PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hagerty door helikopter uit groep demonstranten te Tokio gered Zeeland bedelt niet om hulp, maar wil slechts zijn kansen benutten BILT REIS VAN EISENHOWER GAAT TOCH DOOR Conflict tussen Euromarkt en E.V.A. kan worden vermeden 203e jaargang - no. 135 Dagblad, uitgave van de ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4lijnen (b.b.g. Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 242j, ndm. tel. 2094. Een helikopter van de Amerikaanse marine heeft gisteren de perschef van het Witte Huis James Hagerty en de Amerikaanse ambassadeur in Japan Douglas McArtlmr (de tweede) moeten redden uit hon auto toen deze op het vliegveld van Tokio door fanatieke demonstranten omsingeld werd. Het vliegtuig met Hagerty aan boord landde omstreeks lialf acht. Het werd op gewacht door McArthur. Binnen enkele minuten haastten bei den zich in de grote zwarte cadillac en reden weg. Maar de auto haalde de uitgang van het vliegveld niet. Verscheidene honder den demonstranten en studenten omsingelden de wagen en schreeuwden tegen Eisenhower gerichte leuzen. „Ga naar huis Hagerty", riepen zij, „wij willen Eisenhower niet liier." De demonstranten sloegen met hun vuisten op de wagen en vernielden met stokken de ruiten. Het had er een ogenblik de schijn van dat zij Hagerty én McArthur uit de wagen zouden slepen. De kleine politiemacht die aanwezig was, kon niets uitrichten omdat het aantal «.genten verre in de minderheid bleef in ver gelijking met de betogers. Veertig minuten gevangen in auto Bijna veertig minuten nadat hij was aangekomen, zat Hagerty nog hope loos in zijn auto gevangen. Toen de politieversterking zïeli een weg be gon te banen, ontstond tussen haar en de demonstranten een vechtpartij. Men kon het gerinkel van glas horen en de demonstranten wierpen af en toe stenen naar de overvliegende he likopters. De betogers riepen door de raampjes van de auto bedreigingen naar Ha gerty om hem bang te maken en „zijn meester te vertellen niet naar Japan te komen". Zij hielden borden met leuzen vrijwel ónder Hagerty's neus. AAA*WW\VVVWA^AVVWV\NiVVVVVVWVVVVV\AA^A/VNAIV)A^AA Een twintigtal leden van de Eerste Kamer is vrijdag geconfronteerd met de problematiek van de Zeeuwse zeehavengebieden. Daartoe brachten deze senatoren een bezoek aan de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone en aan de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Vooral aan het Sloeplan werd tijdens een bijeenkomst in het Scheldekwartier in Vlissingen aandacht besteed. Veel belangstelling toonden de Ka merleden voor deze maquette van het Sloeplan. (Foto P.Z.C.) Bloedig Een der betogers probeerde..door politlecordon heen te breken. Hij «reeg een klap met de gummistok op het voorhoofd, die zijn bril vernielde en een gapende wond achterliet. Soortgelijke incidenten deden zich aan één stuk voor. Zij duurden elk niet langer dan enkele seconden, maar waren bloedig. In de wagen rookte een bleke Ha gerty een sigaret. Acht helikopters, waaronder één van de Amerikaan se zeestrijdkrachten en één van het leger, maakten op geringe hoogte „vegende" manoeuvres boven de menigte, zonder veel succes. Langs de weg bestond de mogelijkheid voor landing, maar geen der heli kopters ging daartoe aanvanke lijk over, vermoedelijk uit vrees dat de menigte zich ook daartegen zou keren. Tenslotte slaagde een helikopter erin de wagen te ontzetten, landde in de nabijheid, bleef een vijftal minuten staan en steeg toen weer op om aan de andere zijde van het vliegveld weer te landen, waarschijnlijk voor bijvulling van brandstof. Hierna kwam het toestel terug, landde op nieuw en nam Hagerty en McArthur aan boord. Zij werden overgebracht naar Hardy Barracks. Een Ameri kaanse militaire basis in het centrum van Tokio. Nederlaag In Tokio wordt het feit dat Hagerty met behulp van een hefschroefvlieg- tuig naar de stad moest worden ge bracht, als een grote nederlaag voor de Japanse autoriteiten beschouwd. Hierdoor is de twijfel over de af- doendheid van de veiligheidsmaatre gelen met het oog op de komst van president Eisenhower, nog versterkt. De Japanse, regering heeft echter na een speciale kabinetsvergadering vrijdagavond laten weten, dat het Pl.C.-zalerdagmmmer H Dit twintig pagina's tellende e= zaterdagnummer biedt op pa- gina 4 een directe kenmsma- n =s king met het Algemeen Neder- s lands Persbureau, het 5 jaar oude A.N.P. waarmee de kran- j§ telezcr dagelijks indirect H wordt geconfronteerd. - Voorts Stemmen uit de Ker- ken. (pag. 3), de rubriek Mar- kante figuren in kleine Zeeuwse gemeenschappen ee (pag. 7), Radio, en T.V.-ru- H bliek en Films in Zeeland (pag. 9), Letterkundige kro- H mek en kunst. (pag. 13), „Uw pagina mevrouw" (pag. 15), feuilleton (pag. 17) en de Kin- m §1 derkrant plus Stlkkeltje en Bruunke op pagina 19. il'iliiiilliniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir .^iuiiiiiiiiiiiiiiiip'iiiiI De Cubaanse autoriteiten hebben een Nieuwzeelandse journalist, Edward S. Scott, die onder meer correspondent van de National Broadcasting Company in New York Is. uitgewezen, llij was drie dagen geleden aangehouden. Na door liet leger ondervraagd te zijn is hij vrijgela ten, op voorwaarde dat hij het land on middellijk verlaat. bezoek van het Amerikaanse staats hoofd doorgaat. Dit heeft ook Hager ty meegedeeld op een persconferen tie. Minister van huitenlandse zaken Foedjijama werd afgevaardigd om Hagerty de verontschuldigingen van de regering over te brengen. Van daag komt het kabinet opnieuw bij een voor het bespreken van de maat regelen die voor Eisenhowers komst moeten worden genomen. V ereenvoudigd Het Japanse kabinet heeft, reeds be sloten, het officiële gedeelte van het bezoek van Eisenhower te vereen voudigen teneinde „de risico's tot een minimum te verkleinen". Zo zullen de openbare plechtigheden beperkt blijven tot 20 en 21 juni. Het bezoek duurt tot 23 juni. Voorts werd besloten dat de weg van achttien Ion van. het vliegveld Hane- da naar het keizerlijk paleis bewaakt zal worden do,or 15 .ÖQ 0.jn i litairenv. De Japanse minister van buiten-. Jandse zaken, Foedjijama, zei vrij dagavond voor de 'televisie dat de aanvallen op Hagerty en McArthur „de grootste schande voor Japan" zijn. Hij wees erop dat Hagerty alleen naar Japan was gekomen om het bezoek van Eisenhower voor te bereiden. WERKGROEP MOET OPLOSSING ZOEKEN Sfeer in vergadering te Parijs was gunstig De vergadering die de handelscom missie van de Atlantische gemeen schap donderdag en vrijdag in Parijs heeft gehouden, heeft de hoop op het voorkomen van 'n Europese hand- delsoorlog doen toenemen. De delegaties die op de vergadering aanwezig waren, van de achttien lan den der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, Ameri ka, Canada en de Euromarkt, hebben besloten tot de instelling van een „werkgroep" die tot taak heeft een oplossing te zoeken voor de nabije moeilijkheden, die ontstaan als- de tarievenreducties van Euromarkt en Europese vrijhandelsassociaties op 1 juli ingaan. De werkgroep komt 7 juli in Parijs bijeen en moet zijn rap port af hebben tegen 15 september. Tevens is besloten, dat de handels commissie moet doorgaan met het bestuderen v. d. problemen op lange termijn wat betreft de verhouding tussen Euromarkt en Eva. De Parijse vergadering is gehouden in een sfeer van verzoening. Dit was volgens waarnemers vooral te danken aan drie factoren De aanwezigheid van Amerika en Canada als „derde partij" naast Euromarkt en Eva; Prins vandaag naar huis Naar de behandelende geneesheren mededelen is de temperatuur van Z.K.H. prins Bernhard normaal ge bleven en mag verwacht worden dat hij vandaag het ziekenhuis zal mo gen verlaten om naar Soestdijk te-1, rug te keren. De mislukking van de topconfe rentie met Rusland; Engelands meer „realistische hou ding" tegenover de Euromarkt. Een fundamentele oplossing voor de verhouding tussen de twee Europese handelsblokken, waar vooral Enge land ijverig naar streeft, is op deze vergadering niet bereikt, maar alge meen is men van oordeel, dat er con crete stappen zijn gedaan in de rich ting van zulk een oplossing. Ir. C. Staf adviseur van Ned. Heide Maatschappij In de vrijdag gehouden vergadering van de raad van commissarissen van de Nederlandse Heidemaatschappij is ir. C. Staf, oud-minister van oorlog en marine en oud-directeur-generaal van de landbouw, benoemd tot advi seur van het bestuur der Nederland- sche Heidemaatschappij. Deze benoe ming gaat in met ingang van 1 juli. Ir. Staf was van 1929 tot 1947 in dienst bij de Nederlandsche Heide maatschappij, laatstelijk (van 1941 tot 1947) als president-directeur. Het ligt in de bedoeling dat hij de huidi ge president-directeur, ir. H. J. A. Hendriltx, die de dienst in oktober 1961 wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd gaat verla ten als zodanig zal opvolgen, aldus deel4- de Nederlandsche Heidemaat schappij mede. GEDEPUTEERDE TOT KAMERLEDEN EEN GROEP EERSTE KA MERLEDEN brengt thans een tweedaags bezoek aan Zeeland. Gisteren bezochten zij in tegenwoordigheid van een deputatie uit het provin ciaal bestuur de kanaalzone en de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, waarbij zij met name werden geconfronteerd met de problematiek van de Zeeuwse zeehavengebieden. In totaal zes sprekers zetten kort en duidelijk de proble men rond de ontwikkeling daarvan uiteen, waarbij de laatste spreker, Gedeputeer de mr. A. J. van der Weel, in het Scheldekwartier te Vlis singen in een boeiend betoog een totaalbeeld gaf. „Wij bedelen niet" zei deze Ge deputeerde. „Het gaut immers niet alléén om ons Zeeuwse be lang, maar hier is een nationale zaak in het geding. Wij hebben in onze provincie grote moge lijkheden om een belangrijke bijdrage te geven aan de natio nale economie, maar dan zal do rijksoverheid ons moeten hel pen deze mogelijkheden tot ont wikkeling te brengen". De heer Van der Weel herinnerde aan de aanleg van de Zeeuwse spoorlijn in de vorige eeuw, toen men ook grote verwachtingen had van een economische opbloei. Thans is er een Deltaplan en op nieuw heeft men groto verwach tingen. „Zeeland is vastberaden en vastbesloten de kansen van het heden te grijpen en vast te hou den. In de loop der jaren is een Zeeuwse visie gegroeid en zij is reëel. Zij kan worden verwerke lijkt". De Gedeputeerde bond de Eerste Kamerleden op het hart, dat er maar één woord is, dat de Zeeuwen een koude rilling over de rug doet lopen. Dat woord is „temporisering", zo zei hij. „Denkt U er toch om, dat tem porisering funest is. Het is nu de hoogste tijd, dat er iets gaat gebeuren. De hoogste tijd dat men de hand aan de ploeg slaat, of beter nog: de hand aan de spade!" Dat de hand overigens de spade reeds heeft gegrepen was die dag reeds duidelijk geworden. In het fabriekscasino in Sluiskil was dui delijk en onverbloemd gezegd, wat in eerste aanleg nodig is om de kanaalzone verder tot bloei te brengen en kernachtig werd hier een aantal eisen geformu leerd, die met name betrekking hadden rond het kanaal Gent-Ter- neuzen en de verhouding jegens België. In Vlissingen werd de Kamerleden een documentatiemap overhan digd namens De Schelde, waarin zich een uitstekende brochure be- voud over het Sloeplan. Duidelijk en zonder omhaal worden daarin de fasen van het Scheldeplan in het Zuidsloe geschetst. President- directeur J. W. Hupkes gaf daar op nog eens een glashelderè toe lichting. En zi jn slotwoord was eveneens duidelijk: „Als wij van het rijk de beno digde terreinen in het Zuidsloe kunnen krijgen, dan zijn wij klaar om er onmiddellijk te be ginnen. En hoe eerder we er beginnen, hoe beter we het vin den!" Het lijk zit evenmin stil. Dat kwam vast te staan uit een boei ende toelichting op de proeven en plannen rond het Zuidsloe, een toelichting, die werd gegeven door ir. H. Wieringa, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat te Vlissin gen. Het onderzoek in het Waterloop kundig Laboratorium in De Voorst is nog volop bezig en het grondmechanisch onderzoek is thans in volle gang, zo verklaar de deze waterstaatsingenieur. En bij deed een aantal diapositieven (Zie slot pag. 2 kol. 5) KORTE PREDIKATIE TWEEËRLEI LAFAARDS. „Hier ben Hc, zend mij." Jee. 6 8. De apostelen, die op het pinksterfeest met de H. Geest vervuld toerden, be hoeven we ons heus niet voor te stel len als helden. Integendeel het is veel ■juister om hen maar „lafaards" te noemen, zoals de wereld hen toch ge- woonlijk minachtend bekijkt. Zij zijn geweest als de mensen, die geen „neen" durven zeggen tegen God en hun geweten, zoals wij ze ook nu nog af eh toe vaak tot onze schrik tegenkomen. De grote massa kan niet anders dan minachting hebben voor deze „lafaards", die zich uit de sleur en gewoonte laten wegslepen door een heilige overtuiging of he melse roepstem! Als die lafaards wél „neen" durfden te zeggen tegen Gods stem, dan zou de rust in dé oude situatie blijven be staan, maar nu laten ze alles in ver warring komen. Als toch iedereen het met z'n geweten op een akkoordje durft te gooien, waarom durven die lafaards het dan óók niet?! Evenals ook Jezus in Gethsemané geen „neen" durfde te zeggen tegen de wil van Zijn Vaderzo durven ook (leze „lafaards het niet te laten, om Gods stem te volgen! Heeft ook Lu ther niet gezegd: „Hier sta ik, ik kan niet anders?!" Dus ook hij durfde en kon niet anders. Ook Jesaja was zo'n lafaard. Ook hij durfdetoen hij Gods heiligheid gezien en Gods vraag gehoord had, geen „neen" te zeggen. Daarom alleen zei hij: „Here, zend mij." Er zit niets heldhaftigs in en daarom kan en wil God ook U daar toe brengen, en ik hoop dat ook gij ,jso'n lafaard" zijn of worden rnoogt. Er zijn echter ook andere lafaards, maar die juist vaak door de wereld als helden worden vereerd in de film sport, politiek, kunst enz. Zij durven geen „ja" te zeggen tegen God en nun geweten. Zij durven geen „ja" te zeggen met het oog op: het Rijk van Christus, op: Zijn „Vre de op aarde!"; op Zijn „Uw Konink rijk kome", op Zijn: opdat zij allen één zijn", waardoor kerkmuren en- grenzen zullen moeten wegvallen! De helden die hiertegen tvel neen durven te zeggen en zelfs met een grote mond durven schreeuwen en ie keer gaan, zijn toch in wezen „grote laf' aards". Ze durven de nieuwe toe komst van God niet aan! Zij durven zich niet gewonnen te geven aan de roepstem van het „ware mens zijn in Christus", en blijven leven in dood se, gevaarlijke sleur op aards niveau' Zij durven de brede weg, die ten ver- derve leidt, niet te verlaten! Zij dur ven niet tot God tc zeggen: „Uw wil geschiede!", want hun oude le ven durven ze niet los tc laten cv. met 'Jesaja- te zeggen: ,Mier ben ik, zend mij!" Welk soort „lafaard" zijt gij en wilt gij zijn?! Als gij de kans en de moed hebt, durft het dan niet te laten, om wel met Jesaja te zeggen: .Mier ben ik, zend ook mij!" Neem mijn leven, laat het Heer toegewijd zijn aan uio eer! Westkapelle. W. Oosthoek. Het weer in Europa Weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 16 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 16 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 15 gr. Eelde, half bewolkt 16 gr. De Bilt, onbewolkt 36 gr. Twente, zwaar bewolkt 17 gr. Eindhoven, half bewolkt 16 gr. Zuid-Limburg, licht bewolkt 15 gr. Helsinki, onbewolkt 19 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 21 gr. Oslo. zwaar bewolkt 18 gr. Kopenhagen, half bewolkt 17 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 17 gr. Londen, half bewolkt 19 gr. Amsterdam, licht bewolkt 17 gr. Brussel, half bewolkt 16 gr. Luxemburg, half bewolkt 15 gr: Parijs, half bewolkt 19 gr. Grenoble, regenbui 23 gr- Nice, zwaar bewolkt 23 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 24 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 19 gr. MUnclien, regenbui 17 gr. Zilrich, regenbui 20 gr. Genève, regenbui 20 gr. Locamo, zwaar bewolkt 23 gr. Wenen, regen 25 gr. Innsbruck, regenbul 15 gr. VERWACHT. VERANDERLIJKE BEWOLKING Aanvankelijk verspreide opklaringen, later toenemende bewolking met te gen de avond van het westen uit enige regen. Zwakke tot matige wes telijke wind, krimpend naar zuid west tot zuid. Weinig verandering in temperatuur. STRAND VER WACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Zaterdag matig tot goed strandweer met flinke perioden van zonneschijn. Middagtemperaturen 16 a 17 graden, zeewater bijna 14 graden. Matige, later weer toenemende wind, krim pend naar zuidelijke richting. Vooruitzichten: na een zwak regen front zondag weer opklaringen, maar nog steeds te koel strandweer. ZON EN MAAN 12 juni Zon op 04.20 onder 21.00 Maan op 23.31 onder Oï.56 13 juni Zon op 04.20 onder 21.00 Maan op 23.56 onder 09.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1