Met vier mitrailleurs en zes camera's boven Centraal-Europa Concurrentiestrijd bij jacht naar arbeidskrachten Volkstelling in Zaandam was niet helemaal geheim ECHTPAAR JONES NAAR KENSINGTON PALACE NO. 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16' JUNI 1960 GELEGERD OP VLIEGBASIS DEELEN Nederlands esqaadron traint taktische luchtfotoverkenning (Van een onzer verslaggevers) Een handjevol vliegers van het 306-spuadron van de Koninklijke Lucht macht, gestationeerd op de vliegbasis Deelen, „verschiet" jaarlijks tien duizenden meters fotografisch materiaal. Met hun Thunderflash-straalja- gers, naast de vier mitrailleurs bewapend met zes kostbare camera's glij den zij steeds over bossen, velden en steden of zij stijgen kilometers hoog en zij fotograferen uit welke positie ook de in Europa oefenende ge allieerde grondtroepen, er zorg voor dragend dat zij buiten het bereik van de „vijandelijke" luchtdoelartillerie blijven. Het Nederlandse 306-spuadron beoefent samen met squadrons van de andere in Europa gestationeerde luchtmachteenheden de tactische luchtfotoverkenning, dag in dag uit, om in geval van oorlog door en door getraind te zijn voor een moeilijke en ge vaarlijke taak. Er zijn twee soorten luchtfotoverkenningen. In de eerste plaats is er de strategische, o.m. bedreven door de Amerikanen met de U-2, en die het ver zamelen van inlichtingen van een eventuele vijand met zeer gevoelige ca mera's (o.m. infra-rood fotografie) vanaf zeer grote hoogten beoogt, daar naast is er de taktische fotoverkenning, welke inhoudt het verzamelen van gegevens van velerlei aard, maar eerst als er werkelijk oorlog is. Het is duidelijk, dat de vliegers die deze taktische luchtfotoverkenning in oorlogstijd moeten verrichten, reeds in vredestijd zwaar voor hun taak worden getraind. Zo is ook het 306-squadron van de Nederlandse luchtmacht dagelijks in Nederland en ver daarbuiten in Cen traal Europa in actie. Op Deelen vertelde majoor-vlieger A. T. M. Oonicx, de commandant van 306-squadron ons over de lucht fotoverkenning: „Wij zorgen voor de inlichtingen, „geïllustreerd" met fo to's voor de tactische commandant Dat zijn dan inlichtingen over vlieg velden. opstellingen, tanks- en infan- terieformaties. havens met wat er in ligt en er om heen staat, waarbij uiteraard bijzondere aandacht wordt besteed aan radar en andere elektro nische installaties, alsmede aan het luchtdoelgeschut". Zo laag mogelijk Het liefst vliegen wij zo laag moge lijk, zo vertelde majoor Oonincx voorts. Dan blijven we buiten het be reik van de radar van de vijand en we kunnen het object dat we willen fotograferen zo dicht mogelijk na deren, zonder door de radar te zijn gesignaleerd, en zonder de lopen van vijandelijk luchtdoelgeschut op ons gericht te weten. In oorlogstijd zul len we zo op hoogten van omstreeks 250 voet (ongeveer 80 meter) vlie gen". Vanaf deze geringe hoogte kunnen uiteraard geen grote overzichtsfoto's worden gè nia akt7~Hiër wordt gefoto grafeerd met schuin omlaag gerich te camera's, waarmee men evenwel zeer snel achtereen kan „vuren" zo dat een serie elkaar gedeeltelijk overlappende foto's wordt verkre gen. Het maximum hoogtebereik van de Thunderflasli is omstreeks 40.000 voet, ruim 13 kilometer dus. Hoewel deze hoogte niet voldoende is, en bij lange na niet het bereik van de U-2 met zijn kleine 30 kilometer, is het toch mogelijk zij het uiteraard veel riskanter in oorlogstijd stra tegische foto-verkenningen door het 306-squadron te doen uitvoeren, mits de actieradius van de toestellen wordt vergroot. Op het werk vanaf dergelijke grote "hoogten is de trai ning van 306-squadron niet strak gericht. De voor tactisch gebruik belangrijke verkenning bij lage hoogten wordt daarentegen intensief beoefend. Van allerlei grote en kleine legeroe- feningen worden door de vliegers van 306-squadron luchtfoto's ge maakt. De resultaten gaan haar de tactische commandanten, die aan de hand van de foto's de bewegingen van de „vijand" kunnen volgen, en hun tegenmaatregelen kunnen ne men. Een en ander houdt in dat er bijzon der snel gewerkt moet worden door het fotoverkenningsquadron. Bij het fotograferen door de vliegers houdt het werk van 306 dan ook niet op. Afwerkcentrale Nabij de basis staat volledig geca moufleerd een mobiele afwerkcen trale opgesteld. Officieel heet deze centrale „mobiele foto-sectie". Hij bestaat uit een aantal zware vracht wagens, waarop vrij hoge „kisten" zijn gebouwd, die modern uitgeruste donkere kamers voor alle fotografi sche handgrepen bevatten. Men kan er de belichte film die de vlieger mee terug bracht met de hand en met enorme machines ontwikkelen en af drukken. Daartoe vinden we in een truck een installatie, waar aan de ene kant de film zoals hij uit het vliegtuig komt. ingaat en aan de an dere" kant komt hij er ontwikkeld en gedroogd weer uit. Deze procedure neemt een uur tijd in beslag, maar dan is ook niet minder dan 100 me ter film kant en klaar voor afdruk ken. Heeft een vlieger echter een plaat geschoten die onmiddelijlce uitwer king eist, dan wordt zo'n plaat met de hand afgewerkt. Het duurt dan in totaal acht minuten voor de plaat klaar is. Een enorm tempo dus. Terwijl de films uit de camera's worden gehaald en ontwikkeld, is de vlieger naar de foto-inlichtingen of ficier gerend, waar hij zijn rapport over de vlucht uitbrengt. Van de ob jecten die hij „onder vuur" moet ne men heeft hij niet alleen met de ca mera's foto's gemaakt, téaar ook met zijn ogen. Door zeer veel trai ning zijn de vliegers thans zover dat zij bij een te fotograferen object vi sueel de tactische belangrijkste on derdelen direct registreren. Tijdens de vlucht noteren zij hun waarne mingen op een kladje, terwijl het ook mogelijk is op de bandrecorder in het toestel de waarnemingen vast te leggen. De voorkeur wordt door de meesten echter aan het kladje gege ven. Zes camera's In ieder toestel van het 306-squadron zitten zes camera's van ongeveer 30x 30x15 cm. Zij zijn van Amerikaanse makelij en de optiek is bijzonder lichtsterk. Zij zijn allemaal in de neus van het toestel aangebracht: twee naar beneden gericht, twee naar voren, een naar links en een naar rechts. Voor het verticaal foto graferen met de naar beneden ge richte camera's beschikt de vlieger over een omgekeerde periscoop, waardoor hij dus door de bodem van zijn machine zijn object kan zien. In de cockpit zitten tussen de hoe veelheid meters en klokken die er normaal al in thuis horen, nog de instel- en afdrukknoppen voor de zes camera's. Het blijkt mogelijk met elke camera afzonderlijk te fotogra feren, maar ook met enkele gelijktij dig en voorts doorlopend of automa tisch iedere vijf seconden een opna me. De duidelijkheid van de foto's is fan tastisch. Een opname, gemaakt van 9000 meter en met 750 km/uur snel heid, van een vliegveld kan zo scherp zijn dat de klinknagels in de vleu gels van toestellen op de grond kun nen worden geteld. Op nachtfoto's bij licht van een toorts zijn voorts voetsporen te onderscheiden. Historie De luchtfoto-verkenning is geboren in de Eerste Wereldoorlog, toen men met eenvoudige camera's uit het be gin van de twintigste eeuw uit de ,latten-met-zeildoek-vliegtuigen op namen maakte van de vijandelijke loopgraven. In de Tweede Wereldoorlog is de fo- to-verkenning evenwel pas goed op gang gekomen en het waren de En gelsen die zich er in eerste instantie erg druk mee hebben bezig gehou den. Met de snellere Spitfire, die een groot klimvermogen bezat, werden veel verticale foto's van behoorlijke hoogten gemaakt. De Amerikanen hebben de luchtfoto verkenning verder ontwikkeld en thans is men bezig met de luchtfoto grafie door middel van geleide pro jectielen. Ook de televisie is uiter aard en medium dat men voor dit werk probeert te gebruiken. Een voorbeeld van de onderzoekingen op dit gebied is de eerste weersatelliet van de Verenigde Staten, die televi sie aan boord had. Het 306-squadron van de Kon. Luchtmacht is thans bijna zeven jaar oud. Voor de gegevens hier over riep de operatie-officier ka pitein J. A. Gijzen, de hulp in van sergeant Ph. Goense („ons facto tum") die vertelde dat het squa dron von 1954 tot 1957 oefende vanaf de luchtbasis Lahrbruch in Duitsland. In september 1953 was het spuadron op de basis Volkel opgericht en bij de terugkeer in Nederland in december 1957 werd het op Deelen gestationeerd. Ook door deze plaatsing op Dee len is het 306-spuadron een bui tenbeentje, want als onderdeel van de tactisch-offensieve lucht macht is het geplaatst op een op leidingsbasis. Franse straaljagers voor Israël Van welingelichte zijde te Parijs is dinsdagavond vernomen dat Frank rijk en Israël overeenstemming heb ben bereikt over de levering van 26 Dassault Mirage 3 straaljagers voor de Israëlische luchtmacht. Op grond van de overeenkomst heeft Israël bovendien nog optie op veertien van deze supersone straaljagers. Israël betaalt voor deze toestellen bijna drie'miljoen gulden per stuk. Het Franse ministerie van buiten landse zaken en de Israëlische am bassade te Parijs hebben geen com mentaar op het bericht willen geven maar zij hebben het niet tegenge sproken. De Israëlische minister-president, Ben Goerion, heeft dinsdag in de Franse hoofdstad besprekingen ge voerd met de Franse president, gene raal De Gaulle, en andere Franse leiders. Naar verluidt, is echter niet over technische militaire vraagstuk ken gesproken. Man, die dochter doodde naar inrichting - Conform de vordering van de officier van justitie heeft de rechtbank te Arnhem gelast de 42-jarige fabrieks arbeider II. van V. uit Gendringen voor de tijd van een jaar in een krankzinnigengesticht te plaatsen en ter beschikking te stellen van de re gering. In het requisitoir werd de Gendrïnge- naar beschreven als een man, die vaak lijdt aan zwaarmoedigheid. In zulk een toestand van geestelijke de pressie de officier van justitie be zigde de uitdrukking „hysterische ex plosie" verkeerde hij op 19 juni van het vorige jaar. Hij viel onder de bepalingen der ongevallenwet en had een oproep gekregen om weer aan het werk te gaan. Alleen thuis met zijn dochtertje, dat zijn oogappel was, gaf hij zijn gevoelens van ran cune tegen het leven een uitlaat door het kind het leven te benemen. Hij drukte een deken op het gezichtje van zijn dochtertje terwijl dit sliep. Dr. I. Harpaz. lector aan de Hebreeuw se universiteit van Jeruzalem, iieeft een spinnetje ter grootte van één-tiende mili- meter kunnen Identificeren als de oorzaak van cje gestadige achteruitgang in de laatste jaren van de wijnoogst in het Is raëlische Jordaandal. Deze spinnetjes ble ken de knoppen der wijnranken kapot te vreten. De grondploeg demonteert de came ra-cassettes met de tientallen me ters kostbare film, zodra de Thun- derflash aan de grond is. De vlieger verlaat de cockpit om snel zijn rap port aan de foto-inlichtingen-officïer uit te brengen. Duplicaten gemaakt voor sociografisch bureau (Van onze correspondent) De gegevens, die de Zaandammers op de formulieren voor de volkstelling hebben verstrekt, zijn niet zo ver trouwelijk gebruikt als mocht wor den aangenomen na lezing van de toelichting op de vragen en het be luisteren van prof. Idenburg van j het Centraal Bureau voor de Sta-1 tistiek voor de televisie. In Zaan- dam zijn namelijk duplicaten ge- maakt. Burgemeester G. J. D. j Franken beeft ons dit bevestigd. Wel zei de burgemeester erbij, dat, op de-duplicaten namen en adres- sen zijn weggelaten, zodat er „on- persoonlijke gegevens" zijn over- gebleven. Op onze vraag of dit toch niet in strijd is met de beloofde geheim houding, antwoordde de burge meester geen commentaar te kun nen leveren, omdat hij de direc teur van het sociografisch bureau voor de Zaanstreek, drs. De Haan, wegens verblijf buitenslands niet heeft kunnen bereiken. Afgezien hiervan is de beloofde ge heimhouding toch geschonden, om dat bij het maken van de duplica ten ook anderen dan de volkstellers zijn ingeschakeld. Er zijn tellers geweest, die niet voldoende gele genheid hadden zelf de duplicaten te maken en toen maar gezinsleden en andere mensen hebben ingescha keld voor het maken van de dupli caten. Zij hebben dus ook de origi nele formulieren ingezien. Er werd voor het dupliceren" van de formu lieren- err bepaalde vergoeding ge geven. Drs. T. van den Brink, hoofd van dej afdeling bevolkingsstatistiek, heeft verklaard dat men in Zaandam op 1 een foutieve wijze heeft gehandeld. I Nu :1c Armstrong^ ones op het punt staan om de poëzie van de. wittebroodsweken te verruilen voor het proza van Londendringt zich als vanzelf de vraag op: „wie zullen zij zijn?" Zullen zij zijn de hertog en hertogin van zo-en-zo? of gewoon maar prinses Margaret en mr. Armstrong-Jones? De wereld zal er misschien iets meer van te weten komen wan neer werklieden de koperen naam plaat zullen hebben aangebracht opn ummer tien Kensington Pala ce, de toekomstige woning van het echtpaar. Wordt de tekst op de plaat „H.K. H. prinses Margaret en mr. An tony Armstrong-Jones", dan zal de wereld weten dat prinses Mar garet de gehoorzaamheidsformule van de huwelijksplechtigheid in de meest letterlijke zin neemt. Maar men meent in Londen te weten dat de prinses van haar zuster, de koningin, een titel voor haar man verwacht. Krijgt hij die, dan zou de tekst op het bord kunnen luiden: „prinses Margaret, hertogin vanen de hertog van Wanneer het koninklijk jacht za terdag meert in Portsmouth, zul len de Armstrong-Jones rechts- strceks afreizen naar Clarence House, de residentie van koningin moeder Elizabeth en van prinses Margaret voor haar-huwelijk. Een suite in dit paleis is voor het echt paar gereed gemaakt. Het zal nog wel een maand duren voor de prinses en Armstrong-Jones hun grace- and-favourwoning in het paleis Kensington kunnen betrek ken. „Tony" wil zelf aan het apparte ment werken. Hij, en zijn bruid, hebben antiek meubilair gekozen, waaronder mahoniehouten stuk ken in Georgean- en Regencystijl. Zij zullen evenwel in moderne op vatting gerangschikt worden en omgeven met een lichtelijk ooster se toets. De kleuren die in de tien kamers zullen overheersen, zullen bleu, groen, rose en wit zijn. Prinses Margaret heeft in de we ken na haar terugkomst in Enge land meteen enkele officiële ver plichtingen. Maar het is niet waarschijnlijk dat haar man haar daarbij zal ver gezéllen. Verwacht wordt dat hij zijn eerste openbare optreden als „de man van prinses Margaret" op 21 juli zal maken. Dan wil hij zijn vrouio vergezellen naar een koempoelan van gidsen in Wembley. Armst rong-Jones heeft laten mer ken tegenover vrienden dat offici ële verplichtingen hem „niet zo lig gen". Maar de prinses wordt ver ondersteld hem in dit opzicht te „bekeren". Brieven van Bar Kochba ontcijferd Nog vier van de elf onlangs ontdekte brieven, die achttien eeuwen geleden door Bar Kochba, de laatste „president" van de oude staat Israël en leider van de uiteindelijke joodse opstand tegen de Romeinen, zijn geschreven, zijn geopend en ontcijferd. Professor Yigael Yadln, de leider van de Israë lische expeditie naar de grotten van de Dode Zee waar de brieven werden gevonden, heeft er nadere mededelingen over gedaan. In een der brieven richt Bar Kochba verwijten tot Yehonatan en Masabala, waarschijnlijk de regionale bevelhebbers van het joodse leger en Ein Gedi bij de Dode Zee, dat zij een gemakkelijk leven leidden ten koste van het joodse volk. „Gij zit daar bet goed van het huis van Israël op te eten en te drinken en be kreunt U niet om de voorziening van uw eigen wapenbroeders. BUITENLANDSE REIZEN AANGEBODEN i Vroeger koos de jongeman in Duitsland zijn vak al naar gelang het werk dat hem aangeboden werd. Nu kiest hij het naar gelang de grootte van het pensioen en andere zaken. De Westduitse industrie maakt een dusdanige bloei door dat de „oor- logsbabies" die dit jaar de school verlaten, het meest gevraagd zijn dan welke andere leeftijdsgroep ook. Het lage geboortecijfer tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de industrie „hongerig gemaakt naar leerjongens". Er zijn in totaal 261.000 vacatu res voor de 22,000 jongens en meisjes die deze zomer de school zullen verlaten. De 13.000 jongens kunnen kiezen uit 171.000 vaca tures. De personeelschefs van grote in dustrieën kunnen niet achter hun bureaus blijven zitten wachten op sollicitanten, zij moeten thans zelf jacht maken en kammen de middelbare scholen af. soms zelfs een jaar voor het eindexamen. Aan leerjongens worden „verba zingwekkende bonussen" aangebo den, of in contanten of in waarde volle goederen zoals scooters, draagbare radio's of kampeer uitrustingen. In kleine druk staat beneden het document waarin deze genereuse aanbiedingen worden gedaan, nog dat de leerjongen een zeker aan tal uren zal moeten werken. Advertenties van een kwartpagina die vroeger gebruikt werden om sollicitanten voor hogere functies op te roepen, vragen thans naar leerjongens. In de jacht op jonge werkkrach ten wordt een wurgende concur rentie gevoerd tussen de verschil lende industrieën en andere on dernemingen. waarbij geen mid del onbeproefd wordt gelaten. Het Federale Arbeidsbureau beeft onlangs de waarschuwing aan toekomstige leerjongens en hun ouders laten horen om zich zorgvuldig te beraden over de aanbiedingen. Overdreven aan biedingen van sommige firma's, aldus het arbeidsbureau, leidt er veelvuldig toe dat jongens betrekkingen aannemen waar voor zij noch de geschiktheid noch de liefde voor hebben. Maar er bestaat ook grote vraag naar volwassen arbeidskrachten, voor wie in West-Duitsland meer dan 350.000 betrekkingen open zijn. De werkgevers lokken de arbeids krachten met allerlei aanbiedin gen als premies bij het in dienst komen, 14 maanden salaris per iaar pn -vakanties in het buiten land soms per vliegtuig op rekening van de maatschappij. De Duitse industrie zoekt haar arbeidskrachten ook in het bui tenland. Meer dan 100.000 Italia nen, Grieken. Spanjaarden en werknemers uit andere landen in het Midden Oosten zijn dit jaar gecontracteerd. De regering decreteerde on langs dat deze arbeidskrachten „gast-arbeiders" genoemd moe ten worden, dit met het oog op de tijd toen de Nazis slaven, arbeiders naar Duitsland brach ten. die „buitenlandse arbei ders" werden genoemd. Om het arbeidstekort te dekken worden ook getrouwde vrouwen aangetrokken en de fabriek óf het bedrijf waar zij werken heeft een eigen kindertuin voor de kleine kinderen van de employee's en een eigen wasserij voor de familie- Onderofficieren dringen aan op salarisverbetering De algemene vergadering van „Ons Belang", koninklijke vereniging van onderofficieren van de koninklijke land- en luchtmacht, die in het Staargebouw in Maastrict wordt ge houden, heeft, een motie aangenomen, waarin er op aangedrongen wordt bij het hoofdbestuur „niet alle kracht" te streven naar een zoveel vroegere in gangsdatum van de salarisverbete ring. ring (deze verbetering is gesteld op 1 januari 1961) als mogelijk is, en on afhankelijk daarvan het met spoed doen toekennen van de 3 procent ver hoging, die wel aan ambtenaren op 1 april 1958) werd toegekend, maar niet aan militaire ambtenaren. Werkgevers: Personeels advertenties te aantrekkelijk (Van onze Haagse redactie) In de laatst gehouden vergade ring van het dagelijks bestuur van het Centraal Sociaal Werk geversverbond is gesproken over de wijze, waarop in ver schillende advertenties wordt getracht personeel aan te trek ken. Hoe langer boe meer komt het voor. dat in personeelsadvertenties alleen maar zeer aantrekkelijke voorwaar den worden geboden, zodat het werk dat gedaan moet worden, ten onrech te op de achtergrond wordt gedron gen, waardoor teleurstellingen niet kunnen uitblijven. Het dagelijks bestuur van het CSWV heeft besloten te oveiwegen hoe en liefst in samenwerking met de an dere werkgeversverbonden, tegen de ze uitwassen in de personeelsadver tenties, die schadelijk voor het be drijfsleven worden geacht, zal kun nen worden opgetreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18