GRANT Verbeterde Schelde-Rijnverbinding komt ook Ned. havens ten goede Italiaans apparaat perst in korte tijd buizen door dijken Last van insekten? OBELISK halfzwaar TEGEN ZEEMAN TWAALF JAAR GEËIST VOOR MOORD NEDERLANDSE ZWEEFVLIEGER LANDDE IN 00ST-DUITSLAND VRIJDAG 10 JUNI 1960 PROVINCIALE ZBEOWSB COO RANT 1 ANTWERPSE SCHEPEN L. DELWAIDE: Bestaande route voldoet niet aan eisen van hedendaags verkeer Voor het comité van Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samenwer king, afd. Amsterdam, heeft de heer L. Delwaide, schepen van Antwer pen, gisteren aan een Innchbijeenkomst een voordracht gehouden over: Antwerpen en Benelux. Spreker legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een steeds betere verstandhouding en nauwere samenwerking tussen de landen van de Benelux. In de Euromarkt staan wij met een verenigde Benelux sterker dan met elk van de drie landen afzonderlijk. mede dit verkeer heeft te kampen, schommelt het te Antwerpn nog rond de 7 miljoen ton per jaar, dat is on geveer 20 van het globale goede renverkeer. „Antwerpen kan en mag het Rijn- verkeer niet verwaarlozen, indien het zijn rang als wereldhaven wil be houden". Bezwaren Daarom vraagt het een nieuwe vaar weg naar de Rijn, daar de bestaande route niet meer aan de eisen van het hedendaagse verkeer beantwoordt. De grote bezwaren zijn: 1) Het feit, dat de meer dan 16.000 schepen, die per .jaar de haven van Antwerpen aandoen van Antwerpen tot Hansweert, de Westerschelde moeten bevaren samen met de on geveer 70.000 binnenschepen, die per jaar in en uit het kanaal van Zuid- Beveland varen. 2) Dat de huidige vaarweg niet ge schikt is voor de opkomende duw- vaart. In Nederlandse havenkringen werd de vraag gesteld of België voor een Nederlandse haven zou doen wat thans aan Nederland voor een Belgi sche haven gevraagd wordt. Het innemen van gemeenschappe- 1 lijke standpunten veronderstelt ech ter een zo groot mogelijk wederzijds vertrouwen tussen de landen van de Benelux zelf. Daartoe moeten alle twist- en wrijvingspunten tussen hen zoveel mogelijk worden opgeruimd. Een aantal van deze twistpunten heeft betrekking op de havens en hun verbindingswegen. Spreker noemde de haven van Antwerpen de Bene- luxhaven bij uitstek, omdat in geen enkele andere haven de Nederlandse en Belgische belangen zo ineenge vlochten zijn als te Antwerpen. Er komen meer Nederlandse schepen in de haven van Antwerpen dan in de haven van Amsterdam. Niettemin moet worden erkend dat Antwerpen in de twee grote Neder landse havens geduchte mededingers heeft die, in de na-oorlogse ver- keersstijging, Antwerpen zijn voorbijgestreefd. Dit is namelijk aan twee oorzaken toe te schrijven: het Belgisch kost prijsniveau is hoger komen te liggen dan het Nederlandse, en de haven van Antwerpen heeft onder ruimte gebrek geleden. Indien thans de lonen een neiging vertonen om naar elkaar toe te groeien, dan blijkt niettemin dat de Nederlandse lonen nog onge veer 30 liggen beneden het ge middelde van de Belgische en dat, in de havensector, het verschil nog gro ter is. Tienjarenplan Het ruimtegebrek te Antwerpen wordt thans verholpen door de uit voering van het tienjarenplan, waar door de wateroppervlakte van de voor de zeevaart bestemde dokken zal worden verdubbeld en de lengte van de kaden met 60 zal worden uit gebreid, terwijl circa 1500 ha indus trieterreinen beschikbaar zal komen. Spreker vestigde de aandacht op het belang van het Rijnverkeer voor Ant werpen, dat z.i. in Nedei'land door velen onderschat wordt. Niettegen staande de grote moeilijkheden waar- Advertentie) spuiten met ylido Sprekers antwoord is, dat een derge lijke vraag niet meer moet worden gesteld, want dat van nu af door de verbetering van de Belgische water wegen, o.m. door de opheffing van de stop van Ternaaien en de bevaar- baarraaking van de Maas voor sche pen van 1350 ton, de concurrentiepo sitie en de penetratïemogelijkheden van de Nederlandse havens in de Bel gische industriegebieden aanzienlijk zijn verbeterd en vergroot. Specialisatie Ook een verbeterde Schelde-Rijn verbinding zal de Nederlandse ha vens ten goede komen, aangezien meer dan 50 van het huidige verkeer over de bestaande verbin ding inter-Benelux-verkeer is, en de verkeersstroom tussen de Ne derlandse havens en hun Belgische achterland zich de laatste jaren aanzienlijk heeft ontwikkeld. De heer Delwaide onderstreepte ten slotte dat de drie grote Benelux- havens Rotterdam, Antwerpen en Amsterdam wereldhavens zijn, die geen enkele functie van een wereld haven mogen verwaarlozen, maar die daarom niet aan ongebreidelde con currentie hoeven te doen. Elk van deze havens heeft haar eigen speciali satie en haar eigen rol te spelen. Op zoek naar juwelen van Sophia Loren Een directielid van een Londens ta- xateursbedrijf dat gaat over de be loning van 20.000 pond voor inlich tingen over de van Sophia Loren ge stolen juwelen ter waarde van 185.000 pond, Is woensdag in Rotterdam ge weest, zo is in Londen bekend ge worden. Hij is inmiddels weer in Londen teruggekeerd. Hij maakte de reis naar aanleiding van de mededeling van een Londense gevangene, dat de juwelen misschien in Nederland waren, aldus een woordvoerder van de taxateursfir ma. De gevangene had de naam van een vrouw verstrekt en het adres van een café in Rotterdam. De vrouw was echter maandag met vakanie naar Spanje vertrokken. Volgens de woordvoerder heeft de Rotterdamse politie gezegd dat zij een onderzoek zou instellen. (Advertentie) Een goede wenk ÏK voor 'n vaderdag* geschenk 3 fraaie Obelisk zakdoeken van 2.75 tot 4.50 aakdoeken nie lekkere shag in de handige doos 95 ct. Verpleegster opende brieven van patiënten De politierechter te Dordrecht heeft de 64-jarige verpleegster W. M., wo nende in Rotterdam, veroordeeld tot een principiële boete van 1 subs. 1 dag omdat zij in een bejaardentehuis in Strijen brieven van patiënten had opengemaakt. Zij had dit gedaan, zoals zij de poli tierechter vertelde, omdat er brieven waren binnengekomen, waarin stem ming werd gemaakt tegen de direc trice van het tehuis, die haar pleeg dochter is. Zij had de rust van het tehuis wil len herstellen door daar een stokje voor te steken. De officier van justi tie noemde het een merkwaardig de lict, dat juridisch niet tot de gemak kelijkste behoorde. Hij eiste voor „be schadiging van andermans goed" een boete van ƒ20 subs. 4 dagen. De raadsman, mr. H. G. C. L. Polak, con cludeerde op juridische gronden tot vrijspraak. Hij was van mening, dat er in dit geval geen sprake van „be schadiging van andermans goed" kon zijn. „HIJ HAD NIET DE BEDOELING TE DODEN" Raadsman: verdachte dwaas jongetje Een gevangenisstraf van twaalf jaar en ter beschikking stelling van de re gering heeft mr. H. van Buuren, of ficier van justitie bij de Rotterdam se rechtbank, gisteren geëist tegen de 20-jarigè zeeman S. R. uit Rot terdam. Deze stond terecht, omdat hij op 11 februari de 28-jarige A. W. van der Spek, die op Katendrecht bekend stond als „Tijger-Annie", van het leven zou hebben beroofd. Tijdens het verhoor, dat geleld werd door mr. J. Berenschot, president, bekende verdachte, doch zei niet de bedoeling te hebben gehad de vrouw te doden. Op de avond van de tien- De Amerikaanse zweefvlieger Ri chard Schreder die als deelnemer aan de wereldkampioenschappen zweef vliegen woensdag in Oost-Duitsland terechtkwam aan de Oostzeekust bij Grevesmiihlen, is donderdag door de autoriteiten van Oost-Duitsland uit geleid over de grens met de Duitse bondsrepubliek. Ook het zweefvlieg tuig is teruggegeven. Ook de 20-jarige Nederlandse zweefvlieger Robert Vulling uit Apeldoorn is na een vlucht van Teuge naar Brunswijk door ver keerde navigatie in Oost-Duitsland terechtgekomen. De vlieger was dinsdagochtend opgestegen van de basis te Teuge. Hij landde om ongeveer half zes 25 kilometer voorbij Brunswijk, het doel van zijn tocht, dichtbij het plaatsje Hessen, vijf km voorbij de Oostduit- se grens. Volgens de vader van de vlieger werd hij vrij hartelijk ont vangen en kreeg hij na een ondervra ging toestemming bij Marienborg weer over de grens te gaan. Zijn toe stel werd echter vastgehouden. Dat zal de K.N.V.V.L. waarvan de zweef vlieger lid is, via officiële instanties terug moeten vragen. Blinde moeder gaat geëmigreerde zoon bezoeken De 56-jarige mevrouw Margje Karstens-de Boer, die na de emi gratie naar Australië van haar zoon, door heimwee suikerziekte heeft gekregen en als gevolg daarvan haar gezichtsvermogen heeft verloren, zal zondagavond zeven uur van Schiphol vertrek ken voor een verblijf van enige weken bij haar zoon. De behande lende artsen hebben dit bezoek wenselijk geacht. Het spaarfonds „Wij komen" heeft deze reis mo gelijk gemaakt. Aantal emigranten naar Australië blijft gehandhaafd op tienduizend per jaar Het aantal Nederlanders, dat naar Australië kan emigreren, zal voor het Australische begrotingsjaar 1960- 1961 waarschijnlijk gehandhaafd blij ven op tienduizend per jaar. Dit is het resultaat van besprekingen, die de Nederlandse regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. 15. W. Ha- veman, te Canberra gevoerd heeft met de Australische minister voor de immigratie. Downer. De heer Kaveman deelde mee, van mening te zijn dat de Nederlandse emigratie naar Australië een goede basis zou kunnen zijn voor nog nau were banden tussen beide landen. Hij dacht daarbij aan de mogelijkheid van een cultureel verdrag. Verwacht kan worden, zo deelde de heer Haveman verder mee, dat bei de lanc verdra; geldende loopt namelijk in maart 1961 af. Het Nederlandse emigratie- bestuur zal spoedig nieuwe middelen beschikbaar stellen voor de huisves ting van Nederlandse emigranten in Australië, voorts zal een plan worden uitgewerkt om de emigratie van jon ge Nederlandse boeren aan te moedi gen. de februari had hij na bioscoopbe zoek een aantal bars en café's be zocht en zeven of acht glazen cog nac gedronken, 's Nachts om twee uur, toen hij nog geen zin had om naar huis te gaan", had hij zich per taxi naar Katendrecht laten rijcfen. Daar ontmoette hij tenslotte in een bar „Tijger-Annie", oorspronkelijk afkomsig uit Amsterdam. Het twee tal ging, weer met een taxi, naar een hotel in de Witte de Withstraat, dat verdachte kende, omdat hij er 'n week eerder met een andere juf frouw had vertoefd. Op de hotelka mer kregen zij onenigheid, die er volgens verdachte tenslotte op uit draaide, dat hij een zich om haar hals bevindende nylonkous zou heb ben aangehaald. Dr. A. G. Regensburg, zenuwarts to Rotterdam, aie verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar achtte, had tot terbeschikkingstelling van de re gering geadviseerd. „Had U dit ook gezegd", zo vroeg de president, ,.nu U weet. dat verdachten in dit geval na een half jaar wel eens met proef verlof worden gestuurd wegens plaatsgebrek in inrichtingen or na enige jaren als genezen worden ont slagen?" Dr. Regensburg merkte o.m. op, het niet eens te zijn met collega's, die verdachten vaak te vroeg met proefverlof sturen. Doordat er geen druk van de maatschappij is, is de aanpas sing van verdachten dikwijls een „scnijnaanpassing". Psychiatrisch gezien is er volgens hem wei nig aan verdachte te doen, peda gogisch waarschijnlijk wel. De raadsman van verdachte, mr. L. G. Eijkman, wilde de zaak niet „overtrokken" zien. We hebben een voudig te maken met een verdwaasd en dwaas jongetje, in verschillende opzichten nog een kind, dat soms volwassen wil doen. Hij zag hem als een verwaarloosde jongen, die het leven niet aankon, maar met wie nog veel te beginnen is. Pleiter wilde hem ter beschikking van de regering gesteld zien. De regering heeft te zorgen, dat deze voorziening, moge lijk gemaakt door de wet, uitvoer baar is. Mr. Eijkman achtte noch doodslag noch zware mishandeling de dood tengevolge hebbende bewezen. Te vens had verdachte zich te verant woorden voor enige diefstallen. De officier eiste daarvoor een jaar ge vangenisstraf met aftrek. In Vlissingen is donderdagmiddag de eerste Ronde van Walcheren van start gegaan. Een miniatuur „Tour de France" voor ISO jongens van 11 tot 16 jaar, die drie dagen lang onder het motto „fietsen is een gezonde be weging" over het eiland trekt. Hier ziet men een groep rijders kort na de start op het Betje Wolffplein. Foto P.Z.C.) Ontploffing in X-15 op basis Edwards Op de luchtbasis Edwards van de Amerikaanse luchtmacht,, in Califor- nië, heeft zich woensdagavond een ontploffing voorgedaan in een X-15. De explosie gebeurde tijdens proef draaien van de motor op de grond. De X-15 is het experimentele raketvlieg tuig, dat voorbestemd is om met een snelheid van duizenden kilometers per uur op een hoogte van dertig kilome ter door het luchtruim te vliegen, na door een moedervliegtuig te zijn los gelaten. De test-piloot Scott Cross- field, die bij het proefdraaien in het toestel zat, bleef ongedeerd, doch het vliegtuig werd ernstig beschadigd. Hervormde Kerkbouwactie De kerkbouwactie der Nederlands hervormde kerk, die op 12 april de 10 miljoen gulden passeerde 10.000.413) heeft sindsdien op nieuw een ton bijeengebracht. Op 8 juni was de stand 10.100.498. TERWIJL VERKEER DOORGANG VINDT (Van een onzer verslaggevers) Een Italiaans apparaat, waar een Oostenrijks patent op rust, maakt het mogelijk in tot nu toe naar deskundigen beweren onge kend korte tijd buizen en kabels door dijken en onder wegen door te „leggen", zonder dat daarbij in wegdek, spoorbaan of waterkering ge graven of gebroken hoeft te worden. De snelheid waarmee het werk uitgevoerd kan worden is in vergelijking met de meeste tot nu toe in Nederland gevolgde methoden, hoog te noemen. Er zijn bij het Italiaan se apparaat minder arbeidskrachten nodig en om deze factoren zou met dit apparaat veel goedkoper dan voorheen gewerkt kunnen worden. Donderdag werd dit apparaat, een hand-hydraulische buizenpers die Hydromat heet, door de importeur in Oudewater gedemonstreerd voor deskundigen van rijkswater staat, genie, directoraat materieel landmacht, spoorwegen, P.T.T., elektriciteitsbedrijven en water leidingsbedrijven. Aangetoond werd door de Oostenrijker H. Stern dat een buis met een door snee van ongeveer tien centimeter zonder noemenswaardige krachts inspanning in een kwartier tijd bijna drie meter door een kleidijk kan worden geperst. In Sicilië zijn we over grote af standen door een bodem vol keien gegaan en bij Klagenfurt persten we een buislengte van niet minder dan 100 meter voor de waterlei ding met een enkele Hydromat vooruit. Er treedt nagenoeg geen horizontale of verticale afwijking in de persrichting tijdens het' per sen op. Het is mogelijk de pomp op een benzine- of elektromotor te laten werken, zo vertelde de heer Stern. In Nederland kende men reeds een systeem met een enkele cy linder, maar doorgaans werkt men toch nog met treklieren en 't sys teem van „voorboring". De Hy dromat kost ruim 6000 gulden, een zwaarder type komt op ruim 8000 gulden. Het belangrijkste voordeel ziet men in het feit dat bij dit systeem dat reeds toegepast wordt in Italië, Oostenrijk en Zweden, en waarvoor naast de Beneluxlanden ook in Frankrijk en Zwitserland belangstelling zou bestaan het verkeer over een weg waar een buis of kabel onderdoor getrokken wordt, normaal doorgang kan vinden. Deskundigen die bij de de monstratie aanwezig waren be twijfelden overigens of bij dit perssysteem buizen met een dia meter groter dan 20 centimeter zonder meer onder Nederlandse wegen en door dijken geperst zou den kunnen worden, zonder dat het wegdek hier schade van zou ondervinden. Verschillende instanties bleken evenwel bijzonder geïnteresseerd te zijn in deze Oostenrijkse vin ding. Uitspraak in zaak „roze balletten" 5-jarlge oud-voorzitter van de Franse nationale vergadering An- dré le Troquer tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een jaar ën een boete van 3000 nieuwe franken (2400 gulden) veroordeeld wegens zijn aandeel in het schandaal van de „Roze balletten". Pierre Sorlut, een 35-jarige voorma lige politieman, kreeg vijf jaar on voorwaardelijk. omdat hij in wonin gen van particulieren en in de ambts woning van Le Troquer orgieën zou hebben georganiseerd, waaraan voor aanstaande zakenlieden en minder jarige meisjes hebben deelgenomen. In totaal waren 23 personen van het aanzetten van minderjarigen tot on tucht heschuldigd. Met uitzondering van een hoofdinspecteur van politie werden allen schuldig bevonden. Le Troquer had verklaard onschuldig te zijn, evenals zijn 45-jarige vrien din mevrouw Elisabeth de Pinajeff, die tot een boete van 2000 franken werd veroordeeld. De eigenaar van een kapsalon en de voormalige direc teur van een luxueus restaurant in het Bois de Boulogne kregen twee jaar gevangenisstraf. De eigenaar van een grote winkel in Parijs kreeg anderhalf jaar. De veroordeelden hebben twee weken de tijd om beroep aan te tekenen. Ds. W. A. B. ten Kate 45 jaar predikant Maandag zal het 45 jaar geleden zijn dat ds. W. A. B. ten Kate uit Drie bergen als predikant in de Neder lands Hervormde Kerk werd beves tigd. Van 1923 tot 1927 stond ds. Ten Kate iu Vlissingen. De predikant werd in 1890 in Aalten geboren. Hij bezocht het gymnasium in Rotterdam en studeerde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Op 13 juni 1915 werd hij door zijn vader, wijlen ds. B. ten Kate, toen nog pre dikant te Rotterdam, bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te van Kolderveen en Dinxterveen in de classis Meppel. Na onder meer in Enschede, Wassenaar en Vlissingen te hebben gestaan werd hij predikant van Davos in Zwitserland. Aan ds. Ten Kate werd op 65-jarige leeftijd, na ruim veertig dienstjaren emeri taat verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7