JUBILEUM BENELUXRONDE ONGEVEER 850 KM. LANG SPORT EN WEDSTRIJDEN Steradent BEIDE D0MBURGSE TEAMS WONNEN AFGELOPEN ZONDAG Waar zijn onze schepen WOE" '0E C- 15 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 VOOR TIERDE MAAL Dinsdagmiddag vertrok uit Vlissin- gen de bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" gebouwde tanker „Baren- drecht" voor de proefvaart. Het schip, dat Sü.000 ton meet en werd gebouwd in opdracht van Phs van Ommeren N.V. te Rotterdam, begeleid door sleepboten, in de haven van Vlissin gen. (Foto P.Z.C.) Met klassementsproeven wordt tocht afgesloten Zaterdagmiddag gaat om twee uur in Bergen op Zoom de jubileum Be- neluxronde van start, die de M.A.C. „Scheldegouwen" thans voor de tien de maal organiseert. Een toerevene- ment van rond 850 kilometer, die de deelnemende auto-, motor- en scoo- terberijders via liet Nederlandse Brabant door de prachtigste delen van België naar het groothertogdom Luxemburg voeren en weer terug. De finish is in Vlissingen, waar de rijders zondagmiddag tegen drie unr verwacht worden. Als extra attractie zijn aan deze jubileumronde na de finish nog klassementsproeven ver- bondcn. De ronde 1960 wordt voor de motor en scooterrijders georganiseerd onder auspiciën van de K.N.M.V. en de Belgische motorrijders bond, voor dè automobilisten onder auspiciën van de K.N.A.C. en de R.A.C. „Zuid" en voorts onder bescherming van de Beneluxcomité's in Nederland, Bel- Èië en Luxemburg. 'e tocht is samengesteld door een technische commissie vdn acht leden, die zich ditmaal extra moeite heeft getroost om de rondc 1960 zo uit te stippelen, dat de rijders langs de mooiste plekjes rijden, waar men over het algemeen niet komt. In te genstelling tot voorgaande tochten zijn de controleposten niet in grote plaatsen gevestigd, omdat dit vaak moeilijkheden ga? bij het zoeken. Om een beetje tegemoet te komen aan de wensen van de deelnemers zijn ze ditmaal overwegend in kleine dorp jes geplaatst. De tocht voert de rijders van de start in Bergen op Zoom naar Zundert en vervolgens dwars door België, rich ting Bastogne. Van hier gaat het naar Luxemburg, waar in Remich een hoofdcontrole is gevestigd. In dit plaatsje worden de rijders na mid dernacht verwacht. Er volgt hier een verplichte rust van twee uur. Na een herklassering het is dan inmiddels zondagochtend vroeg wordt ver volgens gereden naar Ettelbrück, Bastogne en dwars door een groot industriegebied naar March. Van hieruit rijdt men richting Andennc, waar de Maasbrug „ge nomen" moet worden, naar Leu ven en Mechelen, waarbij de tocht onder andere over het; grote vlieg veld Meisbroek bij Brussel loopt. Het laatste deel van het traject gaat door de Kempen naar Wuiist- wezol, waar men de grens „over wipt". Vervolgens richting Kort- even en tot slot over rijksweg 58 naar Vlissingen, waar bij hotel „Britannia" de finish is. Direct na het finishen van de Bene- luxronde worden op de weg achter het hotel de klassementsproeven ver reden, die onder meer bestaan uit rem-, acceleratie- en behendigheids- proeven. Voor de best geklasseerden zijn er zowel in de motor en scooter, als de autoklasse een draagbare ra dio, alsmede andere auto-, motor- en scooter-accessoires. Marechaussee kandidaat in theologie De opperwachtmeester van de mare chaussee, Th. van der Houw te Apel doorn heeft van cle particuliere sy node van Gelderland der Gerefor meerde Kerken de status van kandi daat in de theologie gekregen. De heer Van der Houw, evangelisatie ouderling in Apeldoorn, heeft reeds lange tijd blijk gegeven van bijzonde re gaven in het werk van de geeste lijke verzorging in de militaire sec tor en In het burgerlijk kerkelijk le ven. Dit was voor de hoofdlegerpre- dikant aanleiding tot de verklaring, dat de heer Van der Houw tot leger- predikant kon worden benoemd, als cle Gereformeerde kerken hem op grond van zijn bijzondere gaven tot bet predikambt toelieten. De opperwachtmeester heeft intussen diverse theologische examenopgaven gemaakt en .onlangs verklaarde de particuliere synode, dat hij geslaagd was. Hij moet nu nog een prépara toir examen voor de classis Gelder land afleggen. Slaagt hij daarvoor ook dan kan een gemeente hem be roepen, waarna een benoeming tot legerpredikant mogelijk is. De heer Van der Houw is 44 jaar. Deelnemers J Bij liet bestuur van „Scheldegou- wen" is het nog niet stormgelopen voor inschrijvers. Maar voor deze jubileumronde wordt wel op een veertig a vijftig deelnemers gere kend. Zoals het meer gebeurt, men wacht tot het laatste ogenblik met inschrijven Reclame heeft het Seheldegouwenbe- stuur in ieder geval genoeg ge maakt voor de ronde 1960: 6000 fol ders en 500 reglementen zijn de deur uitgegaan! Van achtentwintig deelnemers is men zeker, deze hebben namelijk al inge schreven, onder wie uiteraard de oude getrouwen, die elk jaar acte de présence geven. Zoals dr. J. C. Arends uit Hansweert, oud-voorzitter van „Sclieldegouwen", die voor de tiende maal ook weer meedoet. Een geheel aparte prestatie levert telken- jare de heer J. S. Jonker uit Den Ilaag, die voor de negende maal mee rijdt. En natuurlijk op zijn 98 cc'tje dat speciaal voor deze ronde is gere serveerd Verder hebben enkele Belgen inge schreven, terwijl ook op deelnemers uit Duitsland gerekend wordt. Spe ciaal voor die deelnemers, die alle tien de ronden hebben verreden, heeft de M.A.C. „Sclieldegouwen" een gouden plaquette laten slaan, waarvoor thans vier deelnemers in aanmerking komen. Ronde van Kwadendanune voor nieuwelingen Zondag is te Kwadendamme de tra ditionele ronde voor nieuwelingen verreden, waarvan de uitslag als volgt is: 1. J. Peters, Heemstede die de 65 kilometer reed in de tijd van 1 uur en 52 minuten; 2. A. Ruys, Haarlem in de zelfde tijd; 3. J. Pie- terse, Oude-Tonge, z.t.; 4. Als eerste Zeeuw P. Booman uit 's Heerenhoek op 5 seconden; 5 A. Verbaas, Den Haag op 35 sec.; 6. C. van Pol, Alphen' aan de Rijn z.t., 7. J. van Ge loof, Made, op 55 sec.. 8. P. Bartin, Zevenbergen, z.t.; 9. C. Haast, Ris- bergen z.t.; 10. P. Leunis. Amster dam, z.t.: 11. P. Dorst, Rotterdam z.t.; 12. J. Dekkers, Achthuizen z.t.; 13. D. Hoogerheide, Breda, z.t.; 14. C. Weyers, Hillegom z.t. Reeds bij het doorkomen in de twee de ronde deed Peters een ontsnap ping die voor de gehele wedstrijd van grote betekenis bleek te zijn. Weliswaar kreeg 'hij na enkele ron den gezelschap van Ruys, Pietersc en Booman maar verder zag niemand kans zich bij de koplopers te voegen. De Zeeuw in dit gezelschap kreeg, hoewel hij helemaal niet kansloos scheen, enkele ronden voor het einde een lekke band en zette toen de wed strijd voort op een geleende fiets, hetgeen hem kostbare seconden kost te. Van de 97 gestarte renners viel zoals gewoonlijk ongeveer tweeder de uit. Sportjournalist Meerum Terwogt overleden ii het ziekenhuis aan de Coolsiugcl te Botterdam is maandagavond laat volkomen onverwacht de sportjour nalist Hans Meerum Terwogt over leden. Hij is 76 jaar geworden. Hans Meerum Terwogt, de nestor van de Nederlandse sportjournalis ten. werd 20 oktober 1883 geboren. Veel langer dan een halve eeuw heeft deze markante figuur zich met zwier en gratie in de wereld van de Nederlandse sport bewogen. Hij is zelf actief sportman geweest en werd in de jaren vóór en kort na de Eerste Wereldoorlog als scheidsrechter zo wel nationaal als internationaal zeer gewaardeerd. Maar de meeste be kendheid verwierf Meerum zich als slagvaardig briljant en vaak sarcas tisch ridder van de pen en het >rd, daarbij altijd blijk gevend van een uiterst gedegen kennis van zaken. Meerum Terwogt werd in 1909 benoemd tot sportredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant maar toen had hij al een carrière achter zich als medewerker of redac teur van tal van tijdschriften en pe riodieken. De mijlpaal van de 75, in oktober 1958 bereikt, betekende voor Meerum geen afscheid van cle sport. Hij is ook, na zijn pensionering bij de Nieuwe Rotterdamse Courant actief gebleven en heeft tot aan zijn opne ming in het ziekenhuis toe cle sport met zijn geestige pen gediend, Sportdag van ambtenaren accijnzen te Vlissingen Woensdag (vandaag) wordt Sn Vlis singen de elfde sportdag gehouden van het district Breda van de amb tenaren invoerrechten en accijnzen. De sporten, die betwist worden, zijn atletiek, volleybal en voetbal. Atleet Allonsius voor België naar Rome Do atleet Eug. Allonsius uit West- dorpe zal België vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Rome. jVolgens diplomatieke kringen te Nieuw Delhi is premier Nehroe van India door Fidel Castro uitgenodigd voor een be zoek aan Cuba. Ook minister van defen sie Krisjna Menon zou zijn uitgenodigd. In officiële kringen In de Indiase hoofd stad werd verklaard, dat de premier uit .•erscheidene Latijns-Amerikaanse landen invitaties heeft gekregen, maar dat hij .'oorshands geen plannen heeft voor be zoeken aan het buitenland. Allonsius liet vorige week in Gan- toise een tijd afdrukken van 14 mi nuten en 10 seconden. Dit was drie seconden beneden de gestelde grens- tijd voor uitzending naar Rome. Wereldkampioenschappen veldhandbal dames Voor bet wereldkampioenschap veld handbal dames is dinsdagavond te Eindhoven voor poule a gespeeld de wedstrijd Oostenrijk-Denemarken. De uitslag was een'gelijkspel: 44. De rust ging in met 33. In poule b kwamen te Utrecht Nederland en Po len tegen elkaar in het veld. De Ne- derlandes dames - wonnen met 52, na ccn 41 voorsprong bij de rust. V.S. kondigen ondergrondse explosie aan De Verenigde Staten hebben dinsdag aangekondigd op 12 ju li a.s. in Lucca Flats, in de staat Nevada, een ondergrondse che mische explosie van 500 ton te zullen uitvoeren, op een diepte van 125 voet. Deze aankondiging geschiedde door de Amerikaanse afgevaardigde naai de drie-mogendhedenconferentie naar het verbod tot liet houden van kern proeven, James Wadsworth, die En geland en de Sowjet-Unie uitnodigde waarnemers naar de proef te zenden. Wadsworth zei, dat de explosie een onderdeel uitmaakt van het „ploeg- snede"-programma het studiepro gramma van de commissie voor atoomenergie op het gebied van kern en chemische ontploffingen voor vreedzame doeleinden. Hij sprak de hoop uit, dat de Ver. Staten, gezien de Amerikaanse uitnodiging, op hun beurt een uitnodiging mogen ver wachten tot bijwoning van soortgelij ke ontploffingen in de Sowjet-Unie. Hij verzocht de Russische gedele geerde Tsarapkin deze uitnodiging als een uiting van „goodwill" van de zijde der Amerikaanse regering te willen beschouwen. Mr. Linthorst Homan Getemperde vreugde na besluit over Lauwerszee „Het gezond verstand lieeft dan toch gezegevierd over de te lange twij fel en ingewikkeldheid", zo consta teerde gistermiddag de commissaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, bij de aanvang van de Friese Statenzïtting, naar aanlei ding van de beslissing van de rege ring om de Lauwerszee af te slui ten. Maar, zo voegde mr. Linthorst Homan eraan toe, „de inhoud van de regeringsmededeling geeft aanleiding tot tempering van onze vreugde over deze beslissing. Want de minister stelde uitvoering afhankelijk van een redelijke bijdrage van de belangheb benden, die zoveel miljoenen moet be lopen, dat men zich kan afvragen, waar de betrokken waterschappen en provincies het geld vandaan moe ten halen. In het Deltagebied of bij andere be langrijke rijkswerken werden nooit dergelijke bezwarende voorwaarden gesteld. De grondeigenaren in Fries land zullen straks toch al 30 opcen ten op de grondbelasting moeten be talen ten behoeve van het tweede gemaal. Mr. Linthorst Homan laakte de onzekerheid over de realisering van het meerjarenplan voor de ruil verkaveling. „We willen in Friesland wel eens weten, waar we aan toe zijn", zei hij. nu ook in handige tabletten gemakkelijk altijd de juiste dosis NtZWf '«IEREN VOOCHET Ï&NIGEN VAM ÜW KUNSTGEBir Steradent reinigt en desinfecteert' PROMOTIEWEDSTRIJDEN TENNIS Nederlagen voor MLTC1 en DOS 2 Het afgelopen weekeinde was voor de Doniburgse tennissers zeer succesvol. Het 1ste team van Domburg slaagde erin om de eerste horde naar de 2de klas te nemen door een andere 3de klas kampioen, B.T.C.I. 2 uit Breda met een 53 nederlaag terug te stu ren. De Bredanaars gaven dd 2de Plllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll» Te oud voor pokken f Nadat daags tevoren een oma van 83 jaar op Schiphol haar luchtdoop hadondergaan, is dinsdag Marie Duvernois uit li Issoire (Frankrijk) op Schip- hol overgestapt in een Bristol Brittannia van de Canadian Pacific Airlines. Deze 93-jarige dame ging over de Noordpool naar haar enige dochter in Vancouver, Canada, die ze in tien jaar niet gezien had. f§ De uitklaring van oma Du- li vernois liep echter niet ge- srneerd. Het voor Canada ver- eiste pokkenbriefje had ze thuis bij vergissing verwisseld -- voor een rekening van de was- baas, hetgeen op de Amster- damse luchthaven even aanlei- ding gaf tot consternatie. Tot- dat iemand de goede oplossing H vond: „kinderen van 6 maan- den zijn te jong voor een pok- H kenbriefje. Mevrouw Duvernois is er te oud voor", p De oude dame werd niet te- ruggestuurd naar Issoire, ze H vertrok met het grote toestel naar Canada, waar men haar If ook zonder haar pokkenbriefje heeft toegelaten. AMSTELLANO 1 C. BOTTERDAM MOORDRECHT 13 RANDFONTEIN I ALEXANDER 14 DORDRECHT V«. OSSCNDRECHT 13 30 OVERIJSCL IJ «90 r RURMERENO RANDFONTEIN SLOTERDIJK TWEELINGEN WIELDRECHT 14 N STANVAC TALANG t LIBERTY 13 90 n STRAAT BALI Zaak-Trekair volgende week voor rechtbank Volgende week dinsdag en woens dag zal voor de Manstricntse recht bank behandeld worden de zaak te gen de directeur van liet Limburgse iuchtreclamebedrijf „Treltair", Mar cel S., die na op 15 februari te zijn aangehouden, sedert 19 februari 'in het huis van bewaring verblijft in verband met het geheimzinnig neer storten van zijn vliegtuig PH-S.I.K. op 22 januari in de Noordzee in het zicht van de Engelse kust en in de buurt van de Noorse tanker „Sago- na". Bij dit neerstorten kwam de 23-jarige piloot Ben Klein, vlieger in dienst van „Trekair" in de zee om. De dood van de vlieger wordt in het tenlastegelegde niet genoemd. De dagvaarding zegt. dat verdachte het toestel met opzet liet veronge lukken; dat hij poging tot oplichting heeft gepleegd door een schade-claim van f 30.000 in. te dienen onder het voorwendsel dat het toestel door een ongeluk verloren zou zijn gegaan; en valsheid in geschrifte heeft be gaan door op een verzekeringsfor- mulier.voor de Nederlandse lucht vaart pool N.V. te Amsterdam te schrijven dat de te verzekeren ma chine een cataloguswaarde van f 90.000 had, hoewel zij uit een dump in Israël was gekocht. Ook belasting fraude wordt aan S. ten laste gelegd. Van het omkomen van de vliegenier wordt geen melding gemaakt omdat de officier van justitie dit niet als een opzettelijk deel van liet plan tot het doen verongelukken van het vliegtuig beschouwt. Speelgoedpistool kan onder vuurwapenwel vallen Dc directeur van een N.V. te Almelo, H. H. A. S. verkoopt speelgoedpisto len. die echter sprekend lijken op echte vuurwapenen. De rechtbank te Almelo veroordeelde hem tot een geldboete op grond van overtreding der vuurwapenwet. De rechtbank zag in dit pistool een voor bedreiging en afdreiging geschikt voorwerp (art. 1 vuurwapenwet) Een cassatieberoep van de officier van justitie te Almelo tegen deze be slissing heeft de Hoge Raad heden verworpen. Het detachement van de Lo- H ninklijke Landmacht dat naar Nieuw-Gu'tnea gaat, zal een hoed dragen, waarin men het fl lïiodeJ van het K.N.I.L. zal her- kennen. In tegenstelling tot de oude K.N.LL.-hoed die van een i soort bamboemateriaal was ge- §1 maakt, wordt de B.N.N.G.hoed ff vervaardigd van gestikt linnen. I f| Het embleem is van metaal, waarop de vorm van Neder- lands Nieuw-Guinea staat af ge- If beeld legen de lichtblauwe ach- ff tergrond vun de omringende I zee. Op het lichtblauwe fond is het sterrenbeeld Zuiderkruis afgebeeld, terwijl drie banden |f in rood, wit en blauw de badge afsluiten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mixed gewonnen, toen zij berekend hadden, dat zelfs een overwinning met twee maal 60 niet voldoende zou zijn om zich te klasseren voor de wedstrijd tegen de 2de klas degra dant, Breda L.T.V. 2. De wedstrijd tussen Domburg 1 en B.L.T.V. 2 wordt a.s. zondag in Domburg ge speeld. Voor promotie naar dc 4de klas Zuid won Domburg 2 met 62 van Mar- kendaal 3 en zal a-s. zondag eveneens te Domburg, uitkomen in de beslis sende wedstrijd tegen de 4de klas de gradant Mad ex T.V. 1. JT.L.T.C. 1 uit Middelburg was min der fortuinlijk. In een moeilijke wed strijd tegen Bastion Baselaar 2 uit Den Bosch gingen dc Middelburgers eervol met 53 ten onder. Ih deze groep zal de 2de klas degrqdant, Hal ve Maantje 1 uit Goes, baar plaats in een uitwedstrijd tegen de Bosse- uaars moeten verdedigen. Het zou ons niet verwonderen, indien de Goe- senaren deze wedstrijd zullen verlie zen en daardoor bun 2de klasser- scliap kwijtraken. In dat geval zou bij een gunstige uitslag voor Dom burg 1 deze club de hoogst geplaatste tennisclnb uit Zeeland worden. Een door ziekte van een der heren verzwakt D.O.S. 2 ging voor promo tie naar de 3de klas Zuid op bezoek te Bergen op Zoom en verloor daar met 53 tegen Olympia 1. Als inval ler fungeerden de senior R. Timmer man, die in 2 dubbelspelen uitkwam en de aanvoerder van de jeugdploeg van D.O.S., Peter ter Poorten, die het 2de herenenkelspel speelde. UITSLAGEN. Domburg I-B.T.C.I. II 5-3. Enkelspelen: G. v. Eyzeren-J. Pijnenburg 6-8, 5-7; P. Provoost-J. v. Rijn 6-3. 6-4. 2-6; mej. L. v. d. Hage-mej. M. Romsom 6-2. 6-2; mej. M. Lips-mej. M. v. Bilsen 6-4. 2-G, G-2. Dubbelspelen: v. Eyzeren-Provoost Pjjnenburg-L. Brouwers 6-0, 2-G, 1-0; mej. v. d. Hage-mej. Lipsmej. Romsom-mej. v. Bilsen 6-0, 6-3; mej. v. d. Hage-v. Eyze- ren—mej. Romsom-Pijnenburg 7-9. 6-0, 6-4; tweede gemengd dubbel opgegeven door B.T.CJ. M.L.T.C. I—Bastion Basselaar H 3-5. En kelspelen: L. Parent-J. Staring3-6. 2-0; W. Scheltens-A. de Graaf 2-6, 4-6; mej. Th. Sandberg-mej. M. Prince 6-3. 8-Jl»; mej. M. Fukken-mej. C. Kriele 13-11, 6-3. Dubbelspelen: Parent-Scheltens—Staring- De Graaf 6-2, 1-G, 7-5; mej. Sandberg- mej. Flikken—mej. Prince-mej. Kriele 6-4. 6-4; mej. Sandberg-Parent—mej. Prince-Staring 5-7. 3-6: mej. F ukken- Scheltens—mej. Kriele-De Graaf 2-6, 3-6. Olympia I-D.O.S. II 5-3. Enkelspelen: v. Duuren-E. Timmerman 6-1. 6-3; Wijers P. ter Poorten 6-3. 6-3; mej. Fraser- mej. M. Kok 4-6. 4-6; mevr. Dijkstra- mej. E. Visser 6-4, 2-6, 6-8.Dubbelspelcn: v. Duuren-WjjersR. en E. Timmerman, G-0, 6-4: mej. Fraser-mevr. Dijkstra mevr. M. Gasille-mej. Kok 6-3. 6-2: mevr. Djjkstxa-v. Duurenmej. Visser- E. Timmerman 2-6. 3-6; mej. Fraser- Wijers—mevr. Gasille-R. Timmerman 3-6, 6-3, 6-2. (Nagekomen advertenties.) Heden overleed onze lieve zorgzame vrouw en moeder JANNEKE, JOZINA HEIJDEN S geb. WISSE op de leeftijd van 54 jaar. J. B. Hcijdens. Kees. Breskens. 14 juni 1960. De HuUustraat 6. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 17 juni a.s. des namiddags 3 uur vanaf de HuUustraat 6. Heden overleed in de gezegende ouderdom van ruim 98 jaar, onze zorgzame moeder, be- hqwd- groot- en over grootmoeder PEETERNELLA DOBBELAAR, geboren SPRUIJT. Driewegen J. Dobbelaar-Mol. H. J. C. Dobbelaar- Mol. Heinkenszand P. J. S. Dobbelaar. A. Dobbelaar- Vcrrijzer. Ria en Cobi. Driewegen. 14 juni 1960. Dorpsstraat 15. De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 17 juni a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9