Loemoemba zet informatiewerk nog een dag voort Bezoek Eisenhower aan Tokio uitgesteld KLANKBORD HEDEN EERSTE ZITTING VAN KONGOLEES PARLEMENT PEDAGOOG DR. C. P. GUNNING TE AMSTERDAM OVERLEDEN AMERIKAANSE SCHILDERIJEN TE BRUGGE AANGEKOMEN VRIJDAG 17 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ganshof wil contacten leggen Do leider van de nationale Kongolese Beweging, Patrice Loemoemba heeft gisteren een verlenging gekregen van zijn opdracht de mogelijkheden van de formering van een regering te onderzoeken. Loemoemba die twee dagen geleden van de Belgische resident-minister Walter Ganshof, de missie van „informateur" kreeg, ontmoette woensdag ernstige tegenslag toen de leider van de Abako partij, Joseph Kasavoeboe, weigerde hem te ontvangen. Naar verluidt heeft Kasavoeboe een eigen coalitie gevormd, die zou beschikken over 78 van de 137 kamerzetels. Na donderdagmoren door Ganshof te zijn ontvangen deelde Loemoemba mede dat zijn missie was verlengd tot vanavond. Intussen zou Ganshof contact opnemen met andere Kongolese leiders die geweigerd hadden met Loemoemba samen te werken. Jason Sendwe, de leider van de Ba- losbakat partij eiste intussen het voorzitterschap in de provinciale ver gadering van Katanga en vier zetels in het provinciale bestuur. In telegrammen aan koning Boude- wijn en Walter Ganshof zeide Sand- we dat de Conakat partij in staat zou worden gesteld een homogene regering te vormen door de wijzi ging die het Belgische parlement heeft aangebracht in de fundamen tele onafhankelijkheidswet. „Dit zou onvermijdelijk een bur geroorlog na 30 juni kunnen veroor zaken", voegde Sandwe er in zijn telegram aan toe. Koning Boudewijn van België heeft donderdag het decreet getekend, dat het eerste gekozen Kongolese parle ment vanochtend bijeenroept. De eerste taken van do 136 leden van de Kamer van Volksvertegen woordigers en de 96 senatoren zullen zijn de benoeming van de voorzitters en waarschijnlijk de volgende week maandag of dinsdag de aan wijzing van de eerste president van Kongo, dat over 14 dagen onafhan kelijk zal worden. Ook bij Westfriese telling afschriften gemaakt Ook ten behoeve van het bureau voor sociaaLwetenscliappelijk onderzoek in West-Friesland zijn naar thans blijkt afschriften gemaakt van de formulieren van do volkstelling. Alle negenentwintig Westfriese gemeen ten op één na hebben hieraan mede werking verleend. In deze plaatsen werd een deel van do gegevens zon der vermelding van naam en adres overgenomen op duplicaatformulie ren. Dit geschiedde door de teller. In en kele gemeenten vulden de inwoners zelf duplicaatformulieren in. Van-de ze formulieren werd dan de boven zijde met de naam en het adres door de teller afgeknipt. Nadat het co- piëren van telformulieren in dezelfde week door het sociografische bureau tot moeilijkheden had geleid heeft de leiding van het Westfriese bureau thans akkoord gegaan met het in West-Friesland gevolgde systeem, waarbij de geheimhouding verzekerd bleef, Wel is als voorwaarde gesteld, dat ue losgeknipte strookjes met de naam en het adres aan het C.B.S. zullen worden gezonden. Hulp of aalmoes Slot van pag. 1 een sociaal-cultureel verantwoorde accommodatie. Ziehier de punten, die eerst (en snel) aan de ordo moeten komen. In Zeeuwse beleklskringcn wordt dit standpunt, menen wij, geheel onderschreven. Gedeputeerde Van der Weel verklaarde onlangs, dat Zeeland niet om een aalmoes be delt, maar slechts die hulp verlangt die het deze provincie mogelijk maakt een aandeel te krijgen in de huidige ontwikkeling van Nederland. Hier zijn of komen grote werken in uitvoering, die echter pas door addi tionele maatregelen geheel rendabel zullen zijn. De financiering van deze additionele werken nu door het rijk zou betekenen, dat inderdaad verant woorde hulp zou worden verleend. Verantwoord ook in deze zin, dat de gehele Nederlandse economie door dergelijke maatregelen er wel bij va ren zou. Het verlenen van premies op lonen zou daarentegen toch wel echt op een aarmoes lijken Zorg dat je er bijkomt! Tien ad vertenties staan er deze week in E.—S. B.: Tiel, Friesland, Amsterdam. Zaanstreek, Drente Kampen, Dordrecht, Noorderkwar tier, Leerdam en Enschedé. Het is wel een beetje veel van het goede. Zeeland komt zelden of nooit met dergelijke annonces voor de dag. En niet helemaal ten onrechte. Het is namelijk de vraag, of er wel één be drijf een nieuwe vestiging is begon nen op grond van dergelijke wer vingsadvertenties. Zij hebben slechts secundaire waaide: men raakt niet in liet vergeetboek. Wei-ving van be drijven echter wordt op een ander vlak gespeeld, het is een kwestie van relaties en van „vakkundige" bena dering van een eventuele reflectant. Maar bovendien moet men iets kun nen bieden, het aanbod aan de be trokken industrie moet de moeite waard zijn en er moet een gunstig „vestigingspakket" klaarliggen. Laat de Zeeuwse politiek vooral daarop gebaseerd zijn: zorgen voor een con- currentie-positie. Het zorg-aat-je-er-bijkomt geldt der halve voor het provinciaal bestuur met name als het gaat om de verde ling van gelden uit infrastructuur- pot. Zeeland moet klaargemaakt wor den! VEKMOEID. De gevangenbewaar ders van de gevangenis in Fresnes waren dezer dagen stomverbaasd toen zij, na het gaan van de nacht- schel, de deur openmaakten voor twee gevangenen, die in de dokters auto waren ontsnapt en tien uur van de vrijheid hadden genoten. Zij zei den zeer vermoeid te zijn en graag naar bed te willen. De bewakers ge hoorzaamden. In Elizabethstad, 2000 km naar het zuidoosten, verklaarde de lei der van de Conakat partij, Moise Tsjombe, dat hij zou blijven vech ten voor het federalisme. Op vragen van verslaggevers of hij de provincie Katanga onafhan kelijk zou verklaren, antwoordde hij dat zijn partij de tot 30 juni van kracht zijnde wetten zou eer biedigen.. „Maar na die datum kan niemand ons dwingen andere partijen te vol gen als zij niet serieus zijn en de principes van ons politiek program niet respecteren. Federalisme is een verenigde Kongo", voegde hij eraan toe. Iedere staat in een federaal Kongo zou soeverein blijven, ver klaarde hij. Kotter „Wilhelmina" bij Wijk aan Zee geborgen De Wieringer. kotter WR 136 „Wil helmina" die dinsdagmorgen In de branding op een zandbank tussen Wijk aan Zee en Castricum aan Zee is gestrand, en waarvan de drie op varenden werden gered door de mo- torstrandreddingboot van Wijk aan Zee, is donderdagmorgen vlot ge bracht door de IJmuidense zeesleep boot „Simson". Woensdagavond kreeg de bergings maatschappij Wijsmuller opdracht tot berging van het in 1945 gebouw de houten schip. Er werden drie zware bergingspompen aan boord ge- plaats om het water uit het visruim, de machinekamer en het logies te verwijderen. Nadat de gehele nacht was doorgewerkt bij laag water, werd de WR 136 donderdagmorgen om halïnegen bij hoog water over de zandbanken getrokken en in dieper water gebracht. Onder escorte van de motorreddingboot „Neeltje Jaco- ba" ging het vervolgens naar de berghaven in IJmuiden. Het schip wordt naar een werf gebracht voor reparatie. Nalatenschap Bormann werd verdeeld Het nazificatiehof in Berlijn heeft woensdag als zijn overtuiging uitge sproken dat Martin Bormann, de plaatsvervanger van Hitier, niet meer in leven is. Uitspraak doende inzake de nalatenschap van Bor mann, bestaande uit een stuk grond in West-Berlijn, besloot het hof tot verbeurdverklaring van een bedrag van 35.000 mark van de' opbrengst hiervan. Het restant ad ongeveer 1300 markt komt ten goede aan de zeven kinderen van Bormann. Het hof hield bij deze bemaling re kening met de omstandigheid dat de ze kinderen zich hadden onthouden van het uiting geven aan de nazi ideologie. (Slot van pag1 in andere Japanse steden door stu denten demonstraties gehouden. In Sapporo, in het noorden van Japan, zou liet daarbij tot gewelddadigheden zijn gekomen. loofd bevinden op het terrein van het parlement en het hinderen van de po litie in de normale uitoefening van haar taak. Stakingen te verwachten Het bestuur van de Ohyo de Ja panse federatie van vakvereniging gen, die 3.5 miljoen leden telt, heeft medegedeeld op zaterdag a.s. in Tokio een betoging door 300.000 arbeiders te zullen orga niseren, om het aftreden van pre mier Kisji te eisen. Voorts zullen in het gehele land stakingen wor den gehouden. Zo zal volgende week woensdag het werk de gehe le dag worden stilgelegd. Voorts verklaarde het bestuur van de So hyo, dat de federatie voortaan zal strijden voor de vriendschappelij ke betrekkingen in de ware zin van het woord tussen Japan en de Verenigde Staten. Eerder in Korea Het Zuidkoreaanse kabinet heeft als gevolg van het uitvallen van Eisen howers bezoek aan Japan besloten de president te verzoeken op 19 juni zijn bezoek aan Zuid-Korea to beginnen in pla&ts van tfp 22 jiini zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Uit betrouw bare bron in Seoel verluidt dat het vrijwel zeker is dat Eisenhower op 19 juni van Okinawa naar Seoel zal vliegen en dat hij daags daarna naar de Ver. Staten zal terugkeren. TIJDENS WERK ALS GECOMMITTEERDE Daadwerkelijke interesse voor jeugdproblemen Do bekende Amsterdamse pedagoog dr. C'. P. Gunning, eerste rector en medeoprichter van „Het Amsterdams Lyceum", is gisterochtend plotseling overleden. Het bereikte de leeftijd van 73 jaar. De heer Gunning over leed In het Barlacus-gynmasium in Amsterdam, waar hij gisterochtend als gecommitteerde een eindexamen had bijgewoond. In 1916 werd dr. Gunning uitgeno digd het rectoraat te aanvaarden aan het mede op zijn initiatief tot stand gekomen. „Amsterdams Ly ceum", dat een jaar later werd ge opend. Van 1917 tot zijn pensionering in 1952 bleef dr. Gunning reetor vaïi het Amsterdams Lyceum, zij het met een onderbreking gedurende de oor logsjaren, toeni de bezetters hem (op de dag. van zijn zilveren jubileum) ontslag verleenden. Bij zijn afscheid in 1952 boden enkele duizenden oud leerlingen dr. Gunning een reis aan naar de Verenigde Staten, Suriname en de Nederlandse Antillen. Dr. Gunning was niet alleen op het terrein van het onderwijs bijzonder actief, ook voor jeugdproblemen en internationale samenwerking had hij grote belangstelling. Hij was onder meer oprichter en eerste voorzitter van het Nederlands Jeugdleiders In stituut, de Nederlandse Jeugdher berg Centrale en de Akademie voor Lichamelijke Opvoeding. In de padvinderij vervulde dr. Gunning een leidende functie. Voorts was hij voorzitter van cle Hervormde Raad voor Kerk en Gezin, vice-voorzittcr van de Her. vormde Raad voor do Herderlijke Zorg, voorzitter van de vereniging van ouderlingen der Ned. Her- vormde Kerk en lid van het alge meen cbllege van toezicht, bijstand en advies voor liet rijks- tucht- en opvoedingswezen. In zijn studen tentijd won dr. Gunning voor „Ne- reus" de Varsity (1909 en 1910). Baby gered uit brandend huis De vijftienjarige slagersknecht Hans Brouwer uit Almelo is er donder dagmorgen in geslaagd een baby van de verbrandingsdood te red den, nadat in de Tuindwarsstraat een felle brand was ontstaan, waarbij drie huizen zeer grote brand- en waterschade opliepen^ De brand brak uit in het door de familie Kriklte bewoonde pand. Oorzaak er van is waarschijnlijk de vlam van een brandend gasstel, waarop de was stond te koken. Mevrouw Krikke had even het huis verlaten en liet stond in korte tijd in lichter laaie. Op de bovenverdieping sliep de tien maanden oude Veronica Ellen en terwijl de inmiddels teruggekeerde moeder wanhopig voor liet huis stond, trachtten de buurtbewoners door rook en vuur heen te komen. Dc vijftienjarige Hans Brouwer wist via een afdakje aan de ach terkant de slaapkamer van de ba by te bereiken en het kind over tó geven aan de lieer W. Kimmels, die het in veiligheid bracht. Het vuur werd met een groot aantal stralen bestreden 'maar het huis van de familie Krikke brandde vrijwel geheel uit, terwijl de daar naast gelegen twee huizen even eens grote schade opliepen. De man die Eisenhower verjoeg TOKIO. 16 juni (U.P.I.) Insji- ro Asanoenia, de leider van de Japanse socialistische partij stond woensdagavond in de omgeving van het Tokioso parlementsge bouw waar de studenten en teen agers huishielden. Hij verklaar de dat hij het uitstel zou eisen van Eisenhowers bezoek aan Ja pan. Zou dat bezoek toch doorgaan en Eisenhower zondag in Tokio arriveren, dan zou op die dag een grootse nationale manifestatie worden georganiseerd rondom de begrafenis van de studente die de dood vond tijdens de vechtpartijen van .woensdag. „Ik kan niet zeggen wat er met president Eisenhower zal gebeu ren als hij onder zulke omstan digheden naar Japan komt. Het Is heel goed mogelijk dat de ge voelens tegen het veiligheidsver drag dan omslaan in anti-Ameri kaanse gevoelens", zei Asanoema. Zijn partij vertegenwoordigt min der dan een-derde van de Japanse kiezers. Maar in zijn samenwer king met de kleine, doch hecht georganiseerde communistische partij vond Asanoema de hefboom die hij nodig had om een last te tillen die ver boven zijn macht ging. In Peking heeft hij vorig jaar gezegd: „Het Amerikaanse imperialisme is de gemeenschap pelijke vijand van het communis me en van Japan". Hij is 62 jaar, hij heeft een hese stem. Zijn volgelingen noemen hem „De locomotief„Ik keur de studentengevechten niet goed. Ze zijn te betreuren. Maar het is de schuld van premier Kisji dat zo ontstaan zijn want hij heeft zich onttrokken aan zijn verant woordelijkheid voor het Ameri kaans-Japanse verdrag". Asanoe ma. Toen de ziekenwagens af en aan reden en overal in do binnenstad van Tokio brandjes oplaaiden, was Asanoenia do man die wist wat het allemaal betekende en die zijn doel duidelijk voor ogen zag. Nauwelijks zes uur na zijn onder houd met Asanoema in de omge ving van het parlementsgebouw, kwam de officiële aankondiging: Eisenhowers reis naar Japan gaat niet door omdat do Japanse rege ring dat gevraagd heelt. „DE EEUW DER VLAAMSE PRIMITIEVEN" Op de Westersclielde bij Baarland is donderdag midden in het vaarwater een beschadigde gaszinlcer hersteld. Op de foto: Een drijvende bok heeft de in tweeën gebroken zinker opge takeld en de beide uiteinden op een ponton gedeponeerdzodat e'r een nieuw stuk tussen kon worden ge last. (Foto P.Z.C.) Onder strenge bewa king zijn in de nacht van. dinsdag: op woens dag ijo Brugge veertig schilderijen aangeko men, afkomstig van verschillende Ameri kaanse musea en pri vate vèrzamelingen. Deze kunstwerken zijn bestemd voor de merk waardige expositie „De Eeuw der Vlaamse Primitieven", die van 26 juni tot 11 septem ber in het „Venetië van het Noorden" ge houden wordt. Deze tentoonstelling staat onder hoge bescher ming van President Ei senhower en van Ko ning Boudewijn. Het is ongetwijfeld de be langrijkste kunstmani festatie, die in het ka der van liet festival van Vlaanderen tijdens het aanstaande zo merseizoen wordt op touw gezet. Het vervoer van dc Amerikaanse kunst werken geschiedde on der liet bestendig toe zicht van de heer Ri chard de Buck, expert van het centraal labo ratorium van de musea van de Verenigde Sta ten, die o.m. tot taak had er voor te zorgen dat de temperatuur en de vochtigheidsgraad in de speciale contai ner. waarin zich de schilderijen bevonden, voortdurend constant bleef. De container werd geplaatst in een aanhangwagen, die op 4 juni van Detroit naar New York werd gevoerd. Van deze ha venstad ging het dan met de „U.S Cornet", een transportschip van de Amerikaanse mari ne naar St. Nazaire in Frankrijk, waar het vaartuig maandag j.l. is aangekomen. Op hun reis door Frankrijk naar Brug ge werden de waarde volle schilderijen be geleid door gendarmes op motorrijwielen en een radio wagen. Ook in België zorgde de rijkswacht voor een strenge bewaking. De wagen kon niet onmid dellijk afgeladen wor den en daarom werd hij tijdens de nacht van dinsdag op woens dag geparkeerd in. de Knaepenkazerne te Brugge, onder toezicht van het leger. Het is begrijpelijk dat dergelijke strenge vei ligheidsmaatregelen ge troffen werden, daar deze Amerikaanse kunsUoerlcen verzekerd zijn voor niet minder dan 208 miljoen francs. De unieke expositie zal echter nog aangevuld worden met talrijke werken uit Belgische musea en deze zullen verzekerd zijn voor een bedrag van 150 miljoen francs. In totaal schat ■men dat de stad Brug ge ongeveer 1 miljoen francs zal moeten beta len voor de verzeke ringspremies. lu werkelijkheid is de Belgische bijdrage voor deze expositie de belangrijkste, maar dc Amerikaanse werken zijn voor een veel ho ger bedrag verzekerd, vooreerst wegens liet groter risico door de lange reis, die de schil derijen moeten afleg gen en verder omdat de privé-eigenaars en dc musea aanzienlijke bedragen hebben moe ten uitgeven om deze zeldzame en kostbare doeken in hun bezit te krijgen. Het betreft immers werken van J. v. Eyck, Han Memling, Petrus Christus, de meester van Flémalle, Rogier van der Weyden, Dirk r belangrijk zal leze expositie na- Bouts. de meester van de Barbara-ïegeude, de meester van de Lucia- legende, meester Mi- chiel, J. Bosch en H. van der Goes. Zeer in deze exposii tuurlijk dc bijdrage van Brugge zelf zijn. dat beschikt over 'n onvergelijkelijke schat aan eeuwenou de schilderijen en in de eerste plaats de Vlaamse primitie ven. Een uniek feit zal in dit verband zijn, dat het gedu rende enkele maan den mogelijk zal zijn om de ongeëvenaar de collectie werken van Memling, die ge woonlijk in verschil lende musea van de Breydelstad en dan vooral in liet St. Janshospitaal onder gebracht zijn, in één enkele ruimte te be wonderen. GULDEN VLIES. Verder zal er in de tentoonstelling „De Eeuw der Vlaamse primitieven" ook edel smeedkunst uit de 15e eeuw te zien 2ijn, evenals het relikwie schrijn van Karei de Stoute, dat in de ka thedraal .van Luik be waard wordt en dat verzekerd werd voor maar even 40 miljoen francs. Ook een prach tige halsketting van 't Gulden Vlies zal men er kunnen bekijken. Woensdagmorgen wer den de Amerikaanse schilderijen in liet Groenlnge-mnseum af geladen en de Brugse dienst voor Kunst en Kuituur is thans reeds druk in de yveer om al les in gereedheid te brengen voor de plech tige opening van de ex positie op zaterdag, 26 juni om 3 uur 's namid dags. Het Wereldgebeuren Drakedans Geleek het er in het begin van deze week op, dat de Japanse demonstranten zich beperkingen zouden opleggen bij de komst van president Eisenhower, woensdag laai den de betogingen weer in grote fel heid op. Een menigte studenten en aanhan gers van linkse politici kronkelde zich in een kilometerslange „slang door de straten rond het parlements gebouw. laverend van cle ene huizen rij naar de andere en op die manier de politie in verwarring brengend. Deze weinig feestelijke slinger ge raakte verward in bloedige botsin gen met degenen aan wie de hand having van de orde was opgedragen. Dc tragische drakedans, waartegen geen Japanse Jorissen waren op gewassen, heeft gisteren geleid tot het uitstel van het bezoek van de Amerikaanse president Ei senhower waarvan men tot dusver nog verwachtte dat het Amerika's prestige zou kunnen dienen en dat zondag zou beginnen. „De Japanse regering heeft het besluit om het bezoek van de Amerikaanse presi dent uit te stellen genomen, omdat zij onmogelijk ten volle voor de vei ligheid van Eisenhower kan instaan j als hij een bezoek brengt aan Ja- pan", zo maakte de Japanse radio I bekend. Premier Noeboesoeke Kisji van Japan moet zich door deze bui ging voor de draak der opposi tionele krachten die zich tegen het Japans-Amerikaanse veiligheids verdrag, tegen het bezoek van Ei senhower maar vooral ook tegen zijn beleid richtten wel bijzonder vernederd gevoelen. Evenmin echter als na de Tweede Wereldoorlog zal hij nu (zoals het volgens zijn opvoe ders in zo'n geval de betaamde ha rakiri plegen. Zijn voor het Japan van deze dagen tvperende opportunistische instelling blijkt uit het vuur, waarmee hij nu liet veiligheïdsverdrag verdedigt tus sen Japan en de Amerikanen, wie hij in 1941 als minister van handel mede de oorlog verklaarde en die hem van 1945 tot 1958 gevangen hielden. In militair opzicht heeft hij, wat de veiligheid van Japan betreft, zeker gelijk: een niet door Amerika beschermd Japan zou onder de gege ven omstandigheden gevaar lopen, door een eventuele communistisch- Cliinese vloedgolf te worden over spoeld. Maar Kisji heeft misschien bij cle voorbereiding van deze wetgevende arbeid niet voldoende gerekend met de psychologische, politieke en voor al de economische tegenkrachten. On getwijfeld gestimuleerd door com munistisch gewroet, doet zich voor al in de kringen der studenten een anti-militarisme gelden, dat zelfs blind is voor het argument, dat 'n krijgsmacht in een niet totaal ont wapende wereld nodig is om de vre de te bewaren. Politiek heeft hij zelf het pakket democratie, dat Douglas Mac- Arthur de Japanners na cle oor log overhandigde, niet geheel ge consumeerd. Het vroegere autorï- tair-aristocratische systeem ligt hem veel beter. Daarvan getuigde ook de overrompelende manier waarop hij in de rijksdag, nadat de onde mocratisch onstuimige oppositie was verwijderd, het veiligheidsver drag „erdoor joeg". Ook zonder deze overrompelingstac tiek, die ook in eigen gelederen ont stemming wekte, was het veiligheids verdrag wel goedgekeurd, hoewel vooral binnen zijn liberaaLdemocra- tische partij de economische bezwa ren er tegen worden gehoord. Tot haar leden behoren immers de in dustriëlen, wier opportunisme vooral is gericht op uitbreiding van de han delsbetrekkingen met communistisch China cn aanverwanten. Al zal de dansende draak, die een (sterk gedisciplineerde) min derheid vertegenwoordigt, het huidige regime niet mogen verzwel- fen. toch is het waarschijnlijk dat üsjï. die ervoor boog, binnenkort het toemooiveld zal moeten ruimen. Na het veiligheidsverdrag tot het eind van de parlementaire afwer king te hebben gevoerd, zal hij waar schijnlijk aftreden. Misschien kan dan in zijn meerderheidspartij een opvolger worden gevonden, die zon der last te hebben van dit twistpunt kan trachten om door een voorbeel dig democratisch en vooruitstrevend beleid de door communisten aange vuurde maar mede door linkse stu denten en socialisten gevoede draak de lust tot deze grimmige dansen te doen vergaan. NOBOESOEKE KISJI ...buiging voor grimmige draak... Frans-Duits akkoord over schadeloosstelling In Bonn is een Frans-Westdnits ak koord geparafeerd inzake schade loosstelling van Franse slachtoffers van het nationaal-socialisme. De bondsrepubliek zal voor dit doel 400 miljoen mark (360 miljoen gulden) geven. De overeenkomst zal in de naaste toekomst officieel worden getekend,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17