PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IKE STELT ZIJN REIS NAAR TOKIO UIT Nog vraagtekens bij nationale activiteit minister Marijnen BILT JAPAN KAN - TENGEVOLGE VAN BETOGINGEN VEILIGHEID PRESIDENT NIET GARANDEREN TOESTAND VAN EDITH PIAF IS ZORGWEKKEND STAKING VAN 2500 ARSEN BIJ OOSTENRIJKSE ZIEKENHUIZEN MR. HOLLEMAN KRITISEERT INVRIJHEIDSSTELLINGEN VERWACHT... 203e jaargang - no. 140 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en P, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 juni I960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mtnlrn p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.23. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Waistr 68-60 tel 2355 4 lijnen (b.b.g ol 3546); Middelburg. Markt 61. tel. 3841. Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 <b.g.g. adv. 2234»; Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Ziertkzee. red tel 2425. adm tel. 2094 Op verzoek van Japanse premier Kisji Het Jbezoek van Eisenhower aan Japan is voor onbepaalde tijd uitgesteld op verzoek van de Japanse regering, die de veiligheid van de Ame rikaanse president en die van de Japanse keizer niet kon garanderen. De Japanse radio, die dit gisteren bekendmaakte, voegde eraan toe dat premier Kisji aan het bewind zal blijven totdat het Japans-Amerikaanse veïligheidsverdrag be krachtigd zal zijn. Premier Kisji, die een vermoeide en ontdane indruk maakte, gaf in een rede voor televisie en radio, de schuld voor Japans onvermogen om een gast te beschermen aan het internationale communisme. Hij voegde eraan toe: „De ge welddadige actie van een minderheid mag het parlementarisme niet vernietigen. Het is nodig dat de veiligheid in het land onmiddellijk wordt hersteld". Intussen maakten tienduizenden linkse demon stranten wilde rondedansen. Zij gaven uiting aan hun vastbeslotenheid om ook hun andere doelstellingen af te dwingen: omverwerping van de regering en het voorkomen van de ratificatie van het Amerikaans-Japanse veiliglieïdsver- drag. Tegenslag voor Amerikaanse politiek Congreskringen en waarnemers in Washington zijn het er algemeen over eens, dat het afgelasten van het bezoek van president Eisenhower aan Ja pan China en Rusland zal aanmoedigen om hieruit voordeel te trekken en him pogingen voort te zetten de Verenigde Staten uit het westelijk deel van de Stille Oceaan en van hun'defensicve bases in andere delen der we reld te verdrijven. Voorts meent men, dat China zal worden aangemoedigd om zijn druk op Laos, Vietnam en andere nabij zijn grenzen liggende lan den te verhogen. In Franse regeringskringen be schouwt men het uitstellen van het bezoek als een weerspiegeling van de ernstige binnenlandse politieke spanning in Japan die naar de me ning van enige regeringsfunctiona rissen grenst aan een burgeroorlog. Van Engelse zijde wordt het uitstel van Eisenhowers bezoek opgevat als een tegenslag voor de Amerikaanse politiek. Men heeft er de indruk dat de situatie in Japan weinig goeds belooft voor de toekomst van de de mocratie in Japan. Het Russische persbureau Tass ver klaarde onder meer, dat de regering- Kis ji nu in feite haar bankroet heeft toegegeven; het communistisch_Chi- nese persbureau Nieuw-China dat „premier Kisji zich had moeten bui gen voor do wil van hot volk". Menigte xqng in Manilla Eisenhower, die gisteren onder meer een grote receptie in een park van Manilla hield waar een miljoen men sen „Lang leve Ike zongen", deelde in een officiële verklaring onder meer mee het te betreuren dat een kleine georganiseerde minderheid on der leiding van communistische be- roepsagitatoris, die op hun beurt weer van buitenaf geleid worden, door geweldpleging zijn bezoek aan Japan heeft kunnen verhinderen en de viering van het honderdjarig be staan van de Japans-Amerikaanse betrekkingen heeft kunnen bederven. Hij zei echter ervan overtuigd te blij ven, dat de moedwillige uitdaging van de wet en het gezag, die de Ja panse regering ertoe gebracht heeft haar besluit te nemen, de duurzame vriendschap en het begrip die de twee landen en twee volken verenigen, niet kan en zal verstoren. Getooid met de hoogste Philippijnse onderscheiding, de orde van Sikatoena, is de presi dent later op de dag aan boord ge gaan van de kruiser St.-Paul, die hem naar Taipeh op Formosa zal brengen. Eenstemmige pers-oproep De grote kranten van Japan hebben vrijdag op hun voorpagina een ge meenschappelijke verklaring gepubli ceerd, waarin de regering en de op positie-partijen werden opgewekt te helpen de politieke crisis op te lossen. Een dergeujke gemeenschappelijke verklaring was zonder precedent in deg eschiedenis van de Japanse jour nalistiek. In de verklaring werd ge zegd dat wel duidelijk is, dat de rege ring snel moet handelen om de situa tie te verbeteren. Zij moet uitdruk king geven aan haar vastbesloten heid, zich naar het gezonde oordeel van het publiek te voegen. Deze opmerking is wèl een duidelijk oordeel, dat het parlement dient te worden ontbonden en dat verkiezin gen moeten worden gehouden. De socialistische oppositiepartij en ook de leiders van de linkse de monstranten hebben gisteren ont kend dat de communisten achter de demonstraties zouden hebben gezeten. Zij beweerden dat zij door het optreden van de massa van het het volk hun doel hadden kunnen bereiken. Tafels met bloemen Op het strijdtoneel van woensdag, rondom het parlement, stonden giste ren tal van tafels met bloemen, die daar door studenten waren neerge legd als eerbetoon aan een woensdag om het leven gekomen vrouwelijke student. Volgens donderdagavond in Tokio ontvangen berichten zijn ook (Zie slot pag. 3 kol. 3) VOOR VERBETERING ARBEIDSVOORWAARDEN Spoedeisende behandelingen worden uitgevoerd Ruim 2500 artsen, verbonden aan ziekenhuizen in geheel Oostenrijk, zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen van hogere beloning en wijziging van do interne structuur van de medische dienst in de ziekenhuizen. De Oosten rijkse artsenvereniging steunt de ac tie. In alle ziekenhuizen ziju maatre gelen getroffen om spoedeisende be handelingen, operaties niet uitgeslo ten, met een kleine kern van artsen te verrichten. De behandeling van do patiënten staat in alle ziekenhui zen onder een ervaren arts. die lei- ding geeft aan de gehele staf. Alle overige artsen hebben zich uit de zie. henhuizen teruggetrokken. De artsen vragen in plaats van twee jarige arbeidscontracten een verbin tenis op langere termijn, verhoging van de uitkering wegens extra-nacht diensten, en benoeming van artsen in de functies van directeuren, in plaats van zakenlieden zoals thans het ge- Hulp of aalmoes Zorg dat je er óók bijkomt. Bij de marine? Neen, bij de riante in dustrievestiging in onze schone Nederlandse steden cn streken. Het moet daar een voortreffelijk leven zijn, als men tenminste de wervings- aclvertenties kan geloven, die her en der verschijnen. Deze week kan men er in een blad als Economisch-Sta. tistische Berichten niet minder dan tien aantreffen! Tien plaatsen, die uitbazuinen dat zij over beste vestigingsmogelijkheden beschikken. Zorg dat je er bijkomt. De zorg om industriëlen er bij-te- laten-komen dwingt de over heid tot spreidingsmaatregelen. Onlangs nog is in het leader van deze sprcidmgspolitiek aan Zeeland een bedrag toegewezen voor infrastruc tuur-werken. Daarnaast zijn er pre mie-regelingen voor de kernen, waar van reeds diverse bedrijven gebruik hebben gemaakt. Dit complex van maatregelen vormt dus in zijn totali teit het „zorg-dat-je-er-bijkomt" van de regering. Nu hoort men de laatste tijd nogal eens stemmen opgaan, die betogen dat de premieregelingen in feite onvoldoende zijn en dat verder gaande maatregelen nodig zullen blij ken. In dit verband is zelfs de moge lijkheid geopperd van een premiestel sel op de lonen in de kerngemeenten, opdat deze plaatsen nog aantrekke lijker worden voor de vestiging van bedrijven. Wij moeten bekennen dat wij deze ge luiden hoe begrijpelijk ze ook zijn niet sympathiek vinden. Een be richt, dat de regering enige miljoe nen beschikbaar heeft gesteld voor de verbetering van Zeelands infra structuur is ons veel liever dan het geroep om nog meer premies. Want waar het in wezen bij de spreidihgs- politiek om gaat is, dat de randge- oieden dezelfde kansen krijgen als de randstad. Dat houdt dus in, dat die randgebieden de beschikking moeten hebben over dezelfde outillage als centraal-Nederland. Daar zit naar het ons voorkomt het punt, waar om alles draait. Wanneer Zeeland nu bij herha ling betoogt, dut het een rol wil spelen in de industriële ontwikkeling van ons land. dan moet het dio rol ook kiinnen spelen. Met andere woorden: het zul dienen te beschikken niet alléén over industrie terreinen maar ook over een voor treffelijk wegenstelsel. Het zal moe ten concurreren met zijn energie-ta rieven en behoren tc beschikken over (Zie slot pag. 3 kol. 1) Franse zangeres buiten bewustzijn De gezondheidstoestand van de Fran se chansonnière Edith Piaf is ernstig verslechterd. Zij ligt sinds woensdag in een coma waaruit zij vermoedelijk niet meer zal ontwaken. Edith Piaf werd enkele dagen geleden in het zie- Neuilly» voorstad ;enomen. Zij lijdt aan kenhnis van van Parijs c een leverkwi Edith Piaf werd in februari 1959 in een ziekenhuis van New York opge nomen, Vorig jaar zomer maakte zij een geslaagde tournee langs de Ita liaanse Rivièra, maar in december moest zij opnieuw in het ziekenhuis worden opgenomen voor een zgn. „slaapkuur". Reeds enkele dagen na dat zij uit het ziekenhuis was ontsla gen kreeg zij op 6 januari een nieu we instorting. Edith Piaf heeft zich de laatste jaren niet bijzonder veel aangetrokken van de voorschriften van haar artsen. Edith Piaf is 45 jaar oud. Haar vrien den die de laatste jaren probeerden haar te overtuigen van haar inspan nende tournees af te zien, kregen ten antwoord: „Ik kan er niet mee op houden. „Ik heb dit nodig om te le ven. Ik zal er nooit mee ophouden". DAG HAMMARSKJOLD „Veiligheidsraad kan rol spelen in zaak-Eichmann" De secretaris-generaal van de Ver-, enigde Naties, Dag Hammarsköld, heeft donderdag op een persconferen tie in New York verklaard dat de Veiligheidsraad wel degelijk een rol kan spelen in zaken als die van Eich- niann, de Duitse oorlogsmisdadiger die in Israël gevangen zit nadat lüj door Israëlische agenten uit Argen tinië was ontvoerd. De raad is verantwoordelijk vooj* het verzekeren van de vrede en de veilig heid in de wereld, en als een V.N.- land meent dat het handhaven van een bepaalde internationale regel es sentieel is voor een vreedzame poli tiek, kan het zijn standpunt aan de raad voorleggen. Zonder dat hij op de mérites van de zaak-Eichmann wil de vooruitlopen meende Hammar sköld te kunnen zeggen, dat de Vei ligheidsraad het recht heeft zich er over uit te spreken of een schending van bepaalde internationale regels gevaarlijke spanningen in de wereld kan oproepen. val is. Een ziekenhuisarts in Oosten rijk heeft een maandsalaris dat van 2000 shilling kan variëren tot 3500 schilling, voor een wekelijkse werk tijd die tussen 60 en 100 uur ligt. (Een shilling is ongeveer 14% ct(. De salariëring is de reden voor het art sentekort in de ziekenhuizen en de lange diensten. In 1958 hebben de artsen twee weken gestaakt en met die actie een salarisverbetering af gedwongen. De staking is algemeen. Slechts enkele klinieken die eigen dom van vakbonden zijn worden door de staking niet getroffen. Een beeld van de ongeregeldheden, die woensdag de climax vormden van een week van betogingen en die ertoe hebben geleid dat de Japanse pre mier Kisji gisteren aan Eisenhower verzocht, zijn bezoek aan Tokio uit te stéllen. Men ziet studenten bezig, de poorten van het parlementsge bouw te rammen. Jongetje viel in wasketel met kokend water Op zijn verjaardag is woensdag te Leeuwarden de 2-jarige Rudolf van Buren in een wasketel met kokend water gevallen. Het ventje werd met zware brandwonden naar het Boni- faciushospitaal in Leeuwarden ver voerd, waar het later is overleden. „Rechterlijke beslissingen worden aangetast" De vice-president van de rechtbank te Breda en president van de straf kamer, inr. F. Holleman, heeft giste ren kritiek geuit" op het voorwaarde- Prof. dr. W. P. C. Zeeman in Amsterdam overleden In Amsterdam is overleden prof. dr. W. P. C. Zeeman, oud-hoogleraar in do oogheelkunde aan de Gemeentelij ke Universiteit vah Amsterdam. Prof. Zeeman bereikte de leeftijd van 80 jaar. In 1905 deed hij in Amsterdam zijn artsexamen, waarna hij zich als oog arts vestigde en als assistent chirurg later als oogheelkundige werkzaam was in de kliniek van de universiteit. Van 1916 tot 1946 was hij hoogleraar in de oogheelkunde. Prof. Zeeman, die Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw was, was ook gerui me tijd secrëtaris-peningmeester van het Nederlandse Ookheelkundig Ge zelschap. Van zijn hand verscheen in 1947 een leerboek oogheelkunde. REDE Z.L.M. VOORZITTER TE GOES Bij herverkaveling Waarde waren tegenwerkende omstandigheden Jlllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllip 1 M. A. Geuze weer voor vijf jaar Z.L.M.- voorzitter I Zo voortreffelijk minister Marijnen zich op internationaal ge bied weert, zo'n vraagteken moet men nog somtijds bij zijn nationale activiteit stellen, zo verklaarde gisteren de Z.L.M.- voorzitter, ir. M. A. Geuze, in zijn openingsrede voor de alge mene vergadering te Goes, toen hij vaststelde dat de beslissing over liet Meerjarenplan voor ruilverkavelingen nog is uitgeble ven. De structurele hervorming in ons land, welke lang aan de kop heeft gemarcheerd, dreigt aan voorsprong in te boeten. In West Duitsland is 35 van liet totale areaal aan cultuur grond verkaveld of daartoe in uitvoering. Het vergelijkbare getal voor Nederland is 16 Ir. Geuze maakte ook enkele opmer kingen naar aanleiding van de be zwaren welke uit Waarde tegen de herverkaveling naar voren kwamen. Hij constateerde daarbij, dat Waarde bij de vier grote verkavelingen na de watersnoodramp 1953 onmiddel lijk aangepakt werd en dat men in dit in verhouding kleine gebied snel klaar was. Er was toen nog geen gelegenheid veel ervaring, die in de loop van het grote werk opgedaan werd. daar vol ledig te nutte te brengen. In de twee de plaats kan het feit dat de gehele polder, vers na de inundatie op de schop kwam, meer bezwaren dan i elders in het algemeen ten aanzien van de structuur van de grond hebben opgeleverd. Dit verschijnsel doet zich lijk in vrijheid stellen van de gevan genen, waardoor de veiligheid van de maatschappij ernstig in gevaar wordt gebracht.,De president doelde op bet vrijlaten van ter beschilcking gestel de veroordeelden, maar ook en voor al op het stelsel van do voorwaarde lijke invrijheidstelling van tot ge vangenisstraffen veroordeelden. Dit laatste geschiedt, aldus de presi dent, door ambtenaren van het dc- §artement van justitie en niet door e onafhankelijke rechter. De beslis singen van de onafhankelijke rechter worden door deze ambtenaren aange tast. Daarmee gaan we de verkeerde kant op, aldus mr. Holleman. De pre sident liet deze kritiek horen, terwijl voor hem de dossiers van de te be handelen zaken lagen welke bijna stuk voor stuk verdachten betroffen die óf al eerder ter beschikking van de regering waren gesteld, dan wel voorwaardelijk in vrijheid waren ge komen. Het weer in Europa Geuze volgens ir. Geuze oi> meer plaatsen incidenteel voor, doel» pleegt althans met de tijd te verdwijnen. In de der- de plaats voelt men in streken, waar veel kleinere bedrijven zijn gelegen en waar sommige dier bedrijven met weinig of van geen betekenis zijnd De heer M. omland te maken hadden, de korting Poortvliet is voor een nieuwe voor wegen en waterlopen nogal fors periode van vijf jaar benoemd aankomen. Tenslotte is het feit dat als voorzitter van de Zeeuw één groot, bedrijf niet in overeenstem- se Landbouw' Maatschappij, ming met de N.O.P.-directie overge- Onder applaus maakte vice- p laatst kon worden, van doorslagge- ------ vende betekenis geweest voor de sane ring in Waarde, welke dientengevolge met een te groot gebrek aan vrijko mende grond te maken heeft gekre gen. Aan dit laatste heeft de verka veling niets kunnen veranderen en men zal dit niet oo haar debet mogen schrijven, aldus c-o Z.L.M.-voorzitter. Het opsommen van deze tegenwer kende omstandigheden zal eventueel bezwaarden in Waarde niet helpen, aan de andere kant zijn lessen er voor alle betrokkenen om lering uit te trekken, zo vervolgde hij. Het Z.L.M.-bestuur is over het rap port Hofstee tot de "onclusie geko men dat de positie van het Zeeuwse kleinere bedrijf veelal in gunstige (Zie slot pag. 4 kol. 3) voorzitter P. J. J. Dekker dat s gistermiddag tijdens de J2.L. 1= M.-vergadering in Goes be- kend. De heer Dekker compli- ^i menteerde de heer Geuze en §1 bood mevrouw Geuze bloemen g aan. Vooral de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, toonde zich over deze herba lt noeming bijzonder verheugd, s In zijn geestige toespraak wenste hij Zeeland er mee ge- s luk, dat de heer Geuze zich voor een nieuwe periode heeft H laten „inhuren". Andere spre id kers sloten zich bij deze féïi- - - citatie aan. Volgens de weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt 18 gr. Ypenburg, licht bewolkt 21 gr. Vlissingen, half bewolkt 30 gr. Eelde, zwaar bewolkt 19 gr. De Bilt, zwaar bewolkt 21 gr. Twente, zwaar bewolkt 18 er. Eindhoven, zw3ar bewolkt 22 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 22 gr. Helsinki, regen 19 gr. Stockholm, half bewolkt 21 gr. Oslo, zwaar bewolkt 20 er. Kopenhagen, zwaar bewolkt 20 er. Aberdeen, zwaar bewolkt 21 gr. Londen, zwaar bewolkt 23 gr. Amsterdam, licht bewolkt 21 gr. Brussel, zwaar bewolkt 23 gr. Luxemburg, licht bewolkt 22 gr. Bordeaux, onbewolkt 26 gr. Grenóble, licht bewolkt 25 gr. Nice, zwaar bewolkt 25 gr. Berlijn, geheel bewolkt 22 gr. Frankfort, licht bewolkt 24 gr. Milnchen, zwaar bewolkt 20 gr. Zürich, half bewolkt 23 gr. Genève, half bewolkt 24 gr. Locarno, half bewolkt 24 er. Wenen, bewolkt 22 gr. Innsbruck, licht bewolkt 24 gr. Belgrado, zwaar bewolkt 28 gr. Athene, licht bewolkt 30 cr. Rome, half bewolkt 30 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 27 gr. Mallorca, onbewolkt 30 gr. Lissabon, half bewolkt 33 gr. ZUIDWESTELIJKE WIND Afnemende bewolking en bijna overat droog weer. In het binnenland hoge re temperaturen dan gisteren. Mati ge, aan de kust af en toe vrij krach tige zuidwestelijke wind. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Over het algemeen beter en zonniger strandweer dan gisteren. Matige, zuidwestenwind, middagtemperatuur ongeveer 20 graden, zeewater 15 gra- den. Vooruitzichten: af en toe enige lllllllllllllllllll!l!lllllllllllllllllllllllllllll!l!lllll|||||||l|||||l!!illl||||||||||||[j|:l bewolking, maar ook perioden met 1 goed strandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1