PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT Bloedige hotsingen tussen demonstrerende studenten en politie in Tokio Indonesië beschuldigt Nederland van „oorlogszuchtige politiek" In het Veerse Gat „groeit" lange mijnsteen-dam een 500 meter MENIGTE BESTORMDE HET PARLEME Veiligheidsraad komt bijeen voor de kwestie-Eichmann 203e jaargang - no. 139 Dagblad, uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. don Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr.'p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 juni '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr 58-60 tel 2355 4 lijnen (b.b.g 5 Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 22341; Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzae, red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Kisji: „Orde bewaren tegen communistisch komplot" De aankomst van president Eisenhower (rechts) op het vliegveld van Manilla op de Philippijnen. Hij werd hier begroet door zijn ambtsgenoot, president Garcia van de Philippijnen. Tenminste vier mensen zijn gedood en enkele honderden gewond tijdens de ongeregeldheden op woensdag in Tokio, 4ie de climax vormden van een week van protesten tegen het Veilig heids ver drag met de Verenigde Staten en het aanstaande bezoek van president Eisenhower. Terwijl de politie met traangas slag leverde met ongeveer duizend studenten die de zuidelijke poort van het parlementsgebouw bestormden, kwam het Japanse kabinet te middernacht in spoedzitting bijeen. Na afloop van de vergade ring, die twee uur duurde, deelde premier No- boesoeke Kisji in een communiqué mee, dat „de ongeregeldheden van vandaag duidelijk door het wereldcommunisme zijn geïnspireerd om een re volutie in Japan te veroorzaken. De meerder heid van het Japanse volk zal dergelijke geweld daden tegen de vrijheid en de democratie niet toestaan". Het optreden van de politie tegen de demonstratie wordt in dit communiqué gerecht vaardigd; voorts geeft de regering uiting aan haar vastbeslotenheid, de orde te bewaren tegen elk complot van deze aard. Nader werd verno men dat premier Kisji had verklaard, dat het bezoek van president Eisenhower conform het plan zou doorgaan, ondanks de incidenten van gisteren. Amerikaanse autoriteiten wegen risico's van Eisenhowers bezoek Functionarissen uit het gevolg van do Amerikaanse president ïn Manilla wensten gisteren geen commentaar te geven op deze onlusten. Wel hebben do Tokiose betogingen aanleiding gegeven tot nieuwe speculaties omtrent het al dan niet doorgaan van Eisenhowers bezoek aan Japan. De ongere geldheden in Japan hebben Washington opgeschrikt en volgens gezagheb bende leringen zouden de leden van do geheime dienst, die de president moeten beschermen, zich ernstig bezorgd maken over diens veiligheid in Tokio. Men acht het echter mogelijk dat de president over elke aanbeve ling om zijn bezoek aan Japan uit te stellen, zijn veto zal uitspreken. In Washington vreest men onder meer dat de presidentiële lijfwacht zich- ge noodzaakt zou kunnen zien het vnnr te openen, als de Japanse politie niet in staat mocht blijken om een menigte, die vastbesloten schijnt Eisenhower aan te vallen, tot staan te brengen. De ongeregeldheden van gisteren be gonnen, toen een menigte van 5000 studenten onder het uitroepen van „Vervloekte Yankees" de hekken van liet parlementsgebouw omlaag haal den om daarna grotendeels uit te zwermen over dë terreinen, na eerst in golven aanvallen te hebben ge daan. ondanks op ben gerichte water stralen. Hierna zetten 500 met stalen helmen uitgeruste politiemannen op 't terrein van het parlementsgebouw de tegenaanval in en enkele seconden later trokken de studenten in bloedi ge wanorde terug. T r aangas Bij het afslaan van de aanval op de zuidelijke poort van het parle mentsgebouw maakte de politie 's nachts gebruik van traangas. De betogers staken gisteren min stens zeven politie-auto's in brand. Een brandweerwagen die op weg naar deze branden was werd door de studenten tegenge houden. De hulpposten in ae zie kenhuizen waren spoedig gevuld met op draagbaren aangevoerde en lopende gewonden, en vertoon den veel gelijkenis met de hulp posten op het gevechtsterrein in oorlogstijd. Volgens de politie behoorden tot de gewonden vijfhonderd politiemannen. De anti-regeringsgezinde groeperin gen hadden naar de politie meedeel de, ongeveer 20.000 mensen op de been gebracht. De Japanse socialistische partij heeft een verklaring uitgegeven volgens welke „de incidenten begonnen met gewelddadigheden van leden der rechtse politieke partijen en politie- De deuren open Volgende week komt de raad Goes bijeen en de grote vraag daar bij is: zal er gespoken worden over het rapport-Visscher? Dit stuk is enige tijd geleden gereedgekomen en aan de raadsleden onder geheim houding gedistribueerd. Zal dit rapport handelende over het beleid van B. en W. in de open baarheid komen? De geschiedenis, die heeft geleid tot opstelling van dit bewuste stuk, ving aan eind november van liet vorige jaar. De raad van Goes kraakte in een besloten zitting harde noten over het beleid van B. en W. omdat een bepaalde begro tingspost voor de verbouwing van de burgemeesterswoning ver over schreden was. Daarna een veertien dagen later werd in de financiële commissie uit de raad felle kritiek geuit op een aantal posten van de begroting 1960. Bezwaar werd ge maakt tegen de benoeming van een hoofdcommies en de aanschaffing van een auto. waarvoor de raad geen gelden had gevoteerd. 7n een daarop volgende raadsverga dering werden opnieuw harde noten gekraakt cn er vielen woorden als „vertrouwenscrisis". Besloten werd toen een raadscommissie in te stel len, die onderzoeken moest. ..het met. betrekking tot het door B, en W. af zonderlijk en tezamen gevoerde be stuur van de huishouding der ge meente". Mét de instelling dezer com missie ging bet echter niet van een leien dakje, want er ontstond gehar rewar over de vraag of de benoeming van de commissieleden wel volgens de juiste procedure was verlopen. De (Zie slot pag. 3 kol. 1) agenten tegen de menigten, die rus tig opmarcheerden". Ongeveer 45 le den van de socialistische partij <Iie gisteravond naar het parlement wer den gezonden om de studenten te be wegen, het gewelddadige optreden te slaken, hadden geen succes: de stu denten schreeuwden: „Er-uit!". Russische nota In een nota die de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gromyko, gisteren ovèrliandigde aan de Japanse ambassadeur te (Zie slot pag. 3 kol. 5) De vader van de op l mei boven Rusland neergehaalde Amerikaanse piloot, Francis Powers, heeft een paspoort en een visum gekregen om naar de Sowjet-Unie te vertrekken. Foto: de heer Powers bij het verlaten van het ministerie van buitenlandse zaken in Washingtonwaar hij met enige functionarissen een onderhoud over de zaak had. Pakje boter 70 tot 75 cent Na goedkeuring minister (Van onze Haagse redactie.) Wanneer minister Marijnen ermee accoord gaat, wordt het pakje boter maandag 25 cent goedkoper en zal het de consument dan slechts 70 tot 75 cent gaan kosten. Het produkt- schap voor zuivel heeft namelijk woensdag besloten een toeslag op de boter te betalen van één gulden per kilogram. Met dit besluit wil het produktschap een krachtige stoot geven tot opvoe ring van de consumptie van boter in het binnenland om zo afzet te vin den voor de 95.000 pond boter, die naar verwachting in de komende maanden zal worden geproduceerd. Amerikaans vliegtuig neergestort op berg Alle inzittenden (14) omgekomen Ecu constellation van de Pacific Northern Airlihes, met negen passa giers cn vijf bemanningsleden aan boord, is neergestort op de berg Gan nett in Alaska. Alle inzittenden kwamen om het leven. De wrakstuk ken waren over een groot gebied verspreid. Het toestel was op weg van net visserijcentrum Cordova naar Anchorage. „Explosieve toestand ontstaan" Brief aan leden Verenigde Naties Os Indonesische afvaardiging bij de Ver. Naties heeft dinsdag üi een brief aan secretaris-gene raal Dag Hammarsköld Neder land beschuldigd van het voe ren van een „oorlogszuchtige OP VERZOEK VAN ARGENTINIË Wellicht ontmoeting Ben Goerion-Frondizi in Den Haag Argentinië heeft woensdag om een spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd ter behandeling van de schending van zijn soevereiniteit door „de ongeoorloofde en clandestie ne ontvoéring van Adolf Eiehmann van het- Argentijnse grondgebied naar het grondgebied van de sti De Veiligheidsraad zal deze klacht staat Israël. woensdagmiddag a.s. in behandeling nemen. Volgens Israëlische kringen in Parijs zal de Israëlische premier Ben Goerion waarschijnlijk de volgende week een ontmoeting hebben met de Argentijnse presi dent Frondizi, hetzij in Den Haag, hetzij in Brussel. Hierover is tus sen Israëlische en Argentijpse re geringskringen contact opgeno men. Waar en wanneer de even tuele ontmoeting zal plaatshebben, is nog niet bekend. In zijn brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Tsiang, schreef de Argentijnse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, dr. Mario Amadeo, dat Israëls handelswijze „een schen ding was van de normen van het in ternationale recht en de doelstellin gen en beginselen van het handvest der Verenigde Naties". Tevens schiep zij „een sfeer van onveiligheid en wantrouwen, die onverenigbaar zijn met het behoud van de internationale vrede". In het memorandum wordt vervol gens de hoop uitgesproken, dat de raad aan deze zaak de betekenis zal toekennen die zij verdient en een be slissing zal nemen die zal leiden tot „een rechtvaardig herstel van de ge schonden rechten". politiek". De leider van de dele gatie, Soekardjo Wirjorpranoto, zegt in de brief dat er een „ex plosieve toestand" is ontstaan door de „vijandige houding van de Nederlandse regering, die troepen naar West-Irïan heeft gezonden". Hij vroeg Hammar- skjöld de brief te laten circule ren onder alle leden van de Ver enigde Naties. De Indonesische regering, zo ver volgt de brief, heeft op grond van haar mening dat het zenden van Ne derlandse troepen naar West-Irian uiteindelijk de vrede en veiligheid in Zuidoost-Azië in gevaar moet bren gen en zelfs kan leiden tot het uit breken van een ernstig conflict in bet gebied van.de Stille Oceaan, krachtige protesten en waarschuwin. gen laten horen. Maar desondanks blijkt de Nederlandse regering „vast besloten te zijn om een gewapend conflict met Indonesië te riskeren". Het besluit van de Nederlandse re gering om haar politie in West-Irian te steunen door troepen kgn slechts beschouwd worden als een flagrante schending van het handvest van de Ver. Naties, dat het gebruik van ge weld verbiedt bij het regelen van in ternationale geschillen, aldus df brief. Elke tegenactie van de Indone sische regering zal slechts het gevolg zijn van een provocerende stap van de Nederlandse regering. Geschil voor V.N. In kringen van do Ver. Naties vraagt men zich in verband met deze brief af of Djakarta wellicht voorbereidingen treft om het ge schil opnieuw voor de Ver. Naties te brengen. Men merkte op dat de toetreding van. de nieuwe Winzuiger slurpt duizenden tonnen zand van bodem DE KORTE GOLFSLAG, die vrijwel altijd het Veerse Gat beroerd, is nauwelijks ïn staat om beweging te krijgen in liet logge, ogen schijnlijk platboomde vaartuig, dat daar sinds korte tijd massief in de golven ligt: een reusachtige win zuiger. Met alle kracht duizend p.k. die in deze kolos schuilt, wordt ieder uur duizend kubieke meter zand uit de bodem van liet Veerse Gat gezogen. Al die dui zenden touhen zand vormen een van de belangrijkste elementen, waarmee dit water tussen Walche ren en Noord-Beveland voorgoed van de zeo wordt afgesloten. Men weet het nog altijd gaapt er tussen het dijkvak aan de Noord- bevelandse kust (in 1958 ge maakt) en het dijkvak aan de Walcherse oever (in 1959 ge vormd) nog een 800 meter brede opening. „Ergens" in deze meters brede opening vond een enorme phoenix-eaisson (62 bij 19 bij 18) zijn laatste rustplaats. Deze gi gant werd echter zeker niet zo maar plompverloren tot zinken gebracht. Tot op een decimeter nauwkeurig had de deltadienst de plaats van de .tewaterbestelling" bepaald: bijna 500 meter verwij derd van het Noordbevelandse dijkvak. De N.V. Dijksbouw, die het Veerse Gat uiteraard onder supervisie van de deltadienst afgrendelt, heeft dit jaar onder meer tot taak tussen phoenix-eaisson en Noord- bevelands dijkvak een nieuw 500 meter lang dijkvak op te werpen. En voor dat dijkvak zijn de hon derdduizenden tonnen zand nodig, die de winzuiger met een begerig uitgestoken slurf van de bodem zal zuigen in de komende maan den. Dichting Nog deze week zal het 500 meter brede gat tussen de phoenixcais- son en het dijkvak op de Noord bevelandse Plaat van Onrust vrij wel definitief gedicht worden. Want in dë afgelopen weken is in dit gat reeds een bijna 400 meter lange mijnsteen-dam gegroeid. Maandag gaapte er tussen deze mijn- stcendam en de phoenix-eaisson nog slechts een ruimte van nau welijks tachtig meter, die in de loop van deze week verder met duizenden tonnen mijnsteen opge vuld zal worden. Dit mijnsteen heeft zoals bekend een merk waardige eigenschap: zelfs in zeer woelig water laat het zich nauwe lijks verschuiven door de aanrol lende golven. Niettemin hebben de waterstaatin- genieurs en de leiders van de N.V. Dijksbouw met enige spanning het wel en wee van de ruim 400 nieter lange mijnsteen-dam gevolgd. In dat weekeinde werd er namelijk zoals altijd op zaterdag en zon dag niet gewerkt aan de dich ting -en bovendien beleefde Zee land vrijdag en zaterdag juist een springvloed. Bij normaal hoog wa ter steekt de mijnsteendam juist nog boven de golven uit, maar bij springvloed onttrekt het steeds, maar stijgende water de dam ge heel aan het oog. En omdat bovendien het resterende gat in de groeiende mijnsteendijk steeds kleiner en kleiner wordt, perst het water zich ook steeds sneller door de opening. Ook al ligt er naast het gat van 80 meter aan de andere zijde van de phoenix caisson nog altijd een opening van 325 meter. Aan het einde van de vorige week werd reeds 'n stroom snelheid cemeten van twee meter per seconde en dat is bijna twee maal zo snel als de stroming, die enkele jaren geleden ïn een Veerse Gat-zonder-dijkvakken gemeten kon worden. Niettemin kon ir. H. Wiggerts van de afdeling drie-eilanden-plai. van de deltadienst ons maandag ver tellen, dat de mijnsteendam volko- (Zie slot pag. 5 kol. 1 Afrikaanse staten tot de Ver. Na ties, waarvan de meeste wel zullen sympathiseren met het „anti-kolo- nialisme", een krachtige steun kan betekenen voor Indonesië". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft woensdag in antwoord op ecu vraag meegedeeld, dat er nog geen bericht over de Indonesische brief werd ontvangen, zodat nog geen com mentaar kon worden gegeven. De woordvoerder wees er wel op, dat de uiterst bescheiden defensiemaatre- gelen van Nederland voor Nieuw- Guinea ïn de wereld algemeen begrip hebben gevonden. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, onbewolkt 18 gr. Ypenburg, onbewolkt 20 gr. Vlisslngen, onbewolkt 18 gr. Eelde, licht bewolkt 19 gr. De Bilt, onbewolkt 20 gr. Twente, half bewolkt 20 gr. Eindhoven, licht bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 20 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 21 gr. Stockholm, half bewolkt 20 gr. Oslo, licht bewolkt 19 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 19 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 18 gr. Londen, zwaar bewolkt 21 gr. Amsterdam, onbewolkt 19 Kr. Brussel, onbewolkt 20 gr. Luxemburg, licht bewolkt 19 gr. Parijs, half bewolkt 22 gr. Bordeaux, half bewolkt 24 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 23 gr. Nice, zwaar bewolkt 23 gr. Berlijn, licht bewolkt 21 gr. Frankfort, onbewolkt 22 gr. München, half bewolkt 18 gr. Zürich, zwaar bewolkt 21 gr. Genève, half bewolkt 22 gr. Locamo. zwaar bewolkt 25 gr. Wenen, zwaar bewolkt 16 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 18 er. Rome, licht bewolkt 29 gr. Ajaccio, onbewolkt 26 gr. Madrid, onbewolkt 29 gr. Mallorca, licht bewolkt 28 gr. Lissabon, onbewolkt 26 gr. VERWACHT... HOGERE TEMPERATUREN Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewolking. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Hogere middagtempera- turen. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zomers en zorrig strand weer met een zwakke tot matige zui denwind. Temperatuur in de middag ongeveer 20 graden. Zeewater 14 gra den. Vooruitzichten: gebied van ho ge luchtdruk brengt enige dagen zo mers en. nog iets warmer strandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1