Eerste Kamer in felle oppositie tegen nieuwe archiefwet „FILM is de spiegel van de tijd" KENNEDY MAAKTE IN SENAAT ZIJN PROGRAM BEKEND GROTERE SAMENWERKING IN METAALINDUSTRIE NOODZAAK 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 JUNI 1960 Aantasting vein het eigendomsrecht Sliep de Tweede Kamer of begrepen de senatoren het verkeerd (Van onze parlementaire redacteur.) Zelfs de Griekse goden sliepen wel eens. Zou dan de Tweede Kamer niet een keer kunnen indommelen? Do anti-revolutionaire prof. Diepenhorst meende dinsdag in de Eerste Kamer van wel. Hij veronderstelde, dat de Tweede Kamer was ingedut, toen zij zich op 22oktober van het vorige jaar een nieuwe archiefwet heeft laten opdringen, waarin de regering het met het eigendomsrecht op een akkoordje heeft gegooid. Trouwens niet alleen prof. Diepenhorst huldigde de opvatting dat het ontwerp van een nieuwe archiefwet, dat dinsdag in de Eerste Kamer in openbare be handeling kwam, het eigendomsrecht aantast, ook de heren Van meeu wen (k.v.p.), Lichtenauer (e.h.), Van Kiel (v.v.d.) en Cammelbeeck (p.v.d.a.) toonden zich nog al verbouwereerd over de lichtvaardige wijze waarop de rijksoverheid zich wil meester maken van bepaalde particuliere archieven. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Scholten, die het wetsontwerp verde digde, had zich door de scherpe kri tiek en door de dreiging van de afge vaardigden, dat zij tegen het ont werp zouden stemmen, niet laten af schrikken. Zijn betoog kwam erop neer, dat de Tweede Kamerleden niet hebben zitten slapen, maar -dat de Eerste Kamerleden het wetsontwerp niet goed begrepen hebben De rede, waarin hij de aanneming van het wetsontwerp bepleitte, had een sterk juridische inslag. Het was de Kamer daarom zeer welkom, dat de voorzitter, mr. Jonkman, nadat men een lange middag over het ont werp had gedebatteerd, voorstelde, om de replieken pas de volgende week te houden. De leden, die het woord gevoerd hebben, kunnen nu in elk geval nog eens rustig overwe gen, in hoeverre de argumenten die de staatssecretaris heeft aangevoerd, steekhoudend zijn. Het ontwerp bevat een regeling om trent de terugvordering van archief bescheiden, die bestemd 2ijn onder de overheid te berusten, doch op de een of andere wijze daaronder niet be rusten. Rembrandts Tegen deze laatste bepaling richtte zich de felle kritiek.- .De overheid kan particuliere archieven opeisen van voor 17 november 1813 zonder strafsanctie en van na die datum met een strafsanctie. Sommige Ka merleden spraken onomwonden van onteigening en pasten voor de eer daaraan mee te werken. Bij de vast- jiLiiiuiiiiiiiiiHiiiimmiiiiiiiiiiiiiiimiiiimmniinranittiiriTiinffAiiiniiiM' Boomerang M Een Britse onderzeeër heeft zich zelf getorpedeerd tijdens n een oefening voor de kust van 1 Malta. De „Seadevil" bevond zich tij- dens de oefening onder water H toen de bemanning een torpedo zonder springkop afvuurde. Het projectiel kwam echter als H een boomerang terug en boorde zich in de toren van het vaar- tuig. M Dc „Seadevil" kwam haastig boven water en voer terug H naar zijn basis met de torpedo nog steeds in de toren vastge- n hecht. Er was weinig schade en er waren geen persoonlijke on- Hl gelukken, zo deelde men van H officiële zijde mede. M lllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllM „Kappersbedienden moeten straks fooien weigeren" In Utrecht is de algemene vergade ring van de Christelijke Bond van Kapperspersoneel gehouden. De voorzitter van de bond, dc heer A. van Tienhoven, herinnerde in zijn openingsrede aan de totstandkoming en de goedkeuring van de c.a.o., waarin is vastgelegd dat het loon van een kappersbediende, zoals hij zei, niet langer afhangt van de goedgunstigheid van de klant, maar dat de werkgever zelf verantwoorde lijk is voor het loon dat aan de be diende moet worden betaald. Twaalf jaar lang hebben wij liet fooiloze loon gepropageerd, aldus de heer Van Tienhoven, nu is eindelijk ook de kappersbediende een vol waardig bedrijfsgenoot geworden. De grondslag van de nieuwe loon- opbouw in het kappersbedrijf is nu geworden een vast loon, waarop een percentage van de arbeidsomzet wordt geplaatst. De heer Van Tienhoven deed een dringend beroep op de kappersbe dienden, de strijd om een fooiloos loon niet te gaan ondergraven door hijvoorbeeld toch nog extraatjes van klanten te accepteren. De kappers bediende moet weigeren, zich weer tot het aannemen van aalmoezen te laten verlagen, zo voegde hij hier aan toe. De tarieven zullen echter waarschijnlijk aan het nieuwe sy steem moeten worden aangepast en de heer Van Tienhoven meent dat dit al een natuurlijke rem zal vormen op het geven van „tips". Nieuw fonetisch alfabet bij Engels onderwijs Op een persconferentie in Londen is een nieuw fonetisch alfabet geïntro duceerd, aan de hand waarvan de Britse kinderen gemakkelijker lezen zouden kunnen Ieren. Het alfabet heeft 4-2 letters en geen hoofdletters. De letter c, q en x komen niet voor. Men heeft 19 lettertekens aan het bestaande alfabet toegevoegd om het aantal tekens overeen te laten komen met het aantal klanken. stelling of een archiefbescheid een volkomen particulier karakter heeft of dat het bij de overheid thuis be hoort duchtte men allerlei moeilijk heden. Bij twijfel zal de rechter die nen te beslissen, maar voor de heer Cammelbeeck was het nog allerminst zeker of de rechter wel aan een zo danige beslissing mag toekomen. Voor de heer Van Riel was het bo vendien een bezwaar, dat de bepaling van de grootte der schadevergoeding niet aan een onpartijdige instantie is opgedragen. De staatssecretaris, mr. Scholten, zette uiteen, dat het wetsontwerp zeer duidelijk omschrijft, om welke archiefbescheiden het gaat. Het zijn de stukken, die duidelijk tot het pu blieke domein behoren; de stukken, die uit hun eigen aard bij de over heid dienen te berusten, opdat zij toegankelijk zijn voor ieder, die er bijvoorveeld om studieredenen ken nis van wenst te nemen. Stukken af komstig van de regering en gericht aan de regering, die inzicht geven in openbare kwesties en die bijvoor beeld aantekeningen dragen van mi nisters en andere regeringspersonen, behoren naar het oordeel van de staatssecretaris bij de overheid thuis; Een van de afgevaardigden meen de, dat men ook wel kan zeggen, dat de Rembrandts, die in parti culier bezit zijn, gevorderd beho ren te worden om in rijksmusea ondergebracht te worden. De staatssecretaris weerlegde deze opvatting met erop te wijzen, dat de Rembrandts niet uit hun aard bij de overheid dienen te berus ten. Daarom zullen ook niet ge vorderd kunnen worden brieven van bijvoorbeeld vroegere minis ters aan particulieren en instellin gen, als zij niet naar hun aard bij de overheid thuis horen. Met klem verzekerde de staatssecre taris, dat er geen sprake is van een inbreuk op het privaatrecht en niet van ontteigening. Wat gevraagd wordt is in het belang van een goede opbouw en bewaring van de Neder landse archieven, zo voegde hij er aan toe. OPLEIDING EN' SALARIËRING. Overigens antwoordde hij op enkele opmerkingen van prof. Gielen van de K.V.P, over de opleiding van archief - ambtenaren, dat voldoende in deze opleiding is voorzien. Hij zal aan dacht besteden aan de materiële po sitie van de hogere archiefambtena- ren tezamen met die van het acade misch en daarmee gelijkgestelde per soneel bij andere onder hem ressor terende diensten en instellngen, zo als rijksmusea. Hij wilde daarbij de hoogste middelbare archiefambtena ren betrekken. NIEUWE AANPAKVAN MIDDEN-OOSTEN Voor betere betrekkingen met Peking-China De Amerikaanse democratische sena- nator John Kennedy, die tot dusver bij de voorvërkiezingen voor de de mocratische kandidatuur voor het presidentschap het meeste succes heeft geboekt, heeft in een rede voor de senaat zijn program ontvouwd. Het behelst in hoofdzaak het vol gende: Schepping van een onkwetsbare kernvergeldmgsmaeht door vergro ting van de produktie van zekere raketten Verhoging van de mobiliteit van de Amerikaanse conventionele strijd krachten opdat zij snel en doeltref fend kunnen ingrijpen bij een be- perkt conflict waar ook ter wereld; Versterking van de N.A.V.O. door uitbreiding van de standaardisatie van moderne wapens en nauwer over leg. De Verenigde Staten zouden moeten bijdragen tot de totstand brenging van een vrije wereldecono mie en moeten meehelpen een einde te maken aan de Europese tegenstel lingen zoals die tussen Engeland en het vasteland en tussen de „Zes" en de „Zeven"; Het opstellen van een gemeen schappelijk program, met deelneming van de Verenigde Staten, West-Euro pa en Japan, tot hulpverlening aan de minder ontwikkelde landen van Azië. Afrika, het Midden-Oosten en Latijns-Amerika. De betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Latijns-Amerika moeten op een nieuwe leest worden geschoeid door de betrokken landen volledig met het Westen te verbin den; Een nieuwe „aanpak" van de vraagstukken van het Midden-Oosten waardoor de Arabieren niet meer de indruk krijgen, dat hun nationalisti sche politiek en neutraliteit in ge vaar is. De Ver. Staten moeten be vorderen, dat de Arabieren zo spoe dig mogelijk zich neerleggen bij de gedachte, dat de staat Israël zal blij ven bestaan; Stichting Van een economisch ont wikkelingsfonds 'voor1 'Afrika met medewerking van de westelijke mo gendheden en de Afrikaanse landen; De Ver. Staten moeten streven naar „een vrij Berlijn in een herenigd Duitsland en in een Europa waar de spanningen en de bewapening zijn verminderd" De politiek van „bevrijding" van Oost-Europa is op niets uitgelopen en het westen heeft niet de bedoèling en is ook niet bij machte dit gebied te „bevrijden". Kennedy is voorstan der van versterking van de betrek kingen met de „zogenaamde gevan gen naties"; 9 Kennedy Is voorstander van een verbetering der betrekkingen tussen de Ver. Staten en communistisch China, bijvoorbeeld door China te la ten deelnemen aan de Geneefse con ferentie over liet staken van kern wapenproeven. Hij wil ook de span ning in de Straat van Formosa ver minderen maar vastbesloten blijven, het eiland te verdedigen; Kennedy oppert het denkbeeld van de stichting van een instituut van onderzoek voor de kwestie van de controle op de bewapening; •De economische ontwikkeling moet versterkt worden, de inflatie bestre den en het rassenonderscheid opge heven worden. Op wetenschappelijk gebied moeten de Ver. Staten meer energie ontplooien, in het bijzonder op het gebied van het ruimte-onder- zoek. Kennedy pleit .tenslotte voor een beter onderwijsstelsel in de Ver. Staten dan het huidige. De voormalige school A aan de Van der Spiegelstraat te Goes gaat tegen de grond. De firma Westdorp heeft dezer dagen een begin gemaakt met het slopen van zeven lokalen van deze school. Tot omstreeks 1050 heeft het gebouw dienst gedaan als openbare lagere school. Indertijd is het aangekocht door het gemeentelijk administratie kantoor, dat de school tot 1959 als tijdelijk verblijf heeft benut. In af wachting van een nieuw gebouw huist het. G.A.K. momenteel in verschil lende gebouwen te Goes; onder meer is aan de Parallelweg een houten ba rak opgetrokken. Op de plaats van de school zal te zijner tijd een nieuw gebouw voor het G.A.K. worden opgetrokken. Ver wezenlijking van de plannen zal ech ter nog wel enige jaren duren. Op de foto: de slopers aan liet werk. (Foto P.Z.C.) Financiële verhouding tussen rijk en gemeenten Nu spoedig indiening van M. v. A. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van financiën, prof. Zïjl- stra heeft dinsdagavond in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de memorie van antwoord op het voorlopig ver slag betreffende het wetsontwerp tot definitieve regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meente naar het zich laat aanzien vóór het zomerreces van de Tweede Kamer bij deze Kamer zal worden ingediend. De minister van binnen landse zaken, mr. Toxopeus, voegde hieraan toe, dat getracht zal worden nog deze week de laatste hand aan de redactie van deze memorie van antwoord te leggen. Deze mededeling is door de Eerste Kamer met ingenomenheid ontvan gen, omdat de definitieve regeling van de verhouding tussen het njk en de gemeente al lange tijd op zich laat wachten er móeten telkens tijdelijke voorzieningen worden ge troffen en omdat men er een be vredigender situatie voor de gemeen ten van verwacht dan thans bestaat. Op 't ogenblik is namelijk een groot aantal gemeenten aangewezen op een subjectieve verhoging van de uitke ring uit het gemeentefonds om de gemeentelijke financiën enigszins in evenwicht te houden. IR. GEUZE In de vergadering van de Eerste Ka mer heeft de christelijk-historische afgevaardigde ir. Geuze bij de behan deling van de begroting van het Zui- derzeefonds voor 1960 zijn vrees uit gesproken, dat uit de afsluiting van ae Lauwerszee consequenties zullen voortvloeien voor de verdere inpolde- ringwerken in het IJselmeer. De re gering heeft zich met deze kwestie al genoeg In de nesten gewerkt, vond hij. Laat zij haar principe-beslissing hu niet gaan uithollen door te hoge bijdragon van de provincies te eisen. De heer Geuze was het niet eens met de minister dat een te stichten stad in zuidelijk Flevoland aan het Velu- we Meer tegenover het Gooi als woonstad te weinig aantrekkelijk zou zijn en hij pleitte voor een opschui ving van landbouwers van de reeds bestaande IJselmecrpolders naar zuidelijk Flevoland met het oog op de daar zeer zware grond. Hij achtte die grond namelijk te zwaar voor de landbouwers van het oude land, die zich in de IJselmoerpolders zouden willen vestigen. REDE VAN DR. J. C. HOOY.KAAS Combinaties hebben betere kansen op wereldmarkt De aftredende voorzitter van de Ver eniging van Metaalindustrieën, dr. J. C. Hooykaas, heeft in de jaarlijkse algemene ledenvergadering van deze organisatie, gehouden te Hengelo, er zijn spijt over uitgesproken, te moe ten constateren, dat de onvermijde lijke groei van de metaalindustrie naar een hechter samenhangend on derdeel van de nationale economie door deze bedrijfstak slechts schoor voetend wordt gevolgd. Vele metaal- industriëlen zien in. dat de omstan digheden In do nabije toekomst hun bedrijf niet onberoerd zullen laten en de daardoor ontstane onrust heeft deze industriëlen dan ook steeds meer naar elkaar toegedreven. Er is in dit opzicht ook wel iets tot stand gekomen, maar zeer velen blijken voor schijnbaar onoverkome lijke moeilijkheden te staan, wanneer zij op de een of andere wijze vorm willen geven aan de gedachte van sa menwerking. De Nederlandse metaal industrie in haar geheel zal echter niet kunnen ontkomen aan de voor haar verdere ontplooiing noodzake lijke ontwikkeling naar een betere samenhang in de gehele bedrijf stalt. Als een van de argumenten voor' de onvermijdelijkheid van meer samen werking, noemde dr. Hooykaas, dat Srodukfie. research en het ter markt rengen van de produkten der me taalindustrie tegenwoordig taken stellen, die de mogelijkheden van kleine en middelgrote, zelfs wel van grote bedrijven in toenemende mate te boven gaan. Kandidaten voor Raad van State (Van onze parlementaire redacteur) Ter voorziening in de vacature van lid vnn de liaad van State door het bedanken, in verband met het berei ken van de leeftijdsgrens, van mr. A. M. Joekes, worden, zo vernemen wij op het ogenblik oriënterende be sprekingen gevoerd. De N.C.R.V.-radiokrant bracht maan dagavond het bericht, dat oud-minis ter Suurhoff zou zijn aangezocht voor staatsraad, maar dat deze had bedankt. Desgevraagd verklaarde de heer Suurhof daarvan' niets te we ten. Er was trouwens al reden om aan te nemen, dat de oud-minister van sociale zaken er niet aan denkt zich. op deze wijze uit dé actieve po litiek terug te trekken. Als verdere kandidaten, die voor het lidmaatschap van de Raad van State ernstig in aanmerking komen, noem de de N.C.R.V.-radiokrant dc heren mr. dr. A. A. van Rhijn, oud-minis ter en oud-staatssecretaris van so ciale zaken alsmede de wethouder van onderwijs der gemeente Amster dam en lid van de Eerste Kamer, mr. A. de Roos. De heer Van Rhijn kon geen com mentaar geven, omdat hij in het buitenland zou zijn. Mr. 'De Roos wilde geen commentaar geven, maar in zijn omgeving werd het bericht niet tegengesproken. „Ontmoetingsdag" van het Filmcentrum in Vlissingen „DE FILM IS een spiegel van de tijd, waarin wo ook het gezicht van de kerk moeten laten zien". Deze kernachtige verklaring voor kerkelijke activiteiten op filmge bied vond wika J. A. Hes, direc teur van dc filmdienst der Stich ting Filmcentrum uit Hilversum, tijdens, een ter'gelegenheid van do dinsdag in Vlissingen belegde „Ontmoetingsdag" gehouden pers conferentie. Deze ontmoetingsdag was bedoeld als een confrontatie voor predi kanten, schoolhoofden en jeugdlei ders met het werk van de Stich ting Filmcentrum en te dien ein de was in de morgenuren een bij eenkomst belegd ten huize van ds. Y. v. d. Schoot in Vlissingen met de filmstafleden van de stichting, onder wie ds. G. A. Odé uit Big- gekerke en ds. Don uit Burgh, die in de middaguren geïnstalleerd werden als filmconsuls voor res pectievelijk Walcheren en Schou- wen-Duiveland. Thans beschikt dc Stichting Filmcentrum met de wï- ka's W. K. de Haan (Cadzand. Hedenesse) en D. E. Hiensch fGoes) dus over filmconsuls voor vier districten in Zeeland. UIT DE toelichtingen, die zowel 's morgens als 's middags werden gegeven, kwam o.m. vast te staan dat de sinds 1947 bestaande, in Hilversum residerende Stichting Filmcentrum, zich thans met na me ook wil toeleggen op het film- vormingswerk om daarmee nog meer het oorspronkelijke doel van de stichting te verwezenlijken: „de film op een kerkelijk verant woorde wijze zoveel mógelijk dienstbaar maken aan liet Neder landse cultuurleven", Be ..oprich ting van bet filmcentrum gaf;des- tijds al uitdrukking aan eenvge- wijzigde instelling van dé -kerk ten aanzien van de film. WELNU, deze „gewijzigde in stelling" is dinsdag in Vlissin gen nog eens ondubbelzinnig gebleken met de vertoning voor de genodigden in de Noorder kapel van de rolprent „Waar om zijn ze tegen ons" van dé van origine Zwitserse regis seur Bernhard Wieki, die daar in het „nozemprobleem" in ge romantiseerde vorm aan de or de stelde. In voortreffelijke filmtaal, met glasharde beel den, uitstekende fotografie en met een zogenaamd „opën slot". EN DAT MOETEN we juist meer hebben, betoogde wika Hes: „kor te, rond vijftig minuten durendé films, die ruimte laten voor een discussie na afloop. In tegenstel ling tot de afgeronde, zogeheten bijbelse films". Tot zijn vreugde lfon hij dan ook gewag maken van de l'ilms, die de amateurci neast Jan van I-Iillo uit Den Haag op zijn naam heeft gebracht en waar liet Filmcentrum met vreug de mee in zee is gegaan. Abstrac te films, ais „Tijd", waarin men symbolisch wordt geconfronteerd met de begrippen tijd en eeuwig heid; „1-Iet late licht", waarin liet. probleem van de ouder wordende mens aan de orde wordt gesteld en met de film „Het licht dat ver dween". „Een verrassende ontdekking dicht bij huis", aldus wika Hes. die samen met de heer A. Jansen van de-Stichting Filmcentrum in de morgenuren de activiteiten van liet centrum nailer had belicht. Voor Zeeland loofde hij met name het initiatief van l'ilmconsul vvilca Hiensch uit Goes, die maandelijks in het classicaal jeugdblad voor lichting geeft over in Goes draaiende films; voorlichting, die ten dele wordt ontleend aan het gezaghebbende orgaan van de stichting, het Critisch Filmbulle- tin. TIJDENS DEZE „Ontmoetings dag" kwam tevens het werk ter sprake van de sinds enkele jaren in Middelburg bestaande „Zeeuw se Stichting voor het goede Film- gebruik". waarvoor ds. P. F. Th. Aalder» al» vertegenwoordiger op trad. Het is dc bedoeling om dc activiteiten van beide stichtingen te coördineren, waarbij de Middel burgse instelling gebruik zal ma ken van de door de Hilversumse stichting aangestelde filmconsuls. „Men kan ons zien als een soort hulporgaan van Hilversum", al dus ds. Aalders. Beider activitei ten lopen parallel. Ds. van der Schoot lichtte nog toe, hoe men in Middelburg, Vlis singen en Souburg reeds eerder in de vorm van cyclussen voor de gemeenteleden op filmgebied is werkzaam geweest, maar dat men thans via de nieuwbenoemde con suls deze werkzaamheden tot ge heel Walcheren en Schouwen-Dui- veland wil uitbreiden. MET DE VERTONING van „Waarom zijn ze tegen ons" en van de kerkelijke kroniek (een soort „journaul") heeft de Stich ting Filmcentrum dinsdagmiddag en -avond in Vlissingen in ieder géval'weer eens opnieuw bewezen in een daadwerkelijke behoefte to voorzien en het zou alleen maar toe te juichen zijn, indien men door een intensivering van de ac tiviteiten, die ill 1960 reeds rond 3000 voorstellingen omvatten, do film nog meer dienstbaar zou kun nen maken aan de kerk. Oók door middel van filmvormings bijeen komsten, die zo bleek ons - in Zeeland nog slechts in geringe mate worden gehouden. Een nieuwe complicatie is, dat op de wereldmarkt steeds veelvuldiger gro te objecten aan één leverancier wor den gegund. Men zal er óf vrede mee moeten hebben, dat slechts weinigen zich op deze gebieden in de interna tionale concurrentiestrijd kunnen werpen óf men zal combinaties moe ten vormen, die Nederland, naar zijn mogelijkheden, op de internationale markt kunnen laten meedingen. Tal vdn kleinere bedrijven, die nu nog aantrekkelijke rendementen afwerpen, zullen straks moeten er varen, dat zij niet langer zijn op gewassen tegen de concurrentie van grotere nroduktie-eenheden. Naar dr. Hooykaas onderstreepte, betekent dit overigens niet, dat er geen plaats meer zal zijn voor kleine en middelgrote bedrijven. De Nederlandse metaalindustrie dient zich duidelijk voor ogen te stellen, dat tengevolge van de economische integratie de Nederlandse Industrie een deel gaat vormen van de Euro pese industrie en dat de metaal industrie van Duitsland, Frankrijk cn Italië zich er terdege van bewust zal zijn dat haar thuismarkt eerst bij onze Waddenzee ophoudt. Het enige dat tegenover dit alles kan worden gesteld is een zodanige onderlinge binding te verkrijgen, dat én tot een rationele produktie- en arbeidsver deling wordt gekomen én tot de mo gelijkheid om het daardoor beschik bare kapitaal zodanig te gebruiken dat technisch-wetenschapelijk de spits kan worden bereikt, aldus dr. Hooykaas. In het jaarverslag van de Vereniging van Metaalindustrieën wordt meege deeld dat de vereniging in het afge lopen jaar met de besturen van de Foegin, de Katholieke Vereniging van Werkgevers in de Metaalnijver heid (K.V.W.M.) eh de Vereniging van Protestants-Christelijke Metaal- Industriëlen in Nederland (V.P.G.M.) nader van gedachten heeft gewisseld over de grondslagen van een toekom stige nauwe samenwerking tussen deze vijf verenigingen. Deze samenwerking wordt gedacht zowel tussen de besturen dezer orga nisaties als tussen hun secretariaten. Het streven is gericht op een coördi natie van het beleid en van uitvoe rende organen der vijf verenigingen, voor zover het zaken betreft van al gemeen sociaal of economisch belang voor de betrokken bedrijfstakken. Bijzondere opleiding voor Nieuw-Guinea-contingent De minister van defensie, ir. S. H. Visser heeft bekendgemaakt op welke wijze de militairen, die be stemd zijn voor uitzending naar Ned. Nieuw-Guinea, zullen worden voor bereid op do lokale omstandigheden in het tropengebied. In antwoord op desbetreffende vragen van liet Twee de-Kamerlid de lieer Van de Wete ring (c.h.u.) schrijft de minister, dat na besprekingen met het Koninklijk Instituut voor de Tropen, die tot overeenstemming hebben geleid, een bijzonder opleidingsprogramma voor dit personeel is opgesteld. Hierin zijn onder meer opgenomen: oen cursus aan het instituut voor al le uit te zenden officieren en onderof ficieren, waarmee in het midden van deze maand wordt begonnen, een cy clus van filmvertoningen die op Ned. Nieuw-Guinea betrekking hebben, een tweedaagse cursus aan de mili taire school voor preventieve genees kunde in Neerrijnen, te volgen door al het uit te zenden personeel, in ver band met de bijzondere eisen van hy giëne in de tropen; een aantal voor drachten, toegelicht met lichtbeel den, door officieren met troepenerva ring in Ned. Nieuw-Guinea. Minister Visser deelt tenslotte me de, dat aan iedere militair vóór zijn uitzending een voorlichtingsbruchure over Ned. Nieuw-Guinea zal wor den uitgereikt. Broadway-acteurs na sfflfeing weer oo de planken De theaters op Broadway zijn weer open na een acteursstaking die elf dagen heeft geduurd. De acteurs bleven op 2 juni van de planken weg, omdat hun bond en de bond van New- yorlcse theaterdirecteuren geen over eenstemming konden bereiken over arbeidsvoorwaarden. Du acteurs hebben gedurende de sta lling een kwart miljoen dollar aan salarissen ingeboet, maar do direc ties hebben een verlies van ongeveer één miljoen dollar geleden. Het was do eerstn aeteursstakïng in New York sedert 1919. Het compromis dat bcido partijen nu hebben bereikt geeft de acteurs een hoger minimum loon en een pensioenfonds van twee miljoen dollar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6