VREDESTEIN Nieuwe werkplaats in Goes voor minder-valide arbeiders 3.mn Zeeuwse Almanak VADERDAG? - BIJSTANDDAG! M BIJSTAND-LOTEN MAGAZIJNMEESTER FRANCKE KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 14 JUNI 1960 DOOR STAATSSECRETARIS B. ROOLVINK Honderd gehandicapten werken in fraai en doelmatig gebouw Staatssecretaris B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft maandagmiddag in Goes de nieuwe werkplaats voor minder valide arbeiders van de stichting centrale werkplaats „De Bèvelanden" officieel geopend. Hij deed dat na het uitspreken van een rede, waarin hij wees op het feit, dat de werkplaats zeven jaar geleden is. gestart met ééii man in het „dodenhuisje" van het manhuis en thans in een fraai, nieuw en doelmatig ingericht gebouw is ondergebracht met ongeveer honderd arbeidskrachten. Op het gebied van de voorzieningen voor de gehandicap ten komt Zeeland met zeven werkplaatsen, waaronder verschillende in do laatste jaren gebouwd, beslist niet ten achter bij andere delen van het land, merkte de heer Roolvink op. Met de ingebruikneming van het ge bouw zag hij ook een nieuwe stap in de richting van sociale zekerheid voor ieder. Zo langzamerhand nadert de sociale zekerheid in ons land zijn voltooiing, aldus verklaarde de staatssecretaris." De nieuwe werkplaats voor de min der-valide arbeiders en arbeidsters is verrezen in de „industriewijk" van Goes, de Zuidviietstraat. Hét vloer oppervlak is ongeveer 1600 vierkante meter. De nieuwe werkplaats is be rekend op een 150-tal geplaatsten. Het gebouw, dat ontworpen is door de directeur van gemeentewerken te Goes, de heer J. Oranje, is bijzonder praktisch ingedeeld. Ook aan kleur en vormgeving is veel aandacht be steed, zodat het geheel zowel van binnen als van buiten een fraaie indruk maakt. Bij het opstellen van de plannen heeft men ook rekening gehouden met een eventuele uitbrei ding in de toekomst. Achter de werk plaats is nog een terrein beschik baar van circa 2500 vierkante meter. Op 1 mei j.l. bedroeg het aantal ge plaatsten 93, onder wie 79 mannen en 14 vrouwen. Zij werken in ver schillende afdelingen, namelijk boek binderij, mandenmakerij, timmeraf- deling, montageafdeling, pitrietafde- ling;, mattenmakerij en zakkenstop- pcrij. De bouwkosten van dit voor de beide Bevelanden Zo belangrijke project bedroegen rond f 350.000. In het project werden o.m. ver schillende bouwmaterialen ver werkt, afkomstig van een twintig tal gesloopte woningen. Deze me dedeling deed mr. H. B. Bouwman, voorzitter van het bestuur van de werkplaats, tijdens de bijeen komst van de genodigden in de fraaie kantine van de nieuwe werkplaats. De heer Bouwmap herinnerde er in zijn toespraak aan, dat de exploi tatie enhet beheer van de werk plaats steunen op een gemeenschap pelijke regeling van de gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland. Op 5 oktober 1953 startte de werkplaats in een gebouwtje van het manhuis aan de Zusterstraat, verhuisde later naar een onbewoonbaar verklaarde woning in de Voorstad en vervolgens naar een onderkomen van de ge meentelijke reinigingsdienst aan de Westhavendijk. Hier verrees in 1954 een stenen werkplaats, die was bere kend op een' aantal gehandicapten van veertig. Hoewel deze werkplaats in 1956 en 1957 tweemaal is uitge breid, kwam men toch nog ruimte tekort. Toen zijn plannen opgezet voor een .nieuwe werkplaats, die gis termiddag officieel in gebruik is. ge nomen. Er blijft weinig meer te wensen over, zei mr. Bouwman. Hij was evenwel van oordeel, als het werk in het nieu we geboüw goed tot zijn recht moet komen, men zich ook zal moeten verdiepen in de vraag welk werk het meest geschikt is voor de gehandi capten. Noodzakelijk achtte hij een geregelde controle door een arts. Sociale zekerheid Burgemeester A. Schuit van Kortge- ne deelde daarop mede, dat de 26 samenwerkende gemeenten een muurschildering voor de kantine gemaakt door de Zeeuwse kunste naar A. Minderhoud hadden ge schonken. Deze muurschildering, voorstellende Adam en Eva in het paradijs, werd onthuld door de staatssecretaris, die daarmee tevens de officiële opening van het gebouw verrichtte. Hij verrichtte deze daad pas, nadat hij zijn openingsspeech had gehouden. De heer Roolvink gaf daarin eerst een korte schets van de zoals hij het noemde „merkwaardi ge geschiedenis" van de werkplaats. Hij noemde het zeer belangrijk iets voor de gehandicapten te kun nen doen. In het verleden is een belangrijk stuk sociale zekerheid tot stand gekomen, maar de min- der-vallden zijn er aanvankelijk slecht afgekomen. Gelukkig komt daarin de laatste jaren verande ring, aldus de staatssecretaris. Dit gebouw is een getuigenis van onze maatschappelijke verantwoorde- lijkheid, aldus spreker. Hij wees zijn gelioort voorts op het belans* van een geregelde werkkring, voor lichamelijk of geeste lijk gehandicapten. Vroeger genoten zij steun, nu verdienen l ze hun eigen VAN TOT HULPVAARDIG De kantoorhouder van de P.T.T. te 's Heer Arendskerke staat bekend als een hulpvaardig mens. Dat kwam onder meer tot uiting toen hij zich bij zijn komst in 's Heer Arendskerke bereid verklaarde buiten de kantoor uren voor dringende boodschappen of spoedgevallen altijd klaar te staan. Van deze gelegenheid is door de men sen uit 's Heer Arendskerke een ge bruik gemaakt, dat er tenslotte toe heeft geleid dat de P.T.T.-man het in zijn vrije tijd haast even druk heeft als in zijn kantooruren. Om aan deze ongewone gang van za ken een einde te maken heeft de kan toorhouder nu door een „proclamatie" aan het loket zijn klantenkring mee gedeeld dat hij voortaan weer gaarne over zijn vrije tijd wil beschikken, zodat de „klandizie" zich zal moeten richten naar de vastgestelde kantoor uren. Niettemin verklaart hij zich voor werkelijke noodgevallen nog steeds bereid diensten te verlenen, ongeacht het uur van de dag. Deze verandering in de dienstverlening BRIGADIER „Melk is goed voor elk", riepen onze 'ouders ai in de vooroorlogse jaren cn legio waren de in omloop zijnde, pedagogisch verantwoorde melkbe kers, waar deze stimulerende slagzin als randschrift op was aangebracht. In hoeverre wij dank zij deze slagzin een generatie van melkdrinkers zijn geworden, vermogen wij niet te be oordelen, maar wel staat vast dat de melkpropagandisten nog steeds ac tief zijn. Het vertrouwde melk is goed-voor elk" heeft plaats moeten 'maken voor een complete actie, waarin M(elk)-brigadiers tvorden ge vormd, die men trots als pauwen in advertenties gefotografeerd ziet,- in gezelschap van erkende, vanzelfspre kend ook melkd.rinkende, flinke ke rels. Of dank zij de melk tot grootse prestaties gekomen vrouwen. Als jij je melk niet opdrinkt, wordt je nooit geen- M-brigadiertje", sprak die Vlissingse vader dan ook tot zijn driejarige dochter Désiré, die hal- starrig weigerde in te zien, dat ze met melk meer mans zou zijn.' Ze was niet onder de indruk. Opge wekt verklaarde ze: „Ik wil geen melkbligadiel worden. Ik wordt pWc- pligadiel". Want ze is dol op priklimonade... van tante Pos in 's Heer Arendsker ke zal dus voor verschillende mensen aanpassing vragen. Hierbij komt de gelukkige omstandigheid dat door wijziging in de uren van postverzen ding eerste lichting half zes 's morgens en tweede half zeven 's avonds het om zes uur in de mor gens of elf uur in de avond persoon lijk afgeven van brieven aan de kan toorhouder niet alleen verboden, maar ook nutteloos is. OESTEKBROEDVAL Het nieuwe oesterseizoen hangt al weer een beetje „in de lucht". De ze week start het laboratorium voor visserijonderzoek te Wemel- dinge weer met het nemen van watermonsters uit de Oostèrschel- de. Zo begint dus weer het onder zoek op oesterlarven. Daarna wor den de kwekers regelmatig op de hoogte gehouden in verband met het leggen van pannen. MYXOMATOSE In de Westhoek van Schouwen is een geheel andere periode aangebroken. Een periode die tot een minder op wekkend bericht aanleiding geeft. De gevreesde konijnenziekte myxo- matose heerst cr in verhevigde mate. Zij het zeer plaatselijk. Zo is de streek tussen de vuurtoren en de Ou de Hoeve bijzonder aangetast. Tus sen prachtig bloeiende orchideeën treffen voorbijgangers soms plotse ling een viervoeter met uitpuilende ogen aan. die er zijn laatste ogen blikken afwacht. In de zuiwestelijke duinstrook is daarentegen hoege naamd geen ziek konijn te vinden. OM HET SPEL Het gaat om het spel eu niet om de knikkersDeze leuze huldigen de Bruinissenaren de laatste tijd. Voor al in de voetbalwereld. De ambtena ren uit bet dorp komen namelijk vandaag binnen de witte lijnen tegen de middenstanders. En daarbij kijkt men niet op een puntje. Valt deze „krachtmeting" in goede aarde dan zal de volleybalclub „Kwiek" een stevig spelletje spelen tegen een 011- derwijzersteam. En om de gezellig heid te verhogen marcheert do mu ziekvereniging „Nu met Hope" het veld op BRANDEN De hoofdinspecteur van het brand weerwezen van het ministerie van binnenlandse zaken heeft weer zijn statistiek van boerderijbranden opge maakt Van de 19 boerderijbranden, die in april van dit jaar over het ge hele land werden geregistreerd kwam er een in Zeeland voor. kost. Dat is. een herstel van hun zelfvertrouwen, meende delieer Roolvink. Nadat hij nog.lof had'toe gezwaaid aan .de directeur vansdc werkplaats en de "werkmeesters, knipte hij het touw door met wélke handeling de muurschildering wérd onthuld. - - Gelukwensen Gelukwensen voor de totstandko ming van het gebouw had Gede puteerde M. J. van Poelje, die het bestuur van de werkplaats de ver zekering gaf, dat het provinciaal bestuur van Zeeland de arbeid in deze sociale sector met belang stelling gadeslaat; Hét gaat in Zeeland oni minder dan 500 men sen, verdeeld óver 7 werkplaat sen, aldus spreker. Het scheppen van zinvolle arbeid voor hen'is be langrijk, zei hij verder. De burgemeester van Goes, spreken de namens het gemeentebestuur, zei- de verheugd te zijn met Me totstand koming van het gebouw. Hij wees erop, dat de aanwijzing van Goes als ontwikkelingskern ook voor de werk plaats vruchten afwerpt. Van de nieuw te vestigen en gevestigde in dustrieën kunnen opdrachten komen, hetgeen inmiddels ook al is geschied. Hij noemde, het samenspel tussen in dustrie en werkplaats belangrijk. Namens de Federatie van Beschut tende Werkplaatsen in Zeeland, voer de de heer A. J. Berenpas uit Middel burg het woord, die nog eens op liet grote belang van het werk wees. In korte tijd zijn in Zeeland vier nieuwe werkplaatsen geopend, voor de bouw van één werkplaats is de eerste paal alal geslagen en twee andere werk plaatsen hebben nieuwbouwplannen, zei hij. Voorts spraken nog directeur C. L. Soeters, de heer J. Oranje en mr. Bouwman, welke laatste de verschil lende sprekers bedankte. Tenslotte werd de nieuwe werk plaats, waarin de mannen en vrou wen druk aan het werk waren, be zichtigd. Geen golfbanen in vroongbied Cadzand Indertijd heeft de minister van volks gezondheid en bouwnijverheid, inge volge advies van Ged. Staten van Zeeland, bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen aanleg van een minia tuur golfbaan door de heren J. A. de Nijs en P. van Cruijningen uit Cad zand, in het vroongebied aldaar. De aanleg werd namelijk niet goedge keurd omdat dit in strijd werd ge acht met het wederopbouwplan Cad- zand-bad. Tegen deze beschikking ging de heer De Nijs in beroep bij de Kroon. Het bezwaarschrift is daarop 16 decem ber 1959 door de Raad van State be handeld. Bij Kon. Besluit van 9 mei 1960 is het door de heer De Niis in gediende beroep ongegrond ver klaard. De Kroon overwoog daarbij eveneens dat de voorgenomen aan leg in strijd is met het wederopbouw- plan. In de loop van vorig jaar heeft de heer De Nijs een miniatuur golfbaan aangelegd op een van de gemeente in erfpacht gekregen terrein in het uitbreidingsplan Cadzand-bad. Driejarig jongetje raakte in Souburg onder auto De 3- jarige Fransje P. uit Souburg raakte in de Prins-Hendrikstraat al daar onder de bestelauto van de heer A. van Z. toen deze achteruitreed. Omdat de bestelauto niet voldoende aan de rechterzijde van de straat stond, moest deze op een gegeven moment om de weg vrij te maken voor een tegenligger, even achteruit. Enkele jongens, die op de achter bumper van de auto waren geklom men kwamen daarbij té vallen. Met een gebroken arm en een schedelba- sisfractuur moest het driejarig jon getje in het St.-Josephziekenhuis tc Vlissingen worden opgenomen. Geslaagd Aan de landbouwhuishoudschool te Kruiningen slaagden de heren H. v. d, Guchten en J. Schouwcnaar. De heer J. Schouwenaar, die met lof het diploma haalde, mocht een boek werk in ontvangst nemen. Wethouder A. A. Buijck van Waterlandkerkje overleden Op zijn boerderij „De Munfe" is maandagmorgen plotseling op de leeftijd van zestig jaar overleden wethouder A. A. Buijck vau Water, landkerkje. Sinds 1939 had de heer Buijck zitting in de raad, in welk jaar hij tevens tot wethouder werd benoemd. De overledene, die ook als waarnemend burgemeester optrad, liecft deze functies tot liet laatste toe bekleed. Achille Alphonse Buijck werd in 1900 te Waterlandkerkje geboren. Tijdens zijn periode in het gemeen tebestuur heeft de heer Buijck veel initatief getoond en de gemeente dankt mede aan hem de uitvoering van verschillende plannen. Daarnaast bekleedde hij verschillen de bestuursfuncties.' De heer Buijck was onder meer bestuurslid van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap en van de Nederlandse Jagersvereniging. Hij beheerde het secretariaat van de Vereniging tot Verbetering van het Rundvee en was voorzitter van de K.I.-vereniging in West Zeeuwsch-VIaanderen. Ook bin nen de gemeente maakte de heer Buijck deel uit van verschillende ver enigingsbesturen. Zijn overlijden be tekent een groot verlies voor Water landkerkje en de streek. De heer Buijck was gehuwd en vader van vier kinderen. Opening provinciehuis kostte f 26.000 De kosten, die voortvloeien uit de feestelijke ingebruikneming op 17 mei jl. van het nieuwe provinciehuis, zijn thans door Ged. Staten begroot op 26.000. De juiste kosten zijn echter nog niet bekend, maar gehoopt wordt dat dit bedrag toereikend zal zijn. Bij begrotingswijziging wordt thans provinciale staten voorgesteld dit bedrag te voteren. Dader inbraak te Groede aangehouden De rijkspolitie te Groede is er in ge slaagd de man aan te houden die" in de nacht van vrijdag op zaterdag te Groede in de manufacturenwinkel van mevrouw S. M. Cijsouw in de Brouwerijstraat heeft ingebroken. Het bleek de Ioswerkman IS. te zijn geweest, die in dezelfde nacht niet alleen in de manufacturenzaak, maar bovendien in enkele andere huizen is binnengedrongen. B. verkeerde tij dens de nachtelijke tocht waarschijn lijk onder invloed. In geen van de huizen waar werd ingebroken wordt iets vermist. Aansluiting onrendabele percelen Ged. Staten stellen voor aan de pro-, vinciale staten om ten behoeve van de aansluiting op het elektriciteitsnet van de onrendabele percelen in het ruilverkavelingsgebied Kleverskerke een provinciale bijdrage toe te ken nen van 10% van de aansluitingskos- ten. Het gaat hier om 28 percelen, waarvan er 25 in het verzorgingsge bied van de P.Z.E.M. en 3 in dat van de gemeente Middelburg liggen. Voorts wordt eenzeltde bijdrage voorgesteld voor de aansluiting van 29 percelen in hetzelfde ruilverkave- op het drinkwaterleiding- Vliedbergen voor „Het Zeeuwse Landschap" Ged. Staten stellen provinciale staten voor om aan de stichting „Het Zeeuwse Landschap" een zestal vlied bergen op Walcheren (Koudekerke, Souburg, Biggekerke, Grijpskerke en Mellskerke) over te dragen voor 3360. De Herverkavelingscommis sie Walcheren had deze vliedbergen destijds aan de provincie toegewezen omdat de stichting „Het Zeeuwse Landschap" geen vordering had in het hcrverkavelingsblok. (Advertentie) Ggk. Min, v. Just. 26-2-'60 Nr. L.O. 570/141/430 2.300.000 loten a J- Weet U niet wat U vader moet geven bo g Of krijgt hij weer een zelfbinder of het he 'd .n kende doosje sigaren 3 r- Geef vader op vaderdag c L jj o o Misschien geeft U vader dan wel een SCHEERAPPARAAT, T.V.-ONTVANGER of misschien wel een WOONHUIS van 25.000. P p ■3 Op vaderdag dus Bijstand-loten Een origineel en ook spannend geschenk. Op 16 juli voor de radio bekendmaking hoofd prijzen. Bijstand-loten in 5 kleuren verkrijgbaar bi bij winkeliers kenbaar aan raambiljetten en/of giro 5 t.n.v. Bijstand Rotterdam. VADER KRIJGT OP VADERDAG BIJSTAND-LOTEN co g o W> 3 spuojpjutpiJaH snuj qaji ua spuojeaennp mSuiuoH uaSaijiprjs VEERTIG JAAR BIJ „BEDRIJVEN" Middelburgs burgemeester speldde onderscheiding op Maandagmiddag is de heer M. Francke, magazijnmeester bij de ge meentebedrijven van Middelburg, in een fleurig met bloemen versierde bovenzaal van de „Schouwburg" ge huldigd met zijn 40-jarig jubileum in gemeentedienst. Een jubileum, waar voor veel belangstelling bestond en waar vele woorden van erkentelijk heid tot de jubilaris werden gespro ken. Hoe groot deze waardering voor het werk van de heer Francke was, kwam tot uiting in de koninklijke on derscheiding, de zilveren ere-niedaillo in de orde van Oranje Nassau, die Middelburgs burgemeester mr. Joh. do Widt de jubilaris op de borst speldde. Tevoren had de burgemeester geme- ïnoreerd, dat het op 14 juni precies 40 jaar geleden is, dat de heer Francke als méteropnemer en geld. ophaler in gemeentedienst was geko- men. Na een jaar volgde zijn vaste aanstelling. In 1943 werd de heer Francke overgeplaatst naar het ma gazijn, waar hij in de loop der jaren verschillende rangsverhogingen kreeg tot hij in 1957 als bedrijfsadministra- tief ambtenaar werd aangesteld. Als magazijnmeester vraagt uw functie nauwkeurigheid en betrouwbaarheid, hetgeen U altijd betoond heeft", zei de burgemeester, die de jubilaris dankzegde voor alles wat hij in de loop der jaren had gedaan. Dit jubi leum noemde de burgemeester verder een goed teken, omdat dit tevens op een prettige verstandhouding bij de bedrijven duidt. Eerder had de heer C. Hordijk, die op deze huldigingsbijeenkomst de func tie van ceremoniemeester vervulde, gememoreerd, dat de heer Francke al de derde jubilaris van dit jaar is, die men bij de gemeentebedrijven heeft. Mobiel De directeur van do gemeentebe drijven, de heer O. S. Hoogewerff, zei in zijn toespraak, dat de heer Francke er sinds 1959 een tweede functie had bijgekregen, namelijk die van „verrijdbare magazijn meester". Dit in verband met de ombouw van het elektriciteitsnet, waarmee men in Middelburg nog druk. bezig is. Subsidie voor Instituut voor Volkshuisvesting Ged. Staten stellen aan de provincia le staten voor de provinciale subsidie voor het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw te verhogen van 100 op 200. Aan vankelijk werd aan deze instelling 50 verleend, waarop in 1952 deze bijdrage op 100 werd gebracht. De werkzaamheden van het instituut worden van rechtstreeks belang ge acht voor de provinciale bemoeiingen met de ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting. Examen betonlechnologie Voor het in Utrecht gehouden schrif telijk examen van de cursus beton- technologie slaagde de heer C. Pie- ters te Middelburg. Voor Zeeuws uieuws zie ook de pagina's 5 en 7 VWVWWVW^W\^^V ar. FRANCKE ....onderscheiden.... Uit handen van de directeur kreeg de jubilaris een cadeau onder couvert aangeboden. Hierna werd de heer Francke door zijn oud-directeur van gemeentebedrijven, ir. B. C. Roeters van Lennep toegesproken, die hem de draagmedaille behorende bij de ko ninklijke onderscheiding overhandig de. Namens het administratief perso neel voerde mej. J. W. de Kam het woord, die een scheerapparaat aan bood. De heer G, Schutte voerde het woord als vertegenwoordiger van het tech nisch personeel. Zijn gelukwensen onderstreepte deze spreker met hut aanbieden van een polshorloge. Na mens de loodgieters en fitterspa- troons sprak de heer A. Jobse en na- mens de elektriciëns de heer J. J. Kunst, die beiden de jubilaris ver rasten met een boekenbom VANDAAG Middclburg-Electro: De hartstocht en de razernij: 20 uur, 18 jaar. Nieuwe Kerk: orgelconcert door Al- bert de Klerk: 20 uur. Miniatuur Walcheren, Molenwater: geopend 9-18 uur. Vllssïngen-Luxor: De held van Java; 20 uur, 14 jaar. Alhambra: Slaapkamergeheimpjes; 20 uur, 18 jaar. 't Anker: Ontmoetingsdag Filmcen trum; 14 en 19.30 uur. Goes-Grand: The big country: 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2