De klein-fruitcultuur neemt in Zeeland belangrijke plaats in Nieuwe veiling Goes eind 1960 gereed NIEUWE GEREF. ULO IN MIDDELBURG MET 9 LOKALEN STADIONIN VLISSINGEN PRISMA WOENSDAG 15 JUNI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CM 6.100.147.6? Cclve -"tap "vocrr duübel-leldcear eten. Gasten? Trakteer dan cm op dunne, kor siloze sneetjes brood met bv. een rolletje worst of een sardientje en - om het dubbeldekker te maken - Calvé Mayonaise LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zo'n idee om Uw gasten eens extra te rerwcnnen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbeldekker. Doe Uzelf Uw eters een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing met Calvé Mayonaise en., schrijf die aan Calvé. Dan krijgt U als Uw idee bruikbaar is een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbcl-lekker idee per briefkaart aan Calvc, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor l juli 1960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Caivé. Maak. eir méét-vgan. met Calvé f Stuur vandaag nog Uw idee in! VOORBEELDBEDRIJF VOOR OMGEVING Raad Ouwerkerk sprak over gevaarlijke bochten De raad van Ouwerkerk heeft een aantal subsidieverzoeken behandeld. Zo zal een 'bijdrage van f 10 worden verleend aan de rundveekeuring 1960 en eenzelfde bedrag voor de fokdag te Zierikzee. Afgewezen werden de subsidieverzoeken van de prot. chris telijke stichting voor maatschappe lijk werk en van de Centrale Katho lieke Militaire Tehuizen. Met betrekking: tot de eigendom van het dorpsplein zal worden overge daan tot scheiding en deling tussen Ie Nederlandse hervormde kerk en de gemeente, met de restrictie dat het onderhoud van de grond buiten de kerk aan de gemeente voorbehou den blijft. Voor de algemene huur verhoging per 1 april komen in de gemeente vijf complexen woningen m aanmerking. B. en W. van Ouwerkerk waren van mening, dat de sloop van de oude school op 27 augustus haar beslag moet hebben gekregen. Aan de pro vinciale waterstaat is advies ge vraagd voor beveiligingsmaatregelen voor het sloopbedrijf te Vianen. Tenslotte ontspon zich tijdens deze raadsvergadering nog een discussie over enkele gevaarlijke kruisingen in het dorp en de mogelijkheid daar al of niet verkeersborden te plaatsen. B. en W. zullen zich nog over een en ander beraden. Middelburgs muziekkorps geeft Molenwaterconcert Vrijdagavond a.s. zal het Middel burgs Muziekkorps in de muziektent op net Molenwater een concert ge ven. Het programma, dat om acht uur begint staat onder leiding van de heer C. M. Hariot. Uitgevoerd wordt: 1. On the quarterdeck, mars van K. J. Alfond, 2. La dame de Pique, ou verture van F. v. Suppé (arr. Rogis- ter), 3. Au golfe de Napels, wals van A. La Cuardia (arr. E. Larue), 4. Der Rose Hochzeitszug van L. Jes- sel, 5. Suite oriëntale van F. Popy: a. Les Bayadères; b. Au bord du Gau ge; c. Les Almées; d. Patrouille, 6. Manoeuvre mars van P. A. Stenz. 7. Sons of the brave, mars van T. Bid- good, 8. Ie Strausswalsen Potpourri van J. Maas, 9. The student Prince van S. Romberg (arr. C. M. Melle- ma), 10. With sword and lance van H. Starke. Collecte De te Wemeldinge gehouden collecte'- voor het Nederlandsche Roode Kruis heeft 593,03 opgebracht. HOEK SPORTLAAN-NASSAULAAN Wachten is nog op rijksgoedkeuring De plannen voor de bouw van een nieuwe geref. uloschool door de Vereniging voor Gereformeerd on derwijs te Middelburg zijn in een gevorderd stadium. Deze school, ontworpen door het architectenbu reau Rothuizen en 't Hooft, is ge projecteerd op de hoek Sportlaan- Nassaulaan. Op de kortgeleden gehouden jaarvergadering van de Vereniging voor Gereformeerd on derwijs kon voorzitter J. K. Voogd over deze nieuwbouwplannen de Geslaagden M.M.S. van het lyceum in Hulst Alle kandidaten voor het eindexa men middelbare meisjesschool aan het Jansenius lyceum te Hulst, heb ben dinsdag het einddiploma be haald. De namen van de geslaagden zijn: I. E. O. Baert, St.-Jansteen; E. M. J. v. cl. Velde, St.-Jansteen; Th. R. M. Verwilghen, St.-Jansteen (met lof)L. Ch. N. Castecis, Axel-; M. A. H. Zoliïanat, Axel; J. C. M. de Clerck, Vogelwaarde; M. F. M. Fricot, Hulst; E. C. M. Geerards, Koewacht; T. A. P. Hamerlinck, Ter- neuzen; A. C. de Mul. Temeuzen; A. W. M. v. cl. Poel, Terneuzen; L. Ch. B. Thomaes, Terneuzen; J. J. Tjallema, Terneuzen; L. M. Voer man. Sas van Gent; M. L. M. de Waal, Lamswaarde. Gaszinker zal donderdag hersteld zijn De gaszinker van het Nederlands staafsgasbedrijf, die van Baarland af door de Westerschelde naar Zeeuwsch Vlaanderen loopt en onlangs door een ten anker komend zeeschip werd beschadigd, zal a.s. donderdag her steld zijn. Hiertoe zal het bergings bedrijf 'Kauffeld uit Rotterdam de zinker boven water halen en deze na herstelling weer op de oorspronkelij ke plaats terugleggen. Aan de Nieuwe Markt te Vlissingen is men deze week begonnen met de werkzaamheden die dit terrein moeteu veranderen in een „sta dion", waarin de fees telijkheden bij het 70- jarig bestaan van do koninklijke harmonie „Ons Genoegen" in de week van 9 tot 16 juli zich voor een groot deel zullen afspelen. Werk lieden zijn sinds maan dag bezig het terrein te egaliseren en het met tegels te „bekleden". Ook is een graafma chine ingeschakeld om bij de egalisatiewerk zaamheden „een handje te helpen". In de avonduren dragen de leden van „Ons Genoe gen" hun steentje bij aan de voorbereidingen tot de feestelijkheden. Het tegelplein krijgt in totaal een opper vlakte van 2800 m,2. Het is 80 mêter lang en 35 meter breed. Daarnaast zullen tri bunes worden gebouwd, die plaats bieden aan 7500 bezoekers. Het ligt in de bedoe ling*. Jat dit tegelpla- teair na de jubileumvie ring van „Ons Genoe gen" voorlopig blijft gehandhaafd. Met opzet heeft de gemeente Vlis singen voor de betege ling van het plein te gels met een kleine veilingkant gekozen hierdoor is het terrein bijzonder geschikt als rolschaatsbaan, terwijl er verder diverse an dere spelen op georga niseerd kunnen worden. (Foto P.Z.C.) verblijdende mededeling doen, dat het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen een urgen- tieverklaring had afgegeven voor de bouw van een achtklassige ulo school. Op veraoek van de vereniging werd echter toestemming verleend het aantal lokalen uit te breiden tot negen, zodat men in de nieuwe school de beschikking zal krijgen over zeven leslokalen, een natuuv- kundelokaal en een groot over blijflokaal. De school bestaat uit een lange vleugel aan de Sport- laan met haaks hierop, evenwijdig aan de Nassaulaan, een vleugel met onder andere de hoofdingang, een leerkrachtenkamer en een lea rner voor het hoofd der school. Haaks op deze vleugel worden het overblijflokaal en een natuurkun- delokaal gebouwd. In de vleugel aan de Sportlaan, die ruim 65 me ter lang wordt, komen de zeven leslokalen. Deze zijn aan de zuid zijde geprojecteerd met uitzicht op een grote speelplaats. Aan de kant van de Sportlaan komt in* deze vleugel een grote gang met toiletgroepen. Het haaks op deze vleugel staande gedeelte, evenwij dig aan de Nassaulaan, wordt ruim 14 meter lang. Rondom het gebouw, dat geen verdiepingen heeft, is een groenbeplantiiig ge dacht. zodat de school helemaal verscholen komt te liggen. Het voordeel hiervan is, dat men in de leslokalen weinig hinder zal on dervinden van het verkeer. Bovendien zullen voor de vleu gel, evenwijdig aan de Nassau laan, nog woningen worden ge bouwd. De ïngaug van het ge bouw is geprojecteerd aan het schoolterrein aan de Rozen dwarsstraat. Naast het speel terrein komt hier nog een sportveldje van zeer bescheiden afmeting. Op het ogenblik wordt de school bcstedïngs- klaar gemaakt. Het wachten is dan nog op de rijksgoedkeu ring. Gunstige plaats In het jaarverslag van de Vereni ging voor Gereformeerd onderwijs te Middelburg schreef secretaris A. Meinema naar aanleiding van deze nieuwbouwplannen, dat de plaats van de school in verband met het streekschoolkarakter van de ulo vrij gunstig is. Jammer noemde de secretaris in het ver slag echter, dat op het verzoek van het bestuur van de vereniging tevens een gymnastieklokaal te mogen bouwen geen goedkeuring was verkregen. Officieel ban een dergelijk lokaal pas worden ge bouwd als er tien andere lokalen benodigd zijn, terwijl het gemeen tebestuur zich op het standpunt stelt, dat centraal gelegen, afzon derlijke gymnastieklokalen voor Middelburg ideaal zijn. aldus het verslag. Hierin werd verder opge merkt. dat het nog wel enige tijd zal duren vóór het gebouw aan de Sportlaan verrezen is, maar het begin is er. In proeftuin te Kapelle wordt veel geëxperimenteerd met vruchten Het kleinfruit neemt in Zeeland een belangrijke plaats in. In het centrum van deze cultuur, Kapelle-Biezelinge, ligt de proeftuin van de klein fruit teelt, waar dinsdagmiddag een aantal vertegenwoordigers van de pers werd ontvangen. Ir. B. Roelofsen, onderzoeker voor het kleinfruit bij het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond, gaf een uiteenzetting over het onderzoek op het gebied van het kleinfruit. In de twee ha metende proeftuin worden allerlei proeven genomen, die er enerzijds op zijn ge richt de ontwikkeling in de fruitteelt steeds een stap voor te blijven en anderzijds een demonstratie betekenen van hoe het wel moet. Een voor beeldbedrijf dus A'oor de omgeving. Het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond is'in Wilhelminadorp gevestigd. De grond is daar echter niet geschikt voor het kleinfruit, zo dat de onderzoekers ook een „tuin" hebban ingericht in het centrum van de kleïnfruitcultuui', Kapelle-Bieze linge. Zowel in het binnen- als in het buitenland heeft de Zeeuwse proef tuin een goede naam. Jaarlijks ko men rond 1500 bezoekers, die tal van nationaliteiten vertegenwoordigen. In de proeftuin worden proeven geno men met alle kleine fruitsoorten, uit gezonderd de kruisbessen. Deze bes sen vormen een verdwijnende cultuur, vertelde ons ir. Roelofsen. Er is vrij wel geen winst mee te behalen, om welke reden steeds minder kruisbes sen worden geteeld. Rode bes Met de journalisten maakte ïr. Roe lofsen een wandeling door de proef tuin, waarbij de verschillende proe ven in ogenschouw werden genomen. Er waren bijvoorbeeld verschillende proeven met de rode bes. Naast de bekende struilcvorm zag men draad teelt, die zoals de proeven tot nu toe hebben uitgewezen meer en betere produkten kan geven. Eind juni kans op een zomerse periode (Van onze weerkundige M M medewerker) H Eind mei zijn wij bij ons be- M H zoek aan de „Dcutscher Wet- ee terdienst", het Duitse weersta- tion to Offenbach a/d Main =j H met dr. Dïnïes, do leider van ile afdeling-, die zich bezig houdt met weersverwachtingen j= op langere termijn, overeenge- §1 komen dat wij ook voor Ne- H [Ierland een maandelijkse ver- wachting zullen krijgen, die M wij bij wijze van proef zullen H plaatsen. Deze afspraak was niet tijdig genoeg meer om voor juni een op Nederland afgestemde ver- wachting te geven. De eerste maandverwachting voor ons gebied hopen wij eind H juni, bestemd voor de hooi- maand juli, te kunnen geven. H In grote trekken zal de voor- ee spelling die voor Duitsland geldt overeenstemmen met de voor Nederland afgestemde m maandverwachting. Vanzelf. sprekend zijn wij, evenals me- nig belanghebbende lezer, zeer benieuwd naar 'het resultaat H van de maandverwachtingen, die voor Duitsland, wat de tem- m peratuur betreft, verleden jaar voor ruim 80% geslaagd moch- ten worden genoemd en wat de neerslag betreft voor ruim 1 75%. De Dnitse verwachting voor H juni (bestemd voor Duitsland) luidde: De gemiddelde tempe- ratuur van juni normaal of iets onder normaal. De necr- M gemiddeld over heel Duits- land iets onder normaal. In de laatste decade (20 tot 30 juni) enkele dagen met mooi en warm zomerweer. H Ten overvloede vermelden wij nog dat deze verwachtingen s langs wetensehapelijkc weg zijn verkregen en verstrekt worden door het officiële Duit- li se weerinstituut, dat kan wor- den vergeleken met ons K.N. M.I. te De Bilt. Een vergelijk met „voorspellingen" zoal? en- kele almanakken deze voor een heel jaar geven, gaat niet op. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op het ogenblik geniet de teelt van rode bessen veel belangstelling in Zeeland. In de proeftuin worden dan ook diverse nieuwe rassen be proefd, waarvan de Rondom en Maarse's Prominent beloften in houden voor de toekomst. Overi gens komen in de rode bessen nog al wat zieke planten voor, zodat de onderzoekers ook tegen de verwek kers van de ziekte ten strijde moe ten trekken. (Advertentie) Geslaagd... maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman: uw eigen horloger. het goede Ankerhorloge PRISMA JUNIOR vanaf 49.75 Wat bramen betreft begint Zeeland zo langzamerhand het belangrijkste gebied te worden in Nederland. De Bommelerwaard, ëertijds dé bramen- streek van Nederland, boet meer en meer aan belangrijkheid in. In de tuin wordt een cultuurproef genomen met het meest gangbare ras, Hima laya. De bramenteelt in Zeeland is vrijwel volmaakt. Opbrengsten van 25.000 kg per ha zijn al geen zeld zaamheid meer. En wat meer zegt: een geldelijke opbrengst van f 200, per are is niet te versmaden. Overigens is er één nadeel aan de bramen verbonden. De stekelige doornen maken het plukken niet gemakkelijk. Daarnaast kent men echter ook de doornloze braam, die ook in de Kapelse proeftuin is te vinden, maar ir. Roelofsen vindt deze vrucht in*alle opzichten de mindere van de Himalaya. Frambozen De frambozen beslaan een belangrijk deel van het areaal in de proeftuin. De framboos is een vrucht, die veel water kan gebruiken en hoe vaak de Nederlanders in de zomer ook mogen mopperen over bet weer, voor de framboos kan het bij wijze van spre ken niet genoeg regenen. In de tuin wordt daarom een beregeningsproef gedaan. Erg kostbaar, want men moet daarvoor leidingwater gebrui ken. Het grond- en slootwater is voor dit doel niet geschikt, omdat het te brak is. Misschien zal de af sluiting van de zeegaten hier uit komst brengen. De resultaten van de beregeningsproef zijn een produktie- verhoging van ongeveer 20 Verreweg het belangrijkste in de proeftuin zijn de proeven met aard beien. Vrijwel alle gangbare i-as- sen, maar ook oude en onbekende nieuwe sommige uit Amerika, Engeland en Schotland kan men er vinden. Rassenproeven worden genomen, er is een zaailingentest- v.eld, een beregeningsproef en een grondontsmettingsproef. De resultaten van de proeven wor den nauwkeurig opgetekend, want vergelijkingsmateriaal is bepaald be langrijk voor de onderzoekers. Trou wens ook voor de bezoekers aan de tuin, die „ten geleide" een keurig stencil meekrijgen, waarin alle proe ven worden genoemd en toegelicht. In de middaguren kan men altijd in de proeftuin terecht. VERGADERING IN „SCHUTTERSHOF" Conlributie van f 1,- tot f 10,- verhoogd De bouw van de nieuwe veiling te Goes, die op een terrein over de spoorlijn verrijst, verloopt bijzonder vlot. De verwachting is, dat het gebouw omstreeks de jaarwisseling gereed zal zijn. Dit deelde de voorzitter van de veilingvereniging „Zuid-Beve land" te Goes de heer J. Q. C. Lenshoek mede tijdens de dins dagmorgen in „Het Schutters hof" gehouden algemene leden vergadering. De voorzitter toonde zicli in zijn openingsredetevreden over de re sultaten in het afgelopen jaar, zowel voor de fruitteelt in zijn geheel als voor de veiling in Goes. Er was een De nieuwe veiling in Goes in aan bouw. Het nieuwe gebouw zal ver moedelijk rond de jaarwisseling ge reed zijn. (Foto P.Z.C.) fc behoorlijke opbrengst en de prijzen vielen niet tegen, aldus spreker. De koelhuizen waren vrijwel het gehe le seizoen vol met fruit. Momenteel worden in de koelhuizen sinaasappe len bewaard. Voor 1960 verwachtte de heer Lens hoek een redelijke oogst. De nacht vorst heeft evenwel nogal wat scha de veroorzaakt. De kruisbessen zijn dit jaar erg tegengevallen, evenals de zwarte en de rode bessen. Ook voor de telers van aardbeien is 19-50 beslist geen best jaar. In de appel en perensector zal de oogst plaatse lijk verschillend zijn. De verschillende agendapunten werden vlot afgewerkt. De ba lans- en vcrlïesrekehing sloot op een bedrag van 648.744,30 met een batig saldo van 1.114,46. Dank zij de gunstige resultaten kon weer een flink bedrag wor den afgesclireven. Het jaarver slag van de veiling, dat voor de eerste maal tevoren aan de leden was toegezonden, werd na toe lichting door de directeur zon der op- of aanmerkingen goed- L'keurd. De aftredende bestuurs- iden de heren J. Krijger. *A. J. d. Linde, J. J. Lmdenbergh ir. J. Minderhoud werden her kozen. Tarieven De tarieven weiden als volgt vastge steld: veilingprovisie voor ter vei ling aangevoerd produkt. leden 5% en gasten 7% en voor buiten het ter rein verhandeld produkt de leden en de gasten respectievelijk 3 en 5 pro cent; materiaalhuur: kisten 6 cent per weelc, bushels en kratten 3 cent per week, koellonen: voor appels en peren per kg. netto: voor leden, ge wone bewaring de eerste maand 3 cent en iedere maand langer 1 cent, voor niet-leden, gewone bewaring de eerste maand 3 cent en iedere maand langer 1,3 cent, en gasbewaring de eerste maand 5 cent en iedere maand langer 1 cent tot een rrtaximum van tien cent, sorteerlonenvoor appels en peren 2.2 cent per kg. Na enige discussie werd met 117 te gen 17 stemmen besloten de contri butie van 1 tot 10 per jaar te verhogen. Het is thans niet meer no dig zegelkosten in rekening te bren gen. hetgeen een belangrijke verlich ting betekent voor de administratie. Machtiging werd verleend tot aan koop van 25.000 standaardkisten en tot het aangaan van een rekening- courant-krediet van 500.000 bij de coöperatieve boerenleenbank te Goes. De vergadering werd bijgewoond door de directeur en adjunct-direc teur. de heren S. G. Nootetoom en W. G. M. de Valk, alsmede de rijks- tuinbouwconsulent ir. J. J. van Hen- nik en drs. J. Dijkgraaf van het L.C.C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13