Koims Vrijheid tot verkoop van bijna alle levensmiddelen bepleit MIDDENSTANDER ZOU EEN „RAAMDIPLOMA"KRIJGEN „ZIEKENFONDSVERZEKERING OP VRIJWILLIGE BASIS GEWENST" PLEIDOOI VOOR INSTELLING MINISTERIE MIDDENSTAND WERELDPREMIÈRE VAR BAD1RGS OPERA ,MARTIR KORDA D.P DONDERDAG 16 JÜN1 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advertentie Binnenkort revolutionair advies (Van onze Haagse redactie.) Naar wij vernemen zal de Commissie Adviezen Vestïgingsregelingen van de Sociaal-Economische Raad, in de wandeling de commissie Thurlings genoemd, binnenkort met een revolutionair advies aan de regering ko men inzake het vestigingsbeleid voor het levensmiddelenbedrijf. Het indertijd voorgestelde algemeen levensmiddelenbedrijf met het gelijk namige diploma is weer helemaal van de baan. Als de staatssecretaris van economische zaken het advies van de commissie volgt, komt er een raamdiploma en blijft daarnaast een aantal vakdiploma's bestaan. Deze opzet zal het mogelijk maken, dat een middenstander vrijwel alle levens middelen mag verkopen. Voor enkele artikelen is slechts een uitzondering gemaakt. Bij wijze van spreken zal de poelier brood kunnen verkopen. Deze opzet gaat veel verder op de weg van parallelisatié dan het vorige algemeen levensmiddelenbedrijf. Ter gelegenheid van de viering van het 77ste lustrum van de c Leidse universiteit is woensdagmiddag op het Rapenburg in Leiden een openluchtlunch gehouden, waaraan 2000 academici J aanzaten. De foto geeft een overzicht van een van de eindeloos K c lange tafels. MIJ. TER BEVORDERING PHARMACIE De slagers zullen nog het meest kunnen behouden van hun oude be schermde status bij de vleesverkoop. Als essentieel voor deze ambachte lijke branche is gesteld de snij-hande- ling. Het snijden van vlees is voor behouden voor de slager. De melkboer behoudt exclusief de losse melkverkoop. Alles wat voor verpakt is wordt aanvaardbaar ge acht voor de verkoop ook in andere branches. Voor de tabakshandel heeft men vrijwel geen enkele uitzondering ge maakt. De kruidenier heeft als eigen arti kel toegewezen gekregen de peul vruchten. De snel aan bederf onderhevige bakkerijartikelen zouden gereser veerd blijven voor de bakker. Zo zouden er ook enkele uitzonde ringsartikelen zijn vastgpsteld voor dé groenten- en fruithandelaar, de poelier en nog andere detaillisten. In grote lijnen kan gesteld worden, dat artikelen die min of meer ver want zijn met een andere branche ook daar verkocht mogen worden. Daarbij is een grote reeks van arti kelen die door iedere branche -- voerd kan worden. Alleen enkele pro- dukten waarvan we hier een aantal noemden blijven gereserveerd voor de betrokken branche. Dit aantal is echter sterk i-eperkt en daardoor de vrijheid voor de detaillist enorm ver groot. Diploma's Het raamdiploma kan vergeleken worden met het huidige midden standsdiploma. Het raamdiploma Art nert entte) NOG BETER' De nieuwe pmjvèx) -patent sluiting maakt de BigBen tot een nog betere bescherming. Ook in wind en regen op de fiets nu door deze sluiting geen inregenen meer. wanneer die nodig is, want normaal- gedragen is deze onzichtbaar, 't Is de moeite waard even bij een BigBen verkoper binnen te stappen en de nieuwe BigBen te be- De PLUVEX) -sluiting is be schermd door octr.no. 88953 is vooral ingesteld op de bevorde ring van het algemene onderne merschap van de middenstander. Een vakèxamen en een vakdi ploma blijven verplicht voor de artikelen die aan een bepaalde, branche blijven voorbehouden en waarvoor dus een verdergaande warenkennis (meer dan volgens het raamdiploma nodig is) wense lijk geacht moet worden. Peul vruchten bijvoorbeeld is een on verpakt buik-artikel, dat een be paalde verzorging eist. Losse melk-verkoop zal aan hoge hygië nische eisen moeten voldoen. Bij de vleesverkoop blijft de ambach telijke vaardigheid vereist. Verpakt vlees Dit houdt echter niet in dat verpak te porties vlees, die in koelkasten worden opgeslagen,, niet ook door andere detaillisten dan de slager ver kocht zouden mogen worden. Gros siers in vlees of kleine fabrikanten zouden op deze wijze regelmatig be paalde detaillisten van verpakt vlees kunnen voorzien. Ook de flessenmelk behoeft niet beperkt te blijven tot de melkhandel. De reeds gevestigde de taillisten in het levensmiddelenbedrijf zouden op grond van historische rech ten het raamdiploma niet behoeven te halen om hun vestiging te be houden. Wel zullen zij ter verbre ding van hun assortiment bepaalde vakdiploma's moeten verwerven. Hoewel het er slechts een aftreksel van is, lijkt deze gedachtengang op het voorstel dat de Christelijke Mid denstandsbond indertijd gedaan heeft tot instelling van kernassortiment per branche. De artikelen buiten de ker nen zouden vrij moeten zijn. Deze kernen zijn thans echter wel erg klein geworden. Bij het advies van de commissie-Thurlings, dat door de meerderheid van de commissie wordt gesteund, zal waarschijnlijk ook een minderheidsnota worden gevoegd. Gelijkheid Uit het oogpunt van vestigingswet geving bevat dit meerderheidsadvies een billijkheidselement, omdat nu al le branches in gelijke mate de kans krijgen te parallelliseren. Er wordt in deze gedachtengang geen discri minatie toegepast ten opzichte van welke branche dan ook. f A n^ert entte, j Alléén een landarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE ^TANDPASTA Powers zal in juli te Moskou terechtstaan Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in Moskou zal Francis Po wers, de Amerikaanse piloot van de op 1 mei boven de Sowjet-Unie neer geschoten „U-2", begin juli in Mos kou terechtstaan. Journalisten, diplo maten en zelfs toeristen zouden wor den. uitgenodigd hét proces bij te wo nen. Kiritsjenko ontslagen Alexei Kiritsjenko, eens een naaste medewerker van Kroestjtjew. is woensdag van zijn functie van eerste partijsecretaris in het gebied van Rostof ontheven. In januari j.I. was hij op deze post benoemd. Op 4 mei werd hij als secretaris van het cen trale partijcomité in Moskou en lid van het presidium van dit orgaan ontslagen. Hij maakte sinds 1955 deel uit van het presidium. Gedören- <le 3 jaar is hij als secretaris van het centrale partijcomité Opgetreden. Aantal inwoners van Rotterdam daalde Het inwonertal van Rotterdam is in april met 207 gedaald tot 729.102. De vermindering sedert 1 januari is daarmee op 750 gekomen. In april vertrokken 2257 bewoners en er vestigden zich 1536 mensen in de Maasstad. Overleden zijn in die maand 497 mensen. Er werden 1011 aangiften van geboorte gedaan. Buitenlanders moeten Molukken verlaten De commandant van de Molukken, kolonel Pieters, heeft opdracht gege ven tot het vertrek van alle vreem delingen uit dit gebied naar hun ei gen land, zo is woensdag in Djakar ta bekendgemaakt. Kolonel Pieters deelde mede, dat in de verschillende steden van het ge bied commissies waren ingesteld om de repatriëring van vreemdelingen, meest Chinezen, zo snel mogelijk voor te hereiden. Hij zei dat de op dracht in overeenstemming is met het regeringsbeleid om de veiligheid en defensie iii het gebied te verster ken met het oog op de Nederlandse versterkingen in Nieuvv-Guinea. De commandant deed in een dagor der een beroep op de leden van de strijdkrachten in het gebied van de Molukken „Met alle beschikbare middelen" de veiligheid en vrede te handhaven. Gewaarschuwd werd, dat drastische maatregelen zouden wor den genomen tegen degenen die on juiste berichten vex-spreïden die ten doel hebben de orde en rust te ver storen. De gemeenteraad van Moskou heeft besloten de dronkenschap in de stad krachtig tegen te gaan. Zo zal het met Ingang van 15 juni gedurende twee jaar verboden zijn om alcohol te drinken in warenhuizen, parken óf op straat. Verder mag men tussen 23 en 8 uur niet meer op straat of in huls zingen of een instru ment bespelen. Minder gecompliceerd en veel doorzichtiger De voorzitter van de Koninlijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevorde ring der Pharmacie, de heer H. A. A. Martens, heeft op de woensdag in Utrecht gehouden vergadering van deze maatschappij gepleit voor een ziekenfondsverzekering op vrijwil lige basis. Hij toonde zich een voorstander van een ziekenfondswet waarin de status van de ziekenfondsen is geregeld en waarin voorzien is in een toezicht op deze fondsen. De wet moet, naar zijn mening, inhouden een minimnmver- strekkingenpakket. Naast het toezicht dat de heer Mar tens zou willen zien op de financiële „gestes" van de ziekenfondsen, ana loog aan dat van de verzekeringska mer ingevolge de wet op het levens verzekeringsbedrijf, acht hij een ad viescollege nodig, samen te stellen uit vertegenwoordigers van de zie kenfondsen en van de medewerkers, welk ,ollege zowel de overheid als 'de ziekenfondsen van advies kan die nen. De verzekerden zouden in de ge dachtengang van de heer Martens aan hun ziekenfonds rechtstreeks hun premie moeten betalen, welke vastgesteld wordt door de zieken fondsen. De heer Martens prefereert een premie, afgestemd op de kosten per ziel, te betalen door personen bo ven de leeftijd van zestien jaar, ter wijl de premie om de kosten van de kinderen te dekken, geput zou moe ten worden uit de kinderbijslag, die daarvoor aangepast dient te worden. Als voordeel van dit systeem zag de heer Marlens, dat er een unifor me premie is voor de volwassenen, die veel lager is dan de thans gel dende premie voor de vrijwillige verzekering, terwijl de kosten van de kinderen via do procentuele hef fing van de kinderbijslag naar draagkracht worden gedekt. Niet het ziekenfonds fungeert dan als instituut tot herverdeling van de inkomens, maar de daarvoor ge schikte instituten, waardoor alles minder gecompliceerd, veel door zichtiger en minder gekunsteld wordt, aldus de heer Martens. Sprekende over de verhouding tussen de ziekenfondsen en de medewerkers aan die ziekenfondsen, zei de heer Martens, dat deze aanzienlijk verbe terd zou kunnen worden, indien de medewerkers en de ziekenfondsen in de gelegenheid gesteld werden meer zelf te regelen zonder tussenkomst van derden. Wanneer sommigen uit het bedrijfs leven naar meer zeggenschap stre ven, moet men zich, volgens de heer Martens, afvragen, op grond van welk recht dit gebeurt. De verzeker de kan, naar zijn oordeel, aanspraak maken op geneeskundige verzorging voor rekening van zijn ziekenfonds omdat hij premie betaalt. De laatste jaren, zo zei hij, is het gemeengoed geworden, dat de premie niet anders is dan een deel van "het loon dat de wei'knemer toekomt. De premie, aldus spreker, is derhalve geen liefdadigheid van de werkgever, maar een verplichting. Met betrekking tot de stijgende kos ten van zïekenhuisverpleging vroeg de heer Martens zich tenslotte af, of een betere planning hierop geen rem mende invloed zou kunnen hebben. „Automobilisten kunnen afzakkertje nodig hebben" H „Geen alcohol bij snelverkeer" is een slogan die in Engeland ef M aan kracht schijnt te moeten l| inboeten. H Dr. G. E. Hesketh sprak dins- dag in Middlesex als zijn me- ziing uit dat een afzakkertje voor chauffeurs te verdedigen H valt. y „Een man die vermoeid is, kan M y door een borreltje weer wat y opkikkeren, daardoor beter de H aandacht bij de weg hebben en sneller reageren", aldus dr. H Hesketh. Hesketh, een raadsman voor §f y medische aangelegenheden van de Britse automobielbond, ge- tuigde in een zaak van iemand M die dronken achter het stuur gezeten had. H ,Jk heb een speciale studie ge- H maakt van het effect van alco- hol op bestuurders van motor- voertuigen", zeidr. Hesketh, y „een zeer nerveus man kan een H drinkgewoonte hebben om zijn zen meen te kalmeren. Men kan daarom niet altijd de schuld op M y alcohol schuiven". llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN Echtelijke promotie In de aula van de rijksuniversiteit te Groningen zijn woensdag achter el kaar twee echtelieden, beiden long arts, verbonden aan het sanatorium Beatrixooid te Appelscha, tot doctor In de geneeskunde gepromoveerd. Promotor was in beide gevallen prof. dr. J. K. Kraan. Het betrof hier de promotie van de heer Renke Jan Mulder, geboren te Oud-Beijerland en zijn echtgenote mevrouw Martje Tetje Mulder-de Jong geboren te Groningen. Allereerst moest me- vtouw Mulder-de Jong haar proef schrift getiteld: „Over de tuberkei- bacteriën in gereserveerde longdelen" verdedigen. Daarna was de beurt aan haar echtgenoot om zijn proefschrift „Resultaten van de chemotherapie bij longtuberculose" te verdedigen. De echtelieden waren voor eikaars Eromotie paranimf, gesecondeerd oor twee collega-longartsen dr. B van Dijk en dr. W. Berg. De beide proefschriften maken deel uit van een gecombineerd onderzoek en wer den door prof. Kraan van belang ge acht voor verders studie over deze materie* DOOR VOORZITTER N.V.M. OP CONGRES De voorzitter van het Neder lands Verbond van Midden- stanclsverenigingen, de heer M. Radcmakers, heeft tijdens het jaaroverzicht, dat hij woensdag hield op het congres van de N.V.M., te Amsterdam, gesug gereerd, dat de instelling van een ministerie voor de midden stand de oplossing zou zijn voor het probleem van een gezonde middenstand. De heer Rademakers kwam met deze suggestie in het laatste deel van zijn rede, waarin hij betoogde, dat als het de mening van de overheid is, dat de structuur van omze samenleving een gezonde middenstand eist, het overheidsbeleid er op gericht moet zijn. die middenstand te stimuleren en te beschermen. De heer Rademakers zeide, 'e zorgen dat de natuurlijke ontwikkeling beïnvloed wordt. Als men de ontwikkeling zijn vrije gang laat gaan, zal een belangrijk deel van de middenstand uitgeschakeld worden, zo meende hij. Do lieer Rademakers zei ook, dat cr een verzwakking van de toe passing van de vestigingswet ge constateerd kan worden. Het komt voor, dat het gehele bedrijfsleven om toepassing van deze wet vraagt, zo zei hij maar dat desondanks een aanvraag voor een vestigingsbesluit wordt afge wezen, zoals schoonmaak- en gla zen wassersbedrijf. De heer Rademakers meende voorts, dat de middenstandsnota 1959 geen middenstandsbeleid aangeeft en ont bloot is van elk perspectief, iuist nu perspectief als gevolg van de maat schappelijke ontwikkelingen nodig is. De afdeling Den Haag diende 'n voor stel in om door de centrale commis sie voor het middenstandskrediet een onderzoek te laten instellen naar de eventuele mogelijkheid om naast de bestaande kredieten, te komen tot rekeningcourant kredieten onder rijksgarantie. De afdeling Amster dam sloot hierbij aan met een voorstel om uitbreiding te vragen van het middenstandskrediet voor het vesti gen van bedrijven in panden die ouder zijn dan drie jaar. De afdeling Assen wil geraken tot een verplichte zaterdagmiddag sluiting voor de gehele middenstand. Deze afdeling lichtte dit toe met de overweging, dat thans, vooral door de grootwinkelbedrijven, behoorlijk de nand hiermee gelicht wordt. Bij een algemene zaterdagmiddagsluiting zal dit euvel verdwijnen en zal ook de middenstand over een lang weekend beschikken. Vervolgens kreeg dr ff. J. van d. Woestijne het woord. Hij behandelde de de vaste prijs en het consumen tenbelang. Dr W. J. van de Woestijne betoogde, dat een algemeen verbod van vaste prijzen niet in het belang van de con sumenten is. De vermindering van de winst op merkartikelen met hun al gemeen bekende en constante kwa liteit zal o.a. gecompenseerd worden door hogere winsten op artikelen, waarvan- de consument de kwaliteit niet kan vergelijken. Amsterdamse opening van Holland Festival 1960 In rokkostuum en avondjapon, in smoking en stemmig toilet heeft tout Amsterdam woensdagavond in de Stadsschouwburg voor de officiële opening van liet dertiénde Holland Festival I960 do wereldpremière be loofd van Badïngs opera „Martin Kordu D P". het "Nederlands muziek dramatisch werk, waarin zelfs met surrealistische filmbeelden op liet achterdoek en elektronische muziek de uitzichtloze sfeer van de vluchte lingenkampen wordt opgeroepen. Wanneer ooit, dan mag hier gespro ken worden van een indrukwekken de opening. Wel waren de opvattingen van de aanwezige fijnproevers verdeeld over de vraag of men hier de kwalificatie „mooi" nog wel kon gebruiken. Vele goede dingen zijn er stellig over deze gebeurtenis te vertellen. Duidelijk was dat kosten noch moeite werden gespaard en stellig alle technische mogelijkheden waren uitgebuit om de grens der effecten te bereiken. Kritisch beschouwd zou men mis schien alleen kunnen zeggen dat de door Ab van Eyck gebruikte taal voor het libretto niet van dezelfde indringende kracht was als de mu ziek die Badings erbij componeerde. En dit, terwijl Van Eyck om zich door de werkelijkheid te inspireren, toch geruime tijd in de kampen ver toefde. Maar dit terzijde. Tal van autoriteiten hebben deze we reldpremière met hun dames luister bijgezet. DEN IIAAG. De Holland-Festival opening in Den Haag, in vorige jaren altijd in het leader van groot gala en van de tra ditionele grote nachtelijke ontvangst in de Kurhauszalen, wordt dit jaar gekenmerkt door grote uiterlijke so berheid in de intieme koninklijke schouwburg. Maar wat de Haagse opening aan zwierige omlijsting moest ontberen werd in alle opzich ten vergoed door een alles vergoe dend feest op het toneel, waarvoor de Nederlandse Comedie minuten lang ovaties van een enthousiast pu bliek in ontvangst heeft mogen ne- Het Haagse openingsstuk bestond uit het door Han Bentz van den Berg geregisseerde blijspel „Donna Diana" van de Spaanse schrijver Inoreto Y Canava, een zeventiende eeuwse ba rok komedie met ballet en muziek, waarvan Dolf Verspoor een vertaling heeft geschreven, die op zichzelf een meesterstuk aan woordenspel vormt. Ellen Vogel en Ko van Dijk was dit blijspel als het ware op het lijf ge schreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7