Met of zonder totowet beperking maximum totoprijs tot ƒ50.000 Patrice Loemoemba informateur voor Kongolese regeringsvorm KLANKBORD Eisenhower in Manilla EX-MINISTER ANNA PAUKER IN ROEMENIË OVERLEDEN WOENSDAG 15 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Den Haag verwacht: Als wetsontwerp wordt verworpen: herziening vergunningstelsel (Van onze Haagse redactie.) Diepgaand beraad in het kabinet over de moeilijkheden rond het wets ontwerp dat aan de voetbaltoto's een wettelijke basis moet geven, heeft niet tot een uitweg geleid. Na langdurige beraadslagingen in de vergade ring van vrijdag heeft het kabinet het plan om zelf over te te gaan tot indiening van een nota van wijziging, waardoor het scherp omstreden maximum van 25.000 gulden zou' worden verhoogd tot 50.000 gulden, laten vallen. Het is gebleven bij het aanvankelijk compromis, dat indien van de Kamer uit een amendement komt om de in het wetsontwerp genoemde maximumprijs Aan 25.000 gulden te verhogen tot 50.000 gulden het kabinet dat zal aanvaarden. Tevens is het andere deel Aan dat compromis gehandhaafd, dat inhoudt, dat de regering zal mededelen, dat een amen dement dat beoogt een hoger maximum in do Avet te brengen door de regering onaanvaardbaar zal Avorden A-erklaard. De regering zal bij aan vaarding van een amendement met hoger maximum niet aftreden, maar zij zal dan een onmiddellijke schorsing van de behandeling vragen om vervolgens liet geamendeerde wetsontwerp in te trekken. Het kabinet is klaarblijkelijk tot de conclusie gekomen, dat een eigen initiatief tot verhoging van de toto- prijs de kansen op aanneming van het wetsontwerp met een 50.000 gul den limiet niet voldoende zou vergro ten. Intusen heeft naar wij verne men het kabinet wel een onverwach te mededeling a'oor de Tweede Ka mer in petto. Omdat de kans zeer groot is dat het wetsontweip met een maximumprijs van 50.000 gulden of minder zal worden verworpen en dan de situatie zou ontstaan dat de voetbalpools A^an de K.N.V.B. en Ca ritas moeten blijven steunen op een vergunningsstelsel zoals thans het geval is, heeft liet kabinet zich ook met die situatie bezig gehouden. Vol gens zeer betrouwbare inlichtingen zou het kabinet nu hebben besloten dat indien het ingediende wetsont werp niet de door liet kabinet gewen ste nieuwe basis voor de toto's zal opleveren, het vergunningstelsel wel iswaar zal worden gehandhaafd, maar dat de voorwaarden van de vergunning'zullen worden gewijzigd. De nieuwe vergunning voorwaarden zullen dan in overeenstemming wor den gebracht met de opvattingen die de regeling in de Tweede Kamer over de kwestie van de maximum prijs zal verdedigen. Dat zal inhou den dat de regering in de nieuwe vergunningvoorwaarden een maxi mum prijs zal gaan invoeren en wel een maximumprijs van 50.000 gulden zowel voor de K.N.V.B. als voor de Carltas-pool. Laatste manoeuvre Mc;ij ziet daarin van de zijde van de regering een manoeuvre om de Bakens en toeristenstroom (Slot van pag. 1 V.V.V. en een gemeente als Vlissin- gen vierduizend, dan vraagt men zich af hoe op de Zeeuwse gemeentelijke budgetten een behoorlijk bedrag kan worden gevonden voor het tot stand komen van een redelijke toeristische outillage. Overheid en particulier initiatief spelen in dit opzicht over en weer elkaar het geldballctje toe: middenstand moet maar betalen, al dus de overheid, waarop de midden stand dan verontwaardigd betoogt, dat hier een duidelijke overheidstaak ligt... Ondertussen groeit de toeristen- stroom. Er is een oplossing: fondsvorming door middel van een geringe verblijfsbelasting. Het is ech ter bekend, dat landelijke V.V.V.- kringen zich tegen een dergelijke heffing fel verzetten, zodat van de regering in dit opzicht weinig initia tief is te verwachten. De V.V.V.- mensen zijn er namelijk bang voor, dat liet met de opbrengsten van een dergelijke bestemmingsheffing die overigens in het buitenland reeds lang is ingeburgerd dezelfde kant zal opgaan als met die van de we genbelasting: een gebruik voor an dere doeleinden dan destijds was voorzien. Voorts is men bevreesd, dat de toeristenstroom er door zal verminderen. De argumenten zijn niet indruk wekkend, vooral het laatste niet. De bedragen, die per toerist met een der gelijke heffing zijn gemoeid, zijn zo laag dat ze heus niemand zullen af schrikken. Maar bovendien zal het afschrikwekkende ruimschoots wor den gecompenseerd doordat de streek of de plaats van de toeristische be stemming zich kan outilleren zoals het behoort. Het zou goed zijn wanneer men in Zeeland eens meer dan tot dusver een grondige studie zou maken van de keerzijde der toeristi sche medaille. Niet alleen mensen naar hier halen, maar ook zorgen voor een honderd procent outillage! En daarbij tevens trachten de onge motiveerde landelijke V.V.V .-afkeer tegen een geringe verblijfsbelasting met wortel en tak uit te roeien, zo dat van die zijde uit enige druk op de regering mogelijk wordt.. De wassende toeristenstroom dwingt tol het verzetten van do bakens! HUWELIJK De 81-jarige Charles S. Hampton en zijn tachtigjarige echt genote Margaret hebben hun dia manten bruiloft gevierd. Zij waren het over één ding eens: ..Er is in ons huwelijk geen dag voorbijgegaan of we hebben ruzie ge had".. MINISTER BEERMAN zal wellicht aftreden Tweede Kamerleden die de illusie mochten koesteren dat indien het wetsontweip om welke reden dan ook de eindstreep niet zou halen, de toestand van het ogenblik zonder prijsmaximum zou worden ge handhaafd, deze illusie te ontnemen. Men houdt het er voor dat de rege ling de hoop koestert, dat een aantal Kamerleden tot de conclusie geraken, dat er uiteindelijk toch geen hogere prijs dan 50.000 gulden te bereiken is, dan maar aan een bij de Avet ge regelde toestand de voorkeur zal ge ven. Wij hebben echter aanleiding tot de conclusie, dat verscheidene Kamerleden ook in de regeringspar tijen de regering in dat opzicht te leur zullen stellen. Zij willen niet mee verantwoordelijk zijn voor de li miet van 50.000 gulden. Treedt mr. Beerman af „Als er toch niets meer dan 50.000 gulden mogelijk is. dan moet de regering daarvoor maai de verantwoordelijkheid dragen door middel van het vergunning stelsel", zo hooiden wij in ver scheidene kringen. Intussen houdt men er rekening mee, dat minis ter Beerman, die al in de toelich ting op het besluit tot verlenen van de rolot-vergunning liet blij ken van duidelijke persoonlijke af keer van gokken op vergunning- basis, persoonlijk niet bereid zal zijn K.N.V.B. en Caritas vergun ningen af te geven zonder dat daarvoor een meer aan zijn op vattingen tegemoetkomende wet telijke basis zal worden gegeven. Met andere woorden, dat hij de v taak om deze vergunningen af te geven waarin het kabinet als geheel geen bezwaar ziet oa'erlaten aan een andere minister van justitie a'oor wie hij dan zijn zetel beschikbaar zou stellen door af te treden. Een dergelijke ont wikkeling zou corresponderen met overwegingen van andere aard, die aan mr. Beerman als grond voor een verlangen tot aftreden worden toegeschreven. Barbare ffloore werd aangereden Dr. Barbara Moore, de Britse diëtis te, die tracht in een recordtijd vau de Amerikaanse oostkust naar de Avestkust te lA'andelen, is maandag bij Terre Haute iu de staat Indiana door een auto aangereden. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. Mcviouav Moore liep op de midden berm a-an een snelverkeersAveg, te midden van een groep belangstellen den. toen zij onverivachts op de rij weg stapte en door een langzaam rijdende auto werd geschept. Zij klaagde over pijn in de rug en de enkel. Zij vertrok op 13 april uit San Francisco. Tengevolge van een verstuikte enkel en overmatige ver branding door de zon is zij enigszins op haar schema ten achter. Kon staking van Amerikaanse scenario schrijvers. xiie A'ijf maanden heeft ge duurd. is vrijdag geëindigd door een overeenkomst tussen de Amerikaanse schrijversbond en de grote filmmaat schappijen in Hollywood. In dc troonzaal van Windsor Castle zijn vier nieuwe ridders in de orde ran de Kousenband geïnstalleerd. De kleurrijke ceremonie werd o.m. bijge woond door koningin Elizabeth II van Engeland en prins Philip. Op de foto ziet men het koninklijk paar op weg naar de troonzaal. NA MOSKOUSE TIJD AAN DE MACHT Communistenleidster viel in 1952 in ongenade Anna Pauker, de voormalige vrouwelijke, communistische, minister van buitenlandse zaken van Roemenië, is een week gele den op 70-jarïge leeftijd overle den volgens dinsdag in Belgra do uit Roemenië aangekomen reizigers. Zij zou aan een hart aanval zijn gestorven. Haar dood is tot dusver niet in de Roemeense pers bekendge maakt, maar de berichten over baar dood, die in Boekarest de ronde doen, worden algemeen als waar aangenomen. Anna Pauker was minister van buitenlandse zaken en lid van bet „Politburo", totdat zij in 1952 in ongenade viel en een baantje kreeg bij een staatsuit geverij. Later werkte zij op een of ander regeringsbureau. nistische leiders van Roemenië en huar naam werd dikwijls genoemd in verband met haar onbuigzame po litiek. Haar grote politieke kans kwam, toen het Rode Leger in 1940 Bessarabië binnenviel. Zij zat toen een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens haar activiteit tegen de vei. ligheid van de Roemeense staat, doch de Russen zonden haar naar Moskou. Stalin merkte haar al spoedig op, voornamelijk als gevolg van haar vriendschap met de Franse commu nistische leider Maurice Thorez. In Moskou trad zij op als adviseur voor Roemeense zaken en hield zij radio- redevoeringen waarin zij haar land genoten opwekte het regiem van An- tonesco omver te wei pen. In het Ro de Leger zou zij de rang van majoor „Mabuhay Ike". (Leve lke). Met deze kreet werd president Eisenho wer dinsdagochtend uitbundig bij zijn aankomst in Manilla begroet. De hem bereide ontvangst was even geestdriftig als tijdens zijn bezoek aan India en Pakistan vorig jaar. Een menigte Aan meer dan een mil joen man had zich langs de tivaalf kilometer Aveg geschaard tussen het vliegveld en het paleis Malaeanang, waar Eisenhower en zijn gezelschap nu logeren. Speciaal in het centrum van Ma nilla stonden de belangstellenden, die slechts met moeite door de politie in bedwang werden gehouden, verschei dene rijen dik. Het publiek doorbrak verscheidene malen liet politiekordon en verdrong zich rondom de open auto, AVaarin Eisenhower en presi dent Garcia waren gezeten. Vanuit de gebouwen. langs de weg daalde een regen a-an confetti en ser pentines neer. Overal langs de \a'eg bevonden zich muziekkorpsen en zag men veelkleurige wimpels. De kinde-- - ren hadden vlaggetjes bij zich, met Een ander aspect is. dat terwijl de de begroetingswoorden „Mabuhay Uwe» Otvwea m het oude Iegeiplan van geli[ke kwaliteit werden geacht Alléén op het vliegveld, waar Eisen. Sf*e. howers toestel aan,twain, „rag iSbSl-'ïS^oSÜ.'ïïSS^S ..„en dan de achter de IJsel gele gen vierde divisie die daardoor meer een reserve karakter gaat krijgen. Heg. is de' bedoeling dat de Icger- reqrgfnisatïe. gebaard zal gaan met een nieuwe verdeling van de batal jons over de twee divisies. Ken uitvloeisel van de indienststel- ling Aaii enkele honderden tanks uit de mobilisatieniagazijneu is dat een nieuAV oefenterrein voor tanks-moet worden aangelegd, Aermoedelïjk op lie Veluwe ten koste van recreatie gebieden. Reorganisatie van de landmacht (Slot van pag. 1 die iu het Duitse en van het Britse leger in Duisland. Wel staat vast dat do sterkte in mankracht van de Ne. derlandse divisies door de reorgani satie belangrijk zal dalen. Hoe groot deze sterkte in do toekomst zal wor den vermochten ivij nog niet te A'or- nemeu. Men noemde deze verminde ring echter niet onbelangrijk. V er deling Een belangrijk aspect van de nieu we legerorganisatie is dat de tank's en het artilleristische geschut, dat op het ogenblik saat opgeslagen in tie mobilisatieniagazijneu en dat in de beslissende eerste fase van oorlog het front naar menselijke berekening niet zou kunnen bereiken, nu perma nent bij de troepen bestemd a'oor de eerste lijn zal worden gevoegd. lieden, die de leuzen in de lucht sta ken, gedroegen zich rustig. hébben bekleed en Roemeense krijgs gevangenen hebben gercerutcerd óm tegen de Duitsers te vechten. Na de oorlog In J944 trok zij met het Rode Leger Boekarest binnen. Toen de regerïng- Radescu in 1945 door een OAerheer- send communistische regering ivcrd vervangen, gaf Anna Pauker tie A'oor- kcur aan een leidende positie in de communistische partij boven een re geringsfunctie. In november 1947 Averd zij echter minister van buiten landse zaken. Twee jaar later ont brak zij op een vergadering van de „Kontlnform" in Hongarije en sinds dien namen de geruchten dat zij in ongenade zou zijn gevallen, toe. Het duurde echter nog tot mei 1952 aleer haar naam in de lijst van leden Aan het „Politburo" niet meer voorkAvam. De tegen haar gevoerde fluister campagne dijde uit tot openlijke beschuldigingen van rechtse en linkse „afwijkingen", door de vakverenigingen werd zij „contra revolutionair genoemd. In juli 1952 volgde haar ontslag als mi nister \ran buitenlandse zaken. De strijd om de macht was voor haar voorbij en zij werd geleide lijk aan van haar andere invloed rijke posten ontheven. Haar laat ste dagen bracht zij in afzonde ring en eenzaamheid door. In officiële kringen ts over dit nieu- Ave legerplan nog geen nieuws te ver krijgen. Men hult zich in zwijgen vermoedelijk omdat minister Visset- zijn plan eerst aan de Tweede Ka mer zal willen mededelen bij de be handeling van de defensie-nota,eind van deze maand of begin juli. Filmmagnaat Arthur Rank in Scheveningen bestolen De Engelse filmmagnaat J. Arthur Rank is tijdens een verblijf Aan en kele dagen in een hotel in ScheA-enin- gen bestolen. De dief bemachtigde het paspoort van de Engelsman en enkele geldswaardige papieren tot een totaal bedrag Aan 2500. Deze papieren waren Engelse reis- cheques, die vermoedelijk a*ooi* de dief niets waard zijn. De buit, die hij wel zal waarderen, is een hoeveelheid contanten ter waarde van enkele hon derden guldens, die de heer Rank eveneens werd ontstolen. Het Wereldgebeuren Gecangene Patrice Loemoemba behoort tot de kabinetsinformateurs die goed weten hoe een gevangenis er Aan binnen uit ziet. Wisselvallig was im mers het lot van deze leider der ex tremistische vleugel van de Nationale Kongolese Beweging, voordat hij tot deze opdracht werd geroepen, die on getwijfeld zal worden gevolgd door het bekleden van een der hoogste regeringsambten in de op 30 juni zelfstandig wordende Belgische Kon go. Tweemaal heeft hij moeten „brommen". Verscheidene jaren ge leden omdat hij ervan werd verdacht, als ambtenaar op het girokantoor te Stanleystad niet minder dan 120.000 Belgische franken tc hebben verduis terd, onder meer door valsheid in ge schrifte. Dit geld had hij nodig voor de nationalistische activiteiten van zijn beweging. Het kostte hem een vonnis van twee jaar dwangarbeid, waarvan hem later een deel werd kwijtgescholden. Zijn tweede kerke ring heeft hij evenmin geheel uitge zeten. De gevangenisstraf Avaartoe hij A-orig jaar november werd ver oordeeld wegens „opruiing" die tot de ongeregeldheden in Stanleystad had geleid, kromp van zes maanden in tot twee maanden: Loemoemba werd vrijgelaten om deel te nemen aan de historische Rondc-Tafel-Conferentie te Brussel, waar mede door Loe- ntoemba's retorische gaven en han digheid in het debat op stel en sprong werd besloten tot de afkondi ging van de onafhankelijkheid voor Kongo op 30 juni a.s. Een maand voor de aan Loemoemba verweten on geregeldheden in Stanleystad, dus in oktober 1959, had de minister voor Kongozaken August dc Schrijvér nog over een tennijn \'an vier jaar voor de zelfstandigwolding van Kongo ge sproken. Algemeen vraagt men zich nu af, of deze sprong niet in de lich ting van de afgrond der anarchie wordt ondernomen. Bij de aan de Belgen verweten zeldzaamheid van Kongolese academici en politiek ge schoolden, doet zich de moeilijkheid voor van de schijnbaar ongeremde ambities van de mannen, die bij het streven naar zelfstandigheid leiding gaven aan de Kongolezen en die door hun aanhangers op handen worden gedragen, zoals Loemoemba. In Loc- moemba's geval komt daar nog bij. dat zijn invloed zich niet tot het woongebied van een bepaalde stam beperkt, zijn grote „concurrent" Jo seph Kasavoeboc, „koning" \-an de Bakongo's in de belangrijke Beneden- Kongo, heeft in dit opzicht een han dicap. Loemoc-mba heeft, wijzend op de ..landelijke" verkiezingsresultaten, het premierschap en het president schap van de Kongo voor zich opge ëist: Kasavoeboe ën anderen hebben daarop geantwoord met het dreige ment, dat zij in de gebieden waar zij oppermachtig zijn eigen staten zul len oprichten, die in een federatie te verenigen zouden zijn. Het is nog de vraag, of Kasavoe boe van zijn federalisme zal te rugkomen indien Loemoemba (die bij de verkiezingen 37 van de 137 en daarmee de grootste portie parle mentszetels worn hem toch nog zou uitkiezen voor het presidentschap. Toch is zo niet voor de eenheid dan toch voor de saamhorigheid a-an de diverse stamverbanden die tezamen de Kongo vormen, te hopen dat Loe moemba serieus zijn bést doet om. zoals hij gisteren beloofde, een rege ring van nationale eenheid voor te dragen. Men kan zich afvragen of de gela denheid van de ambitieuze politici in clusief Loemoemba zelf. een mild kli maat schept voor redelijk overleg. Het lijkt erop, dat de man die eens gevangen zat achter Belgische tra lies _nu een gevangene is van zijn ei gen aspiraties en van die der andere Kongolese politici. Maar misschien zal hij zich ervan bewust zijn. dat een uiteenvallen van de Kongo tot een tegenslag in ontwikkeling zal lei den, vooral in de dan geïsoleerd ra kende gebieden „achter" dat van Ka- savoeboe's Bakongo's. Dat mag niet het toekomstbeeld van de Kongo worden. Als Loemoemba daarvan uitgaat, kunnen zijn wel sprekendheid en debatvaardigheid ook in gesprekken aan ronde en vier kante tafels met de andere mannen in wier handen het lot van de Kongo nu ligt. misschien nog tot onverwach te resultaten leiden. Uitzonderings toestand in Katanga Dc Belgische minister Ganshof van der Meerscli, die met Kon golese zaken is belast, heeft maandagavond Patrice Loe moemba, algemeen voorzitter van dc Kongolese Nationale be weging, een informatie-op dracht omtrent de mogelijk heid tot het vormen van een re gering gegeven. Loemoemba aanvaardde de opdracht en zal donderdag 1(> juni in de loop van de ochtend bij de minister verslag uitbrengen. In de provincie Katanga in Bel gisch Kongo is dinsdag de uitzon deringstoestand afgekondigd om te verhinderen, dat dit gebied zich voor de overdracht van de soeve reiniteit op 31 juni van Kongo zal afscheiden. Deze maatregel werd vooraf gegaan door een verkla ring van de Belgische minister vóór Kongo August do Schrijver, dat „de toestand in lvatauga ern stig Is". Loemoemba verklaarde dat de rege ringsformatie die hij zal voorstellen zal afhangen van de contacten die hij met de partijen zal hebben. Maar. zo zei hij, reeds nu beschik ik over een meerderheid. Ik zal die verrui men en het staat \rast dat ik donder dag een regeringsploeg zal kunnen voordragen. In antwoord op andere vragen onder, streepte hij dat hij zal trachten een regering van nationale eenheid voor te dragen. Hij deed een oproep tot eendracht en verzocht de Europea nen, vertrouwen te hebben en op hun Êost te blijven oals bekend kreeg de partij van Loemoemba bij de jongste verkiezin gen meer stemmen dan welke andere partij dan ook, hoewel geen meerder- Uit berichten uit Lcopoldstad blijkt verder, dat de Abako-partij de eis heeft gesteld,, dat haar leider Kasa voeboe de grootste rivaal van Loe moemba staatshoofd van Kongo zal worden. Wordt deze voorwaarde niet vervuld, dan zou de Abako niet aan een centrale Kongolese regering willen deelnemen. Wijziging basiswet Minister De Schrijver kondigde in Brussel aan, dat Katanga dinsdag avond om zes uur zijn onafhankelijk heid zou uitroepen en onmiddellijk tof. afscheiding Aan de Kongo zou overgaan, indien niet onmiddellijk de goedkeuring zou Avorden verkre gen A-oor een Avijziging Aan de op de Ronde-Tafel Conferentie in Brussel overeengekomen basisxAet voor Kon go. Deze eis was afkomstig van de Co- nakat, een separistische politieke be weging in de provincie, na moeilijk heden in de provinciale vergadering over de te volgen procedure bij de verkiezing van leden voor de toekom stige senaat van Kongo. De Belgische Kamercommissie voor Kongolese zaken keurde de Avijziging betreffende het quotum voor het ne men van beslissingen) na 't aanhoren a-an de uiteenzetting van minister De Schrijver goed. 0 Hen vervoersonderneiuer te Stoke-on- Trent (Engeland), William Smith, meent dat zijn zóón, die een paar dagen a'oor de verdwijning van de Britse kikvors- man, kapitein-luitenant-ter-zee Crabb vier jaar geleden in dc nabijheid a7an een Russische kruiser in Portsmouth, vermist raakte, in de Sowjet-Unle is. Hij had een foto gezien waarop Crabb zou staan in dc uniform van officier van de Russische vloot, samen met drie andere officieren. In één van deze drie meende hij zijn zoon t« herkennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3