Indrukwekkende M-manifestatie RITMEESTER SURINAME STREEFT NAAR GROTERE ONAFHANKELIJKHEID RIA ®r=» THIJS DEM00R TE VLISSIMEN 40 JAAR KRAANMACHINIST WOENSDAG 8 JUNI 1960 PROVINCIALE ZE EOW8E COURANT 7 TEN BATE VAN UNICEF Prinses Beatrix en prins Albert dronken ook melk (Van onze speciale verslaggever) Twintigduizend M-brigadiertjes uit alle delen van het land zijn dinsdag naar de Sint-Maartensstad Utrecht getrokken om deel te nemen aan de nationale manifestatie onder de naam M-dag U. Dit festijn, ten bate van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, werd onder auspiciën van het Nederlandse zuivelbureau georganiseerd door Carel Briels, die in de tot een wereldtuin herschapen Bernhardhal op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan met 2200 vooral jeugdige mede werkers het spel „De gelukkige wereld" opvoerde. Bijzondere glans werd aan dit ge beuren gegeven door de aanwezig heid niet alleen van prinses Bea trix als erevoorzitster van het co mité Nederland van de Unicef, maar ook door prins Albert van Luik, de erevoorzitter van de Bel gische M-brigadïers. Per helikop ter arriveerde de Belgische ko ningszoon in gezelschap van on der andere de Belgische minister van landbouw A. baron de Vleeschauer in Utrecht. Samen met prinses Beatrix reed hij vervolgens naar de Paul Kru- gerbrug, waar een erepodium was gemaakt. Hier paradeerden de duizenden uitverkoren M-briga- diers, die zo gelukkig waren om de manifestatie te kunnen mee maken langs de hoge gasten. Voor het spel begon overhandigde Utrechts burgemeester, jhr. mr. De Ranitz, namens de M-briga- diers drie cheques ten behoeve van de miljoenen kinderen elders in de wereld, wie het aan alles ont breekt. Prinses Beatrix ontving als erevoorzitster van Unicef Ne- derland een cheque voor Unicef, prins Albert een cheque voor het Belgische Rode Kruis en mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, een cheque voor het Nederlandse Rode-Kruiswerk. Het spel „De gelukkige wereld" was een kleurige en indrukwek kende manifestatie. In twintig ta ferelen werd de jeugdige toeschou- wers een romantisch beeld van de wereld voor ogen getoverd. Aan de beelden in de wereldtuin her kende men de vijf werelddelen: i Amerika met boortorens en wig wams, Azië met pagoden en mina retten, Afrika en Australië met weer andere karakters en tenslot te Europa met de Eiffeltoren en de Hollandse molen. Jeugdige bal letdanseresjes en dansers, show- werk van The Dutch Swing Col lege Band en The Ramblers, zang van het r.-k. jeugdcentralekoor van broeder Laetantius uit Vught, demonstraties van de Utrechtse sportvereniging en een groot aan tal kleine en grote circusartiesten en voordrachten van Péronne Ho- sang en Frans Somers gaven aan het spel „De gelukkige wereld" de m nodige afwisseling. Dank zij het voortreffelijke showelement en de niet minder voortreffelijke massa- regie werd het een indrukwekken- f| de betoging, waarmee het enthou- siasme van de duizenden jongeren tot ongekende hoogte kon worden M opgezweept. Hoogtepunt bij dit alles was de M presentatie van de vijftigduizend- ste M-brigadier, die onder vrolijke muziekklanken naar voren werd gehaald en vervolgens plechtig werd gedecoreerd. De gelukkige p was Eric Erkelens uit Amersfoort. M Prinses Beatrix en prins Albert hebben zich tijdens de massale lunchpauzeh et kartonnen bekertje ff melk met rietje goed laten sma- ken. Toen prinses Beatrix de hal bin- nenkwam voor het begin van het spel, kreeg de beer Micky H van het circus Boltini een fla- mingo in de bek, die zijn hok if uitgevlogen was en precies de bek van de beer tegemoetging. Dit was het enige slachtoffer I§ van deze manifestatie. minimumMinimum Prinses Wilhelmina sprak mei oud-illegale werkers (Van een coi'respondent) der schaduwrijke van paleis 't Loo stond, heeft prinses Wilhelmina op de ochtend van de tweede pinksterdag zich en' onderhouden met zestig oud- werkers, die ieder een een persoonlijk woord van Hare Ko ninklijke Hoogheid kregen. De be jaarde prinses maakte daarbij een opgewekte indruk. Deze oud-illegale werkers, die vlak na de bevrijding in het paleis dat toen dienst deed als herstellingsoord voor verzetsslachtof- fers zijn verpleegd, hielden voor de zesde maal een reünie op 't Loo. Maandagochtend werden de reünisten in het paleis ontvangen en na de kof fie wandelde het gezelschap de paleis tuin in, waar het door de prinses werd begioet. H.K.H. herinnerde zich nog tal van bijzonderheden over ver scheidene oud-illegale werkers, die dit onderhoud bijzonder op prijs stelden. In de schouwburgzaal van het paleis werden de reünisten toegesproken door mevrouw F. S. Linschoten-ter Wengel, de organisatrice van deze reünie. Zij heette speciaal welkom de intendant van het paleis douairière van Lawick van Pabst-Doude van Troostwijk en de particulier secreta resse mejuffrouw Geldens. Mevrouw Lïnschoten deelde mede dat op deze ochtend tweede (pinksterdag) namens de reünisten een boeket rode rozen bij koningin Juliana was be zorgd. Een deputatie uit het gezel schap legde een bloemstuk bij het verzetsmonument in het Oranjepark te Apeldoorn. Daarna verenigden de gasten zich aan een lunch die was aangeboden door koningin Juliana. Tenslotte bood de rijksvoorlichtings dienst het gezelschap een filmpro gramma aan. NAAR DOMINION-STATUS TniIfiV rrn-rnnrl Irïnil ut!! en zei: ik weet niet alles wat „ieder gezond Kind Wil mijn minister weet. I Tenslotte merkte de heer Kraag nog on eigen benen staan °p niet op de hoogte was van hetgeen premier Emanuels in New York had gezegd over een ron de tafelconferentie, teneinde de even tuele dominion-status van het rijks deel te bespreken. Voor onmogelijk hield de heer Kraag het evenwel niet dat deze besprekingen binnen een jaar zullen worden gevoerd. Hij wenste hier bevestiging noch ont kenning op te geven. Het bezoek van de delegatie aan Nederland had de vriendschap versterkt en de we derzijdse sympathie vergroot, zo was hij van mening. ANTILLEN. De Antilliaanse bestuurders zijn echter van mening dat het statuut van het koninkrijk, zoals het er na de wijziging van 1954 uitziet, be slist geen „eeuwig edict" is. Wijzi ging van het statuut acht men dan ook dringend noodzakelijk, maar 'n wijziging van de ene dag op de an dere dag staat men op de Antillen niet voor. Niettemin wensen de An- tlllfanen toch wel enige spoed, voor al met het oog op de vergroting van de eigen bevoegdheden betreffende de buitenlandse betrekkingen, met name in Zuid-Amerika. Dit deelde de heer H. L. Braam, een van de oudste statenleden van de Neder landse Antillen ons mee. Zeer duidelijk wilde de heer Braam vastgelegd hebben dat de Antillen geen overhaaste en abrupte wijzi ging van het statuut voorstaan, „zo als men dat misschien eldei's wenst". Van een volledige zelfbeschikking, de vorming van een „Antilliaans do minion" willen de meeste politici op de Antillen niet horen." (Van onze Haagse redactie), ïln brede kring van de regering van jSuriname leeft een krachtig en [doelbewust streven naar grotere [onafhankelijkheid. Dit blijkt o.m. [uit verklaringen die president mr. [Emanuels in New York tegenover [journalisten aflegde en waarin hij [sprak over het nastreven van de [status van dominion, en dit kan look hegrepen worden uit gesprek- iken die gevoerd werden met leden Ivan de delegatie uit de staten van Suriname, die zoals bekend zater dag een bezoek van drie weken aan Nederland afsloten. Zaterdagmorgen nog zei de voorzitter van de staten en van de delegatie, de heer J. S. P. Kraag in Scheveningen tegen ons: natuurlijk, het streven naar onaf hankelijkheid is er en het is sterk bovendien. Het is trouwens logisch. Immers, ieder gezond en levenslustig kind wil op eigen benen staan. Zou Suriname dat dan niet willen? Ons bezoek was een parlementair gelegenheidsbezoek en wij hebben geen enkele officiële bespreking ge voerd, aldus de heer Kraag. Wel gaf hij toe dat op de talrijke recepties steeds weer uitgebreid is gespro ken over de toekomst van Surina me. Verwachtte de heer Kraag van bepaalde zijden medewerking aan het ontwikkelingswerk van Surina me, ook na dit 18-daagse bezoek aan Nederland was hij nog van me ning „woorden mogen het oor ver doven, daden moet men toch gelo ven." Over de verlening van het Surinaam se tienjarenplan en het verhogen van het totale investeringsbedrag met 80 miljoen Surinaamse guldens (waarvan een derde door Nederland geleend en een derde geschonken) betoonde de heer Kraag zich niet uitbundig enthousiast. Nederland geeft aan Nieuw Guinea in een jaar ongeveer evenveel als in tien jaar aan Suriname. Er was dus geen reden voor opwinding, zo vond hij. Voor zover de heer Kraag wist werd in het buitenland niet om steun gezocht voor verdere vol tooiing van het Surinaamse ont wikkelingsplan. Premier Emanu els verklaarde evenwel enkele da gen tevoren, dat de Surinamers in ieder land rondkeken, omdat zij van elk land zouden kunnen leren. En tevens zouden hem in New York zeer kortelings toe zeggingen zijn gedaan voor gro tere investeringen. De heer Kraag bleef evenwel bij zijn standpunt Uitloting premielening Rotterdam Gisteren zijn op het stadhuis te Rot terdam 120 obligaties (12 series) uit geloot van de 2% pet. premielening 1957, groot 20.000.000 en aflosbaar gesteld per 15 juli. Nr. 1 van serie 18.278 lootte uit met 100.000, nr. 10 van serie 6491 met ƒ10.000; nr. 6 van 4652 met ƒ5000, nr. 3 van serie 8227 en nr. 1 van 15678 met ƒ2500; nr. 6 van serie 17021, nr. 2 van 8227, nr. 8 van 13626, nr. 5 van 9980 en nr. 4 van 14846 met 1000, nr. 3 van serie 5918, nr. 6 van 14846, nr. 9 van 4652, nr. 4 van 18278 en nr. 6 van 7107 met 500. De overige nummers van genoemde series, alsmede alle nummers van serie 4562 zijn uitge loot met 125. Calve -"tip vooor cfcuübeL- lekkeor eten. Malse biefstuk, doperwtjes, patates.geef daar eens Calvé Mayonaise bij! Mmm... zo'n ontdekking maakt Uw maaltijd dubbel-lekker!! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEEI Een idee om Calvé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Calvé Mayonaise bij heel veel gerechten past. Vind zo'n idee. U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En bovendien beloont Calvé elk bruikbaar idee met een leute, welkome verrassing! Zend Uw dubbel-lekker idee per briefleaart aan Calvé, postbus ÏOOO, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. 5SSSB CM MOO. 147.6* (Advertentie) Ontdek nu waarom de zachte, milde Ritmeester Riant Nederlands meest gerookte sigaar is. (de bekende groene doos) ...nu ook verkrijgbaar ia 5 stuks doos voor f I.IO Zó branden Ritmeesters ...dat bewijst hun klasse Kwart van blanke bevolking heeft Kongo verlaten Naar schatting heeft een lcwart van de blanke bevolking van Belgisch Kongo het land verlaten sedert de aankondiging dat het gebied onaf hankelijk zal worden. Een Belgische ambtenaar zei dat er nog hoogstens 80.000 blanken in het land zijn, tegen meer dan 100.000 een jaar geleden. Het aantal blijvers kan al wel kleiner zijn, zei hij, omdat ve len zo haastig zijn vertrokken dat zij geen tijd hadden de autoriteiten op de hoogte te stellen. Iemand van een Belgische lucht vaartmaatschappij heeft meegedeeld, dat zijn maatschappij tussen april en juli van dit jaar 16.000 passagiers meer naar Brussel vervoert dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De lijnvluchten zijn tot medio augus tus volgeboekt. Bovendien worden er Veel Belgen vertrekken per schip, vist Frans Afrika en Portugees Angola. Voortdurend verdwijnen er met afge laden auto's in de richting van Oeganda en Rhodesia. De meeste vertrekkenden zijn vrou wen en kinderen. De mannen die weggaan zijn vooral onderwijzers en am Dienaren. De blijvers zijn voorna melijk zakenlieden, die maar afwach ten wat de onafhankelijkheid zal brengen, en 10.000 zendelingen en missionarissen. Een Kongolese begrafenisonderne mer in Leopoldstad verwacht goede zaken. Opgewekt zit hij in een kra kende schommelstoel voor zijn win kel. die gevuld is met een uitgebreide collectie lijkkisten. Als er een blanke langs komt, zegt hij„Ik heb er voor U ook een". Twee leeuwen in Ascoli ontsnapten Twee leeuwinnen hebben in de Italiaanse stad Ascoli in Mid- den-Italië een noodtoestand veroorzaakt door zaterdag avond tijdens een pauze uit een circus te ontsnappen. Luidsprekerauto's reden door de straten en gaven de bevol king de raad veilig in huis te blijven en soldaten en politie agenten, gewapend met machi nepistolen, patrouilleerden door de straten om de gevreesde roofdieren op te sporen. Buiten de stad zaten boeren met jacht geweren in hun boerderijen ge reed. De circusdirecteur slaagde erin beide dieren weer te vangen. De eerste werd om één uur 's nachts in de stad aangetrof fen en met een lasso en een net verschalkt. De tweede die ongeveer een uur later weer in gevangenschap was, werd ver bolgen aangetroffen bij een boerderij ongeveer drie kilome- ter buiten Ascoli. vvwww\*wwwvwv\vw Prins Bernhard voorzitter erecomité nationale trekpaardententoonstelling Prins Bernhard heeft het voorzitter schap van het erecomité der 28ste nationale trekpaardententoonstelling aanvaard. Deze tentoonstelling wordt gehouden op 13 en 14 september in de vee- markthallen in 's-Hertogenbosch. EREMEDAILLE IN BRONS O.N. „Opvallend" jubileum bij Steenkolenhandels- vereniging De waterstaatsmensen van de Dienst Droogmaking' Wal cheren hebben in 1945 wel eens versteld gestaan van de deskundige manier, waarop kraanmachinist Matthijs de Moor uit Vlissingen grijpers vol zand in het Nollegat liet zakken. De directeur van de Steenkolen Handelsvereni ging Vlissingen, de heer K. van Everdingen, had er dins dagmiddag in de kantine van het kantoorschip een eenvou dige verklaring voor. „Veer tig jaar heeft de nu 62-jarige machinist Thijs de Moor niet anders gedaan dan mikken". Schip na schip heeft sinds 1927 voor bunkeren een ligplaats geko zen onder de grijparmen van de kranen, die deze S.H.V.-er in zijn Vlissingse periode bediende. Hij heeft het altijd niet nauwgezet heid en bekwaamheid gedaan. Daarom speldde dinsdag de bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Ivolff, de jubilerende' machinist de eremedaille in brons verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau op. De heer De Moor werd in de drij vende kantine van de S.H.V. in het licht van de belangstelling ge zet voor het werk, dat hij vier decennia door zijn plichtsbetrach ting zo onopvallend heeft ver richt. En toen heeft hij door zijn rustige manier van werken af èn toe een klinkend record geboekt. Men noteerde dan cijfers, die een woordje meespraken. En nu is het zo, dat de S.H.V.-directïe tegen deze doorgewinterde kraanmachi nist zegt: „Als er een kolenboot komt, Thijs, dan iahijyoor jou", Al deze voor De Moor zo prettige herinneringen werden dinsdag middag door een bescheiden rijtje sprekers opgehaald. Hijzelf vulde zo nu en dan een aardige bijzon derheid aan en voor mevrouw De Moor men had haar reeds vóór de bijeenkomst bedacht met een boeket bloemen was het ple zierig om van al deze loftuitingen aan het adres van haar man ge tuige te zijn. Burgemeester Kolff herinnerde aan de oprichting van het bunker station te Vlissingen in 1927, toen ook machinist De Moor werd op genomen in liet korps van uit Rotterdam afkomstige werkers. Hij noemde juist hem een voor beeld voor zijn jongere collega's. Een man, die niet van het ene be drijf naar het andere „fladdert'", maar heeft meegebouwd aan de groei van de haven van Vlissin- gen. Met een gelukwens speldde de burgemeester de jubilaris het brons op de borst. De heer Van Everdingen was er stellig van overtuigd, „dat er nog altijd een machinist moet komen, die sneller draait dan De Moor". Een groot deel van de lof, die het Vlissingse bunkerstation wel eens is toegezwaaid meende de heer Van Everdingen zeker aan machi nist De Moor te kunnen overdra gen. Een geschenk onder couvert, een asbak, een foto van „Thijs in «ie kraan" en het Zeeuwse foto boek „Ontworsteld land" waren de jubileumgaven van de directie. Ook de ondernemingsraad uit Rotterdam was present in de per soon van de heer J. H. Reinders. Hij noemde het jubileum „opval lend" en bracht de heei De Moor de felicitaties over van de Rot terdamse collega's. Voor het personeel was het woord aan de heer J. van Gelderen, die zijn gelukwensen vergezeld liet gaan van een polshorloge met de wens, dat dit nog vele prettige uren voor de jubilaris zal mogen wegtikken Na deze prettige onderbreking van de werkzaamheden stroomde de kantine weer leeg. Men had een collega met veertig jaren dienst waardig bedacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7