ILF0RD „Industrie-probleem" ter sprake op Z.L.M.-vergadering in Goes ZOMER.... fotovreugde ILFORD ideale twee EEN DAG VEILIG VERKEER IN GOES VOOR JONG EN OUD 's werelds beste film Nog vraagtekens bij nationale activiteit van minister Marijnen 4 PROV IN Cl ALB ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 JUNI 1960 BURGEMEESTER MICHAËLIS: VLIEGENDE START.. Landbouw kan zich versterken door mechanisatie en intensivering HET GEROEZEMOES verstomde en de stilte kreeg iets beklemmends, toen de Goese burgemeester H. K. Micliaëlis het woord voerde tijdens de algemene vergadering van de Z.L.M., die gistermiddag in de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Even tevoren nog had ïr. J. M. A. Fen ders, inspecteur voor de landbouwvoorlichting, verkondigd dat het aantal landarbeiders in Zeeland lang niet zo snel afneemt als in andere delen van het land, „omdat do industrie op deze provincie nog niet zo'n vat heeft als elders''. Bijna in schrille tegenstelling daarmee stonden de woor den van de heer Micliaëlis, burgemeester van een industriekern: „Nu bijna een jaar geleden werd Goes als kern aangewezen en men zou kun nen zeggen, dat wij een vliegende start in die industriële ontwikkeling hebben gemaaktIn dit verband maakte nog een uitlating van de Goese burgemeester met name indruk op de honderden landbouwers, die hier bijeen waren: „Vorige maand moeste# wij in één week tïjds tien hectare van de beste grond van de landbouw afnemen voor de industrie". Verbazingwekkend was het dus niet, dat deze burgemeester „met enige schroom", zoals hij zelf zei, het woord had genomen, „omdat Goes altijd een agrarisch centrum is geweest en de structuur van deze plaats nu langzaam maar zeker verandert". In de Zeeuwse Landbouw Maatschap- pij zag de heer Michaëlis gelukkig ..een partner", die van zins is goed doordacht en deskundig te praten over problemen als industrie en Del taplan. die de landbouw zo zeer ra ken". Bij al die problemen is drin gend behoefte aan een organisatie als de Z.L.M., zo meende de Goese burgemeester. Tijdens deze vergadcriug bleek overigens, dat de landbouw zeker niet blind is voor het probleem van de voortschrijdende industri alisatie, die soms grote stukken kostbare landbouwgrond opslokt. Uit de inleiding van de heer Pen- ders uit Den Haag „het land bouwbedrijf in ontwikkeling" kon men afleiden, dat toenemende mechanisatie en intensivering de wapens zijn, waarmee de land bouw zich sterker kan maken. In tien jaar tijds (19471957) daalde het aantal landarbeiders in Neder land met 38 procent, zo vertelde de heer Penders. In deze periode kwam de „Zeeuwse daling" echter niet ver der dan 20 procent. In verband met de werktuigencoöperaties vormt de bedrijfsleiding inclusief de admi nistratie vaak een knelpunt. Als goe de uitzonderingen noemde hij de werktuigencoöperaties in Westkapelle en die in Zuidzande, „een vorm van voorbeeldige en voordelige samen werking van rond tien bedrijven." Te klein De introductie cn toepassing van verschillende nieuwe technische ont wikkelingen in de landbouw werden door de heer Penders ook onder de loep genomen. Hierbij wees hij er met name op, dat zelfs grote land bouwbedrijven individueel te klein zijn om tot de aanschaf van verschil lende moderne machines over te gaan. Die snelle technische ontwikke ling maakt het zelfs nodig, dat ge bouwen die immers na verloop van tijd niet meer-aan de eisen van de techniek voldoen sneller wor den afgeschreven. Het aantal bedrijven in de grootte klasse 1020 ha neemt in Nederland steeds toe. Deskundigen hebben de „gunstigste maat" van de bedrijven vastgesteld. Hoe „beweeglijk die maat is, blijkt uit liet feit, dat de aanvankelijk opgestelde minimum- grootte van tuinbouwbedrijven op Schouwen-Duiveland enkele jaren nadien reeds gewijzigd moest wor den door de voortschrijding van de teelttechniek. Uitvoerig besprak de heer Penders ook het probleem van de zogenaam de „generatiedruk"meer opvol gers voor één bedrijf. Schouwen Duiveland en Noord-Beveland staan er wat dat betreft het gunstigst voor. In de opbrengst van verschillen de akkerbouwgewassen staat Zeeland de laatste jaren aan de spits. Met name geldt dit voor de suikerbieten, maar ook andere gewassen: een ha erwten brengt in Zeeland bijvoorbeeld 300 gulden meer op dan in^de Wieringer- De stijgende kostprijs, de verkoop techniek in de landbouw, de herver kaveling en het snelle herstel van Zeeland na de ramp waren verder nog onderwerpen uit de rede van de heer Penders. Speciale aandacht schonk hij nog aan het landbouwon derwijs. In Zeeland is het aantal boe ren, dat landbouwonderwijs heeft ge noten op Noord-Beveland naar ver houding goed, maar Tholen en grote delen van Z.-Beveland en Zeeuwsch- Vlaandcren komen nog wat ongun stig uit. T elegram Aan het begin van deze vergadering had de heer M. A. Geuze, voorzit ter, na het uitspreken van zijn ope ningsrede zie pagina 1 voor gesteld aan koningin Juliana een te legram te zenden, waarin de Z.L.M. haar trouw betuigde. Dit werd door de vergadering met applaus begroet. Verder maakte de heer Geuze be kend. dat in de vacature M. de Brui ne (west Zeeuwsch-Vlaanderen) de heer I. de Bruine is benoemd en in de vacature-J. M. Klompe (west Zuid-Beveland) de heer F. de Groene. Door het hoofdbestuur waren tot lid van verdienste benoemd de heren C. W. den Boer (Brouwershaven), Jac. Steur (Renesse), M. A. Noord (Kortgene), C. van Abt (thans te Hasselt, vroeger te Oud-Vossemeer) en Jan Verhage (Serooskerke). Uit de financiële verantwoording bleelc, dat er uit liet batig slot-10.000 gulden kon worden toegevoegd aan de reserves voor een nader aan te wijzen doel. Het batig slot bedraagt nu ruim 640 gulden. Deze vergadering werd onder meer bijgewoond door de commissaris dei- koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het lid van G.S., 'de heer C. Philipse en het Tweede Kamerlid, de heer C. F. van der Peijl. gespannen aandacht tijdens de in I Goes gehouden Z.L.M .-vergadering (Foto P.Z.C.) (Advertentie) OPKLAPBAAR... gemakkelijk schoon ie houden! Alleen ITHO-RAAMVENTILATOREN hebben een .opklapbaar motorge deelte. Zij zorgen voor frisse, 'natuur zuivere lucht in Uw woning én... zij zijngcmakkclijksdioonte maken. Vraagt deskundige rt iicbling bij Uw eleklri installateur. Pub'.iiiö* 'ITIiO SCrilEOAM- Advertentie VERBONDS-VERKEERSDAG ILFORD SPORTSMAN de sublieme kleinbeeldcamera met een „alles in een" sneltrans- port en gecoate, haarscherpe 2,8 lens. jq 50 Nu ook met belichtingsmeter ILFORD SPORTI, de geheel metalen,volwaardige 6x6 ca mera schat U tientallen guldens duurder, zij kost maar 28 en natuurlijk in elke camera De dood op de weg I>e 22-jarige pakhuisknecht Th. A. Hobert uit Kaalte is woensdagavond in Lemelerveld dooi- een autobus overreden en vrijwel op slag g?rlood, toen hij met zijn bromfiets onver wacht linksaf sloeg. Omstreeks half zes donderdagochtend is in Beverwijk een ongeluk gebeurd, waarvan een zestigjarige bromfietser het slachtoffer is geworden. De heer H. van 't Loo, een bouwvak arbeider uit Egmond-Binnen, reed op de Alkmaarseweg op weg naar Am sterdam, toen een vrachtauto uit te genovergestelde richting plotseling linksaf sloeg. De heer Van 't Loo reed met flinke snelheid tegen de auto en werd op slag gedood. Wellicht dit jaar aanbesteding Haringvlietbrug Het is mogelijke, dat nog dit jaar de bouw van de brug over het Ha ringvliet, een project, waarmee 36 miljoen gulden gemoeid is, zal wor den aanbesteed. De bouwplannen zijn zo goed als besteksklaar. Men verwacht, dat dezer dagen de ministeriële goedkeuringen zullen af komen. Het rijk zal niet in de kosten bijdragen. De N.V. Brugverbinding waarin de gemeenten van Schouwen- Duiveland en Goeree en Overflakkee participeren, hebben contacten gelegd met de provinciale besturen van Zee land en Zuid-Holland over toetreding tot de N.V. Er zal een bruggegeld worden gege ven, dat niet hoger zal zijn dan de huidige veertarieven. Wanneer de aanbesteding dezer dagen geschiedt, zal. in 1961 met de bouw kunnen worden begonnen. De brug zal bestaan uit tien overspanningen, die tezamen een kilometer lang zullen zijn. De brug zal plaats bieden aan zes rijstroken. Om het scheepvaartverkeer doorgang te verlenen zal aan de Zuidhollandse zijde van het Haringvliet een bascule- brug van dertig meter lengte komen, Bij de vormgeving van de uitwate ringssluizen heeft men evenals bij de bouw van detpijlers rekening gehou den met de Ijsgang op het Haring vliet in de wintermaanden. René Clair lid van Académie Francaise René Clair, de beroemde Franse ci neast, is donderdag gekozen tot lid van de Académie Francaise. De nu 62-jarige René Clair, die eigenlijk René Chomette heet, maakte zijn eerste film „Paris qui dort", in 1923. Zijn eerste sprekende film was de in 1930 uitgekomen „Sous les tois de Paris". Zijn laatste film „Por- te des lilas", dateert van 1957. Met die film verwierf hij de grote Franse filmprijs. (Slot van pag. 1) zin afwijkt van het beeld, dat het rapport daaromtrent meer in het al gemeen schildert. Het Zeeuwse type mag dan niet vereenzelvigd worden met het op vele lichtere gronden voor- komende type gemengde kleine be drijf. V er snelling Over de versnelling van de E.E.G. kan men volgens ir. Geuze, gezien de geest waariu de onderhandelingen zijn ge voerd, uiet erg optimistisch zijn. Ook na de principiële overwinning van Ne derlandse zijde, zal z.ï. de strijd door gaan. Vele stellingen zullen stuk voor stuk nog bevochten moeten worden. De versnelling voor de landbouwsec tor is veel kleiner dan voor de indu- strieprodukten, terwijl er voor na 1961 nog niets geregeld is. Ten aanzien van de besprekingen over de prijstoenadering tijdens de overgangsfase merkte ir. Geuze op, dat het Nederlandse belang noch het landbouwbelang daarbij om de hoog ste prijs vraagt. Het Europese prijs peil moet enerzijds afgestemd wor-, den op een redelijke rentabiliteit voor de producenten, doch anderzijds moet het zodanig worden vastgesteld dat de afzet maximaal is. Het is ook van groot belang dat men in de E.E.G. niet in een overschottenklimaat komt te leven. Over de prijspolitiek van minister Ma- rijnen merkte ir. Geuze op, dat de uit werking hiervan op de landbouwin komens op langere termijn een open vraag blijft. De prijzen die "de boer in de periode 1953-1958 heeft ontvan gen zijn volgens de index gedaald van 100 op 98, terwijl de consumentenprij zen voor de levensmiddelen stegen van 100 tot 117. Daarnaast zijn de prijzen die de boer voor zijn bedrijfsbeno- digdheden moest uit leggen, gestegen. Het is blijkbaar de tussenhandel, die doorberekent, ook de welvaartsstij ging en niet de landbouw. Waarschuwing Spreker liet in dit verband een waarschuwend geluid horen. Het loonevenwicht zal zo uitgebalan ceerd moeten worden dat de land en tuinbouw een, zij het ten ge volge van rationalisatie en mecha nisatie nu eenmaal teruglopend, I voldoende arbeidspotentieel voor handen houden. De sociale positie van de landar beiders dient in een goede coördi natie te staan tot die van andere arbeiders. Zo niet, dan schieten de richtlijnen van de gedifferentieer de loonpolitiek te Icort. De land bouw verwacht ook bij belasting verlaging niet vergeten tc wor den. Een woord van sterk protest tegen de aanhangig zijnde verho ging van de grondbelasting op- het gebouwd is op zijn plaats. Minister Marijnen zal zo ging ir Geuze onder meer verder mede als pleitbezorger voor de landbouw die nen op te treden, om de lang verwach te betere financiering der kwartaire wegen en de bijdragenwet zeewater- keringen eindelijk eens soulaas te doen bieden in de kringen der zuch tende waterschappen. Tot nog toe stoten we op passiviteit, soms zelfs ook in het meer directe landbouwbe leid. aldus ir. Geuze. Zo had hij er helaas weinig van kunnen merken, dat de minister zich deze winter en dit voorjaar ingespannen heeft om de rundvleesprijs op peil tc houden. De kostprijs van de melk scheelt centen Oögstverwachtingen Nadat de Z.L.M.-voorzitter zijn ge- zic.il ook zal moeten beraden op net hoor er nog op liad gewezen, dat men probleem van de arbeidstijdverkoring, gaf hij nog zijn visie op de komende oogst. De voorwaarden voor een goe de oogst zijn aanwezig. Behoudens te zwaar vlas en te zware gerst, moest hij echter nog wijzen op de in verhou ding grote hoeveelheid slechte perce len aardappelen in Zeeland, een ge volg van ondeugdelijk pootgoed. Dit werd veroorzaakt door een overmaat virusoverbrengende luizen in het war me droge jaar 1959 en andere abnor male klimaatsomstandigheden van dat jaar. Voorts kan de goede stand van de suikerbieten in Zeeland en ook elders een produktieoverschot boven de binnenlandse consumptiemogelijk- heid tot gevolg hebben, met belangrij ke financiële nadelen door een derge lijk overschot. Tenslotte wee» ir Geu ze in dit verband nog op do grillig heid van do klimaatsfactor hij tic fruitteelt, waar sommige klein fruit teelten zwaar door de. nachtvorst getroffen zijn, terwijl ook de resulta ten van de boomgaarden zeer uiteen zullen lopen, vooral bij de peren. Filmvertoning voor de schooljeugd (iocs stond donderdag in liet teken yan het verkeer: van veilig ver keer wel te verstaan. Deze maand maakt een team van het Verbond voor Veilig Verkeer een propa- ganda-tourneo door Zeeland en gisteren kwamen de verkeersdes- kundigen in Goes, waar zij hun tenten opsloegenin „Het Schut tershof" en O]) de Grote Markt. „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", is een motto, dat met recht geldt voor het Verbond voor Veilig Verkeer. Voor de school gaande jeugd van Goes kinde ren van alle lagere scholen van de vierde Was af en de ulo-scholic- ren was er een leerzame film voorstelling. Vertoond werden: „Pedaaltoei'isten", „Klaar-over". „Twee jongens in een grote stad" en „Eén minuut of eeuwigheid". De films waren niet alleen bijzon der instructief, maar ook span nend en interessant. Enerzijds kregen de jongens en meisjes een inzicht in de verkeersproblemen, hoe ze zich wel en hoe ze zich niet moeten gedragen op de weg en anderzijds vermaakten, zij zich opperbest met enkele „dolle" si tuaties uit de films, zoals bijvoor beeld in de film met de enigszins gezette Amerikaan, die in ons land fietsen leert en als „pedaaltoerist" het gehele land doorpeddelt. Ook do aelitervolgingsscène in „Klaar-over", waarbij twee agen ten op hun zware motoren een overtreder nazitten, deed liet hart van menig scholier sneller klop pen. Zo te horen waren er heel wat knapen, die motoragent wil den worden T esten De volwassenen konden op de Markt terecht, waar de testauto van het Verbond stond. Ruim veertig men sen kunnen hier per dag getest worden op hun gezichtsvermogen en hun reactiesnelheid. Degenen, die de test ondergingen kregen een fraai „rapportje" mee naar huis, waarop de resultaten keurig stonden opgetekend. Voor de één misschien teleurstellend, voor de ander wellicht meegevallen, maar voor ieder eerlijk en onverbidde lijk de waarheid aangevend. En daar gaat het uiteindelijk om! Veilig verkeersdag in Goes. Dat be tekende voor vele schoolkinderen een fijnefilmvoorstelling. Naar de uit drukking op tic gezichtjes te oor delen, viel er heel wat te genieten (Foto P.Z.C.) Ook de bejaarden staan nog volop „in hol, verkeer". Ook aan hen schenkt het Verbond aandacht. In „Het Schuttershof" werden name lijk films vertoond voor de be jaarden. 's Avonds werden de ver schillende verkeersfilms vertoond voor de overige volwassenen. Uiteraard waren onder de aanwe zigen tal van Verbondsleden en werden de nïet-Ieden tot lid ge mankt van het Verbond! Wethouder J. J. van Melle be lichtte vooraf de grote waarde van het vcrkcersonderfïcht. Hij dankte .in het bijzonder briga dier Joh. Borrie van de gemeente politie, die hijzonder veel werk verzet voor het Verbond van Vei lig Verkeer. Duitser stichtte brand uit haat tegen zijn stad De jongen die is ontmaskerd als de geheimzinnige brandstichter van Liineburg in Duitsland lieeft gezegd, dat hij in enkele van de beroemdste bouwwerken van de stad do brand gestoken had „omdat ik Lüneburg haattüe en het nog doe." De negentienjarige Herbert Racle- machcr werd in het begin van het jaar gearresteerd toen hij op he terdaad was betrapt bij het pogen tot het stichten van brand in een 400 jaar oud gebouw van Lüneburg. Onder de panden die door zijn toe doen tot de grond toe afbrandden, waren de drie eeuwen oude gemeen tebibliotheek. het natuurhistorisch museum en een oude herberg. Radcmacher zei dat hij iets tegen Lüneburg had gehad sinds hij op dertienjarige leeftijd niet de kin derrechter in aanraking was geko men. „Ik zwoer toen dat ik het de stad betaald zou zetten", zei hij. 9 Bij graafwerk in oen tuinderij aan de Houtweg in Don Haag zijn drie blind gangers gevonden. De zwaarste van deze vliegtuigbommen woog 250 kilogram. De ze werd direct na het vinden door de opruimingsdienst gedemonteerd. AAAWSAAAAAAAAAAiV\A*A/\A*\V\AAAAVVVVAAA/VVWVVWV> Bende in Brazilië beroofde trein met behulp van explosieven Nabij Botain in de staat Rio de Janeiro (Brazilië) heeft een klei..e bende een spoorwegroof gepleegd, die een buit opleverde met een waarde van bijna 500.000 gulden. Eerst werd de spoorlijn gebarricadeerd. Toen de trein waarin een gepantserde goedernwagon meereed, stilstond, werd de pantserwa gon met dynamiet gederailleerd en vervolgens dezelfde explosieve wijze geforceerd, hoewel dc begeleidende spoorwegbewakers fel verzet pleegden. Terwijl een vuurgevecht woedde maakten de over vallers zich met enkele geldzakken uit de voeten, om in een wach tende bestelauto snel weg te rijden. Op de plaats van de overval heeft de politio een boekje reischèques ten name van ene „Robert Holt" aangetroffen. Het boekje bevat vijf chèques van elk tien dollar. Nagegegaan wordt welk verband er bestaat tussen de eigenaar van dc chèques en de geslaagde treinroof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18