Gaszinker in Wester schelde bij Baarland hersteld Lichtschip Westhinder in mist aangevaren Mom Zeeuwse Almanak Vlieger uit Tholen „schoot" uit Hunter Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 JUNI 1960 VOOR EERSTE MAAL BOVEN WATER Ten anker komend schip had „pijpleiding" ernstig beschadigd Terwijl zeeschepen op een afstand van nauwelijks twee- tot driehonderd nieter passeerden, hebben bergers van Kauffeld uit Rotterdam en lassers van het Nederlands Staatsgasbedrijf op de Westersehelde, ter hoogte van Baarland een niet alledaags karwei verricht. Tijdens de kentering van laag water is een tien centimeter dikke, stalen gaszinker boven water gehaald en hersteld. Het was voor de eerste maal, dat een gastransport- leiding van het Staatsgasbedrijf boven water werd gerepareerd. De zinker is enkele weken geleden door een ten anker komend schip beschadigd. Er liggen tussen De Griete (Zeeuwseh-Vlaanderen) en Baarland drie gas- zinkers, die wanneer een breuk ontstaat aan beide kanten van de Schelde hermetisch afgesloten kunnen worden. De voorbereidende werkzaamheden tot de operatie van gisteren, hebben enkele weken in beslag genomen. Nadat gebleken was, dat de zinker was beschadigd, is het lek opge spoord en de plaats gemarkeerd. Duikers hebben daarna het gat on derzocht en het beschadigde stuk uit de metalen zinker gezaagd. Ook heeft men van het gat in de zinker tot aan de Zuid-Bevelandse en Zeeuvvs-Vlaamse oever kilometers staaldraad gelegd. Met behulp van de drijvende bok „Labor IV" en twee bergingsvaar tuigen voormalige vissersboten werd gisteren de zinker opgetakeld. Dat was een precies en zeer voor zichtig werkje, want elke verkeerde beweging, kon een zodanige spanning op de buis uitoefenen, dat een nieuw lek ontstond. Nadat een voor een leek wirwar van draden en touwen was uitgelegd en vastgemaakt, werd de lier van de bok in werking ge steld, waardoor de zinker uit de zan derige bodem werd losgescheurd en langzaam naar de oppervlakte „zweefde". Zeventien meter diep was het wa ter ter plaatse, zodat het wel even duurde alvorens de zinker boven water kwam. Op dat mo ment stond er nog een vrij sterke ebstroom, die de mannen, van de berging echter weinig; kon hinde ren. Eenmaal boven het waterop pervlak was het moeilijkste ge- deelte van het werk achter de rug. De beide uiteinden van de zinker werden op een drijvende ponton gelegd en met bekwame spoed lasten de lassers er een stuk tus sen. Enkele uren later kon de her stelde zinker weer aan de Schelde worden toevertrouwd. Zinkers Voor de gasvoorziening in Midden- Zeeland wordt gebruik gemaakt van drie zinkers, waardoor het Sluiskil- gas naar Zuid-Beveland wordt ge transporteerd. Alle drie de Zinkers zijn in gebruik, hoewel de capaciteit van twee zinkers voldoende is om aan de behoefte op Walcheren en Zuid-Beveland te voldoen. Wanneer een breuk ontstaat in één van de gaspijpen, merken de huisvrouwen er niets van. Het betekent alleen veel en extra werk voor het Staatsgas bedrijf. Bij het Staatsgasbedrijf houdt men er rekening niee, dat eenmaal in de [SUPRALUX, de verf twee a drie jaar een zinker zodanig wordt beschadigd, dat een vaak moeizaam en duur herstel noodzake lijk is. Er liggen eigenlijk drieëneenhalve zinker door de Schelde, want in dertijd is van de Bevelandse oever tot aan de Rug van Baarland in het midden van de rivier een ge deelte van de vierde zinker, gelegd, die werd aangesloten op de reeds eerder gelegde tweede zinker. Juist in het deel van de Schelde tussen de Rug van Baarland en de Bevelandse kust komen do meeste beschadigingen voor, omdat daar de scheepvaartroute langs voert. En kele weken geleden zijn in een tijd bestek van enige dagen de tweede en vierde zinker beschadigd. De tweede zinker is provisorisch hersteld met rubberslangen, terwijl dus gisteren de andere beschadigde zinker is ge last. Het rijkspolitievaartuig R.P. 10 uit Terneuzen fungeerde tijdens de werkzaamheden als „verkeersagent". De zeeschepen van en naar Antwer pen werd verzocht ter plaatse lang zaam te varen. Examens Middelburgse rijkskweekschool Bij de aan de rijkskweekschool te Middelburg gehouden examens hand werken slaagden voor de aantekening K: de dames C. M. Broer te Goes, D. ten Hacken te Vlissingen, M. M. Steur te Middelburg en M. Freeve te Goes. Afgewezen geen. Alle andere pasgeslaagde onderwij zeressen behaalden reeds eerder de bevoegdheid op het staatsexamen. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Bom van 500 kg. in Westkapelle opgeruimd Op het strand bij het Zuider- hoofd te Westkapelle is don- derdagavond omstreeks zes m uur een „blindganger" uit de H Tweede Wereldoorlog opge- ruimd. Het was een 500 kg zware bom, die dezer dagen op het strand werd gevonden. §1 Nadat er de laatste tijd wat §1 H zand was weggespoeld. Uitgraven van de vondst bleek ondoenlijk, zodat de Mijnop- ruimingsdienst (M.OX>.) uit Den Haag, aan wie de ontdekking was doorgegeven besloot, de bom tot ont ijl ploffing te brengen. Gewacht H werd tot het water donderdag- p avond enkele meters boven het projectiel was gestegen om de druk van de explosie te verminderen. Toen voltrok men de „operatie" met behulp van 2 kg trotyl. Bij de explo- sie spoot een grote waterzuil ver boven de duinen. Het wa- ter kwam nog ongeveer 600 meter landinwaarts, op de pro- vinciale weg van Westkapelle |f naar Zoutelande terecht! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil DONKEYMAN KREEG SHOCK Bemanning verliet schip maar keerde later terug Om twintig minuten over acht boorde de boeg van de 19.313 ton metende Noorse tanker „Branita" zich gisteravond, tij dens een dichte mist, in de romp van het lichtschip „West Hin der" op ruim zestig kilometer van Vlissingen, ten noord-oos ten van Oostende. De beman ningsleden, geallarmeerd door de harde slag, verlieten onmid dellijk het schip, toen ze merk ten dat er een lek was ontstaan. De donkeyman die in de machi nekamer aan het werk was, werd met een shock in de red dingsboot overgebracht. Even later seinde de Zweedse coaster „Rossen" van de rederij Ahlmark uit Karlstad, dat bet lichtschip zinkende was, nadat radio Oostende had ver zocht naar drenkelingen uit te zien. VAN MOEILIJK. Tot nu toe had het slopen van het oude gemeentehuis te St.-Philipsland een zeer vlot verloop. Maar toen men bij het betonnen kluis kwam keerden de kansen. Het slopen van dit centra le gedeelte bleek heel wat voeten in de aarde te hebben. Veel succes bad men er nog niet mee. Bovendien bleek het een onbegonnen werk om het 100 ton wegende gevaarte met zware vrachtauto's om te trekken. Men overweegt nu tot ingrijpender maatregelen over tc gaan. ZELDZAAM. Het optreden van een muziekgezel schap uit een andere plaats is yoor BEROEPSKEUZE Menige jongeling staat in deze exa mentijd weer voor de altijd terugke- rendesoms moeilijke keus: wat toil ik wordenMét de vaders breken zij zich het hoojd over de toekomstmo gelijkheden. Hans uit Vlissingen, tien jaar oud deed dat helemaal niet. „Ik ga va ren", verklaarde hij kort en bondig tegenover zijn moeder. „Varen vroeg ze verbaasd. „Waar om varen?". Hans wist het precies. Dan ben je fijn altijd ïoeg". riep hij opgetogen. Lijkt je dat aan zo leuk vroeg mama, wel een beetje gekwetst. .^Natuurlijk", riep Hans „want als je dan thuiskomt is het altijd feest..." de gemeente 's-Gravenpolder een uiterst zeldzame gebeutenis. Woens dagavond was het echter zo ver. Een van de leden van het muziekgezel schap „Cun Affezzione" uit Kwaden- damme, de heer P. de Geus, trouwde "met mejuffrouw C. C. Clarijs uit 's- Gravenpolder. En daar was het com plete muziekkorps voor overgekomen. Dat deze zeldzame gebeutenis veel mensen op de been bracht behoeft geen betoog. OP STAP I. Deze weck werd dc grote luidklok voor het vernieuwde Belfort in Sluis gegoten. Dit gebeurde bij de firma IJsbouts te Asten. I)c complete ge meenteraad van Sluis is op stap ge gaan om deze bijzondere gebeurtenis bij te wonen. OP STAP II. De ouden van dagen van Westdor- pe gaan weer eens op stap. Deze keer geen buitenlandse reis, maar een bezoek aan de Deltawerken. De oudjes zullen een rondrit over Wal cheren maken, ook bij de Delta werken te Katse Veer een kijkje nemen en via Perkpolder weer te rugkeren. Bij hun thuiskomst in de avonduren zal het muziekkoi-ps ..Eikeis worden bomen" voor een feestelijke onthaal zofgen. NIEUW. Als onderdeel van de uitvoering van de herverkavelingswerkzaamheden van het voormalige Dïjkwater op Schouwen-Duiveland bij Dreischor. is een nieuwe weg aangelegd. De weg is reeds voor verkeer opengesteld. De nieuwe verbinding sluit aan op de Zuiddijkweg en loopt over de voor-' raalige haven Beldert. Dc „Rossen" ontmoette de redding- f boot van het lichtschip, en nam dc donkeyman ongeveer een uur na de aanvaring over. De „West Hinder" bleek na enige tijd echter niet verder te zinken. Nadat de „Branita" ook een der opvarenden had overgenomen, besloten de overi ge bemanningsleden naar de West Hinder terug te keren. Het lichtschip maakte geen slagzij. Ze hoopten het met behulp van de pompen drijvende te kunnen houden. Inmiddels arriveerde de Belgische loodsboot nummer 4 bij de West Hin der en was ook de loodsboot „Wielin gen" naar de plaats van de ramp ver trokken. Met behulp van enkele be manningsleden van de loodsboot nummer vier bracht men het licht schip voor anker. Daarna toog men aan het werk om het gat. door de aanvaring ontstaan, te dichten. De Belgische sleepboot „Zeetijger" heeft gisteravond laat de haven van Oostende verlaten om te trachten de „West Hinder" op sleeptouw te nemen en naar de haven van Oosten de te brengen. Hot tankschip „Branita" van do Noorse rederij L. G. Braathen uit Oslo was op weg naar Antwerpen. Het wordt vanmorgen, met opko mend tij, op de rede van Vlissingen verwacht. De „Rossen", met de in shock-toestand verkerende donkey man, zou afgelopen nacht feeds in Vlissingen arriveren. Totaal-voorstel P.Z.E.M. over 1200 onrendabele percelen Tijdens de Z.L.M.-vergadering, gis- termidag in Goes, deelde de voorzit ter, de heer M. A. Geuze, mee dat de P.Z.E.M. aan de Z.L.M. een brief heeft gezonden, waarin een totaal- voorstel wordt gedaan over de 1200 nog resterende onrendabele percelen in Zeeland, die nog niet aangesloten zijn. Verdere mededelingen kon de hoer Geuze nog niet doen, maar wol zei hij, dat over dit totaal-voorstel uiteraard het laatste woord nog niet is gesproken. Kringvergadering Z.L.M. over „landbouwschap" In oktober zal de Z.L.M. een speciale kringvergadering wijden aan het pro bleem, dat het Landbouwschap voor vele boeren is. De heer M, A. Geuze, voorzitter van do Z.L.M., zegde dit toe naar aanleiding van informaties tijdens de rondvraag. De heer L. J. Boone uit Ritthem deelde namelijk mee, dat 19 van de 26 leden van de afdeling Nieuw- en Sint-Joosland vóór een stemming over het Land bouwschap zijn. Dezo zaak is ook door ons bestuur bekeken", aldus de heer Geuze, die kon meedelen, dat reeds besloten is aan dit onderwerp een kringvergadering te wijden. Herindeling van Schouwen-Duiveland Bezwaren van vier gemeenten tegen wijzigingen De vaste commissie voor binnenland se zaken van de Tweede Kamer heeft minister Toxopcus naar aanleiding; van diens memorie van antwoord over het wetsontwerp tot gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland gevraagd of hem de bezwaren bekend zijn van de colleges van B. en YV. van Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet en Kerkwervc tegen de alsnog aange brachte wijzigingen in de grens tus sen de nieuwe gemeenten Westen- schouwen en Middenschouwen. De minister wordt gevraagd naar diens oordeel over de door deze colleges gewenste oplossing. Veertig jaar bij de Prov. Stoomvaartdiensten Donderdag werd de heer M. Wijgman, hulpmachinist eerste klas bij de Pro vinciale Stoombootdiensten te Vlis singen, gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum iu provinciale dienst. Een jubileum, waarvoor van de zijde van het personeel veel belangstelling bestond en waarbij vele woorden van erkentelijkheid werden gesproken. Dc waardering voor het werk van de heer Wijgman kwam wel tot uiting in de koninklijke onderscheiding, de zilve ren eremedaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, die de com missaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, de jubilaris op de borst speldde. De commissaris memoreerde hierbij dat het die dag precies veertig jaar was geleden, dat de heer Wijgman als sfoommachinist bij de provincie Zeeland, in dienst was gekomen op de stoomtram Hansweert-Vlake. La ter werd hij bevorderd tot bankwer ker, hulpmachinist tweede en eerste klas, terwijl hij thans hoofdzakelijk werkzaam is in de werkplaats van de Stoombootdiensten. Nadat de burgemeester der gemeen te Vlissingen. mr. B. Kolff, de jubila ris had gelukgewenst, werd de heer Wijgman toegesproken dooi' de di recteur van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland, mr. J. L. Nieuwenhuis, die hem eèn couvert met de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Namens het jubileum-spaarfonds werd mevrouw Wijgman een bloem stuk aangeboden. De heer P. v. Duin bood namens het personeel de jubila ris een werpmolen aan. Mr. J. L. Nieuwenhuis eindgde de plechtigheid met een dankwoord aan alle aanwezi gen. Vlootschouw in Yerseke donderdag 8 september Het comité „Zeeland Presenteert' heeft als datum voor de feestelijke viering te Yerseke van de opening van het oester- en mosselseizoen I960 -1961 vastgesteld donderdag 8 tember. Het programma kon nog niét definitief worden opgesteld, maar ook dit jaar zal men een optocht houden, waarbij de oesters en mosselen in het middelpunt zullen staan. Voor deze optocht stelt het comité weer een aantal fraaie prijzen beschikbaar. Ook zal er een vlootschouw zijn. waarvoor men dit jaar een""nieuwe wisselbeker beschikbaar moet stel-, len omdat de vorige definitief door< de ZZ 3 van de fa. gebrs. Schot uit Zierilczee werd gewonnen. Aan het spel. dat na de vlootschouw op het haventerrein wordt opgevoerd zal men deze keer in verband met het eerste lustrum van „Zeeland pre senteert", bijzondere aandacht be steden. Tevens zullen muziekkorpsen' hun medewerking aan de viering verle nen. Goese organist speelt in Londense kerkdienst De Goese organist Gommert de Kok zal op 24 juli als gastorganist optre den in oen dienst van de Austin Friarskerlc te Londen. Do kerk be legt een aantal feestdiensten, waar voor enkele gastorganisten zijn uit genodigd. Voor een van deze diensten heeft de heer De Kok een uitnodiging ontvangen. NutS MET VERS GEBRANDE HAZELNOTEN BOVEN HET IJSELMEER Toestel stond in brand „PLOTSELING kwam ik op ongeveer 8000 voet hoogte uit de wolken tevoorschijn, Beneden me zag ik een bran dende plek op liet water van het IJselmeer; rechts voor me lag het eiland Marken en achter me 't Gooi". De 22-ja- rige sergeant-vlieger Johan Vleeming zat donderdag avond weer rustig thuis in zijn woning aan de Jan van Blooisstraat te Tholen en zijn jonge vrouw hoorde het Ver haal over de ontsnapping uit de brandende straaljager, een Huntermark 4 van de vliegbasis Woensdrecht, voor de zoveelste maal. Een halve dag tevoren had deze jonge vlieger zijn brandende toes tel boven het IJselmeer met de schietstoel moeten verlaten en ongeveer drie kwartier latei4 zat Vleeming weer hoog en bijna droog boven datzelfde water. Nu in een helicopter van de Marine Luchtvaartdienst, die de onfor tuinlijke straaljagerpiloot uit bet water had ..gevist" en snel naai de vliegbasis Soesterberg bracht, waar hij onmiddellijk van droge kleren werd voorzien on door de Militaire Geneeskundige Dienst werd onderzocht. Een niet noe menswaardige schram op zijn rechterschouder was het enige lit teken, dat de dokter kon ontdek ken. Sergeant Vleeming had ge luk geluld. „Toch tollen er wel rare gedach- SERGEANT-VLIEGER VLEEMING ....weer veilig thuis ten door je hoofd, wanener je een vrije val maakt van 20.000 voet, voordat de parachute automatisch opengaat. Zou het allemaal wel goed gaan", had Vleeming angstig gepiekerd, toen hij na het „schot uit do Hunter" in duizelingwek kende vaart naar beneden suisde. Maar het was allemaal goed ge gaan. De vlieger had keurig net jes alle voorgeschreven handelin gen uitgevoerd: het zwemvest op geblazen, eenmaal in het water de „dinghy" tevoorschijn gehaald, toen het rubberpak aangetrokken en tenslotte in de rubberboot in de richting van de kust „Springen" Dat alles was in een minimum van tijd gebeurd. Luttele minuten nadat de vlieger van de begelei dende Hunter, luitenant H. Welle, hem de korte, maar doordringen de raad „springen" had gegeven. Met twee toestellen waren de bei de vliegers van de vliegbasis Woensdrecht vertrokken voor een normale oefenvlucht: En alles ging normaal, totdatde kist plotseling begon te trillen en te schudden. Heel rustig vertelde Vleeming ons donderdagavond zijn verhaal, maar er waren toch heel wat bange uren aan vooraf gegaan. Om kwart voor tien 's morgens merkte luitenant Welle uit de be geleidende Hunter, dat de straal jager van zijn collega in brand stond. Dichterbij gekomen zag hij een groot gat in de romp van liet toestel. Helikopters Van de vliegbasis Soesterberg was inmiddels een Harvard-vlieg- tuigje opgestegen. Op zoek naai de drijvende sergeant-vlieger, die weldra was gevonden. Tegelijk het sein voor Vleeming zelf, dat er hulp zou komen opdagen. Die kwam dan ook in de vorm van twee S-55 helikopters van het marine-vliegkamp Vailtenburg. Boven het hoofd van de drijvende vlieger werd een touw neergela ten en sergeant Vleeming werd naar binnen gehesen Metselaar in Terneuzen groef granaat op Tijdens graafwerkzaamheden in de tuin van de heer W. Galle aan de burgemeester Geilistraat te Terneu. zen, stootte een metselaar op een granaat, die gelukkig niet explodeer de. De politie heeft het projectiel weggehaald. Advertentie ,,'n Brink-Product". vandaag. Middelburg Electro: Sahara, 19 en 21.15 uur, 13 jaar: City: Tempest, 20 uur, 14 jaar: Abdij: klank- en lichtspel, rondgangen om 20.45 en 21.45 uur: Mu ziektent Molenwater: concert Middel burgs Muziekkorps, 20 uur; Miniatuur Walcheren, Molenwater, geopend van 9—18 uur: Nieuwe Kerk: reformato risch appel, 19.45 uur. 'isslngen Alhambra: De hond van de Baskervilles, 20 uur. 14 jaar. Luxor: Opstand der gladiatoren, 20 uur. 18 jaar. Goes Grand: Slaapkamergehelmpjes, 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2