PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Japanse socialisten willen bij bezoek van Eisenhower geweld voorkomen Zes arrestaties in A'dam en Osnabrück TEKORT speelt M.U.L.0. in Zeeland parten BILT POLITIEMACHT (26.0011 MAN) BESCHERMT KOGELVRIJE WAGEN MET IKE EN KEIZER OPSTAND IN ARGENTINIË NA ZES UUR OPGEGEVEN 203e jaargang - no. 137 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hooldredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.; G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p kw.; fr. p, p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr 58-60 tel 2355 4 Ujnen (b.b.g 3508 of 3546). Middelburg. Markt 51. tel Goes, Grote Markt 2. tel 4254 (b.g.g- adv 2234); Oostburg, G F de Pauwstr 9. tel 20; Terneuzea. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red tel 2425. adm tel. 2094. Vrees voor communistische actie De voorzitter van de Japanse socialistische oppositiepartij, Ine- jiro Asanoema, heeft gisteren in een verklaring voor de pers gezegd, te zullen trachten gewelddadigheden te voorkomen bij het bezoek van president Eisenhower aan Japan. Asanoema zei echter nog steeds tegen het bezoek te zijn. Hij blijft ook bij zijn eis, dat de regering aftreedt. Volgens een hooggeplaatste politieke zegsman die in nauw con tact staat met de leiding van de socialistische partij, zou de Ja panse communistische partij de leiding van de beweging tegen het gewijzigde veiliglieidsverdrag met de Verenigde Staten en tegen Eisenhowers bezoek in handen hebben genomen. Asanoe ma zou ernstig bezorgd zijn. „De communistische partij is on langs van taktiek veranderd en maant nu tot geweld; wij weten niet zeker wat zij van plan is". Achterhoede zonder wind Het bezoek van de Eerste-Kamer- leden aan Zeeland - vorige week - zat wat men noemt goed in elkaar. De organisatie klopte perfect, maar bovendien en dat was het belangrijkste werd er van Zeeuw se zijde voor uitstekende voorlichting gezorgd. Er was geen sprake van verongelijkt gedrein over achteruit zetting, maar exact werd een situa tie geschetst met daarnaast het Zeeuwse antwoord daarop duidelijk geformuleerd. Evenmin maakte men zich schuldig aan eufemistische beto gen: „Daar-en-öaar klopt het niet heren", zo werd betoogd, „het is goed, dat U dat weet. Probeer er iets aan te doen!" Vooral burgemeester Van Waes en Gedeputeerde Philipse kwa men duidelijk met hun grieven be ter nog: met Zeelands grieven je gens Verkeer en Waterstaat voor de dag. Hopelijk zal bij de komende be handeling van de waterstaa.tsbegro- tlng volgende maand in de Eerste Kamer dit bezoek zijn weerslag vin den. s persoonlijk luisterend de Zeeuwse argumenta- W- at ons naar tie weer eens opviel was hoe een zijdig technisch met name het water- staatsbeleid in ons land is. Het Delta plan is een stuk nationale trots, waarop geen woord van kritiek vat heeft, met als gevolg dat het depar tement van Verkeer en Waterstaat een verblindende stralenkrans heeft gekregen, die alle schaduwen onzicht baar lijkt te maken. Maar wie de delta-zonnebril opzet, ziet er niette min heel wat: de ruim twintig mil jard voor het Deltaplan komen er zonder slag of stoot, maar over een paar miljoen voor schaderegelingen wordt gestudeerd en gepraat, gepraat en gestudeerd en worden commissies ingesteld, terwijl ondertussen de ver ontruste betrokkenen met vage toe zeggingen zoet worden gehouden. Ne derland is in de ban van een tech nisch denken: de ingenieurs zijn voortvarend (gelukkig!) en voeren hun gigantische projecten zonder aarzelen naar de overwinning. Maar ver achteraan sjokt een uitvoerig ambtelijk administratief apparaat, dat de wetgeving moet verzorgen en schaderegelingen moet treffen. Het is de weinig energieke achterhoede, die liet tempo écht niet kan bijhouden.... Voorbeelden? De beroemde oester- proef. Over dat experiment wordt nu al zoveel jaren nage dacht, dat men er vervelend van wordt. Een beslissing echter lijkt on mogelijk. Als er in de Kamer vragen worden gesteld, zeilen er enorme kluiten van de regeringstafel in het kamer-riet, dan zegt minister A. dat zijn collega B. en rapport bestudeert en dat na die studies heus wel een be slissing zal vallen. „Zelf heb ik het rapport nog niet gelezen" zei minis ter A. in de Tweede Kamer, „het is nog maar pas binnen, ziet U". Gut, dat kan men de minister niet kwalijk nemen. De man heeft meer aan zijn hoofd en tenslotte is die oesterprocf nog maar pas een jaar of vijf in behandeling. Maar als men aan het provinciaal bestuur vraagt, wat dat van het rapport denkt, dan klinkt het droevig: „Wij mogen het blijkbaar niet zien, het is geheim..." En ondertussen timmeren de Delta-in genieurs verder aan hun magnifieke aam door het Veerse Gat en doen als of er geen proef komt Een ander, beter voorbeeld: de scha deregelingen. „Denk er om, er mag geen herhaling komen van het Zui- dcrzcedrama' vermanen Kamerleden de minister bij herhaling. „Natuurlijk niet" verzekert deze met een heilig vuur. „Wees niet bang, hoogmogen- den, er wordt aan gewerkt. We heb ben nu al een commissie ex artikel 8. Overigens moet U deze zaak toch ook weer niet te eenvoudig zien. Er zit heel wat aan vast, bet is een bijzon der ingewikkelde zaak". Maar 'ondertussen zetten de Delta- Ingenieurs onder het applaus van ge heel Nederland hun machtige cais sons in de stroom, de mannen van het papier ver in de achterhoede latend. Het wordt aldus een eenzijdig-tech- nische zaak. Vooral nu blijkt, dat in dit atoomtijdperk bepaalde ambtelij ke molens zelfs nog niet eens met wind werken. Met enige handkraeht komt er zo af en toe iets uit. Maar moe dat men van dat draaien wordt... De Japanse politie heeft maandag avond in Tokio een universiteit door zocht, op zoek naar studenten die verantwoordelijk zouden zijn voor de demonstratie op vrijdag j.l. tegen James Hagerty, die perschef van het Witte Huis. De politie nam documen ten in beslag, maar er werden geen arrestaties verricht. President Eisenhower, die gisteren uit Anchorage in Alaska naar de Philippijnen vertrok, zal op 19 juni door keizer Hirbhito in een kogel vrije auto van het internationale vliegveld van Tokio worden gehaald voor zijn bezoek aan de Japanse hoofdstad. Het Amerikaanse voorstel een open auto te gebruiken dat voor de jongste betogingen tegen het be zoek van Elsenhower was geopperd, is thans van de baan. Ongeveer 26.000 politieagenten, of ongeveer een kwart van ae totale Japanse poli tiemacht, die 100.000 leden telt zal tun rit van het vliegveld naar het ruim 18 kilometer verder staande keizerlijke paleis. De politie van To kio telt ten hoogste 15.000 leden. Premier Kisji zal voor de overige 12.000 nodige manschappen een be roep moeten doen op de provincies. Twaalfduizend agenten zullen langs de route worden geplaatst welke president Eisenhower en keizer Hirohito zullen afleggen. Tienduizend man worden gepos teerd op strategische punten als KEIZER HIROHITO ....kogelvrij vervoer belangrijke verkeersaders. De overige vierduizend agenten zul len deel uitmaken van gemobili seerde eenheden met pantserwa gens, motorfietsen, patrouille auto's en dergelijke. In de omge ving van het vliegveld Haneda zul len op 19 juni tenminste 300 poli- tie-auto's gestationeerd zijn. Een functionaris van de liberaal-de mocratische regeringspartij in Japan heeft verklaard, dat de partij de mo gelijkheid van een politiek bestand onderzoekt in die zin, dat de ratifi catie van het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten zal worden op geschort, in de hoop dat de socialis ten zich bij dit bestand zullen aan sluiten gedurende bet bczoelc van president Eisenhower. Valse muntersbende voor F.L.N. op heterdaad betrapt (Van onze Haagse redactie) De Duitse Kriminalpolizei heeft in Osnabriick twee Nederlanders en een Duitser gearresteerd. De mannen worden beschuldigd van valsemunte rij. Zij hadden in de Johannesstrasse in Osnabrück naast een van oudsher gevestigde drukkerij een pand ge huurd, waar zij geheel klaar waren om met het drukken van vals Frans geld te beginnen. Het geld was be stemd voor de Algerijnse verzetsbe weging F.L.N., die het voor de aan koop van wapens zou gebruiken. Ook in Nederland werden In verband met deze valsemunters-affaire drie arres taties verricht. Ia Amsterdam wer den een Nederlander cn een Griek in verzekering gesteld, in Haarlem werd de echtgenote van een der in Duits land gearresteerde Nederlanders door de politie aangehouden. Op het moment dat in Osnabrück al les voor het vervaardigen van het valse geld in de drukkerij gereedlag; de clichés waren klaar en het papier dat voor de vervaardiging nodig was Blijkens dit kaartje zal president Eisenhower vandaag in de Philippij nen arriveren. Vandaar reist hij za terdag naur Formosawaar president Tsjang kai-Tsjelc van nationalistisch China zijn gastheer zal zijn. Het be langrijkste reisdoel zal op 19 juni Tokio zijn, ivaar keizer Hirohito hem verwelkomt, waar hij besprekingen zal voeren met premier Kisji en waar 26.000 politiemannen zullen zorgen voor bescherming tegen betogers die zich tegen het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag keren. Voor 22 juni staat een bezoek aan Seoel, hoofdstad van Zuid-Korea, op het programma. Daar zal de Amerikaan se president spreken met de nieuwe (voorlopige) regeringsleider, Sjoeng, die de onlangs na bloedig onderdruk te ongeregeldheden afgetreden presi dent Syngman Rliee heeft opge volgd. ViaHawaii reist Eisenhower huiswaarts. Een 77 jaar oud politiek maandblad, „The National and Anglish Review", is voor de laatste maal uitgekomen. Het kan het economisch niet meer volhouden. Hoofdredacteur was lord Altrincham die het drie Jaar geleden tot een spreekbuis van een uitgesproken kritiek op het hof maakte. GEEN SCHOT GEVALLEN Onverstoorbare president rustig naar Europa Zes uur voor zijn vertrek naar Euro pa heeft president Frondizi van Ar gentinië een opstand, die was uitge broken in San Luis, doen onderdruk ken en daarbij is geen enkel schot gevallen. De meeste i-ebellen zijn ge vlucht, alleen generaal Mauricio Go mez die zichzelf bevelhebber noemt van „het leger van de Andes" bleef achter. Hij is gearresteerd. Zondagavond, kort voor midder nacht, kwam de zender „LV-13" in de lucht met de mededeling dat het garnizoen van San Luis, in het westen van Argentinië, een staats greep deed „tegen de communis tische en trotzkistische regering". Er bestond een „nationale revolu tionaire beweging", die zich ten doel had gesteld Argentinië te be vrijden van communisten en peronisten. Generaal Fortunato Giovannoni, een gepensioneerd militair van 66 jaar, zou tijdelijk president worden en San Luis zou voorlopig de hoofdstad zijn van het nieuwe bewind. Andere garni zoenen werden opgeroepen de zij de van de opstandige beweging te kiezen. Gisterochtend tegen zes uur zweeg „LV-13" en tien minuten later was de zender weer in do lucht t— maar toen sprak de gouverneur Domenico- ne, een rede uit waarin hij meedeel de dat hij de macht weer tot zich had genomen, en dat do toestand in San Luis weer normaal was. Generaal Giovannoni is met de mees te van het ongeveer vierhonderd man sterke garnizoen gevlucht. Gouver- lag op de persen, groep de Duitse justitie in. Reeds weken had men de mannen, die in de laatste week van maart naar Osnabrück gekomen waren en er naast een oude gevestigde drukke rij een bedrijfsruimte genuurd had den, in de gaten gehouden. Men ont dekte, dat de mannen contacten had den met vertegenwoordigers van de Algerijnse verzetsbeweging FL.N. en toen men zag dat in het gehuurde pand een kleine drukkerij werd inge richt begon de zaak duidelijk" te wor den. De Nederlandse politie werd inge schakeld. Dit geschiedde door recht streeks contact met de officier van justitie in Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven. De subsituut officier van justitie mr. H. E. van Kenesso uit Amsterdam reisde naar Osnabrück en na besprekingen besloot men ge lijktijdig toe te slaan op het sein uit Osnabrück. Zo werden gelijktijdig in Osnabrück gearresteerd de Neder landers H. H. en A. O., de eerste af komstig uit Amsterdam, de andere uit Haarlem, alsmede de Duitser H. Scli. In Amsterdam hield de rijksre cherche vrijdag aan de 14_jarige ty pograaf S. S. en de Griek M. R. In Haarlem werd voorts do echtgenote van do in Duitsland gearresteerde O. in arrest gesteld. De in Neder land gearresteerden zullen vandaag voor de officieren van justitie in Am sterdam, respectievelijk in Haarlem neur Domenicone is een tijdlang ar restant van de rebellen geweest maar op vrije voeten gesteld zodra bleek dat de revolutie geen aanhangers kreeg buiten San Luis. Generaal Gomez heeft nog getracht telefonisch van het vierde leger, dat in en rondom Cordoba gelegerd is, steun te krijgen. Hij faalde omdat op het bericht van de revolutie alle on derdelen van de Argentijnse strijd krachten zich aan de zijde van de re gering schaarden. Economisch overleg President Frondizi heeft aan dé voor avond van zijn Europese reis in een radio- en televisietoespraak gezegd dat hij de Argentijnse zaak tegen over de Europese Economische Ge meenschap en de Europese Vrijhan delsassociatie zou gaan bepleiten. „Wij willen een stokje steken voor tendentie tot beperkende maatrege len waardoor onze ontwikkeling en die van andere Latijns-Amerikaanse landen tegengewerkt zou kunnen worden", aldus Frondizi. „BEVOEGD EN ONBEVOEGD Weinig heil verwacht van „noodwet" „BEVOEGD en onbevoegd bij het M.O. in Zeeland" was het the ma van een artikel, waarin wij deze kwestie onlangs onder de loep namen. Het is een probleem, waar vrijwel alle (12) instel lingen voor middelbaar onderwijs in Zeeland mee te kampen hebben, zo constateerden wij in dat artikel (P.Z.C. van 2 juni j.l.). Het aantal lesuren, dat „onbevoegd" wordt gegeven, ligt boven het landelijk percentage van 23.5%. Bij het mulo in Zeeland is het voorgekomen, dat men dage lijks een complete klas „de woestijn in moest sturen", om dat er eenvoudig leerkrachten tekort waren. Want dat is het knelpunt bij liet mulo in Zee land, het tekort, en de kwestie „bevoegd of onbevoegd" speelt slechts zijdelings een rol. Te meer daar binenkort de afkon diging verwacht mag worden van het „noodwetje", waarbij volslagen onbevoegden als on derwijskrachten aangetrokken zullen mogen worden. „Be voegd" zijn is dan niet meer no dig Zeeland telt een kleine dertig mulo- scholen en op vrijwel elke school kampt men met een tekort aan leer krachten. Uit enkele gesprekken met schoolhoofden bleek ons, dat ook hier de excentrische ligging van Zeeland een voorname rol speelt bij het aan trekken van personeel. „Voor enkele honderden guldens heb ik in onder wijsbladen veradverteerd", verzucht te de heer J. J. de Vast, hoofd van de christelijke ulo in Terneuzen, waar in de nabije toekomst weer en kele vacatures te verwachten zijn. Of het „noodwetje", waardoor men onbe voegden zal mogen aantrekken, veel verbetering zal brengen? Hij meende voor wat het platte land betreft, bepaald niet. „Waar haal je de mensen vandaan", vroeg de heer De Vast zich af. Naar zijn mening zal liet in de grote steden wel mogelijk zijn om hij voorbeeld een boekhouder te vinden, die bereid is enkele uren per week les te geven. „Maar dan nóg", zo stelde hij verder; „je De t hebt altijd te maken met twee problemen en wel dat van a) de ■vakbekwaamheid en van b) het orde houden". Een niet-onderwijs man kan het laatste punt (met klasesn van gemiddeld dertig leer lingen lelijk parten spelen. Weinig verandering toepassing van het noodwetje zal in de praktijk overigens weinig ver andering brengen: hoogstens worden reeds lang bestaande, oogluikend toe gestane situaties, gesanctioneerd. Als „bevoegd" gold in normale tijden bij het mulo een kracht met hoofdakte plus twee l.o.-akten (voor Frans, Duits, Engels, handelskennis of wis kunde); in vakken zoals bij voorbeeld geschiedenis, aardrijkskunde en biolo gie kon men met de hoofdakte vol staan. „Al jarenlang zijn we heel tevreden met krachten, die alleen hoofdakte hebebn en zeker, wanneer het dan (Zie slot pag5 kol. 4) Leiders van de Sikhs hebben aangedrongen op een gerechte lijk onderzoek naar het optre den van de politie, die zondag een betoging van 17.000 sikhs in Hieuw Delhi uiteensloeg. De sikhs Mélden de demonstratie om aan hun eis tot vorming van een aparte staat voor Poendjabi-sprekenden kracht bij te zetten. Bij de ongeregeldheden zou een man gedood zijn175 mensen werden getoond. Volgens de politie werden 1186 mensen aangehouden. In het gevecht, dat het hevigste in Nieuw Delhi toas van de afgelopen tien jaar, maakte de politie ge bruik van lange slokken en traangas. De foto geeft een beeld van de schermutselingen, waaraan stokken te pas kwamen. vwwwvwwwvww Vader van piloot F. Powers gaat naar Moskou De Russische ambassade te Washing ton heeft maandag meegedeeld dat Oliver Powers, de vader van de pi loot van liet enige tijd geleden boven de Sowjet-Unie neergehaalde 17-2- vliegtuig, een visuin heeft gekregen voor een reis naar Moskou. Eerder, maandag, had Powers een paspoort gekregen. Hij wilde niet zeggen wan neer hij zal vertrekken voor een be zoek aan zijn zoon. Ook een vriend van Oliver Powers, Cury, heeft een pas gekregen. Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" heeft piloot Francis Powers bevestigd dat hij tijdens zijn laatste vlucht motorstoring had ge had. In een brief aan zijn vrouw- schreef Powers, dat zijn motor af sloeg en dat zijn Vliegtuig hoogte had verloren alvorens hij er met een parachute uitsprong. Voorts meldt hetzelfde weekblad -uit Oost-Berlijn, dat gewoonlijk goed ingelichte communistische klingen voorspeld hebben, dat de Russen Powers mogelijk spoedig in vrijheid zullen stellen zonder hem als een spion te berechten. Het weer in Europa Het weer in Euopa volgens de weerrappor- ten van gisteravond 7 uur: Den Helder, onbewolkt 16 gr. Ypenburg, onbewolkt 13 gr. Vlissingen, onbewolkt 16 gr. Eelde, onbewolkt 19 gr. De Bilt. licht bewolkt 19 gr. Twente, regenbui 17 gr. Eindhoven, half bewolkt 18 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 17 gr. Helsinki, licht bewolkt 20 gr. Stockholm, licht bewolkt 21 gr, Kopenhagen, zwaar bewolkt 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 17 gr. Londen, zwaar bewolkt 19 gr. Amsterdam, onbewolkt 18 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 19 gr. Parijs, regenbul 19 gr. Grenoble, regenbui 28 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, onweer 26 gr. Frankfort,-zwaar bewolkt 19 gr. München, regen 25 gr. ZUrich, regen 25 gr. Genève, regen 25 gr. Wenen, onbewolkt 26 gr. Innsbruck, half bewolkt 30 gr. AJacclo, licht bewolkt 25 gr. Madrid, licht bewolkt 28 gr. Mallorca, half bewolkt 27 gr. Lissabon, half bewolkt 21 gr. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN. Opklaringen, maar ook enkele buien, voornamelijk in het binnenland. Zwakke tot matige wind tussen zuid toe vrij krachtige wind tussen zuid west en west. Ongeveer dezelfde tem peratuur. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag matig tot goed strandweer met flinke perioden van zonneschijn, Matige, in de middag vrij krachtige westenwind. Temperatuur overdag 16 tot 18 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: iets warmer strand weer met afnemende wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1