veertig werknemers ontslag aan te zeggen. Deze werknemers worden na het ont slag op wachtgeld gesteld, waarvoor naast het bestaande recht van uitke ring krachtens de werkloosheidswet een bijzondere regeling is getroffen. Zo-maar op de kade langs de Vlis- singse buitenhaven produceerde dit vijftal Amerikaanse jongelui enerve rende dixielandmuzielc. Het gebeurde bij aankomst van het passagiersschip Seven Seas", dat 850 Amerikaanse scholieren naar Europa bracht. i Foto P.Z.C.). „Wij moeten afwachten", zeide hij slechts, alle vragen over het door hem gevormde kabinet afwimpelend. Aan United Press International ver telde Loemoemba „ik wens geen en kel contact met Kasavoeboe, die een Belgische marionet is". Toen aan Loemoemba werd ge vraagd of hij voor het parlement zou verschijnen om investituur van zijn regering te vragen, was het antwoord: „Ik heb geen investituur nodig. In de ogen van de inter nationale opinie en wet, kan ik mijn regering proclameren vanaf de heuveltoppen en dit land rege ren". Loemoemba zeide ook nog dat hij geen revolutionair is, maar dat zijn geduld opraakt. Hij zou de onmiddellijke verdeling van Kongo eisen indien zijn regering niet zou worden erkend en een af zonderlijke republiek stichten met de oostelijke provincie en de provin cie Kasai en delen van de provincies Kivoe en Leopoldstad. De hoofdstad van de oostelijke pro vincie, Stanleystad, zou de hoofd stad van deze afgescheiden staat worden. Nederlandse bus in Duitsland gestolen Een toerbus van een Bredase firma is in de nacht van zaterdag op zondag in Rüdesbeim, waar hij tussen hon- derd andere geparkeerd stond, gesto len en zondagmiddag in Duisburg, on geveer 140 kilometer noordelijker, te ruggevonden. De 45 passagiers van de bus, allen uit Breda afkomstig, zouden 's mor gens met deze bus van een vakantie- tocht naar huis terugkeren. Aangezien de Duitse politie de gestolen bus nog niet heeft vrijgegeven, heeft de on derneming een tweede bus gestuurd om de passagiers naar Breda terug te brengen. ONDANKS AGITATIE VAN LINKSE GROEPERINGEN Eisenhower enthousiast in Seoel begroet Het Amerikaans-Japanse veiligheids verdrag is te middernacht van zater dag op zondag automatisch geratifi ceerd. Een poging van de Japanse re gering om het omstreden pact ook nog formeel door de senaat te laten goedkeuren was mislukt doordat de socialistische en de communistische partij de senatoren van de regerings partij verhinderden het parlements gebouw te betreden. Enkele minuten na middernacht be gonnen tienduizenden betogers sa men te stromen bij de ambtswoning van premier Kisji. Het gebouw werd omsingeld' en de premier, met de le den van de ministerraad was afge sloten van de buitenwereld. Pas in dë morgen kon de premier naar zijn privé woningen gaan. De socialistische oppositie heeft onmid dellijk laten weten, dat zij het ver drag als van nul en gener waarde beschouwt. Haar bezwaren gelden zo wel de inhoud van het verdrag als de wijze waarop het in de Kamer is aan vaard. Linkse groeperingen, die tegen het veiligheidsverdrag hebben gea geerd, verklaarden dat zij niet zullen rusten voordat de regering aftreedt en het parlement wordt ontbonden. President Eisenhower is zondag per vliegtuig uit Taipeh naar Zuid-Korea gegaan, terwijl artillerie van de com munisten op het Chinese vasteland het nationalistische eiland Quemoy beschoot. Op het vliegveld van Seoel werd de Amerikaanse president begroet door de premier van de voorlopige Zuid- koreaanse regering, Hoeh Tsjoeng. Eisenhower verklaarde bij zijn aan komst dat zijn bezoek hem en allen die de vrijheid liefhebben, herinnert aan de tijd toen Zuid-Korea het ver zamelpunt vormde van de strijders uit de vrije wereld. Bijna een miljoen mensen waren op de been om Eisenhower te begroeten. Op vele plaatsen moest de chauffeur van Eisenhower langzamer rijden en zelf3 stoppen, omdat de menigte op- te kunnen zien. drong om de hoge gast van dichtbij President Eisenhower en president Tsjiang Kai-Sjek van nationalistisch China hebben tijdens het korte be zoek van het Amerikaanse staats hoofd aan Taipeh voornamelijk ge sproken over het communistische ge vaar. In een gemeenschappelijk communi- 3ué verklaren de twee staatshoofden at hun regeringen blijven vasthou den aan liet Amerikaans-Chinese be veiligingsverdrag om het hoofd te bieden aan de dreiging van de Chine se communisten. Waakzaamheid en kracht blijven geboden, aldus het communiqué. Vanavond vertrekt Eisenhower naar Honoloeloe. Twee jongens verdronken In Zenderen (gemeente Borne) zijn zaterdagmiddag tijdens het vissen twee jongens, de 9-jarige Stcf van Icrsel en de 12-jarige Herman Mid- I delkamp, te water geraakt en ver dronken. Stef viel door een onverwachte bevve- ging in de ruim 1.70 meter diepe Lo- j lee, een gracht tussen Zenderen en Almelo. Zijn vriendje Herman wilde hem redden en sprong hem na. Ook hij wist zich evenwel niet op de hoge oever te werken met het gevolg, dat de jongens samen verdronken. De hulp. die een 8-jarig vriendje bij een boerderij had ingeroepen kwam he laas te laat. OP EUROPA'S SNELSTE CIRCUIT Stirling Moss ernstig gewond In de grote prijs van België vonden twee jonge Britse cou reurs zondag de dood: de 22- jarige Chris Bristow en de 26- jarige Alan Stacey, nadat de dag tevoren tijdens de training Stirling Moss en Mike Taylor een ongeluk was overkomen, waardoor beiden met ernstige verwondingen in een zïekeidiuis ipoesten worden opgenomen. Op dezelfde plaats op het circuit van Francorchamps waar Moss zaterdag met zijn Lotus van de weg raakte, verloor Bristow in' de twintigste ron de van de race de macht over zijn Cooper. Bristow, de zoon van een Lon- dense garagehouder, die men een gro te toekomst als autorenner voorspel de, werd uit de wagen geslingerd, toen deze verscheidene keren over de kop sloeg. Bristow kwam noodlottigerwijs niet zijn hoofd op een paaltje terecht. Ter plaatse overleed hij aan zijn ver wondingen. De Engelse coureur -Stirling Moss heeft tijdens de training voor de gro te prijs van België, een ongeluk ge had. In de bocht van Malmèdy schoot zijn wagen van het circuit een akker op. De wagen was zwaar beschadigd, maar Moss bracht het er levend af. Met een gebroken neusbeen en "drie gebroken ribben werd hij naar een ziekenhuis te Malmedy overgebracht. Hij is uitgeschakeld voor het wereld kampioenschap. Later gebeurde er tijdens de training nog een ernstig ongeluk. De „Lotus" van een andere Brit, de 25-jarige Mike Taylor, ging namelijk een kilometer voor de plaats van de „crash" van Moss over de kop en vloog in bfand. Taylor kon gelukkig op tijd uit de wagen komen en vluchtte m paniek een bos in. De Brit werd met vele kneuzingen en brandwonden, alle ge lukkig niet ernstig, overgebracht naar een ziekenhuis in verviers. Zijn vrouw deelde 's avonds mee dat zijn toestand bevredigend is en dat mogelijk alleen een rib was gebroken. De grote prijs van België werd ge wonnen door de wereldkampioen 1959, de Australiër Jack Brabham. Twee de werd de Engelsman Brtice Macla- ren, eveneens in een Cooper. Amerikaanse coureur verongelukt Op deze voor de automobielsport zo trieste zondag is nog een dodelijk on geluk gebeurd. Rëeds in de eerste ronde van een 100-mijlswedstrijd bij de Amerikaanse plaats Langhorne vloog namelijk de wagen van de Ame rikaanse coureur Jimmy Bryan over de kop. Bryan in 1.958 winnaar van de grote race in Indianapolis kwam om het leven. Bromfietsers verdronken na nachtelijke rit Twee mannen uit Honselersdijk zijn met een bromfiets in de vaart langs het Zwarte Poldertje en de Nieuwe Weg te Loosduinen gereden en ver dronken. In de nacht van zaterdag op zondag hoorden bewoners van de Nieuwe Weg het geluid van een bromfiets, dat plotseling ophield. Toen men vanuit het huis niet3 zag ging men aan het water kijken en zag men luchtbellen opstijgen. De politie werd dadelijk ge waarschuwd. Na korte tijd dreggen kwam eerst een bromfiets boven wa ter en kort nadien werden de stoffe lijke overschotten van twee mannen op de wal gebracht. Het waren de 29- jarige fabrieksarbeider C. Zonneveld, eigenaar van de fiets en de 25-jarige olieventer A. W. Looyen, beiden uit Honselersdijk en ongehuwd. Een onderzoek aan de niet van een duo voorziene bromfieis toonde aan, dat de linkerstrop van het'geveerde stuur was losgeschoten. Vermoedelijk is het daardoor onbestuurbaar gewor den voertuig tegen een lantaarnpaal geslagen en vervolgens in het water terecht gekomen. Echtpaar Armstrong-Jones terug van huwelijksreis Prinses Margaret en Antony Arm- strong-Jones zijn zaterdira van hun huwelijksreis naar het Caribi sche gebied in Engeland terugge keerd. Zij maakten de tocht aan boord van het koninklijk jacht „Brittannia". In Portsmouth hadden ongeveer vijf- I duizend mensen langs de korte i weg van de haven naar het station i gestaan. In Londen stonden vele duizenden langs de route naar Clarence House. Toen het echtpaar langs de valreep van de „Brittan nia" aan land kwam, viel het op dat Antony Armstrong-Jones er gebruind uitzag en vol zelfvertrou wen scheen. Hij was veel meer op zijn gemak dan bij het vertrek voor de huwelijksreis. Terwijl Armstrong-Jones in Ports mouth voet aan land zette, was in Londen een politie-onderzoek aan de gang naar aanleiding van de verdwijning van zijn beeld in het wassenbeeldenmuseum van Ma dame Tussaud. Sinds enkele we ken stond het beeld naast dat van prinses Margaret, maar zaterdag ochtend stond het niet meer op zijn plaats. Men neemt aan dat het beeld, dat ruim 4000 gulden heeft gekost, is gestolen. Het jonge paar heeft zich dadelijk na de reis teruggetrokken in het koninklijk jachthuis in het Wind- sorpark, op vijf kilometer afstand van het kasteel Windsor, waar de rest van de koninklijke familie zich nu bevindt. Volgens de tradi tie moet eigenlijk de gehele ko ninklijke familie op het kasteel wonen, als het hof zich daar be vindt, maar koningin Elizabeth heeft een uitzondering gemaakt voor het jonge paar. SCHOLIEREN MET „DIXIELAND" VERWELKOMD Twee highschool-leerlingen twee maanden in Zeeland ONGEWONE geluiden schalden zaterdagmorgen rond acht uur reeds over de kade langs de Vlissingse buitenhaven... On danks het vroege ochtenduur produceerden vijf in rode bla zers gestoken jonge mannen daar met een laaiend enthousias me opwekkende en meeslepende dixielandmuziek! Op de Vlis singse havenkade waren die vijf knapen een trompettist, een trombonist, een klarinettist, een bassist, en een drum mer duizenden mijlen verwijderd van de plaats, waar zij gewoonlijk met klanken strooien: de Cornell-universiteit van ïthica in New York. Kortom: hier was een Amerikaanse universiteitsband „aan het werk"... Voor hun jazzmclodieën hadden de vijf jeugdige Amerikanen een enorm klankbord: enkele meters voor hen rees de witte en huizen hoge scheepswand van het passa giersschip „Seven Seas" op. In de prille ochtend was dit schip de bui tenhaven binnengeloodst en aan de kade gemeerd. De vijf muzikanten waren enkelen van de eersten, die van boord kwa men en Iran concert was bestemd als een welkom in Nederland voor de overige passagiers: ongeveer .850 Amerikaanse scholieren, die in het kader van het uitwisselingspro gramma van de „American Field Service" twee maanden bij verschil lende gezinnen in Europa zullen doorbrengen. Geen plaats aan de verschansing bleef onbezet, toen de „Seven Seas" femeerd werd en de 850 scholieren an eindelijk dicht bij het moment waren, dat ze voor het éérst in Eu ropa voet aan wal zouden zetten. Want vrijwëi al die 850 jeugdige Amerikaanse scholieren waren nog nooit buiten Amerika geweest en kennen Europa alleen uit film, ra dio, televisie, krant en leerboek. Dat zij nog nimmer zo'n verre reis Imdde» gemaakt was overigens niet verbazingwekkend, want het waren stuk voor stuk jongens en meisjes van 16 en 17 jaar. Slechts eer en kele was één of twee jaartjes onder. Deze 850 scholieren zi5n namelijk leerlingen uit de hoogste klassen van Amerikaanse highschools. Bijna tien dagen heeft de overtocht geduurd, maar hoewel ieder van Zie slot pag. 7 kol5) Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van avond 7 uur: Den Helder, half bewolkt Ypenburg, liclit bewolkt Vlissingen, licht bewolkt Eelde. half bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twen the, licht bwolkt Eindhoven, half bewolkt Zuid-Limburg, licht bewolkt Helsinki, half bewolkt Stockholm, half bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, geheel bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, Licht bewolkt Luxemburg, Licht bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, Licht bewolkt Berlijn, licht bewolkt Frankfurt, half bewolkt München, onweer Züricli, zwaar bewolkt Genève. zwaar bewolkt Locarno, onweer Wenen, zwaar bewolkt Innsbrück, onweer Belgrado, onbewolkt Athene, licht bewolkt Rome, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, niet ontvangen Mallorca, onbekolkt Lissabon, onbewolkt gister- 18 gr. 20 gr. 20 gr. 18 gr. 20 gr. 18 gr. 21 gr. 21 gr. 19 gr. 20 gr. 21 gr. 19 gr. 26 gr. 20 gr. 22 gr. .25 gr. 26 gr. 31 gr. 32 gr. 26 gr. 19 gr. 26 gr. 28 gr. 30 gr. 31 'gr. 29 gr. 29 gr. 32 gr. 26 gr. 23 gr. 31 gr. 28 gr. 31 gr. 29 gr. VERWACHT... NOORDWESTELIJKE WIND. In het noordoosten vrij veel bewol king maar geen regen van betekenis. Elders zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen west en noord. Dezelfde temperaturen als zondag of Iets hogere. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag droog met flinke opklarin gen. maar koel strandweer.' In de middag 18 tot 20 graden C. Zeewater 15 graden. Matige noordwesten wind. Vooruitzichten: zonnige perioden; iets minder koel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1