PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REORGANISATIE BIJ DE LANDMACHT „Oplossing Algerije nog nooit zo nabij" Verkeer langs Zeeuwse wegen wordt in 1960 zeven dagen geteld de BILT INFANTERIE ZAL WORDEN UITGERUST MET PANTSERVOERTUIGEN VERLAMMINGSVERSCHIJNSELEN BIJ BRABANTS FABRIEKJE VERWACHT. 203e jaargang - no. 138 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct; W de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p kw.;'fr. p. p. f 725 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 juni '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vllsstngen Walstr 58-60 tel 2355 4 lijnen (b.b.g 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel 3841 Goes, Grote Markt 2. tel 4254 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zterlfczee. red tel 2425. adm. tel. 2094 Tanks en geschut uit magazijnen (Van onze Haagse redactie) Naar wij uit betrouwbare bronnen vernemen heeft de minister van defensie zijn goedkeuring gehecht aan een ingrijpende reor ganisatie van de Koninklijke Landmacht, die op 1 november aanstaande liaar beslag moet krijgen. Een van de belangrijkste wijzigingen is, dat de enkele jaren geleden ingevoerde onderver deling van de parate divisies in gevechtsgroepen van naar ge lang van de opdracht wisselende samenstelling zal worden af geschaft. De twee parate divisie^ worden elk onderverdeeld in twee vrij wel zelfstandige brigades, ieder bestaande uit een tankbataljon, twee infanteriebataljons, een verkenningscompagnie, een afde ling artillerie en enkele kleinere eenheden. Bovendien zal nog een vijfde brigade worden gevormd die in vredestijd wordt in gedeeld bij de eerste divisie, maar die bestemd is om in tijd van oorlog als een zelfstandige eenheid te kunnen opereren. barricades of door projectielen kapot zouden gaan, ze niet kunnen worden ingedrukt. Invoering van deze voer tuigen, die waarschijnlijk bij de Ne derlandse industrie vermoedelijk D.A.F. zullen worden gebouwd, zal de infateriebataljons van de di visies eindelijk de mobiliteit geven, die tot nu toe als een zeer ernstig tekort werd gevoeld. De reorganisatie van de Koninklijke Landmacht wordt begeleid door een reeds in de defensienota aangekon digd besluit om het aantal parate in fanteriebataljons van iedere divisie te verminderen teneinde de tot nu toe mobilisabele eenheden met zware wapens van de divisies paraat te ma ken. Opvoering vuurkracht Een van de voornaamste wijzigingen in het legerplan is, dat de infanterie bataljons van de divisies geleidelijk aan geheel zullen worden gemechani seerd. Zij zullen daartoe worden uit gerust met «en nieuw pantservoer tuig voor vervoer van infanteristen. Dit pantservoertuig dat niet op rups banden maar op wielen zal lopen, zal worden uitgerust met speciale tube- less banden, die van binnen zijn opge vuld met een soort celvormige stof waardoor zelfs als deze banden op Bakens en toeristenstroom De slagzin is juist gebleken: Zee land is vakantieland! Het toe risme vroeger voor velen een makkelijk-meegenomen bijverdienste is thans een factor, die in de eco nomie van Zeeland geducht meetelt. Directeur Oskamp van de Provincia le V.V.V. heel't vorige week een paar fretallen (met zes nullen!) genoemd: n 1959 besteedde de toerist in Zee land een bedrag van niet minder dan 43 miljoen, waarvan 25 miljoen uit het buitenland afkomstig was. Ter wijl voor de toekomst de verwach tingen nog hoger zijn..» Men zou met opgewektheid en vreugde van dit alles kennis nemen ware het niet, dat de ze toeristenmedaille een minder blin- kende keerzijde had. De Provinciale V.V.V. haalt vakkundig en enthou siast de mensen naar Zeeland, doch dat moet clan tevens betekenen, dat men aan Zeeuwse zijde overheid en particulier initiatief alles be hoort te doen om deze mensen zo goed mogelijk te ontvangen. De outillage van Zeeland-vakantieland moet im mers honderd procent zijn: een streek, die jaarlijks duizenden en nog1 eens duizenden toeristen ontvangt, dient in dit opzicht aan zeer hoge ei sen te voldoen. Primair op het gebied van huisvesting, secundair op aller lei andere terreinen: wegenonder- houd, evenementen etc. Die outillage nu is, dunkt ons, op dit ogenblik on voldoende. Er staan weliswaar enkele grote projecten op stapel (Veerse meer, Braakman), maar over het algemeen komt zowel het particu lier initiatief als het overheidsbeleid achter de feitelijke ontwikkeling aan. Voorbeelden: er is een enorme be langstelling voor de Deltawer ken en mede daarom wordt er gesproken over de stichting van een Deltacentrum in Zeeland, doch in feite staat het thans in Hellevoetsluis er bestaat een fraaie Zeeuwse mu seumfolder, maar de meeste musea kunnen in géén enkel opzicht een vergelijking met soortgelijke instel lingen elders weerstaan; voorts zijn er plaatsen met minimale ontspan ningsmogelijkheden voor de toei-ist bij slecht weer, om dan nog maar niet te spreken over gewenste voorzie ningen op kampeerterreinen, de be stratingen in sommige gemeenten, enzovoort. Wat derhalve in de eerste plaats nodig is in deze provincie is een duidelijk Zeeuws urgentie-pro gramma, dat gebaseerd is op optima le eisen, die net toerisme aan Zee land stelt. Men moet zich daarbij echter realise ren, dat deze eisen waarlijk niet alleen in de sfeer liggen van de ho- tellerie, kampeerterreinen etcetera. Zij liggen ook op het sociaal-culture le vlak: wat moet er gedaan wor- den voor de ontspanning van de toe rist, aan sport, toneel, voorlichting, Delta-informatie, voorts aan de op leiding van horeca-personeel, om slechts enkele zaken te noemen. In een dergelijk programma zou ook behandeld moeten worden de vraag hoe men tot een werkelijk Zeeuws toeristisch beleid kan komen, tot een duidelijke, intelligente (zo men wilwetenschappenjk-verantwoorde coördinatie van initiatieven en plan nen. De reactie op dit betoog kan mak kelijk worden voorspeld: hoe komen we aan het geld? Als men nagaat, dat een gemeente als Middelburg slechts tweeduizend gul den kan missen voor het werk van (Zie slot pag. 3 kol. 1) In liet nu te vervangen legerplan ontbreken in de parate sterkte van elk van de twee divisies een tank bataljon, een afdeling artillerie en een verkenningseskadron. Dat waren in de oude organisatie van de divisie mobilisabele eenheden, waarvan het militair personeel eerst bij mobilisa tie zou kunnen worden opgeroepen en men nam voor zeker aan, dat de divi sie in de eerste beslissende fase van een oorlog stellig niet over deze een heden de beschikking zou krijgen. Oefeningservaring had tot de conclu sie geleid dat de vraagstukken ver bonden aan opkomst, uitrusting en naar een front overbrengen van zul ke mobilisabele onderdelen praktisch onoplosbaar zonden blijken te zijn in een eerste oorlogsfase aangezien juist in deze onderdelen de grote vuurkracht van de divisies ligt, was dat een zeer sterke aantasting van de waarde van de Nederlandse divi sies. Thans Is dan ook het besluit geno men om deze essentiële onderdelen paraat te maken ten koste van het aantal infanteriebaaljons. In de nu te vervangen divisie-organisatie had elke divisie zeven infanteriebataljons. Dat aantal zal nu worden vermin derd tot vijf infanteriebataljons per divisie, waarvan er twee in elke bri gade komen. Een infanteriebataljon blijft in handen van de divisiecom mandant als reserve. Het nadeel van de vermindering in aantal van de in fanteriebataljons hoopt men goed te maken door hun mechanisatie waar door zij sneller en minder kwetsbaar worden. De samenstelling van de eenheden wordt daardoor meer aangepast aan (Zie slot pag. 3 kol. S) VERSLAGENHEID IN ST. MICHIELSGESTEL Helft van personeel thuis of in ziekenhuis (Van een onder verslaggevers) In St.-Michielgestel, een dorp van omstreeks 8000 inwoners, zes kilo meter ten zuiden van Den Bosch, heemst verslagenheid. In een van de twee industrietjes, die het dorp rijk is, is naar het schijnt een soort ver giftiging opgetreden, die reeds een twintigtal, doorgaans jonge niensen van hun gezondheid heeft beroofd. Verscheidene arbeiders van de leder- warenfabriek „Schiedam" zijn in het ziekenhuis opgenomen met verlam mingsverschijnselen. Anderen lopen na eeii verblijf van enkele weken in liet ziekenhuis moeizaam in beugels rond. Er bestaat geen verbittering jegens de directie van de fabriek. De fabriek is sinds enige dagen gesloten. De Schiedamse lederwarenfabriek is gevestigd in een vrij modem laag bedrijfspand aan de Hoogstraat 30 b. Het gebouw staat er zes jaar. Aan vankelijk was er een pantoffelfabriek in gevestigd en in juni van het vorig jaar vestigde de lederwarenfabriek Schiedam waarvan het hoofd kantoor in Tilburg staat er een af- De Gaulle in T.V.-rede Campagnekansen voor alle groepen In zijn dinsdagavond voor de Franse televisie uitgesproken rede, heeft president De Gaulle met betrekking tot Algerije een nieuwe stap voorwaarts gedaan door toe te zeggen dat de aan hangers van alle verschillende meningen, ook diegenen die voor een algehele onafhankelijkheid van Algerije zijn, zullen kunnen deelnemen aan de verkiezings campagne voor het bepalen van Algerije's toekomst, en aan de verkiezingen. Aan liet einde van zijn rede, die 24 minuten Iieeft geduurd en voorname lijk aan Frankrijks economische po litiek op lange termijn was gewijd, zei do generaal: „Nooit tevoren zijn wij dichter bij het bereiken van een wezenlijke oplossing in Algerije ge weest". Generaal De Gaulle deed een be roep op de leiders der Algerijnse opstandelingen om naar Parijs te komen, om gezamenlijk naar een eervol einde van de gevechten te zoeken, een regeling te treffen voor de bestemming der wapens, en de toekomst van de strijders te verzekeren. Zodra dit is ge schied, aldus de,generaal verder, zullen wij alles in netwerk stellen opdat het Algerijnse volk in een vreedzame atmosfeer zijn wensen tot uitdrukking kan brengen. De beslissing zal er een van het Al gerijnse volk alleen zijn". deling waar omstreeks 50 mannen en vrouwen een prettige werkkring von den. In het vroege voorjaar van 1960 begonnen de eerste meoilijkheden. Vrij snel na elkaar bleven leden van personeel thuis. Zij hadden maag klachten, voelden zich zwak en ellen dig en kregen plotseling moeilijkhe den met arm- en beenspieren. Na en kele passen waren zij doodmoe. Ze hieven maar zitten of op bed liggen. Verscheidenen werden naar het zie kenhuis overgebracht na in het dorp neergevallen te zijn. Diepgaand onderzoek Directeur Slok van de lederwaren fabriek te Tilburg zei ons: „We hebben de fabriek gesloten. Wat er in ons bedrijf in St.-Michielgestel nu plotseling gebeurd is vinden we bijzonder ernstig. Onze eigen me dische dienst, de arbeidsinspectie en het instituut voor T.N.O. stel len een diepgaand onderzoek in. Dit kan toch niet een toevallige omstandigheid zijn. Bijna de helft van het personeel is thans ziek. Alle arbeiders werkten in dezelfde ruimte. We doen onze uiterste best deze vijand van de gezond heid va,n ons personeel op te spo ren. Het T.N.O.rinstituut heeft tal van lüclitproeven genomen, maar ei' zijn nog geen positieve resul taten. De mensen die nog gezond zijn hebben we in ons hoofdbedrijf (400 man) in Tilburg tewerkge steld". Industriegif Het districtshoofd van de dienst der arbeidsinspectie in Breda, ir. Peeren, verklaarde desgevraagd: „Er was volgens onze dienst geen aanleiding voor het sluiten van de fabriek om „Maar ik ben. wat mij betreft, er ze ker van dat het volk een beslissing van het gezonde verstand zal nemen: het volbrengen; tezamen met Frank rijk en in samenwerking met de lan den der Franse gemeenschap, van de hervorming van Algerijns Algerije in een modem en broederlijk land", aldus de Franse president verder. Welvaart verdubbelen Het grootste deel van de rede van de Franse president was gewijd aan het geen de regering heeft gedaan en doet om Frankrijk op industrieel ge bied te moderniseren. „Wij moeten een grote industriële mogendheid worden of anders achteruitgaan". Do regeringsplannen voorzien in een jaarlijkse verhoging der koopkracht met vier procent. Dit betekent, aldus De Gaulle, dat, een catastrofe voor behouden, Frankrijk over vijfentwin tig jaar tweemaal zo welvarend zal zijn als thans. De Europese gemeen schappelijke markt zal dit tempo zelfs kunnen doen versnellen. juridische redenen. Ifet ligt bepaald niet aan de ruimte, het is een prima ingericht fabriekje. De ziektever schijnselen deden evenwel aan de be paalde giftige stoffen denken, die mogelijk bij de prodnktie zouden kunnen worden. Er zijn namelijk in- dustriegifteu, die ziekteverschijnselen als hier werden geconstateerd op wekken. De stof waar het hier om zou kunnen gaan (cn het is bepaald nog niet zeker dat wc bij het zoeken naar een industriegif op de goede weg zijn) is nog niet gevonden. Er wordt door de laboratoria van de ar beidsinspectie onder hoogspanning gewerkt en we hopen zeer spoedig re sultaat te boeken. Het kan echter even goed twee dagen aU twer» we ken duren". Langzaam beier zomerweer In de hogere luchtlagen is een M storing gepasseerd, waarin n H veel koude lucht voorkwam. Op 6 km hoogte bleef de tem- peratuur 30 graden Celsius. M Hierdoor kwamen er zowel bo- ff ff ven land alsook in het kustge- bied regen- en onweersbuien voor. In Vlissingen viel giste- f| ren overdag 6 mm neerslag. f§ Op enkele plaatsen werd ook ff §j hagel waargenomen en be- g droeg het aantal millimeters H meer dan 10. Een rug van ho- ff ff ge luchtdruk breidt zich nu van Engeland naar onze omgeving uit, zodat de buienkans verder H afneemt en het weer wat zo- Ij merser wordt. De wind draait geleidelijk naar zuidwest tot zuid en de middagtemperatu- fj ren kunnen ook iets hoger wor- M fj den. Een oceaandepressie stuwt zachtere oceaanlucht in de richting van zuidwest Enge- ff §1 land, hetgeen daar vandaag H met wat lichte regen gepaard ?aat. Dit zwakke regenfront kan donderdag onze omgeving ff j| bereiken, maar de temperatu- ff ren zullen in de tweede helft van deze week hoger zijn dan In de afgelopen IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIII IN GEHEEL EUROPA WORDT GETELD Op 10 juli tellingen langs de kuststrook Nadat nog geen twee weken ge leden de 13e algemene volkstel ling voor wat de 10 miljoen Ne derlandse burgers betreft, voor het belangrijkste deel gereed is gekomen, is op tweede pinkster dag een ander „legertje" tellers op pad getogen om het verkeer te tellen. In Zeeland waren het tientallen kantonniers van rijkswaterstaat, provinciale waterstaat, waterschappen en wegschappen, die op verschil lende punten op de rijks-, pro- viliciale en tertiaire wegen de voorbijronkende auto's, moto ren, brommers, fietsen, een paar voetgangers ,en soms een enkele koe op de telpapieren vastlegden. Overigens duurt de teloperatie voor het verkeer heel wat langer dan de volkstel ling: gedurende 7 dagen van een jaar voor Zeeland van april 1960-april 1961 die verdeeld zijn over verschillende maan den en de dagen van één hele week vormen, zal er geteld wor den met het doel een overzicht te krijgen hoe het verkeer sinds de vorige telling in 1955 is toe genomen. In 1955 telde alleen rijkswaterstaat, maar voor deze volgende telling heeft liet ministerie van verkeer en waterstaat aan provinciale water staat, waterschappen en wegschap pen verzocht om de provinciale-, ter tiaire- en belangrijke landbouwwe- gen zelf te tellen. Nederland is daar bij verdeeld in 8 districten en daar van vormt Zeeland met West-Bra bant en Zuid-Holland het laatste rayon. Ook in Europa Niet alleen in Nederland wordt er echter geteld. In heel Europa staan de tellers langs de wegen en hun ge gevens komen terecht bij de trans portcommissie van de economische commissie voor Europa, die bijzonde re belangstelling aan de dag legt voor de zogenaamde E-wegen, de verkeersaders dwars door Europa. Do commissie zal haar bevindingen, evenals dat voor de rijks- en provin ciale wegen in Nederland gebeurt, vastleggen in een rapport. In Zeeland is al geteld op vrijdag 22 opril, woensdag 11 mei en maandag f» juni (tweede pinksterdag), en er wordt nog geteld op zondag 10 juli. donderdag 11 augustus, dinsdag 20 september en zaterdag 1 oktober. En om het jaar vol te maken wordt er voorts geteld op één dag in de maan den november 1960 tot en met maart 1961. Van de eerste twee teldagen in 1960 heeft ir. C. Koning, hoofdingenieur van provinciale waterstaat, ons en kele resultaten verteld. De tellers op de Nieuwe Vlissingseweg registreer- 4315 auto's. Gedurende de in 1955 werden er gemiddeld per werkdag 3080 auto's geteld en gemid deld per weekdag (plus de zondag) 3100. Brommers en fietsen In 1955 snorden er zo gemiddeld 728 brommers per werkdag en 703 per weekdag aan de tellers tussen Vlis singen en Middelburg voorbij. Op 22 april j.l. waren dat er 953 én op 11 mei 1088 brommers. Het aantal ge registreerde fietsers bedroeg in 1955 respectievelijk 2612 en 2484 en op 22 april en 11 mei respectievelijk 1781 en 1625. Een bewijs dus wel, dat het aantal fietsen vermindert en het aan tal bromfietsen, evenals bet gemoto- (Zie slot pag. 2 kol. 3) De aankomst van president Eisenho wer op de vliegbasis Elmendorf ra Alaska: twee kleine Eskimo-meisjes begroetten de president met bloemen een grote dag in het leven van kleine meiskes! Duitsers komen aardappels halen Een zeer groot aantal mannen, vrou wen en kinderen is dinsdag uit Duitsland Nederland binnengeko men om aardappelen te kopen die in West-Duitsland bijna tweemaal zo duut zijn als aan deze zijde van de grens. Trams dichtbij de grens waren over vol en toen de Duitsers met hun aardappelen terugkeerden, ston den zijn in lange rijen bij de dou anekantoren. Voor hun aardappe len moeten de Duitsers drie pfen nig, nog geen drie cent, aan in voerrechten per kilogram betalen. De Westduitse douane heeft bepaald dat elk gezin maar tien kilogram uit Nederland mag meenemen maar om deze beperkende maat regel te ontduiken, stelden de le den van vele gezinnen zich op verschillende punten in de rij op. Door de grote aantallen mensen konden de douanebeambten de fa milierelaties in de lange rij' niet meer uit elkaar houden. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van 7 uur: gisteravond Den Helder, halt bewolkt 16 gr. Ypenburg, half bewolkt 17 gr. Vlissingen, licht bewolkt 16 gr. Eelde. regenbui 19 gr. De Bilt. onweer 17 gr. Twente, licht bewolkt 17 gr. Eindhoven, halt bewolkt 18 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 16 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 20 gr. Stockholm, half bewolkt 20 gr. Oslo, half bewolkt 17 gr. Kopenhagen, half bewolkt 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 14 gr. Londen, regenbul 17 gr. Amsterdam, licht bewolkt 18 gr. Brussel, zwaar bewolkt 17 gr. Luxemburg, licht bewolkt 16 gr. Parijs, half bewolkt 19 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 20 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 21 gr. Nice, zwaar bewolkt 23 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 19 gr. Mllnchen, zwaar bewolkt 14 gr. Zürich, geheel bewolkt 16 gr. Genève, zwaar bewolkt 19 gr. Locamo, onweer 22 gr. MINDER BUHG Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke lot matige wind tussen zuid en west. Iets hogere middagtemperaturen. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag perioden van zonnig strand weer en slechts een' kleine kans op een bui. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Tempera tuur in de middag 17 a 18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: in de komende dagen wat aangena mer strandweer met hogere middag- temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1