Wintermode: saaie ruiten Ook de slaapkamer kan geslaagd produkt van „moderne vormgeving" zijn en strepen PROCO 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 JUNI 1960 Veilig kopen Een blauwe hemel en een glinsterende zee vormen de onmisbare achtergrond voor deze drie vakantie-creaties, ontworpen voor de vrouw die haar vrije dagen op en om het water wil doorbrengen. Het zijn een knie-lange tuni ca met een split tot aan het middel, waaronder shorts van dezelfde stof worden ge dragen; een strandpyjama met een lang gestreept jak dat een ceintuur om het mid del heeft, en een bont-gedes sineerde blouse van Boussac- katoen waarbij eveneens shorts van hetzelfde materi aal gedragen worden. r bij de erkende vakhandel met volledige garantie van De Technische Unie. volkomen geruisloos Elektrische koffiemolen: manusje-van-alles DENNENAALDENZEEP 1.40 ~öan ozoutv tot ozoutv Nu de noordenwind en de ijshei- ligen het hopelijk voor lopig hebben laten afweten, ko men de eerste zomerse trekvogels al weer dapper opzetten. Momenteel zijn het nog merendeels nagenoeg half volwassen mannelijke exem plaren, die, compleet met ringbaard en pijp, opgezadeld met een bultige rugzak en een rol dekens, op de hoek voor mijn venster blijven stilstaan om mijn uitzicht op een plaatje te zetten. Zolang ik die vaantjes maar zie wapperen ben ik nog wel gerust oo de toekomst van het Westen. Zo lopen nog, ze fietsen nog. ze sjouwen en zwerven nog: dan zijn ze in de grond weinig veranderd sinds de ionge dwarskoppen van huis weg liepen om op een schip van de machtige Compagnie als jongmaat je mee te varen naar de grote Oost, of als verstekeling op een oceaan stomer de benen te nemen naar die Nieuwe Wereld waar elke borden wasser naar hun idee als miljonair gepensioneerd wordt. Het is niet altijd volgens plan verlopen, maar zij zijn er toch meestal niet minder van geworden: al was het maar dat zij na hun zwerftocht geleerd had den dat de wereld mooi maar hard is, en dat elke boterham verdiend moet worden. 0— Nog geen eeuw geleden was die heilzame ervaring echter alleen maar voor een jongen te ver werven. Het meisje met zwervers- bloed in de aderen moest maar zien dat zij die rusteloosheid verbeet of tfeoaazlijkez ban je benkt hoogstens met reisverhalen bevre digde. Menig ouderpaar kan, wat dat betreft, zijn grootouders hartgron dig benijden, voor wie de zaak nog zo eenvoudig lag. De fiets, de jeugd herberg en de tent hebben de jonge dochter al lang zo wijs als een mens gemaakt. Waarom de jongens wel en zij niet? Zijn zij soms een haar tje minder wat durf, uithoudings vermogen en handigheid betreft? —0— Ach nee, bangDaar gaat het immers helemaal niet om. Als het gevaar met dapperheid te bezweren was dan lagen er nu geen honderden bloeiende jonge kin deren voortijdig in haar graf. Maar zij onderschat het gevaar. De bela ger van haar lijf en leven is even uitgeslapen en gladgebelct als hij laf is. Zijn enig oogmerk is plukken en vernielen, en met al zijn energie en vindingrijkheid op één punt gericht, is het zijn „eer" te na ook maar een enkele prooi te laten ontsnap pen. Maar breng dat Sweet Seventeen, eigenwijs en eigengereid zoals het bij haar jaren pasf, eens aan het verstand. Het is best mogelijk dat anderen wat overkomt maar dan zijn die anderen hopeloze sufferds. Zij kijkt wel uit. Zij laadt haar fiets op als een kameel, zwaait hoogstens nog een keer achteloos naar de twee bezorgde gezichten in de erker, en trapt lustig weg naast de harts vriendin, het avontuur tegemoet. En die ouderwetse, bekrompen, klein geestige vader en moeder leven een week, tien dagen, twee weken, op de stap van de postbode. Als de haas tig gekrabbelde kaart één avondbe stelling overslaat, liggen zij beiden de lange nacht wakker met schreeu wend zelfverwijt en zij stappen niet van de pijnbank voor zij het voor werp van hun aanhoudende zorg bruin, groezelig, uitgehongerd, maar stralend voor het tuinhekje zien af stappen. Het was fan-tès-tisch, doodgewoon. Zie je nou wel dat ik best op mezelf kan passen. Volgend jaar gaan we lekker samen naar 't buitenland: Duitsland, België, Lu xemburg hier zijn we nu wel uit gekeken. We hebben het al helemaal voor elkaar. 0— Zeg niets, terwiil zij glunderend een berg boterhammen zit te verslinden en onderwijl aan één stuk doorratelt. Het ia nu niet direct het psychologisch juiste ogen blik om néé te zeggen, dubbel on derstreept néé tegen een borrelend brokje geestdrift dat de hele wereld in haar zak heeft. Een jaar is nog lang, en de tijd schaft raad tegen alle conflicten. Maar als het seizoen van de onrust weer aanbreekt als zij naar het welvaren van haar slaapzak gaat informeren, zeg dan zachtzinnig maar onverbiddelijk néé. En op gevaar af voor eeuwig uit de gratie der ondernemende zwerf sters te raken, wil ik met alle op rechte liefde voor dit jonge goed een dikke streep onder dat nee trek ken. Geen Benelux of E.E.G. ter wereld kan twee zwerflustige zeventienja rigen afdoende beschermen tegen de onverlaten die de berichten wij zén het uit op klaarlichte dag langs een drukke verkeersweg, vlak bij een grote stad, jonge meisjes brutaal aanvielen, van haar laatste stuk bagage en elk document be roofden om er dan in een gestolen auto vandoor te gaan. De twee slachtoffers, uitgeplunderd en totaal van streek, konden maar zien dat zij in een slagregen, met nauwelijks de nodige kleren aan het lijf, te voet de eerstvolgende politiepost be reikten uren en uren ver weg. Als grote kerels in grote gesloten auto's nog het risico lopen van overvallen, uitgeplunderd en des noods vermoord te worden, wat zul len dan twee weerloze zeventienja rige bakvissen op een fiets in die iungle vol wilde mensbeesten begin nen, waar de wegm bovendien zo veel langer en eenzamer zijn dan thuis Saskia. Dacovadeur „op een kier" voor de Euromode.... (Van een medewerkster) - Voor de laatste maal is in het oude R.AX-gebouw te Amsterdam de (zevende) damesconfectie vakbeurs gehouden. Een presentatie van dames mode voor de komende winter door bijna honderd Nederlandse confec- tionneurs en enkele importeurs van buitenlandse mode, met het doel de winkeliers alvast een overzicht te geven en hun orders te boeken, zodat we dadelijk nadat we in augustus vap vakantie, weerkeren de etala ges met winterse mode gevuld zullen zien. Mooier dan ooit is de Dacova, althans wat de beurs betreft. De getoonde damesmode is bepaald minder mooi: eerder ronduit saai. Dat wil niet dat we al zeker weten dat de mode die Nederlandse vrouwen en meisjes komende winter zullen moeten dragen, ook saai is we hebben een beetje de indruk dat men die mode op deze beurs voorshands nog wat verborgen houdt. We hebben zelfs een „gesloten" stand van een van de allergrootste confectionneurs gezien en in de showruimte stonden en zaten en hingen alleen een paar papieren vissen geëtaleerd. Geen jurken, want die moest men binnen aan de rekken komen bekijken. Kennelijk wenste althans deze standhouder zijn collectie niet prijs te geven aan de nieuwsgierige blikken van bijna honderd concurrenten. Misschien hebben die honderd con currenten dan in hun stands ook al leen maar de „dooie diendertjes" han gen en binnnen ook pas het echte. We hebben het niet kunnen Ontdekken. Misschien is de echte mode er niet of nog niet. Wat we tenslotte zagen w_as in bijna honderd stands hetzelfde: jurken en blouses van wollige stoffen, die niet van wol doch van syntheti sche vezel zijn, en dan in donkere tin ten groen en blauw en paars en bruin, met wat grijs en wat wit erdoor ge mengd. Als het geen ruitdessins zijn, dan zijn het strepen, brede en heel brede strepen als van gordijnstof. En aio het geen ruiten en strepen zijn, dan bloemen enorme bloemen in oogverblindende kleuren: laaiend g le zonnebloemen en gloeiendrode ro zen. Een verademing zijn de beschei den volkse dessins oude Slavische en noordgermaanse weefmotiefjes in echt wollen stoffen. Er waren sierlijke en toch vrij strakke rokken van ge maakt. Wat modellen betreft kunnen we ook geen opzienbarend nieuws melden. Het talrijkst zijn de com binaties van zevenachtste mantel met jork of rok van dezelfde stof. Dat is dan een harige mohair of een multi-colour bouclé. Eigenlijk zijn het geen mantels, doch com binaties die het meest weg hebben van het mantelpak van dertig jaar geleden, met bontkragen, smal en plat. En omdat op de Dacova door gaans alleen in het goedkope genre geshowed wordt, was opk aat bont goedkoop en dus lelijk. Bepaald wel leuk zijn de kindcrkle- ren: pittige jurkjes die allemaal iets schools en keurig-netjes hebben. Witte piqué kraagjes, met een grappig wit jes, witte oieo.dlea-anaogeinBfjmuap 'strikje onder de kin, soms zelfs witte Idee-kamer" om altijd met het goede been uit bed te stappen Het naoorlogs gebrek aan woonruimte heeft het goede oude slaapkamer ameublement vroeger voor aspirant-echtparen een kostbare aanschaf, waarover even lang werd gewikt en gewogen als over de meubilering van de woonvertrekken definitief naar ie „oude doos" verwezen. Géén impo sante ledikanten meer, geen driedeurs linnenkasten, waarin wel twee linncnuitzetten een plaats konden vinden, geen omvangrijke kaptafels, al dan niet met kwikken en strikken versierdInplaats daarvan kwamen het slaalbuisbed, het opklapbare ledikant, de onderschuifbedden, en de linnenuitzct verdween dikwijls in de muurkast omdat voor de klassieke linnenkast geen plaats was. Zo is de slaapkamer gewora U een alleen-maar-functioneel vertrek waar in alleen het allernodigste werd ge plaatst, en waarin allengs minder op het uiterlijk der meubelen gelet werd. En toch: hoe plezierig doet een slaap kamer aan, waarin met het weinige moderne meubilair dat men er plaat sen kan toch een smaakvolle gezellige inrichting is bereikt! Een van Neder lands 'ndustriële ontwerpers heeft in opdracht van de Nederlandse meubel industrie getracht, die kloof tussen ruimtegebrek en behoefte aan gezel ligheid in het slaapvertrek te over bruggen. Hij ontwierp de „idee kamer", een verzameling van moderne slaapkamermeubelen met diverst toe passingsmogelijkheden, die naar eigen smaak kunen worden gecombineerd en aangevuld en waarvan zowe! één als tweepersoons slaapkamers zijn samen te stellen. De volledige ideeka mer bestaat uit lits-jumeaux met aan gebouwde nachtkastjes, een toilettea-1 feitje met tabouret, een tweedeurs- kasc met een commode, waarvan het bijzondere is dat de commode ook boven ,op de kast kan worden ge plaatst, waardoor ruimte wordt be spaard en andere „verloren" ruimte wordt gebruikt. Een lage tafel met een fauteuil en een stoel horen ook nog tot de idee-kamer. In do linnenkast zijn nog meer ruimte-sparende ideeën verwerkt: de binnenkanten van do deuren kunnen voorzien worden van een grote spiegel met bakjes en schap- jes (voor de vrouw des huizes), en eer kleinere spiegel met dassen- hanger. bakjes en schap jes (voor de echtgenoot). Ontbreekt dus de ruimte voor het toilettafeltje, dan kunnen do toiletbenodigdheden aan de binnenzijde van de kastdeuren worden opgebor~en. En verder kan onder in de kast een speciaal ont worpen schoenenstandaard worden gezet, terwijl onder de legplanken laden kunnen worden aangebracht. Er zijn diepe en ondiepe kasten, en in de ondiepe uitvoering kan een „confectierail" worden aange bracht, waaraan de kleding in de breedte wordt opgehangen. Een kust-met-mogelijkheden aus! Praktisch is ook, dat de kasten en commodes van deze slaapkamer-anno 1960 geheel demontabel zijn Men kan de idee-kamer bovendien or alle mo gelijke wijzen aanvullen: er zijn ook eéndeurs-kasten, die naast elkaar kunnen worden gezet, de bedden wor den gemaakt in één- en tweepersoons en in lits-jumeaux-uitvoering. Zo'n idee-kamer is beslist wel een slaapkamer, waarin men altijd met het goede, been uit bed kan stappen... Deze produkten van dé moderne meu belkunst brengen de aspirant-koop ster inderdaad op een idee: op de idee namelijk dat het, ondanks ruimtege brek en kleine slaapkamers toch ook tegenwoordig nog de moeite waard is, om aan het samenstellen van het slaapkamerameublement evenveel aandacht te besteden als aan de ove rige Inrichting van het huis! BRONNLEYj manchetjes. De stof van die kinder jurkjes was dan ook niet zo fel van kleur. Voor kinderkleding zijn ook zeer geschikt, de fijne ribfluwelen, die we in de stands teveel zagen ver werkt in damesjaponnen. Lingerie vrijwel alles van doorzichtig nylon was een verrukking voor het oog. We zagen weer eente kamerjassen of ochtendjassen of peignoirs van dikke wollige stof die niet van wol was en dan ook al weer zwaar geruit. Echte mantels ontbraken op de Da cova behoudens dan een paar voor treffelijke regenmantels. En buiten landse mode ontbrak er ook. Het be stuur van de Dacova heeft al twee jaar geleden aangekondigd de vak beurs to zullen internationaliseren of althans te europeaniseren, en voor de partners van de Euromarkt moet dan ook werkelijk de deur open en niet op een kiertje worden gezet. Door dat kiertje was dit keer niét de Euro- mode binnengekomen. En we wachten dus maar op wat in augustus in Parijs en in Italië geshowed zal worden: de echte wintermode Het resultaat van een experiment met moderne slaapkamermeubelen: een aantrekkelijk-ingerichte ruimte, die bepaald niet het stiefkindvan de woning is. f Advertentie j Exlra voordelig I 65 ct f Advertentie) „Wie koopt die boter?" Het Nederlands Zuivelbureau heeft zich bezig gehouden met de vraag „Wie koopt die boter?", teneinde een overzicht te krijgen van de verkoop van roombotr in ons land. Dat onder zoek heeft als resultaat onder meel de ontdekking opgeleverd, dat in huishoudingen, waar de huisvrouw jonger is dan vijfendertig jaar. het verbruik van „echte" boter belang rijk lager is dan in de huishoudingen, aan het hoofd waarvan oudere vrou wen staan. De enquête wees echter ook uit, dat die jongere huisvrouwen- wel meer boter gingen kopen, toen de boterprijs in het begin van de zo- mer-1958 vrij ver gedaald was. Het Zuivelbureau leidt hieruit af, dat het hier niet zozeer gaat om een tekort aan waardering voor het betreffende zuivelprodukt, dan wel om een kwes tie van financiën, en het concludeert ten overvloede, dat er meer en meer boter op tafel verschijnt in deze jon ge huisgezinnen, naarmate het inko men in de loop der jaren stijgt. Het is een bekend trucje om tomaten vóór het schillen even in heet water te dompelen, waardoor de schil ge makkelijk meegeeft maar nog be tere resultaten krijgt men door de tomaat aan een vork te prikken en even boven de gasvlam te houden. Het velletje barst dan en laat zich snel- ler-dan-ooit verwijderen. De elektrische koffiemolen is in de eerste plaats bestemd voor het in re cordtijd fijnmalen van koffiebonen en de meeste huisvrouwen, die over zo'n kleine handige „robot" beschikken, gebruiken het apparaat dan ook uit sluitend hiervoor. Maar de vrouw, die op gezette tijden zélf wil bakken, zal ontdekken dat haar elektrische kof fiemolen ook dan sommige tijdroven de karweitjes voor haar kan opknap pen! Om nog even bij de koffieboon te blijven wie bijvoorbeeld mokka crème wil maken voor de garnering van een taart of cake, doet bonen in de elektrische molen en laat het apparaat draaien totdat de bonen werkelijk poederfijn zijn en zich tot een fluweel-gladde crème laten ver werken. Is er poedersuiker nodig voor een of ander recept? Doe een paar schepjes kristalsuiker in de molen en na even „malen" heeft U uw poeder suiker. Gedroogde citroen- of sinaas appelschilletjes worden op dezelfde manier tot een uiterst fijn aromapoe der voor cake of pudding ver werkt. Het is wel zaak om het bin nenste van het apparaat elke keer goed te reinigen; een klein zacht kwastje (het wordt bij sommige elek trische koffiemolens geleverd) is hier voor het beste gereedschap. Het zou niet leuk zijn, wanneer straks de si naasappelpudding naar koffie, en het kopje koffie naar citroen smaakt Morgen haarwassen met crème shampoo met ei Kijk in de spiegel: uw hut lijkt jonger, is jonger ea van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim *»n de nieuwe Proco Crème mpoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6