ROXY Centrale drinkwatervoorziening in Zeeland sterk vooruitgegaan Zeeuwse Almanak SPOORWEGEN RICHTEN BLIK OP DE DELTA-DAMMEN Itocn zuiver en koeler roken IN VLISSINGEN SLOTEN HOND EN 2 HAASJES VRIENDSCHAP Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JUNI 1960 GEEN SLECHTE HYGIËNISCHE TOESTANDEN Aansluitingspercentage (93.66) lag in 1959 boven nationaal gemiddelde Het hoofdbestuur van do Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft enige tijd geleden een schrijven gericht aan de provinciale besturen met liet verzoek om indien enigszins mogelijk aan de uitvoering van projecten inzake de waterleiding voorrang te verlenen boven alle andere projecten. In dit ook aan het provinciaal bestuur van Zeeland gerichte schrijven werd gewezen op de slechte hygiënische toestanden, die in de huishoudingen zijn ontstaan door gebrek aan drinkwater en soms aan alle soorten water gedurende do uitzonderlijk droge zomer van 1959. Naar aanleiding van deze brief hebben Ged. Staten van Zeeland een globaal overzicht aan de Provinciale Staten verstrekt over de huidige stand van zaken op dit gebied in Zeeland. In zijn overzicht komt het provin ciaal bestuur tot de conclusie, dat in Zeeland van „werkelijk erbarme lijk slechte hygiënische toestan den" zoals het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen algemeen voor Ne derland had geconstateerd geen sprake is geweest. Zij stellen de Staten dan ook voor het hoofdbe stuur volledig in te lichten en ge rust te stellen inzake de watervoor ziening. Ged. Staten wijzen erop. dat de voor ziening van de waterleiding in de zo genaamde onrendabele gebieden reeds een aantal jaren hun volle aandacht heeft. Sinds 1954 is een steunregeling van kracht geworden, vervat in het tienjarenplan, lopende tot en met 1963, dat in de periode 1953-1963 moet zijn uitgevoerd. Gedurende deze periode worden elk jaar op de rijks begroting gelden geraamd voor de subsidiëring van de waterleidingpro jecten, die in het begrotingsjaar in het kader van dit plan voor subsidie in aanmerking komen. Volgens dit plan neemt het rijk voor wat Zeeland betreft 60 van het onrendabele gedeelte van de explditatiekosten voor zijn rekening, terwijl de .streek' de overige 40 moet bijdragen. 10-jarenplan Ten aanzien van het 10-jarenplan hebben de Staten besloten, dat in de ten laste van de betrokken streek ko mende tekorten tot een maximum A an 50 in die tekorten zal worden bijgedragen. Deze regeling werd toe gepast voor Zuid- en Noord-Beveland. Met subsidie van rijk, provincie en de gemeenten Kortgene en Wissenkerke werd Noord-Beveland sinds 1955 voor 100 aangesloten, terwijl op Zuid- Beveland van die datum af 545 per celen aangesloten werden, waarmee Zuid-Beveland thans voor 96% is aangesloten of aansluitbaar gemaakt. Nog ongeveer 650 onrendabele per celen moeten op Zuid-Beveland wor den aangesloten. Naar Ged. Staten verwachten zal dit binnen enkele ja ren zijn beslag hebben gekregen. Het oosten van Zuid-Beveland is prak tisch voor 100 aangesloten. Schouwen-Duiveland, Tholen en Wal cheren worden aangesloten volgens de regeling, die geldt voor de Her verkaveling Zeeland. De investerings- kapitalen worden verstrekt door het rijk, de belanghebbenden, 10 door de provincie en 10 door de ge meente. Het gaat hier om de aan sluiting. van 300 percelen op Schou wen-Duiveland, 400 op Tholen en 170 op Walcheren. Hierbij wijzen Gede puteerden erop, dat de situatie met betrekking tot de aansluiting van de onrendabele percelen in de herver- kavelingsgebieden wel zeer gunstig ligt. Walcheren In het herverkavelingsblok Walche ren zullen in juni of juli a.s. alle per celen aansluitbaar gemaakt zijn. Er blijven dan in het deel van Walche ren, dat ten oosten van het kanaal buiten het herverkavelingsblok ligt, nog ongeveer 80 percelen over, waar van de aanlegkosten meer dan 1000 per perceel bedragen. De aansluiting van deze zogenaamde super-onren dabele percelen moet wachten op de totstandkoming van de in uitzicht gestelde rijkssubsidieregeling. Op Tholen zijn praktisch alle on- rendable percelen in herverkave- lingsverband aangesloten. Op Schouwen-Duiveland is dit even eens het geval met alle percelen gelegen buiten het duingebied. Bij het ministerie van sociale zaken is de vraag in studie of voor de aan sluitingen in het recreatiegebied afzonderlijk subsidie kan worden verleend. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft wordt meegedeeld, dat sinds januari 1958 wordt gesubsidieerd volgens de regeling in onrendabele gebieden in het kader van het 10-jarenplan. Van de in 1960 aanwezig zijnde 25.700 woningen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn 23.000 (of 89,5%) aangesloten. Van de nog 2700 aan te sluiten wo ningen geschiedt dit voor 1500 in het kader van het basisbedrijf en voor 1200 volgens het 100 %-plan. In vijf jaar Dit 100 %-plan betreft het aansluit baar maken van de zogenaamde su per-onrendabele percelen, die dus niet voor steun in het kader van het 10- jarenplan in aanmerking komen. Het plan, waaraan de N.V. Waterleiding mij. Zeeuwsch-Vlaanderen in 1959 is begonnen en in vijf jaar hoopt te vol tooien, voorziet in de aansluiting van rond 700 agrarische bedrijven en 500 woningen. De uitvoering geschiedt in afwachting van de totstandkoming van een rijksregeling. Begin januari 1959 was in Nederland gemiddeld 92,92 der woningen aan gesloten op de waterleiding. In Zee land was dit percentage 93,66, in Gel derland 76,48, in Friesland 83,98, in Drente 86,33, terwijl boven Zeeland stonden Utrecht met 95,97, Zuid-Hol land met 99,23 en Noord-Holland met 99,61. (Slot van pag. 1) nen, waarvoor noch Investeringen, noch exploitatiekosten gerechtvaar digd zouden zijn. Gering verschil Het verschil In lengte tussen de hui dige verbinding „via Roosendaal" zal slechts ongeveer 27 km bedragen, zo voerde dr. Den Hollander destijds aan, een verschil, dat bezwaarlijk als argument voor de aanleg van een kostbare spoorlijn zou kunnen wor den gebruikt. Daarom stelde de toenmalige presi dent-directeur, dat de weg over de dammen de mogelijkheid zou bieden met de kleinste verlceerseenheden, namelijk autobus en vrachtauto, op de meest economische wijze het ver voer tussen de eilanden onderling en dat van en naar de eindpunten te ver zorgen. De woorden van Ir. Den Hollander VAN TOT TEVREDEN. IJzendijke is tevreden, en In het bij zonder de groep neringdoenden en kermisexploitanten. De pinksterker- mis behoort in IJzendijke weer tot het verleden, en over het algemeen blikt men met voldoening terug op de pinksterweek. Kermis, wielrennen en schietingen trokken grote aantal len belangstellenden uit de omgeving Advertentie DAMPO-MASSAGE verdrijft pijnen en stijfheid uit ledematen,spieren en gewrichten j|en maakt deze weer leniggf DOCHTERTJES Er zalen drie moeders in de bus, die alle drie aan het hoofd stonden van ieder één dochtertje, in leeftijd va riërend van naar schatting twee en drie tot vijf jaar. De vijfjarige sliep direct in Terneu zen al in op de schoot van haar moe der. Begrijpelijk, want het klokje van gehoorzaamheid had al zeker twintig minuten geleden geslagen. Het sla pende kind wekte een geest van ver tedering zelfs geharde mannen, met verweerde koppen bezagen het kleine Doornroosje met een milde glimlach om de lippen. „Ach, wat slaapt dat wicht lekker'', verzuchtte een dame, die er uitzag of ze zelf de slaap der onschuldigen al héél lang geleden voor het laatst geslapen had. De tweejarige zat op moeders schoot ook wat te doezelen, maar de drie jarige was klaar wakker. Het kind had een goede reden om wakker te zijn, want het moest voortdurend kauicen. Die moeder kwam namelijk beslist niet in aanmerking voor de Prijs voor de Pedagogie, zo er zulk een prijs mocht bestaan. Vast niet. Want gedurende heel de rond een uur durende reis stopte ze het te bekla gen kina zachte, naar zuurtjes rui kende toffees in het traag malende bekje. Daar krijgt de tandarts een beste aan, later,,,. en uit België naar IJzendijke, aan tallen die bij de IJzendijkse midden stand hun „sporen" hebben achter gelaten. TELLING. Volgens de verkeerstelling Is er ook in Waarde op de tweede pinksterdag heel wat voorbijgekomen. De perso nenauto's, vrachtauto's, motoren, bromfietsen, fietsen, voetgangers en overig verkeer leverden er in de twee verschillende richtingen een totaal van 1721 op. NIEUW. Volgens de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in Zeeland gedurende de maand april 163 nieuwe woningen gereedgekomen, tegen 135 in april van het vorig jaar. Voor het tijds verloop van 1 januari tot en met april, waren de cijfers: 574 voor 1960 tegen 413 over deze periode in het vorig jaar. Zeeland staat in de rij van provincies voor Drente op de een na laatste plaats wat deze aantallen van gereedgekomen woningen betreft. OP DE PLAAT. Twee Walcherse christelijke jeugd koren komen op do grammofoon plaat. Do gelukkigen zijn de duider- stemmen" uit Souburg en de „Jonge Zangers" uit Nieuw- en St.-Joosland. De jeugdige zangers en zangeressen hebben vorige week in do Neder lands hervormde kerk te Souburg een programma van geestelijke liede- rn uitgevoerd, waarvan de Zweedse radiovereniging I.B.R.A. opnamen heeft gemaakt. De leiding van de uit voering had mevrouw FranckeDa- vïdsc uit Souburg en mevrouw De Boer-van Boven zorgde voor de orgel- en pianobegeleiding. In het najaar wordt deze eerste plaat in de handel gebracht. GOUD. Deze week goud voor het echtpaar C. Paulusse-van Aalst in Terneuzen. Hèt jubilerende echtpaar, respectie velijk 75 en 69 jaar oud, hield temid den van de familieleden een receptie in het jeugdgebouw „De Schakel". Naast de talrijke vrienden en kennis sen die hun gelukwensen kwamen aanbieden, kwamen burgemeester mr. H. Rijpstra en wethouder M. de Vos het echtpaar namens de gemeente fe liciteren. dateren uit 1955, toen de ontwikke ling van het Botlekgebied nog in de kinderschoenen stond, en toen er nog geen sprake was van het Europoort-plan. Sindsdien heeft de industrialisatie in het westen des lands een enorme vlucht genomen, onder andere in dit gebied, terwijl bovendien het Sloeplan vele kansen aan industrievestiging rond Mis singen biedt. Het zijn dus mogelijk deze overwe gingen, die de spoorwegen hebbei} genoopt, althans in studie te nemeii of een spoorwegverbinding over de Delta-dammen toch niet tot de reële mogelijkheden zal büjken te behoren. H. Hofman verliet Provinciale Moderne Jeugdraad Zeeland De heer H. Hofman te Vlissingen, voorzitter van de Provinciale Moder ne Jeugdraad Zeeland heeft deze functie overgedragen aan de heer A. Bayens van de jeugdorganisatie „Kentering" uit Middelburg. De heer Hofman, die werkzaam was op de gemeentesecretarie te Vlissin gen zal per 16 juni in dienst treden van de gemeente Nieuwer Amstel als adjunct-commies voor kunst en cul turele zake.". De heer Hofman is op verschillende wijzen werkzaam geweest in het Zeeuwse jeugdwerk, onder meer als secretaris van de Vlissingse jeugd raad, 2e voorzitter van „Jonge Strijd" te Vlissingen en tot op heden voorzitter van de Moderne Jeugd raad in Zeeland en dagelijks be stuurslid van de Provinciale Jeugd raad Zeeland. P. Zwaai - oud-leraar „De Ruyterschool" overleden In de Sint-Maartenskliniek te Nijme gen is woensdag op de leeftijd van 74 jaar overleden de lieer P. Zwaai, oud leraar van do „De Ruyterschool" te Vlissingen. Van 8 november 1915 tot 1 september 1951 heeft de beer Zwaai scheepswerktuïgkunde en werktuig bouwkundig tekenen gedoceerd aan de Vlissingse zeevaartschool Voordat hij bij de vereniging „De Ruyterschool" in dienst trad. heeft de heer Zwaai, die in 1886 op Terschel ling werd geboren, als eerste machi nist gevaren op het s.s. „Van Hogen- dorp" van Wambersie en Zonen. De begrafenis is bepaald op zaterdag om half twee 's middags op de be graafplaats „Rustoord" te Nijmegen. Advert-entiej Vakantie in San Remo, Stockholm of Scheve- ningen, waar U ook bent, zorg dat U altijd "Akker tjes" bij de hand hebt. Ze helpen direkt bij hoofdpijn, kiespijn en andere narigheden. AKKERTJES AAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAAA Belgisch schip dreigde bij Stavenisse te zinken Donderdagmiddag is het 400 ton me tende Belgische sleepschip „Joseph" ter hoogte van Stavenisse door de harde wind in moeilijkheden geko men. De „Joseph", die met het bin nenvaartuig „Boulogne" gesleept werd door de Franse sleepboot „Fecht" kreeg door de harde wind water over, dat in het ruim liep. Daardoor geraakte het vaartuig in zinkende toestand. De sleepboot bracht bet schip achter een zand bank uit de wind en wachtte de komst van liet bergingsvaartuïg „Arendsoog" uit Wemeldinge af. De bemanning van dit vaartuig slaag de er in de „Joseph" leeg te pompen en behouden de haven van Wemel dinge binnen te brengen. Tegen half tien gisteravond arriveerde men daar. De „Joseph" was met een lading grint onderweg van Duitsland naar Gent. Alles was goed gegaan tot het schip in het Keeten de witte tonnen- vlije naderde, waar door de uitschie tende wind een behoorlijke zeegang stond. Overslaand water liep in de ruimen en het schip kwam steeds dieper te liggen. De situatie werd tenslotte kritiek en de schipper van de „Fecht" besloot zijn sleep aan lijzijde van een zandbank tijdelijk in veiligheid te brengen. De „Arends oog" bracht tenslotte redding. Geslaagden aan Petrus Hondius Lyceum Voor de op 8 en 9 juni gehouden eind examens van de middelbare school voor meisjes aan het Petrus Hondius- lyceum te Terneuzen slaagden de volgende kandidaten: M. A. de Bruij- ne, Terneuzen; C. E. Henry, Terneu zen; T. Pennings, Axel; E. E. Slock, Sas van Gent en J. J. Visser, Terneu zen. Eén kandidaat had zich terug getrokken. Directeursopleiding openbare bibliotheken Voor de directeursopleiding van de Centrale vereniging van openbare bibliotheken slaagde met lof mej. Chr. Keiler te Middelburg. Universitair examen Aan de universiteit te Utrecht slaag de jhr. J. J. Sandberg tot Essenburg te Middelburg vofer het kandidaats examen in de rechten. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid jhr. J. J. Sandberg uit Middelburg. Weer godsdienstonderwijs aan o.l.s. te Westkapelle Ds. W. Oosthoek, hervormd predikant van Westkapelle, heeft het geven van fodsdienstonderwijs aan de plaatselij- e openbare lagere school hervat. Zo als bekend had de predikant deze ar beid enige tijd stopgezet in verband met gerezen moeilijkheden in de ge meente. In overleg met B. en W. van Westkapelle. het onderwijzend per soneel van de school en de oudercom missie heeft ds. Oosthoek inmiddels besloten het godsdienstonderwijs j voort te zetten. dank zij ragdun en ventilerend Elfin-papier. Wie nu ROXY rookt, geniet mee.r dan een ander. Het elfin papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't eljin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. NOBEL - ZUIVER - TROUW Distributor* for Holland Alvana Import Company In de Hendrik Vroom- laan te Vlissingen, op nummer 61 bij de fa milie De Rijke, Is deze week een opmerkelijke vriendschap gesloten. T'PPy. d® hond van de familie Do Rijke heeft zich moederlijk ont fermd over twee jonge haasjes van naar schatting een week of zeven, die de dertien jarige Frans do Rijke dinsdag mee naar huis bracht. „Gevonden bij de cen trale van de P.Z.E.M.", legde hij zijn vader uit en de heer De Rijke gaf zijn zoon toestem ming om de beestje» in huis te houden. „Wanneer je ze terug brengt moet de haze- moeder er toch niets meer van hebben", be dacht hij. De heer De Riike stond trouwens helemaal niet verwon derd over de vondst van zijn zoon: „Het is hier net een asiel. We heben al van alles ge had". Zoon Frans waagde toen een experiment, dat tot ieders verwon dering succes had. Hij zette de twee grijze langoren in de kist van Tippy, waarin sedert drie weken drie donzi ge hoopje» hond rond-. scharrelen: de kinde ren van Tippy. Met een barmhartigheid, die ontroerend Is, ont fermde Tippy zich ook nog over de twee haas jes en nu kan men als vreemdeling in huize De Rijke geen hand meer naar de gedop- teerde haasjes uit strekken of men krijgt met Tippy te doen. Al leen Frans en zijn veertienjarige zusie Anneke (en natuurlijk ook de andere huisge noten) kunnen, zoals uit deze foto blijkt, de hondjes en haasjes on gestraft aanraken. .(Foto P.Z.C.), Expositie werken Reimond Kimpe bij 75e verjaardag Ter gelegenheid van zijn 75e verjaar dag wordt van de Middelburgse kunstschilder Reimond Kimpe in het Kunstmuseum een tentoonstelling van zijn werken ingericht. Deze ex positie blijft geopend van 25 juni tot en met 9 juli. De bedoeling van deze tentoonstelling is de kunstschilder Kimpe te eren en wellicht ten overvloede aan te tonen, dat zijn werken van meer dan alleen regionale betekenis zijn, aldus schrij- van de inrichters van deze expositie in een rondschrijven. Eindexamen Middelburgse rijkskweekschool Bij het aan de rijkskweekschool te Middelburg gehouden eindexamen van de tweede leerkring slaagden voor de akte van onderwijzer esde heer T. v. d. Kreeke, Goes, en de da mes J. Maat, 's-Heer-Hendrikskinde- ren, B. v. d. Meer, Zonnemaire en G>. Steur, Middelburg. Afgewezen 1 kandidaat. (Advertentie) GOED VACANTIE-WEER! Natuurlijk, dat wensen we u van harte toe. Maar neem voor alle zekerheid een BigBen mee. Door de speci ale pluvex)-sluiting nu nóg beter beschermend 1 Geen in regenen meerl Geen tocht of vocht onder jas of mantel bij het fietsen. Prijzen van 6-90-7.90-9.75* 12.75*-15.75 en 17.50. met PLuvfx) -patentsluiting. VANDAAG. Middelburg Electro: Aan de rivièra, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar; City: On the beach, 20 uur, 14 jaar; Miniatuur Wal cheren. Molenwater, geopend 918 uur; Toonzaal Van Benthem en Jut ting: expositie schilderijen en aquarel len. 9—18 uur; Abdij: klank- en licht spel, 8.45 en 9.45 uur; Muziektent Mo lenwater concert ONDA, 20 uur. Vlissingen Luxor: Salem Aleikum, 20 uur, a.L; Alhambra: Slaapkamer-ge heimpjes, 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: Da hond van Baskervil le*, 20 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2