„Westelijke sympathie voor positie Nederland in het Verre Oosten" W0NINGWETB0UW DIENT HELFT VAN PRODUKTIE TE BEDRAGEN VOOR TWEE ONDERZEEBOTEN TYPE „BARBEL" GEKOZEN VOORTAAN LOTERIJBELASTING EN OMZETBELASTING VRUDAG 17 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Selwyn Lloyd op W.E.U.-conferentie Bezorgdheid over gang van zaken in Japan (Van onze Haagse redactie) In de kring van ministers van bui tenlandse zaken van de W.E.U.-lan- dcn (de Europese f/cs plus Engeland), die gisteren om half elf in het mini sterie van buitenlandse zaken aan het Plein in Den Haag is begonnen werd gisteren vernomen dat minis ter Luns de aandacht heeft geves tigd op de gevaren die schuilen in de Indonesische houding jegens Nw.- Guinea. Minister Lunst zou hebben gezegd, dat de westelijke regeringen de be treurenswaardige neiging hebben ge varen niet ernstig te nemen zolang niet blijkt dat de communisten er achter zitten. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, heeft, zo werd in ge noemde kringen vernomen, uiting ge geven aan de sympathie die in de westelijke landen voor do positie van Nederland bestaat. Amsterdamse justitie zoekt oud-verzetsman Het hoofd van het arrondissements parket in Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, is op zoek naar de 46-ja rige zich journalist noemende Am- stelvener J. Z. Hij wenst hem te on dervragen over „wat men een vermo gensdelict zou kunnen noemen". De belangstelling van de justitie voor de ze oud-verzetsman is in verband ge bracht met de valse munterij-affaire, waarin vorige week vrijdag zeven arrestaties (in Nederland en Duits land) werden verricht. Mr. Bakhoven ontkende evenwel dat Z. iets te ma ken heeft met het drukken van valse franks in de drukkerij in Osna- brück. Of Z. contacten onderhoudt met de uiterst linkse organisatie die deze drukkerij beheerde en zich de vierde internationale noemt, wenste hij niet te zeggen. De justitie heeft op dezelfde dag, dat de Amsterdamse redactiestenograaf S. Sch., de Griek se ingenieur M. R. en de echtgenote van de Haarlemse chemigraaf S. O. werden gearresteerd, huiszoeking ge daan in de verlaten woning van Z. in Amstelveen. Z. is sindsdien onvind baar gebleven. Vermoed wordt dat hij in het buitenland verblijft, aange zien hij veel internationale contacten onderhoudt. Z. heeft enige jaren een vooraan staande rol gespeeld in de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. Kortgeleden had hij als secretaris zitting in de interna tionale ereraad van oud-verzetsstrij- ders, die een onderzoek zou instellen naar de gedragingen in de oorlogs tijd van de inmiddels afgetreden Westduitse minister voor vluchtelin genzaken, professor Oberlander. In deze affaire werd de naam van Z. ook in de Westduitse bondsdag ge noemd in verband met de herkomst van een bedrag van ongeveer vijfdui zend Westduitse marken, dat Z. zou hebben ontvangen. 0 De Westduitse Bondsraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat zwaardere straffen stelt op racistische en neo-nazis- tisehe agitatie. Zo zijn gevangenisstraffen van tlrie jaar gesteld op het dragen van nazi-symbolen, liet tonen van nazi-vlag gen in het openbaar, de Hitlergroet e.d. Het wetsontwerp was reeds door de Bondsdag goedgekeurd. De Indonesiërs mogen, zo zou Lloyd hebben gezegd, niet in twij fel worden gelaten over de geva ren die verbonden 2ijn aan liet slechter worden van de toestand in het gebied van de Stille Oceaan. De Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, zei, zo werd in conferentiekringen vernomen, thans ondermijnende activiteit als het grootste gevaar te beschouwen. De ministers waren onder de indruk van het feit dat de Japanse regering tenslotte toch had moeten buigen voor de linkse demonstranten. Een van de ministers noemde liet verzoek van de regering Kisji aan president Eisenhower om af te zien van zijn bezoek aan Japan een zware slag voor liet Westen. Minister Luns die zich vlak voor hij de vergaderzaal betrad de laatste in lichtingen over de berichten uit Ja pan liet verstrekken, zei hoorbaar voor omstanders, dat hij deze wen ding van de gebeurtenissen in Tokio griezelig vond. Aangenomen wordt dat de ministers reeds in het eerste stadium van hun besprekingen over het bezwijken van de Japanse regering voor de druk van de linkse demonstranten van ge dachten hebben gewisseld. T opdebacle Minister Luns deelde na afloop op een persconferentie voorts mee dat door de Britse en Franse ministers een uitvoerige uiteenzetting was ge geven over het mislukken van de top conferentie in Parijs. Deze mislukte topconferentie zou en dit was in de discussies van de W.E.U.-raad duidelijk gebleken een vergrote wens tot samengaan in het westen hebben veroorzaakt. „Voor wat de onderlinge tegenstellingen betreft kan ik meedelen dat het politieke kli maat is verbeterd", zo zei de heer Luns. Britse associatie Vrijwel de gehele iniddagzitting van do raad is besteed aan het vraagstuk van een mogelijke toetreding van Groot-Brittaunië tot de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal en Euratom. Besloten werd dat de am bassadeurs van de Zes met een ver tegenwoordiger van de Britse rege ring de hele kwestie van een mogelij ke Britse toetreding tot de gemeen schappen zullen bestuderen. Men zal daarmee volgende week woensdag beginnen. Sotheby's veilde zilveren servies voor 2 miljoen H Bij de kunst- en antiekveiling j H van Sothèby's te Londen is y H donderdag een 168 delen groot antiek zilveren eetservies voor '207.000 pond sterling (ruim M 2.070.000 gulden) van eigenaar verwisseld, in de tijd van nog geen twee en een halve minuut. Het zilver, waarvoor deze re- cordprijs werd betaald, is af- m M komstig uit Berkeley Castle en werd gekocht door de Lon- dense makelaar Frank Partrid- ge, die verklaarde geen bijzon- H dere koopopdracht te hebben. H Het servies is tussen 1735 en 1738 vervaardigd en heeft het kasteel nog nooit eerder ver- l§ laten. Het is unielc, daar soort- gelijke serviezen tijdens de W'Frartsé revolutie spoorloos zijn M geraakt en nimmer meer zijn gesignaleerd. De prijs, die Partridge betaal- H de is de hoogste die bij Sot- héby's tot dusver gemaakt is H voor een enkele zilveren col- lectie, die ongesplitst als een catalogusnummer was aange- boden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir RESOLUTIE NAT. WONINGRAAD Admiraal Brouwer In 1963 wordt met bouw een begin gemaakt (Van onze Haagse redactie.) In 196S zal men in Nederland be ginnen met de bouw van twee nieuwe onderzeeboten van het conventionele type. Het zullen schepen worden naar het voorbeeld van de Barbel, de nieuwste conventionele onderzeeboot van de Verenigde Staten. Opvallende bijzonderheid aan het uiterlijk van dit type is de, zeer stompe vorm van do boeg, die een grote manoeuvreer- Herziening fiscale bepalingen op loterijgebied De staatssecretaris vau financiën eu de minister van justitie hebben bij de Tweede Kamer de memorie vau antwoord ingediend naar aanleiding van het voorlopig verslag op het wetsontwerp inzake de loterijbelas ting. Naar het oordeel van de regering dienen de organisatoren van loterijen zich er op in te stellen dat voortaan loterijbelasting en omzetbelasting moet worden betaald. Voor wijziging van de voorwaarden waaronder ver gunning tot het houden van een lo terij wordt verleend met name de toegestande kostenmarge ziet zij geen aanleiding. Van het betrekken van goedevenprij- zen in de loterijbelasting verwacht de regering geen onoverkomenlijke moeilijkheden. Er wordt o.m. op ge wezen dat voor het verkrijgen van toestemming tot het houden van een loterijwet niet meer vereist zal zijn, dat de prijzen uitsluitend uit goede ren bestaan. Als gevolg hiervan zul len in het algemeen alleen goederen- prijzen worden uitgeloofd, indien de goederen gratis of tegen gereduceer de koopsommen ter beschikking van de loterij worden gesteld. Aan de bezwaren, die uit de rege ling van de vrijstellingen voort vloeien voor de paardensporttota- lisator, is tegemoetgekomen door opneming van een bepaling krach tens welke de prijzen van deze to- talisator die praktisch steeds be neden de f 1000 blijven in het al gemeen buiten de loterijbelasting zouden vallen. De bestaande vrijstelling van de om zetbelasting past naar de mening van de bewindslieden niet in het sy steem van de omzetbelasting-wet- leveringen en belasting onder werpt. Het feit dat met een loterij zijdelings het algemeen belang wordt gediend, verandert niet het karakter van de dienst, n.l. het ge- van van gelegenheid deel te nemen aan de loterij. De staatssecretaris van financiën acht geen termeu aanwezig om af te zien van de heffing van de om zetbelasting, die do It.N.V.B. en de Oaritas verzuimd hebben te betalen terzake van «Je door deze instellin gen gehouden voetbalpools. De staatssecretaris verwacht dat de heffing van loterijbelasting een bate zal opleveren van circa 6 miljoen gulden en het vervallen van de vrij stelling van de omzetbelasting een bate van ongeveer S miljoen gulden. baarheid garandeert. In technisch op zicht werd de keus van dit type voor een groot deel bepaald door de grote snelheid die het schip onder water kan ontwikkelen. De twee nieuwe onderzeeboten zijn bedoeld als ver vanging van de in 1953 van de Verenigde Staten geleende onderzee boten „Walrus" en „Zeeleeuw". De bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice-admiraal L. Brouwer, zo juist teruggekeerd van een twaalf daags bezoek aan de Amerikaan se marine, heeft dit gisteren mee gedeeld. In de Verenigde Staten heeft hij met zeer veel interesse kennis genomen van de ontwik keling in de bouw van onderzee boten en tevens van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de bestrijding van vijandelijke onderzeeboten. Admiraal Brouwer bracht hiertoe een bezoek aan het „David Taylor Model Basin", het instituut dat op zeer grote schaal de verscheidene scheepsvormen in grote bassins met modellen beproeft, en aan New London (Connecticut), waar de Atlantic Submarine Base is ge vestigd. „Eigenlijk hadden de twee nieuwe onderzeeboten reeds respectievelijk ultimo 1961 en 1962 gereed moeten komen. We zijn echter achter op het vervangingsschema en wij zul len nu met achterwege laten van elk geëxperimenteer en gebruik makend van de ervaring van de Amerikanen spoedig tot de produktie van twee nieuwe onderzeeboten moeten over gaan. Het bleek dat de Amerikanen ons zeer ter wille zijn wat het be schikbaar stellen van hun gegevens over dit onderzeeboottype betreft", zo deelde admiraal Brouwer mee. De Barbel is voor de taken en missies van de Nederlandse onderzeeboot- dienst uitermate geschikt, aldus de admiraal Brouwer. Voorts bezocht admiraal Brouwer de werven van de „Electric Boat Com pany", waar de atoom-onderzeeboten worden gebouwd. Hij bezichtigde er de atoom-onderzeeboot „Triton" en de conventionele onderzeeboot „Washington", het schip dat met po laris-raketten is uitgerust. Zoals be kend kunnen Polaris-raketten vanuit een positie onder water worden ge lanceerd op een zeer yer gelegen doel. Ongerustheid over contingentering In de redevoering, waarmee hij het tweedaagse congres van de nationale woningraad in Eindhoven opende, constateerde woensdag de heer A. in 't Veld uit Amsterdam dat het zwaartepunt van de woningvoorzie ning na de oorlog op de bouw van woningwetwoningen heeft gelegen. Hij meende dat de verschuiving naar particulier initiatief, die de regering beoogt, allereerst bereikt moet wor den Binnen het aandeel, dat de par ticuliere woningbouwers en exploi tanten tot uu toe in de totale pro duktie voor hun rekening namen. Vlooioefening Indonesië en India in Javazee Een woordvoerder van de Indonesi sche marine heeft donderdag meege deeld, dat de Indonesische en de In diase marine tijdens het vriendschap pelijk bezoek van Indiase oorlogs schepen begin juli een gezamenlijke oefening in de Javazee zullen houden. Deze oefening is een voortzetting van die, welke beide landen vorige maand tijdens het Indonesische vloot- bezoek aan India hebben gehouden. De komende oefening zal een week duren. Havenarbeider verdronken in Rotterdamse Waalhaven In de nacht van woensdag op don derdag is de 56-jarige havenarbeider J. Huïzer uit de Quintstraat te Rot terdam bij werkzaamheden in de Waalhaven verdronken. Hij wilde van een kraan op een langszij liggend schip overstappen, maar gleed uit en kwam tussen kraan en schip terecht. Het duurde een uur voor men het stoffelijk over schot had geborgen. De militairen, die bestemd zijn voor uitzending naar Nieuw-Guinea, wor den op het ogenblik voorbereid op de locale omstandigheden in het tro pen gebied. Tot die voorbereidingen behoort o.m. voor de manschappen een tweedaagse cursus aan de mili taire school voor preventieve genees kunde in Nebrijnen bij Zaltbommel. Foto: een groep leden van het Nieuw- Guinea-contingent luistert naar een les over de bestrijding van malaria van luitenant-kolonel dr. C. de Jong, het hoofd van de school. De verlaging van het woningwet contingent voor 1960 noemde de voorzitter onjuist en niet in overeen stemming met de situatie op de wo ningmarkt. „Wij zijn ernstig onge rust met betrekking tot de voorne mens van de regenng ter bepaling van het woningwetcontingent voor 't volgend jaar", voegde hij hieraan toe. Het congres nam een door het bestuur van de Nationale Wo ningraad gelanceerde voorstel- resolutie aan, waarin het con gres er bij de regering op aan dringt dat de omvang van de wonmgwetbouw wordt bepaald op zijn niinst de helft van de totale woningproduktie en dat overigens aan de woningcorpo raties in ruime mate wordt toe gestaan gebruik te malven van de nieuwe premie en bijdragen, regeling voor de bouw van huur woningen der in die regeling ge noemde laagste huur klasse, zo nodig mede door de toekenning van gemeentelijke garanties voor de financiering. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aart- sen verklaarde dat de grootste be hoefte nog bestaat aan de niet te dure woning, de volkswoning. Die behoefte is zo groot dat ze niet is op te lossen met het bouwen van een aantal, een veertig of vijfen veertig duizend woningwetwoningen. Daarom moet gezocht worden naar een middel voor het bouwen van woningen in de premiesector met een huur die ongeveer ligt in de omgeving van die der woningwet woningen. De minister besprak ook de nieuwe premieregeling van 1 april. Op grond van deze regeling, zo deelde hij mede, liggen op het departe ment momenteel 575 aanvragèn voor 16.000 woningen in de a-sector, dat zijn woningen met de laagste huur en de grootste bijdrage. De belangstelling voor de c-sector, dat isde hoogste huur en gering ste'bijdrage, is gering namelijk 1100 woningen. Minister Vau Aartsen merkte hier bij op dat er geen enkel bezwaar tegen is indien ook door woning bouwverenigingen in de premie-sec tor wordt gebouwd, allereerst in de a-sector. De minister zei, dat over het al gemeen de investeringsdrang in de bouwsector zo groot «s, dat de re gering nog altijd genoodzaakt is door rijksgoedkeuring andere bouw werken te reguleren. Van het bouw programma van dit jaar, dat 2600 miljoen gulden bedraagt, neemt de woningbouw met 1350 miljoen, on. geveer de helft in beslag. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3