PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VANDAAG GROTE CHAOS IN FRANKRIJK Spoorwegen richten blik op Delta-dammen I HIER WOONDE EICHMANN 1 ONMIDDELLIJK SAURISVERHOGING GEËIST BOTSING TUSSEN TWEE BUSSEN EIST TWEE DODEN WERVELSTORM IN HONGKONG EISTE ZESTIG DODEN ISRAËL LEVERT EICHMANN NIET AAN ARGENTINIË UIT Vandaag... 203e jaargang - no. 134 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adm. tel 2094. 1.3 miljoen ambtenaren in staking Even buiten Buenos Airès staat een schamel huis, waar S J Adolf Eichmann tijdens zijn verblijf in Argentinië heeft 5 gewoond. Frankrijk maakt vandaag de ernstigste staking door sedert ge neraal De Gaulle twee jaar geleden aan de macht kwam. Niet minder dan 1,3 miljoen ambtenaren staken 24 uur om een on middellijk ingaande salarisverhoging en een lioger minïmumsa- laris af te dwingen. De posterijen zullen volkomen verlamd zijn en liet luchtverkeer met vliegvelden in Europa zal zo goed als onmogelijk zijn. Bovendien worden grote vertragingen in liet niet-automatische telefoonverkeer verwacht. Op scholen en universiteiten zal niet worden gedoceerd en stad- en gemeentehuizen en bureaus van sociale diensten zullen geslo ten zijn. Bij de waterleiding zal met sterk verminderd personeel worden gewerkt zodat de waterdruk kan verminderen, maar de gas- en elektriciteitsvoorziening zal normaal zijn. Verwacht wordt dat het personeel van de Parijse Métro- en autobusdiensten hun onverwachte stakingen nu hier en dan daar zullen voortzetten. genomen beslissing dat de ambtena ren dit jaar een salarisverhoging vijf procent in drie stadia zouden krijgen. De vakbonden hebben dit al als onvoldoende afgewezen. In Parijs, Marseille, Clermont Fer- rand, Straatsburg en andere ste- Plan van regering als onvoldoende afgewi ezen Eovendien heeft het spoorwegperso neel uiting gegeven aan zijn sympa thie voor de stakers en aangenomen wordt dat enkele afdelingen vau hun vakbond zullen besluiten aan de sta king deel te nemen. Het spoorwegpersoneel en dat van het Parijse vervoersbedrijf eisen loonsverhoging' en korte werktijden. Het Franse kabinet heeft na een ver gadering op woensdag beloofd bin nenkort met een loonplan voor 1961 te komen voor genationaliseerde be drijven maar het beloofde geen on middellijke salarisverhogingen. Het herhaalde wel de reeds in februari Geruchten over staatsgreep door leger in Indonesië De geruchten uit Singapore dat pre sident Soekarno door^ liet leger zou zijn afgezet, zijn nog steeds onbe vestigd. Volgens de laatste berichten uit Djakarta bevatten deze geruchten geen grond van waarheid. Radioberichten van het persbureau Pia uit Djakarta gaven de indruk dat er in de Indonesische hoofdstad niets bijzonders aan de hand was. ..President Soekamo", aldus de be richten van Pia, „heeft aangekondigd, dat het parlement deze maand offi cieel geïnstalleerd zal worden nadat enkele wijzigingen in de samenstel ling ervan zijn aangebracht". Pia meldde dat de president dit had bekendgemaakt na besprekingen met do waarnemend president, Djoeanda, en generaal Abdoel Haris Nasoetion, chef-staf van het leger cn minister van nationale veiligheid. Djoeanda verving Soekarno tijdens diens wereldreis van meer dan twee maanden, waarvan Soekarno zater dag terugkeerde. Pia berichtte dat Djoeanda het presidentschap vrijdag morgen in het paleis Merdeka tijdens een informele plechtigheid weer zal overdragen aan Soekarno. De minister van voorlichting, Mala- di. verklaarde voor de radio dat de berichten over een staatsgreep vals en uitdagend zijn. Aangezien de ge ruchten afkomstig zijn uit Amster dam en samenvallen met het zenden van Nederlandse versterkingen naar rsieuw-Guinea, kan men gemakkelijk begrijpen wat de ware bedoeling is die er achter steekt, zo zei hij. Jongen uit boom gevallen In de bossen van Voorthuizen is gisteren de 15-jarige Evert Vliek uit Nijkerk uit een boom gevallen en aan zijn verwondingen bezweken De jongen was tijdens het spelen met vriendjes in de boom geklom men. Ernstig gewond werd hij naar het St. Elisabethzielcenhuis in Amersfoort gebracht, waar hij is overleden. den hebben gisteren honderddui zenden Franse metaalarbeiders korte stakingen gehouden. De meest spectaculaire actie speelde zich af bij de Renaultfabrieken. Donderdagmiddag om twee uur leg den tienduizenden arbeiders in dit gi gantische bedrijf de gereedschappen neer, om in een optocht naar het ge meentehuis van Boulogne te wande len. Er ontstonden verkeersluiopen maai' geen incidenten. „Wij willen de 40-uren week" en „de baas kan betalen" waren de leuzen. De politie hield zich afzijdig terwijl vakbonds functionarissen toespraken hielden. Het personeel van de autobuslijnen en de Métro in Parijs heeft ook don derdag weer wilde stakingsacties ge houden. Inmiddels zijn nog 21 werk nemers in deze diensten geschorst, waarmee het totaal der zodanig ge straften reeds 89 bedraagt. Vijfendertig autobuslijnen en een Métro-lijn lagen stil, hetgeen weer tot complicaties leidde in de spits- IN EEN BOCHT TE HEERLEN Vier mijnwerkers ernstig gewond In de Spoorstraat te Treebeek (gem. Heerlen) zijn gisteren twee autobus sen waarin mijnwerkers werden ver voerd met elkaar in botsing geko men. Bij deze botsing werden twee mijnwerkers gedood. De slachtoffers zijn de 54-jarige gehuwde F. l\aro, een Sloveen uit Nieuwenliagen, die sinds 1929 bij de mijn Orauje-Nas- sau IV werkte en de 57-jarige ge huwde H. Smeets, vader van vijf kin deren, eveneens uit Nïeuwenhagen, die sinds 1934 bij de staatsmijn Em ma werkzaam was. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht van de weg, waar het we'gdek glad was en vochtig van de regen die juist was gevallen. Een bus (eigen dom van de firma Van der Biessen uit Kerkrade), welke uit de richting Brunssum kwam en die mijnwerkers naar het werk vervoerde, slipte. Deze bus botste met de zijkant tegen een bus (van do Limburgse Tramweg maatschappij) welke uit de richting Hoensbroek kwam en mijnwerkers, die in de nachtploeg hadden gewerkt, naar het noorden van Limburg bracht. De eerste bus werd bestuurd door de heer J. K. uit Brunssum en de tweede door de heer H. C. uit Melick. De tweede bus raakte na de bot sing aan het slingeren en reed ver volgens tegen een boom, die de ca- rosserie binnendrong. Hierdoor ge raakten twee inzittenden bekneld tussen de vernielde banken, zo danig. dat ze door de brandweer van Heerlen moesten worden be vrijd. Zij werden overgebracht naai' het St.-Josephziekenhuis in Heerlen, waar zij spoedig kort na elkaar overleden. Vier andere ar beiders werden bij het ongeluk zo zwaar gewond dat ze eveneens in het St.-Josephziekenhuis moesten worden opgenomen. Bij het ongeval werden voorts tien tallen arbeiders licht gewond. Der tien daarvan werden behandeld in de verbandkamer- van de staatsmijn Hendrik, zestien in de verbandkamer van de mijn Oranje-Nassau IH, drie in die van de mijn Oranje-Nassau IV en enkelen in die van de mijn Emma. Zij konden na behandeld te zijn öp eigen gelegenheid naar huis gaan. De cabine van de bus welke uit de richting Hoensbroek kwam, werd volkomen in elkaar gedrukt en het mag een wonder heten, dat de chauf feur van die bus slechts lichte ver wondingen opliep. Beide bussen zijn in beslag genomen. Dit is de eerste foto, die de Israëli sche regering van Adolf Eichmann heeft vrijgegevennadat hij in Ar gentinië was gearresteerd. Zeker zestig doden en vermisten en meer dan 4000 daklozen zijn het re sultaat van de wervelstorm die Hong kong donderdagochtend heeft geteis terd. Straten kwamen blank te staan en huizen werden beroofd van hun dak. Tientallen boten en bootjes ver gingen. Volgens officiële gegevens zijn 28 mensen omgekomen en worden 32 vermist. Er zijn 27 zwaar gewonden. In de visserhaven van Tsjeng Tsjau in het gebied van Hongkong zijn 150 jonken en kleinere vaartuigen omge slagen. Bij aardverschuivingen zijn drie men sen omgekomen en twaalf gewond. Het bijna 3400 ton metende Britse schip „Shun Lee" met 55 opvarenden is 260 kilometer ten zuiden van Hongkong op een rif gelopen. Het heeft geseind dat het gevaar loopt te breken. De „Noord-Holland", een sleper van Wijsmuller te IJmuiden, die op 3 juni juist in Hongkong was aangekomen na een 10.000 mijl lange sleepreis met het vliegdekschip „Nehenta Bay" afkomstig uit Boston, heeft koers ge zet naar de S.O.S.-positie om even tueel hulp te verlenen. „ONGELUKKIGE TOESTAND GESCHAPEN" Ambassadeur in Buenos Aires niet teruggeroepen In diplomatieke kringen in Buenos Aires verklaarde men donderdag dat de door Argentinië geëiste uitleve ring van Eichmann een „ongelukkige toestand" heeft geschapen. De zaak schijnt uit de hand te zijn gelopen ondanks de betuigingen van goede Mil van de beide partijen. Naar verluidt vernacht men op het Argentijnse ministerie van buiten landse zaken niet" dat Israël de. Ar gentijnse eisen zal inwilligen. Het Israëlische antwoord wordt spoedig verwacht. In bovengenoemde diplomatieke leringen vindt men zowel het Argen tijnse als het Israëlische standpunt begrijpelijk. Israël zal nog eerder de kwestie Eichmann zelf bij de Verenigde Na ties aanhangig maken dan Eichmann terug te sturen naar Argentinië, zo werd in doorgaans goed ingelichte kringen in Tel Aviv opgemerkt. Het Israëlische ministerie van' bui tenlandse zaken heeft meegedeeld dat de ambassadeur te Buenor Ai res, Arieth Levavi, niet naar Jeru zalem is teruggeroepen. Op de vraag of de ambassadeur niet naar Israël zal komen voor ruggespraak met zijn regering over de kwestie Eichmann, bleef de woordvoerder het antwoord schuldig. Geweigerd Het bureau van de openbare aankla ger in het Westduitse Bamberg heeft donderdag meegedeeld, dat Argenti nië bij herhaling de uitlevering ge weigerd heeft van de 59-jarige Karl Ivlingenfuss, tijdens de oorlog lega- tieraad en specialist in joodse aange legenheden. Donderdagochtend arriveerden de so listen van liet beroemde Bolshoi-ballet uit Moslcou in ons land voor het geven van een voorstelling i>\ Den Haag. Op de foto ziet men de dansers op het platform van Schiphol op iveg naar de aankomsthal. Vraagtekens zijn: Waar komt industrie, waar komen bevolkingsagglomeraties DE N.V. NEDERLANDSE Spoorwegen bestuderen de mogelijk heid een spoorlijn aan te leggen over de toekomstige Delta- dammen. Een „kustspoorlijn" dus, die vanaf Vlissingen en Mid delburg over de dam in het Yeerse Gat, Noord-Beveland, de dam door de Oosterschelde, Schouwen-Duiveland en zo vervolgens over de dammen naar de Zuidhollandse eilanden, Goeree, Voorne en Rozenburg zou lopen. Rozenburg met zijn Europoort en het reeds ver tot ontwikkeling gekomen Botlekgebied, waar in de zandwoestenij van industrieterreinen-in-aanleg momenteel een spoorweg wordt aangelegd, die vanuit Rotterdam-Zuid gestaag in de richting van de kust en het Europoortgebied vordert. Voor de aanleg van deze „Delta spoorweg" bestaan dus kansen. Grote kansen? Dat zal geheel van de ontwikkeling van Zeeland als industriegebied afhangen. Anders gezegd: of dit gewest ook in de stormachtige ontwikkelingen van de nieuwe industriecentra van do randstad zal worden opgenomen. Vragen als „Waar komt de indu strie?" en „Waar komen de bevol kingsagglomeraties?", waarvoor de spoorwegen zich zien gesteld, houden uiteraard rechtstreeks ver band met de vraag, of deze lijn rendabel te maken zal zijn. Zal Zeeland inderdaad in deze, in de randstad aan de gang zijnde ont wikkelingen delen liet Sloeplan dan wordt deze kans, met een door de toenemende welvaart en eeu grote bevolldug, toenemend aanbod van passagiers, inderdaad groot. Vast staat in ieder geval, dat de N.S. deze spoorweg langs de Zeeuwse en Zuidhollandse kust bij liaar plan ning op papier heeft gezet. Een be langrijke overweging van de N.S. is daarbij dat de ontsluiting van een ge bied, hetgeen dus in Zeeland door de aanleg van de dammen het geval zal zijn, steeds gepaard gaat met een grotere behoefte aan vervoer. Eén miljoen Op papier is dus bij de N.S. een lijn getrokken... Maar dat deed men in dertijd ook toen de Afsluitdijk werd aangelegd! Men ging toen zelfs nog verder: er werd een apart gedeelte van de dijk voor de aanleg van een dubbel stel rails gereserveerd. Deze spoorlijn is er niet gekomen. Het bleek toen namelijk dat exploitatie van de lijn met autobussen veel voor deliger was. En zo zou het ook wel eens kunnen uitpakken met de bij de N.S. althans „in gedachten" gehou den lijn over de Deltadammen. Al leen al de aanleg van een spoorlijn kost op het ogenblik één miljoen gul den per kilometer. Desondanks: men houdt rekening met de mogelijkheid en dat is opmer kelijk, omdat indertijd de toenmalige president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander in het landaanwinnmgs. nummer van het Zeeuws Tijdschrift heeft betoogd, dat een spoorweg over de dammen een doublure in de verkeersvoorzieningen zou beteke- Zie slot pag. 2 kol. 2) ...viert prins Philip van Enge- H land tijdens een verblijf te .M 3: New York zijn 39e verjaar- =f ...i3 het 20 jaar geleden, dat Italië aan Frankrijk de oor log veritlaarde. In 1952 wei'd een arrestatiebevel te gen hem uitgevaardigd, nadat zijn naam naar voren was gekomen in het proces tegen Franz Rademacher, eveneens legatieraad en specialist in joodse zaken. Argentinië heeft ook steeds gewei gerd de Joegoslaaf Pavelic uit te le veren. Pavelic die met de Duitsers collaboreerde, was verantwoordelijk voor de moord op ca. 400.000 Serven, Grieks- en Russisch-orthodoxe ka tholieken en mohammedanen. Op alle Joegoslavische verzoeken antwoordde Buenos Aires dat men niet bekend was met de verblijf plaats van Pavelic, tot een Joego slaaf in de hoofdstad een aanslag op heni pleegde. Hij werd geruime tijd in een ziekenhuis verpleegd, en hoewel de Argentijnse regering niet meer kon ontkennen dat zij van Pavelics verblijfolaats op dé hoogte was volgde geen uitleve ring. Pavelic is nimmer geheel van de gevolgen hersteld. Hij stierf be gin van dit jaar in een klooster in de nabijheid van Madrid. Het uieer in Europa Volgens weerrapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt 16 gr. Ypenburg, licht bewolkt 13 gr. Vlissingen. zwaar bewolkt 17 gr. Eelde, half bewolkt 20 gr. De Bilt, licht bewolkt 18 gr. Twente, regenbui 17 gr. Eindhoven, half bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 19 gr. Helsinki, licht bewolkt 21 gr. Stockholm, geheel bewolkt 22 gr. Oslo, regen 15 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 19 gr. Aberdeen, regenbui 16 gr. Londen, regenbui 18 gr. Amsterdam, half bewolkt 19 gr. Brussel, zwaar bewolkt 19 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 15 gr. Parijs, zwaar bewolkt 20 gr. Grenoble, regenbui 23 gr. Nice, zwaar bewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 28 gr. Frankfort, half bewolkt 23 gr. Mllnchen, onweer 24 gr. Zürich, regen 21 gr. Genève, regenbui 22 gr. Locarno, geheel bewolkt 19 gr. Wenen, zwaar bewolkt 26 gr. Innsbruck, regenbui 24 gr. Belgrado, onbewolkt 30 gr. Athene, onbewolkt 33 gr. Rome, half bewolkt 31 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 27 gr. Madrid, zwaar bewolkt 28 gr. Mallorca, licht bewolkt 23 gr. Lissabon, half bewolkt 24 gr. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en voornamelijk in het binnenland enkele buien. Ma tige tot vrij krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Koel weer. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag: koel strandweer met flinke perioden van zonneschijn en vrijwel geen buien. Krachtige, later matige wind tussen zuidwest en west. Tem peratuur in de middag 15 16 gra den. Zeewater bijna 14 graden. Vooruitzichten: nog te koel strand weer maar flinke perioden van zon neschijn. ZON EN MAAN. 11 juni Zon op 04.20 onder 20.59 Maan op 22.37 onder 06.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1