PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POLITIEKE ANARCHIE DREIGT IN KONGO 's-Heerenhoek verwacht veel van industrievestiging Zuid-Sloe Onafhankelijke provinciale regering gevormd BILT BEN G0ERI0N ONTVANGT AANTAL DREIGBRIEVEN FLUORIDE IN DRINKWATER VERMINDERT TANDBEDERF 203e jaargang - no. 133 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 juni 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60 tel. 23554lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 242-5. adm. tei. 2094. „KONGOLEZEN BEGRIJPEN NIET DE FUNCTIE VAN EEN MINDERHEID" De Abako-partij, een belangrijke minderheidsgroep in Kongo, heeft woensdag de vorming van „een eigen provinciale regering in een federaal Kongo" in het gebied van Leopoldstad bekendge maakt. In een communiqué, getekend door de secretaris-gene raal der partij, Antoïne Kingotolo, en een groep Abakoe-afge- vaardigden, die een minderheid in de plaatselijke provinciale as semblee vormen, wordt verklaard dat „bepaalde politieke par tijen" de integriteit van het gebied in gevaar brengen waardoor de vorming van de plaatselijke regering noodzakelijk werd. Waarnemers zijn van mening dat deze ontwikkeling het gehele land aan de vooravond van de onafhankelijkheid in een politieke anarchie dreigt te storten. In politieke kringen ziet men haar tevens als een poging om te verhinderen dat Patrice Loemoem- ba, de leider van de Kongolese nationale beweging, aan de macht komt. Diens partij bleek bij de jongste verkiezingen de grootste aanhang te hebben. Loemoemba is dan ook favoriet voor het premierschap nadat Kongo op 30 juni onafhankelijk is geworden. tieke ontbinding te veroorzaken door de stichting van twee elkaar beconcurrerende staten in hun ge bieden. In de centrale provincie Kasai heeft de partij van Albert Kalonji gedreigd met de stichting van een afzonderlij ke Baloeba-staat indien zij niet de taak krijgt een provinciale regering te vormen. De partij heeft 21 zetels Communiqué van Alsako-partij De Abako wordt geleid door Joseph Kasavoeboe, die een paar maanden geleden nog bekend stond als de „va der der onafhankelijkheid" en het meest in aanmerking voor het pre mierschap scheen te komen totdat bleek dat Loemoemba de meeste stemmen kreeg. De partij is krachtig voorstander van een federale opbouw van de staat waarbij de provinciale assemblees maximale bevoegdheden krijgen. Loemoemba wenst echter een krach tig centraal gezag met hemzelf aan het roer. De Abako wordt gesteund door 800.000 Bakongo-stamleden die in de meerderheid zijn in de weste lijke punt van Kongo waar de eni ge zeehaven van het land is. Een woordvoerder van het Belgi sche bestuur zei naar aanleiding van het communiqué der Abako: „Dit is een nieuw voorbeeld dat de Kongolezen niet de functie van een minderheid in een democratisch Êarlement begrijpen". Ilders in Kongo dreigen twee an dere partijen die bij de plaatselijke verkiezingen zijn verslagen, poli- Duitsland koopt geen Amerikaanse raketten Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie van defensie heeft woensdag verklaard dat er geen spra ke van is, dat de minister van de fensie, Strauss, zou overwegen tij dens zijn bezoek aan de Verenigde Staten geleide projectielen voor mid dellange afstand voor het Duitse le ger aan te kopen. Minister Strauss zal wel besprekin gen voeren over de toekomstige ont wikkeling van de bewapening cn daarbij mogelijk de wensen van West-Duitsland naar voren brengen. Deze zouden de basis kunnen vormen voor latere besprekingen, doch op 't ogenblik liggen geen bepaalde aan kopen in de bedoeling. Verleden week zijn de Pliilippijnen getroffen door de wervelstorm „Lu cille"; nadat de storm was uitgeraasd veroorzaakten zware regens grote overstromingen. 157 mensen verloren bij het natuurgeweld het leven. De materiële schade is aanzienlijk. Foto: Een straat in San Guan, Rizal waar een 3 meter hoge vloedgolf doorheen spoelde. De auto, die hier zichtbaar is, werd over een afstand van vier kilometer meegesleurd. in de plaatselijke assemblee en de Kongolese nationale beweging 17. In de provincie Equateur in Noord- Kongo spreken stamleden die bij dé provinciale verkiezingen zijn versla gen, eveneens over afscheiding. In Elizabethstad, de hoofdstad van de provincie Katanga, verliet de min derheidspartij de eerste vergadering van de provinciale assemblee. Een wet moest worden gewijzigd ter ver mindering van het quorum waardoor de assemblee weer kon bijeenkomen. De tweede vergadering eindigde voortijdig onder tumult en de politie moest worden ingeschakeld. Alleen in de provincie Oriëntale schijnt het rustig te zijn. Hier be schikt de partij van Loemoemba over meer dan negentig procent van de ze tels in de assemblee. Naar Brussel De Belgische minister Van der Meersch, die speciaal met Kongolese zaken is belast, vloog woensdag avond naar Brussel. Naar verwach ting zal hij daar spreken over: De wijze waarop verhinderd kan worden dat Kongo politiek uiteen valt en op onafhankelijkheidsdag zonder regering is. Voorts wie koning Boudewijn moet uitnodigen voor de vorming van een regering en of de koning een uitno diging ter bijwoning kan de onafhan- kelijkheidsviering moet aanvaarden, met het oog op de anti- voelens welke sommige politieke lei ders tijdens de verkiezingscampagne hebben aangewakkerd. VEILIGHEIDSMAATREGELEN VERSTERKT Eichmann uitvinder van gas voor vermoorden van joden Naar aanleiding van do arrestatie van Adolf Eichmann heeft premier Ben Goerion van Israël een aantal dreigbrieven ontvangen en men heeft derhalve maatregelen getroffen om ingrijpender dan aanvankelijk de be doeling was veiligheidsmaatregelen te treffen voor Ben Goerions bezoek aan Frankrijk, Nederland en België. Vooral in Frankrijk zullen de veilig heidsmaatregelen versterkt worden omdat er naar verluidt aanduidingen zijn dat het F.L.N. een komplot tegen het leven van de Israëlische premier heeft gesmeed. Een aantal dreigbrieven is afkomstig van oude en nieuwe nazi's, die ver ontwaardigd zijn over de gevangen neming van Eichmann. De directeur van het museum te Auschwitz, Kazimierz Smolen, heeft Drie grote boerderijen in Waspik afgebrand Tc Waspik heeft een brand, die gis teren door nog onbekende oorzaak is uitgebroken rond het middaguur drie kapitale boerderijen geheel in de Toen het vuur oversloeg van de boer derij van de familie A. Kamp in de Beneden-Kerkstraat naar die van de families Zeilmans en Wouters, wer den de brandweren van Tilburg en Capelle te hulp geroepen. Ook deze konden echter niet verhoeden, dat de brandende gebouwen met hun inhoud feheel verloren gingen. Inkele andere gebouwen in de omge ving liepen waterschade op. gisteren verklaard dat Adolf Eich mann de uitvinder is van het gebruik van gas voor het vermoorden van joden in Auschwitz. Bovendien hij er persoonlijk op toe dat goud uit de gebitten van doden omgesmolten werd en dat alle gouden kiezen ver wijderd werden voor de lijken naar de crematoria gingen. In een speciale afdeling waar veertig gevangenen werkten werd het goud tot baren versmolten. Er zijn dagen geweest, aldus Smolen, dat er 25 pond goud versmolten werd. In het museum van Auschwitz wor den door Eichmann getekende beve len bewaard, die betrekking hebben op het transport en de uitroeiing van joden. Een lid van de Israëlische voor lichtingsdienst te New York heeft verklaard, dat het proces tegen Adolf Eichmann gevoerd zal wor den voor een normale rechtbank van een president en twee rechters en dat de wereldpers toegang zal hebben tot de zittingen. De recht bank die Eichmanns proces leidt zal gegrondvest zijn „op dezelfde logica waarop Amerika deelnam aan het proces van Neurenberg". „Als Eichmann ter dood wordt ver oordeeld zal dat een probleem ople veren. Er bestaan in Israël geen beu len", aldus de functionaris. Tachtig man zijn bijna een maand bezig met de sloop van de „Saginaw Bay", eens een trots Amerikaans vliegdekschip, dat nu tot de schroot hoop gedoemd is. Nog steeds is aan de lijnen van het schip de oorspron kelijke staat zichtbaar, doch de schroothoop op de voorgrond wacht geduldig Straaljager stortte neer: piloot gedood Te Hoogezand is gisteren een straal jager neergestort. De piloot, de 21- jarige beroepssei'geant-vlieger A. A. Fikkert, kwam om het leven. Hij vloog in een RF 84 f „Thunderflash" fotoverkenningsvliegtuig van de vliegbasis Deelen. Bij het neerstor ten is het vliegtuig in brand ge raakt. Het stoffelijk overschot van de pi loot is aangetroffen in de omge ving van het wrak van het toestel. Volgens de luchtmachtvoorlichtings dienst heeft hij geprobeerd een nood landing te maken. Hij is daarin echter niet geslaagd. De piloot van de straaljager heeft i ,yg noodseinen uitgezonden, die op de basis Leeuwarden werden opge vangen. De bestuurder meldde rook ontwikkeling in de stuurhut en ver lies van brandstof. Onmiddellijk steeg van Leeuwarden een „Hunter" straaljager op om een onderzoek in te stellen. Argentinië eist Eichmann terug De Argentijnse regering heeft woens dag in een nota aan Israël geëist dat de nazi-oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann deze week nog naar Ar gentinië wordt teruggebracht. Eich mann werd de vorige maand door agenten van de Israëlische geheime dienst uit Argentinië ontvoerd of al-1 thans gedwongen met de Israëliërs mee te gaan naar Israël. Als Eich mann niet wordt teruggebracht zal de kwestie voor de Verenigde Naties worden gebracht, aldus de nota. De Argentijnse ambassadeur in Jeru zalem is woensdag door zijn regering naar Buenos Aires ontboden. KOSTEN f 3 MILJOEN PER JAAR Initiatief wordt aan gemeenten overgelaten (Van onze Haagse redactie) De toevoeging van fluoride aan het drinkwater in een concentratie van 1,0 tot 1,2 milligram per liter zal een zeer belan; igrijke riesfrequentie het optreden van tandbederf tot gevolg hebben. Een fluoridetoevoeging aan het water in deze concentratie is in geen enkel opzicht schadelijk voor de gezond heid. De kosten zijn gering: een toe voeging van fluoride Kost één gulden Ser jaar per wateraansluiting, let deze fluoridetoevoeging zou bereikt kunnen worden, dat het landbederf de caries met rond vijftig procent afneemt. De kosten van tandheelkundige ver zórging liggen in Nederland om en bij de 80 miljoen gulden per jaar; de kosten voor fluoridering van alle drinkwater zouden op ongeveer drie miljoen komen. Hiermee zou een kleine veertig miljoen per jaar be spaard kunnen worden. Het besluit, of men tot fluoridering van het drinkwater wil overgaan dient door elke gemeente (of com binatie van gemeenten met een wa terleidingbedrijf) genomen te wor den. Tot deze conclusie is een commissie, benoemd door de gezondheidsraad, gekomen, die aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid verslag moest uitbrengen over de wenselijkheid en mogelijkheden van het fluorideren van drinkwater ter bestrijding van het tandbederf. Deze commissie had als aanknopingspunt uitgebreide proeven op dit gebied in de Verenigde Staten. Uit deze proeven, die steeds verge lijkenderwijs genomen werden met kinderen uit plaatsen, waar het na tuurlijk fluoridegehalte in het drink water hoog en waar dit laag was, daling de ca- GESPREK MET BURGEMEESTER R. O. M. WAELPUT Uitbreidingsplannen afgestemd op functie woongemeente voor Sloe De Zuidbevelandsé gemeente 's-IIeerenhoek met aan het hoofd de jonge en actieve burgemeester R. O. M. VVaelput, lonkt naar liet Zuid-Sloe „We zijn niet zo eigenwijs, dat we geloven, dat zich in 's-Heerenhoek industrieën gaan vestigen. Wel kan deze plaats als woongemeente en als vermaakcentriun een belangrijke rol vervullen als de uitvoering van het Sloeplan eenmaal op gang is gekomen en daar industrieën worden ge vestigd". Aldus vertelde ons burgemeester Waelput, die betoogde, dat het Sloeplan de aandacht van het gemeentebestuur van 's-Heerenhoek heeft. „We stellen ons er veel van voor", zei hij. De huidige uitbreidingsplannen één voor 200 en één oor 400 woningen zijn min of meer afgestemd op de ontwikkeling van het Sloegebied als industriecentrum. 's-Heerenhoek wil de arbeiders van deze vestigingen te zijner tijd een prettige woon plaats bieden. Burgemeester Waelput, die bijna drie jaar geleden in 's-Heerenhoek werd geïnstalleerd, heeft de zaken in deze gemeente energiek aangepakt. Voor het rooms-katholieke bevolkingsdeel van de Zak van Zuid-Beveland Is 's-Heerenhoek in vele opzichten een centrum. Weliswaar een secondair centrum, maar de betekenis voor de streek mag niet worden onderschat. Als elke andere plattelandsgemeente kent ook 's-Heerenhoek zijn proble men. „De woningtoewijzing", ver zuchtte burgemeester Waelput. „Vijf tig procent van de driehonderd wo ningen dient gesaneerd te worden. De gemeente telt momenteel veertig wo ningzoekenden, hetgeen meer dan tien procent is van het totaal aantal woningen. In 1958 en 1959 werd aan 's-Heerenhoek geen bouwvolume toe gewezen. Dit jaar mag de gemeente vier woningwetwoningen bouwen". Centrumfunctie De gemeente 's-Heerenhoek telt 1500 zielen. Meer dan 95 van de bevolking is rooms-katholiek. De parochie 's-Heerenhoek telt echter 2500 zielen. „In feite betekent het, dat wij voorzieningen moeten treffen voor evenzovele mensen. In officiële rapporten wordt meestal alleen over de burgerlijke gemeente 's-Heerenhoek. gespro ken,waardoor men altijd tot ver keerde conclusies komt", betoog de burgemeester Waelput. Do functie van centrumgemeente is onmiskenbaar, meende hij. De bevolking van 's-Heerenhoek blijkt zeer verknocht aan haar woon plaats. 's-Heerenhoek is namelijk het dorp met procentueel gezien het grootste aantal pendelaars. Dat vele pendelaars niet ver hoeven te reizen is een andere zaak. Meer dan de helft van de mannelijke beroepsbevolking werkt echter in een andere gemeente. Een 's-Heerenhoeker laat ook niet gauw zijn geboortegrond los. Er zijn arbeiders, die al meer dan 20 jaar in Vlissingen werken, maar nog altijd in 's-Heerenhoek wonen. Uitbreidingen Er is de laatste jaren héél wat ver anderd in 's-Heerenhoek. Het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente wordt langzamerhand gerealiseerd. In het rond de kerk geprojecteerde plan is plaats voor tweehonderd wo ningen, waarvan er inmiddels al eni- Zie slot pag. 4 kol. 3) toonden duidelijk aan, dat fluoride inderdaad het tandbederf sterk doet verminderen. Het rapport waarin deze conclusies zijn vervat, is op 1 juni aan de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid overhandigd. Deze heeft zijn instemming met de be vindingen van de commissie en werkgroenen betuigd en thans het rapport Ter publikatie vrijgege ven. Prins Bernhard mogelijk deze week weer naar Soestdijk De rijksvoorlichtingsdienst deelt me de: „de behandelende geneesheren van Z.K.H. de Prins hebben meege deeld dat de temperatuur gisteren normaal was. Indien dit zo blijft mag vervracht worden dat de prins tegen het einde van de week naar Soestdijk zal mogen terugkeren". Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur. Den Helder, regen 20 gr. Ypenburg, regen 21 gr. Vlissingen, geh. bewolkt 20 gr. Eelde, zwaar bewolkt 23 gr. De Bilt, regen 21 gr. Twente, half bewolkt 23 gr. Eindhoven, half bewolkt 23 gr. Zuid-Limburg,' licht bewolkt 22 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 25 gr. Stockholm, onbewolkt 23 gr. Oslo, zwaar bewolkt 24 gr. Kopenhagen, onbewolkt 19 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 17 gr. Londen, zwaar bewolkt 27 gr. Amsterdam, regen 22 gr. Brussel, geheel bewolkt 21 gr. Luxemburg, half bewolkt 24 gr. Parijs, regen 22 gr. Bordeaux, licht bewolkt 23 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 25 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, onbewolkt 24 gr. Frankfort, half bewolkt 25 gr. MUnchen, onweer 23 gr. Zürich, zwaar bewolkt 24 gr. Genève, zwaar bewolkt 26 gr, Locamo, zwaar bewolkt 23 gr. Wenen, geheel bewolkt 25 gr. Innsbruck, regenbui 28 gr. Belgrado, licht bewolkt 28 gr. Rome, onbewolkt 30 gr. Ajaccio, onbewolkt 26 gr. Madrid, licht bewolkt 25 gr. Mallorca, half bewolkt 27 gr. VERWACHT... VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en hier en daar een bui. Meest matige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen dan gisteren. KOELER STRANDWEER (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag iets koeler strandweer met enkele opklaringen en nog een kleine kans op een bui. Krachtige, later ma tige wind uit westelijke richting. Overdag 16 tot 18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: koel strandweer met zonnige perioden. ZON EN MAAN. 10 juni Zon op 04.20 onder 20.58 Maan op 21.44 onder 05.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1