Vrucht van herverkaveling Tholen ARKS SENATOR REGENT is de betere cents sigaar! VLISSINGSE TEAMS STERKST IN SIX-ASIDE-VOETBAL REIS IN KIST P li O V I N Q I A LÜ Z E) Hi U W 8 U> 00 U KANT DU. Nl 1960 I WmMW^ lii- (Advertentie) 1 enkele doos bewijst het U 10jHaa£>: De herverkaveling van het eiland Tholen is reeds ver voltooid. Eind 1961 moeten de werkzaamheden ge heel gereed zijn. De gunstige resul taten tan deze herverkaveling mani festere*. zich duidelijk op deze in de .Weihoek" bij Sint-Annland gemaak te foto. Op kleinere oppervlakten kan meer vee worden geweid. De veebe zetting kon dus aanmerkelijk toene menterwijl daarnaast de hooi oogsten goede opbrengsten te zien geven. Een intensievere voorlichting zorgde er voor, dat ook de kwaliteit van het vee aanzienlijk verbeterde. De ..Weihoek'' onder Sint-Annaland was vroeger, de naam zegt het reeds, een uit louter weiland bestaand ge bied. Dank zij de herverkaveling kon den hier gemengde bedrijven ont staan en in dit gebied, waar vroeger geen enkele boerderij stond, treft men nu moderne bedrijven, zoals deze foto er een laat zien. In de O udeland polder bij Sint-Maar tensdijk en in de Pnestermeetpolder i onder Sint-.Amialand, - waar deze. foto werd gemaakt z waaienn u nog de armen van de draglines, maar ook hier zal het door bochtige slootjes, doorsneden iand spoedig herschapen zijn in rechte, goed-gedraineerde ka-, veis, die bij minder arbeid een hoge--, re opbrengst te zien zullen geven. - VFoto's P.Z.C.) Geslaagden m.m.s. in Middelburg Bij het op 13, 14 en 15 juni afgeno men eindexamen van de afdeling' middelbare school voor meisjes aan de rijkshogereburgerschool te Mid delburg slaagden de volgende dames: Lcida in 't Anker, Oostkapelle; Man neke ter Bals. Middelburg; Leuntje Catsman, Middelburg; Titia Dop, Koudekerke; Renée Enker, Middel burg; Aleid Fortgens, Middelburg; Marian Leicher, Middelburg; Cocö van Ooyen. Middelburg en Aartje Steur, Middelburg, Afgewezen: vier. Geslaagden christelijk lyceum te Goes Bij het op 11, 13, 14 en 15 juni gehou den eindexamen van de afdeling ho gere burgerschool-B aan het Christe lijk Lyceum voor Zeeland slaagden: mejuffrouw L. Slmonse te Yerseke, de heren T. J. Karelse, F. L. van Muiswinkel, D. J Schipper, H. W. van 't Veer te Goes, O. de Jong te Utrecht, A. J. Martijn te Yerseke, D. N. Reinhoudt te Wolfaartsdijk en P. Wcstvecr te Waarde. Geslaagden h.b.s.-A. aan het lyceum te Oostburg Voor het eindexamen van de h.b.s.- afdeling A aan het Koningin Wiihel- mina lyceum te Oostburg slaagden woensdag de leerlingen: Kees de Bliek 'te Schoondijke; Teun Bril te Breskens; Mia do Lozanne te Oost burg; Jaap NotQbaai't te Breskens; Johan. Provoost te Nieuwvliet.; Kees de Reu te IJzendijke; Bctsie P».is- seeuw te Oostburg en Henk Voor horst te Retranchement. Een kandi daat werd-afgewezen. Directrice openbare bibliotheek Vlissingen Tot directrice van de openbare biblio theek te Vlissingen werd met ingang van 16 juni benoemd mejuffrouw E. G. Hartllcf te Den Haag, die deze maand het directeursdiploma der C.V. voor openbare bibliotheken be haalde. De leerlinge mcj. H. Ferdinandusse behaalde het asslstensdiploma, mej. E. L. R-ottier behaalde het hulpassis- tensdiploma. De beide eerste-jaars leerlingen werden tot het tweede op leidingsjaar toegelaten. VOOR HET EERST IN ZEELAND Snel en attractief ZELDEN ZIJN enkele tientallen Zeeuwse voetballers zo snel vermoeid en achter adem geraakt als gister avond op het hoofdveld in Vlissin gen Voor het eerst in de Zeeuwse voetbalhistorie werd daar namelijk een sïx-aside-voetbal-toernooi gehou den. Voetbal dus tussen zestallen. In Iedere wedstrijd (2 keer 15 minuten) hadden de tweemaal vijf vcldspelers een zee van ruimte tot hun beschik king, maar dat hield bovendien in, dat ze tweemaal zoveel als in een normale voetbalwedstrijd moesten lopen. Dit.werd nog in de baud ge werkt door het feit, dat er geen buï- tenspdregel bij dit six-aside-voetbal bestaat en doordat iedere speler in feite én aanvaller én verdediger is. Vergelijkbaar dus met zaalhandbal. In dit razendsnelle voetbal bleken de Vlissingsc teams uitblinkers. Niet alleen de heide teams van de tweede klasser Vlissingen wonnen béide, maar ook twee andere Vlissingse verenigingen: Walcheren en Zeeland Sport. In de A-groep speelden Vlis singen. Middelburg, Zeeland Sport en Zeelandia, terwijl de B-poule Jong Ambon, Walcheren, Vlissingen-com- binatie en Zeeland Sport-combinatïe het tegen elkaar opnamen. Omdat iedere goal voor vier punten telt en iedere corner voor één punt, liep de score stiel op. De toeschou wers, die ten bate van de Actie Sport hal toch nog in bevredigende mate waren opgekomen, zagen snelle wed strijden met dan ook hoge scores. Walcheren won met 176 van de Zeeland Sport-combinatie. Van Oos terhout. Ombach en Leidekker zorg den voor vier Walcherse doelpunten. Rf'nus de Ruyter zorgde voor een tegentreffer. Bij VlissingenZeelandia liep de score zelfs op tot 248. Vooral de snelle Lillipali bleek in dit spel door zijn snelheid een meester, want voor zijn dribbels en schijn bewegingen heeft bij ruimte nodig en die kreeg hij nu. Met vier doel punten werd hij topscorer in deze wedstrijd. Voor Zeelandia scoorde Kees Stcin en Gcrrit Schoenma ker. Jong Afnbon hield tegen de Vlissing se combinatie lang stand, maar toen keeper Salawane geblesseerd wegge dragen moest worden, bleek de ploeg aangeslagen en won Vlissingen ge makkelijk met 239. Piet Weststra- te, Adrie Stroo en Van Wezel waren de belangrijkste goalgetters. Tijdens de rust leidde Vlissingen slechts met 10—9. MiddelburgZeeland Sport werd een verrassende wedstrijd, want tijdens de rust leidde de hoofdstedeling met 116, maar tenslotte won Zeeland Sport met 241.2. Jaap van Maris en Joop Kleinjan maakten liicr de beslissende doelpunten. Aanstaande woensdag worden de winnaars- en verliezeiswedstrijden gespeeld. Spreker voor Z.L.M. vergadering in Goes De oud-voorzitter van de N.F.O., de heer C. Boudewijn, zal vandaag donderdag wegens ziekte niet spreken op de algemene vergadering van de Z.L.M. te Goes. In zijn plaats zal over hetzelfde onderwerp spreken ïr. J. M. Penders, inspecteur van de afdeling voorlichting bij de directie akker- en weidebouw van het minis terie van landbouw en visserij. Minister Beerman over loterijen Antwoord op vragen van Tweede Kamerlid Minister Beerman heeft woensdag geantwoord op de schriftelijke vra gen van liet Tweede-Kamerlid de heer Geertsema (v.v.d.) betreffende een eventuele uitbreiding van de K. N.V.B.-voetbalpool en het verlenen van verg-unning tot het organiseren van een lottospel. Uit persberichten heeft de minister vernomen, aldus het antwoord, dat de K.N.V.P. plannen zou hebben, in liet nieuwe seizoen de kring der deelnemers aan de door hem te organiseren voetbalpool uit te breiden. Hij kan dienaangaande niet ontkennen of bevestigen, dat deze be richten juist zijn. De thans lopende vergunning, die op 30 juni a.s. ein digt, beperkt evenals voorafaande vergunningen de mogelijkheid van deelneming tot „seniorleden, senior- ondersteunende leden en persoonlijke leden, als zodanig bij de vergunning houder geregistreerd". Tot dusver is van do K.N.VJ5. geen verzoek ontvangen om ook voor het komende seizoen een vergunning voor liet organiseren van een voetbal pool te ontvangen, laat staan een verzoek om in die vergunning meer categorieën van mogelijke deelne mers toe te laten. Voorshands komt-het de minister be paaldelijk niet raadzaam voor, toe stemming te verlenen tot uitbreiding van de kring der deelnemers ^tot le den cn begunstigers vari niet bij de K.N.V.B. aangesloten sportorganisa ties. Hij heeft zich in zijn beleid te dezen aangesloten bij het standpunt van zijn ambtsvoorganger, dat ten aanzien van de voetbalpools de sta tus-quo dient te worden gehandhaafd in afwachting van het oordeel van de staten-generaal over het inmiddels ingediende ontwerp tot wijziging van de loterijwet. A.an de Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas" is op 11 mei jl. vergunning verleend tot het gedurende een aantal weken -tot uiterlijk 31 oktober 1960 organiseren van een loterij in de vorm van een letterprijsvraag, waar van de opzet overeenkomst vertoont met de in Duitsland bekende „Zah- lenlotto". Op dezelfde datum heeft ook de Stichting Centraal Missie- commissariaat te 's-Gravenhage ver gunning verkregen voor de aanleg van een loterij van ten dele vergelijk bare opzet. Uit de afgifte van deze vergunningen dient niet te worden afgeleid, dat de minister een zodanig kenmerkend verschil ziet tussen sportprijsvragen enerzijds en het z.g. lottospel anderzijds, dat hij voor de eerstgenoemde soort loterijen een speciale wettelijke regeling noodza kelijk acht en voor de andere zonder bezwaar vergunningen op basis van de bestaande algemene regelen zou willen blijven verlenen. De onderhavige vergunningen zijn niet verstrekt met de bedoeling, liet lottospel hier te lande met gewone lotevïjvergunningen ingang te doen vinden. Reeds aanstonds is uitdruk kelijk vastgelegd, dat de genomen beslissingen, voor het toekomstige be leid niet bepalend zijn. Aan de in stanties, die inzake loterijenadvies plegen uit. te brengen, is bij rond schrijven van 11 mei jl. meegedeeld, dat geen verdere vergunningen voor loterijeu van soortgelijke opzet zul len worden verleend. Het ligt in de bedoeling de verleende vergunningen te verlengen. ff Maandagavond hebben dokwer- kers in Casablanca, die meen- n den vreemde geluiden te horen, i» een grote pakkist die op een =7 kade stond een 83-jarige Fran- H se vrouw ontdekt die vier da- i§ gen voor zij door de dokwer- n kers bevrijd werd in Nantes in de kist gestapt was. j§ Marguérite Pusso was op de H kade van Nantes in de lege kist gestapt om er de nacht door te H brengen. Met wat stro maakte zij het zich gemakkelijk. Toen ze wakker werd, merkte ff H ze dat de kist dicht was en dat s H de kist op een varend schip n s stond. Pogingen om alarm te slaan leverden'niets op. De ge- hele reis van Nantes naar Ca- jp sablanca heeft Marguerite zon- H der eten of drinken en met maar wéinig frisse lucht in de kist gebivakkeerd. Pas in Ca- M se sablanca heeft Marguérite zon- M voort te brengen dat enkele 11 dokwerkers uit nieuwsgierig- heid haar kist openbraken. p Dc politie heeft niets van §e smokkel of iets dergelijks kun- |1 nen ontdekken en zal Margué- rite op staatskosten terug laten brengen naar Nantes. llllllllllllllllllllllilllllll ®De befaamde „Carnegie Hall", te New York die volgens plannen van de eige naars gesloopt zou worden om plaats te maken voor eon wolkenkrabber, zal door de stad worden aangekocht en als certzaal in gebruik blijven. (Advertentte) Wij Zeeuwen eten allen beschuit Arks tracteert op de „Ruyter vruchten hagelslag". Vraag uw winkelier. Kettingbotsing op Blauwedijk Middelburg Oproep getuigen Twee zwaar beschadigde auto's, een bromfietsberijder, met een zware hersenschudding en een automobilist die over pijn in de borst klaagde. Dit waren dc gevolgen van een aanrij ding op de Blauwedijk te Middel burg, die dinsdagmiddag plaatsvond tussen een bromfietser, een autobus je en een personenauto. De aanrijding gebeurde omstreeks half zes 's avonds. Komende van de Stationsbrug reden achter elkaar over de Blauwedijk de bromfietser P. P. uit Westkapellc, een autobusje, dat bestuurd werd door de Middelburger J. P. L. en een personenauto met aan stuur de heer J. J. G. uit Kapelle- Biezelinge. Ter hoogte van de Teer- pakhuizenstraat zwenkte de brom fietser plotseling voor het busje iets naar links. Om een aanrijding te voorkomen week de bestuurder hier van op zijn beurt wat uit en remde af. Niet verdacht op deze manoeuvre botste de personenauto tegen het bus je, dat de bromfietser raakte en ver volgens een boom ramde. De brom fietser, moest met een zware her senschudding In het Gasthuis wor den opgenomen. Beide auto's en de bromfiets werden beschadigd. Perso nen, die het ongeluk hebben zien ge beuren wordt verzocht zich aan het politiebureau te Middelburg te mel den, tel. 0 1180-2244, of bij de poli tie in zijn of haar woonplaats. Diepvriescentrale Kapelle officieel in gebruik Dinsdagavond is door burgemeester H. G. van Suylckom te Kapelle de in deze gemeente op particulier initia tief gebouwde dicpvriescentrale, of ficieel in gebruik gesteld. Dit gebeur de met een toespraak, waarbij de burgemeester de centrale een aan winst voor de gemeente noemde. „Al lan<* heb ik me afgevraagd, al dus de burgemeester, of er ook in deze gemeente een plan voor de dag zou komen voor de bouw van een dergelijke diepvriesinrichting. Thans is dit verwezenlijkt", zo betoogde hij en hij liet zich dan ook prijzenswaar dig uit over dit initiatief. De burge meester sprak de wens uit, dat spoe dig zal blijken dat de centrale met haar 32 boxen van elk 200 liter in houd, te klein zal blijken te zijn, zo dat er gewerkt zal moeten worden naar uitbreiding tot de maximale ca paciteit van 42 boxen. Na afloop van de toespraak bezichtigden de talrijke bezoekers de centrale, die een plaats heeft gekregen in het voormalige „Spaarstroom". Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het sportge bouw waar mej. R. J. J. Lansu, elek. trohuishoudkundige bij de P.Z.E.M., een uitgebreide voorlichting gaf met film, over de vele mogelijkheden die de diepvriesmethode biedt. Grenswijzigingen rond Hulst thans ingediend Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de gemeentegrenzen tussen Hulst en de gemeenten Grauw en Langendam, Clinge, Sint-Jansteen en Vogelwaar de. In de memorie van toelichting over de wijzigingen in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gezegd, dat het dichtbevolkte Hulst voor de industriewijk „De Tragel" functioneel de grenswijzigingen nodig heeft. Ook naar het noorden is uitbreiding nodig om een structureel goede kern voor dit oostelijk Zceuws-Vlaamse gebied, dat al onder ontvolking lijdt, te scheppen. Alleen St.-Jansteen verzet zich, volgens Gedeputeerden van Zee land ten onrechte, tegen de voorge stelde wijzigingen. Vlissingen beleefde gisteravond een bijzondere vorm van het voetbalspel, six-aside-voetbal. Een moment uit één van deze snelle wedstrijden: een Zee- landia-aanvul op het doel van Vlis singen, dat tenslotte met ruime cij fers won. Foto P.Z.Q.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8